طراحی خلاقانه دکوراسیون راهروی ورودی اتاق خواب

راهروی هتلی با ترکیب رنگ سفید و مشکی

در طراحی دکوراسیون، یکی از قسمت های ارزشمند خانه طراحی راهرو ورودی اتاق خواب است. دالان ها قسمت مهمی از خانه هستند که نباید فراموش شوند حتی اگر ما فقط از کنار آنها به سرعت عبور کنیم. دالان ها با نمایش هنر یا عکس بر روی دیوار، نگهداری وسایل و همچنین ایجاد مسیری دلپذیر به اتاق نشیمن اصلی، اتاق خواب و سایر قسمت های خانه، فرصتهای زیادی برای جذابیت بیشتر خانه فراهم می‌کنند. تاکید بر نقاط مهم و زیبا در دالان، بازی با نورپردازی و کادربندی و تقسیم بندی نیز از دیگر روش های طراحی راهرو است. بعضی از راهروها بخشی از ورودی خانه هستند و بنابراین اولین برداشت از خانه شما را به مهمانان می‌دهند. در حالی که راهروهای دیگر ممکن است به اتاق خواب های خانه منتهی شوند و بیشتر فضای شخصی باشند. راهروها باید بسته به موقعیت دقیق آنها در خانه تزئین شوند.

فهرست مطالب : 

تصویری از یک راهروی سفید و کرم با کاغذدیواری با خط های افقی

تاثیر خطوط افقی

به منظور بزرگتر و کوچک تر کردن یک دالان باریک و طولانی، مهم ترین نکته کلیدی حواس پرتی چشم است. هنگامی که از یک راهرو طولانی عبور می‌کنیم، چشمان ما تمایل دارند که طول آن را دنبال کنند، و باعث می‌شود فضا حتی باریک تر از آنچه هست بنظر برسد. با این وجود روش هایی وجود دارد که می‌توان حواس بیننده را پرت نمود تا طولانی بودن راهرو زیاد به چشم نیاید. برای راهروهای بسیار باریک، توصیه می‌کنیم خطوط افقی را در امتداد دیوارها ایجاد کنند تا گسترده تر و جادارتر به نظر بیاید. خطوط افقی لزوماً نباید هندسی و به خوبی تقسیم شده باشند، خطوط می‌توانند طبیعی و مانند موج دریا باشند.

تصویری از یک راهروی سفید و مشکی با وجود مجسمه ای روی پایه انهای راهرو

تأکید در طراحی راهرو ورودی اتاق خواب

یک دالان طولانی را می‌توان با تأکید بر یک ویژگی خاص از دید بصری به صورت کوتاه تری جلوه داد. با این روش شما بیننده را مجبور می‌کنید که به آن نقطه توجه کند و حواسش از طولانی بودن راهرو منحرف شود. آن ویژگی خاص در حالت ایده آل باید در انتهای دالان قرار گیرد تا برای رسیدن به آن نقطه به طولانی بودن مسیر کمتر توجه شود. یک روش ساده برای ایجاد یک نقطه کانونی قرار دادن یک مجسمه بزرگ روی یک میز یا کنسول و برجسته کردن آن با چند چراغ دیوارکوب یا سقفی و آینه است، همچین با نصب تابلوهای زیباو غیره نیز می‌توانید جلب توجه کنید؛ همانطور که در تصاویر بالا نشان داده شده است.

راهرویی طوسی سفید با یک آینه از کف تا سقف و دو تابلو روی دیوار

راهرویی که انتهای آن چهار آینه دایره ای در سایزهای مختلف وجود دارد

تاثیر آینه در راهرو

یک آینه بلند که از کف به سقف می‌رسد، می‌تواند باعث منحرف شدن چشم از مشاهده دالانی تنگ و طولانی شود. اگر آینه دارای خطوط عمودی باشد که به سمت بالا حرکت می‌کند، حتی موثرتر است. چراغ های آویز که از سقف به پایین آویزان شده اند نیز به موثرتر بودن این استراتژی کمک می‌کنند. همچنین با نصب آینه ها به صورت عمودی می‌توانید سقف راهرو های کوتاه را نیز بلند تر نشان دهید. با توجه به کیفیت انعکاس نور در آینه ها، سعی کنید یک سری از آینه هایی با یک شکل تکراری، اما اندازه های مختلف را برای ایجاد نمایی جالب تر، در راهرو قرار دهید.

تصویر راهرویی با کناف کاری های سقف و نورپردازی

ایجاد نقاط کانونی در سقف

یکی دیگر از روش های ایجاد مکانی برای جلب توجه بیننده تزیین مناسب سقف است که حواس بیننده را از طولانی بودن راهرو ورودی اتاق خواب پرت کند، سقف کاذب با طرح های پیچیده یا نقاشی روی سقف می‌تواند به جلب توجه به سمت آن کمک کند. لوسترها و لامپ های آویز نیز می‌توانند به برجسته سازی سقف کمک کنند.

راهرویی طوسی خاکستری با قاب عکس های کوچک و بزرگ روی دیوار

ایده گالری در طراحی راهرو ورودی اتاق خواب

با قرار دادن چندین قطعه قاب کوچک در کنار هم در یک چیدمان، می‌توان گالری ایجاد کرد. قطعات را می‌توان در یک ردیف مستقیم به صورت مرتب نصب کرد تا الگوی خاصی را تشکیل دهد. این نیز می‌تواند یک فرصت عالی برای نشان دادن مجموعه های شما باشد، همانطور که در تصویر نشان داده شده است. برای ایجاد تداوم در طراحی و دستیابی به فضایی با نمای گالری، از جعبه های قاب دار در یک رنگ استفاده کنید. این نیز یک بافت و عمق غنی با نمای سه بعدی را به دیواره دالان اضافه می‌کند. وقتی صحبت از تزیین دیوار می‌شود، ما همیشه تمایل داریم که به هنر 2 بعدی مانند عکس و نقاشی فکر کنیم، اما همانطور که در اینجا می‌بینید روش های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای تزیینات دیوار به آن فکر کنید.

راهرویی با دیوارهای به رنگ سبز تیره و چهار تابلو روی دیوار

طراحی دیوار راهرو وروری اتاق خواب

یکی از ساده ترین راه ها برای تزئین دیوار راهرو، استفاده از تخته های دیوار، کاغذ دیواری یا نقاشی های دیواری است. به عنوان مثال، دیوارهایی که براق و دارای خطوط افقی مانند موج دریا هستند؛ کیفیت خوب و طراحی منحصر به فردی دارند که باعث می‌شود راهرو گسترده تر و جادارتر به نظر برسد. برای رنگ آمیزی دیوار، توصیه می‌کنیم از رنگ های گرم استفاده کنید زیرا تمایل دارند چشم ها را به سمت جلو راهنمایی کنند. با این حال، اگر رنگ های سرد را ترجیح می‌دهید، بهتر است رنگ روشن را انتخاب کنید. رنگ براق یکی دیگر از گزینه های رنگ روشن است که ویژگی های انعکاسی دارد و باعث می‌شود دالان بزرگتر به نظر برسد.

راهرویی با کاغذدیواری های کرم و تابلوهایی بر روی دیوار

ابعاد متناسب

آثار هنری و تصاویر روی دیوار باید متناسب با اندازه و مقیاس راهرو انتخاب شوند. در قانون کلی به دلیل کوچک بودن تصاویر از آن ها برای دالان های کوچک استفاده می‌شود و بهتر است سایر تزئینات مانند گیاهان نیز در سایز کوچک انتخاب شوند. در حالت ایده آل، پوسترهای بزرگ و چاپ های هنری برای راهروهای بزرگتر بهتر هستند زیرا فضایی فراهم می‌کنند تا برای دیدن کامل پوستر، بیننده از آن دور شده و تحسین یا نقدش کند. یک قانون کلی دیگر در مورد قرار دادن تصاویر و آثار هنری: هم ارتفاع بودن با دید چشم یا پایین تر از آن است. ارتفاع استاندارد دید چشم تقریباً 157 سانتیمتر (62 اینچ) است.

راهرویی سفید که با پرده سرمه ای تقسیم بندی شده است

تقسیم بندی کاربردی دیوار دالان

این استراتژی طراحی، در صورت وجود قفسه یا برخی از گیاهان که دیوارها را در راستای طول دالان تقسیم می‌کنند، بهتر نشان داده می‌شود. به عنوان مثال، یک قسمت می‌تواند از گروه بندی تصاویر متناسب با یکدیگر تشکیل شود، همچنین یک پوستر بزرگتر روی دیوار می‌تواند بخش دیگری را تقسیم کند و هر قسمت از دیوار باید مانند یک دیوار جداگانه طراحی شود. این نوع طراحی به قاب بندی و تقسیم راهرو طولانی کمک می‌کند تا بنظر نرسد که تمام می‌شود. گزینه دیگر این است که دالان را با یک پرده جدا کنید. بهترین راه برای این روش، نصب میله پرده ای است که ارتفاعش تا سقف می‌باشد و محل نصبش مشکلی برای درب یا سایر بازشو ها ایجاد نمی‌کند.

تصویر راهرویی با رنگ روشن و در کنارش رنگ های تند دیگر

رنگ های مناسب برای دیوار راهرو ورودی اتاق خواب

برای راهرو خانه ها اغلب ارزش کمی قائل می‌شوند؛ زیرا فکر می‌کنند از نظر کاربرد به اندازه سایر قسمت ها اهمیت ندارد، اما در طراحی دکوراسیون و فضای زندگی به دالان ها باید به اندازه سایر بخش ها مانند آشپزخانه اهمیت داشته شود؛ برای مثال مهم است که در خانه دسترسی به همه ی فضاها راحت باشد، خانه احساس کامل بودن کند و تزییناتی خوب به همراه هماهنگی در جزییات داشته باشد. یک راهرو سفید و شفاف مانند تصویر بالا می‌خواهید یا دوست دارید سایر رنگ ها را امتحان کنید؟ در ادامه با رنگ های پیشنهادی ما برای طراحی راهرو ورودی اتاق خواب تان آشنا شوید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی و معرفی رنگ‌های مناسب و خاص را مطالعه نمایید.

 

تصویری از یک راهرو به رنگ دیوار بژ ملایم

یک رنگ کلاسیک شبیه بژ ملایم

1- بهترین رنگ خنثی

رنگ راهروهای شما باید به زیبایی با بقیه اتاق های خانه هماهنگ شود، اما این به معنی استفاده از یک رنگ در تمام قسمت های خانه نیست. حتی اگر در انتخاب رنگ اتاق خواب ها یا آشپزخانه جسورتر باشید، رنگ خنثی می‌تواند یک انتخاب آرامش بخش برای راهروهای شما و یک روش عالی برای ایجاد ارتباط بین طراحی فضاهای مختلف خانه باشد. Farrow & Ball’s Stony Ground یک رنگ کلاسیک با ترکیب رنگ قرمز روشن است که به آن گرما می‌بخشد. شبیه بژ ملایم است و در کنار سفید زیبا به نظر می‌رسد.

کد رنگ :Farrow & Ball Stony Ground No. 211

 

راهرویی با دیوارهای سفید رنگ و درب شیشه ای با قاب سفید

رنگ خنثی و پرکاربرد سفید

2- سفید

مدتهاست که از رنگ سفید برای روشن شدن فضا و کمک به بزرگتر شدن فضای کوچک استفاده می‌شود. اگر دالان های خانه شما کمبود نور طبیعی دارند (مانند بسیاری از آنها)، Kilz Ultra Bright White یک انتخاب عالی است. این سفید روشن هیچ گونه ته رنگی ندارد و خالص به نظر می‌رسد. همچنین حال و هوای هر راهرو خشن و تیره را سبک می‌کند. از سفید برای استفاده در پشت کارهای هنری قاب دار یا پرتره در سالن راه پله نیز به خوبی می‌توان بهره برد. یکی از روش های بلندتر نشان دادن سقف راهرو های کوتاه، رنگ آمیزی دیوار و سقف با یک رنگ است؛ رنگ سفید می‌تواند گزینه مناسبی برای این روش باشد.

کد رنگ : Kilz Ultra Bright White TB-01

برای ایده های بیشتر، مقاله ۶ ترفند برای بلندتر نشان دادن سقف های کوتاه را مطالعه کنید.

 

راهروی خانه ای با دیوارهایی به رنگ خاکستری گرم به همراه تابلوهای دیواری

رنگ خنثی خاکستری گرم

3- خاکستری گرم

رنگ خاکستری یک رنگ خنثی کلاسیک عالی است که به زیبایی هر دالان می‌افزاید. Farrow & Ball’s Elephant یک رنگ خاکستری گرم با ترکیب رنگ های بنفش و سرخابی است. این رنگ می‌تواند به یک راهرو بزرگ که به کمی گرما نیاز دارد، احساس دنج بودن دهد و یک انتخاب دوست داشتنی برای فضای خارج از اتاق خواب باشد.

کد رنگ : Farrow & Ball Elephant’s Breath No. 229

 

راهرویی به رنگ صورتی ملایم و سگی که انتهای راهرو نشسته است

رنگ نسبتا گرم صورتی ملایم

4- صورتی ملایم

اگرچه Benjamin Moore Opal به رنگ صورتی نیست، اما یک درخشندگی زیبا ایجاد می‌کند که باعث دلبازی راهرو می‌شود و به اندازه کافی رنگ برای ایجاد بافت در اختیارتان می‌گذارد. این رنگ یک انتخاب دوست داشتنی برای سقف نیز است و حتی می‌توان آن را از کف تا سقف برای جلوه ای وسیع در یک راهرو باریک رنگ آمیزی کرد تا توهم فضای بزرگتر را ایجاد کند.

کد رنگ : Benjamin Moore Opal 891

 

راهرو و راه پله ای با دیوارهایی به رنگ مرجانی

رنگ گرم مرجانی جیغ

5- مرجانی جیغ

مرجانی به رنگی بسیار محبوب در طراحی دکوراسیون منزل تبدیل شده است و ما فکر می‌کنیم به همان اندازه که در اتاق خواب یا اتاق نشیمن کاربردی و زیباست، در دالان نیز با سایر رنگ ها ترکیب خوبی ایجاد می‌کند. مرجانی رنگی پرجنب وجوش و فعال است که هر فضایی را روشن می‌کند و برای یک راهرو انتخابی سرگرم کننده است. از این رنگ در یک راهرو عریض و یا در یک راهرو باریک استفاده کنید زیرا باعث می‌شود که فضا عمیق تر بنظر برسد.

کد رنگ : Clare Pop

 

دیوارهای بنفش راه پله ای مارپیچ

رنگ بنفش

6- بنفش

بنفش یک رنگ فوق العاده آرامبخش است؛ و هنگامی که صبح از اتاق خواب خود به سمت دسشویی می‌روید رنگی با احساس آرامش، راهی عالی برای استقبال شما از روز خواهد بود. Magnolia’s Vintage Collection رنگی دوست داشتنی از اسطوخودوس است که دارای رنگهای خاکستری است. رنگ بنفش در هر راهرو زیبا می‌باشد و در کنار قاب های چوبی سفید یا روشن بسیار زیبا به نظر می‌رسد.

کد رنگ : Magnolia Vintage Collection