طراحی آلاچیق فلزی و ایده‌های خلاقانه و جدید برای ساخت آن

آلاچیق فلزی مستطیل شکل به رنگ قهوه ای با صندلی های خاکستری رنگ و سنگ فرش زیر آنها در محوطه ای سرسبز با درختان و چمن

آلاچیق‌ یکی از المان‌هایی است که در اکثر فضاهای باز عمومی و خصوصی از آن استفاده می‌شود. این تجهیزات قابل‌استفاده و ساخت در فضاهایی چون پارک‌ها، تزیین حیاط خانه‌های ویلایی، حیاط‌خلوت‌ها، رستوران‌ها، سواحل دریا و … هستند. این تجهیزات دارای انواع مختلفی بوده و با توجه به ایده‌های مختلفی که در این زمینه ارائه می‌شود، امروزه شاهد ارائه طرح‌هایی خلاقانه برای ساخت این محصولات هستیم. یکی از انواع پرطرفدار و پرمصرف آلاچیق، آلاچیق فلزی است.

یک آلاچیق فلزی مستطیل شکل با شش ستون، سقف شیب‌دار و کفپوش بتنی

 

اگر برای ایجاد فضایی آرامش‌بخش و دنج در حیاط خانه، ویلا و یا فضای سبز، قصد طراحی و ساخت این نوع آلاچیق را دارید با ما در این مقاله همراه باشید. در این مطلب به بررسی ویژگی‌های این تجهیزات، نکات مهم در طراحی آن‌ها و همچنین ارائه چند ایده خلاقانه و جدید، پرداخته‌ایم.

 

سوالات متداول:

در طراحی آلاچیق فلزی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. نوع کاربری آلاچیق 2. متراژ آلاچیق 3. محل قرارگیری 4. استفاده از متریال مناسب 5. طرح و مدل آلاچیق


چه ایده‌هایی را در طراحی آلاچیق فلزی به کار ببریم؟

1. استفاده از چوب، فلز و شیشه در طراحی فضای آلاچیق 2. طراحی سقف آلاچیق با طرح و هندسه مختلف 3. استفاده از رنگ‌های مختلف در دیزاین آلاچیق 4. استفاده از پرده‌های جمع‌شونده 5. استفاده از سقف‌های مسطح و شیبدار 6. طراحی آلاچیق به سبک پرگولا


آلاچیق فلزی در چند مدل طراحی می‌شود؟

آلاچیق‌های فلزی در انواع چهارگوش، پنج‌گوش و دایره‌ای طراحی می‌شوند.

 

آلاچیق فلزی چیست؟

یک آلاچیق فلزی مستطیلی با شش ستون ساده در محوطه ای چمنی و درختان پاییزی

این تجهیزات که به عنوان سرپناه در مکان‌های مختلفی استفاده می‌شوند با استفاده از فلز ساخته شده‌اند. جنس اکثر آلاچیق‌های فلزی باغی از آهن است. البته در بازار می‌توان آلاچیق‌های استیل و فولاد و یا آلاچیق‌های ساخته شده با استفاده از فلزهای دیگر را نیز یافت. این تجهیزات دارای دوام بالایی بوده و می‌توانند طول عمر بالایی داشته باشند. در ضمن دست طراحان در طراحی و ساخت این المان‌ها، باز است، زیرا می‌توان آن را در ابعاد مختلف و با سقف‌های متفاوت ازنظر مصالح و شکل هندسی تهیه کرد. این آلاچیق‌ها می‌توانند در طرح‌های متنوعی نیز ساخته شوند. در ضمن شما می‌توانید این محصولات را در انواع دوطبقه، ساده برای طراحی رستوران، طراحی باغ ویلا و تالار، فضاهای سبز، محوطه‌سازی حیاط خانه و طراحی باغ رستوران به کار ببرید.

 

انواع آلاچیق‌های فلزی کدام‌اند؟

آلاچیق فلزی مربعی در باغ با میز و شش صندلی قهوه ای با تشکچه های آبی

انواع آلاچیق فلزی شامل آلاچیق‌های چهارگوش، پنج‌گوش و دایره‌ای است که می‌توان ایده‌های نابی را بر روی آن‌ها پیدا کرده و آن‌ها را تبدیل به بهترین و شیک‌ترین آلاچیق‌های موجود کرد. انواع آلاچیق چهارگوش دارای ابعاد مختلفی بوده و می‌توان آن‌ را به عنوان فضایی برای دورهمی و یا یک جمع خانوادگی در نظر گرفت.

آلاچیق‌های فلزی پنج‌گوش نیز در ابعاد مختلفی طراحی می‌شوند. این آلاچیق‌ها دارای ستون‌های فلزی بوده و از استحکام بالایی برخوردار هستند. سقف آن‌ها می‌تواند از سفال، شیروانی و … باشد. آلاچیق‌های فلزی دایره‌ای از انواع آلاچیق‌هایی با طراحی مدرن به شمار می‌روند. در اکثر موارد، این آلاچیق‌ها برای فضای بازی کودکان و پارک‌ها و یا در سواحل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تجهیزات نیز در ابعاد متفاوتی طراحی شده‌اند و افراد می‌توانند با توجه به ابعاد محیط و نیازها، آن‌ها را در اندازه‌های مختلفی تهیه کنند.

 

نکات مهم در طراحی خلاقانه آلاچیق‌های فلزی

آلاچیق فلزی چند ضلعی خاکستری با سقف شیب دار و شش صندلی فلزی با تشکچه زرد

شاید طراحی آلاچیق‌های فلزی، ساده به نظر برسد، اما توجه داشته باشید که این کار، آن‌چنان هم که به نظر می‌رسد ساده نیست. در این امر باید به نکات مهمی توجه کرد تا در آخر با نتیجه‌ای رضایت‌بخش و منظره‌ای زیبا روبرو شوید. این موضوع در مورد طراحی این تجهیزات براساس ایده‌های جدید، مهم‌تر نیز خواهد شد؛ بنابراین اگر درصدد آن هستید که آلاچیق فلزی مدرن که به صورت خلاقانه طراحی شده است داشته باشید توصیه می‌شود به موارد زیر، دقت کافی داشته باشید:

 

توجه به نوع کاربری آلاچیق

آلاچیق فلزی چند ضلعی در کنار استخر با مبلمان حصیری رنگ چوب در حیاط خانه

اول‌ازهمه باید کاربری مدنظر خود را برای این آلاچیق معین کنید. شما می‌توانید این آلاچیق را برای داشتن یک بعدازظهر عالی و یا استراحت در نظر بگیرید و یا از آن برای داشتن دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی استفاده کنید. همچنین باید توجه داشت که اگر قصد دارید این آلاچیق‌ها را در مراکز و فضای باز چون پارک‌ها استفاده نمایید باید آن‌ها را به‌گونه‌ای طراحی کنید که کاربران امکان استفاده راحتی از این المان‌ها را داشته باشند.

در ضمن باید دقت کنید که ظاهر این آلاچیق‌ها به قدری جذاب باشد که رضایت و خشنودی کاربران را فراهم آورده و ظاهر باغ، ویلا، فضای آزاد رستوران و یا پارک‌ها را زیباتر نشان دهد. چنانچه به این موارد توجه کنید مطمئناً می‌توانید آلاچیق‌هایی کارآمد و درعین‌حال زیبا طراحی کنید. در ضمن به موقعیت جغرافیایی محل موردنظر نیز دقت کنید. این که باید این سرپناه‌ها به صورت سربسته باشند و یا می‌توانید از چه متریالی برای ساخت سقف و دیوارهای آن استفاده کنید از عوامل مهم هستند.

 

توجه به متراژ آلاچیق

آلاچیق فلزی مستطیلی با ابعاد بزرگ به همراه یک میز و نیمکت بلند در فضای باز

با توجه به کاربری مدنظر از آلاچیق، باید متراژ آن را تعیین نمایید. البته لازم به ذکر است که در این موارد باید برای تعیین متراژ آلاچیق فلزی به ابعاد مکان و محیط آلاچیق نیز توجه کنید. این که در یک حیاط‌خلوت کوچک از یک آلاچیق بزرگ استفاده کنید می‌تواند تأثیر نامناسبی بر ظاهر فضا بگذارد؛ بنابراین باید با توجه به این مسائل، تعیین کنید که می‌خواهید آلاچیق خانگی شما دارای چه متراژی باشد. اگر فضای مکان موردنظر کوچک است باید با دقت بالا و وسواس زیادی در رابطه با تعیین ابعاد آلاچیق، نظر بدهید. در این حالت می‌توانید ازنظر کارشناسان و طراحان این المان‌ها نیز کمک بگیرید؛ اما اگر فضای موردنظر، بزرگ باشد مسئله عوض شده و دست شما در تعیین متراژ آلاچیق باز خواهد بود. در این شرایط باید براساس کاربری مدنظر، نسبت به تعیین ابعاد این تجهیزات نظر دهید.

 

در نظر گرفتن محل قرارگیری آلاچیق

آلاچیق فلزی مستطیلی در حیاطی با موزایییک های صورتی و مبلمان کرم رنگ و کوسن های نارنجی

قبل از هر اقدامی باید تعیین کنید که قرار است این آلاچیق را کجا بگذارید. برخی از افراد دارای حیاط بزرگی در ساختمان خود بوده و یا قصد دارند از آلاچیق در کنار استخر، باغ و ویلای خود یا در پشت‌بام سبز استفاده کنند. با توجه به این موارد باید تعیین کنید که طراحی آلاچیق شما باید به چه صورت باشد. به‌عنوان‌مثال اگر قرار است آلاچیق روی پشت‌بام قرار دهید احتمال این که در معرض باد، نور شدید آفتاب و یا برف و باران قرار بگیرید بالا خواهد بود. از این رو باید طراحی آلاچیق فلزی را به‌گونه‌ای انجام دهید که شما را در برابر این عوامل، محافظت کند.

 

استفاده از متریال مناسب در ساخت آلاچیق

آلاچیق فلزی دایره ای با میله های نازک و ظریف به همراه چند میز و صندلی و بوته های گل صورتی و قرمز در اطراف آن

با توجه به توضیحاتی که در بخش قبل ارائه شد شما باید تصمیم بگیرید که آیا نیاز است تا در طراحی خلاقانه آلاچیق، در کنار فلز از متریال دیگری نیز استفاده کنید یا خیر. شما می‌توانید در کنار این مصالح از چوب، شیشه و … نیز استفاده کرده و علاوه‌بر افزودن بر کارایی آلاچیق‌ها، ظاهر زیبایی نیز به این تجهیزات ببخشید. بنابراین لازم است تا شرایط و نیازها را بسنجید و با توجه به سلیقه و خواسته‌های خود، طراحی این المان‌ها و نوع مصالحی که بهتر است در ساخت آلاچیق‌ها از آن‌ها استفاده شود را تعیین کنید. به این ترتیب می‌توانید در پایان کار با نتیجه عالی روبرو شده و از طراحی خلاقانه آلاچیق، لذت ببرید.

 

ایده‌های جدید برای طراحی آلاچیق‌های فلزی

آلاچیق فلزی با نمای چوبی، نرده های ضربدری و میز و صندلی چهار نفره در فضای باز

آلاچیق‌های سنتی دارای طراحی بسیار ساده‌ای بوده‌اند؛ اما امروزه با توجه به پیشرفت‌هایی که در صنعت ساخت‌وساز رخ داده و همچنین تنوع‌طلبی کاربران، طراحان از ایده‌های جذابی برای طراحی این المان‌ها استفاده می‌کنند. این امر سبب شده تا ظاهر این آلاچیق‌ها بسیار زیبا و چشم‌نواز بوده و تغییر چشمگیری در مکان و فضای موردنظر ایجاد کنند. اگر شما نیز برای طراحی آلاچیق فلزی که قرار است در حیاط، باغ، ویلا، فضای سبز و … استفاده کنید به دنبال یک ایده ناب می‌گردید در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

 

استفاده از چوب در طراحی آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی با نما و سقف مخروطی سفید در حیاط یک خانه و بوته گل های صورتی و چمن کوتاه در کنار آن

یکی از ایده‌هایی که با استقبال بی‌نظیری نیز روبرو شده است، استفاده از متریال چوب در طراحی آلاچیق‌های فلزی می‌باشد. چوب باعث می‌شود تا فضای آلاچیق‌ها زیباتر و گرم‌تر شود. در ضمن این متریال باعث می‌شوند تا ظاهر فضایی که قرار است آلاچیق را در آن نصب کنید بسیار لوکس به نظر برسد. برای اجرای این ایده می‌توانید سقف آلاچیق و یا دیوارهای آن را با استفاده از چوب بسازید. در صورتی که تمایل دارید آلاچیق شما باز باشد می‌توانید از چوب به عنوان نرده‌ دیوار آلاچیق در فاصله مابین ستون‌ها استفاده کرده و ظاهر کار را زیباتر نشان دهید.

 

تلفیق فلز و شیشه

آلاچیق فلزی مربعی با دیواره و سقف شیشه ای و یک دست میز و صندلی و چند درخت بلند در اطراف آن

یکی دیگر از ایده‌های طراحی آلاچیق فلزی، تلفیق فلز و شیشه است. به این صورت که می‌توان بدنه اصلی آلاچیق، یعنی ستون‌ها و اتصالات آن را با استفاده از فلز ساخت و از شیشه نیز به عنوان دیوارها، درب و سقف آلاچیق استفاده نمود. اگر خانه شما در محیط‌های کوهستانی، جنگلی و یا ساحلی قرار دارد و یا فضای حیاط و فضای بیرون دارای جذابیت‌های بصری فوق‌العاده‌ای است و می‌خواهید زمانی که در آلاچیق فلزی هستید از این زیبایی‌ها بهره‌مند شوید، این ایده می‌تواند بهترین گزینه باشد. در این حالت می‌توانید حتی از درب تاشو شیشه‌ای استفاده کرده و در فصول مختلف و یا شرایط گوناگون، این شیشه‌ها را باز کنید تا هوا در داخل آلاچیق نیز در جریان باشد. البته شما می‌توانید از آلاچیق‌ شیشه‌ای هم استفاده کنید که با استفاده از این ایده می‌توانید از نور طبیعی نیز بهره‌مند شوید.

 

طراحی سقف آلاچیق‌ها با شکل‌های هندسی مختلف

آلاچیق فلزی چند ضلعی با طراحی شبیه به شرق آسیا و سقفی بزرگ و یک سقف کوچک تر و مخروطی شکل بر روی آن

یکی دیگر از ایده‌هایی که در طراحی آلاچیق به صورت مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد، طراحی سقف فلزی و شیشه‌ای آلاچیق‌ها براساس شکل‌های هندسی مختلف است. این مورد در طراحی خود آلاچیق‌ها نیز صادق است. شما می‌تواند آلاچیق را به شکل آلاچیق مستطیل ساخته و برای آن سقفی کروی شکل در نظر بگیرید. استفاده از طرح‌های مختلفی که با استفاده از میله‌های فلزی ساخته شده در بخش نرده‌ها، ورودی آلاچیق و یا برای ایجاد نما در سقف آلاچیق نیز می‌تواند ایده خوبی باشد. اگر دقت کرده باشید در آلاچیق‌هایی که نماهایی از برگ و گل‌های فلزی بر روی آلاچیق‌ها کارشده است، زیبایی کار بیشتر از آلاچیق‌های ساده است.

 

استفاده از رنگ‌های مختلف در آلاچیق‌های فلزی

آلاچیق فلزی سفید با میله های نازک و ظریف و طراحی گنبدی و کلاسیک در باغچه

رنگ‌بندی ستون‌ها، سقف و نرده و دیوارها در صورت وجود آن‌ها، می‌تواند تأثیری شگفت‌انگیز بر جلوه ظاهری آلاچیق‌ها بگذارد. شما می‌توانید با توجه به فضایی که آلاچیق را در آن قرار داده‌اید، آلاچیق را رنگ‌آمیزی کرده و یا از المان‌هایی چون پرده و تزئینات در آن استفاده کنید. به این ترتیب هم جلوه آلاچیق در مکان موردنظر بیشتر شده و هم در داخل آلاچیق نیز با منظره‌ای زیبا مواجه خواهید شد. به‌عنوان‌مثال شما در آلاچیق فلزی که در محوطه ویلای خود قرار داده‌اید می‌توانید از تزئینات دریایی و پرده‌های سفیدرنگ استفاده کنید. ستون‌ها و نرده‌های آلاچیق را نیز به رنگ آبی آسمانی، رنگ‌آمیزی نمایید. این کار باعث می‌شود تا در آلاچیق، احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

 

استفاده از پرده‌های جمع‌شونده

آلاچیق فلزی با کفپوش چوبی، میز و صندلی های مشکی و پرده ها و سقف سفید

از ایده‌های ناب دیگر برای طراحی آلاچیق‌های ساخته شده با فلز می‌توان به استفاده از پرده‌های جمع شونده اشاره کرد. در دیوارهای آلاچیق می‌توانید از پرده‌هایی با ارتفاع متناسب با بلندی آلاچیق استفاده کنید. این پرده‌ها اگر دارای قابلیت جمع‌شوندگی باشند می‌توانید در مواقعی که نور آفتاب به صورت مستقیم به آلاچیق می‌تابد آن‌ها را باز کرده و از شدت نور، بکاهید. حتی می‌توانید در طول شب و یا زمانی که مایلید حریم خصوصی خود را حفظ کنید از این پرده‌ها استفاده نمایید.

 

استفاده از سقف‌های مسطح

آلاچیق فلزی و مدرن چوبی به رنگ قهوه ای روشن و سفید مبلمان مدرن سفید

معمولاً زمانی که صحبت از آلاچیق‌های مختلف می‌شود همه افراد، تجهیزاتی را با ستون‌های مختلف و با یک سقف شیروانی متصور می‌شوند. این در حالی است که در عصر نوین، یکی از ایده‌هایی که برای جذاب‌تر کردن آلاچیق‌ها به کار می‌رود، استفاده از سقف‌های مسطح است. این سقف‌ها با استفاده از متریال مختلف و براساس نیاز مشتری ساخته می شوند.

 

طراحی آلاچیق به سبک پرگولا

آلاچیق فلزی پرگولا با سقف به صورت مشبک و راه راه با دیواره های شیشه ای ومبلمان چوبی و حصیری در یک محوطه ی چمنی

طراحی آلاچیق فلزی به سبک پرگولا از دیگر ایده‌های خلاقانه طراحی آلاچیق است. با توجه به این که این سازه‌ها دارای طرفداران زیادی هستند می‌توان از ایده طراحی آن‌ها در ساخت آلاچیق‌های فلزی نیز استفاده کرد. به این صورت که می‌توانید دیوارها، نرده‌ها، پرچین‌ها و یا سقف آلاچیق را به صورت مشبک ساخته و از استراحت و زندگی در چنین آلاچیق‌هایی، نهایت لذت را ببرید، زیرا می‌توانید هم از هوای مطبوع بیرون و هم زیبایی‌های طبیعت استفاده نمایید.

 

جمع‌بندی

آلاچیق فلزی با میله های باریک قرمز رنگ و نمای گنبدی شکل در یک محوطه ی جنگلی به همراه درختان و بوته های گل

یکی از سازه‌هایی که دارای طرفداران زیادی بوده و می‌توان از آن‌ها در جهت ایجاد فضایی دل‌انگیز برای گذراندن لحظاتی در فضای باز و طبیعت استفاده کرد، آلاچیق‌ها هستند. این تجهیزات با استفاده از متریال مختلفی ساخته می‌شوند، اما در میان تمامی آن‌ها، سرپناه‌های فلزی دارای کاربرد بالایی بوده و مشتریان زیادی دارد، زیرا این متریال دارای قیمت پایینی بوده و وزن سبکی دارد. در ضمن می‌توان طرح‌های مختلفی را بر روی آن پیاده کرد. شما می‌توانید با استفاده از ایده‌های خلاقانه و جدیدی که در این مقاله برای طراحی آلاچیق فلزی ارائه شد استفاده کرده و جلوه‌ای منحصربه‌فرد در فضای موردنظر ایجاد نمایید. این سازه‌ها دارای طول عمر و استحکام بالایی هستند و با ایده‌هایی که برای طراحی آن‌ها ارائه می‌دهید می‌توانید بر جذابیت‌های ظاهری آن‌ها بیافزایید.