طراحی سایبان ماشین، سیر تا پیاز ساخت و اجرای آن

طراحی سایبان ماشین با سازه ی چوبی و یک ماشین زیر آن و محوطه چمنی

امروزه خودروها به یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین دارایی‌های هر فردی تبدیل شده‌اند. به همین دلیل مواظبت از آن در اولویت صاحبان ماشین‌ها قرار دارد. با توجه به این‌که نور خورشید، تنش‌های دمایی و عوامل جوی از مهم‌ترین عوامل مخرب و تأثیرگذار بر ماشین‌ها هستند باید مکانی که خودرو در آن پارک می‌شود، دارای حفاظ مناسبی بوده و طراحی آن به‌صورت اصولی انجام شود. با توجه به این گفته‌ها می‌توان به اهمیت طراحی سایبان ماشین پی برد. به دلیل سؤالات مختلفی که پیرامون ساخت این سازه‌ها وجود دارد و همچنین نحوه اجرای انواع آن‌ها، در این مقاله به‌صورت تخصصی به بررسی جامع نحوه ساخت و طراحی انواع سایبان ماشین پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید تا به پاسخ تمامی سؤالات خود دست پیدا کنید.

 

سوالات متداول:

بهترین مدل‌های طراحی سایبان ماشین کدامند؟

سایبان‌های بادبانی، آکاردئونی و سایبان‌های تاشو در انواع ثابت و متحرک برای طراحی سایبان ماشین به کار می‌روند.


در انتخاب سازه برای طراحی سایبان ماشین، باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. توجه به نقشه دقیق فضای سایبان 2. انتخاب مقاطع مناسب برای اجرای سازه 3. توجه به مقررات و ضوابط موجود در زمینه طراحی سایبان ماشین 4. انتخاب مصالح مرغوب 5. توجه به المان‌ها و ویژگی‌های ظاهری سایبان 6. کمک گرفتن از شرکت‌ها و افراد حرفه‌ای


از چه متریال‌هایی می‌توانیم در طراحی سایبان ماشین استفاده کنیم؟

میلگردها، ورق‌ها و پروفیل‌های فلزی، قطعات بتنی در طراحی سازه سایبان و UPVC ، برزنت، فایبرگلاس و فلز در طراحی سقف سایبان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

سایبان ماشین در چه مواردی کاربرد دارد؟

طراحی سایبان ماشین به رنگ طوسی از جنس آهن و یک ماشین سفید زیر آن

امروزه خودروها به یکی از مهم‌ترین وسایل حمل‌ونقل تبدیل شده‌اند و با رواج زندگی شهری، شاهد افزایش روزافزون تعداد ماشین‌ها هستیم. چنانچه نگاهی به محوطه کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، ادارات، مراکز تجاری و ساختمان‌های مسکونی بیاندازید، متوجه خواهید شد که هرروزه تعداد زیادی خودرو در این محوطه‌ها پارک می‌شوند. مسئولان و صاحبان این مراکز برای این‌که خودروی خود و دیگر کارکنان با ایراداتی چون تغییر رنگ خودرو، تأثیرات نامطلوب اشعه خورشید مواجه نشوند و از عوامل جوی در امان بمانند، اقدام به ساخت سایبان خودرو می‌کنند. طراحی سایبان ماشین در این مکان‌ها با توجه به تعداد کارکنان و همچنین تعداد ماشین‌هایی که به‌صورت میانگین در طول روز و شب در آنجا پارک می‌شوند انجام شده و ابعاد سایبان بر اساس این پارامترها تعیین می‌گردد.

 

ساخت سایبان ماشین بر اساس چه معیارهایی انجام می‌شود؟

طراحی سایبان ماشین به صورت ثابت به رنگ سفید و دو ماشین سفید و نقره ای زیر آن

توجه داشته باشید که طراحی سایبان ماشین بر اساس پارامترهای مختلفی انجام می‌شود. به‌عنوان‌مثال بر اساس این‌که این سازه در چه مکانی قرار است اجرا شود و ماشین‌هایی که در آنجا پارک می‌شوند، ساخته می‌شود. مثلاً با توجه به این‌که مکان موردنظر برای اجرای سایبان دارای چه کاربردی است و شرایط اقلیمی و آب و هوایی، این سازه‌ها طراحی می‌شوند. اگر مکان موردنظر، یک مکان تجاری باشد که اغلب در آن خودروهای شخصی پارک می‌شوند، می‌توان سازه‌هایی با ابعاد بزرگ و با ارتفاع کم، طراحی نمود. این در حالی است که در کارگاه‌ها و یا کارخانه‌هایی که ماشین‌های سنگین در رفت‌وآمد هستند، باید ارتفاع سایبان بر اساس نوع ماشین‌ها تعیین گردد.

 

مشخصات سازه‌های مورداستفاده در ساخت سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین هماهنگ با تم کلی نمای خانه به رنگ شیری و سبز و در نرده ای

شاید در نگاه اول چنین به نظر برسد که ساخت سایبان خودرو بسیار راحت است. این در حالی است که اگر به عمق کار توجه شود، به این نتیجه می‌رسیم که باید طراحی و ساخت این سازه‌ها به‌صورت استاندارد در نظر گرفته شود. این سازه‌ها باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند تا کارایی و کیفیت خود را داشته باشند. ازجمله ویژگی‌ها و مشخصات سایبان ماشین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

طراحی سایبان ماشین با سازه، سقف و دیوار های اطراف به رنگ سفید حاشیه های قرمز

  • طراحی نقشه‌ دقیق برای ساخت سایبان ماشین
  • استفاده از مقاطع مناسب در طراحی سایبان ماشین
  • توجه به مقررات موجود در زمینه ساخت این سازه‌ها
  • بالا بودن کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت سایبان خودرو
  • توجه به المان‌های زیبایی و ویژگی‌های ظاهری سازه
  • کمک گرفتن از شرکت‌ها و افراد حرفه‌ای مشغول در زمینه طراحی ساخت سایبان ماشین

 

متریال مورداستفاده برای ساخت سایبان ماشین کدام‌اند؟

طراحی سایبان ماشین برای یک پارکینگ عمومی با اسکلت مشکی و سقف سفید

در ساخت سایبان‌های خودرو می‌توان از متریال مختلفی استفاده کرد که هر کدام با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، می‌توانند استحکام و دوام این سازه‌ها را تضمین نمایند. متریال مورداستفاده در ساخت سایبان در دو دسته متریال مورداستفاده برای ساخت فریم و پوشش سقف، تقسیم‌بندی شده‌اند.

 

متریال مورداستفاده در ساخت فریم سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین به شکل نیم دایره و با بدنه ای از جنس میلگرد و سقف نیمه شفاف

ازجمله متریال مورداستفاده در ساخت سایبان ماشین و در طراحی پارکینگ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

میلگرد

میلگردها ازجمله گزینه‌های مناسب برای اجرای سایبان اتومبیل هستند. این محصولات دارای مقاومت بالایی بوده و قادر به تحمل بار زیادی هستند. در مواردی که در طراحی سایبان ماشین، بر سبک‌سازی سایبان خودروها تأکید شود معمولاً این مصالح در اولویت قرار می‌گیرند.

 

ورق یا قوطی آهنی

طراحی یک سایبان ماشین از جنس آهن با ستون های سفید و سقف قرمز شیب دار

شرکت‌های فنی و مهندسی برای این‌که هزینه ساخت سایبان اتومبیل را کاهش داده و درعین‌حال به سبک‌سازی سازه، کمک کرده باشند استفاده از قوطی و ورق‌های آهنی را نیز پیشنهاد می‌کنند. این مصالح به تناسب ابعاد و ضخامت کمی که دارند دارای وزن سبکی نیز هستند؛ اما باید به این مسئله نیز توجه کرد که استفاده از آن ممکن است مشکلاتی چون ضعف و عدم اجرای طرح‌های مختلف بر روی این سازه‌ها را در پی داشته باشد.

 

بتن

طراحی سایبان ماشین از جنس بتن با نمای چوبی قهوه ای و سفید با طراحی مدرن

بتن یکی از متریال مورداستفاده برای ساخت فریم سایبان‌ها است. این مواد دارای دوام بالایی بوده و باید حجم مورداستفاده در ساخت این سازه به‌صورت استاندارد تعیین شود. عیار آن نیز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. معمولاً کارشناسان، استفاده از بتن با عیار 350 کیلوگرم بر مترمکعب را توصیه می‌کنند. البته شما می‌توانید از واش بتن به عنوان کفپوش محوطه و بتن نما برای طراحی نمای پارکینگ خودرو استفاده نمایید.

 

متریال مورداستفاده برای پوشش سقف سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین با سقف ثابت منحنی و فریمی به رنگ قهوه ای

سقف سایبان ماشین از قسمت‌های مهم این سازه به شمار می‌رود، زیرا این قسمت است که خودرو را در مقابل عوامل آسیب‌رسان محافظت کرده و کارایی سایبان را افزایش می‌دهد. در طراحی سایبان ماشین و پوشش سقف آن از متریال زیر استفاده می‌شود:

 

UPVC

طراحی سایبان ماشین با سازه و سقف سفید و یک ماشین سفید هم زیر آن

استفاده از پوشش‌های UPVC برای اجرای سقف این سازه‌ها در سال‌های اخیر با رواج زیادی روبرو شده است. این مصالح دارای مقاومت بیشتری بوده و طول عمر بالایی دارند؛ اما متأسفانه در برخی موارد شاهد تأکید بر استفاده نادرست از ورق‌های آهنی به جای این پوشش‌ها می‌باشیم. البته لازم به ذکر است که استفاده از این پوشش‌ها در مواردی که کمبود بودجه در ساخت این سازه‌ها مطرح نباشد، می‌توانند بهترین گزینه به شمار آیند.

 

برزنت

طراحی سایبان ماشین با جنس برزنتی به رنگ های نخودی و زرشکی به صورت یکی در میان

برزنت، متریالی است که به‌صورت ضدآب بوده و به دلیل بافتی که دارد در مقابل عواملی چون بار اضافی، نور آفتاب و رطوبت به ندرت دچار آسیب می‌شود. این پارچه اغلب در ساخت سایبان‌های جمع شونده و سازه پارچه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

فایبرگلاس

طراحی سایبان ماشین با سقفی از جنس فایبر گلاس و یک ماشین آبی رنگ زیر آن

فایبرگلاس از مدرن‌ترین متریالی است که در ساخت سقف سایبان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. این محصول در برابر تنش‌های دمایی، اتفاقاتی چون زلزله و بار زیاد به خوبی مقاومت می‌کند. دارای وزن سبکی است و به راحتی می‌توان آن را نصب نمود.

 

فلز

طراحی یک سایبان ماشین فلزی به رنگ طوسی در یک محوطه ی جنگلی و یک ماشین قرمز زیر آن

یکی از محصولاتی که از گذشته تا به امروز در ساخت سقف سایبان خودرو مورداستفاده قرار می‌گیرد، فلز است. در اغلب موارد از ورق‌های فلزی موج‌دار در این سازه‌ها استفاده می‌شود؛ اما هزینه بالای آن، اجرای این سقف‌ها را با محدودیت‌هایی روبرو کرده است.

 

انواع سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین جلوی یک گاراژ به همراه فریم سفید و سقف سبز رنگ

گذشته از تنوع سایبان‌های خودرو از نظر متریال مورداستفاده برای ساخت فریم و سقف آن‌ها، این سازه‌ها از نظر نوع آن‌ها نیز به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. سایبان متحرک و ثابت ماشین، انواع این سازه‌ها هستند که در هر کدام، متریال مورداستفاده و دیگر ویژگی‌ها با هم فرق دارد. برای آشنایی بیشتر، در ادامه به توضیح کامل آن‌ها خواهیم پرداخت:

 

  • سایبان ثابت ماشین: یکی از متداول‌ترین انواع سایبان ماشین، سایبان‌های ثابت هستند. معمولاً این سازه‌ها را در پارکینگ‌های عمومی می‌سازند. ابعاد این سازه‌ها بر اساس مشخصات محیط و نیاز مشتریان تعیین می‌شود. برای اجرای آن‌ها باید ابتدا سازه اصلی کار، طراحی و اجرا شود. در طراحی سایبان ماشین ثابت، از سقف‌های ثابتی استفاده می‌شود. متریال مورداستفاده در سقف این سازه‌ها به دلیل این که در تمام فصول سال مورداستفاده قرار می‌گیرند، باید دارای دوام بالایی باشند. اغلب مشتریان، استفاده از متریال پلی کربنات را ترجیح می‌دهند.

 

طراحی سایبان ماشین متحرک با سازه و سقف پارچه ای سفید و یک ماشین کلاسیک سبز زیر آن

  • سایبان متحرک ماشین: در برخی موارد به دلیل شرایط محیطی، نیاز است تا از سایبان‌های متحرک استفاده شود. این محصولات بیشتر کاربرد خانگی داشته و در بازسازی حیاط خانه‌ها و طراحی باغ ویلاها مورداستفاده قرار می‌گیرند. این سایبان‌ها دارای انواع مختلفی هستند. سایبان‌های بادبانی، آکاردئونی و سایبان‌های تاشو جزو این دسته از سقف‌ متحرک پارکینگ خودرو به شمار می‌آیند. سایبان‌های بادبانی دارای طراحی خاصی بوده و در آن‌ها عموما از پوشش سقف‌ برزنتی استفاده می‌شود.

 

طراحی سایبان ماشین به صورت آکاردئونی با سازه ی فلزی و سقف پارچه ای به رنگ طوسی

سایبان‌های آکاردئونی به‌صورت جمع شونده طراحی می‌شوند. این محصولات مجهز به قابلیت کار به‌صورت برقی هستند و می‌توان آن‌ها را از راه دور نیز کنترل کرد. سایبان‌های تاشو نیز از دیگر انواع سایبان ماشین متحرک هستند. این محصولات نیز به‌صورت برقی کار می‌کنند و قابل تنظیم هستند.

 

نکات مهم در طراحی و ساخت سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین چوبی در یک محوطه سرسبز و چمنی و یک ماشین نقره ای زیر آن

زمانی که برای ساخت سایبان خودرو، سفارش خود را به شرکت‌های مربوطه ارائه می‌کنید باید به این موضوع توجه کنید که طراحی سقف سایبان به‌صورت اصولی انجام شده و محاسبات طراحی نقشه سازه بر اساس استانداردهای موجود انجام گیرد. البته توجه داشته باشید که این نکات، تنها نکاتی نیستند که باید به آن‌ها توجه شود. در ساخت این سازه‌ها باید موارد مهمی را در نظر داشته باشید و از شرکت‌های معتبری کمک بگیرید. افراد فعال در این شرکت‌ها با توجه به نکاتی که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره خواهد شد، طراحی سایبان را انجام داده و آن را می‌سازند. به‌این‌ترتیب در نهایت با نتیجه‌ای قابل‌قبول مواجه می‌شویم.

 

ازجمله نکات مهم در طراحی سایبان خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

کمک گرفتن از شرکت‌های مهندسی برای طراحی سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین سفید رنگ برای محیط عمومی با کفپوش بتنی و فضای سبز اطراف آن

طراحی و ساخت سایبان خودروها باید به‌صورت اصولی انجام شود. در این کار باید تمامی محاسبات به‌صورت علمی انجام شده و در نهایت، نقشه‌ای بی‌عیب و نقص برای اجرای سایبان ماشین طراحی شود. در غیر این صورت ممکن است با نتایج غیر کارآمدی مواجه شده و در نهایت، متحمل خسارت‌های مالی شوید. به همین جهت توصیه می‌شود از شرکت‌ها و مجریان تخصصی برای این کار کمک بگیرید. با کمک گرفتن از مجریان حرفه‌ای برای طراحی سایبان ماشین می‌توان نقشه‌ای استاندارد برای اجرای این طرح در دست داشته و با استفاده از مصالح مرغوب، این سازه را بسازید. در ضمن قادر خواهید بود تا پروژه را در موعد مقرر به اتمام رسانده و به هر آنچه از طراحی و اجرای این سازه انتظار داشتید دست پیدا کنید.

 

توجه به نحوه ساخت سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین کنار خیابان و جنگل با اسکلت فلزی و سقف پارچه ای به رنگ سفید

برای طراحی و اجرای سایبان‌های ماشین، دو گزینه پیش رو دارید. یا باید از آهنگران کمک بگیرید و یا این کار را به مجریان متخصص واگذار کنید. معمولاً آهنگران به دنبال طرح‌های ساده رفته و با اجرای چهار ستون و ساخت سقفی از جنس ورق‌های فلزی، کار را به اتمام می‌رسانند. این در حالی است که اگر این کار توسط مجریان حرفه‌ای انجام گیرد، نیاز به ساخت ستون‌های اضافی نخواهد بود و می‌توان با طراحی این سازه بر اساس به‌روزترین متدها، کارایی و کیفیت ساخت آن را به بهترین شکل ممکن ارتقا داد.

 

استفاده از متریال مرغوب در ساخت سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین با سازه ی مشکی، سقف سفید و چندین ون سفید پارک شده زیر آن

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در طراحی و ساخت این سازه‌ها مطرح می‌شود این است که از چه مصالحی می‌توان در ساخت آن استفاده کرد. توجه داشته باشید که با توجه به نوع نقشه و انتظاراتی که کارفرمایان از سایبان پارکینگ دارند، استفاده از متریال مختلف در ساخت این سازه‌ها، امکان‌پذیر است. در این مسیر می‌توان هم از مصالحی با قیمت پایین استفاده نمود و هم به دنبال استفاده از مصالحی با کیفیت و کارایی بالا و درعین‌حال با قیمت بالا بود. توصیه کارشناسان طراحی سایبان ماشین به افراد این است که در این موارد به دلیل نقش مهمی که این سازه در محافظت از خودروها داشته و تأثیری که نوع طراحی آن بر زیبایی محوطه سازی دارد تا حد امکان، کیفیت را فدای قیمت‌ها نکرده و همواره به دنبال استفاده از مصالح و متریال درجه‌یک باشند. به‌این‌ترتیب طول عمر سازه افزایش پیدا کرده و هیچ‌گاه از بابت کیفیت کار، نگرانی نخواهید داشت.

 

استفاده از قوانین و مقررات مرتبط با ساخت‌وساز

طراحی سایبان ماشین برای پارکینگ عمومی پر از ماشین های پارک شده با سقف سفید

از دیگر نکات مهم در طراحی سایبان خودروها، توجه به قوانین و مقررات و اجرای سازه بر اساس دفترچه محاسبات می‌باشد. ازآنجایی‌که این سازه‌ها برای محافظت از خودروها طراحی می‌شوند باید کیفیت ساخت عالی داشته و اجرای آن به‌صورت اصولی باشد. در غیر این صوت چه بسا شاهد بروز خسارت‌های مالی و حتی خسارت‌های جانی باشیم. به همین جهت نیز اگر ساخت سایبان پارکینگ را به یک شرکت فنی و مهندسی واگذار کنید، مطمئن خواهید بود تمامی قوانین و مقررات مربوط به این حوزه در ساخت این سازه رعایت شده و سایبان اجرا شده قادر به تحمل بار بوده و می‌تواند در برابر عوامل مخرب، مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

 

توجه به زیبایی سازه

طراحی سایبان ماشین برای یک کارواش با سقف پارچه ای آبی رنگ به شکل مربع

خوشبختانه امروزه طراحی و اجرای سایبان خودروها بر اساس نقشه‌هایی با جذابیت‌های ظاهری انجام می‌گیرد. اگر به سایبان‌های اجرا شده در محوطه مراکز اداری، تجاری و مسکونی نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که امکان اجرای این سازه بر اساس نقشه و متدهای مختلفی امکان‌پذیر است؛ بنابراین اگر شما هم قصد ساخت و طراحی سایبان ماشین دارید توصیه می‌شود به المان‌های زیبایی نیز توجهی داشته و طراحی این سازه را به‌صورت مدرن انجام دهید.

 

توجه ویژه به مقاومت سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین برای مکان عمومی با سازه و سقف سفید و حفاظی از بوته گیاه پشت آن

مقاومت سایبان پارکینگ از موضوعات مهمی است که باید در طراحی و اجرای این سازه، مدنظر کارفرمایان و شرکت‌ها قرار گرفته و با توجه به این مسئله، این سازه‌ها طراحی و اجرا شوند. اگر در این مسیر از افراد حرفه‌ای کمک گرفته شود به دلیل شناخت و تخصصی که آن‌ها دارد می‌توان مطمئن بود که سازه از مقاومت کافی برخوردار است. طراحی بهینه و مناسب مقاطع و همچنین استفاده از متریالی که با توجه به شرایط موجود در پارکینگ و محل موردنظر، انتخاب شده‌اند باعث می‌شود تا این سازه‌ها از استحکام قابل‌قبولی برخوردار باشند. چنانچه محاسبات نیز در این روند به‌صورت علمی و درست انجام شوند، بار اضافی به سایبان تحمیل نشده و در نتیجه، سبک‌سازی سازه به‌صورت اصولی انجام می‌شود و سازه قادر به تحمل فشار و بار محاسبه شده خواهد بود.

 

توجه به نوع ساخت سایبان ماشین

طراحی سایبان ماشین برای پارکینگ عمومی با سازه آهنی سفید و سقف برزنتی شیری رنگ

یکی دیگر از موارد مهم در طراحی سایبان ماشین توجه به نوع ساخت آن‌ها است. اگر طراحی و اجرای این سازه‌ها به‌صورت اصولی انجام گیرد با توجه به دو پارامتر ابعاد ماشین و نوع سازه، این طراحی انجام خواهد شد؛ بنابراین مهم است که ابعاد ماشین را در نظر گرفته و همچنین در کنار آن به عواملی همچون نوع متریال مورداستفاده در این سازه و نقشه‌ای که برای اجرای آن در نظر دارید توجه کنید.

 

جمع‌بندی

طراحی سایبان ماشین در یک محیط جنگلی و چمن های اطراف به همراه سقف قهوه ای سازه و دو ماشین زیر آن

طراحی و ساخت سایبان اتومبیل از مسائل مهمی است که با توجه به توسعه روزافزون زندگی شهری، توجه ویژه‌ای به آن می‌شود. این سازه‌ها نقش مهمی در محافظت از ماشین شما داشته و تا حدودی می‌توان آن را محافظ سرمایه شما نیز معرفی کرد؛ بنابراین توصیه می‌شود با توجه به نکاتی که در مورد طراحی سایبان ماشین در این مقاله ارائه شد، اقدام کرده و سازه‌ای کارآمد و مناسب، طراحی و اجرا کنید. در این مسیر می‌توانید از خدمات شرکت‌های فنی و مهندسی استفاده کرده و کار را به‌صورت حرفه‌ای پیش ببرید.