همه‌چیز درباره آشپزخانه مدرن و دکوراسیون آن

آشپزخانه مدرن با سقف شیب دار و کابینت ترکیبی سفید و چوبی به همراه لوسترهای آویز

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر خانه‌ای، آشپزخانه است. این قسمت در حکم قلب خانه بوده و برای بانوان خانه‌دار می‌تواند بهترین قسمت خانه نیز به شمار آید. با توجه به این‌که این بخش از خانه به پخت‌وپز، شستن ظروف و … اختصاص دارد طراحی آن از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. امروزه طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌ها به‌صورت مدرن انجام می‌شود. این امر سبب شده تا با جلوه‌ی خاصی در آشپزخانه منازل و افزایش کارایی آن‌ها مواجه شویم. با توجه به اهمیت این مسئله و تمایل مخاطبان به کسب اطلاعات در مورد آشپزخانه مدرن، در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها، مزایا و ایده‌هایی برای مدرن کردن دکوراسیون آشپزخانه‌ها پرداخته‌ایم؛ پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

سوالات متداول:

در طراحی آشپزخانه مدرن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. توجه به سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه 2. ابعاد فضا 3. نورپردازی آشپزخانه 4. چیدمان لوازم آشپزخانه 5. استفاده از لوازم و اکسسوری‌های مدرن 6. توجه به رنگ‌بندی فضا 7. طراحی و چیدمان کابینت‌ها 8. توجه به مثلث کار آشپزخانه برای دسترسی به تجهیزات 9. هوشمند‌سازی و ایمن‌سازی آشپزخانه


در طراحی آشپزخانه مدرن چه ایده‌هایی را به کار ببریم؟

استفاده از گل و گیاهان تزیینی، دیوارپوش‌ها و کفپوش‌ها برای طراحی دیوار آشپزخانه و طراحی فضای مطبخ برای جداسازی محیط سرد و گرم از جمله ایده‌هایی هستند که در طراحی آشپزخانه مدرن می‌توانید استفاده کنید.


از چه رنگ‌بندی‌هایی در طراحی آشپزخانه مدرن استفاده کنیم؟

استفاده از رنگ‌های روشن و گرم و یا ایجاد تضاد رنگی در کابینت‌ها و ظروف آشپزخانه مدرن بسیار مناسب می‌باشند.

 

مدرن بودن طراحی و دکوراسیون آشپزخانه‌ها چه مزیتی دارد؟

آشپزخانه مدرن با کابینت های سفید و قهوه ای، جزیره و صندلی های مشکی

در آشپزخانه‌هایی با دکوراسیون مدرن شاهد استفاده از تجهیزات به‌روز و مبلمان مدرن هستیم. در ضمن در این طراحی‌ها سعی می‌شود بیشترین استفاده از فضای در دسترس شده و امکانات و راحتی بیشتری در اختیار کاربران قرار بگیرد. طراحی دکوراسیون آشپزخانه به‌صورت مدرن دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی بوده و کاربران را به استفاده از چنین سبکی، متمایل می‌سازد. ازجمله ویژگی‌ها و مزیت‌های استفاده از این سبک طراحی آشپزخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در سبک مدرن، از تمامی فضاها به نحو احسن استفاده می‌شود.
  • به دلیل استفاده از دیزاین ساده در دکوراسیون آشپزخانه اروپایی و مدرن، شاهد ظاهری ساده در این مکان‌ها بوده و ابعاد آن بزرگ‌تر به نظر خواهد رسید.
  • این آشپزخانه‌ها دارای ظاهری جذاب بوده و دکوراسیون داخلی منزل را زیباتر نشان می‌دهد.
  • در این دکوراسیون‌ها در هزینه‌ها به‌صورت چشمگیری صرفه‌جویی می‌شود.

تمامی این موارد باعث می‌شوند تا ضمن برخورداری از دکوراسیون آشپزخانه شیک و جدید، کارایی این مکان نیز افزایش پیدا کند.

 

نکاتی که باید در طراحی آشپزخانه مدرن به آن توجه کرد

آشپزخانه مدرن و ایمنی با کابینت های قهوه ای و سفید و جزیره مستطیل شکل

طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن باید به‌گونه‌ای باشد که کاربران بتوانند بیشترین بهره‌وری را از فضای موجود و لوازم موجود در این مکان داشته باشند؛ بنابراین برای این‌که بتوانید در طراحی آشپزخانه به سبک مدرن، موفق عمل کنید باید نکات مهمی را مدنظر داشته باشید. این نکات به شرح زیر هستند:

 

ایمنی در آشپزخانه، حرف اول را میزند

آشپزخانه محلی برای پخت‌وپز است. به همین جهت نیز در این مکان شاهد استفاده از انواع منابع انرژی نظیر برق و گاز هستیم. برای برخورداری کاربران از این انرژی‌ها، سیم و پریزهای برق و لوله‌کشی گاز در آشپزخانه‌ها تعبیه می‌شوند که می‌توانند جان انسان را تهدید کرده و خطرناک باشند. در طراحی آشپزخانه به سبک جدید، این تجهیزات و منابع با استفاده از تجهیزات مدرن، ایمن‌سازی می‌شوند. در ضمن به نحوه قرارگیری وسایل نیز توجه ویژه‌ای شده و از قرار دادن تجهیزات و وسایلی چون چرخ‌گوشت، چاقوها و … دم دست، خودداری می‌گردد. برای هرکدام از این تجهیزات، محلی خاص در نظر گرفته می‌شود. به‌این‌ترتیب با استفاده از چنین سبکی در دکوراسیون آشپزخانه می‌توانید شاهد زیبایی در کنار ایمنی باشید.

 

ابعاد آشپزخانه را در نظر بگیرید

آشپزخانه مدرن با ابعاد بزرگ و کابینت های سفید و لوسترهای آویز سفید

امروزه در خانه‌های مختلف با انواع پلان آشپزخانه‌ همراه با ابعاد و شکل هندسی متفاوت مواجه هستیم. این امر سبب می‌شود تا طراحان در تعیین نحوه دکوراسیون این مکان‌ها، ناچار به در نظر گرفتن ابعاد و شکل آشپزخانه‌ها باشند. هرچه پلان آشپزخانه ال شکل و مربع شکل شما دارای ابعاد بزرگ‌تری بوده و شکل هندسی آن به‌گونه‌ای باشد که دارای گوشه زیادی نبوده و تا حد ممکن زاویه‌دار نباشد، کار طراحی آن بسیار راحت بوده و می‌توان از المان‌های به‌روز برای داشتن آشپزخانه مدرن استفاده کرد.

 

نورپردازی آشپزخانه مدرن از اهمیت بالایی برخوردار است

آشپزخانه مدرن با کابینت های چوبی قهوه ای و نورپردازی های مخفی و لوستری

یکی از مهم‌ترین عوامل در داشتن دکوراسیون آشپزخانه جدید، نورپردازی آن است. بر اساس این‌که میزان نورگیری آشپزخانه به چه صورت است می‌توان از المان‌های روشنایی بسیاری استفاده نمود. امروزه از نورهای مخفی در زیر کابینت‌ها و لوستر آشپزخانه برای نوردهی کلی فضای آن استفاده می‌شود که می‌تواند نورپردازی آشپزخانه مدرن را بسیار جذاب‌تر نشان دهد. شما با تعبیه نور مخفی سقف در رنگ‌های مختلف می‌توانید نور لازم برای کار در این مکان را فراهم کرده و دید کافی به داخل کابینت‌ها داشته باشید. توجه داشته باشید که با توجه به نیاز به نور و داشتن دید کافی در برخی از قسمت‌های آشپزخانه نظیر اطراف اجاق‌گاز و یا سینک ظرفشویی، باید نورپردازی به‌گونه‌ای باشد که بتواند نور کافی در این قسمت‌ها را تأمین کند.

 

استفاده از وسایل و تزئینات مدرن می‌تواند کارآمد باشد

آشپزخانه مدرن با کابینت های سفید و طوسی و لوازم برقی سفید به عنوان دکوری روی کابینت

یکی از مشخصات آشپزخانه‌های مدرن این است که در آن‌ها از لوازم و تزئینات جدید استفاده شود. شما باید از تجهیزات آشپزی، ظروف و وسایل برقی مدرن در دکوراسیون آشپزخانه خود استفاده نمایید. استفاده از برخی تزئینات که به دلیل استفاده مداوم، آلودگی و چربی‌ها را به خود جذب کرده و درنتیجه آن، تغییر رنگ داده‌اند، می‌تواند نمای آشپزخانه را قدیمی نشان دهد. ازاین‌رو سعی کنید به‌صورت دوره‌ای این تزئینات را عوض کرده و از تزئینات به‌روزتری استفاده نمایید.

 

طراحی کابینت‌ها باید به‌صورت مدرن انجام شود

آشپزخانه مدرن با کابینت ترکیبی هایگلاس سفید و رنگ چوب

در طراحی کابینت‌های آشپزخانه مدرن سعی می‌شود تا از خطوط گرد و منحنی استفاده شود. به‌این‌ترتیب از زمختی فضا کاسته شده و شاهد ایجاد محیطی انعطاف‌پذیر خواهیم بود. اغلب افرادی که تمایل دارند آشپزخانه آن‌ها به‌صورت مدرن، طراحی شود از کابینت‌ بدون دستگیره استفاده می‌کنند. استفاده از کابینت‌هایی با ابعاد بزرگ و جادار یا کابینت پلکانی نیز از خصوصیات کابینت‌های جدید به شمار می‌رود. رنگ‌بندی اجزای اصلی کابینت‌ها و متریال مورداستفاده در آن‌ها با توجه به نیاز و سلیقه مشتری، انتخاب می‌شود. البته لازم به ذکر است که طبق نظر کارشناسان، بهتر است در طراحی چنین آشپزخانه‌هایی از کابینت‌های براق استفاده شود. به همین ترتیب نیز غالباً توصیه می‌شود از کابینت‌ هایگلاس یا کابینت انزو برای این آشپزخانه‌ها استفاده گردد.

مطالعه مقاله بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه کوچک را از دست ندهید.

 

استفاده از رنگ‌بندی‌های مناسب، اهمیت دارد

آشپزخانه مدرن با کابینت های مشکی بدون دستگیره و کفپوش چوبی

توجه به هارمونی رنگ‌ها در آشپزخانه‌هایی به سبک مدرن از اهمیت بالایی برخوردار است. این‌که کابینت‌ها، لوازمی چون اجاق‌گاز، هود، یخچال و … با رنگ دیوار، بین کابینتی، قرنیز و کفپوش یا فرش آشپزخانه همخوانی داشته باشد باعث می‌شود تا فضای آشپزخانه، بزرگ‌تر ازآنچه که هست به نظر برسد. در ضمن سبب ایجاد جلوه‌ای ساده و آرامش‌بخش خواهد شد. شما می‌توانید در آشپزخانه‌ عروس هم از رنگ‌های روشن استفاده کرده و روحیه کاربران را بالا ببرید.

چنانچه به دنبال ایجاد انرژی در محیط هستید می‌توانید از رنگ‌های گرم استفاده نمایید. حتی در برخی موارد می‌توان از تضاد رنگی بین کفپوش آشپزخانه و کابینت‌ تیره در دکوراسیون مشکی و سفید برای افزودن بر جذابیت‌های ظاهری این بخش، استفاده کرد. توجه داشته باشید که براساس رنگ وسایل و قسمت‌های اصلی آشپزخانه باید رنگ دیگر وسایل چون ظرف و ظروف انتخاب شوند.

 

دسترسی آسان به وسایل و تجهیزات را جدی بگیرید

آشپزخانه مدرن با کابینت های قهوه ای رگه دار و قفسه های دکوری

یکی از مشکلاتی که در دکوراسیون آشپزخانه مدرن به آن توجه ویژه‌ای شده است، دسترسی راحت کاربران به تجهیزات و وسایل موردنیاز است. در آشپزخانه‌ ایرانی با طرح سنتی، وسایل در هر جایی قرار داده می‌شدند فارغ از این‌که آیا کاربران به هنگام نیاز به آن‌ها می‌توانند به راحتی به این وسایل دسترسی داشته باشند یا خیر. این در حالی است که در سبک مدرن به این امر توجه ویژه‌ای شده است، ابعاد کابینت‌ها، ارتفاع و نحوه نصب آن‌ها به‌گونه‌ای است که کاربران به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشند. در طراحی این دکوراسیون‌ها سعی شده تا وسایلی که در طول روز برای چند بار مورداستفاده قرار می‌گیرند در دسترس بوده و وسایلی که نیاز به آن‌ها به‌ندرت اتفاق می‌افتد در مکان‌های کم رفت‌وآمد قرار گرفته و رفت‌وآمد افراد در آشپزخانه تسهیل شود.

 

سیستم تهویه آشپزخانه را به‌روزرسانی کنید

آشپزخانه مدرن با کابینت های آبی و سفید و کفپوش قهوه ای و سیستم تهویه هوا

طراحی کابینت‌ آشپزخانه، مکان قرارگیری تجهیزات و به‌طورکلی دکوراسیون آشپزخانه مدرن باید به‌گونه‌ای باشد که امکان استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا فراهم شود. با طراحی کابینت هود مخفی می‌توانید هوای آشپزخانه را به خوبی تهویه نمایید.

 

ایده‌های جذاب برای داشتن دکوراسیون مدرن در آشپزخانه

آشپزخانه مدرن با کابینت های سفید و خاکستری و پنجره بزرگ بالای سینک ظرفشویی

رعایت نکاتی که در بخش‌های قبل به آن‌ها اشاره شد می‌تواند در طراحی دکوراسیون آشپزخانه به‌صورت مدرن به شما کمک کرده و درنهایت نیز با نتیجه‌ای عالی روبرو باشید. در کنار این نکات می‌توانید از ایده‌هایی نیز کمک بگیرید تا هم ظاهر آشپزخانه‌تان زیباتر به نظر برسد و هم بتوانید کارایی آشپزخانه و دکوراسیون آن را به‌صورت چشمگیری افزایش دهید. در ادامه به معرفی چند مورد از این ایده‌ها برای اجرا در دکوراسیون آشپزخانه مدرن خواهیم پرداخت؛ اما توجه داشته باشید که شما می‌توانید براساس خواست و سلیقه خود نیز ایده‌های جذاب‌تری را در دکوراسیون آشپزخانه اجرا کنید. ایده‌هایی که در ادامه بررسی می‌شوند، طرح‌هایی قابل‌اجرا و مورد تأیید کارشناسان این حوزه می‌باشند.

 

استفاده از سینک‌های ظرفشویی مدرن

سینک ظرفشویی مدرن توکار به رنگ مشکی در آشپزخانه مدرن با کابینت های رنگ چوب

سینک‌های ظرفشویی در گذشته به‌صورت دو لگنه و با عمق کم طراحی می‌شدند؛ اما امروز انواع سینک‌های ظرفشویی به‌صورت تک لگن یا دو لگن و با عمق زیاد طراحی می‌شوند. در ساخت آن‌ها نیز از متریال مختلفی استفاده می‌شود. این سینک‌ها دارای ابعاد کلی کوچکی بوده و به‌صورت توکار تولید می‌شوند. توجه داشته باشید که با توجه به جلوه ویژه‌ای که این تجهیزات به آشپزخانه شما خواهند داد و مدرن بودن دکوراسیون آن را به رخ خواهند کشید، این تجهیزات دارای ارزش خرید بالایی هستند.

 

استفاده از گل و گیاه در آشپزخانه

آشپزخانه مدرن با کابینت های سفید و گل ها و گیاهان روی شلف، کانتر و کنج آشپزخانه

در طراحی آشپزخانه‌ها به‌صورت مدرن، چه دکوراسیون آشپزخانه کوچک و چه آشپزخانه‌هایی با ابعاد بزرگ، استفاده از گل و گیاه می‌تواند تأثیر شگفت‌انگیزی داشته باشد. شما می‌توانید از گلدان‌هایی با طراحی‌های شیک در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کرده و حتی در صورت تمایل می‌توانید در گلدان‌های خاصی، سبزی‌های مصرفی روزانه خود را نیز پرورش دهید. این امر به سلامت رژیم غذایی‌تان نیز کمک می‌کند.

 

جداسازی آشپزخانه سرد و گرم

آشپزخانه مدرن جداسازی شده ای با کابینت های خاکستری

یکی دیگر از ایده‌های جدید که امروزه در طراحی آشپزخانه مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرد، جداسازی آشپزخانه گرم و سرد یا تر و خشک از هم است. منظور از این بخش‌ها، محل پخت‌وپز و مکان قرارگیری تجهیزات آشپزی و شستن ظروف و … و قسمتی که جلوی دید افراد بوده و محلی برای صرف غذا می‌باشد، است. با جداسازی این دو قسمت از هم و طراحی آشپزخانه مطبخ‌دار می‌توان کارایی آشپزخانه و ایجاد نظم در آن را نیز مدیریت نمود.

 

هوشمند سازی آشپزخانه

آشپزخانه مدرن هوشمندی با کابینت های سفید و نقره ای در اپارتمان کوچک

به لطف پیشرفت‌هایی که در صنایع مختلف روی داده است، امروزه تجهیزات مدرنی طراحی و تولید شده‌اند که باعث می‌شوند تا بتوان امورات را در سریع‌ترین زمان ممکن و به راحتی انجام داد. در سال‌های گذشته، استفاده از تجهیزات هوشمند‌سازی مختص آشپزخانه و ساختمان‌های لاکچری بود؛ اما امروزه در آشپزخانه‌هایی با طراحی به‌روز، شاهد استفاده از این تجهیزات هستیم. ازجمله آن‌ها می‌توان به استفاده از سیستم کنترل تأسیسات در آشپزخانه که به‌صورت هوشمند کار می‌کند و در صورت بروز مشکل، ایراد را از طریق آلارم و ارسال پیام به گوشی موبایل اعلام می‌دارد، اشاره کرد. سنسورهای حرکتی که برای ایجاد روشنایی مورداستفاده قرار می‌گیرند، سیستم تهویه هوشمند و سیستم روشنایی هوشمند ازجمله این تجهیزات هستند.

 

انتخاب دیوار پوش‌های مدرن برای آشپزخانه

آشپزخانه مدرن با کابینت های ال شکل سفید و دیوارپوش طرحدار با زمینه آبی

برخی افراد تصور می‌کنند تنها با استفاده از کابینت و دیگر تجهیزات مدرن، کار تمام است و دارای آشپزخانه‌ای مدرن هستند. این در حالی است که دیوارپوش‌ها دارای نقش مهمی در جلوه ظاهری آشپزخانه بوده و تأثیر زیادی در مدرنیزه شدن آشپزخانه‌ها دارند. سعی کنید در هنگام بازسازی آشپزخانه از انواع دیوارپوش‌های با کیفیت و مناسب استفاده کنید.

رنگ دیوارپوش در آشپزخانه مدرن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین این محصولات باید دارای رنگ‌هایی مناسب بوده و بتوان آن‌ها را به راحتی شستشو داده یا تمیز کرد. در سال‌های اخیر رنگ‌هایی چون آبی و یا ترکیب رنگ‌های زرد و سبز و … بسیار رواج یافته‌اند. شما نیز می‌توانید بر اساس رنگ‌هایی که در دکوراسیون منزلتان مورداستفاده قرار داده‌اید و یا روحیات خود، دیوار پوش‌هایی با رنگ‌ها و جنس‌های مختلف را تهیه کنید.

 

استفاده از اکسسوری‌های مدرن

آشپزخانه مدرن با کابینت های سفید و سوپرمارکت کشویی مدرن

اکسسوری‌های کابینت ازجمله مدرن‌ترین تجهیزاتی هستند که برای استفاده در دکوراسیون آشپزخانه مورداستفاده قرار می‌گیرند. این تجهیزات دارای انواع مختلفی بوده و مصارف گوناگونی دارند. یکی از شاخصه‌های طراحی آشپزخانه به سبک مدرن و جدید، استفاده از اکسسوری کابینت می‌باشد. استفاده از این محصولات باعث می‌شود تا فضای در دسترس کاربران افزایش پیدا کند، نظم فوق‌العاده‌ای در آشپزخانه و داخل کابینت‌ها برقرار شود و دسترسی به وسایل و تجهیزات نیز آسان‌تر گردد. ازجمله این تجهیزات می‌توان به اکسسوری‌های کابینت گوشه نظیر مجیک کرنر، اکسسوری‌های کشویی، ارگانایزرها، سبد سوپرمارکت کابینت و … اشاره کرد.

 

استفاده از کانتر یا اپن های زیبا و کارآمد

آشپزخانه مدرن با کابینت های سفید و کانتر ال شکل کارآمد

اپن آشپزخانه را می‌توان جزو جدایی‌ناپذیر و زیبا از طراحی آشپزخانه مدرن دانست. این تجهیزات باعث می‌شوند تا آشپزخانه درعین‌حال که از دیگر قسمت‌های خانه جدا می‌شود؛ اما دارای فضایی محدود نباشد. کاربران با استفاده از آن می‌توانند هم کار خود را روی آن انجام داده و هم با افراد حاضر در خانه در ارتباط باشند. در صورت کوچک بودن فضای آشپزخانه می‌توان این کانتر را با صفحه کابینت کورین پوشش داد و به عنوان میز کار، بخشی برای قرار دادن اجاق‌گاز، سینک ظرفشویی گرانیتی، سرو غذا و … دانست.

 

طراحی کابینت‌های ایستاده

آشپزخانه مدرن با کابینت های هایگلاس سفید و قهوه ای و چهارپایه های مشکی

کابینت‌های ایستاده یکی از نمودهای مدرن بودن طراحی آشپزخانه مینیمال و مدرن است. این کابینت‌ها می‌توانند به عنوان پنتری آشپزخانه یا جایی مناسب برای قرار دادن تجهیزات برقی و یا ذخیره کردن انواع مواد غذایی باشند. با توجه به این‌که این کابینت‌ها دارای ارتفاع زیادی هستند می‌توانید در داخل آن، تجهیزات و وسایل زیادی را جاگذاری کنید. به‌این‌ترتیب با کمبود جا در آشپزخانه خود مواجه نخواهید شد.

 

جمع‌بندی

آشپزخانه مدرن با کابینت های سفید، لوازم برقی نقره ای و نورپردازی هالوژن

امروزه تمایل افراد به داشتن آشپزخانه به‌روز و مدرن در دکوراسیون خانه عروس، زیاد بوده و در پی استفاده از ایده‌هایی نوین برای اجرایی کردن این خواسته خود هستند. شما می‌توانید با استفاده از نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد و همچنین به‌کارگیری ایده‌های توضیح داده شده در این مطلب، آشپزخانه خود را به‌صورت مدرن طراحی نمایید. استفاده از دکوراسیون مدرن در آشپزخانه سبب می‌شود تا استفاده بهینه‌ای از فضای موجود در آشپزخانه شده و بهره‌وری از این مکان به حداکثر برسد. آشپزخانه مدرن دارای جذابیت‌های ظاهری چشم‌نوازی بوده و باعث می‌شود تا هر کسی با دیدن این دکوراسیون، جلب آن شود. گذشته از زیبایی، کار در این مکان را برای بانوان راحت‌تر کرده و دسترسی آن‌ها به تجهیزات آشپزی و ظرف و ظروف را تسهیل می‌کند.