12 ایده جذاب برای طراحی آشپزخانه شیک و لاکچری 

آشپزخانه شیکی با کفپوش پارکت، کابینت‌های سفید، جزیره طوسی چوبی با صفحه سنگی و دو چراغ آویز

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه چند نوع نگاه وجود دارد؛ اگر صرفا به دنبال یک آشپزخانه ساده و کاربردی هستید که همه‌چیز سر جای خود قرار گرفته باشد، آشپزخانه‌ای با لوازم معمولی هم نیاز شما را برآورده می‌کند. اما اگر آشپزخانه شیک و لوکس مد نظر شما باشد باید کمی نگاه خود را تغییر بدهید. 

طراحی آشپزخانه لاکچری از قدم اول یعنی پلان آن آغاز می‌شود و تا انتخاب کابینت، نورپردازی، لوازم آشپزخانه، رنگ دیوارها و انتخاب مبلمان آن پیش می‌رود. این روزها بسیاری از مردم دوست دارند آشپزخانه لوکس را یکبار هم که شده تجربه کنند؛ آشپزخانه‌ای که جلوه‌ای مجلل دارد و با حضور در آن حس می‌کنید در آشپزخانه‌ی یک هتل 5 ستاره وارد شده‌اید. در ادامه به معرفی 12 ایده جذاب برای طراحی آشپزخانه شیک می‌پردازیم. 

 

سوالات متداول:

چه ایده‌هایی را در طراحی آشپزخانه شیک به کار ببریم؟

1. طراحی میز جزیره‌ای 2. نورپردازی لاکچری و مدرن 3. به کارگیری کابینت شیک و مدرن 4. استفاده از چوب به عنوان دیوارپوش 5. در نظر گرفتن دو رنگ متضاد برای آشپزخانه مدرن 6. انتخاب پرده‌ ساده و شیک 7. استفاده از مواد طبیعی 8. انتخاب دکوراسیون کلاسیک سفید 9. انتخاب کاغذ دیواری مناسب 10. توجه به کفپوش آشپزخانه 11. به کارگیری آرک چوبی 12. جلوه بخشی بیشتر با کاشی


چه نوع کفپوشی را برای طراحی آشپزخانه شیک انتخاب کنیم؟

پارکت طرح دار شکلاتی، مشکی یا سفید در طراحی آشپزخانه شیک و مدرن بسیار پرکاربرد هستند.

 

آشپزخانه لاکچری چگونه است؟

آشپزخانه شیکی با کفپوش پارکت، کابینت‌های سفید و شیشه‌ای، گاز مشکی، جزیره چوبی طوسی با رویی سنگ سفید

به عقیده‌ی عده‌ای، امروزه آشپزخانه کارکرد خود به عنوان محل پخت غذا را از دست داده است. اینکه صرفا برای پخت غذا، بخشی از فضای خانه را اشغال کنیم و در نهایت این بخش از خانه به یکی از زشت‌ترین و بدبوترین بخش‌ها تبدیل شود از نظر برخی از مردم کار اشتباهی‌ست. ایده‌ی آشپزخانه شیک یا آشپزخانه لاکچری از اینجا آغاز شد. 

آشپزخانه لوکس (لاکچری) کارکردهای اصلی یک آشپزخانه مانند پخت و پز را نگه می‌دارد اما برخی از چیزهای اضافی را حذف می‌کند. در طراحی آشپزخانه به شکل لاکچری، نمای ظاهری (بیرونی) آشپزخانه بیشتر از کارکرد آن اهمیت دارد بنابراین در انتخاب تمام لوازم باید در مرحله‌ی اول به شیک بودن آن توجه شود، نه کاربردی بودن آن. 

 

ایده هایی برای طراحی آشپزخانه شیک و لاکچری 

آشپزخانه شیکی با کابینت‌های سفید، جزیره سرمه ای چوبی با صفحه سنگی، کفپوش پارکت و صندلی‌های اپن چوبی

در این بخش ایده‌های ساده‌ای برای طراحی آشپزخانه به شکل لاکچری را معرفی می‌کنیم. 

 

طراحی شجاعانه میز جزیره‌ای 

آشپزخانه شیکی با کابینت‌های مشکی، جزیره‌ای با ابعاد نامنظم به رنگ مشکی و صفحه طوسی، با صندلی‌های چوبی و کفپوش سرامیکی

در اکثر آشپزخانه‌ها از طراحی جزیره‌ای مستطیلی به شکل خطی یا L استفاده می‌شود. در آشپزخانه‌ اروپایی و مدرن این ایده کمی کهنه شده و به همین دلیل جزیره‌ آشپزخانه را با طرح‌های چند وجهی و حتی با اضلاع متعدد و شکل نامنظم طراحی می‌کنند تا کاراکتر خاص به خود را داشته باشد. 

حتی اگر میز جزیره‌ای در آشپزخانه خطی و ال شکل شما به شکل مستطیل باشد، می‌توانید با استفاده از روش‌های تزیینی متعددی، حجم‌های جدیدی به آن بدهید. می‌توان در مرحله‌ی طراحی، جزیره‌ای را با پوشش تکه‌های چوب تزیین کرد که در یک نگاه، به شکل سه بعدی به نظر برسد. از ترکیب رنگ‌ آشپزخانه هم می‌توان در انتخاب رنگ جزیره استفاده کرد. 

 

نورپردازی لاکچری و مدرن 

آشپزخانه شیکی با کفپوش پارکت، جزیره چوبی با صفحه سنگی سفید، کابینت‌های سفید با نورپردازی مخفی و کاشی های بین کابینتی سفید

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی آشپزخانه لوکس، انتخاب شیوه نورپردازی آشپزخانه است. امروزه چراغ‌های لاکچری متنوعی در بازار وجود دارد که می‌توانید هرکدام از آنها را با توجه به رنگ دیوار و دکوراسیون آشپزخانه ال شکل و خطی استفاده کنید. توجه داشته باشید که در آشپزخانه باید نور کافی برای انجام پخت و پز وجود داشته باشد پس به نورهای کم قانع نشوید و نورهای کمکی بیشتری برای آشپزخانه در نظر بگیرید. 

در انتخاب نورهای آشپزخانه شما می‌توانید از چراغ‌های آویز (تک و چندتایی)، لوستر، لامپ‌های هالوژن و نور مخفی استفاده کنید. همچنین با کمک نوارهای LED می‌توانید بخش‌هایی از آشپزخانه که اهمیت کمتری دارند را به نما بیاورید. می‌توانید این نوارها را دور کابینت آشپزخانه یا در اطراف دیوارهای آشپزخانه قرار بدهید. 

 

به کارگیری کابینت شیک و مدرن در آشپزخانه 

آشپزخانه شیکی با کابینت‌های چوبی قهوه‌ای تیره، جزیره چوبی با صندلی‌های اپن بدون دسته، کفپوش سرامیکی و میزناهارخوری با صندلی‌های چوبی و پارچه‌ای

انتخاب انواع کابینت شیک و مدرن تاثیری مستقیم روی زیبایی آشپزخانه دارد. در این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشید و پیشنهاد می‌کنیم برای خرید کابینت لاکچری به فروشگاه‌های متعددی سر بزنید و سایت‌های مختلفی را ببینید. طرح‌های چوبی تیره یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ایجاد آشپزخانه‌ای لاکچری است.

در انتخاب جنس کابینت هم گزینه‌های زیر پیش روی شما خواهد بود: 

 

آشپزخانه شیکی با کابینت های سفید، کاشی های بین کابینتی سفید، کفپوش چوبی و اکسسوری های روی کابینت

  • کابینت ام دی اف (MDF): این نوع از کابینت‌ها هم مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند و هم می‌تواند در طرح و رنگ‌های مختلفی ساخته شود.

 

آشپزخانه شیکی با کابینت‌های سفید، جزیره چوبی سفید با صفحه سنگی ، چراغ آویز فلزی مشکی با صندلی های اپن چوبی طوسی

  • کابینت ممبران جدید شیک: کابینت‌های ممبران از لوکس‌ترین و در عین حال جدیدترین کابینت‌های بازار هستند. کابینت ممبران جدید با برجستگی‌هایی که دارد به آشپزخانه شخصیت بخصوصی می‌بخشد و می‌توان آن را در رنگ و طرح‌های مختلفی سفارش داد. 

 

آشپزخانه شیکی با کفپوش پارکت قهوه‌ای روشن، کابینت‌های فلزی استیل، صفحه کابینت سنگی و کاشی های بین کابینتی سفید

  • کابینت فلزی جدید و شیک: به کار بردن فلز در آشپزخانه حس باشکوهی به آن می‌بخشد. صیقلی و شیک بودن فلز باعث می‌شود آشپزخانه شیک شما بیشتر از قبل به نما بیاید. امروزه کابینت‌های فلزی در طرح و رنگ‌های مختلف روانه بازار می‌شوند. 

 

آشپزخانه شیکی با کابینت و دیوارپوش چوبی، صفحه کابینت طوسی و کفپوش چوبی با نورپردازی

  • کابینت چوبی مدرن و شیک: شاید لاکچری‌ترین انتخاب برای آشپزخانه لوکس، کابینت چوبی باشد. چوب به تنهایی حسی با شکوه انتقال می‌دهد و اگر پرداخت‌هایی هم روی آن انجام شده باشد، زیبایی آن را دو چندان می‌کند. برای انتخاب چوب کابینت ممبران بهتر است انواع چوب کابینت آشپزخانه را بشناسید.

 

استفاده از چوب به عنوان دیوارپوش 

آشپزخانه شیکی با دیوارپوش چوبی، جزیره سنگی، شلف‌های نصب شده روی دیوار و تلویزیون دیواری با چراغ های آویز

چوب فقط در طراحی کابینت آشپزخانه شیک و مدرن کاربرد ندارد. می‌توان از آن در بخش‌های مختلف برای تزیین آشپزخانه استفاده کنید. یکی از بهترین ایده‌ها برای طراحی آشپزخانه شیک، به کار بردن چوب‌های پرداخت شده و برجسته به عنوان دیوارپوش در آشپزخانه است. 

فرقی نمی‌کند که دیوار آشپزخانه چه رنگی دارد، به راحتی می‌توان با قرار دادن دیوارپوش چوبی در بخش‌هایی از دیوار، به آشپزخانه جلوه‌ای جدید بدهید. این دیوارپوش چوبی را می‌توانید در پشت انواع سینک ظرفشویی به عنوان بین کابینتی نصب کنید و با نوارهای LED نورپردازی جذابی هم برای آن داشته باشید. 

 

در نظر گرفتن دو رنگ متضاد برای آشپزخانه مدرن  

آشپزخانه شیکی با کابینت‌های مشکی، جزیره منحنی طوسی، صندلی های اپن طوسی خال خالی و میز ناهارخوری با صندلی‌هایی به رنگ سبز و بنفش

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد آشپزخانه مدرن و شیک، رنگ‌آمیزی دیوارها با دو رنگ کاملا متضاد است. به عنوان مثال می‌توانید از رنگ‌های آبی تیره و طوسی برای دیوار آشپزخانه استفاده کنید. انتخاب رنگ‌هایی که تضاد بیشتری با هم دارند، قدرت و عظمت آشپزخانه را بیشتر به رخ می‌کشد. 

توجه داشته باشید که در صورت انتخاب رنگ‌های متضاد برای دیوارها، این رنگ‌ها باید با کابینت، پرده‌، لوازم برقی و دکوراسیون آشپزخانه هماهنگی داشته باشد. نمی‌توانید دیوار آشپزخانه را سرمه‌ای-طوسی کنید اما از پارچه‌های سنتی ایرانی برای روکش میز ناهارخوری استفاده کنید. 

 

انتخاب پرده‌ ساده و شیک برای آشپزخانه

آشپزخانه شیکی با کابینت‌های طوسی روشن، بین‌کابینتی سرامیکی مشکی، میز گرد ناهارخوری با صندلی‌های طوسی و پرده‌های طوسی رنگ

اگر واقعا دوست دارید آشپزخانه شما حال و هوای لاکچری داشته باشد، در انتخاب پرده آشپزخانه خیلی دقت کنید. پرده‌های موجود در بازار با رنگ‌های خیلی ساده یا خیلی پیچیده طراحی شده‌اند و انتخاب برخی از آنها ممکن است فضایی سنتی یا ساده‌انگارانه به محیط آشپزخانه بدهد. بهترین انتخاب، پرده‌های تک رنگ یا حداکثر دو رنگ است. 

پرده‌های توری سفید ممکن است برای آشپزخانه لوکس هم مناسب باشد اما باید با سایر لوازم موجود در آشپزخانه هماهنگی داشته باشد. به طور کلی، در انتخاب هر کدام از لوازم آشپزخانه باید به سایر اجزا هم نیم‌نگاهی داشته باشیم چون با یک اشتباه ممکن است همه‌چیز خراب شود و از یک آشپزخانه شیک و مدرن به یک آشپزخانه معمولی تنزل پیدا کنید. 

 

استفاده از مواد طبیعی در آشپزخانه 

آشپزخانه شیکی با کفپوش پارکت، جزیره چوبی با صفحه شیشه‌ای، صندلی‌های اپن چرم پایه فلزی و کابینت‌های سفید و طوسی

به جای استفاده از مواد مصنوعی مانند پلیمر پلاستیک برای بخش‌های مختلف آشپزخانه، بهتر است از مواد طبیعی مانند فلز، شیشه و چوب استفاده کنید تا حس زندگی در آشپزخانه شبک شما جریان پیدا کند. می‌توانید برای طراحی میز جزیره‌ای از چوب طبیعی استفاده کنید. 

 

انتخاب دکوراسیون کلاسیک سفید

آشپزخانه شیکی با کفپوش چوبی، کابینت‌های سفید، شلف های دیواری چوبی و آرک چوبی با چراغ های آویز

یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها برای طراحی آشپزخانه به شکل شیک و مدرن، سفید است. می‌توان علاوه بر کابینت‌ها، میز ناهارخوری و صندلی‌ها را هم به رنگ سفید انتخاب کنید تا جلوه‌ای مدرن به آشپزخانه بدهد. همچنین به دلیل وجود یخچال و لوازم اکثر برقی آشپزخانه به رنگ سفید، به راحتی می‌توان این رنگ را به عنوان رنگ قالب در آشپزخانه کلاسیک و مدرن در آورد. 

ترکیب رنگ سفید در دکوراسیون با رنگ‌های گرم مانند طلایی، مسی و قهوه‌ای هم می‌تواند حال و هوای لوکس به محیط آشپزخانه بدهد. انتخاب کابینت‌هایی در طیف رنگی طلایی یا مسی و ترکیب آن با دیوار سفید، یکی از شیک‌ترین طراحی‌های ممکن را رقم می‌زند. 

 

انتخاب کاغذ دیواری مناسب

آشپزخانه شیکی با کابینت‌ها و جزیره سفید، کاغذدیواری بنفش طرحدار با پنجره گنبدی شکل با فریم سفید

دیوار اکثر آشپزخانه‌ها با گچ یا کاشی آشپزخانه پوشانده شده است. یکی از بهترین ایده‌ها برای طراحی آشپزخانه لاکچری، استفاده از کاغذ دیواری طرح‌دار به جای رنگ زدن دیوار است. طیف وسیع و متنوعی از کاغذ دیواری‌ها در بازار وجود دارد که برخی از آنها مخصوص آشپزخانه طراحی شده‌اند.

توجه داشته باشید که استفاده از کاغذ دیواری مانند تیغ دو لبه است و با یک حرکت اشتباه ممکن است ظاهر آشپزخانه بسیار معمولی یا زشت شود. بنابراین در انتخاب رنگ، طرح و بافت کاغذ دیواری آشپزخانه دقت فراوانی داشته باشید. برای یک انتخاب مطمئن می‌توانید از مشاوران یا فروشندگان کاغذ دیواری هم مشورت بگیرید. 

 

توجه به کفپوش آشپزخانه

آشپزخانه‌ شیکی با کابینت‌های چوبی، جزیره چوبی با صفحه سنگی کرم، صندلی‌های اپن چوبی،آرک چوبی و میز ناهارخوری با صندلی‌های قهوه‌ای

انتخاب یک کفپوش زیبا و حرفه‌ای آشپزخانه‌ای شیک و مدرن را به شما هدیه می‌دهد. هنوز هم برای کف بسیاری از آشپزخانه‌ها از سرامیک استفاده می‌شود که تمیز کردن آن راحت‌تر باشد. اما این ایده برای چیدمان آشپزخانه لوکس جواب نمی‌دهد. کف سرامیکی تنها در صورتی مناسب است که بافت و رنگ سرامیک با سایر لوازم و دکوراسیون آشپزخانه هماهنگی داشته باشد.

بهترین گزینه برای کفپوش آشپزخانه، پارکت است. پارکت‌ها در رنگ و طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند و علاوه بر زیبایی ظاهری، جنس نرم‌تری نسبت به سرامیک دارند. با انتخاب یک پارکت طرح دار شکلاتی، مشکی یا سفید، حس و حالی لاکچری به آشپزخانه خواهید داد. 

 

به کارگیری آرک چوبی در آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت و ستون چوبی، جزیره سفید، آرک چوبی به همراه چراغ‌های آویز و گلدان سبز طبیعی

اگر ایده‌های شما برای طراحی آشپزخانه لاکچری ته کشیده است، شاید وقتش رسیده که به آرک اشپزخانه ساده و شیک هم نیم‌نگاهی داشته باشید. آرک‌های چوبی به دلیل شکل ظاهری و تلفیقی که با چراغ‌های آویز و میز اپن دارند می‌توانند حال و هوای آشپزخانه شما را دگرگون کنند. برای زیباتر شدن آرک‌های چوبی، می‌توانید به تلفیق آن با شیشه هم فکر کنید و از لوستر آشپزخانه و چراغ‌های آویز برای زیباتر کردن آن بهره ببرید. 

 

جلوه بخشی بیشتر با کاشی 

آشپزخانه شیکی با کابینت‌های سفید، جزیره سفید با صفحه چوبی، گاز آبی رنگ و کاشی‌های بین کابینتی طرحدار

این روزها یکی از اشتباهاتی که اغلب در طراحی آشپزخانه مرتکب می‌شوند، عدم استفاده از کاشی به دلیل قدیمی بودن آن است. این فکر را به طور کامل از ذهن خود خارج کنید. امروزه کاشی‌هایی با طرح و بافت‌های جدید و لوکس ساخته می‌شوند که مخصوص آشپزخانه طراحی شده‌اند. کاشی آشپزخانه شیک می‌تواند به اندازه‌ی کاغذ دیواری یا رنگ‌آمیزی، جلوه‌ای حیرت‌انگیز به آشپزخانه مینیمال شما بدهد. 

 

جمع‌بندی: آشپزخانه مدرن و شیک

آشپزخانه شیکی با کفپوش پارکت، کابینت‌های سفید دسته مشکی، صفحه کابینت سنگی و اکسسوری های روی کابینت

در پایان خوب است به این سوال پاسخ دهیم که یک آشپزخانه عادی چطور به یک آشپزخانه شیک و مدرن تبدیل می‌شود؟ در این مقاله، ایده‌هایی برای این کار پیشنهاد دادیم اما به عنوان یک پاسخ کلی باید گفت که مهم‌ترین نکته در ایجاد آشپزخانه‌ای لاکچری، نگاه لوکس به تمام اجزای آشپزخانه است. یک نگاه کلی شما را سریع‌تر به هدف می‌رساند. اینکه صرفا در انتخاب کابینت یا لوازم برقی آشپزخانه، شیک‌ترین‌ها را انتخاب کنیم در حالی که سایر دکوراسیون از نوع معمولی هستند، قطعا آشپزخانه‌ای شلخته و معمولی تحویلتان می‌دهد. شما چه پیشنهاداتی دارید؟ چطور آشپزخانه‌ای لوکس داشته باشیم؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.