طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه + ایده‌های برتر

بالکن سبزی با بالشتک های سفید و گلدان هایی که از سقف آویزانند

فضاهای کوچک خانه در صورتی که متناسب با نیازها و  علایق شما طراحی شوند؛ بسیار زیبا و دنج به نظر می‌رسند. معمولا فضاهای بالکن و تراس در خانه‌های آپارتمانی با ابعاد و اندازه کوچک طراحی می‌شوند. زیرا؛ وجود بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه در هر واحد مسکونی جزء ارزش‌های فضایی آن به شمار می‌آید. امروزه در خرید و فروش واحدهای مسکونی، این موضوع مورد توجه مردم قرار گرفته است. آیا قصد دارید بالکن کوچک خانه خود را طراحی کنید؟ ما در این مقاله، شما را با بهترین ایده‌های دکوراسیون بالکن کوچک آشنا می‌کنیم، تا متناسب با علایقتان بالکن خانه خود را به بهترین شکل طراحی نمایید.

 

اینفوگرافی طراحی بالکن کوچک به همراه یک عکس مربعی با کادر قهوه ای

 

سوالات متداول:

فضای بالکن مناسب چه کارهایی است؟

با توجه به ابعاد بالکن می‌توانید برای استراحت یا مطالعه، کاشت گل و گیاه، آویزان کردن گلدان‌ها، دورهمی‌های خانوادگی از این فضا استفاده کنید.


برای نورپردازی بالکن از چه لوازمی استفاده کنیم؟

می‌توانید از ریسه‌های نور، چراغ‌ دیوارکوب، فانوس‎‌ها و شمع‌ها برای نورپردازی بالکن استفاده کنید.


کدام کفپوش‌ها برای بالکن مناسب هستند؟

چوب، چمن مصنوعی، فرش و قالیچه.

 

ایده طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه

 

بالکن کوچک خانه خود را چگونه طراحی کنیم؟

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه با نرده های شیشه ای و فلاور باکس های چوبی و دیوار حصیری

در ابتدا باید نوع استفاده از فضای بالکن خانه خود را مشخص کنید؟ این کار به شما کمک می‌کند، به راحتی فضای بالکن کوچک خانه خود را طراحی کنید. به طور مثال؛ اگر مساحت بالکن خانه شما برای قرار گرفتن میز و صندلی بسیار محدود است؛ شما می‌توانید با استفاده از یک صندلی تاشو، فضایی دنج برای استراحت و نوشیدن چای طراحی کنید. در صورتی که مایل هستید، فضای بالکن کوچک خانه خود را برای کاشت گل و گیاه استفاده کنید؛ با استفاده از ایده‌های خلاقانه، گلدان‌های گل را در لبه نرده تراس قرار دهید و یا از فلاور باکس‌ها استفاده نمایید. شما می‌توانید به کمک ایده‌های جذاب طراحی دکوراسیون بالکن کوچک خانه، بهترین طرح را متناسب با علایقتان در بالکن اجرا کنید. در ادامه مطالب، شما را با ایده‌های خلاقانه دکور بالکن کوچک خانه آشنا می‌کنیم.

 

مبلمان مناسب

طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه میز گرد و دو صندلی تاشوی سفید

در فضاهای تراس و بالکن کوچک به دلیل محدودیت در ابعاد و اندازه از مبلمان‌های تاشو و کم‌جا استفاده کنید. میز و صندلی‌های تاشو طرح‌های متنوعی دارند. در انتخاب متریال و رنگ‌های مبلمان به سبک طراحی بالکن کوچک خانه توجه کنید. میز و صندلی‌های تاشو یا پاف‌ها این امکان را به شما می‌دهند؛ فضایی را برای مطالعه و یا نوشیدن چای داشته باشید.

 

توجه به طراحی نرده

طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه و میز و صندلی های تاشوی سفید با روکش بنفش

نرده‌های بالکن از قسمت‌های اصلی طراحی فضای بالکن کوچک خانه محسوب می‌شوند. زیرا؛ شما می‌توانید با طراحی مناسب نرده بالکن و تراس خانه، نمای آن را جلوه دهید. خلاقیت در قرارگیری فلاور باکس‌ها در لبه نرده‌ها به طراحی نرده‌های بالکن کوچک خانه شما کمک می‌کنند. نرده‌های بالکن با طرح‌ها و متریال‌های متفاوتی در دکوراسیون فضای نیمه باز انواع تراس و بالکن استفاده می‌شوند.

 

کاشت گل و گیاه

طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه و میز و صندلی تاشوی چوبی و گلدان های گل

فضای بالکن کوچک خانه خود را از تزئینات گل و گیاه دریغ نکنید. کاشت گل و گیاه از یک جهت باعث زیبایی فضای بالکن می‌شود و از جهتی دیگر به جذابیت نمای ساختمان کمک می‌کند. تزئینات گل و گیاه نقش تعیین‌کننده‌ای در زیبایی و جلوه بالکن خانه شما دارند. با استفاده از کاشت گل و گیاه زیبا به استقبال از بهار در بالکن‌ها و باغچه‌های شهری بروید.

 

تاثیر رنگ‌ها

در جلوه بالکن کوچک خانه، رنگ‌ها تاثیر بسزایی دارند. در انتخاب مبلمان و گلدان‌ها از رنگ‌های جذاب استفاده کنید. شما می‌توانید قسمت کوچکی از فضای بالکن خانه را رنگ‌آمیزی نمایید. برای آویزان کردن گلدان‌ها از ریسه‌ها و طناب‌های رنگارنگ استفاده کنید. مبلمان‌ها با رنگ‌های مختلف به همراه چراغ‌های رنگی، جلوه زیبایی به نمای بالکن خانه شما می‎‌دهند.

 

طراحی باغچه در بالکن

باغچه در فضای بالکن خانه برای کاشت گیاهان فصلی به شما کمک می‌کند. به کمک طراحی باغچه، فضای سبز را وارد تراس و بالکن خانه خود کنید. گل‌های رنگارنگ، گیاهان داروئی، درختچه‌ها از موارد پر استفاده در طراحی باغچه فضای بالکن کوچک خانه با دکوراسیون خلاقانه می‌باشند. فضای بالکن خانه خود را با استفاده از طراحی باغچه به تراس گاردن تبدیل کنید. تراس گاردن، یک راهکار برای ایجاد فضای سبز در بالکن خانه شماست.

 

طراحی بالکن کوچک با چوب

متریال چوب به صورت خام و بدون پرداخت در طراحی میز و صندلی تراس بسیار زیبا و کاربردی است. هماهنگی در دیزاین کف و سقف بالکن کوچک، به وسیله متریال چوب، باعث جذابیت فضای بالکن می‌شود. چوب، یک متریال جذاب و پرکاربرد برای طراحی بالکن کوچک به سبک روستیک و سنتی است.

 

استفاده از میز و صندلی تاشو

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه با دو صندلی و یک میز چوبی قهوه ای تیره و نرده فلزی

می‌توانید با استفاده از دو صندلی تاشو و یک میز کوچک، فضایی دنج برای نشستن و نوشیدن چای طراحی کنید. لوازم ساده مانند؛ پتو و بالشت‌های رنگی زیبا به زیبایی فضای بالکن کوچک خانه شما کمک می‌کنند. در طراحی پاسیو کوچک، استفاده از مبلمان ساده و شیک توصیه می‌شود. به دلیل محدودیت در فضاهای پاسیو و بالکن کوچک، استفاده از میز و صندلی تاشو بسیار مناسب است.

 

دیزاین سنتی با حصیرها

شما می‌توانید با کمک وسایل ساده، فضای دکوراسیون بالکن کوچک خانه خود را طراحی کنید. حصیرها در پوشش نرده‌ها و دیوارهای بالکن، فضا را گرم و صمیمی جلوه می‌دهند. حصیرهای دیواری این امکان را به شما می‌دهند؛ اکسسوری‌های زیبا را روی آن‌ها نصب کنید. همچنین برای پوشاندن دید تراس، شما می‌توانید از حصیرها استفاده نمایید. برای طراحی فضای بالکن به سبک سنتی، صندلی‌های حصیری نیز گزینه مناسبی برای شما خواهند بود.

 

گلدان‌های رنگارنگ

اگر به استفاده از رنگ‌های شاداب و روشن علاقمند هستید؛ از رنگ‌های روشن در دیزاین گلدان‌ها و دیوارهای بالکن کوچک خانه خود استفاده کنید. هماهنگی یا تضاد بین رنگ گلدان‌های گل همراه با گل‌های رنگارنگ فصلی، جلوه زیبایی به نمای بالکن کوچک خانه شما می‌دهند. برای تزئین فضای بالکن کوچک خانه، می‌توانید از دیزاین پاییزی گلدان‌ها استفاده کنید.

 

فلاور باکس‌های چوبی و بتنی برای گلکاری

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه و گلدان های دیواری و حفاظ زرد و فلاورباکس بتنی

فلاور باکس‌های چوبی و بتنی این امکان را به شما می‌دهند؛ فضای مشخصی را برای کاشت گل و گیاه در بالکن کوچک خانه خود تعیین کنید. در بالکن آپارتمان‌ها، به دلیل محدودیت در فضای بالکن بهتر است، از فضای لبه نرده تراس و بالکن خانه برای قرار گرفتن فلاور باکس‌ها استفاده کنید. استفاده از طرح‌های خلاق در طراحی فلاور باکس‌ها، یک راهکار برای طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه است.

 

انتخاب طراحی خلاقانه برای تراس نقلی

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه، یک میز و دو صندلی مشکی و گلدان ها و گیاهان سرسبز

برای طراحی بالکن و تراس کوچک آپارتمان، شما می‌توانید از الگوهای خلاقانه استفاده کنید. الگوهای طراحی، یک راهکار برای دکوراسیون خلاقانه بالکن خانه به شمار می‌آیند. این الگوها در اصول چیدمان مبلمان و قرارگیری وسایل تزئینی در فضای بالکن کوچک حانه به شما کمک می‌کنند. فضای پاسیو، برای استفاده از الگوهای خلاقانه، بسیار مناسب است. زیرا، طراحی این فضا در مقایسه با بالکن‌های کوچک به الگو، ایده و زمان بیشتری برای اجرا نیاز دارد.

 

ایجاد فضایی خصوصی برای دورهمی‌های خانوادگی

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه با مبلمان و میز سیاه رنگ با همراه حفاظ شیشه ای

شما می‌توانید به کمک لوازم ساده، یک حریم خصوصی در فضای بالکن کوچک خانه خود ایجاد کنید. گلدان‌های آویزان با گل‌های رونده در نمای تراس و بالکن خانه، باعث می‌شوند، دید به فضای بالکن محدود شود. ایجاد یک حریم خصوصی برای دورهمی‌های خانوادگی در فضای بالکن آپارتمان، یکی از راهکارهای استفاده از فضای بالکن خانه است.

 

فضای نگهداری از وسایل باغبانی

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه به همراه باکس ها و قفسه ها برای نگهداری ابزار باغبانی

اگر باغچه کوچکی را در فضای بالکن خانه خود در نظر گرفته‌اید؛ باید به فکر سر و سامان دادن وسایل باغبانی باشید. با استفاده از قفسه‌ها و باکس‌ها در گوشه‌ای از فضای بالکن، قسمتی را برای نگهداری از وسایل باغبانی تعیین کنید. یک وجه دیوار تراس و بالکن را برای قرار دادن قفسه‌ها و یا آویزان کردن بیلچه و دستکش و دیگر وسایل باغبانی در نظر داشته باشید. با این کار، وسایل ضروری باغبانی راحت‌تر در دسترس شما قرار دارند.

 

فرش و قالیچه

استفاده از فرش و قالیچه‌ به عنوان کفپوش، یک راهکار جذاب برای طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه است. در طراحی به سبک سنتی، استفاده از قالیچه‌های رنگی به همراه گلدان‌ها و گل‌های رنگارنگ، زیبایی و جذابیت فضا را دوچندان می‌کند. ریسه‌ها، فانوس‌ها و مکرومه‌های رنگی در کنار فرش و قالیچه‌هایی با طرح سنتی، برای طراحی به سبک سنتی بالکن کوچک خانه شما بسیار مناسب هستند.

 

قفسه‌های کتاب

اگر علاقمند به مطالعه در فضای باز هستید؛ فضای بالکن بسیار مناسب است؛ در صورتی که قسمتی از آن را برای جانمایی قفسه‌های کتاب طراحی کنید. قفسه‌ها به شما این امکان را می‌دهند، کتاب‌ها در بالکن، راحت‌تر در دسترس شما قرار گیرند و از گرد و غبار حفظ شوند. از خلاقیت در طراحی قفسه‌های کتاب استفاده کنید؛ تا فضایی دنج برای مطالعه داشته باشید.

 

چمن مصنوعی و سنگ‌ریزه‌ها

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه به همراه یک صندلی حصیری، کفپوش چمنی و گیاهان اطراف آن

چمن‌های مصنوعی و سنگ‌ریزه‌ها، نوعی دیگر از کفپوش‌های مورد استفاده در فضای بالکن آپارتمان محسوب می‌شوند. شما می‌توانید، از چمن‌های مصنوعی برای طراحی دیوار سبز در تراس و بالکن کوچک خانه خود استفاده کنید. سنگ‌ریزه‌ها در کنار آبنما کوچک، زیبایی فضای بالکن خانه را دوچندان می‌کند. چمن‌های مصنوعی، به دلیل قابلیت شستشو و جا به جایی در فضای بالکن بسیار پرکاربرد هستند.

 

برای طراحی بالکن کوچک خانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه به همراه دو کاناپه روبه‌روی هم، چند کوسن و یک میز

توجه به رعایت چند نکته در طراحی بالکن، باعث می‌شود؛ بالکن کوچکی متناسب با نیاز‌ها و علایق شما با رعایت استانداردها طراحی شود. ما در ادامه شما را با نکات اصلی طراحی بالکن آشنا می‌کنیم.

 

توجه به سبک طراحی بالکن کوچک خانه

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه با میز و دو صندلی چوبی و یک گلدان شیشه ای روی میز

اگر متناسب با نوع استفاده از فضا، سبک طراحی بالکن خانه خود را مشخص کنید؛ راحت‌تر می‌توانید، طراحی دکوراسیون بالکن خانه خود را انجام دهید. انتخاب سبک مناسب شما را در چیدمان مبلمان، انتخاب متریال‌ها و کفپوش فضا کمک می‌کند. بهتر است قبل از طراحی، سبک طراحی بالکن خانه خود را متناسب با نیازها و علایقتان مشخص کنید.

 

انتخاب کفپوش مناسب برای طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه با کفپوش چوبی، مبلمان سفید با دسته های حصیری و حفاظ فلزی

انتخاب کفپوش مناسب برای تراس و بالکن، یکی از آیتم‌های اصلی طراحی بالکن خانه محسوب می‌شود. برای اجرای کفپوش استاندارد بهتر است قبل از اجرا، از سیستم زهکشی برای خروج آب سطح بالکن استفاده کنید، سپس کف‌سازی را اجرا نمایید. کفپوش‌ها در انواع مختلف متریال‌ها، رنگ‌ها و طرح‌ها در بازار عرضه می‌شوند. بهتر است، متناسب با علایق و سبک طراحی مورد نظر خودتان، کفپوش بالکن خانه را انتخاب کنید.

 

استانداردهای اجرایی طراحی بالکن کوچک منزل

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه به همراه دو صندلی تاشوی سبز، میز مربعی سیاه و کفپوش چوبی

استانداردهای اجرایی طراحی بالکن شامل موارد زیر است:

  •  در صورتی که بالکن آپارتمان شما رو به خیابان قرار دارد؛ برای جلوگیری از ورود سر و صدا و رعایت حریم خصوصی، بهتر است از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید.
  •  در اجرای نرده‌های بالکن از متریال‌های مقاوم استفاده نمایید. همچنین، بهتر است برای رعایت مسائل امنیتی و حفاظتی، ارتفاع نرده‌های بالکن را 110 سانتی‌متر در نظر بگیرید.
  • در اجرای کف‌سازی بالکن، باید شیب‌بندی برای هدایت آب‌های خروجی حاصل از شستشوی کف و یا فلاور باکس‌ها در نظر گرفته شود.
  •  اگر فضایی را برای کاشت گیاهان در نظر گرفته‌اید از پرورش گیاهان سمّی خودداری کنید. بهتر است از گیاهان خوراکی و تزئینی در فضای بالکن خانه استفاده نمایید.

 

تراس و بالکن کوچک خانه را چگونه نورپردازی کنیم؟

نورپردازی بالکن کوچک آپارتمان را فراموش نکنید. نورپردازی به زیبایی و جذابیت فضای بالکن در شب کمک می‌کند. ریسه‌های نور، چراغ‌ دیوارکوب، فانوس‎‌ها و شمع‌ها و بسیاری از موارد دیگر تجهیزات نورپردازی، می‌توانند در تزئین و نورپردازی فضای بالکن کوچک خانه شما مؤثر باشند. نورپردازی یک آیتم تاثیرگذار در جذابیت نمای تراس و بالکن آپارتمان شما در شب می‌باشد. لامپ‌های LED و ریسه‌های نوری از موارد پرکاربرد در نورپردازی فضای بالکن خانه به شمار می‌آیند. ریسه‌های نوری، به دلیل حمل و نقل آسان در فضای بالکن، مورد توجه اکثر طراحان قرار گرفته است.

 

سخن پایانی

بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه و به سبک اسکاندیناوی با میز و صندلی های تاشوی فلزی و سفید و حفاظ شیشه ای

با توجه به مطالبی که در این مقاله گفته شد؛ استفاده از ایده‌های کاربردی، توجه به نکات اجرایی و انتخاب مبلمان مناسب، از مواردیست که به شما در طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه کمک می‌کنند. ما تلاش کردیم، شما را با بهترین طرح‌ها و ایده‌های دکوراسیون بالکن و تراس کوچک آشنا کنیم؛ تا فضایی ارزشمند، متناسب با نیاز‌ها و علایقتان طراحی کنید. امیدواریم که از مقاله ما، اطلاعات جالب و کاربردی را آموخته باشید.

 

ایده‌هایی برای بالکن‌های کوچک با دکوراسیون خلاقانه