طراحی استخر سرپوشیده و روش اجرای آن

طراحی یک استخر مستطیل سرپوشیده با درب ها و پنجره های شیشه ای بند

طراحی استخر سرپوشیده بدون شک لذت بخش‌ترین مرحله از ایجاد فضاهای سرگرم‌کننده در داخل محیط خانه یا ویلای شخصی است. بدین دلیل که استخر خصوصی می‌تواند به نقطه کانونی فضای زندگی ما تبدیل شود؛ زیرا می‌توانیم در استخر تنی به آب بزنیم و با برگزاری جشن‌ها و دورهمی‌های دوستانه لذت بسیار ببریم. اما برای داشتن یک استخر سرپوشیده مجهز که در نهایتِ کیفیت، احداث شده باشد، باید جزئیات اجرایی به شکلی صحیح انجام شوند تا بهترین تجربه کاربری را فراهم کنند. درحقیقت، برای طراحی استخر سرپوشیده و اجرای آن باید تمهیدات زیادی را در نظر گرفت. برای طراحی و ساخت یک استخر زیبا و لوکس، ما می‌خواهیم در مقاله دیگری از وبلاگ معمارنو درباره نحوه طراحی و احداث استخر سرپوشیده صحبت کنیم.

 

سوالات متداول:

انواع استخرهای سرپوشیده کدامند؟

استخرهای اسکیمر، لول دِک و اج اینفینیتی انواع طراحی استخر سرپوشیده می‌باشند.


در طراحی استخر سرپوشیده باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟

1. روشنایی و نورپردازی استخر 2. انتخاب مصالح مناسب برای پوشش دیواره استخر مانند کاشی 3. انتخاب روکش استخر 4. توجه به اتصالات و تجهیزات 5. سیستم‌های حرارتی و تصفیه

 

هدف از طراحی استخر سرپوشیده

طراحی استخری سرپوشیده با کفپوش گرانیتی، پنجره های بلند و یک درب بزرگ شیشه‌ای

چه شد که تصمیم گرفتید در یک استخر پوشیده سرمایه‌گذاری کنید؟ اگر بتوانید دقیقاً مشخص کنید که می‌خواهید استخر شما چگونه باشد، می‌توانید نیازهای خود را برآورده کنید و بهترین استخر را طراحی کنید. هدف شما هر چه که باشد! بر همه چیز از جمله سبک طراحی، اندازه، نوع متریال مورد نیاز و تأسیسات استخر تأثیر می‌گذارد. برای مثال، استخری که برای استفاده معمول یک خانواده چند نفره طراحی شده است، کاملاً متفاوت از استخری است که برای تمرین منظم شنا ساخته می‌شود. پس اتخاذ تصمیمات صحیح در طراحی استخر سرپوشیده مهم است؛ زیرا منجر به ساخت استخری می‌شود که مطابق با سلیقه شماست. بیشتر مردم به یکی از سه دلیل زیر اقدام به احداث استخر سرپوشیده خصوصی در داخل منزل یا ویلای خود می‌کنند:

 

ورزش کردن

طراحی یک استخر سرپوشیده مدرن با ستون هایی که تا سقف شیشه ای ادامه دارد

استخرهای سرپوشیده را می‌توان برای ایروبیک یا ورزش شنا طراحی کرد. استخرها باید به شکل مربع یا مستطیل شکل باشند تا کاربران بتوانند به راحتی شنا کنند و فضای زیادی برای مانور دادن در اختیار داشته باشند. برای کسانی که می‌خواهند استخری دو منظوره برای شنا و استراحت داشته باشند، سبک طراحی استخر سرپوشیده متفاوت خواهد بود. در قسمتی از استخر دومنظوره، برخی افراد درون آب استراحت می‌کنند و در بخش دیگر، شناگران مشغول شنا هستند.

 

سرگرم شدن

طراحی یک استخر سرپوشیده با شش کودک خردسال در حال شنا و بازی در آن

استخرهای سرپوشیده را می‌توان برای دیدار با دوستان و خانواده، میزبانی از مهمانان و جشن‌ها طراحی کرد. این استخرها همچنین برای بازی و سرگرمی کودکان ایده آل هستند. در این صورت لازم است به عمق ایده‌آل استخر خود فکر کنید زیرا احتمالاً همه افراد در همه سنین از آن استفاده خواهند کرد. مناطق کم عمق را می‌توان از استخر اصلی جدا کرد یا از طریق ایجاد بستر شیب‌دار در کف، استخرهای کوچک و کم عمق را به استخر اصلی افزود.

 

آرامش گرفتن

طراحی یک استخر سرپوشیده با کفپوش گرانیتی و دیوارها و سقف شیشه‌ای

استخرهای سرپوشیده اغلب برای آرامش و استراحت طراحی می‌شوند. افراد بعد از یک روز خسته‌کننده، چندین ساعت را در استخر برای ریلکس کردن می‌گذرانند. در اینگونه موارد، مهم نیست طراحی استخر مستقیم باشد بلکه می‌توان یک شکل خاص را برای استخر طراحی کرد. حتی ممکن است برای کسب آرامش و لذت بیشتر، به فکر سرمایه‌گذاری برای احداث سونا و جکوزی نیز باشید. البته وجود مبلمان‌هایی مانند تخت و صندلی کنار استخر و یا فضای آلاچیق کنار استخر برای ایجاد یک فضای آرامش‌بخش بی‌تاثیر نیست.

 

انتخاب نوع استخر سرپوشیده

طراحی یک استخر مستطیلی سرپوشیده با کفپوش و دیوارپوش سنگی، و سقف کاذب طرح آسمان

نوع استخری که انتخاب می‌کنید اساس طراحی استخر سرپوشیده را مشخص می‌کند. این مهم در ابعاد، تجهیزات استخر و نوع ساخت آن تأثیر می‌گذارد. پس مهم است که در ابتدا به سلیقه و مقدار بودجه خود نگاه کنید و سپس استخر مناسب خود را انتخاب کنید. انواع استخر خانگی سرپوشیده بر اساس نوع خروجی آب عبارتند از:

 

استخر اسکیمر (Pool skimmer)

طراحی یک استخر اسکیمر سرپوشیده با کفپوش چوبی و دو صندلی راحتی مشکی

استخرهای اسکیمر یا استخرهای آزاد دارای دریچه‌هایی به نام اسکیمر هستند که تقریباً 75 تا 150 میلی‌متر از سطح آب بالاتر می‌باشند. اسکیمرها در فواصل مختلف در بالای دیوار استخر قرار می‌گیرند. آب استخر از طریق این اسکیمرها فیلتر شده و تمیز می‌شود.

 

استخرهای لول دِک (Deck Level Pools)

طراحی یک استخر سرپوشیده لول دک با درهای شیشه‌ای کشویی با منظره‌ای سرسبز

در یک استخر لول دک، آب با سطح استخر در یک تراز است. آب به طور مداوم از لبه استخر به یک کانال انتقال در اطراف محیط استخر منتقل می‌شود. پس از جابجایی، آب در یک مخزن تعادلی جمع آوری شده و بعد از تصفیه دوباره به داخل بازگردانده می‌شود.

 

استخرهای اج اینفینیتی (Infinity Edge Pools)

طراحی استخر اج اینفینیتی با لبه‌ی بینهایت در فضای باز ودو سایه‌بان چتری

استخرهای اج اینفینیتی با لبه بی‌نهایت که به استخرهای بازتابنده نیز معروف هستند، با لبه‌ای توهم‌آمیز طراحی شده‌اند که آب بر روی آن سرازیر می‌شود و جلوه بصری استخر بی‌انتها را ایجاد می‌کند. در این نوع استخر آب در افق یا در یک مقیاسی بزرگ‎تر مانند اقیانوس به نظر می‌رسد. استخرهای اج اینفینیتی بسیار لوکس هستند.

 

انتخاب ویژگی‌های استخر سرپوشیده

طراحی یک استخر سرپوشیده مربعی کوچک با سقف و ستون‌های چوبی و تلویزیونی روی دیوار سنگی

هنگامی که درباره نوع استخر خود تصمیم گرفتید، حالا باید خودتان را آماده کنید تا استخرتان را با طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های مختلف تزئین کنید. انتخاب ویژگی مناسب باید متناسب با اندازه و سبک طراحی استخر سرپوشیده باشد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 

روشنایی ال ای دی (LED)

طراحی استخر سرپوشیده با چراغ‌های ال‌ای‌دی و لوسترهای آویز تخت‌های راحتی استخری

چراغ‌های استاندارد ال ای دی سفید، تداعی کننده تمیزی و زیبایی هستند. با این حال، اگر به دنبال یک حالت خاص در نورپردازی هستید، می‌توانید به چراغ‌های رنگی توجه کنید. علاوه بر این، می‌توانید چراغ‌های استخر را براساس رنگ دلخواه خود انتخاب کنید یا به دنبال تغییر طیف‌های رنگی به صورت اتوماتیک باشید. همچنین، ترکیبی از نورپردازی زیر آب و نصب چراغ‌ها روی دیوار استخر معمولاً روشنایی کافی و جذابی را در فضای استخر فراهم می‌کنند. اگر بالای استخر سرپوشیده طبقه‌ای وجود نداشته باشد، می‌توانید از سقف متحرک شیشه‌ای برای افزایش نور داخل و بهبود تجربه کاربری استفاده کنید.

 

انتخاب نوع کاشی

طراحی یک استخر سرپوشیده که توسط کاشی‌های ریز رنگی کاشی کاری شده است

مجموعه گسترده‌ای از انواع سبک کاشی با طرح‌های مختلف برای هر نوع استخر وجود دارند. بنابراین، می‌توان کاشی را متناسب با سلیقه و نیاز خود انتخاب کرد. برخی از افراد طرح‌های ساده را دوست دارند و بعضی دیگر به سراغ طراح‌های خاص و پیچیده می‌روند. کاشی‌کاری روی دیوارها، کف استخر و مناطق دیگر اجرا می‌شود.

 

روکش استخر

طراحی استخری سرپوشیده شیشه‌ای با دکوراسیونی شبیه به یک جزیره با آبشار و درختچه‌های نخل

سطح آب استخر بیشترین گرما را از دست می‌دهد و برای غلبه بر این مشکل، از روکش استخر استفاده می‌شود. روکش استخر با کم کردن میزان تبخیر، اتلاف حرارت را نیز کاهش می‌دهد و در نتیجه موجب صرفه جویی قابل توجه در گرما می‌شود. دو نوع پوشش اصلی در طراحی استخر سرپوشیده وجود دارند:

 

پوشش‌های روکش‌دار

طراحی استخر سرپوشیده مستطیلی بزرگ در فضای باز با روکشی معلق روی آب

روکش‌های استخر روی سطح آب شناور هستند. این پوشش‌ها به اندازه کافی سبک و انعطاف‌پذیر هستند که می‌توانند توسط یک غلتک برقی که در یک انتهای استخر قرار دارد، روی سطح آب رانده شوند.

 

پوشش‌های ایمنی

طراحی یک استخر سرپوشیده در حیاط خانه با روکش ایمنی شفاف روی آن

روکش‌های ایمنی برای جلوگیری از افتادن کودکان در آب طراحی شده‌اند. این پوشش‌ها وزن کودکان را تحمل می‌کنند و مانع از غرق شدن آنها در آب استخر می‌شوند.

 

اتصالات استخر

طراحی استخر سرپوشیده با مبل‌های راحتی و تخت مستطیل سفید رنگ

استخرهای سرپوشیده اغلب مجهز به اتصالات فولادی ضد‌زنگ و مقاوم در برابر اسید هستند. اتصالات اغلب شیرها، لوله‌ها، دستگیره‌ها و موارد دیگر را شامل می‌شوند. شما می‌توانید برحسب مقدار بودجه، انواع مختلفی از اتصالات را بسته به رنگ و نوع متریال در بازار مشاهده کنید.

 

ویژگی‌های آب

طراحی استخری سرپوشیده باکاشی‌های ریز سبز و آبی و جت‌های آبی

یکی از معروف‌ترین ویژگی‌های آب، جت‌های آبی هستند. جت‌ها در لبه استخر نصب می‌شوند و برای پاشیدن آب به مناطق مرکزی استخر استفاده می‌شوند. این جت‌ها مخصوصاً در بین کودکان محبوب زیادی دارند. جت‌های آبی همچنین در ایجاد نیروی آب برای شنا کردن در مقابل جزر و مد، تجربه شنا را در این شرایط فراهم می‌کنند.

 

سیستم‌های حرارتی و تهویه

طراحی استخر سرپوشیده با ال‌ای‌دی‌های رنگی، پنجره‌های بزرگ و درب شیشه‌ای

برای ثابت نگه داشتن سطح دما و رطوبت، تعبیه سیستم گرمایش و تهویه در طراحی استخر سرپوشیده ضروری هستند. سیستم باید جریان هوای گرم در اطراف استخر و استخراج هوای اشباع را تسهیل کند. برای دستیابی به این هدف، یک کانال هوا (داکت) باید در فضای خالی سقف اجرا شود. واحدهای گرمایش و تهویه در اتاق جداگانه‌ای نصب شده‌اند که به کانال هوا متصل می‌شوند.

 

سیستم‌های تصفیه استخر

طراحی یک استخر سرپوشیده با کف و سقف چوبی و پنجره‌های بزرگ رو به جنگل

مهم‌تر از همه، استخر خانگی شما باید بهترین کیفیت آب را ارائه دهد. برای اطمینان از کیفیت آب، استخرها دارای سیستم‌های تصفیه آب مخصوص به خود هستند. این سیستم‌ها اغلب به انواع پمپ آب و تمیزکننده‌های خودکار استخر تقسیم می‌شوند.

 

امکانات رفاهی استخر سرپوشیده

طراحی یک استخر سرپوشیده با دیوارهای شیشه‌ای، جکوزی و دو تخت راحتی

اکنون استخر سرپوشیده خود را طراحی کرده‌اید ولی هنوز به فضایی برای ریلکس کردن نیاز دارید، بسیاری از امکانات رفاهی استخر شامل سونا، استخرهای آب‌گرم و جکوزی در دسترسی هستند. این امکانات در طیف وسیعی از طرح‌ها، اندازه‌ها و متریال‌ها ارائه می‌شوند. برای مثال، استفاده از چوب درجه یک که مقاومت بالایی در در برابر رطوبت دارد، محیط سونا را به یک فضای آرامش بخش و زیبا تبدیل می‌کند. طیف وسیعی از کاشی‌ها نیز برای زینت بخشیدن به دکوراسیون استخر موجود هستند. همچنین می‌توان از نورپردازی ال ای دی، موسیقی، اسانس‌های معطر درمانی، درب تاشو شیشه‌ای اتوماتیک و غیره نیز استفاده کنید.

 

پیامدهای رطوبت زیاد در استخر سرپوشیده

طراحی یک استخر سرپوشیده کوچک و یک جکوزی با سقف چوبی و پنجره‌های بزرگ

رطوبت زیاد در استخرهای خانگی به دلیل عدم مجاورت با هوا، پیامدهای زیادی به بار می‌آورد. مشکلات مربوط به رطوبت در استخرهای خصوصی عبارتند از:

  • مسائل بهداشتی: رطوبت زیاد می‌تواند به مشکلات سلامتی دامن بزند. رطوبت، رشد کپک و قارچ را تسهیل می‌کند که این مسئله می‌تواند باعث تحریک عفونت‌های تنفسی شود. استنشاق یا لمس اسپورهای کپک ممکن است باعث واکنش آلرژیکی مانند عطسه، قرمزی چشم و بثورات پوستی و همچنین حملات آسمی شوند.
  • مسائل مربوط به ساخت: رطوبت می‌تواند بر کیفیت ساخت استخر تأثیر بگذارد و نتایج فاجعه باری از جمله خرابی دیوارها و نشت آب به نواحی دیگر خانه داشته باشد.

 

استخر سرپوشیده مستطیل شکل با سرسره سفید کوچک و مبل راحتی به رنگ قهوه‌ای

مهمترین راهکار برای حل مشکل، استفاده از عایق استخر است. با عایق‌بندی استخر می‌توان مسائل مربوط به رطوبت و نشت آب را به کلی برطرف کرد. همچنین، برای هر پروژه طراحی استخر سرپوشیده جداگانه طرحی متناسب برای رطوبت‌زدایی، دمیدن هوای تازه و گردش و توزیع هوا در نظر گرفته شود. این مهم هم برای کاهش میزان رطوبت و هم برای بیرون راندن بوی بد کلر از فضای استخر موثر است.

 

مراحل ساخت استخر سرپوشیده

طراحی یک استخر سرپوشیده کوچک مستطیل شکل با پنجره‌هایی رو به جنگل

بازه های زمانی معمول برای ساخت استخر سرپوشیده معمولا بین 12 تا 16 هفته به طول مینجامد. مراحل انجام کار به شرح زیر هستند:

  • تعیین محل استخر: هنگامی که ابعاد و موقعیت استخر تعیین شد، محل استخر حفاری می‌شود.
  • تأسیسات استخر: تأسیسات شامل نصب سیستم‌های تهویه، گرمایش و تصفیه آب هستند. تأسیسات باید با دقت و توسط متخصص لوله کشی و تهویه مطبوع انجام شود.
  • بتن ریزی و آرماتوربندی: یک شبکه از میلگردهای تقویتی براساس محاسبات طراحی سازه برای استخر انجام می‌شود. سپس بتن به صورت شاتکریت اجرا می‌شود.
  • اتصالات و چراغ: تمامی اتصالات از جمله لوله و اتصالات، ورودی‌های آب برگشتی، سیستم‌های تصفیه، نورپردازی استخر و غیره قبل از شروع بتن‌پاشی انجام می‌شود.
  • پوشش ضد آب: مرحله بعدی ساخت استخر سرپوشیده ضد آب کردن آن است. استفاده از عایق‌های مختلف برای ضد آب کردن بدنه استخر ضروری است.
  • کاشی کاری استخر: این مرحله هویت ظاهری استخر را نمایان می‌کند. شما می‌توانید نوع کاشی را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید تا تکنسین‌ها با استفاده از چسب‌های مخصوص، کاشی‌ها را به بدنه استخر وصل کنند.

 

کلام آخر

طراحی یک استخر سرپوشیده با تخت‌های راحتی و پنجره‌هایی رو به دریا

طراحی استخر سرپوشیده یک گام اساسی برای داشتن یک فضا خصوصی لذت‌بخش است. افرادی که دست به ساخت و طراحی استخر روباز و سرپوشیده می‌زنند، درصدد این هستند که یک محیط آرامش‌بخش را برای خود و خانواده‌شان فراهم کنند. با اینکه احداث استخر هزینه‌های زیادی را برای مالکان ایجاد می‌کند اما صرف هرگونه هزینه می‌تواند به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت شناخته شود. سازندگان با ساخت استخر امکان فروش بهتر ملک خود را فراهم می‌کنند و صاحبان املاک نیز می‌توانند ارزش خانه یا ویلای خود را افزایش دهند.