طراحی زیر پله؛ استفاده خلاقانه و کاربردی از فضای زیر راه پله

طراحی زیر پله به عنوان گوشه‌ای دنج برای مطالعه، منزل با کفپوش چوبی و پله‌ها و درب سفید

پله‌های داخلی خانه یک المان غیر قابل حذف در معماری به شمار می‌آ‌یند که تا حد زیادی موجب از بین رفتن فضای مفید منزل می‌شوند. اما اگر از فضاهای ایجاد شده استفاده درست و کاربردی کنید به دکوراسیون داخلی خود جلوه بیشتری خواهید داد. طراحی زیر پله یکی از این فضاهای شکل گرفته بر اثر ساخت پله‌های داخلی منزل است که می‌تواند با ایده‌های خلاقانه به یک اثر هنری تبدیل شود.

این روزها اکثر خانه‌های آپارتمانی متراژ کوچکی دارند و استفاده بهینه از تمامی فضاهای داخلی منزل یک امر ضروری خواهد بود. اما در بسیاری از خانه‌ها فضای زیر راه پله بلااستفاده می‌ماند و برای دکوراسیون آن کاری انجام نمی‌شود. در حالی که با کمی خلاقیت می‌توانید بهترین ایده‌های کاربردی و جذاب را در آن فضا لحاظ کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه نحوه طراحی و چیدمان دکوراسیون زیر راه پله را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

طراحی زیر راه پله

طراحی زیر پله به عنوان اتاق کودک و بخشی کشو، منزل با کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید و پله چوبی

جامعه امروز به سمت معماری مدرن سوق پیدا کرده است. این سبک معماری از تمامی فضاهای موجود در گوشه و کنار خانه به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کند. در واقع هیچ‌گونه هدر رفتی از لحاظ فضای ایجاد شده در خانه‌هایی با سبک مدرن نخواهید دید. 

فضای زیر راه پله یکی از این موقعیت‌ها است که با ساخت پله‌های داخلی منزل ایجاد می‌شود. زیرپله‌ها مکانی با سقف شیب‌دار و کوتاه هستند که با توجه به طرح، مدل و ظاهر پله کوچک یا بزرگ خواهند بود.

 

طراحی زیر پله و کندن پنل دیواری زیر پله توسط تکنسین

معمولا عبور از این قسمت دشوار است اما با کمی خلاقیت می‌توان آن را به یک فضای مفید و کاربردی تبدیل کرد، یا با چیدمان دکوراسیون زیر راه پله جلوه زیباتری به فضای داخلی منزل بخشید. 

طراحی فضای زیر پله متناسب با سلیقه شخصی افراد، سبک خانه و فضای موجود با طرح، شکل و مدل‌های مختلفی انجام می‌شود. هر یک از این طراحی‌های خاص و شگفت‌انگیز در نوع خود بی‌سابقه هستند. در ادامه با انواع طراحی‌های پرطرفدار برای فضای کاربردی زیر پله آشنا خواهید شد.

 

ایده‌های جالب و کاربردی در طراحی دکوراسیون زیر راه پله

طراحی زیر پله به عنوان جالباسی و جاکفشی، منزل با کفپوش چوبی، پله‌های سفید و دیوار سفید و طوسی

بهترین ایده برای اینکه فضای زیر راه پله خالی نماند و بتوان از آن استفاده کاربردی کرد، تزئین این بخش از منزل است. طرح‌ها و ایده‌های مختلفی وجود دارند که بتوان به کمک آن‌ها دکوراسیون زیر پله را به صورت کاربردی و خلاقانه تزئین کرد. اگر از این ایده‌ها به درستی بهره ببرید فضای ایجاد شده زیر راه پله به یک فضای مفید تبدیل خواهد شد. در زیر شما را با ایده‌های جالبی برای طراحی فضای مخصوص زیر راه پله آشنا می‌کنیم:

 

طراحی جاکفشی یا جالباسی برای دکوراسیون زیر راه‌پله

طراحی زیر پله به عنوان جاکفشی و کمد، منزل با دیوار‌های سفید و پله چوبی

فضای ایجاد شده در زیر راه پله بهترین مکان برای ساخت جالباسی و جاکفشی به شمار می‌آید. شما می‌توانید با طراحی چندین کشو برای این فضا استفاده کاربردی از آن موقعیت داشته باشید. همچنین برای بخش‌هایی که ارتفاع بیشتری دارند طراحی و ساخت یک جالباسی ایده فوق‌العاده‌ای خواهد بود. 

اکثر خانه‌های کوچک با کمی فضا برای گذاشتن لباس یا کفش‌های اعضای خانواده روبه‌رو هستند. طراحی یک کمد دیواری در زیر پله به صورت ساده یا کشویی مشکل کمبود فضا را در خانه‌های آپارتمانی برطرف می‌کند. با این کار از کمبود جا برای گذاشتن لباس‌های فصلی و کفش‌های خود نجات یافته و هم یک فضای بلااستفاده را به مکانی کاربردی تبدیل کرده‌اید.

 

دکوراسیون زیر پله و طراحی آشپزخانه‌ای دنج

طراحی زیر پله به عنوان آشپزخانه، کابینت‌ها سفید، کفپوش طوسی روشن و دیوار و پله‌ها سفید

تبدیل فضای زیر راه پله به یک آشپزخانه شیک و دنج در چند سال گذشته مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. شما به راحتی می‌توانید فضای خالی زیر پله را به آشپزخانه کوچک اما کاربردی تبدیل کنید. 

اگر راه پله شما در نزدیکی پنجره قرار دارد توصیه ما به شما برای دکوراسیون زیر راه پله طراحی یک آشپزخانه دنج است. در این صورت مشکلی برای تهویه و نورگیر بودن آن فضا نخواهید داشت. با قرار دادن تعدادی کابینت آشپزخانه و تجهیزات مورد نیاز آن، دکوراسیون فضای کاربردی زیر پله جلوه شیک و مدرنی پیدا می‌کند. بنابراین از این طراحی خلاقانه و کاربردی غافل نشوید.

 

طراحی کمد دیواری برای دکوراسیون فضای زیر پله

طراحی زیر پله به عنوان آشپزخانه، کابینت‌ها سفید، کفپوش طوسی روشن و دیوار و پله‌ها سفید

اولین ایده کاربردی که ممکن است به ذهن افراد زیادی برسد، تبدیل فضای زیر راه‌پله به یک کمد دیواری است. کمد دیواری زیر راه پله را می‌توان با تنوع زیادی در طرح، مدل و رنگ سفارش داد. ابتدا باید بدانید می‌خواهید از آن کمد دیواری چه استفاده‌ای کنید. 

پیشنهاد ما به شما ساخت کشوهای عمیق و بزرگ در قسمت‌های کم ارتفاع و کمدهای ایستاده برای قسمت‌های مرتفع است که بتوان در آن لوازم غیر ضروری گذاشت. در واقع با این ایده کمد دیواری زیر راه پله به یک انباری کاربردی تبدیل می‌شود. جالب است بدانید که وجود کمد و کشوهای زیاد به دلیل ایجاد فضا و نظم بیشتر باعث خوشحالی خانم خانه خواهد شد. 

 

طراحی دکوراسیون زیر راه پله به عنوان کمد، منزل با دیوار‌های سفید، کفپوش طوسی و چوبی، ستون کرمی و پله چوبی

در این فضا به راحتی می‌توانید هر چیزی که نیاز ضروری به آن ندارید، بگذارید. از ظرف و ظروف اضافی گرفته تا انواع باکس‌های مختلف که ممکن است روزی به کار شما بیایند. یادتان باشد اگر در طراحی مدل کمد زیر راه پله دقت کنید می‌توانید از آن قسمت بلااستفاده یک فضای کاربردی فوق‌العاده بسازید. خصوصا خانه‌های کوچکی که انباری ندارند، بهترین گزینه برای تبدیل فضای زیر راه پله به یک کمد دیواری با کشو و کمدهای پرکاربرد هستند.

 

طراحی باغچه و آبنما در دکوراسیون مخصوص زیر پله

طراحی زیر پله به عنوان باغچه، کفپوش سنگریزه، درخت و راه سنگی، پنجره‌های بزرگ با فریم مشکی و پله چوبی و فلزی

خانه‌هایی که فضای بزرگی دارند و طبقات مختلف در آن توسط راه پله به یکدیگر متصل شده‌اند، بهترین مکان برای اجرایی کردن این طرح به شمار می‌آیند. اگر راه پله شما در موقعیت مناسب و کم تردد قرار گرفته باشد به راحتی می‌توان فضای زیرین آن را به یک باغچه مصنوعی یا طبیعی تبدیل کرد. کاشت انواع گیاهان سرسبز آپارتمانی به همراه یک آبنما می‌تواند به خوبی برقرار کننده آرامش فضا باشد.

 

طراحی دکوراسیون زیر راه پله به عنوان باغچه، کفپوش سنگفرش، نورپردازی شده، دیوار آجری و پله چوبی

جهت تامین نور مورد نیاز گیاهان حتما از لامپ‌های مخصوص استفاده کنید تا رشد آن‌ها کافی و چشمگیر باشد. همچنین برای ساخت آبنما خانگی و حوض کوچک در فضای زیر پله باید از عایق‌بندی مناسب آن فضا مطمئن شوید. شاید در نگاه اول طراحی زیر پله با این ایده کمی سخت به نظر برسد، اما تصور فضایی سرسبز با حضور چندین ماهی تزیینی کوچک در آبنمای شیشه‌ ای آنقدر دلنشین است که قطعا شما را مجاب خواهد کرد.

 

دکوراسیون زیر راه پله و طراحی یک کتابخانه

طراحی زیر پله به عنوان کتابخانه، کفپوش چوبی طوسی، فرش سنتی، دیوار‌ها طوسی و پله چوبی با حفاظ شیشه‌ای

یکی دیگر از بهترین ایده‌هایی که می‌توان در زیر راه پله آن را به راحتی اجرایی کرد، ساخت یک کتابخانه است. این ایده سالیان زیادی همواره مورد توجه واقع شده و حتما تا کنون با نمونه‌های متفاوتی از آن مواجه شده‌اید. طراحی قفسه و شلف برای فضای زیر پله می‌تواند به راحتی آن قسمت را به یک کتابخانه زیبا و کاربردی تبدیل کند. در این صورت دیگر نیاز نیست کتاب‌های خود را درون جعبه و در انباری نگهداری کنید. 

مهم‌ترین نکته در طراحی یک زیر پله به شکل کتابخانه، هماهنگی این دو با یکدیگر است. بدین معنی که اگر پله‌های شما چوبی هستند حتما برای ساخت کتابخانه از چوبی با شکل و رنگ هماهنگ با راه پله استفاده کنید. این کار موجب می‌شود تا علاوه بر استفاده کاربردی از فضای ایجاد شده، زیبایی آن بخش از منزل شما جلوه بیشتری داشته باشد.

 

طراحی دفتر کار برای دکوراسیون فضای زیر پله

طراحی زیر پله به عنوان دفتر کار، صندلی چرخدار چرمی قهوه‌ای تیره، میز سفید با رویه چوبی، کفپوش و پله چوبی و دیوار‌های سفید

اگر راه پله شما دارای پله‌های نسبتا پهنی است، می‌توان فضای زیر آن را به یک دفتر کار تبدیل کرد. این موقعیت برای خانه‌هایی که اتاق کار ندارند و ساکنین آن بخشی از کار خود را در منزل انجام می‌دهند، ایده بسیار کاربردی خواهد بود. با قرار دادن یک میز کار و صندلی راحت در زیر راه پله، دفتر کار خانگی دنج و کوچک شما آماده می‌شود. 

می‌توانید با نصب تعدادی قفسه بالای میز به چیدن کتاب برای مطالعه و ابزار کار خود بر روی آن بپردازید. افراد زیادی از این فضا برای قرار دادن کامپیوتر، لپ‌تاپ و کنسول بازی استفاده می‌کنند. قرار دادن چندین کتاب و لوازم شخصی در طراحی دفتر کار، این فضا را کاربردی نشان داده و به نوعی مکمل آن خواهد بود.

 

دکوراسیون زیر راه‌پله و طراحی یک کافه خانگی

طراحی زیر پله به عنوان کافه بار، کابینت‌های سفید با رویه مرمر، سینک و قهوه‌ساز، قفسه دیواری و پله سفید با حفاظ شیشه‌ای

وجود یک کافی بار خانگی بسیار کاربردی بوده و طرفداران زیادی دارد. شما به راحتی می‌توانید برای آن فضا، کمد زیر پله طراحی کنید که روی آن قهوه ساز، چای ساز، دستگاه تصفیه آب و ملزومات دیگر قرار بگیرد. حتی با طراحی یک میز چوبی می‌توانید این ایده کاربردی و جذاب را اجرایی کنید. 

در صورت طراحی کمدی مخصوص در فضای زیر راه پله، می‌توانید فنجان‌های قهوه و لوازمی که مورد نیاز نیستند را درون آن بگذارید. این فضای پرطرفدار همچون یک کافه دنج خانگی عمل می‌کند و به دکوراسیون آن فضا جلوه زیباتری می‌بخشد.

 

طراحی یک گوشه دنج در دکوراسیون زیر راه پله

طراحی زیر پله به عنوان گوشه‌ای دنج برای استراحت، کفپوش سرامیکی، دیوار‌ها سفید و پله سنگی

تبدیل فضای زیر راه‌پله به یک گوشه دنج برای استراحت یا مطالعه، ایده جذابی است که این روزها طرفداران زیادی دارد. شما به راحتی می‌توانید با قرار دادن تخت مناسب در این فضا به همراه تعدادی بالش نرم و کوسن‌های رنگی یک محیط امن و آرام برای استراحت تدارک ببینید. 

لازم به ذکر است هماهنگی تخت انتخابی شما با فضای زیر پله در عین ایجاد آرامش، باعث ایجاد نمایی جذاب می‌شود و جلوه منحصربه‌فردی به دکوراسیون زیر پله اضافه می‌کند.

 

طراحی فضایی برای وسایل دکوری در دکوراسیون زیر پله

طراحی زیر پله به عنوان فضای دکوری با قفسه‌های چوبی، اکسسوری تزیینی، گلدان‌های طبیعی، کفپوش چوبی و دیوار‌ها سفید

در اغلب خانه‌ها با توجه به نقشه اصلی باید راه پله را نقطه کانونی در نظر گرفت. نقطه کانونی همان قسمتی است که با ورود به منزل، جلوی چشمان شما قرار می‌گیرد. بنابراین طراحی زیر پله و تبدیل آن به فضای مفید اهمیت بسیار زیادی دارد. تا جایی که اغلب افراد با در نظر گرفتن قفسه‌بندی شیک و لوکس فضای زیر راه پله را به یک موزه خانگی تبدیل می‌کنند. 

آن‌ها با گذاشتن انواع وسایل دکوری، تزئینی و قدیمی در فضای طراحی شده زیر راه پله جلوه و زیبایی آن را افزایش می‌دهند. هر ایرانی تعداد زیادی اشیاء و وسایل دکوری دارد که اغلب با کمبود جا برای نگهداری از آن‌ها مواجه است.

 

طراحی زیر پله به عنوان فضای دکوری، اکسسوری تزیینی، کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید و پله چوبی

فضای ایجاد شده در زیر راه پله انتخاب ایده‌آل و بسیار مناسبی خواهد بود تا شما با قرار دادن این وسایل در آنجا به بهترین نحو از آن استفاده کنید. می‌توانید دکوراسیون فضای مذکور را باتلفیقی از وسایل دکوری، عتیقه‌جات، چندین کتاب و گیاهانی که به نور کمی نیاز دارند، بچینید. این نوع چیدمان به فضای کلی خانه و دکوراسیون آن بخش از منزل، زیبایی منحصربه‌فردی می‌دهد.

 

دکوراسیون فضای ایجاد شده در زیر پله با طراحی سرویس بهداشتی

طراحی زیر پله به عنوان سرویس بهداشتی، دیوار‌ها سفید و آجری، کفپوش چوبی، توالت سنگی سفید و آینه بزرگ

ایده طراحی زیر پله و تبدیل آن به سرویس بهداشتی در خانه‌هایی با متراژ کوچک کاربرد بسیار زیادی دارد. اگر ارتفاع راه پله شما اندازه مناسبی دارد حتما آن فضا را به حمام و سرویس بهداشتی کوچک کاربردی تبدیل کنید. این ایده می‌تواند باعث شود تا شما استفاده کامل و مفیدی از فضای ایجاد شده در طراحی زیر راه پله داشته باشید. 

البته یادتان باشد ارتفاع فضا و متراژ آن برای اجرایی شدن ایده مذکور اهمیت بسیار فراوانی دارد. بنابراین قبل از شروع به طراحی و ساخت حتما با یک طراح داخلی مشورت کنید.

 

طراحی فضای شستشو برای دکوراسیون مخصوص زیر پله

طراحی زیر پله به عنوان رخت‌شور خانه با لباسشویی و درب‌دار، دیوار‌ها و سفید و پله‌های چوبی

امروزه اکثر خانه‌های مدرن برای فضای شستشو رخت‌شور خانه یا همان لاندری روم تهیه می‌کنند. این فضا شامل ماشین لباسشویی، خشک کن، وسایل و تجهیزات مربوط به آن‌ها می‌شود. خانه‌هایی با متراژ کوچک‌تر از این فضای کاربردی و مفید بی‌بهره می‌مانند. 

اگر فضای زیر راه پله شما خالی و بلااستفاده مانده است، می‌توانید به راحتی آن را به یک رخت‌شور خانه تبدیل کنید. با قرار دادن ماشین لباسشویی و خشک کن در این قسمت علاوه بر استفاده کاربردی و مفید از آن فضای بیشتری در طراحی آشپزخانه خواهید داشت. برای جلوگیری از دیده شدن این تجهیزات می‌توانید با نصب درب مدل کمد زیر راه پله به آسانی زیبایی فضای مورد نظر را افزایش دهید.

 

دکوراسیون مخصوص زیر پله و طراحی فضایی برای تلویزیون

طراحی زیر پله به عنوان فضای تلویزیون، قفسه‌های دیواری، کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید و طوسی و پله با حفاظ چوبی

اگر فضای زیر راه‌پله شما عمق زیادی ندارد، می‌توانید آن بخش را به یک نشیمن کوچک تبدیل کنید. افراد زیادی تمایل دارند قسمت پذیرایی مهمانان با بخش نشیمن (محل قرار گرفتن تلویزیون و مبلمان دور آن) از همدیگر جدا باشد. به همین منظور در صورت فضای ایجاد شده در زیر راه پله و وجود موقعیت مناسب، تلویزیون را در آن قسمت نصب می‌کنند و با چیدن مبلمان راحتی دور آن یک بخش نشیمن کوچک اما جذاب تدارک می‌بینند. 

در صورتی که راه پله شما در وسط خانه قرار دارد و می‌توان به کمک آن بخش‌های پذیرایی و نشیمن را از هم متمایز کرد، اجرایی شدن این ایده منحصربه‌فرد خواهد بود. با نصب تلویزیون در فضای ایجاد شده زیر راه پله می‌توانید تمامی سیم‌های آن را در همان قسمت مخفی کنید تا به دور از شلوغی‌های همیشگی دید بصری بهتری داشته باشد.

 

انواع دکوراسیون مناسب برای زیر راه پله

طراحی زیر پله به عنوان کتابخانه، قفسه‌ها، دو صندلی و کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید، فریم پنجره مشکی و پله‌های چوبی

طراحی فضای زیر راه پله را می‌توان با تنوع بسیار زیادی انجام داد. هر ایده و فکری که بتوان به کمک آن از فضای ایجاد شده استفاده کامل و مفیدی داشت، یک طراحی جدید محسوب می‌شود. تنها کافیست کمی خلاق باشید تا از فضای ایجاد شده به بهترین شکل استفاده کنید. 

در قسمت قبل ایده‌های جالب و شگفت‌انگیزی را برای طراحی یک زیر پله معرفی کردیم. این بخش سه الگوی دیگر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که شاید اجرایی کردن آن‌ها کمی ریسک بالایی داشته باشد. اما کاربردی بودن این الگوها و استفاده مفیدشان از فضای زیر پله باعث شده تا به معرفی آن‌ها بپردازیم.

 

طراحی زیر پله به عنوان اتاق کودک با دیوار صورتی و زرد و سفید و پله‌های سفید

  • تبدیل این فضا و طراحی زیر پله به یک اتاق بازی برای کودکان طرفدارن زیادی دارد. زیرا در این صورت به راحتی می‌توان اسباب بازی و لوازم کودکان را درون آن قرار داد همچنین کنترل کودکان در این بخش برای والدین راحت‌تر خواهد بود. برخی به منظور دیده نشدن فضای داخل از درب مخصوص استفاده می‌کنند. بسته بودن فضای اتاق بازی کودک ممکن است تهویه مناسبی ایجاد نکند و این موضوع در بلند مدت موجب آسیب رساندن به کودکان شود. پیشنهاد ما به شما طراحی فضایی بدون درب در زیر راه پله است.

 

طراحی زیر پله به عنوان خانه حیوانات خانگی، کفپوش چوبی، درب و دیوار‌ها سفید و پله‌های چوبی

  • فضای ایجاد شده در زیر راه پله را می‌توان محلی برای نگهداری حیوانات خانگی در نظر گرفت. ساخت یک خانه برای حیوانات خانگی نه تنها باعث استفاده مفید و کاربردی از آن فضا می‌شود، بلکه مشکل عدم جای کافی در خانه‌های آپارتمانی را برطرف خواهد کرد. اما اجرایی کردن این ایده کمی ریسک بالایی دارد. بسته بودن کامل فضای ایجاد شده در زیر پله ممکن است برای حیوانات خطرناک باشد.

 

طراحی زیر پله به عنوان محل شومینه کلاسیک سنگی، دیوار‌ها سبز روشن، کفپوش سنگی ست شومینه و پله سفید

  • شما به راحتی می‌توانید با انتخاب طرحی از شومینه‌های کلاسیک در زیر راه پله، جلوه منحصربه‌فردی در دکوراسیون داخلی منزل خود ایجاد کنید. این فضا گزینه بسیار مناسب و ایده‌آلی برای ساخت یک شومینه است. البته در صورتی که امنیت کافی در مورد نحوه نصب و قرارگیری شومینه در این فضا برقرار شود. شما باید در طراحی این فضا به مسائلی همچون عدم تماس گرما با چوب و دیده نشدن محل تخلیه دود دقت کنید.

 

سخن پایانی

طراحی زیر پله به عنوان فضای دنج استراحت و مطالعه، قفسه‌های دیواری طوسی، مبل سفید با کوسن آبی طرح گل و پله سفید

فضای زیر راه‌پله در اکثر خانه‌ها وضعیت بلاتکلیفی دارد و بدون استفاده باقی می‌ماند. اگر کمی خلاق باشید و سلیقه خرج کنید می‌توانید طراحی زیر پله منحصربه‌فردی انجام دهید تا دکوراسیون داخلی منزل شما جلوه زیباتری پیدا کند. به همین منظور در این مقاله شما را با ایده‌های بسیار جذابی آشنا کردیم که به کمک آن‌ها می‌توانید طراحی فضای زیر پله منزلتان را به راحتی انجام دهید. شما کدام یک از دکوراسیون‌های معرفی شده در این مقاله را برای زیر راه پله می‌پسندید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.