طراحی آشپزخانه ا‌ی امن و مناسب برای سالمندان

ظرفشویی سفید سنگی و کابینت آبی

اگر بخواهید دکوراسیون‌ آشپزخانه ی شما مناسب سالمندان و افراد مسن باشد باید یک سری ویژگی ها را در آن رعایت کنید تا بتوانید هم احساس راحتی در این افراد ایجاد کنید و هم از بروز حوادثی مثل افتادن و سر خوردن جلوگیری نمایید. دکوراسیون آشپزخانه شرایطی دارد که باعث می‌شود افراد سالمند برای قرار گرفتن در آن محیط احساس خطر کنند، به همین دلیل باید فضا به گونه ای طراحی شود که این استرس در افراد به وجود نیاید. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی نکات طراحی که باعث جلوگیری از سرخوردن و افتادن و همچنین دسترسی راحت به لوازم می شوند، بپردازیم.

 

آشپزخانه ای با کابینت های کشویی و پر از وسایل در کمدها

از کابینت های کشویی استفاده کنید.

استفاده از کابینت های کشویی علاوه بر اینکه موجب دسترسی راحت به وسایل می شود، از فشار به کمر و زانو می کاهد. شما حتی می توانید از کشوها برای نگهداری وسایل سنگینی چون مخلوط کن، آرام پز و یا تستر استفاده کنید. بهترین نکته در مورد کشو ها اینست که تمام ظروف و قاشق و چنگال ها را می توانید مشاهده کنید که باعث می شود برداشتن آن ها آسان تر باشد. نیازی نیست روی زانو بنشینید و خم شوید تا ببینید چه چیزی درون آن هاست.

مطالعه مقاله‌ی سبک های معروف طراحی درب کابینت را از دست ندهید.

کابینت های کشویی آشپزخانه مخصوص سالمندان

در کشو های بزرگ حتی می توان وسایل بزرگی مثل قابلمه های بزرگ و ماهیتابه را قرار داد.

 

آشپزخانه ای با کنج های لبه گرد و منحنی برای افراد سالمند

گوشه ها و کنج ها را گرد در نظر بگیرید.

از گذاشتن گوشه های تیز و ۹۰ درجه برای پیشخوان و قفسه ها اجتناب کنید. چرا که ممکن است افراد مسن در هنگام حرکت به این قسمت ها برخورد کرده و دچار آسیب شوند. با گرد کردن گوشه ها می توانید از ایجاد کبودی و زخم جلوگیری نمایید.

مطالعه مقاله‌ی آیا خانه شما برای دوران سالمندی مناسب است؟ را از دست ندهید.

آشپزخانه ای با کابینت های دو رنگ و یخچال فریزر و میز ناهارخوری

ظرفشویی را نزدیک اجاق گاز نصب کنید.

هرچه سنمان بالاتر می رود حمل قابلمه های سنگین از روی پیشخوان برایمان دشوارتر می شود. اگر در مسیر جابجایی چیزی از داخل قابلمه به بیرون بریزد باعث ایجاد سرخوردگی می شود. بنابراین بهتر است در یک آشپزخانه مناسب سالمندان، ظرفشویی را در کنار اجاق گاز نصب کنید، فقط یادتان باشد که بین آن ها فاصله ای برای انجام کارها در نظر بگیرید.

آشپزخانه ای به رنگ سفید با گاز و سینک رو به روی هم

اگر نمی توانید ظرفشویی و اجاق را در یک طرف داشته باشید، می توانید آن ها را رو به روی هم قرار دهید. در این صورت تنها چند قدم با اجاق فاصله دارید. از ظرفشویی کم عمق استفاده کنید.

 

سینک آشپزخانه با عمق بسیار کم مناسب برای افراد سالمند

از ظرفشویی کم عمق استفاده کنید.

حال که صحبت از ظرفشویی به میان آمد سعی کنید نمونه ای کم عمق را برای افراد سالمند تهیه کنید چرا که آبکشی سبزیجات و ظروف در سینک ظرفشویی کم عمق آسان تر است.

 

آشپزخانه ای با کابینت های سبز پسته ای با مایکروفر در ارتفاع پایین

مایکروفر را در ارتفاع مناسب قرار دهید.

قرار دادن مایکروفر در ارتفاعی مناسب مسئله ای مهم است زیرا از خم شدن و بالا بردن دست ها جلوگیری می کند. اگر ارتفاعی مناسب برای قرارگیری مایکروفر در آشپزخانه تان وجود ندارد و ناچارید آن را در جای دیگری قرار دهید، بهتر است در ارتفاع پایین آن را نصب کنید به دلیل اینکه پایین بردن یک ظرف سنگین از بالا کشیدن آن بسیار آسانتر است.

آشپزخانه ای با کابینت های آبی نفتی بسیار زیبا و شکیل

دیگر اینکه برداشتن ظروف داغ از داخل مایکروفر از ارتفاع بالا بسیار دشوارتر است و حتی ممکن است موجب سوختگی شود. کابینت هایی با عمق استاندارد انتخاب کنید.

آشپزخانه ای مناسب برای افراد مسن به رنگ نوک مدادی و دکوریجات

کابینت هایی با عمق استاندارد انتخاب کنید.

طراحی آشپزخانه ای مناسب سالمندان، فضایی برای استفاده از پایه های دکوری، تزئینات یخچال و پیشخوان های زاویه دار نیست. با اینکه این جزئیات چشمگیر به نظر می رسند اما می توانند فضای شما را به یک مکان پرخطر برای افراد سالمند تبدیل کنند. با این کار شما احتمال برخورد لگن، زانو و پاهای افرد مسن با این تزئینات و جزئیات دکوری را بالا خواهید برد.

 

کابینت کنجی بسیار پر کاربرد و زیبا به رنگ لیمویی

کابینت های کنجی را قابل دسترس کنید.

کابینت هایی که در نقاط کور قرار می گیرند مناسب نیستند، درست است که در نظر اول این فضاها برای ذخیره سازی مناسب به نظر می رسند اما زمانی که برای هر بار دسترسی به ظروف مورد نظر خود مجبور به قرار گرفتن در حالت چهار دست و پا شدید، خسته می شوید. بهتر است به دنبال کابینت هایی مختص گوشه ها باشید که این سختی ها را به حداقل می رسانند. اما همه آن ها به یک شکل نیستند و شما انتخاب های گوناگون دارید مثل این سه کشوی کنجی.

کابینت کنجی نیم دایره و کشویی و وسایل برقی آشپزخانه

همچنین می توانید کابینت های گوشه ای به شکل حلالی و یا دیگر اشکال خلاقانه کشویی پیدا کنید. کابینت های کنجی بالایی را نیز فراموش نکنید، برای کابینت های بالایی نیز اشکال مختلفی وجود دارد که می توانید از آن بهره ببرید.

آشپزخانه ای برای افراد سالمند با کابینت های کنجی و کاربردی

به عنوان مثال این کابینت بالایی با دسترسی آسان مثل یک آکاردئون باز می شود و هیچ فضایی را هدر نمی دهد.

در طراحی آشپزخانه خود فضای باز کافی را در نظر بگیرید

فضای باز کافی را در نظر بگیرید.

فضای خالی مابین کابینت ها، دیوار ها و وسایل آشپزخانه به طور معمول حداقل 1 متر است که فاصله ای مناسب برای رفت و آمد آسان و استفاده از وسایل و کابینت ها است. اما اگر در نظر دارید آشپزخانه ای مناسب سالمندان و برای استفاده از صندلی چرخدار داشته باشید بهتر است فضای بزرگی را در نظر بگیرید.

تصویر آشپزخانه با تم رنگی قهوه ای با فضای باز کافی

 

آشپزخانه ای با میز ناهارخوری بسیار زیبا با صندلی های سفید

از سُر نبودن کف اطمینان حاصل کنید.

سطوحی که صیقلی هستند احتمال سُر خوردگی افراد و سالمندان در مواقعی که مایعات روی آن ها ریخته می شود را بالا می برند. کاشی های کف باید به اندازه کافی بافت و ملات داشته باشند تا برای پاهای شما اصطکاک ایجاد کنند. کاشی بارفتن در مقایسه با سرامیک و دیگر کاشی های کف رطوبت کمتری را جذب می کند و برای نگهداری و تمیزکاری نیز مناسب تر است. کفپوش های وینیلی نیز مقاومت خوبی در برابر لغزش دارند و زیر پا نرمتر احساس می شوند.