صفر تا صد طراحی باغ ویلا؛ اصول، عناصر و ویژگی‌های یک طراحی خوب

باغ ویلای دو طبقه در جنگل با استخری جلوی آن و چند صندلی سفید

طراحی باغ ویلا بر این موضوع تأکید دارد که «تأثیر فضای سبز بر روحیه و سلامت انسان یک مسئله بدیهی و غیرقابل انکار است.» طراحی خانه باغ ویلایی باید بر اساس یک سری اصول انجام شود که در ادامه به طور کامل توضیح داده می‌شود.

باغ ویلا (Villa Garden) نوعی محل زندگی است که در مساحت وسیعی از زمین واقع شده است و در آن باغ به عنوان چشم‌انداز اصلی طراحی برای نمایش گیاهان، آبنما و سایر عناصر در نظر گرفته می‌شود. برای داشتن جامعه‌ای پر جنب و جوش و شاد باید به موضوع طراحی باغ و فضای سبز بیش از پیش توجه شود. این مهم به ویژه در باغ ویلا می‌تواند به عنوان یک نمونه عالی برای شهرسازی سبز قلمداد شود که در آن بنا با محیط اطرافش تعاملی عمیق دارد، اما طراحی مدل باغ ویلا چگونه است و چه نکاتی را باید در ایجاد یک طراحی انسان محور مورد توجه قرار داد؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها با مقاله دیگری از وبلاگ معمارنو همراه باشید.

هزینه طراحی باغ ویلا، مدل طراحی باغ ویلا

نمونه طراحی های زیبای باغ ویلا

در این بخش نمونه‌هایی از طراحی خانه باغ را ارائه می‌دهیم. در ویدیوی زیر برخی از این ایده‌ها را تماشا کنید.

استفاده از استخر در حیاط باغ ویلا جلوه‌ای زیبا به آن می‌بخشد که نمونه‌ای از آن را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

طراحی استخر باغ ویلا، نمونه طراحی باغ ویلا

می‌توانید فضایی برای شومینه‌های فضای باز که با چوب مشتعل می‌شوند در دکوراسیون باغ ویلای خود داشته باشید.

نمونه ویلا باغ، جدیدترین طراحی باغ ویلا

در تصویر زیر نمونه‌ای از یک باغ ویلای بزرگ استخردار را مشاهده می‌کنید که از عناصر آبنما، درختان، پله و سایبان برای تزیین آن استفاده شده است.

عکس از طراحی باغ ویلا، طراحی فضای سبز باغ ویلا

نمونه‌ای دیگر از ویلای استخردار که با آلاچیقی تزیین شده است.

طراحی استخر باغ ویلا، مدل طراحی باغ ویلا، طراحی خانه باغ ویلایی

اگر دنبال ایده برای طراحی باع ویلا لاکچری و لوکس هستید، تصویر زیر ایده‌های خوبی به شما می‌دهد.

طراحی باغ ویلا لاکچری، طراحی باغ ویلا لوکس

طراحی ویلا در شهرهایی که آب و هوای مرطوب دارند کار ساده‌تری است. گیاهان سرسبز به سادگی می‌توانند فضای ویلای شما را زیبا کنند. در تصویر زیر ویلای استخرداری را می‌بینید که در محیط کوچکی ساخته شده است و در احاطه‌ی گیاهان و درختان قرار دارد.

طراحی فضای سبز باغ ویلا، طراحی خانه باغ ویلایی

برای طراحی ورودی باغ ویلا می‌توانید از ترکیب سنگ و چمن استفاده کنید.

طراحی ورودی باغ ویلا کوچک

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که می‌توان درخت نخل کاشت، پیشنهاد می‌کنیم حتما این گزینه را امتحان کنید.

طراحی فضای سبز باغ ویلا، طراحی باغ ویلا ساده

برای ویلاهای کوچک هم می‌توان استخر در نظر گرفت. نمونه ویلا باغ کوچک استخردار را در تصویر زیر ببینید.

دکور باغ ویلا، طراحی خانه باغ زیبا

ترکیب رنگ‌های مختلف در دکوراسیون ویلا باغ، جذابیت بصری را دوچندان می‌کند.

طراحی ویلا باغ

استفاده از سایبان در فضای نشیمن باغی در ویلاهایی که در شهرهای گرم ساخته شده‌اند، ضروری است.

طراحی باغ ویلا کلاسیک، طراحی باغ ویلا مدرن، طراحی محوطه باغ ویلا

مسیر ورودی خانه باغ را می‌توانید با گلدان و فضای سبز زیباتر کنید.

عکس از طراحی باغ ویلا، دکور باغ ویلا

ترکیب آلاچیق و مبلمان‌هایی که خارج از آلاچیق قرار داده می‌شوند هم مانند تصویر زیر می‌شود.

طراحی باغ ویلا نقلی، عکس از طراحی باغ ویلا

نمونه دیگری از طراحی ویلا باغ کوچک را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. 

طراحی خانه باغ زیبا، طراحی محوطه باغ ویلا

در دیزاین باغ ویلاترکیب درختان نخل و استخر جلوه‌ی زیبایی به محیط می‌دهد.

دیزاین باغ ویلا

در این مدل باغ ویلا می‌بینید که تخت‌هایی برای استراحت در کنار استخر قرار داده شده است.

مدل باغ ویلا، طراحی باغ ویلا ساده

در تصویر زیر نمونه ویلا باغی را تماشا می‌کنید که دور استخر میز و صندلی‌هایی برای نشستن در نظر گرفته شده است. به نورپردازی این مدل دقت کنید. 

ساخت باغ ویلا

در کنار استخر می‌توان از میز پینگ پونگ هم به عنوان دکوراسیون باغ ویلا و محلی برای بازی کردن اهالی استفاده کرد.

دکوراسیون باغ ویلا

در نمونه ویلا باغ زیر می‌توانید صندلی‌های راحتی را ببینید که جلوی ساختمان ویلا قرار داده شده است.

طراحی خانه باغ ویلایی

در نمونه‌ی زیر هماهنگی رنگ در و دیوار ویلا با صندلی‌هایی که کنار استخر قرار دارند هوشمندانه است.

طراحی داخلی باغ ویلا

 

سبک های طراحی باغ ویلا

خانه باغ را به سبک‌های مختلفی می‌توان طراحی کرد. با توجه به بودجه و سلیقه‌ی خود هرکدام از این سبک‌ها را می‌توانید انتخاب کنید. سبک‌های مختلف طراحی ویلا باغ کوچک یا بزرگ عبارت‌اند از:

طراحی باغ ویلا مدرن

یکی از پرطرفدارترین سبک‌ها که امروزه بیشتر از سایر سبک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، سبک مدرن است. ویلا باغ مدرن ویژگی‌هایی مانند سادگی در طراحی و استفاده از المان‌ها و عناصر ساده در محیط را دارد. ساختمان این نمونه ویلا باغ‌ها اغلب با معماری مدرن طراحی می‌شوند.

طراحی باغ ویلا مدرن، طراحی باغ ویلا ساده، جدیدترین طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا کلاسیک

نوع دیگری از خانه باغ، سبک کلاسیک است که این سبک هم طرفداران مخصوص به خود را دارد. حالتی سلطنتی و شاهانه از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک به شمار می‌رود. ساختمان‌ها و نمای آن اغلب از مصالح کلاسیک مانند سنگ نمای رومی استفاده می‌شود و درختان بزرگ در فضای سبز چنین خانه باغ‌هایی وجود دارد.

طراحی خانه باغ کلاسیک

طراحی باغ ویلا سنتی

کاهش هزینه‌ها و استفاده از کمترین عناصر تزیینی سبکی را در طراحی باغ ویلا ساده به وجود آورده که به آن سبک سنتی می‌گویند. در این سبک معماری خاصی نمی‌توان برای ساختمان خانه باغ در نظر گرفت و استفاده از کم‌ترین میزان بودجه برای ساخت بهترین شکل خانه باغ اهمیت بیشتری دارد. وجود گل‌ها و گیاهان رنگارنگ در چنین ویلا باغ‌هایی دیده می‌شود.

طراحی باغ ویلا سنتی

طراحی باغ ویلا روستیک

سبک روستیک یکی دیگر از سبک‌هایی‌ست که در ساخت باغ ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های بارز این سبک باید به انتخاب عناصر روستایی و طبیعی در محیط خانه باغ اشاره کرد. در تصویر زیر نمونه‌ای از یک باغ ویلای روستیک را مشاهده می‌کنید.

طراحی باغ ویلا روستیک

عناصر مهم در طراحی محوطه باغ ویلا

چه عناصر و المان‌هایی در محوطه خانه باغ می‌توان استفاده کرد؟ در این بخش به این سوال پاسخ می‌دهیم و عناصر مهم و جذاب را به شما معرفی می‌کنیم.

باربیکیو

در نظر گرفتن فضایی برای باربیکیو و کباب کردن در خانه باغ‌ها بسیار متداول است. یکی از اولین عناصری که باید در باغ ویلا قرار داده شود، باربیکیو است تا فرایند طبخ کباب و غذا راحت‌تر انجام شود. می‌توانید انواع باربیکیو را با توجه به سبک معماری خانه باغ خود انتخاب کندی.

باربیکیو خانه باغ

استخر خانه باغ

یکی از سرگرم‌کننده‌ترین سرگرمی‌ها شناست که برای سلامتی افراد نیز بسیار مفید است. در گذشته، وقتی خانه‌ها بزرگ‌تر بودند و معمولاً حیاط داشتند، اکثر خانه‌ها دارای استخر بودند، اما امروزه با افزایش تعداد آپارتمان‌ها و نبود حیاط اختصاصی برای افراد، وجود استخر را به ندرت می‌توان مشاهده کرد. شما می‌توانید به کمک روکش استخر، فضایی برای استراحت بعد شنا در محوطه استخر داشته باشید. استفاده از استخر از نظر نگهداری، تصفیه و آب‌بندی یکی از تخصصی‌ترین عناصر در طراحی داخلی باغ ویلاست.

باغ ویلایی دارای یک استخر بزرگ در قسمت جلویی و سه صندلی راحتی کنار آن

شومینه یا آتشدان فضای باز

یکی دیگر از عناصری که می‌توانید در فضای باز خانه باغ استفاده کنید، شومینه یا آتشدان است. از این شومینه هم برای گرم کردن می‌توان استفاده کرد و هم برای طبخ غذا کاربرد دارد. در تصویر زیر نمونه‌ای از شومینه فضای باز را مشاهده می‌کنید.

باربیکیو باغ ویلا

نشیمن باغی در فضای باز

قرار دادن مبلمان باغی در بخشی از دکور باغ ویلا فضایی برای دور هم جمع شدن افراد به وجود می‌آورد. به این منظور محلی به عنوان نشیمن در بخشی از باغ در نظر گرفته می‌شود و مبل یا صندلی فضای باز در این نقطه قرار می‌گیرد. این فضای نشیمن باغی می‌تواند در نزدیکی استخر هم باشد.

نشیمن باغی در فضای باز

طراحی فضای بازی

بهتر است فضایی از خانه باغ را برای محل بازی در نظر بگیرید. این محل بازی می‌توان زمینی برای والیبال بزرگسالان باشد یا محلی برای تاب بازی کردن کودکان. در هر صورت یکی دیگر از عناصری که به فضای خانه باغ جذابیت بیشتری می‌دهد، ایجاد فضای بازی در آن است.

طراحی فضای بازی در باغ ویلا

طراحی فضای سبز

از دیگر عناصری که در طراحی خانه باغ باید مورد توجه قرار گرفته شود، طراحی فضای سبز به شکل اصولی است. برای طراحی فضای سبز یک خانه باغ سه عامل اصلی وجود دارد؛ درختکاری، کاشت چمن و گل کاری که هرکدام ویژگی‌ها و نیازمندی‌های مخصوص به خود را دارند. در فرایند طراحی فضای سبز باغ ویلا برای هرکدام از این عناصر باید به شکل جداگانه برنامه‌ریزی انجام شود تا در نتیحه‌ی فضایی هماهنگ با ساختمان‌ها و سایر عناصر داشته باشید.

طراحی فضای سبز باغ ویلا، طراحی باغ ویلا زیبا، طراحی باغ ویلا سنتی

پارکینگ

حتما باید محلی را به عنوان پارکینگ در خانه باغ در نظر گرفت. پارکینگ‌های باغ‌های ویلایی می‌توانند از نوع سرپوشیده، سرباز و یا با سایبان‌های متحرک باشند. با توجه به بودجه و موقعیتی که دارید می‌توانید هر کدام از این مدل پارکینگ‌ها را در نظر بگیرید.

پارکینگ باغ ویلا، طراحی محوطه باغ ویلا، طراحی باغ ویلا نقلی

آلاچیق و سایبان

هیچ چیز دلچسب‌تر از نشستن در آلاچیق و سایبان در خانه باغ نیست. آلاچیق‌ها یکی از آرامش‌بخش‌ترین مکان‌ها در باغ ویلاها به حساب می‌آیند که محلی برای دور هم جمع شدن افراد در آب و هوای مختلف هستند. آلاچیق‌های مناسب باغ ویلا انواع گوناگونی دارند که می‌توانید با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

آلاچیق باغ ویلا، نمونه طراحی باغ ویلا، طراحی استخر باغ ویلا

حوض و آبنما باغ ویلا

یکی از محبوب‌ترین عناصر طراحی باغ عنصر آبنماست. امکان ساخت این عنصر با مواد مختلفی وجود دارد و زیبایی فوق‌العاده‌ای به منطقه مورد نظر می‌بخشد. مهم‌ترین مواردی که در ساخت آبنمای خلاقانه مورد توجه قرار می‌گیرد، سهولت نگهداری و عایق‌کاری، نشت آب، صدای آب و نورپردازی است که باید مورد توجه قرار گیرند.

یک آبنمای سه قسمتی در استخر حیاط یک باغ ویلا با نمای خاکی رنگ در یک روز آفتابی

به فضایی که آب در آن ثابت می‌ماند و جریان ندارد، حوضچه گفته می‌شود. حوض یا حوضچه در محوطه‌سازی و طراحی فضای سبز به عنوان ابزاری برای آرامش استفاده می‌شود. علاوه‌بر زیبایی، عنصر حوضچه می‌تواند به عنوان منبع ذخیره آب مورد نیاز گیاهان مورد استفاده قرار گیرد یا می‌توان از آن برای پرورش گیاهان آبزی استفاده کرد که جذابیت خاصی به پروژه می‌بخشد.

حیاط باغ ویلایی با یک استخر با هندسه آزاد نورپردازی شده و منظره جنگلی

کفپوش محوطه باغ ویلا

یکی دیگر از چشمگیرترین و جذاب‌ترین طراحی‌های محوطه، کفپوش است. کفپوش محوطه بخش مهمی ‌از باغ ویلاست که نقش مهمی در جریان حرکتی افراد دارد و به زیبایی کلی طرح کمک می‌کند. استفاده از مواد باکیفیت و مناسب برای کفپوش از نظر استحکام، زیبایی و سایر موارد بسیار ضروری است.

باغ ویلایی با نما و کفپوش چوبی در قسمت اصلی و چمن و درخت در محوطه آن

نورپردازی محوطه باغ ویلا

باغ ویلاها در شب و با روشن شدن چراغ‌ها تازه بخش زیادی از زیبایی خود را به نمایش می‌گذارند. اغلب دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه هم به شب‌زنده‌داری منجر می‌شود. تمام این موضوعات باعث شده که نورپردازی محوطه باغ ویلا اهمیت زیادی پیدا کند. برای نورپردازی خانه باغ‌ها سه مدل روشنایی می‌توان در نظر گرفت که در ادامه هرکدام را معرفی می‌کنیم.

نورپردازی محوطه باغ ویلا 

 • نورپردازی عمومی: هدف از نورپردازی عمومی روشن کردن کل فضای باغ است. این نوع نورپردازی توسط چراغ‌های برغ بزرگ، پروژکتورهایی که بالای ساختمان قرار داده می‌شود و نورهای این چنینی ایجاد می‌شوند.
 • نورپردازی کاری: به نوع دیگری از نورپردازی خانه باغ که وظیفه‌ی روشن کردن بخش بخصوصی از ویلا را بر عهده دارد، نورپردازی کاری می‌گویند. به عنوان مثال در نقطه‌ای که شومینه یا باربیکیو قرار دارد شما به نورپردازی کاری نیاز دارید و با استفاده از لوازم روشنایی مناسب، باید نور آن بخش را تامین کنید.
 • نورپردازی تاکیدی: نوع آخر نورپردازی ویلا که در واقع به نوعی برای تزئین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، نورپردازی تاکیدی است. بخش‌های از ویلا که جذابیت بصری دارند مانند درختان، گل‌های خاص و یا آلاچیق به نورپردازی تاکیدی نیاز دارند. نورهای تاکیدی می‌توانند به رنگ‌هایی غیر از سفید و زرد هم انتخاب شوند.

نورپردازی محوطه باغ ویلا 

طراحی ورودی باغ ویلا

مسیر ورودی باغ ویلا یکی از مهم‌ترین بخش‌هاست که در طراحی آن باید وسواس ویژه‌ای به خرج داد. این ورودی اولین نقطه‌ای از خانه است که وقتی مهمانان وارد می‌شوند آن را می‌بینند. برای طراحی ورودی باغ ویلا روش‌های متعددی مانند استفاده از مسیر ورودی با سنگریزه، استفاده از چهارچوب‌هایی برای نشان دادن مسیر حرکت یا کاشتن گیاهانی در این مسیر را می‌توان استفاده کرد تا ورودی باغ ویلا جذاب‌تر شود.

طراحی ورودی باغ ویلا

ویژگی‌های یک طراحی باغ ویلا خوب

طراحی خانه باغ در درجه اول برای برنامه‌ریزی چیدمان یک فضای باز قبل از احداث استفاده می‌شود؛ خواه این طرح یک باغ شخصی باشد که کارفرما قصد سکونت در آن را دارد، خواه یک طرح تجاری برای ایجاد یک فضای عمومی. در هر صورت، مشخصات یک طراحی خوب شامل استفاده از اصول طراحی منظر برای به حداکثر رساندن رابطه انسان با محیط اطرافش است.

باغ ویلایی با پنجره های بزرگ و نورگیر و نورپردازی و چند پله در قسمت ورودی

طراح باغ ویلا همه مواردی که نیاز است تا یک طراحی در نهایت زیبایی و عملکرد ارائه شود را در نظر می‌گیرد. ایجاد یک تصویر واقعی از بهشت گمشده، هدف نهایی طراح باغ ویلاست. مشخصات مهم طراحی، یکسو کردن سبک معماری بنا با عناصر محیطی است. بهترین نمونه از باغ ویلاها را می‌توان در برخی از ساختمان‌های قدیمی ایران مانند «باغ ارم» در شیراز مشاهده کرد.

در طراحی خانه باغ ایرانی هنوز بنا اولین بخشی است که چشم قبل از ورود و دیدن چشم‌اندازهای داخلی به آن نگاه می‌کند. بنا هم باید خود را به تنهایی تعریف کند و هم از محیط سبز پیرامونش الهام بگیرید. اگر سبک طراحی ویلا روستایی است، فضای سبز اطرافش نیز باید دارای المان‌های روستایی باشد.

نمای کلی یک باغ ویلا با یک آبگیر و بک آلاچیق با سقف قرمز روی آن و تعدادی درخت در محوطه

این مهم در مورد طرح‌های مدرن و معاصر نیز صادق است. در حقیقت، مهم‌ترین ویژگی‌های یک طراحی خانه باغ عالی عبارتند از:

 • یکپارچگی بین زیبایی و عملکرد بنا با محیط اطراف
 • استفاده حداکثری از فضا برای تعامل سازنده بین فضاهای مختلف
 • برخورداری از نور، سایه، رنگ در طراحی کلی باغ ویلا
 • توجه و اعمال عناصر مختلف محیطی در چشم‌انداز باغ (پوشش گیاهی، آبنما خانگی، روشنایی و غیره)

ورودی باغ ویلایی با پله‌های کم ارتفاع سنگ گرانیت به همراه باغچه‌هایی در طرفین آن با گل‌ها و گیاهان شمشاد و درختان بلند، گلدان‌های سفید بر روی سکوهای بلند، ویلایی با درب و پنجره‌های قدی قوس دار

مزایای طراحی باغ ویلا

می‌توان گفت که باغ ویلا مکانی عالی برای استراحت و سرگرمی خانواده است. شما می‌توانید آخر هفته یا در تعطیلات به همراه خانواده یا دوستان خود به خانه باغ بروید و لحظات به یاد ماندنی در آن سپری کنید.

باغ ویلایی با درخت‌های نخل بلند، مبل دو نفره در حیاط و ساختمانی سنگی کرم رنگ

باغ ویلاها مزایایی دارد که عبارت است از:

 • افزایش سلامت روحی و جسمی
 • آزادی ذهنی و عدم وجود دغدغه
 • محیط عالی رشد برای فرزندان
 • مناسب برای نگهداری حیوانات خانگی
 • استفاده از امکانات مختلف تفریحی
 • داشتن یک نشیمن خصوصی در باغ
 • امکان تغییر عناصر طراحی مطابق با میل شخصی
 • سرمایه‌گذاری و فروش آسان
 • امکان باغبانی و تأسیس گلخانه
 • تولید محصولات و کاشت گیاهان خوراکی برای مصرف
 • ایجاد فضای سبز بیشتر و زیباسازی شهرها
 • کمک به کاهش آلودگی هوا

اصول طراحی باغ ویلا

باغ ویلاها را می‌توان با بهترین سبک طراحی کرد، اما برای این کار به رعایت برخی اصول مهم نیاز خواهد بود. این اصول اغلب شامل موارد زیر هستند:

تعادل (Balance)

آرامش‌بخش‌ترین باغ‌ها آن‌هایی هستند که حس تعادل را به تصویر می‌کشند. باغ ویلاها معمولاً دارای دو نوع تعادل از جمله متقارن و نامتقارن هستند. تقارن مربوط به منظره‌ای متعادل است؛ مانند حیاط سازی کلاسیک که در آن دو طرف باغ تصویر آینه‌ای دقیق از یکدیگر را ارائه می‌دهند.

طراحی باغ ویلا به صورت متقارن با درختان نخل بلند، گلکاری دور حوضچه‌های آب به همراه آبنما

در صورت انتخاب سبک طراحی متقارن، ممکن است از الگوهای هندسی هنگام ایجاد باغچه پیاده‌روها، پوشش گیاهان باغ، کاشت گیاهان خوراکی و عناصر دیگر استفاده شود. از طرف دیگر، باغ‌های نامتقارن از نظر ظاهری هیچ نظمی ندارند. همین ویژگی به طراح این امکان را می‌دهد که هنگام طراحی خنه باغ نهایت خلاقیت خود را به کار گیرد.

تمرکز (Focalisation)

همه طرح‌های خوب دارای یک نقطه کانونی هستند که در همان ابتدا چشم بیننده را به خود جلب می‌کنند. به عنوان قوی‌ترین عنصر طراحی در باغ ویلا، نقطه کانونی می‌تواند دارای طراحی معماری خوب و استفاده از عناصر هنری با ترکیبی از مجسمه‌ها و پوشش‌های گیاهان مختلف باشد. مهم این است که هنگام تمرکز بر این جنبه از طراحی خانه باغ ، طراح سلیقه خود را به کار ببرد تا بتواند یک سبک معماری خاص و غیرتقلیدی را ایجاد کند.

یک باغ ویلا با آلاچیق، استخر کوچک کنار آلاچیق و درخت ها و بوته ها و زمین چمنی

سادگی (Simplicity)

طراحی باغ ویلا را باید تا حد امکان ساده نگه‌داشت. برای افزودن بهترین عناصر در باغ از هرگونه موارد اضافی یا آشفتگی باید اجتناب کرد. با این حال، این بدان معنا نیست که می‌توان از استفاده از ویژگی‌های پیچیده طراحی عناصر آب یا نورپردازی وسیع خودداری کرد. سادگی به معنای اجتناب از تعدد رنگ‌ها، بافت‌ها، اشکال، منحنی‌ها و سایر موارد با هدف جلوگیری از سردرگمی افراد در زمان تعامل با باغ ویلاست.

حیاط چمنی یک باغ ویلای نورانی با استخر نورپردازی شده و المان های هنری

ریتم (Rhythm)

سعی کنید عنصر ریتم را به طراحی ویلای خود وارد کنید تا سبک معماری را به تکامل برساند. ریتم در طراحی خانه باغ به تکرار یک طرح خاص در فواصل زمانی مربوط می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید گروه‌های خاصی از گیاهان، آتشکده یا پایه‌های چراغ برای روشنایی فضا را برای ایجاد ریتم به باغ خود اضافه کنید.

پلان یک باغ ویلا با استخر و مسیر سنگی سفید و فضای سرسبز اطراف آن

مراحل طراحی باغ ویلا

از آنجا که طراحی ویلا با سلیقه و تمایلات صاحب خانه ارتباط تنگاتنگی دارد، تیم طراحی مشتاق است تا خواسته‌ها و چشم اندازهای کارفرما را در مورد شکل نهایی باغ در نظر بگیرید تا بتواند بهترین راه حل‌های اساسی را در طراحی ارائه دهد.

حیاط یک باغ ویلا با منظره جنگل و چند صندلی قرمز رنگ و یک چتر سایبان

در ابتدا لازم است منطقه باغ را با توجه به موقعیت ویلا و منطقه اطراف آن تعریف کرد. این مهم تا حد زیادی توسط اندازه و شکل باغ، مسیرهای دسترسی و پوشش گیاهی کنترل می‌شود. سپس برحسب نیازهای موجود از جمله نظرات کارفرما، مقدار بودجه پرداختی و نیازهای کلی منطقه، طراحی نهایی می‌شود. به هر روی، باغ ویلا را می‌توان با چهار مرحله زیر طراحی نمود:

1. ایجاد طرح کلی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا با یک نمای کلی از منطقه پروژه آغاز می‌شود. با این طرح کلی می‌توان عناصر مختلف را به آن اضافه کرد و تصمیم‌گیری‌های لازم را انجام داد. طرح کلی بیشتر شبیه به یک طرح اولیه یا اسکیس است. این طرح ممکن است حاشیه باغ، انتهای حیاط، حصار یا هر منطقه دیگری باشد.

نمای کلی یک باغ ویلا با ویلایی در مرکز باغی سرسبز و چمنی با تعدادی درخت و یک زمین بازی

2. اضافه کردن جزئیات به طرح کلی

مرحله دوم اضافه کردن جزئیات به طرح کلی باغ ویلا است. آبراه‌ها،طراحی مسیرهای پیاده‌روی، ساختمان‌ها (بنای اصلی، انباری یا طراحی گلخانه و طراحی سایبان ماشین) و سایر موارد را که در حین محوطه‌سازی قابل جابه‌جایی یا حرکت نیستند باید در این مرحله به پلان محوطه سازی باغ و ویلا اضافه کرد. حتماً باید از نمادها و رنگ‌های مناسب برای تشخیص هر ویژگی بهره گرفت. مهم است در طراحی به درک چگونگی تغییر نور خورشید در طول روز و سایه‌ها نیز توجه شود.

باغ ویلایی هنگام غروب با چراغ های روشن و فضای گرم درون ویلا و استخری در حیاط چمنی

3. آغاز عملیات اجرایی

در مرحله آخر و پس از مشخص شدن پلان کلی و سپس جزئیات عناصری که قرار است در باغ ویلای شما قرار داده شود، نوبت به عملیات اجرایی می‌رسد. این بخش از کار توسط پیمانکاران انجام می‌شود و شما می‌توانید مراحل مختلف اجرا را زیر نظر داشته باشید تا با ایده‌ی اولیه‌ی شما سازگار باشد.

هزینه طراحی باغ ویلا

هزینه نهایی طراحی و اجرای یک خانه باغ با توجه به ابعاد پروژه، عناصری که در محوطه در نظر می‌گیرید و منطقه جغرافیایی که ویلای شما در آنجا قرار دارد متغییر است. برخی از ویلاها در شهرهایی هستند که هزینه تمام شده‌ی کارگر برای اجرای پروژه کمتر تمام می‌شود. به طور کلی برای محاسبه هزینه طراحی باغ ویلا باید تمام پارامترها را در نظر بگیرید تا به یک تخمین درست برسید.

کلام آخر

طراحی باغ ویلا باید با در نظر گرفتن زیباشناسی و عملکرد بهینه فضا انجام شود. هر چه طراحی به نیازهای کاربر نزدیک‌تر باشد و روحیات او را بیشتر نشانه گیرد، موفق‌تر خواهد بود. این مهم نیاز به برنامه‌ریزی و دانش معماری و محوطه‌سازی دارد. ایجاد یک طرح فوق‌العاده می‌تواند به فرآیند تصمیم‌گیری برای انتخاب متریال مناسب کمک شایانی کند. همچنین به مالک و پیمانکار چشم‌انداز بهتری برای برآورد هزینه نهایی ارائه می‌دهد، پس اگر صاحب یک ویلا هستید و می‌خواهید بهترین طراحی را برای آن انجام دهید، به دنبال طراحان حرفه‌ای در این حوزه باشید.

حیاط چمنی باغ ویلایی در کنار پرتگاه با منظره ی خیره کننده ی کوه و جنگل

سوالات متداول

در طراحی باغ ویلا باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. توجه به یکپارچگی و هماهنگی بین بنا و محوطه 2. حداکثر استفاده از فضا برای ایجاد تعامل بین فضاهای مختلف باغ ویلا 3. توجه به نور، سایه و رنگ‌ها در طراحی فضاها 4. طراحی عناصر مختلف باغ برای ایجاد چشم‌انداز زیبا


در طراحی باغ ویلا از چه عناصر و المان‌هایی استفاده کنیم؟

پوشش گیاهی، ایوان، آلاچیق، سایبان، چشمه‌ها و نهرها، استخر و آبنما باغ، مجسمه و اشیاء تزئینی، نورپردازی محوطه، مبلمان فضای باز، شومینه فضای باز را می‌توانید در طراحی باغ ویلا استفاده کنید.


بر چه اساسی سبک طراحی باغ ویلا را انتخاب می‌کنیم؟

با توجه به بودجه‌ای که داریم، زیربنا، اقلیم جغرافیایی و سلیقه‌ی خود یکی از سبک‌های مدرن، کلاسیک، سنتی یا روستیک را انتخاب می‌کنیم