اصول طراحی آشپزخانه کلاسیک؛ معرفی ایده هایی برای دکوراسیون آشپزخانه با سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش سنگی، کابینت‌های سفید با دستگیره استیل، لوازم توکار، نورپردازی هالوژن و دو لوستر آویز استیل بالای جزیره سفید با صفحه سنگ گرانیت

آشپزخانه به عنوان قلب خانه‌های ایرانی معرفی می‌شود. به همین دلیل هنگام طراحی آن سبک‌های مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرند. آشپزخانه کلاسیک یکی از سبک‌های پرطرفدار است که علاقه‌مندان به فضای باشکوه و لوکس آن را انتخاب میکنند. در دنیای امروز، معماری و دکوراسیون داخلی سبک مدرن بیش از پیش مورد توجه واقع شده است. اما هنوز هم طرفداران سبک سنتی و کلاسیک با هیجان خاصی آن را برای بخش‌های مختلف منزل از جمله آشپزخانه خود انتخاب می‌کنند. 

آشپزخانه یک بخش بسیار مهم در منزل به شمار می‌آید که با توجه به باز بودن اغلب آنها باید در خصوص انتخاب سبک دقت فراوانی داشت. اگر شما هم به فضای لوکس و مجلل علاقه‌مندید، می‌توانید طراحی آشپزخانه‌ای کلاسیک را انتخاب کنید. در ادامه به طور مفصل با طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک و نحوه دکوراسیون آن آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

 

سوالات متداول:

بارزترین ویژگی‌های آشپزخانه‌ کلاسیک کدامند؟

تعادل، ظرافت، تقارن، نظم، هماهنگی، شکوه و عظمت، پایداری و استقامت از بارزترین ویژگی‌های آشپزخانه‌ کلاسیک هستند.


در طراحی آشپزخانه کلاسیک باید چه اصولی را رعایت کنیم؟

1. استفاده از خطوط صاف 2. توجه ویژه به جزئیات در طراحی آشپزخانه‌های کلاسیک 4. به کار بردن عناصر طبیعت در طراحی آشپزخانه کلاسیک 5. توجه به اهمیت نورپردازی درست


رنگ‌های مناسب برای آشپزخانه کلاسیک کدامند؟

تناژ رنگی روشن مانند رنگ‌های آبی کمرنگ و صورتی روشن و تناژ رنگی تیره مانند خاکستری و آبی تیر برای دیزاین آشپزخانه کلاسیک بسیار مناسب هستند.

 

طراحی آشپزخانه با سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش پارکت، دیوارپوش کاغذدیواری در فضای بین کابینت‌های کلاسیک سفید رنگ با دستگیره‌های طلایی و جزیره سفید با صفحه سنگ گرانیت

قدمت پیدایش سبک کلاسیک به دوره رنسانس و اروپا برمی‌گردد. سبکی که شکوه و عظمت در آن یک عنصر جدایی ناپذیر به شمار می‌آید. با وجود قدیمی بودن این سبک اما امروزه افراد زیادی آن را برای دکوراسیون آشپزخانه اروپایی خود انتخاب می‌کنند. آشپزخانه‌های کلاسیک فضای بسیار خاصی دارند که همچون یک صنایع دستی منحصربه‌فرد دیده می‌شوند. استفاده از کابینت‌های بسیار لوکس با کنده‌کاری‌های بسیار زیبا، لازمه طراحی یک آشپزخانه کلاسیک است.

 

بارزترین ویژگی های آشپزخانه با سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش پارکت، دیوارپوش کاشی در فضای بین کابینت‌های نخودی رنگ، سه لوستر آویز بالای جزیره نخودی با صفحه سنگی به همراه دو صندلی فرفورژه مشکی

اگر آشپزخانه شما با سبک کلاسیک  طراحی می‌شود باید به فرم‌های قوس دار و دایره‌ای شکل توجه کنید. وجود فرم‌های دایره‌ای یکی از ویژگی‌های زیبای آشپزخانه‌های کلاسیک محسوب می‌شود. 

از دیگر خصوصیات این سبک خاص و پرطرفدار می‌توان به اهمیت تزئینات اشاره کرد. وجود تزئین‌های اغراق آمیز همچون قالب‌های چوبی، قرنیزهای مشخص، آینه‌های بزرگ از نشانه‌های یک آشپزخانه با سبک کلاسیک است. 

 

آشپزخانه کلاسیکی با دیوارپوش سرامیکی در فضای بین کابینت‌های سفید رنگ، نور پردازی هالوژن، دو لوستر آویز بالای جزیره سنگ گرانیت، یخچال و گاز استیل

اما بارزترین ویژگی آشپزخانه‌های کلاسیک را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • تعادل
 • ظرافت
 • تقارن
 • نظم
 • هماهنگی
 • شکوه و عظمت
 • پایداری
 • استقامت

 

اصول طراحی آشپزخانه با سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با کابینت‌های سفید و طلایی، جزیره‌ای با صفحه سنگی به همراه دو صندلی سفید، پرده سلطنتی طلایی رنگ و لوستر سقفی

آشپزخانه‌های کلاسیک بر اساس 4 آیتم اصلی طراحی می‌شوند. این چهار آیتم که در ادامه به معرفی هر یک می‌پردازیم، در آشپزخانه‌های کلاسیک به وضوح قابل رویت هستند. در زیر با 4 آیتم مهم در اصول طراحی یک آشپزخانه به سبک کلاسیک آشنا می‌شوید:

 

استفاده از خطوط صاف در طراحی آشپزخانه های کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با دیوارپوش سنگی در فضای بین کابینت‌های سفید رنگ، گاز توکار و پیشخوان سنگی

به کار بردن اشکال هندسی منظم و خط‌های صاف در طراحی آشپزخانه‌ای به سبک کلاسیک حرف اول را می‌زند. وجود نظم و ترتیبی که با چشم کاملا دیده شود یکی از ویژگی‌های اصلی آشپزخانه‌های کلاسیک به شمار می‌آید.

تا جایی که اغلب برای طراحی آشپزخانه با سبک کلاسیک از طرح‌های آشپزخانه خطی یا آشپزخانه ال شکل استفاده می‌کنند.

 

توجه ویژه به جزئیات در طراحی آشپزخانه های کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش سرامیکی، کابینت‌های آبی تیره با دستگیره‌های طلایی، هود طلایی، لوستر آویز کریستالی بالای میز آبی و طلایی به همراه چهار صندلی کرم رنگ

در طراحی آشپزخانه‌ای با سبک کلاسیک به کوچک‌ترین جزئیات برای لوکس‌تر نشان دادن فضا توجه می‌کنند. وجود کابینت‌هایی با نقش و نگار مجلل، می‌تواند عنصر تزئینی زیبا را در این آشپزخانه‌ها تکمیل کند. اگر فضای آشپزخانه شما بزرگ باشد، به راحتی می‌توانید یک طراحی اصولی بر اساس سبک کلاسیک و به کار بردن جزئیات اساسی برای لوکس‌تر نشان دادن فضا انجام داد. 

 

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش پارکت، کابینت‌های سفید، نورپردازی هالوژن و سه لوستر آویز بالای جزیره‌ سفید با صفحه سنگی

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، آشپزخانه‌های کلاسیک نظم بسیار خاصی دارند. به همین دلیل اغلب وسایل به صورت توکار و درون کابینت‌ها طراحی می‌شوند. بدین شکل یکپارچگی و نظم فضای آشپزخانه کلاسیک شما بیشتر به چشم می‌آید. هرچه به جزئیات آشپزخانه توجه بیشتری کنید، آن فضا برایتان تداعی‌گر سبک کلاسیک خواهد بود.

 

به کار بردن عناصر طبیعت در طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با دیوارپوش کاشی در فضای بین کابینت‌های سفید، جزیره سفید با صفحه سنگ گرانیت مشکی، سینک سفید توکار و نورپردازی هالوژن

در طراحی سبک کلاسیک از عناصر طبیعت به وفور استفاده می‌شود. در واقع این سبک پرطرفدار با طبیعت رابطه خوبی دارد. به کاربردن انواع چوب کابینت‌ و سنگ‌های طبیعی در طراحی یک آشپزخانه به سبک کلاسیک می‌تواند زیبایی و شکوه آن فضا را دو چندان کند. 

چوب و سنگ‌های طبیعی در طراحی‌های کلاسیک کاربرد بسیار زیادی دارند. اما برخی از افراد به دلیل هزینه بالای این عناصر به سراغ طرح‌های مشابه با چوب و سنگ طبیعی می‌روند. استفاده از این طرح‌های تقلیدی هم می‌تواند تا حد زیادی از پس اجرای نمای کلاسیک آشپزخانه بربیاید.

 

اهمیت نورپردازی درست در طراحی آشپزخانه های کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با تیرهای چوبی در سقف، کفپوش سرامیکی قهوه‌ای روشن، کابینت‌های سفید و هود استیل بالای جزیره چوبی با صفحه سفید به همراه گاز توکار

نورپردازی یکی از اجزای اصلی سبک کلاسیک به شمار می‌آید. اگر از نورپردازی درست و اصولی در طراحی یک آشپزخانه با سبک کلاسیک استفاده کنید، جذابیت و شکوه آن فضا بیشتر خواهد شد. اما باید در انتخاب لوستر و لامپ‌های مناسب دقت ویژه‌ای کنید. به عنوان مثال لوستر در دکوراسیون داخلی با اشکال مدرن یا پلاستیکی برای نورپردازی آشپزخانه به سبک کلاسیک مناسب نیستند. 

همچنین نمی‌توانید تنها از یک لامپ ال ای دی به صورت نور نقطه‌ای استفاده کنید. بهترین انتخاب لوسترهای کریستال هستند که به کمک چند لامپ مخصوص علاوه بر تامین نور فضای آشپزخانه، آنجا را به یک محیط بسیار لوکس تبدیل می‌کنند.

 

طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کلاسیک با کابینت کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با دیوارپوش سرامیک در فضای بین کابینت‌های کلاسیک سفید با دستگیره و طرح‌های برجسته طلایی و گاز صفحه‌ای مشکی

یکی از بخش‌های اصلی آشپزخانه به کابینت‌ها اختصاص دارد. کابینت‌ها در آشپزخانه‌های کلاسیک هم نقش مهمی ایفا می‌کنند. شما به کمک انتخاب یک کابینت مناسب، می‌توانید فضای کلاسیک آشپزخانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر تکمیل کنید. بهترین انتخاب کابینت برای آشپزخانه‌های کلاسیک عبارتند از:

 

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش سرامیک، کابینت‌های چوبی قهوه‌ای رنگ، گاز توکار، هود سفید رنگ و لوستر آویز کریستال بالای میز غذاخوری دایره شکل چوبی به همراه سه صندلی

 • کابینت کلاسیک: زمانی که حرف از کابینت کلاسیک به میان می‌آید، آشپزخانه‌ای با کابینت‌های تمام چوب را تصور می‌کنیم. وجود عنصر طبیعی چوب در کابینت‌های کلاسیک باعث می‌شود از تمامی فضای آشپزخانه به خوبی بهره ببرید. 

به همین دلیل متخصصین دکوراسیون داخلی، کابینت کلاسیک چوبی را در طراحی آشپزخانه مدرن کلاسیک بسیار مناسب می‌دانند و از آن به عنوان عامل بهینه‌سازی استفاده می‌کنند. این روزها اغلب خانه‌هایی با متراژ کوچک و بزرگ که با فضای کلاسیک برای آشپزخانه طراحی می‌شوند، دارای کابینت‌های چوبی کلاسیک هستند.

 

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش پارکت، کابینت‌های سفید و دو لوستر آویز بالای جزیره سفید با صفحه سنگی

 • کابینت کلاسیک رومی: طراحی بسیار شیک و لوکس از ویژگی‌های بارز کابینت کلاسیک رومی است. این کابینت به دلیل نوع طراحی‌اش برای آشپزخانه‌های کلاسیک انتخاب بسیار مناسبی به نظر می‌رسد. 

اغلب آشپزخانه‌های کلاسیک به دلیل داشتن نظم و ترتیب زیاد در طراحی‌شان دارای جو سنگینی هستند. اما وجود کابینت‌های کلاسیک رومی می‌تواند نشاط و روح زیباتری به آشپزخانه شما ببخشد. علاوه بر آن وجود کابینت‌های رومی به شکوه و لوکس بودن آشپزخانه‌های کلاسیک کمک بزرگی می‌کنند. 

 

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش چوبی، کابینت‌های سفید با دستگیره‌های طلایی، سه لوستر آویز بالای جزیره سفید با صفحه سنگی به همراه چهار صندلی چرم قهوه‌ای روشن

این مدل از کابینت‌ها را می‌توانید در رنگ‌های مختلفی طراحی کنید.اما رنگ سفید کابینت کلاسیک رومی برای طراحی کابینت آشپزخانه‌ کوچک و بزرگ طرفداران زیادی دارد. وجود دستگیره‌های سلطنتی در کابینت‌های رومی که اغلب به صورت طرح‌دار طراحی می‌شوند، جلوه بسیار زیبایی به فضای کلاسیک آشپزخانه شما می‌دهد.

 

انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه با سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با کابینت‌های نخودی رنگ، لوازم توکار، لوستر آویز نقره‌ای رنگ بالای میز غذاخوری چوبی به همراه سه صندلی

رنگ‌ها یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در زیبایی، جلال و شکوه یک دکوراسیون به شمار می‌آیند. اغلب آشپزخانه‌های کلاسیک به صورت تک رنگ طراحی و ساخته می‌شوند تا نظم و یکپارچگی لازم را تداعی کنند. با این وجود می‌توانید هنگام انتخاب کابینت، میز ناهارخوری و صندلی اپن و سایر ملزومات آشپزخانه از چندین طیف یک رنگ استفاده کنید. 

 

آشپزخانه کلاسیکی با کابینت‌های نخودی رنگ، گاز توکار، شلف دیواری و دو لوستر آویز بالای کانتر نخودی با صفحه سنگی به همراه یک صندلی

از روزگاران گذشته تا کنون انتخاب اکثر متخصصین دکوراسیون داخلی و اغلب مردم، استفاده از رنگ های کرم روشن تا تناژ تیره قهوه‌ای بوده است. 

این ترکیب رنگ آشپزخانه به سبک کلاسیک، یک فضای شیک، لوکس و منحصربه‌فرد را ایجاد می‌کند. در اکثر موارد برای آشپزخانه‌ شیک به سبک کلاسیک با طیف رنگی خانواده کرم قهوه‌ای از دستگیره‌های طلایی یا روکش برنز استفاده می‌کنند. در زیر با دو روش ترکیب رنگی از آشپزخانه با سبک کلاسیک آشنا می‌شوید:

 

آشپزخانه های کلاسیک با تناژ رنگی روشن

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش سرامیکی، دیوارپوش کاشی در فضای بین کابینت‌های چوبی، سینک توکار، جزیره چوبی مربع شکل با صفحه سنگی

سبک کلاسیک با طبیعت عجین شده است. به همین دلیل در انتخاب ترکیب رنگی اجزای آشپزخانه با این سبک از رنگ‌های روشن موجود در طبیعت استفاده می‌کنند. طیف رنگی روشن همچون رنگ‌های پاستیلی (وانیلی، شیری، کاراملی، گندمی، کرمی و…) برای آشپزخانه‌های کلاسیک انتخاب بسیار درستی هستند. این رنگ‌ها همیشه کاربرد دارند و هیچگاه از مد نمی‌افتند.

 

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش پارکت، دیوارهای آبی روشن، کابینت‌های سفید و سه لوستر آویز شیشه‌ای بالای جزیره آبی روشن با صفحه سنگی

رنگ‌های آبی کمرنگ و صورتی روشن هم در گروه رنگ‌های پاستیلی جای دارند اما استفاده از آنها را برای آشپزخانه‌ای با سبک کلاسیک مناسب نمی‌دانند. این دو رنگ در دسته رنگ‌های مناسب برای آشپزخانه مدرن قرار می‌گیرند. بنابراین اگر هدفتان طراحی آشپزخانه مدرن کلاسیک است، می‌توانید از این دو رنگ با تناژ بسیار روشن بهره ببرید.

 

آشپزخانه های کلاسیک با تناژ رنگی تیره

آشپزخانه کلاسیکی با درب چوبی، کفپوش پارکت، یک دیوار آجری، کابینت‌های آبی تیره با پیشخوان سنگی

همان‌طور که در ابتدای این بخش از مقاله گفتیم از روزگاران گذشته آشپزخانه‌های کلاسیک را با کابینت‌ تیره از جنس چوب و به رنگ قهوه‌ای طراحی می‌کردند. 

به همین دلیل این رنگ که در دسته رنگ‌های تیره قرار دارد یکی از رایج‌ترین انتخاب‌های افراد برای طراحی کابینت آشپزخانه کلاسیک است. در کنار آن رنگ‌هایی همچون خاکستری و آبی تیره هم برای آشپزخانه‌های کلاسیک با تناژ رنگی تیره کاربرد دارند. یکی از ویژگی رنگ‌های تیره القای حس شیک بودن آن فضا است. به همین دلیل امروزه از رنگ‌های تیره‌ای همچون خاکستری و آبی در کنار دکوراسیون کرم قهوه‌ای برای آشپزخانه‌های کلاسیک استفاده می‌کنند. 

 

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش کاشی، کابینت‌های چوبی، گاز توکار و میز غذاخوری چوبی مستطیل شکل به همراه سه صندلی

در سبک کلاسیک یکدستی رنگ‌ها و نظم به دقت رعایت می‌شود. اما برای رنگ‌های تیره می‌توان تا حدودی از طیف رنگی متضاد استفاده کرد. به عنوان مثال ترکیب رنگ بژ و قهوه‌ای یکی از انتخاب‌های بسیار پرطرفدار در سبک کلاسیک آشپزخانه به شمار می‌آید. تنها کافیست رنگ متضاد با رنگ اصلی را از تناژ بسیار روشن انتخاب نکنید که هماهنگی رنگ بین آن دو برقرار باشد.

 

ایده های جذاب برای دکوراسیون آشپزخانه به سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش پارکت، کابینت‌های طوسی روشن، نورپردازی هالوژن و دو لوستر آویز بالای جزیره طوسی با صفحه سنگی به همراه چهار صندلی

طرح‌های کلاسیک آشپزخانه، انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارند. در برخی مواقع با سادگی هرچه تمام‌تر نمای منحصربه‌فردی از یک آشپزخانه کلاسیک را خلق می‌کنند. در شرایطی دیگر با توجه جزئیات بسیار کوچک و پالت‌های رنگی خنثی، ظاهری آراسته اما در عین حال با طیف گسترده‌ای از سلیقه‌ها و بودجه‌ها مطابقت خواهند داشت.

اگر به دنبال طراحی یک آشپزخانه به سبک کلاسیک هستید، می‌توانید از ایده‌هایی که در ادامه برایتان معرفی کردیم کمک بگیرید. ایده‌های مطرح شده در زیر علاوه بر زیبایی فضای آشپزخانه، از ضروری‌ترین عناصر در چیدمان دکوراسیون کلاسیک به شمار می‌آیند.

 

روشن نگه داشتن نمای کلی آشپزخانه های کلاسیک 

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش پارکت، کابینت‌های سفید، نورپردازی هالوژن و سه لوستر آویز بالای جزیره قهوه‌ای تیره با صفحه سنگ گرانیت به همراه چهار صندلی صورتی رنگ

حفظ روشنی نمای آشپزخانه با سبک کلاسیک، اهمیت ویژه‌ای دارد. اما منظور از روشن نگه‌داشتن نمای کلی این نیست که تماما از کابینت و ملزومات سفید استفاده کنیم. بلکه حفظ کنتراست بین تناز روشن کابینت‌ها و انتخاب یک میز یا کانتر تیره، می‌تواند به خوبی تداعی‌گر سبک کلاسیک باشد. 

آشپزخانه‌های کلاسیک تا حد ممکن به صورت ساده، روشن و غیر پیچیده طراحی می‌شود، تا حس جاودانگی در آنها هویدا باشد. پایبندی به یک طرح با رنگ روشن که رگه‌هایی از تیرگی در آن دیده می‌شود به شما کمک می‌کند تا طراحی آشپزخانه مدرن کلاسیک جذاب‌تری تجربه کنید.

 

استفاده از طرح های ساده برای آشپزخانه با سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با دیوارهای سفید، کابینت‌های مشکی مات با دستگیره‌های طلایی، پیشخوان سفید و سینک سرامیکی

توجه به دکور و لوازم خانگی در آشپزخانه‌های کلاسیک اهمیت زیادی دارد. برای برقراری نظم و یکپارچگی تلاش کنید از دکوراسیون مشابه در جای جای آشپزخانه استفاده کنید. هرچند دکوراسیون کلاسیک با عناصر لوکس و خاص همراه است اما مهم‌ترین نکته در آشپزخانه‌های کلاسیک، رعایت استفاده از وسایل جذاب اما در عین حال مشابه و بدون پیچیدگی است. 

 

آشپزخانه کلاسیکی با دیوارپوش سرامیکی در فضای بین کابینت‌های سفید، گاز و هود استیل، سینک سفید سرامیکی، دو لوستر آویز استیل بالای جزیره چوبی با صفحه سنگی به همراه سه صندلی

بنابراین هنگام انتخاب فرش آشپزخانه، میز و صندلی، لوازم برقی، یخچال و سایر ملزومات آشپزخانه دقت کنید. مثلا استفاده از یخچالی با صفحه لمسی ممکن است آشپزخانه سبک کلاسیک شما را نقص کند. اما این بدان معنی نیست که برای پایبندی به سبک کلاسیک از لوازم قدیمی استفاده کنید. بلکه برای ایجاد حس کلاسیک باید با کمک تکنیک‌های موجود از لوازمی استفاده کنید که مردم قدیم رویای آن را در خواب هم نمی‌دیدند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای انتخاب فرش در دکوراسیون را مطالعه فرمایید.

 

طراحی یک جزیره جالب در آشپزخانه های کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با دیوارپوش کاغذدیواری، کفپوش پارکت، کابینت‌های مشکی، سه لوستر آویز بالای جزیره مشکی با صفحه سنگ گرانیت به همراه چهار صندلی سفید

آشپزخانه‌های کلاسیک اغلب مسیری بی انتها را با رنگ‌های سیاه و سفید دنبال میکنند. طراحی جزیره کابینت کلاسیک با رنگ تیره همچون خاکستری یا مشکی در کنار کابینت‌هایی با رنگ روشن همچون کرم یا سفید، جذابیت آشپزخانه با سبک کلاسیک شما را دو چندان می‌کنند. شما می‌توانید جزیره آشپزخانه خود را با کمک سنگ اپن از جنس گرانیت سیاه مطلق، سنگ صابون یا کوارتز ریخته گری طراحی کنید.

 

استفاده از میزهای سنگی خاص در طراحی آشپزخانه های کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش پارکت، دیوارپوش سرامیکی سبز در فضای بین کابینت‌های نخودی و سبز روشن، گاز استیل، سه لوستر بالای کانتر سبز با صفحه سنگی به همراه سه صندلی با پایه‌های چوبی

سنگ مرمر به راحتی می‌تواند نمای جذابی از آشپزخانه با سبک کلاسیک شما را برجسته کند. طراحی و ساخت یک میز یا کانتر از جنس مرمر به عنوان نقطه کانونی آشپزخانه شناخته می‌شود. به همین دلیل با وجود مشکلاتی در خصوص نگهداری و تعمیر آن باز هم نمی‌‌توان از جلوه زیبایی که به آشپزخانه به سبک کلاسیک می‌دهد، غافل شد.

 

طراحی درب های کابینت ساده برای آشپزخانه های کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با تیرهای چوبی در سقف، کابینت‌های سفید، دو لوستر آویز بالای جزیره‌ای به رنگ سبز روشن با صفحه مشکی و سینک توکار

در گذشته طراحی‌های کلاسیک با پیچیدگی و نقش و نگار زیادی همراه بود. اما امروزه برای طراحی یک آشپزخانه به سبک کلاسیک از طراحی درب‌ کابینت ساده استفاده می‌کنند. اغلب این درهای کابینت دارای قالب‌گیری مهره‌ای هستند. برخی افراد همچنان به درب‌های پانلی برجسته که قدیم در سبک‌های سنتی دیده می‌شد، علاقه‌مندند. 

اما باید بگوییم که در طراحی سبک کلاسیک نوین درهای طرح برجسته و یا تخت که در آشپزخانه‌های مدرن دیده می‌شود، کاربرد ندارد.

 

انتخاب درست کاشی های بین کابینتی در طراحی آشپزخانه های کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با دیوارپوش سرامیکی سفید در فضای بین کابینت‌های آبی تیره،نور مخفی زیر کابینت‌ها، نورپردازی هالوژن و جزیره آبی تیره با صفحه سنگی سفید به همراه چهار صندلی سفید

اگر انتخاب شما برای رنگ آشپزخانه با سبک کلاسیک تناژ تیره است می‌توانید از کاشی بین کابینتی کلاسیک با رنگ روشن استفاده کنید. بهترین تناژ رنگ برای کابینت‌های کلاسیک مشکی، کاشی‌های بین کابینتی سفید، برای کابینت‌های قهوه‌ای کاشی‌های بین کابینتی کرم و… است. 

معمولا کاشی آشپزخانه کلاسیک با اندازه 3 در 6 اینچ طراحی می‌شود. این کاشی‌ها می‌توانند با اشکال مختلفی همچون براق، لبه اریب، مربعی، دست ساز، ماشینی یا حتی سنگ مرمر انتخاب شوند.

 

طراحی آشپزخانه های کلاسیک کوچک

آشپزخانه کلاسیکی با دیوارپوش سنگی در فضای بین کابینت‌های سفید، سینک و لوازم توکار، نورپردازی هالوژن و لوستر آویز بالای میز غذاخوری به همراه دو صندلی سفید

اگر آشپزخانه شما فضای کوچکی دارد باید به این نکته توجه کنید که همه جزئیات کاربردی انتخاب شوند. آشپزخانه‌های کلاسیک به نوعی طراحی می‌شوند تا در فضایی با متراژ کم هم بتوان زیبایی و ارگونومیک را در کنار یکدیگر داشت. به همین دلیل متخصصین دکوراسیون داخلی سبک کلاسیک را برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب می‌دانند. اما طراحی این سبک آشپزخانه لازمه رعایت چند نکته مهم است:

 

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش چوبی، دیوار گچی سفید، تیرهای چوبی در سقف،شلف دیواری، کابینت‌های نخودی و جزیره نخودی به همراه دو صندلی چوبی

 • استفاده از رنگ روشن، فضای کلاسیک آشپزخانه شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
 • هنگام انتخاب میز و صندلی آشپزخانه‌های کلاسیک کوچک، دقت کنید تا علاوه بر رعایت سبک کلاسیک کاربردی هم باشند.
 • در انتخاب نورپردازی آشپزخانه‌ای با سبک کلاسیک دقت کنید تا به اندازه کافی روشن باشد. روشنایی کافی علاوه بر ایجاد حس خوب گرمابخش هم خواهد بود.
 • از انتخاب دکوراسیون مجلل و سنگین خودداری کنید. (پرده‌های ضخیم و طرح دار شلوغ، لامپ‌های بزرگ، لوستر آشپزخانه غیر مناسب) 

 

طراحی آشپزخانه های کلاسیک بزرگ

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش پارکت، کابینت‌های سفید، جزیره سفید با کانتر چوبی به همراه سه صندلی سفید، سینک سرامیکی سفید، نورپردازی هالوژن و دو لوستر آویز

سبک کلاسیک در آشپزخانه بزرگ به خوبی خود را نشان می‌دهد. اغلب مردم با شنیدن سبک کلاسیک انتظار دارند تا آشپزخانه‌ای لوکس و با جزئیات بسیار خاصی را ببینند. این تصور اشتباه نیست اما نباید از کاربردی بودن هر یک از ملزومات لوکس غافل شد. چون هدف اصلی از طراحی آشپزخانه، فضایی ایده آل برای پخت و پز و غذا خوردن است.

 

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش سرامیکی، دیوارپوش سرامیکی در فضای بین کابینت‌های چوبی، گاز آبی رنگ توکار، هود سفید و کانتر چوبی مستطیل شکل

بنابراین هنگام انتخاب هر جزئیات و تزئینی برای آشپزخانه با سبک کلاسیک، باید به عملکرد آنها فکر کرد. اما اگر بودجه کافی برای دکوراسیون آشپزخانه بزرگ کلاسیک را دارید، می‌توانید از تمامی جوانب یک سبک کلاسیک بهره ببرید. استفاده از ملزوماتی همچون چوب طبیعی، لوسترهای کریستال، ابزار توکار، ظروف سرامیکی، لمینت طبیعی و… آشپزخانه متراژ بالای شما را به سبک کلاسیک نزدیک می‌کند.

 

جمع‌بندی: ایجاد فضای مجلل با طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیکی با کفپوش چوبی، دیوارهای سفید، کابینت‌های چوبی، لوازم توکار و جزیره کوچک چوبی با صفحه سنگی

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های منزل به شمار می‌آید که باید در تزیین آن دقت فراوانی داشت. اگر شما به سبک کلاسیک و سنتی علاقه‌مندید، آشپزخانه ایرانی به خوبی قابلیت این را دارد تا به سبک کلاسیک دکور شود. 

برای طراحی آشپزخانه کلاسیک کافیست ابتدا این سبک را بشناسید و اصول طراحی آن را بدانید. به همین منظور ما در این مقاله ابتدا شما را با سبک کلاسیک آشپزخانه آشنا کردیم. سپس ایده‌های جالبی را برای دکوراسیون زیبای آشپزخانه به سبک کلاسیک با شما به اشتراک گذاشتیم. به نظر شما آشپزخانه‌های کلاسیک با تناژ رنگی روشن جذاب‌تر هستند یا تیره؟ نظرات خود را با در میان بگذارید.