نکات کلیدی در طراحی ایوان خانه ویلایی 

طراحی ایوان ویلا با کفپوش و نرده‌های چوبی، ویلا با نمای طوسی و درب و پنجره‌هایی با فریم سفید رنگ

مرز بین دنیای بیرون و درون خانه‌های ویلایی با ایوان پر می‌شود. ایوان‌ها وظیفه‌ی تعدیل اتمسفر بیرون و درون خانه را دارند تا اهالی خانه پس از ورود به حیاط خانه به آرامی وارد فضای داخلی شده و از نظر ذهنی شوکه نشوند.

ساخت ایوان در خانه‌های قدیمی بسیار مرسوم بود که دلیل اصلی آن استفاده‌ی زیاد اهلی خانه از محیط حیاط و رفت و آمدهای فراوان از داخل خانه به بیرون بود. 

 

سوالات متداول:

انواع سبک‌های طراحی ایوان ویلا کدامند؟

1. طراحی ایوان کلاسیک 2. ایوان روسی 3. ایوان به شکل خانه-قلعه 4. ایوان فرانسوی


در طراحی ایوان از چه کفپوش‌هایی استفاده کنیم؟

1. کفپوش‌های چوبی 2. کفپوش پی وی سی 3. کفپوش بتنی 4. کفپوش سرامیکی 5. ترکیب فرش و موکتC


در طراحی ایوان خانه ویلایی از چه ایده‌هایی برای زیباسازی استفاده کنیم؟

گلدان‌ها، تاب، پرده، تابلو، لوستر و تلویزیون را می‌توانید برای زیباسازی ایوان به کار ببرید.

 

طراحی ایوان ویلا با کفپوش و نرده‌های چوبی، میز و صندلی ناهارخوری سفید و آبی و صندلی‌های چوبی

امروزه از ایوان برای خانه‌های ویلایی یا خانه باغ‌ها استفاده می‌شود. طراحی ایوان منزل باید با در نظر گرفتن نیازهای اهل خانه و اقلیمی که خانه در آن قرار دارد انجام شود.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های طراحی ایوان خانه ویلایی ایجاد فضای نشیمن جدید در بیرون از خانه است تا مهمانان و اهالی خانه به راحتی در آن دور هم جمع شوند. در ادامه نکاتی که برای طراحی ایوان منزل لازم است بدانید را به شما می‌گوییم. همراه ما باشید. 

 

آیا خانه واقعا به ایوان نیاز دارد؟

طراحی ایوان ویلا با کفپوش چوبی و نرده‌های فلزی با فرم سفید، ویلا با نمای کرمی و پنجره‌هایی با فریم سفید

اولین سوالی که در طراحی یک ایوان باید به آن پاسخ بدهید این است که آیا واقعا خانه‌ی شما به ایوان نیاز دارد؟ ایوان یک عنصر واجب برای بخش جلویی خانه است در صورتی که فضای کافی برای طراحی آن داشته باشید. ایوان‌های خیلی کوچک ممکن است آن کارایی که از ایوان در نظر داریم را برآورده نکنند. 

در یک نگاه کلی، ایوان به منظور تاکید بیشتر بر زیبایی و یکپارچگی محیط خانه در بخش ورودی قرار می‌گیرد و به همین دلیل باید با فضای بیرون و فضای درونی خانه ارتباط معناداری داشته باشد. در معماری خانه‌های جدید، نقشه‌ی ایوان‌های بیرونی سال به سال دچار تغییر می‌شود و با توجه به مد روز می‌توان ایوانی متناسب با جدیدترین معماری دنیا برای خانه طراحی کرد. 

 

هدف از طراحی ایوان در خانه چیست؟ 

طراحی ایوان با کفپوش و پله‌های پی وی سی طرح چوب و نرده‌های فلزی با فرم سفید، صندلی‌های قرمز، میزجلومبلی مشکی و ویلا با نمای سفید و بخشی آجری

قرار دادن ایوان در جلوی خانه طرفداران و مخالفان خود را دارد. برخی از معماران معتقدند ایوان فقط فضای داخلی خانه را کم می‌کند و به در واقع یک بخش اضافی در خانه است اما اینطور نیست. بجز ایجاد یکپارچگی و تاکید بر زیبایی خانه، ساخت ایوان اهداف دیگری هم دارد که در زیر بیان می‌کنیم: 

 

طراحی ایوان ویلا با کفپوش و پله‌های چوبی، پله نورپردازی شده، تعدادی صندلی فلزی، گلدان‌های گل و نمای ویلا سفید رنگ

  • ایجاد عایقی مناسب برای جلوگیری از ورود مستقیم سرما و گرما به محیط داخلی خانه 
  • ایجاد فضایی جدید به عنوان نشیمن برای دورهمی‌های خانوادگی 
  • محافظت از خانه در برابر گرد و غبار 
  • ایجاد دسترسی راحت‌تر به حیاط خانه 
  • اضافه کردن فضایی جدید برای بازی کودکان 

 

انواع سبک های طراحی ایوان ویلا

طراحی ایوان ویلا با نرده‌های فلزی مشکی، میز و صندلی ناهارخوری چوب و فلز، سقف شیروانی چوبی، پنکه سقفی و نمای ویلا آجری

برای ساخت ایوان بیرونی خانه، سبک‌های مختلفی وجود دارد که اگر قصد این کار را دارید بهتر است تمام سبک‌های ایوان را بشناسید. در ادامه برخی از مهم‌ترین سبک‌های برای ساخت ایوان را به شما معرفی می‌کنیم. 

 

طراحی کلاسیک

طراحی ایوان ویلا با کفپوش سرامیکی طرح سنگ، نرده‌های طوسی، ستون نقره‌ای رنگ و نمای ویلا سفید رنگ

در این سبک، کف ایوان را با سنگ سرامیکی یا کاشی می‌پوشانند و برای سقف فلزی و چوبی آن از سایبانی شیب‌دار استفاده می‌شود. در ایوان با نمای کلاسیک نرده‌های چوبی جلوی ایوان دیده می‌شود که اغلب به رنگ سفید یا رنگ‌های روشن است. 

 

ایوان روسی

طراحی ایوان به سبک روسی با نرده‌ها و ستون‌های چوبی قرمز منبت کاری شده و کفپوش چوبی کرمی رنگ

در این سبک ایوان را با چوب‌هایی منبت کاری شده محصور می‌کنند و در واقع نرده‌های سبک روسی آن را از سبک‌های دیگر متمایز می‌کند. 

 

ایوان به شکل خانه-قلعه

طراحی ایوان به سبک خانه-قلعه با کفپوش، دیوار‌ها و ستون سنگی، سقف شیبدار چوبی و تعدادی صندلی سفید

این سبک بیشتر برای خانه‌هایی استفاده می‌شود که نمایی سنگی دارند. ایوان در این سبک با سنگ‌ نماهای بزرگ تزئین شده و مشعل‌هایی در مسیر ایوان قرار داده می‌شود. علاوه بر این، تزئین ایوان با گل‌ها و گیاهان بزرگ نیز در این سبک بسیار مرسوم است. 

 

ایوان فرانسوی 

طراحی ایوان به سبک فرانسوی با کفپوش چوبی، نرده‌ها و فریم پنجره‌ها سفید رنگ و صندلی‌های چوبی و میز ناهارخوری با روکش سفید

از مشخصه‌های سبک فرانسوی، پنجره‌های بزرگ چوبی‌ست که ایوان را به محیط داخلی خانه مرتبط می‌کند. همچنین در سبک فرانسوی، از گل‌هایی با برگ‌های آویزان به عنوان تزئین ایوان استفاده می‌شود. 

 

کف ایوان به چه شکل باید باشد؟ 

طراحی ایوان منزل ویلایی با کفپوش سرامیکی آجری، نرده‌های فلزی مشکی، گلدان گل و صندلی فلزی

برای پوشاندن کف ایوان ایده‌های زیادی وجود دارد که هرکدام با توجه به معماری خود بنا باید انتخاب شود. به عنوان مثال می‌توان کف ایوان را با چوب ترموود پوشاند اما این کار در صورتی باید انجام شود که نمای بیرونی خانه از جنس چوب باشد. کفپوش سرامیکی یکی دیگر از انتخاب‌هاست که گرچه فضای ایوان را از صمیمت خارج می‌کند اما با قرار دادن قالیچه در ایوان، می‌توانید این صمیمیت را ایجاد کنید. در زیر پیشنهادات ما برای کف ایوان را مشاهده کنید: 

 

کفپوش‌های چوبی 

طراحی ایوان با کفپوش چوبی، صندلی‌های فلزی، میز گرد و صندلی‌های ناهارخوری و نمای ویلا طوسی رنگ

برای پوشاندن کف ایوان می‌توانید از کفپوش‌های چوبی مانند پارکت، لمینت یا بامبو استفاده کنید. این کفپوش‌ها استحکام و زیبایی بالایی دارند و به راحتی کف ایوان نصب می‌شوند.

 

کفپوش PVC

طراحی ایوان با کفپوش و پله‌های پی وی سی، نرده‌های فلزی قهوه‌ای و دو صندلی با بالش‌های سفید

این نوع کفپوش از پلیمرهای پلاستیک است و به دلیل انعطاف بالایی که دارد می‌تواند برای کف ایوان مناسب باشد. کفپوش‌های PVC در طرح و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند.

 

کفپوش بتنی

مرحله بتن ریزی کف در طراحی ایوان و نمای ویلا کرم طوسی با پنجره‌های بزرگ عمودی

ارزان‌ترین نوع کفپوش برای ایوان، کفپوش بتنی‌ست. اجرای سریع و راحت این نوع از کف‌سازی مانند واش بتن از مزایای آن به شمار می‌رود اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که کف‌های بتنی اغلب سرد هستند و عایق خوبی در برابر سرما نخواهند بود. 

 

کفپوش سرامیکی

طراحی ایوان با کفپوش سرامیکی طیف طوسی، نرده‌های سفید و میز و صندلی ناهارخوری حصیری

سرامیک یکی دیگر از انتخاب‌ها برای کف سازی ایوان خانه است. شستشوی راحت، تنوع و زیبایی از مهم‌ترین ویژگی‌های کفپوش‌های سرامیکی برای ایوان است. 

 

ترکیب فرش و موکت با سایر روش‌ها 

طراحی ایوان با کفپوش موکت پوشیده با فرش‌، سقف شیبدار و باربیکیو و تعدادی صندلی در ایوان

می‌توان از هرکدام از کفپوش‌های قبلی استفاده کرد و روی آن را با فرش یا موکت پوشاند. در هنگام خرید موکت حتما به ابعاد ایوان توجه کنید.

 

صندلی، میز و مبلمان ایوان 

طراحی ایوان با کفپوش چوبی، نرده و ستون‌های سفید، پنکه سقفی، فرش کرمی، مبلمان سبز و میز و صندلی ناهارخوری چوبی

یکی دیگر از نکاتی که در ساخت ایوان خانه باید به آن توجه کنید، مبلمان آن است. با توجه به ابعاد ایوان، باید مبلمان، صندلی و میز مناسب برای آن انتخاب کنید. دیگر نکات مهمی که در هنگام انتخاب این وسایل باید توجه شود را در زیر بیان می‌کنیم: 

  • می‌توانید از چند دست مبل و کاناپه مختلف برای ایوان خانه استفاده کنید اما باید از نظر ظاهری با فضای ایوان هماهنگی داشته باشند. 

 

طراحی ایوان ویلا با کفپوش طوسی و نرده‌های فلزی مشکی با فریم سفید و طوسی، میز و صندلی ناهارخوری مشکی، تعدادی صندلی راحتی سفید و نمای ویلا سفید رنگ

  • اگر در ایوان خانه باربیکیو قرار داده‌اید، می‌توانید مبلمان ایوان خانه را با طرح باربیکیو هماهنگ کنید. 
  • برای پذیرایی از مهمانان در ایوان، حتما صندلی و میز غذاخوری مناسبی در ایوان قرار بدهید 
  • بهتر است از مبلمان استفاده کنید که در برابر رطوبت، گرما و سرمای هوا مقاومت بیشتری داشته باشد. 
  • نیازی نیست مبلمان موجود در ایوان با مبلمان داخلی خانه هماهنگ باشد. 

 

نورپردازی ایوان 

نورپردازی با ریسه چراغ در طراحی ایوان با کفپوش چوبی، نرده‌های مشکی، میز و صندلی ناهارخوری مشکی و نمای ویلا سفید و آبی

روش‌های زیادی برای تامین نور ایوان خانه وجود دارد. می‌توانید از طریق مشعل‌های آتش فضایی رویایی به ایوان ببخشید اما این روش همیشه جواب نمی‌دهد و فقط مخصوص مهمانی‌های کوتاه مدت است. استفاده از لامپ و چراغ‌های آویزان از دیوار ایوان، ساده‌ترین روش است. اما می‌توانید با استفاده از آباژورهای بزرگ و متناسب با ایوان، حال و هوایی دلنشین به ایوان خانه بدهید. البته نور مخفی در دیوار ایوان هم هم می‌تواند آن را زیباتر کند. 

 

نرده ایوان

طراحی ایوان با کفپوش چوبی، نرده‌های چوبی، تعدادی گلدان و نمای ویلا آجری با درب‌های چوبی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک ایوان، نرده‌های آن است. در خانه‌های قدیمی شمال کشور، ایوان خانه اغلب با نرده‌ای چوبی برش‌داده‌ شده پوشانده می‌شد تا از سقوط کودکان به پایین جلوگیری کند. 

در ساخت ایوان خانه از نرده‌های مختلفی استفاده می‌شود که جنس آن می‌تواند سنگی، گچی، فلزی یا چوبی باشد. هرکدام از این نرده‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ برخی مقاومت و طول عمر بیشتری دارند و برخی دیگر زیباتر هستند. طراحی ایوان باغ هم دقیقا مانند ساخت ایوان منزل به نرده‌هایی مقاوم و البته زیبا نیاز دارد. 

 

سرمایش یا گرمایش ایوان

طراحی ایوان با کفپوش، سقف و ستون‌های چوبی، نرده‌های فلزی، شومینه و بخاری و مبلمان حصیری طوسی رنگ

ایوان محیطی نیست که اهالی خانه مدت زمان زیادی را در آن سپری کنند. در واقع ایوان به عنوان یک محیط بیرونی شناخته می‌شود که استفاده‌ی موقتی دارد. اما سرمایش و گرمایش ایوان را هم نباید دست کم گرفت. متداول‌ترین راه برای ایجاد گرما در ایوان استفاده از شومینه یا بخاری‌های برقی است.

 کمتر پیش می‌آید که افراد بخواهند در ایوان از تجهیزات سرمایشی استفاده کنند اما در مناطق گرم وخشک ایران فقط از پنکه‌های ایستاده و سقفی برای خنک کردن افراد در فصل گرم استفاده می‌شود. 

 

رنگ ایوان خانه

طراحی ایوان با دیوار سنگی، شومینه و تلویزیون در دیوار، کفپوش چوبی، نرده‌های فلزی مشکی و صندلی‌های طوسی با میز گرد مشکی

با توجه به جنسی که برای کف، نرده‌ها و سقف ایوان در نظر گرفته‌اید، رنگ‌آمیزی دیوارهای ایوان هم مشخص می‌شود. محبوب‌ترین رنگ‌ها برای ایوان خانه رنگ سفید، کرم، خاکستری و رنگ چوب است. این رنگ‌ها به دلیل خنثی بودن می‌توانند فضای مناسبی برای عرض اندام سایر وسایل موجود در ایوان ایجاد کنند.

به عنوان مثال مبلمان سبز رنگ در ایوانی سفید جلوه‌ی زیباتری دارد. بنابراین در انتخاب رنگ ایوان خانه باید به تمام عناصر توجه داشته باشید و طراحی ایوان حیاط باید با در نظر گرفتن تمام المان‌های موجود در محیط انجام شود. 

 

آشپزخانه در ایوان 

طراحی ایوان با نرده‌های سفید، کفپوش چوبی، تعدادی صندلی طیف طوسی، باربیکیو و نمای ویلا سفید رنگ

قرار دادن تجهیزات طبخ غذا در ایوان خانه در گذشته بسیار مرسوم بود اما در طراحی مدرن پیشنهاد می‌شود فضای آشپزخانه کاملا از فضای ایوان جدا باشد تا باعث ایجاد مزاحمت برای افراد حاضر در ایوان نشود. البته می‌توان تجهیزات طبخ غذا مانند باربیکیو دیواری را در بخشی از ایوان قرار داد اما بهتر است دور از نقطه‌ی کانونی ایوان باشد. 

 

سقف ایوان

طراحی ایوان با کفپوش چوبی، سقف شیبدار چوبی، میز و صندلی‌های چوبی، گلدان گل روی میز و پادری مشکی طرحدار

در برخی از خانه‌ها ایوان را بدون سقف می‌سازند تا اهالی خانه پس از نشستن در این مکان بتوانند به راحتی آسمان را تماشا کنند و زاویه دید گسترده‌تری داشته باشند. در چنین موقعیت‌هایی از سقف‌های شیشه‌ای هم استفاده می‌شود. اما در بیشتر مواقع سقف ایوان ویلاها را با چوب و به شکل شیب‌دار می‌سازند تا در برابر باران و نور خورشید از اهالی خانه محافظت کند. 

 

تزیین ایوان خانه 

طراحی ایوان با کفپوش و پله‌های چوبی، صندلی‌ها و میز حصیری، حفاظ چوبی و نمای ویلا کرمی رنگ

مبلمان و شومینه می‌تواند اولین قدم‌ها برای تزیین ایوان خانه باشد اما کافی نیست. با یک نورپردازی حرفه‌ای می‌توانید زیبایی‌های ایوان را دو چندان کنید. اما ایده‌های جذاب‌تری هم برای زیباسازی ایوان وجود دارد: 

 

 طراحی ایوان با کفپوش و پله‌های چوبی، سایبان آبی طوسی، دو صندلی چوبی، تعدادی گلدان و نمای ویلا طوسی روشن

گلدان: یکی از بهترین ایده‌ها برای زیباسازی ایوان، استفاده از گل و گلدان‌های شیک است. می‌توانید روی نرده‌ بالکن و ایوان را با فلاور باکس پر از گل بپوشانید تا نمای خارجی ایوان زیباتر به نظر برسد. همچنین می‌توان گلدان‌هایی را از سقف یا لبه‌های ایوان آویزان کرد.

 

طراحی ایوان با کفپوش چوبی روشن، حفاظ و ستون سفید، تاب آویز و دو صندلی با میزعسلی سفید

تاب: اگر ایوان بزرگی داشته باشید می‌توانید در گوشه‌ای از آن تاب قرار بدهید. تاب‌ ننویی (گهواره‌ای) یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ایوان خانه است چون هم اندازه کوچکی دارد و هم به راحتی جمع می‌شود. 

 

طراحی ایوان با کفپوش چوبی طوسی، ستون‌های سفید، پنکه سقفی، پرده‌های سفید و مبلمان حصیری

پرده: در صورتی که به ایوان خانه شما نور زیادی وارد می‌شود می‌توانید پرده‌هایی را جلوی ایوان قرار بدهید. توجه داشته باشید که رنگ پرده با مبلمان و دکوراسیون ایوان هماهنگی داشته باشد. پرده نباید خیلی کلفت و سنگین باشد که جابه‌جایی آن اهالی خانه را با سختی مواجه کند. 

 

طراحی ایوان با کفپوش سنگی، تابلو روی دیوار، دیوار گچی سفید، میز گرد مشکی با تعدادی صندلی حصیری و جزیره با تعدادی صندلی کرمی

تابلو: یکی دیگر از روش‌های تزیین ایوان خانه، قرار دادن تابلوهای زیبا روی دیوار ایوان است. این تابلو می‌تواند پشت یکی از مبل‌ها قرار داده شود تا تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد. حتما نقطه کانونی ایوان خانه را پیدا کنید و تابلو و چیدمان را در آن نقطه متمرکز کنید. 

 

استفاده از لوستر کلاسیک در طراحی ایوان و نمای ویلا سفید و طوسی

لوستر: شاید برای شما جالب باشد اما لوسترهایی مخصوص ایوان و فضاهای بیرونی طراحی می‌شوند که در برابر عوامل طبیعی مانند رطوبت و گرد و خاک مقاومت بالایی دارند. برای زیباتر کردن ایوان خانه، می‌توانید لوسترهای مخصوص ایوان را تهیه کنید. 

 

طراحی ایوان با دیوار سنگی، شومینه و تلویزیون در دیوار، کفپوش چوبی و سقف، نرده‌های فلزی مشکی و مبلمان حصیری

تلویزیون: می‌توانید برای ایجاد تفریح اهالی خانه و مهمانان تلویزیونی در ایوان قرار بدهید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که ایوان در معرض عوامل طبیعی مانند باد، باران و گرد و خاک است و حتما تلویزیون را باید در مکانی در بسته جای دهید تا آسیب نبیند. 

 

جمع‌بندی: طراحی خلاقانه ایوان خانه 

طراحی ایوان ویلا با کفپوش چوبی، نرده‌های فلزی با فریم چوبی، میز و صندلی ناهارخوری و نمای ویلا آجری

طراحی ایوان در طراحی نمای ساختمان ویلایی باید با توجه به اقلیم، بودجه و علایق صاحب خانه انجام شود. شما می‌توانید ایوانی کاملا چوبی در جلوی خانه خود ایجاد کنید اما باید تمام چالش‌ها را مد نظر داشته باشید. ایوان در واقع نقطه اتصال فضای بیرونی و داخلی خانه است و به همین دلیل طراحی صحیح آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

در این مقاله برخی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام طراحی ایوان خانه باید بدانید را بیان کردیم. شما هم اگر پیشنهاداتی دارید در بخش دیدگاه‌های سایت بنویسید.