آشنایی با اصول طراحی حیاط شیب دار 

طراحی حیاط شیب دار با کفپوش چمنی برای ویلایی دو طبقه با نمای چوبی و درب و پنجره های سفید

طراحی حیاط شیب دار یکی از طراحی‌های پیچیده در زمینه ساخت محوطه سازی محسوب می‌شود. اغلب ویلاها و باغ‌ها در دامنه کوه ساخته می‌شوند؛ به همین دلیل باید در طراحی حیاط آن‌ها زمین شیب دار را در نظر گرفت. طراحی حیاط ویلا شیب دار به خاطر وجود نوع زمینش کار دشواریست.

حتما شما هم با شنیدن نام ویلا به یاد خانه‌هایی در دامنه کوه یا بر سر تپه‌های بلند می‌افتید. این خانه‌ها دارای باغ یا زمین شیب داری هستند که برای طراحی محوطه سبز آن باید حرفه‌ای عمل کرد. عده‌ای فضای سبز این خانه‌ها را بدون استفاده می‌گذارند. شما به راحتی می‌توانید با دانستن اصول طراحی حیاط شیب دار آن فضا را به محیطی منحصربه‌‌فرد تبدیل کنید. بنابراین با ما همراه باشید تا شما را با اصول محوطه سازی باغ شیب دار آشنا کنیم.

 

سوالات متداول:

در طراحی حیاط شیب دار باید چه اصولی را مد نظر قرار دهیم؟

1. توجه به نقشه‌برداری 2. بررسی موقعیت جغرافیایی و نقش اقلیم منطقه در طراحی محوطه شیب دار 3. ساخت محوطه باغ شیب دار مستحکم با کاشت درختان تنومند 4. توجه به مصالح و متریال در طراحی و ساخت 5. انتخاب تجهیزات مناسب 6. توجه به نکات مهم در طراحی حیاط به صورت شیب دار


چه ایده‌هایی را می‌توانیم در طراحی حیاط شیب دار به کار ببریم؟

1. استفاده از لایه‌های طبقه‌ای 2. ساخت تعدادی پله و شیبراهه 3. طراحی راه پله طبیعی 4. طراحی یک آب نمای خلاقانه 5. طراحی یک مسیر مارپیچ 6. ساخت دیوار حائل 7. استفاده از فضای صخره‌ای 8. طراحی مکانی برای آتشگاه 9. طراحی باکس گل و گیاه 10. استفاده از گیاهان بومی

 

طراحی حیاط شیب دار

طراحی حیاط شیب دار با باغچه مستطیلی، درختچه های کاج و نمای آجری قرمز

شاید در نگاه اول تصور کنید که زمین شیب‌ دار موقعیت مناسبی برای ساخت یک محوطه سبز نیست. اما اگر شما با اصول محوطه‌ سازی ویلا در زمین شیب دار آشنا باشید، می‌توانید فضای منحصربه‌فردی را طراحی کنید. امروزه با پیشرفت و گسترش ویلا سازی در کوهپایه‌ها توجه به طراحی حیاط شیب‌دار هم اهمیت زیادی پیدا کرده است.

 متخصصین این عرصه تلاش می‌کنند تا با خلاقیت هرچه تمام‌تر به ساخت یک حیاط جذاب و زیبا در فضای شیب دار بپردازند. اما گذشته از خلاقیت برای طراحی درست یک حیاط شیب دار باید اصول آن را بدانید. 

در زیر با اصول اساسی طراحی حیاط شیب‌دار آشنا می‌شوید:

 

توجه به نقشه‌برداری در طراحی یک حیاط شیب دار

طراحی حیاط شیب دار با باغچه و گل های صورتی، خانه دو طبقه با نمای سبز و قهوه ای و یک درخت بلند

نقشه‌برداری یکی از کارهای بسیار مهمی است که باید قبل از طراحی فضای سبز در زمین‌های شیب دار انجام شود. این کار را بر عهده یک شرکت معتبر بگذارید تا به راحتی بتواند نقشه درستی از زمین شیب دار شما ارائه بدهد. 

هرچه نقشه‌برداری زمین‌های شیب دار درست‌تر و حرفه‌ای‌تر انجام شود، گروه طراحی حیاط و فضای سبز کارشان را راحت‌تر انجام خواهند داد. بنابراین برای نقشه‌برداری حیاط ویلا در زمین شیب دار کوتاهی نکنید.

 

بررسی موقعیت جغرافیایی و نقش اقلیم منطقه در طراحی محوطه شیب دار

طراحی حیاط شیب دار با پله های سنگی و گیاهان و بوته ها و درختچه های سرسبز و آبنما

بررسی موقعیت جغرافیایی منطقه یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در طراحی حیاط ویلای شیب دار است. نوع اقلیم منطقه، جهت تابش نور خورشید، میزان بارندگی و آسیب‌پذیری آن نقطه نسبت به سیل و حوادث طبیعی از جمله مواردی هستند که بررسی آن‌ها هنگام طراحی محوطه باغ شیب دار اهمیت زیادی دارد. 

اگر گروه طراحی فضای سبز شما حرفه‌ای باشند، این موارد را به درستی بررسی خواهند کرد.

 

ساخت محوطه باغ شیب دار مستحکم با کاشت درختان تنومند

طراحی حیاط شیب دار با درختان بلند، بوته های گل رنگارنگ در حیاط خانه ای دو طبقه با نمای آبی و سفید

همه ما در کتاب‌های درسی‌مان خوانده‌ایم که کاشت درختان تنومند با ریشه‌های قوی می‌تواند از بروز آسیب‌های جدی هنگام سیل جلوگیری کند. این موضوع در مورد زمین‌های شیب دار حیاتی‌تر است. 

بنابراین فضای سبز ویلا و باغ خود را با کاشتن درختان ریشه دار و تنومند مقاوم‌سازی کنید. این کار علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک به زیبایی حیاط شیب دار شما کمک زیادی می‌کند. در واقع محوطه باغ شیب دار شما با پرورش درخت‌ تنومند و ریشه دار مستحکم‌تر خواهد شد.

 

اهمیت توجه به مصالح و متریال در طراحی و ساخت 

طراحی حیاط شیب دار با پله ها و باغچه های سنگی، بوته ها و درختان سبز و میز و صندلی های فلزی مشکی

طراحی و محوطه سازی ویلا در زمین شیب‌دار نسبت به سایر زمین‌ها کمی متفاوت است. انتخاب مصالح، دیوارکشی و پیکربندی ویلا و محوطه آن در زمین‌های شیب دار باید تراکم بالایی داشته باشند. این تراکم بالا می‌تواند ماندگاری مورد نظر را فراهم کند. چون زمین ویلا و باغ محوطه آن شیب دار است، وجود مصالحی متفاوت با تراکم بیشتر ضرورت پیدا میکند. در غیر این صورت با گذشت زمان ساختمان و فضای سبز شما با آسیب‌های جدی ناشی از شیب زمین مواجه خواهد شد. 

بنابراین به هیچ وجه از مصالحی با تراکم پایین در طراحی حیاط یک ویلا شیب دار استفاده نکنید. این کار مقاومت حیاط و ساختمان ویلای شما را به خطر می‌اندازد.

 

انتخاب تجهیزات مناسب 

طراحی حیاط شیب دار به همراه دیوار آجری برای خانه ای ویلایی با نمای کرم رنگ

حیاط شیب دار به دلیل نوع ساختارش نسبت به سایر فضاهای سبز شرایط متفاوتی دارد. به همین دلیل هنگام انتخاب تجهیزات مورد نظر باید به شیب آن فضا توجه کرد. درواقع تجهیزاتی که در زمین شیب دار کار گذاشته می‌شوند، باید پتانسیل مورد نظر برای آن فضا را داشته باشند. شما می‌توانید با ایده‌های منحصربه‌فردی از همه‎ی محوطه باغ شیب‌دار بهره ببرید. فقط کافیست شرایط زمین را در نظر بگیرید و انتخاب‌های متناسبی داشته باشید. در ادامه ایده‌های جذابی را جهت زیباسازی حیاط ویلا شیب دار معرفی می‌کنیم.

 

توجه به نکات مهم در طراحی حیاط به صورت شیب دار

طراحی حیاط شیب دار با باغچه های سبز دو طرف مسیر پلکانی سنگی و نمای خانه نارنجی

طراحی حیاط شیب دار کمی دشوار است. این دشواری به معنی عدم زیبایی آن نخواهد بود. بلکه هنگام طراحی حیاط ویلای شیب دار کافیست یک‌سری نکات مهم را در نظر بگیرید. پس از آن خواهید دید محوطه باغ شیب دار شما به یک اثر هنری جذاب تبدیل شده است. در ادامه این نکات مهم و اصولی را بررسی می‌کنیم:

 

طراحی حیاط شیب دار با پله سنگی، سایبان چتری و میز و نیمکت خاکستری رنگ

قبل از طراحی پلان محوطه سازی شیب دار، آن فضا را به خوبی ارزیابی کنید. در واقع قبل از اینکه ایده‌های جذاب خود را برای طراحی حیاط شیب دار آغاز کنید، باید ارزیابی درستی از آن فضا داشته باشید. محوطه شیب دار به دلیل نوع ساختارش تفاوت‌هایی با حیاط مسطح دارد. به همین دلیل با ارزیابی آن می‌توانید زاویه نسبی شیب و جهت درست آن را تشخیص دهید. 

 

طراحی حیاط شیب دار با پله های سنگی در محوطه ویلایی دو طبقه با نمای طوسی و سقف شیروانی خاکستری

ارزیابی حیاط شیب دار به شما هنگام خرید درختان و گیاهان کمک بزرگی می‌کند. همچنین با دانستن جهت وزش باد در آن منطقه می‌توانید درختچه‌های مناسبی را برای آن فضا خریداری کنید. در غیر این صورت ممکن است گیاهان شما در حیاط شیب‌دار آسیب ببینند. 

 

طراحی حیاط شیب دار با پله های سنگی، تخته سنگ های داخل باغچه و ویلای دوطبقه ای با نمای قهوه ای

یکی دیگر از کارهای مهم هنگام ارزیابی محوطه باغ شیب دار این است که بدانید زمین شما در نزدیکی چه موقعیتی قرار دارد. آیا با بارش شدید باران یا برف خطر ریزش عوامل طبیعی فضای شما را تهدید می‌کند یا خیر؟ 

همچنین می‌توانید با ارزیابی خاک زمین شیب دار در جهت کاشت بهترین و مناسب‌ترین گیاه برای آن فضا اقدام کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با شناختن خاک منطقه کودهای مورد نیاز گیاهانتان را تامین کنید.

 

طراحی حیاط شیب دار با باغچه های سنگی، گلدان استوانه قهوه ای و پله های چوبی و سنگریزه ای

اینکه بدانید از حیاط شیب دار خود چه انتظاری دارید به شما در طراحی درست‌تر کمک می‌کند. یک حیاط شیب دار ممکن است محدودیت‌هایی در فاصله و مکان به شما بدهد، اما همچنان باید بتواند انتظارات شما را برآورده کند. این موضوع نیازمند طراحی حیاط شیب دار حرفه‌ای است.

 

طراحی حیاط شیب دار برای محوطه ویلا با نمای آجری، درب و پنجره چوبی و حفاظ پله مشکی

اگر از قبل بدانید محوطه شیب دار ویلای شما قرار است صرفا فضایی برای نشستن و لذت بردن از طبیعت به صورت فضای نشیمن در باغ باشد یا اینکه محیطی برای برپایی مهمانی‌های آخر هفته، می‌توانید بهترین تصمیم را برای طراحی و محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار انجام بدهید. چون هر یک از این موارد باید در جهت درستی از شیب زمین طراحی و ساخته شوند.

داشتن پلن برنامه‌ریزی برای چیدمان حیاط شیب دار به شما کمک می‌کند تا به درستی بتوانید مکانی برای بازی کودکان یا حیوانات خانگی در جهت مناسب شیب زمین آماده کنید. این کار خطرات احتمالی ناشی از شیب تند زمین از بین می‌برد.

 

ایده‌های جذاب برای طراحی حیاط شیب دار

طراحی حیاط شیب دار برای محوطه ویلای بزرگی با نمای طوسی و باغچه سبز با درختچه های کوچک

افراد زیادی هنگام خرید یا ساخت ویلا اگر زمین آن شیب دار باشد، پشیمان می‌شوند. آنها تصور می‌کنند وجود حیاط شیب دار نمی‌تواند همچون یک محوطه مسطح کارایی و زیبایی داشته باشد. این تصور اشتباه است. شاید محوطه باغ و ویلای شیب دار به مراقبت‌های بیشتری نیاز داشته باشد اما نمی‌توان از جذابیت، زیبایی و آرامش این فضا غافل شد. این ویژگی‌ها زمانی پدیدار خواهد شد که شما ایده‌های خلاقانه‌ای برای طراحی یک حیاط ویلا شیب دار داشته باشید. 

در متن زیر ایده‌های جذاب و خلاقانه برای محوطه‌سازی یک ویلا در زمین شیب دار را می‌خوانید:

 

استفاده از لایه‌های طبقه‌ای 

طراحی حیاط شیب دار سرسبزی با گل ها و بوته ها و درختچه های سبز و راه پله سنگی

محوطه سازی یک باغ شیب‌دار اگر با ایجاد ردیف و طبقه‌های متعددی همراه باشد، می‌تواند از فرسایش خاک جلوگیری کند. همچنین شما می‌توانید یک طراحی منسجم برای کاشت گیاهان و درختچه‌های سرسبز در فضای شیب دار انجام دهید. 

این لایه‌بندی می‌تواند از جنس سنگ، بتن و فلز باشد. ایجاد لایه‌های مختلف به صورت ردیف‌های منسجم و منظم طبقاتی را می‌سازد که در نگاه کلی زیبایی شگرفی به حیاط شیب دار شما بخشیده است.

 

محوطه‌سازی یک باغ شیب‌دار به کمک ساخت تعدادی پله

طراحی حیاط شیب دار با پله های ساخته شده از سنگ های طبیعی و بوته های سبز و قرمز در باغچه

ساخت پله‌های متعدد در حیاط شیب دار که به سطح صافی منتهی می‌شوند، به همراه کاشت گیاهان متنوع در اطراف آن، فضای شما را منظم‌تر نشان می‌دهد. در واقع شما می‌توانید با طراحی پله در محوطه سازی یا ساختن مجموعه‌ای از پله‌های بتنی یا چوبی که در انتها به یک سطح صاف می‌رسند، نظم بیشتری را اعمال کنید. 

کاشت گل و گیاهان زیبا با طرح و رنگ مختلف در اطراف این پله‌ها یک فضای منحصربه‌فردی در طراحی حیاط شیب دار شما ایجاد می‌کند.

 

ساخت راه پله طبیعی یک ایده خلاقانه در طراحی حیاطی شیب دار

طراحی حیاط شیب دار و ساخت راه پله طبیعی با تخته سنگ ها در کنار بوته های سبز و زمین چمن

تصور کنید یک راه پله از سنگ‌های طبیعی ساخته‌اید. این مسیر پلکانی طبیعی به راحتی در حیاط شیب دار شما جای خود را پیدا می‌کند. استفاده از سنگ‌های طبیعی علاوه بر زیبایی فضای سبز ویلا و باغ می‌تواند در رسیدن به سطح صاف کمک بزرگی کند. همچنین می‌توانید با کاشت درختچه و گیاهان متنوع اطراف راه پله سنگی محوطه سازی جذابی را در ویلایی با زمین شیب دار تجربه کنید.

 

طراحی یک آب نمای خلاقانه در محوطه باغی شیب دار

طراحی حیاط شیب دار با راه پله سنگی و یک آبنمای سنگی در محوطه ویلا با درختان سبز

شما به خوبی می‌توانید از فضای شیب دار حیاط‌‌‌ استفاده کنید. شیب حیاط به شما این امکان را می‌دهد تا با ایده‌های خلاقانه همچون ساخت یک آبشار مصنوعی یا آبنمای باغ، زیبایی محوطه ویلای خود را چند برابر کنید. 

طراحی و ساخت آبنمای خلاقانه در حیاط شیب دار ویلا باعث می‌شود تا صدای آرامش‌بخش آب در محیط پخش شود. شنیدن صدای آب همیشه لذت‌بخش است و طرفداران زیادی دارد. بنابراین از طراحی یک آبنمای حیاطی شیک و خاص در محوطه حیاط شیب‌دار خود غافل نشوید.

 

برقراری امنیت با طراحی یک مسیر مارپیچ در حیاطی شیب دار

طراحی حیاط شیب دار با پله های مارپیچ سنگی و زمین چمن اطراف آن

برای اینکه امنیت محوطه شیب دار ویلای شما برقرار باشد، می‌توانید یک مسیر مارپیچ درون باغ طراحی کنید. طراحی مسیر پر پیچ و خم علاوه بر اینکه راه را نشان می‌دهد، زیبایی‌بخش حیاط شما خواهد بود. ساخت یک مسیر مارپیچی با سنگ فرش یا چوب می‌تواند یک نقطه کانونی درستی را ایجاد کند. چشم پس از دنبال کردن این مسیر پر پیچ و خم به منظره مورد نظر شما خواهد رسید.

 

طراحی خاص حیاط شیب دار با ساخت دیوار حائل

طراحی حیاط شیب دار با دیوار حائل، باغچه های منحنی سبز و ویلایی بزرگ با نمای قهوه ای

برای استفاده کاربردی از محوطه شیب دار، یک قسمت از زمین را برش دهید و با ساخت دیوار حائل آن را به صورت تپه‌ای برآمده نگه دارید. این کار باعث می‌شود تا چشم‌انداز حیاط شیب دار شما زیباتر باشد. همچنین فضای بسیار مناسبی برای گلکاری و کاشت چمن‌های سرسبز در فلاور باکس خواهد بود.

 

استفاده از فضای صخره‌ای برای ساخت باغچه در حیاط 

طراحی حیاط شیب دار با استفاده از فضای صخره ای در حیاط ویلایی با نمای سفید و قرمز و درختان پاییزی

محوطه شیب داری که در دامنه‌ها به صورت تپه ایجاد شده ‌اند کار را برای طراحی یک فضای سبز کمی دشوار می‌کنند. یکی از ویژگی محوطه‌های شیب دار فرسایش خاک و زهکشی ضعیف است. بنابراین گیاهانی که در آنجا کاشته می‌شوند رنج خواهند برد. اما شما می‌توانید از سنگ‌هایی با اشکال و اندازه‌های مختلف که در دامنه تپه وجود دارند یک باغچه صخره‌ای بسازید.

این محوطه پایدار برای گیاهان صخره دوست مانند گل سنگ‌زار، علف‌های زینتی و پوشش‌های خزنده بسیار مناسب است. همچنین با ساخت یک باغ صخره‌ای علاوه بر زیبایی فضای سبزتان هزینه نگهداری حیاط و گیاهان کاهش پیدا میکند.

 

طراحی مکانی برای آتشگاه در حیاط 

طراحی حیاط شیب دار با کفپوش سنگفرش، گودال آتش و میز و صندلی های حصیری و سایبان چتری

یکی از رایج‌ترین طراحی‌ها در محوطه سازی فضای شیب دار این است که از المان‌های مصنوعی استفاده شود. مثلا ساخت یک فضای جذاب همچون آتشگاه بر روی تپه باعث می‌شود تا آن محیط به یک مکان مکث تبدیل شود. به این صورت که مهمانان با دیدن آن از دور به سرعت خود را به آنجا می‌رسانند. از مزایای این طرح می‌توان به نادیده گرفتن فضاهایی که بدون استفاده مانده‌اند، اشاره کرد.

 

طراحی باکس مخصوص برای استفاده کاربردی از حیاط

طراحی حیاط شیب دار با کفپوش جمنی و باغچه های باکسی چوبی دور تا دور دیوار برای کاشت گل و سبزی

بخشی از حیاط شیب دار که ارتفاع زیادی دارد را می‌توانید برای کاشت سبزیجات ریشه‌ دار استفاده کنید. این بخش‌ها به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع به نور خورشید نزدیک‌تر هستند. شما با ساخت و نصب تخته‌های مرتفع اطراف سبزیجات و طراحی دیوار سبز از تمامی قسمت‌های بدون استفاده حیاط شیب‌دار بهره خواهید برد. بخش‌های عمیق این فضا را به کاشت گیاهانی اختصاص بدهید که خاک بیشتری نیاز دارند. همچنین برای بخش‌های کم عمق می‌توانید گیاهانی با ریشه کوتاه همچون چمن بکارید.

 

استفاده از گیاهان بومی در محوطه سازی باغ‌های شیب دار

طراحی حیاط شیب دار با گیاهان و بوته های بومی در رنگ های مختلف و پله های سنگی

گیاهان بومی برای رشد در حیاط شیب‌دار به کمک زیادی نیاز ندارند. به همین دلیل توصیه می‌شود برای محوطه سازی یک ویلا در زمین شیب دار از گیاهان بومی آن منطقه استفاده کنید. نگهداری از این گیاهان بسیار راحت است و نیازی به کوتاه کردن مداوم در شرایط سخت شیب زمین ندارند. همچنین با کاشت این گیاهان بومی و ایجاد یک شبکه ریشه‌ای خاک آن منطقه مقاوم‌تر شده و از فرسایش آن جلوگیری خواهد شد.

 

جمع‌بندی: تجربه یک حیاط شیب دار زیبا با رعایت نکات اصولی طراحی

طراحی حیاط شیب دار با باغچه های و تخته سنگ های صخره ای در حیاط ویلایی با نمای کرم رنگ و سایبان های چتری

محوطه شیب دار زیبایی خاص خودش را دارد. با استفاده درست از این فضا، جذابیت ویلا و باغ شما دو چندان خواهد شد. هرچند که ممکن است هنگام طراحی حیاط شیب دار با مشکلاتی روبه‌رو شوید، اما این موانع به راحتی از میان برداشته می‌شوند. تنها کافیست اصول طراحی حیاط سازی مدرن را در طراحی حیاط شیب دار بدانید.

 به همین منظور ما در این مقاله ابتدا شما را با اصول اساسی و مهم محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار آشنا کردیم. همچنین در ادامه می‌توانید 10 ایده جذاب برای طراحی یک حیاط شیب دار را مطالعه کنید. به نظر شما محوطه سازی باغ شیب دار جذابیت ویلا را افزایش می‌دهد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.