ایده‎‌هایی خلاقانه برای طراحی و دکوراسیون اتاق زیر شیروانی

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی با دیوار طوسی، تخت سفید و سقف شیب‌دار چوبی و فلزی

اتاق زیر شیروانی یک اتاق ناتمام در بالای یک خانه، درست زیر سقف است. اغلب این اتاق موقعیتی ترسناک را برای افراد تداعی می‌کند اما می‌توان از این فضای کوچک، برای انجام کارهای بسیار مفیدی استفاده کرد. با یک رویکرد منطقی می‌توانید آن را به یک اتاق نشیمن، اتاق خواب یا اتاق مطالعه تبدیل کنید. پیش از این، اتاق زیر شیروانی برای زندگی در نظر گرفته نشده بود اما امروزه طراحی دکوراسیون اتاق زیر شیروانی بسیار مرسوم شده است. در ادامه همراه ما باشید تا با ایده‌های خلاقانه برای طراحی اتاق زیرشیروانی آشنا شوید.

 

سوالات متداول:

در دکوراسیون اتاق زیر شیروانی چه فضاهایی را می‌توانیم طراحی کنیم؟

1. اتاق‌ خواب 2. آشپزخانه 3. اتاق کار 4. کتابخانه 5. حمام و سرویس بهداشتی 6. اتاق تلویزیون 7. فضای بازی و سرگرمی 8. باشگاه خانگی


در طراحی دکوراسیون اتاق زیر شیروانی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. ابعاد فضا 2. چیدمان مبلمان 3. سبک دکوراسیون 4. کاربری فضا 5. میزان نورگیری فضا 6. رنگ‌ها و متریال‌ها 7. اکسسوری‌ها


از چه مبلمان‌هایی برای طراحی دکوراسیون اتاق زیر شیروانی استفاده کنیم؟

مبلمان‌های تاشو و کم‌جا مانند تخت‌های تاشو و کاناپه‌های تخت‌خوابشو، کمدهای دیواری و مبل‌های راحتی تاشو را می‌توانید استفاده کنید.

 

اتاق خواب زیر شیروانی

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی با تیرهای رنگ شده سقف، تخت دو نفره چوبی و لوستر آویز سفید

طراحی دکوراسیون اتاق زیر شیروانی با اهداف مختلف، سازگاری دارد. با زاویه کم و سطح شیب دار سقف، اتاق زیر شیروانی مکانی ایده‌آل برای طراحی اتاق خواب خواهد بود. مکانی دنج و آرام که می‌تواند فضایی عاشقانه را ایجاد کند. اگر اتاق دارای پنجره سقفی باشد و از طریق پنجره‌ها آسمان پرستاره قابل دیدن باشد، می‌توانید خوابی آرام را تجربه کنید. پنجره گرد در این نوع از اتاق‌ها می‌تواند به یک نقطه کانونی دوست داشتنی تبدیل شود. در صورت که فضای زیر شیروانی فاقد پنجره باشد، شما می‌توانید از پنجره مجازی استفاده کنید.

استفاده از مبلمان کوچک و جمع و جور، کاغذ دیواری‌های کلاسیک و کفپوش‏‌های چوبی، ظاهری منحصربه‌فرد را ایجاد خواهند کرد. البته اگر فضا بیش از اندازه کوچک است می‌توانید از تخت‌ تاشو استفاده کنید تا در طول روز فضایی برای نشستن داشته باشید و به عنوان کاناپه از آن استفاده کنید. به علت اینکه ارتفاع این اتاق‌ها کم است، از عناصر عمودی بیشتر استفاده کنید و یک خط بصری از کف تا سقف را ایجاد کنید. آویزان کردن پرده از سقف یا جاکتابی‌های بلند چشم‌ها را از کف به سقف دعوت می‌کنند و باعث افزایش ارتفاع بصری فضا می‌شوند. همچنین با افزودن آینه در فضاهای رو به پنجره، نور را به اطراف برگردانید و از حداکثر بازتاب نور در کل فضا استفاده کنید.

به طرز هوشمندانه‌ای از رنگ و الگوها استفاده کنید تا فضای اتاق کوچک بسیار بزرگ‌تر احساس شود. با نورپردازی مناسب و کافی فضای خود را روشن، شاد و کاربردی کنید. سعی کنید از اکسسوری‌هایی استفاده کنید که رنگ روشن دارند تا فضا را بزرگ‌تر نشان دهند. از لوازمی با حجم بزرگ خودداری و فضا را بیش از اندازه شلوغ نکنید. استفاده از الگوهای بزرگ در فرش، کاغذ دیواری و روتختی می‎توانند فضا را بیش از اندازه شلوغ کنند. سعی کنید از پالت رنگ خنثی در اتاق زیر شیروانی بیشتر استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمام چیزی که در مورد انتخاب پرده اتاق خواب باید بدانید را مطالعه فرمایید.

 

اتاق نشیمن زیر شیروانی

دکوراسیون نشیمن زیرشیروانی با تیرهای قهوه ای سقف، مبل چرم قهوه ای و دیوار سنگی

چه کسی گفته است که شما نمی‌توانید یک اتاق نشیمن در زیر شیروانی داشته باشید؟ با حداقل تلاش می‌توانید یک اتاق نشیمن دنج در اتاق زیر شیروانی طراحی کنید. برای گسترش بصری حجم باریک اتاق زیر شیروانی، باید همه چیز را از مبلمان تا دیوارها را تا حد ممکن با رنگ‌های روشن انتخاب کنید. اولین قانون برای خرید لوازم جانبی اتاق پذیرایی، هماهنگی میان تمام جزئیات است. برای پنجره‌ها، پرده‌های توری بهترین انتخاب هستند.

سبک دکوراسیون پذیرایی باید مطابق با علایق و سلیقه شما باشد. اگر به سبک کلاسیک علاقه دارید، لوستر در دکوراسیون داخلی، مبلمان، فرش و … را در یک سبک انتخاب کنید. در سبک مدرن لوازم باید در عین سادگی، کاربردی نیز باشند. تلویزیون همراه با شومینه در طرح معاصر، می‎توانند به نقطه کانونی اتاق زیر شیروانی تبدیل ‌شوند. نورگیر سقفی به عنوان تهویه نیز می‌تواند هوا را به جریان بیاندازد.

 

آشپزخانه زیر شیروانی

دکوراسیون آشپزخانه زیرشیروانی با کابینت های سفید و قفسه های دیواری قهوه ای تیره

تجهیزات آشپزخانه زیر شیروانی به لوازم مناسب احتیاج دارد. نه تنها نور و عایق لازم است، بلکه تأمین گاز و آب نیز مورد نیاز خواهد بود. انتخاب سبک و مبلمان غذاخوری با در نظر گرفتن چیدمان آشپزخانه و ارتفاع سقف باید تطابق داشته باشد. بهتر است مبلمان را با رنگ‌های روشن خریداری، دیوارها و سقف را در رنگ‌های پاستلی انتخاب کنید. با یک طرح مناسب، مبلمان ناهارخوری را در جایی کنار پنجره قرار دهید تا چشم‌انداز فضای بیرون را داشته باشید. رنگ قسمت‌های آشپزخانه و فضای غذاخوری باید ترکیبی باشد، حتی اگر تضاد بین آن‌ها اجرا شود، جذابیت بهتری ایجاد خواهد شد.

به دلیل فضای کم، چیدمان لوازم آشپزخانه بیشتر در قسمت سطح شیب دار خواهد بود. ممکن است تصور کنید که فضاهای بالای اتاق زیر شیروانی متناسب برای کابینت‌های دیواری نیستند، اما این‌طور نیست، کابینت‌ها می‌توانند بر اساس زاویه، برش داده شوند. در یک فضای زیر شیروانی نور کافی بسیار ضروری است، از انواع چراغ‌ها در فضای پخت و پز و قسمت غذاخوری استفاده کنید. البته پنجره‌های بزرگ سقفی باعث می‌شوند مقدار زیادی نور طبیعی به فضا وارد شود و آشپزی یک کار لذت‌بخش باشد.

می‌توانید یک جزیره آشپزخانه داشته باشید تا کمبود فضای کابینت دیواری و نداشتن سطح کافی برای کار، جبران شود. جزیره را در مرکز آشپزخانه قرار دهید تا تعادل در فضا برقرار شود. اگر فضای کافی برای گذاشتن میز ناهارخوری ندارید، می‌توانید از جزیره به عنوان میز ناهارخوری نیز استفاده کنید. با خرید صندلی اپن به تعداد اعضای خانواده، یک میز غذاخوری کامل داشته باشید.

 

اتاق کودکان در زیر شیروانی

دکوراسیون اتاق کودکانه زیرشیروانی با تخت دو طبقه سفید، دیوارها و فرش یاسی

همچنین طراحی دکوراسیون اتاق زیر شیروانی می‌تواند برای اتاق خواب کودکان یک انتخاب مناسب باشد. کودکان دوست دارند صاحب اتاق جداگانه‌ای باشند که به اختیار خود بتوانند در آن تغییراتی انجام داده و چیدمان مورد علاقه خود را پیاده کنند. اتاق باید برای تخت، انواع کمد دیواری، بازی کردن، ذخیره‌سازی اسباب بازی و لوازم دیگر فضای کافی داشته باشد. دکوراسیون اتاق کودک نباید همیشه صورتی یا آبی باشد، می‌توانید با رنگ لیمویی نیز یک دیوار را برجسته نشان دهید و فضا را بزرگ‌تر کنید.

در طراحی دکوراسیون اتاق بازی کودک، وجود نور و روشنایی مهم است، سعی کنید از لامپ‌های رنگارنگ جالب در قسمت‌های مختلف اتاق استفاده کنید. مبلمان باید متناسب با فضای داخلی باشد، اگر ارتفاع سقف بلند است از تخت‌های دو طبقه استفاده کنید و اگر فضا کوچک است از تخت‌های تاشو بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید از زیر تخت برای ذخیره‌سازی اسباب بازی نیز استفاده کنید. استفاده از پارچه‌های رنگارنگ برای روتختی و پرده و البته انواع پوشش نرم برای کف اتاق را فراموش نکنید.

 

دفترکار و کتابخانه در اتاق زیر شیروانی

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی با قفسه های دیواری برای کتاب و میز کار و صندلی چرخدار

در یک خانه کوچک اختصاص دادن یک اتاق جداگانه برای اتاق کار خانگی یا کتابخانه همیشه دشوار است. اما در طراحی دکوراسیون اتاق زیر شیروانی می‌توانید یک محل دنج را برای حفظ حریم خصوصی، مطالعه یا انجام کارهای شخصی خود در نظر بگیرید. برای داشتن یک کتابخانه یا محل کار به فضای چندان بزرگی نیاز نخواهید داشت. قفسه‌های کتاب از کف تا سقف، یک مبل نرم راحتی با چند کوسن برای استراحت یا یک صندلی گهواره‌ای با یک فرش کرکی می‌توانند فضایی آرام‌بخش را برای مطالعه فراهم کنند.

استفاده از روشنایی در کف، در یک گوشه از اتاق می‌تواند فضایی رؤیایی را برای مطالعه کتاب فراهم کند. با قرار دادن یک میز کار ساده در گوشه‌ای از دفتر کار، می‌توانید کارهای محل کار خود را نیز در سکوت و به دور از سرو صدای کودکان انجام دهید. همچنین با قرار دادن یک چراغ مطالعه بر روی میز و نشستن بر روی یک صندلی چرمی نرم ساعت‌ها به انجام کارهای شخصی خود بپردازید.

 

حمام در اتاق زیر شیروانی

دکوراسیون سرویس بهداشتی زیرشیروانی با وان توکار و پنجره سقفی

سقف اتاق زیر شیروانی، به دلیل شیب دار بودن، به ندرت برای اهداف کاربردی استفاده می‌شود. اما در آپارتمان‌های کوچک که کوچک‌ترین فضاها دارای اهمیت هستند، اتاق زیر شیروانی مهم خواهد بود. طراحی سرویس بهداشتی کامل، متشکل از توالت فرنگی، سینک دستشویی و امکانات حمام، حداکثر سودمندی و ارزش را به اتاق زیر شیروانی شما می‌بخشند.

حمام‌های کامل شاید کمی پرهزینه باشند و همچنین مشکلات بیشتری را برای تأمین آب و خطوط تخلیه ایجاد کنند. البته با توجه به فضا و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید می‌توانید فقط به طراحی حمام مدرن بپردازید. البته قبل از انجام این کار باید عایق‌کاری‌ و لوله‌کشی‌ها را با دقت انجام دهید. برای کاهش وزن، نصب کفپوش سبک‌تر را برای حمام اتاق زیر شیروانی در نظر بگیرید. استفاده از متریال وینیل می‌تواند بسیار سبک‌تر از کاشی و سرامیک باشد.

 

اتاق تلویزیون در زیر شیروانی

دکوراسیون اتاق تلویزیون زیرشیروانی با مبل منحنی آبی و قرمز، کوسن های طرحدار و تلویزیون روی دیوار

در صورت عدم نیاز فوری به صرفه‌جویی در فضای قابل استفاده، امکان برنامه‌ریزی یک فضای مناسب برای اتاق تلویزیون در زیر شیروانی، وجود دارد. با قرار دادن یک کاناپه بزرگ به همراه تلویزیون یا صفحه پروژکتور دیواری در اتاق می‌توانید، به دور از هیاهوی کودکان در فضای خانه، به راحتی به تماشای فیلم و برنامه‌های ورزشی مورد علاقه خود بپردازید. با استفاده از یک سیستم صوتی در پشت پانل‌های دیواری زیبا و فراهم کردن محفظه‌ای برای قرار دادن سی‌دی‌ها، فضا را مرتب نگه دارید. البته می‌توانید در گوشه‌ای از اتاق یک یخچال کوچک برای نوشیدنی و یک دستگاه قهوه‌ساز را اضافه کنید. چنین اتاقی برای مهمانی‌های دوستانه بسیار مفید خواهد بود.

 

رختکن در اتاق زیر شیروانی

دکوراسیون اتاق رختکن زیرشیروانی با قفسه های برای کیف و کفش و لباس و پنجره سقفی

تجهیز یک اتاق زیر شیروانی برای چنین اهدافی، حتی اگر فضا بسیار کوچک و با شکل خاصی هم باشد، راه حل بسیار خوبی خواهد بود. با طراحی انواع کمدها با درب ریلی می‌توانید لباس همه اعضای خانواده را مرتب کنید. درب‌ها را می‌توانید از آینه انتخاب کنید تا هم فضا بزرگ‌تر دیده شود و هم برای تعویض لباس دیگر نیازی به افزودن آینه نباشد. اگر تعداد پنجره در اتاق کم است، باید از نور مخفی در سقف یا چراغ آویزان در وسط سقف استفاده کنید. عدم تقارن سقف شاید به شما این امکان را ندهد که کمدهای زیادی را طراحی کنید، اما با طراحی‌های خلاقانه نیز می‌توانید از کوچک‌ترین فضاها برای قرار دادن کیف و کفش استفاده کنید. در جایی که شیب سقف وجود دارد می‌توانید نیمکت‌هایی را برای نشستن انتخاب کنید تا به راحتی هم کفش‌ها را ذخیره کنید و هم در پوشیدن و در آوردن آن‌ها احساس راحتی داشته باشید.

 

شومینه در اتاق زیر شیروانی

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی با شومینه هیزمی و تلوزیون

اتاق زیر شیروانی یک فضای غیر استاندارد است. شومینه می‌تواند هم نقش کاملاً کاربردی و هم نقش کاملاً تزئینی داشته باشد. طراحی یک شومینه چوبی در بخشی از فضا، می‌تواند ایده دکوراسیون داخلی بسیار خوبی برای یک اتاق جمع و جور زیر شیروانی باشد. البته مکانی را برای ذخیره چوب باید فراهم کنید. سیستم دودکش اجباری است و باید در اتاق فضایی را برای آن در نظر بگیرید و سیستم تهویه را به درستی ارزیابی کنید. اگر کف اتاق چوبی است، باید یک شومینه برقی را انتخاب کنید که انرژی زیادی را مصرف می‌کند. در فصل سرد سال، استراحت در یک کاناپه بزرگ در اتاق زیر شیروانی همراه با گرمای شومینه چوبی می‌تواند تجربه لذت‌بخشی باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله شومینه گازی چیست و نکاتی که باید درباره آن بدانید را مطالعه فرمایید.

 

اتاق بازی و سرگرمی در زیر شیروانی

دکوراسیون اتاق بازی و سرگرمی زیرشیروانی با میز بیلیارد و لوسترهای آویز

اتاق‌های بازی‌ مکانی عالی هستند که در آن همه خانواده حتی دوستان یا هر مهمان شما می‌توانند از فضای آن لذت ببرند. شاید فکر کنید که در خانه شما قطعاً جایی برای ترتیب چنین مرکز بازی وجود ندارد، اما ایجاد یک مرکز سرگرمی در طراحی دکوراسیون اتاق زیر شیروانی بهترین ایده است. می‌توانید یک میز بیلیارد، میز تنیس یا در گوشه‌ای میز فوتبال دستی را در کنار میز شطرنج قرار دهید. اختصاص یک فضای کوچک به یخچال را فراموش نکنید تا بتوانید از مهمانان خود با نوشیدنی‌های خنک پذیرایی کنید.

 

اتاق ورزش در زیر شیروانی

دکوراسیون اتاق ورزش زیرشیروانی با دیوارپوش چوبی قهوه و سنگی زغالی و لوازم ورزشی

برخی افراد به جای هدر دادن فضای زیر شیروانی آن را به باشگاه خانگی تبدیل می‌کنند. کسانی که از ورزش کردن لذت می‌برند، ترجیح می‌دهند به جای باشگاه رفتن در خانه خود تمرینات را انجام دهند. با قرار دادن تردمیل و دوچرخه‌های ثابت، انواع وزنه‌های کوچک و بزرگ، هر زمان از طول شبانه‌روز می‌توانید به ورزش کردن بپردازید. با طراحی چند کمد و قرار دادن لباس‌های ورزشی، مت و حوله فضایی مرتب خواهید داشت. دقت داشته باشید هنگام ورزش کردن پنجره‌ها را باز کنید تا هوا جریان پیدا کند. فضای زیر شیروانی به دلیل اینکه به دور از فضای خانه است، برای انجام حرکات یوگا نیز یک مکان ایده‌آل محسوب می‏شود.

 

سخن پایانی

دکوراسیون اتاق دخترانه زیرشیروانی با دو تخت تک نفره، میز و صندلی مطالعه و دیوارکوب

هنگامی که گرما یا رطوبت در اتاق زیر شیروانی جمع شود و از طریق منافذ مناسب، هوا و گرما خارج نشود، مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اگر از این اتاق به عنوان انبار استفاده نمی‌کنید، سیستم تهویه مناسبی را باید برای آن در نظر بگیرید. هیچ عایقی در زیر سقف شیروانی وجود ندارد، بنابراین این اتاق اغلب در تابستان بسیار گرم و در زمستان بسیار سرد می‌شود. البته به دلیل فضای کوچکی که دارد، در مصرف انرژی می‌توان صرفه‌جویی بسیاری کرد. به هنگام طراحی دکوراسیون اتاق زیر شیروانی به دیوارها، تیرها و شیب سقف دقت داشته باشید. از استفاده مبلمان و لوازم جانبی اضافی خودداری کنید، این قانون را به خاطر بسپارید، سقف‌های کوتاه به مبلمان کمتر نیاز دارند.