طراحی آشپزخانه خطی؛ نکات مهم و ایده‌ها برای آشپزخانه تک دیواره

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، کابینت‌ها و جزیره سفید، چهار چراغ‌آویز در بالای جزیره و سه صندلی چوبی

ایجاد فضایی برای پخت‌وپز راحت‌تر تنها بخشی از وظایف آشپزخانه است. آشپزخانه باید علاوه بر کاربردی بودن، فضایی برای تعامل با دیگران و احساس آرامش اهالی خانه، مخصوصا خانم خانه‌دار باشد. آشپزخانه خطی یا تک دیواره تمام آنچه از آشپزخانه انتظار داریم را در اختیار ما قرار می‌دهد. می‌توان در آن به راحتی پخت‌وپز انجام داد و همزمان با سایر اهالی خانه هم در تعامل بود. 

طراحی آشپزخانه تک دیواره قدمت زیادی دارد و اولین آشپزخانه‌هایی که در محیط داخلی خانه ایجاد شدند به شکل خطی بودند. این شکل هم می‌تواند در آشپزخانه‌های بسته مورد استفاده قرار گیرد و هم در آشپزخانه‌های باز (Open) کاربرد دارد. در طراحی آشپزخانه خطی ایده‌های زیادی وجود دارد. در ادامه قصد داریم پس از معرفی مزایا و معایب این پلان آشپزخانه برخی از ایده‌های جذاب برای طراحی آشپزخانه به شکل خطی را بررسی کنیم. همراه ما باشید. 

 

سوالات متداول:

طراحی آشپزخانه خطی چه مزایایی دارد؟

1. طراحی انعطاف‌پذیر 2. کاربردی بودن 3. راحت کردن تعامل بین اهالی خانه 4. ایجاد فضای بازتر در خانه 5. قابلیت تغییر و بازسازی راحت آشپزخانه 6. مناسب برای خانه‌های بزرگ و کوچک


طراحی آشپزخانه خطی چه معایبی دارد؟

1. کم بودن فضای ذخیره‌سازی 2. کم بودن فضا برای لوازم برقی 3. آلودگی صوتی 4. تاثیر مستقیم روی دکوراسیون اتاق پذیرایی


چه ایده‌هایی را می‌توانیم در طراحی آشپزخانه خطی به کار ببریم؟

1. استفاده از قالیچه مناسب 2. توجه ویژه به نورپردازی 3. میز جزیره‌ای برای داشتن فضای بیشتر 4. رعایت هماهنگی بین دکوراسیون آشپزخانه و پذیرایی 5. نصب دیوارپوش 6. طراحی بیشتر کابینت‌های بالایی

 

آشپزخانه خطی چیست؟

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، کابینت‌های طوسی روشن با رویه سنگ مرمر مشکی، شیرآلات مینیمال و دیوار طوسی روشن

در یک تعریف ساده به آشپزخانه‌ای که تمام لوازم ضروری آن در یک خط مستقیم قرار داده می‌شود، آشپزخانه خطی یا تک دیواره گفته می‌شود. برای افزایش فضای کاربردی در چنین آشپزخانه‌هایی از میز جزیره‌ای یا میز ناهارخوری هم استفاده می‌شود اما در نگاه کلی آشپزخانه‌ای در یک خط دیده می‌شود. 

در آشپزخانه‌های خطی علاوه بر سینک ظرفشویی و اجاق گاز، یخچال و کابینت‌ها هم روی یک دیوار از خانه قرار داده می‌شود و به همین دلیل به آن آشپزخانه تک دیواره هم گفته می‌شود. آشپزخانه‌های خطی برخلاف سایر پلان‌ها ( راهرویی، ال شکل یا G شکل) برای خانه‌های با اندازه بزرگ هم مناسب هستند. خانه‌های بزرگ، دیوارهای بزرگتری هم دارند و به همین دلیل به راحتی می‌توان آشپزخانه‌ای خطی و مجهز در آنها به وجود آورد. 

 

مزایای آشپزخانه تک دیواره

آشپزخانه خطی با کفپوش طوسی، کابینت‌های خاکستری، دیوار طوسی روشن، جزیره سفید و نورپردازی مخفی

چرا باید پلان خطی را برای آشپزخانه در نظر بگیریم؟ در ادامه برخی از مزایای آشپزخانه‌های خطی را بیان می‌کنیم: 

  • طراحی انعطاف‌پذیر: آشپزخانه‌های خطی ساده‌ترین پیکربندی برای آشپزخانه باز را دارند. در چنین پلانی شما به راحتی می‌توانید اجزا و لوازم آشپزخانه مینیمال را با چند حرکت ساده تغییر بدهید. تغییر دکوراسیون در آشپزخانه در خیلی از پلان‌ها مانند پلان آشپزخانه ال شکل یا پلن G شکل بسیار دشوار است در حالی که این کار برای آشپزخانه تک دیوار به سادگی انجام می‌شود. 

 

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، کابینت سفید، دیوار طرح مرمر سفید، شیرآلات مینیمال و گلدان گیاه

  • کاربردی بودن: به مثلث کار توجه داشته باشید! اجاق گاز، یخچال و سینک باید در بخشی از آشپزخانه قرار بگیرند که دسترسی به آنها ساده باشد. در آشپزخانه‌های خطی تمام این اجزا روی یکی از دیوارها قرار دارند و به راحتی با چند قدم، می‌توان به اجاق گاز، یخچال یا سینک دسترسی داشت. کاربردی بودن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آشپزخانه‌های خطی محسوب می‌شود. 

 

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، کابینت‌های طوسی روشن، جزیره آبی طوسی با رویه سنگی سفید و دیوار آبی

  • راحت کردن تعامل بین اهالی خانه: از دیگر مزایای ویژه‌ی آشپزخانه‌های خطی، راحت کردن تعامل با سایر اهالی خانه است. آشپزخانه‌های خطی اغلب روی دیواری نزدیک به نشیمن طراحی می‌شوند و به همین دلیل، خانم خانه‌دار به راحتی می‌تواند در حین پخت‌وپز با خانواده صحبت کند. یکی از مشکلات خانم‌های خانه‌دار این است که آشپزخانه در محیطی مستقل از پذیرایی است و در طول کار نمی‌توانند تلویزیون نگاه کنند یا با خانواده در تعامل باشند که آشپزخانه باریک و خطی این مشکل را برطرف کرد. 

 

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، کابینت‌ها و جزیره طوسی روشن، تعدادی صندلی در کنار جزیره و دیوار سفید رنگ

  • ایجاد فضای بازتر در خانه: به جای ایجاد فضایی مستقل یا قرار دادن دیوار برای مشخص کردن محدوده آشپزخانه، می‌توان از آشپزخانه‌ی خطی استفاده کرد. از مزیت‌های جالب این پلان بازتر کردن فضای خانه با حذف دیوارهای اضافی است. با این کار هم نور طبیعی بیشتری به محیط خانه وارد می‌شود و هم از ساخت دیوارهای اضافی جلوگیری می‌شود. 

 

آشپزخانه خطی با کابینت‌های طوسی، دیوار طوسی روشن، جزیره طوسی روشن و سه چراغ‌آویز شیشه‌ای

  • قابلیت تغییر و بازسازی راحت آشپزخانه: آشپزخانه‌های خطی معماری پیچیده‌ای ندارند و به راحتی می‌توان با چند تغییر ساده، تمام آن را بازسازی کرد. اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که دوست دارد هر چند سال یکبار دکوراسیون آشپزخانه را تغییر بدهید، آشپزخانه‌ی خطی به شما این امکان را می‌دهد. 
  • مناسب برای خانه‌های بزرگ و کوچک: از پلان خطی آشپزخانه می‌توان هم در خانه‌های بزرگ و هم در خانه‌های کوچک استفاده کرد. با قرار دادن یک میز جزیره‌ای یا آرک جلوی آشپزخانه می‌توان کاربردهای آن را دوچندان کرد. 
پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع آرک اپن آشپزخانه و متریال های آن را مطالعه فرمایید.

 

معایب آشپزخانه تک دیواره

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، کابینت‌های سفید، جزیره ست کابینت با رویه چوبی و دو صندلی در کنار جزیره

آشپزخانه‌های خطی نسبت به سایر پلان‌ها معایب کمتری دارند و تنها چند مورد است که باید در نظر بگیرد. این معایب عبارت‌اند از: 

  • کم بودن فضای ذخیره‌سازی: به دلیل خطی بودن طراحی در آشپزخانه‌های تک دیواره، کابینت‌های کمتری برای ذخیره‌سازی مواد غذایی و ظروف وجود دارد. به همین دلیل در کنار چنین آشپزخانه‌هایی از پنتری یا کابینت‌های جزیره‌ای هم استفاده می‌شود تا کمبود برطرف شود. 

 

آشپزخانه خطی با کابینت‌های سفید و ذغالی، کفپوش چوبی طوسی، صندلی و میز ناهارخوری مینیمال سفید و یخچال ذغالی

  • کم بودن فضا برای لوازم برقی: علاوه بر فضای ذخیره‌سازی کم، فضا برای قرار دادن لوازم برقی هم بسیار کم است. اگر از این پلان در خانه‌های کوچک استفاده کنید، برای قرار دادن یخچال، ماشین لباسشویی، اجاق و مایکروویو به مشکل بر می‌خورید و حتما باید ضلع دیگری هم به آشپزخانه اضافه کنید. 
  • آلودگی صوتی: به دلیل قرار گرفتن سینک ظرفشویی، اجاق گاز و ماشین لباسشویی در آشپزخانه خطی و در کنار اتاق پذیرایی ممکن است صدای زیادی تولید شود که برای اهل خانه آزاردهنده باشد. برای حل این مشکل، اکثرا برای شستشوی ظروف از آشپزخانه‌های مخفی یا مطبخ در کنار آشپزخانه تک دیواره استفاده می‌شود. 

 

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، فرش سنتی، کابینت‌های سفید با دستگیره‌های طلایی و دیوار آجری سفید

  • تاثیر مستقیم روی دکوراسیون اتاق پذیرایی: به دلیل همجواری آشپزخانه‌های خطی و باز با اتاق پذیرایی، دکوراسیون به کار رفته در آشپزخانه روی دکوراسیون پذیرایی هم تاثیر می‌گذارد. در صورتی که انتخاب لوازم آشپزخانه با دقت انجام نشود، می‌تواند روی زیبایی اتاق پذیرایی هم تاثیر منفی داشته باشد. 

 

ایده‌ها و نکات مهم در طراحی آشپزخانه خطی 

آشپزخانه خطی با کفپوش ذغالی چوبی، دیوار‌ها طوسی روشن، کابینت‌ها چوبی، فر مشکی و شیرآلات مینیمال

ایده‌های جذاب متعددی برای دیزاین آشپزخانه‌ی خطی وجود دارد. همچنین در حین این طراحی نکات مهمی وجود دارد که نباید فراموش کنید. در ادامه برخی از ایده‌ها و نکات مهم در طراحی آشپزخانه‌های تک دیواره را ذکر می‌کنیم. 

 

استفاده از قالیچه مناسب 

آشپزخانه خطی با فرش قرمز، کفپوش چوبی، کابینت‌ها سفید، دیوار آجری سفید و جزیره با رویه سنگ مرمر

برای اینکه به آشپزخانه ایرانی جلوه‌ای زیبا بدهید می‌توانید از قالیچه‌های مستطیلی بلند به عنوان زیرپایی در آشپزخانه استفاده کنید. این قالیچه‌ها در طرح و نقش‌های متنوعی در بازار وجود دارند اما برای ایرانی‌تر کردن فضا بهتر است قالبچه‌ای با نقوش ایرانی و به رنگ قرمز تهیه کنید. قالیچه‌ی قرمز رنگ محیط آشپزخانه را گرم و صمیمی می‌کند. 

 

توجه ویژه به نورپردازی 

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، جزیره با رویه سنگ مرمر سفید، کابینت‌های سفید، چهار صندلی چوبی و دو چراغ‌آویز فلزی

در خانه‌هایی که از پلان خطی برای طراحی آشپزخانه استفاده می‌کنند، نور به اندازه کافی وجود دارد. به دلیل حذف دیوارهای اضافی و همجوار بودن آشپزخانه با اتاق پذیرایی نور خوبی به آشپزخانه وارد می‌شود اما سایه‌ها را نباید نادیده بگیرید. برای حذف سایه‌های به وجود آمده در اثر وجود کابینت‌ در مسیر نور، می‌توان از لوستر آشپزخانه و نوارهای ال ای دی برای نوردهی بهتر و حذف سایه‌ها استفاده کرد. 

 

میز جزیره‌ای برای داشتن فضای بیشتر

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، فرش راه‌راه متری، دیوار سفید آجری، کابینت و جزیره چوبی با رویه سنگی سفید و دو صندلی

اگر فضای کافی در خانه دارید حتما در کنار آشپزخانه‌ شیک و مدرن خطی، میز جزیره‌ای قرار بدهید. این میز چند مزیت دارد؛ فضای ذخیره‌سازی جدیدی به آشپزخانه اضافه می‌کند که می‌توانید داخل کابینت‌های آن مواد غذایی را نگه دارید و محیط بیشتری برای کار در اختیار شما قرار می‌دهد. از میز جزیره‌ای می‌توان به عنوان میز کار در آشپزخانه استفاده کرد. همچنین برخی از لوازم برقی را هم می‌توانید روی آن قرار بدهید. 

 

رعایت هماهنگی بین دکوراسیون آشپزخانه و پذیرایی 

آشپزخانه خطی با کابینت‌های طرح چوب مشکی با رویه سنگی طوسی، دیوار طوسی، کفپوش مشکی چوبی و جزیره چوبی قدیمی

همان‌طور که گفته شد آشپزخانه‌های خطی را در کنار اتاق پذیرایی می‌سازند تا فضای کمتری از خانه را اشغال کند. این موضوع در کنار مزایای متعددی که دارد ممکن است روی انتخاب دکوراسیون تاثیرگذار باشد. پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب پرده، رنگ کابینت آشپزخانه، رنگ دیوار، مبلمان و قاب بیرونی میز جزیره‌ای به دقت عمل کنید تا محیطی هماهنگ در خانه داشته باشید. 

 

نصب دیوارپوش 

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، دیوار سرامیکی سفید طرح آجر، شیرآلات طلایی مات و کابینت‌های سفید با دستگیره‌های طلایی

نصب دیوار پوش در پشت سینک ظرفشویی و میز کار می‌تواند ظاهر آشپزخانه را زیر و رو کند. از دیوارپوش‌های متنوعی در این بخش می‌توان استفاده کرد؛ از چوبی گرفته تا کاشی‌ها و سنگ‌های رنگی. دیوارپوش می‌تواند نقطه کانونی آشپزخانه شما باشد و به همین دلیل طراحی آن اهمیت بالایی دارد. 

 

طراحی بیشتر کابینت‌های بالایی

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، کابینت‌های سفید با دستگیره‌های طلایی و رویه سنگی طوسی و دیوار سفید سرامیکی طرح آجر

به دلیل کم بودن فضا در آشپزخانه‌های خطی شاید بهتر باشد فضاهای بیشتری برای نگه‌داری از ظروف تعبیه کنید. بهترین مکان، کابینت‌های بالایی آشپزخانه است. در صورتی که سقف آشپزخانه شما بلند باشد می‌توانید از طراحی کابینت‌ آشپزخانه به صورت چند طبقه‌ای استفاده کنید تا تمام ظروف اضافی در همین کابینت خطی بالایی قرار داده شوند. 

 

قرار دادن یخچال سیاه در آشپزخانه خطی روشن 

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، دیوار سرامیکی سفید، یخچال مشکی، شلف‌های نورپردازی شده و کابینت‌های سفید و ذغالی

یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای آشپزخانه‌های خطی، ترکیب رنگ‌های روشن و تیره است. ایجاد تضاد رنگی می‌تواند آشپزخانه را به نما بیاورد. به عنوان مثال می‌توانید از یخچال و لوازم برقی سیاه رنگ در آشپزخانه‌های روشن استفاده کنید تا زیبایی آن دوچندان شود.

 

استفاده از میز ناهارخوری 

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، کابینت‌های ذغالی، جزیره ست کابینت‌ها با رویه سنگی طوسی و میز ناهارخوری بیضی شکل سفید با تعدادی صندلی چوبی

اگر فضای کافی در خانه دارید، می‌توانید به جای استفاده از میز جزیره‌ای، صندلی و میز ناهارخوری را جلوی آشپزخانه‌ی خطی قرار بدهید تا بهترین مکان برای دورهمی خانواده باشد. این کار یک مزیت فوق‌العاده دارد و آن اینکه به دلیل همجواری آشپزخانه با اتاق پذیرایی، می‌توانید در حین غذا خوردن، تلویزیون هم تماشا کنید. 

 

جمع‌بندی: طراحی آشپزخانه تک دیواره

آشپزخانه خطی با کفپوش چوبی، کابینت‌های ذغالی، یک دیوار سراسر پنجره، میز ناهارخوری چوبی و دو صندلی

فرقی نمی‌کند که خانه‌ای بزرگ داشته باشید یا کوچک، در هر دو صورت می‌توانید پلان خطی را برای آشپزخانه خانه‌ی خود در نظر بگیرید. آشپزخانه خطی روی یکی از دیوارهای خانه امتداد می‌یابد و به همین دلیل به آن آشپزخانه تک دیواره هم گفته می‌شود. در این طراحی، علاوه بر صرفه‌جویی در فضای خانه، تعامل خانم خانه‌دار با خانواده هم بیشتر می‌شود. در این مقاله به ذکر مزایا، معایب و ایده‌هایی برای طراحی آشپزخانه تک دیوار پرداختیم. شما هم می‌توانید ایده‌ها و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.