طراحی آشپزخانه ایرانی؛ بررسی نکات مهم در چیدمان دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی

آشپزخانه ایرانی با کفپوش مشکی، فرش سنتی با تم قرمز، دیوار طرح کاشی سفید، بین کابینتی سرامیکی سفید و کابینت‌های سفید با رویه چوبی

از گذشته تا کنون در کشور ما آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های منزل به شمار می‌آید. دلیل اهمیت آشپزخانه مطبخ دار ایرانی را می‌توان گذراندن وقت زیادی در آن دانست. این موضوع باعث می‌شد تا آشپزخانه ایرانی محلی جداگانه نسبت به سایر فضاهای منزل داشته باشد.

اما امروزه به دلیل زندگی شهری و کوچک شدن متراژ خانه‌ها دیگر خبری از آشپزخانه‌های جداگانه نیست. بلکه در اکثر خانه‌ها با آشپزخانه‌ای روبه‌رو هستیم که توسط یک دیوار کوتاه در قالب آشپزخانه اوپن ساخته شده‌اند و یا دارای پیوستگی کامل با اتاق پذیرایی هستند. 

 

سوالات متداول:

آشپزخانه ایرانی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

1. توجه به ویژگی آشپزخانه های سنتی ایرانی 2. انتخاب کاشی و سرامیک سنتی 3. انتخاب فرش ایرانی 4. انتخاب کابینت ایرانی 5. طراحی آشپزخانه پنجره دار ایرانی 6. انتخاب پوشش مناسب برای در ورودی و بالکن 7. انتخاب وسایل دکوری سنتی 8. انتخاب ظروف سفالی و مسی 9. به کار بردن نور کافی


چه نوع کاشی‌هایی برای طراحی آشپزخانه ایرانی مناسب هستند؟

کاشی و سرامیک با طرح و رنگ‌های شاد سنتی، کاشی‌هایی با رنگ‌های فیروزه‌ای یا طرح‌های اسلیمی برای دیزاین آشپزخانه ایرانی بسیار مناسب هستند.

 

آشپزخانه ایرانی با کفپوش چوبی، فرش سنتی آبی و قهوه‌ای، دیوار طرح آجر سفید، کابینت‌ها سبز سدری و جزیره سفید با رویه سنگی سفید

این تغییر شکل آشپزخانه باعث شده تا طراحی آشپزخانه ایرانی هم دگرگونی‌های مختلفی را تجربه کند. اما همه این تغییرات نتوانسته میزان اهمیت آشپزخانه را نزد ایرانیان کاهش دهد. با ورود مدرنیته به زندگی ما طراحی آشپزخانه مدرن ایرانی روی کار آمد و توانستیم طرح‌های زیبای سنتی را با ترکیب مدرنیته همچنان پرطرفدار نگه داریم. اگر شما هم کنجکاو شده‌اید تا بدانید یک آشپزخانه سنتی چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه طراحی می‌شود ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

 

آشپزخانه های ایرانی از گذشته تا امروز

آشپزخانه ایرانی کفپوش چوبی، فرش سنتی با تم قرمز، بین کابینتی طوسی روشن، کابینت‌ها سفید و سورمه‌ای و میز چوبی

در دنیای امروز، دکوراسیون اکثر خانه‌ها با سبک مدرن طراحی می‌شود. بنابراین برای داشتن یک آشپزخانه سنتی ایرانی باید کاملا به تمامی اصول اولیه دکوراسیون آشپزخانه ایرانی تسلط داشته باشید. 

در روزگاران گذشته آشپزخانه مطبخ دار ایرانی در فضایی بیرون از ساختمان اصلی منزل ساخته می‌شد. بنای اغلب آن مطبخ‌ها در زیر زمین و گوشه‌ای از حیاط قرار میگرفت. به همین دلیل آشپزخانه‌های ایرانی دارای فضایی تاریک و بدون رنگ بودند.

 

آشپزخانه ایرانی با کفپوش ذغالی، فرش سنتی ایرانی، بین کابینتی کرمی، کابینت‌ها سفید و جزیره طوسی با رویه سنگ مرمر سفید

سبک معماری ایرانی سرشار از رنگ و طرح است. اما این اصول در گذشته به آشپزخانه‌ای با سبک ایرانی راه پیدا نکرده بود. به همین دلیل اکثر مطبخ‌ها نمور، تاریک و دود گرفته بودند. اما امروزه با یکی شدن فضای آشپزخانه و سایر بخش‌های منزل دیگر خبری از آن مطبخ‌های تاریک نیست. در حال حاضر به خوبی می‌توان مصداق سبک معماری و طراحی ایرانی را در آشپزخانه‌های سنتی نظاره کرد. این روزها طراحی آشپزخانه‌های ایرانی سرشار از رنگ، نور و انرژی هستند که منشا آن را باید سبک طراحی سنتی ایرانی دانست.

 

نکات مهم قبل از طراحی آشپزخانه ای با سبک ایرانی

آشپزخانه ایرانی با کفپوش چوبی، فرش سنتی ایرانی، کابینت‌ها سبز تیره با رویه سنگی طوسی، بین کابینتی سرامیکی سفید و پنجره با فریم طلایی

در دنیای امروز معماری و دکوراسیون داخلی یکی از نکات بسیار مهم هنگام طراحی آشپزخانه‌ای سنتی، توجه به فضای آن است. در واقع توجه به اینکه خانه‌های آپارتمانی دارای آشپزخانه‌های متصل به اتاق نشیمن و پیوسته با سایر بخش‌های منزل هستند، در اولویت قرار دارد. امروزه آشپزخانه در خانه‌های ایرانی یک بخش مجزا به شمار نمی‌آید. بلکه به دلیل متصل بودن به فضای اصلی خانه باید هنگام طراحی آن به سبک دکوراسیون خود توجه کنید. 

 

آشپزخانه ایرانی با بین کابینتی سرامیکی سفید، پنجره با فریم مشکی، کابینت‌ها و جزیره سبز سدری و آویز مخصوص ظروف آشپزخانه

لازمه داشتن یک آشپزخانه ایرانی، هماهنگ بودن فضا با سبک دکوراسیون اصلی منزل است. چون آشپزخانه‌های ایرانی ویژگی و خصوصیات خاص خودشان را دارند که در ادامه مقاله با آنها آشنا می‌شوید. هماهنگی این خصوصیات هنگام طراحی سبک منزل باعث می‌شود خانه شما دکوراسیون یکدست و هماهنگی داشته باشد. بنابراین ابتدا از هماهنگی آشپزخانه سنتی با سبک طراحی سایر بخش‌های منزل مطمئن شوید.

 

ویژگی آشپزخانه های سنتی ایرانی

آشپزخانه ایرانی با کفپوش چوبی، دو فرش سنتی ایرانی، دیوار چوبی و کابینت‌ها و جزیره سفید

طراحی آشپزخانه‌ای به سبک ایرانی در دنیای امروز دکوراسیون داخلی طرفداران زیادی دارد. افرادی که به فرهنگ و سنت ایرانی علاقه‌مندند ترجیح می‌دهند از نبوغ ایرانی در طراحی فضای آشپزخانه خود بهره ببرند. دلیل این علاقه را باید از یک طرف ایجاد حس گرما و صمیمیت در آشپزخانه و از طرف دیگر افزایش زیبایی آن فضا دانست. اما لازمه طراحی آشپزخانه ایرانی شناخت ویژگی‌های خاص آن است. در ادامه شما را با اصلی‌ترین خصوصیات یک آشپزخانه به سبک ایرانی آشنا می‌کنیم:

 

انتخاب کاشی و سرامیک سنتی در طراحی آشپزخانه ای ایرانی

آشپزخانه ایرانی با کابینت‌هایی با رویه سنگی، دیوار سرامیکی طرح اسلیمی و گاز و هود سیلور

استفاده از کاشی و سرامیک‌های سنتی پرکاربردترین طرح‌های ایرانی به شمار می‌آیند. به همین دلیل اگر قصد دارید یک آشپزخانه به سبک ایرانی طراحی کنید حتما در بخشی از آن کاشی و سرامیک سنتی به کار ببرید. 

بهترین فضا برای این کاشی‌های سنتی، پشت اجاق گاز است. نصب کاشی و سرامیک با طرح و رنگ‌های شاد سنتی در فضای پشت اجاق گاز علاوه بر افزایش زیبایی، آشپزخانه شما را به سبک ایرانی در می‌آورد.کاشی‌هایی با رنگ‌های فیروزه‌ای یا طرح‌های اسلیمی که امروزه تنوع بسیار زیادی دارند، برای فضای بین کابینتی انتخاب بسیار مناسبی خواهند بود.

 

آشپزخانه ایرانی با بین کابینتی کاشی‌های رنگی، آویز وسایل آشپزی، گاز رومیزی و کابینت‌های کرمی با رویه سنگی

کاشی در طراحی سنتی ایرانی نقش به سزایی دارد به همین دلیل استفاده از آنها در طراحی آشپزخانه‌های ایرانی می‌تواند به خوبی حال و هوای سنتی را تداعی کند. اما نکته مهم در خصوص انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه‌ای به سبک ایرانی، هماهنگی آن با کفپوش آشپزخانه و سرامیک‌های کف آن است. در صورت عدم هماهنگی فضای آشپزخانه شما جلوه شلوغی پیدا می‌کند که خوشایند نیست.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع کاشی آشپزخانه را مطالعه فرمایید.

 

انتخاب فرش ایرانی در طراحی دکوراسیون ایرانی آشپزخانه

آشپزخانه ایرانی با کفپوش چوبی، دو فرش سنتی ایرانی، دیوار‌ها و کابینت‌ها سفید، جزیره ذغالی با رویه سفید و پنجره پشت سینک

گلیم و فرش ایرانی که دارای طرح و نقش‌های اسلیمی یا عشایری است، یکی از مهم‌ترین عناصر رعایت دکوراسیون به سبک ایرانی محسوب می‌شود. این المان کاملا ایرانی به شما کمک می‌کند تا آشپزخانه خود را به راحتی همچون یک طرح سنتی ایرانی تزئین کنید. انتخاب گلیمی با طرح گبه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کف آشپزخانه است.

این طرح علاوه بر ایجاد حس و حال سنتی در آشپزخانه قیمت بسیار مناسبی هم دارد. اما برخی از بانوان به طرح سرامیک برای کف آشپزخانه خود علاقه دارند. برای این منظور می‌توانید کفپوش و سرامیک‌هایی با طرح فرش آشپزخانه انتخاب کنید، سپس با پهن کردن یک قالیچه که امروزه تنوع بسیار خوبی دارند، سلیقه شخصی‌تان را با یک آشپزخانه به سبک سنتی ایرانی هماهنگ کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای انتخاب فرش در دکوراسیون را مطالعه فرمایید.

 

انتخاب کابینت ایرانی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه های سنتی

آشپزخانه ایرانی با کفپوش چوبی، هود سفید، کابینت‌های چوبی سنتی به سبک ایرانی با رویه سنگی سفید

در گذشته مطبخ یا همان آشپزخانه سنتی دارای چندین قفسه و طبقه برای چیدن لوازم بود. در واقع کابینت به معنای امروزی در آن روزگاران کاربرد نداشت. اما با گذشت زمان و شهرت صنایع کشورمان استفاده از طرح‌های کنده کاری شده که به شکل منبت و معرق کاری ساخته می‌شوند، رواج پیدا کرد. 

 به همین دلیل امروزه در اکثر طراحی‌های آشپزخانه‌ای با سبک ایرانی از کابینت ایرانی با طرح‌های زیبا استفاده می‌شود. چون با زیاد شدن وسایل آشپزخانه امروزی همچون چای ساز، ماکروویو، غذاساز، قهوه ساز و… دیگر نمی‌توان این لوازم را تنها بر روی چند قفسه جای داد. 

 

آشپزخانه ایرانی با بین کابینتی سرامیکی قهوه‌ای، کابینت‌های چوبی سنتی به سبک ایرانی با رویه سنگی طوسی و گاز رومیزی

در طراحی مدل انواع کابینت ایرانی معمولا از چوب‌های تیره به رنگ فندقی یا گردویی استفاده می‌شود. اغلب این مدل کابینت آشپزخانه ایرانی جدید به طرحی از منبت، معرق و کنده کاری‌های ایرانی مزین هستند. با این حال لزومی ندارد تنها به این سبک بسنده کنید. در دنیای امروز معماری و دکوراسیون داخلی استفاده از کابینت مدرن ایرانی در دکوراسیون آشپزخانه اروپایی کاربرد دارد. 

در واقع شما می‌توانید دکور آشپزخانه ایرانی را به کمک کابینت مدرن طراحی کنید. سپس با انتخاب  دستگیره‌هایی از طرح کلاسیک حس و حال سنتی فضای آشپزخانه را فراهم سازید. برای دکوراسیون آشپزخانه‌های ایرانی همراه با کابینت مدرن به موارد زیر توجه کنید:

 

آشپزخانه ایرانی با کابینت‌های چوبی، رویه سنگی کرمی، پنجره با فریم سفید و یخچال سفید رنگ

 • از انتخاب رنگ‌های قرمز، بنفش، سبز و آبی در فضای آشپزخانه به سبک سنتی خودداری کنید.
 • اگر می‌خواهید آشپزخانه سبک ایرانی شما کمی حال و هوای مدرن داشته باشد، به رعایت اصل سادگی توجه کنید.
 • بهترین رنگ‌ها برای ترکیب سبک مدرن و کلاسیک استخوانی، کرمی، سفید و قهوه‌ای هستند.
 • برای طراحی آشپزخانه مدرن ایرانی و نزدیکی به حس و حال سنتی بهتر است از ام دی اف، ممبران و یا چوب استفاده کنید.

 

طراحی آشپزخانه پنجره دار ایرانی در دکوراسیون سنتی 

آشپزخانه ایرانی با کابینت‌های چوبی با رویه چوبی، بین کابینتی سفید سرامیکی، سه چراغ‌آویز سفید و دو پنجره ارسی با فریم سفید

در دنیای امروز دکوراسیون داخلی برخلاف گذشته، وجود پنجره در آشپزخانه‌های ایرانی حرف اول را می‌زند. حتما شما هم با شنیدن نام سبک سنتی ایرانی به یاد پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی جذاب می‌افتید. این پنجره‌های رنگی که با نام ارسی شناخته می‌شوند بارزترین ویژگی طراحی سنتی ایرانی به شمار می‌آیند. اگر شما هم به دیزاین آشپزخانه ایرانی علاقه‌مندید میتوانید از این مدل شیشه‌های رنگی برای پنجره و یا فضایی درون کابینت‌ها استفاده کنید. 

 

آشپزخانه ایرانی با دیوار‌های طوسی، کابینت‌های سفید با دستگیره‌ها و رویه مشکی، پنجره‌های ارسی با فریم سفید و لوستر برنجی قدیمی

ترکیب پنجره ارسی با طراحی ایرانی به فضای آشپزخانه شما حس و حال سنتی می‌بخشد. برخی از متخصصین دکوراسیون داخلی از این شیشه‌های رنگی برای دیزاین بخش‌هایی از سقف کاذب آشپزخانه استفاده می‌کنند. همچنین به کار بردن شیشه‌های رنگی به عنوان درب برای قفسه‌های چوبی می‌تواند به فضای ایرانی آشپزخانه شما زیبایی خاصی ببخشد.

یکی دیگر از نکاتی که می‌تواند آشپزخانه پنجره دار شما را به طراحی ایرانی نزدیک‌تر کند، استفاده از قاب‌های چوبی با گره چینی است. این المان زیبا و جذاب آشپزخانه شما را سرشار از حس و حال سنتی و ایرانی خواهد کرد.

 

انتخاب پوشش مناسب برای در ورودی و بالکن آشپزخانه به سبک ایرانی

آشپزخانه ایرانی با بین کابینتی طوسی سرامیکی، کابینت‌های سفید با رویه چوبی، میز ناهارخوری دایره‌ای با صندلی‌های مشکی و درب بالکن با پرده چین‌دار طرحدار رنگی

اغلب ایرانی‌ها دوست دارند در بالکن یا پنجره آشپزخانه دارای پوشش مناسبی باشد. برای پرده آشپزخانه‌های مدرن می‌توان انواع پرده کرکره‌ای را توصیه کرد. اما آشپزخانه‌ای با سبک ایرانی باید دارای پوششی باشد که نشانه‌ای از طرح و سنت کشورمان در آن به کار برود. به عنوان مثال می‌توانید از پارچه‌های تک رنگ که با گلدوزی‌های بسیار زیبایی طراحی شده است، کمک بگیرید. 

اغلب این نمونه‌ها به صورت صنایع دستی جای جای کشورمان موجود هستند و به عنوان پرده پشت دری می‌توان از آنها استفاده کرد. راه حل دیگر انتخاب پارچه‌ای با طرح گل‌های ریز و شلوغ است که نمونه‌های زیادی از آن را در طراحی‌های سنتی ایرانی به کرات دیده‌ایم.

 

طراحی آشپزخانه های ایرانی با انتخاب وسایل دکوری سنتی

آشپزخانه ایرانی با درب بالکن سفید شیشه‌ای، دیوار طوسی، میز چوبی با صندلی‌های طوسی، دو جاشمعی شیشه‌ای و لوستر برنجی

برخی افراد تصور می‌کنند منظور از انتخاب وسایل دکوری در آشپزخانه‌ای با سبک ایرانی عدم استفاده از هر نوع لوازم مدرن است. این تفکر درست نیست. منظور ما چیدن یک سماور برنجی، قوری شاه عباسی و یا چراغ سه فیتیله‌ای (مخصوص پخت و پز در قدیم) بر روی کانتر یا اپن آشپزخانه است تا با دیدن آن، فضای خانه مادربزرگ تداعی شود. اما این بدان معنا نیست که از چای ساز و یا قهوه ساز استفاده نکنید. بلکه می‌توانید آن لوازم مدرن را درون کابینت جای دهید. 

انتخاب لوسترهای برنجی برای سقف آشپزخانه به سبک مدرن انتخاب بسیار درستی خواهد بود. همچنین قرار دادن چندین گیاه که درون گلدانی از جنس سفال فیروزه‌ای کاشته شده‌اند، فضای آشپزخانه شما را به سبک سنتی و ایرانی نزدیک‌تر می‌کند. 

 

آشپزخانه ایرانی با کفپوش چوبی، کابینت‌های سفید و جزیره مشکی با روی سنگی مرمر، سقف سفید و چوبی نورپردازی شده و دو لوستر برنجی کلاسیک

به یاد داشته باشید که مهم‌ترین نکته در طراحی سنتی ایرانی هارمونی رنگ‌ها با یکدیگر است. بنابراین اگر تناسب رنگ در بین وسایل دکوری آشپزخانه رعایت شود، سبک ایرانی سنتی پایدار خواهد ماند.

از دیگر مواردی که می‌توان به کمک آنها یک فضای سنتی و کلاسیک را تداعی کرد، استفاده از صیفی‌جات و سبزیجاتی است که به صورت ریسه‌ای در فضای آشپزخانه خشک می‌شوند. در گذشته از این ریسه‌های آویزان پس از خشک شدن برای تهیه ادویه استفاده می‌کردند. اما امروزه می‌توانید با آویختن آنها در جای جای آشپزخانه حس و حال سنتی و ایرانی فضای خود را بیشتر کنید.

 

انتخاب ظروف سفالی و مسی در طراحی آشپزخانه سنتی

استفاده از ظروف مسی در آشپزخانه ایرانی با کابینت‌های اقیانوسی با رویه سفید سنگی، بین کابینتی سرامیکی سفید لانه زنبوری

ظروف سفالی و مسی یکی از اصلی‌ترین المان‌های آشپزخانه به سبک ایرانی است. از گذشته‌های دور این ظروف همیشه مورد استفاده قرار می‌گرفت و امروزه هم طرفداران زیادی دارد. حتی برخی از بانوان که قصد استفاده از ظروف مسی را ندارند، با آویختن آن‌ها در بخشی از آشپزخانه، حال و هوای سنتی به فضای خود می‌بخشند. 

همچنین می‌توانید با چیدن ظروف سفالی بر روی کانتر المان سنتی و کلاسیک را در طراحی آشپزخانه ایرانی رعایت کنید. البته منظور ما این نیست که از هیچ ظرف و ظروف مدرنی استفاده نکنید. شما می‌توانید از ظروف مسی و سفالی برای ایجاد حس و حال سنتی و کلاسیک بهره ببرید و ظرف‌های مدرن را درون کابینت بچینید. هرچند که نمی‌توان خاصیت مفید ظروف مسی را برای سلامتی نادیده گرفت.

 

به کار بردن نور کافی در طراحی سنتی و ایرانی آشپزخانه

آشپزخانه ایرانی با کفپوش چوبی، فرش سنتی ایرانی، دیوار‌ها سفید، کابینت‌های ذغالی با رویه سفید و دو جزیره ست کابینت‌ها

وجود نور کافی یکی از المان‌های مهم و اساسی در طراحی سنتی و ایرانی به شمار می‌آید. به همین دلیل در اغلب طراحی‌های سنتی و کلاسیک از نور مستقیم برای نشان دادن عمق و ویژگی های خاص آن استفاده می‌شود. 

دکوراسیون آشپزخانه با سبک ایرانی هم باید دارای نورپردازی قوی باشد. وجود نور کافی در آشپزخانه‌های ایرانی باعث می‌شود تمامی ظرافت ظروف ایرانی و ویژگی خاص نقش و نگار سنتی به خوبی دیده شود. بنابراین هنگام طراحی یک آشپزخانه به سبک سنتی چراغ‌های دیوارکوب و یا طرح سنتی رومیزی را برای آن فضا در نظر بگیرید.

 

دکوراسیون آشپزخانه کوچک ایرانی

آشپزخانه ایرانی با کفپوش مشکی، فرش سنتی ایرانی، کابینت‌ها سفید، ستون آجری، بین کابینتی سفید سرامیکی، پنجره‌هایی با فریم سفید

خانه‌های آپارتمانی اغلب آشپزخانه‌های کوچکی دارند. برخی افراد تصور می‌کنند برای دکوراسیون آشپزخانه خطی کوچک نمی‌توان طراحی ایرانی و سنتی انجام داد. اگر شما هم به اجرای سبک سنتی و ایرانی در طراحی آشپزخانه علاقه‌مندید نکات زیر را با دقت بخوانید:

 • چیدمان درست وسایل آشپزخانه کوچک ایرانی می‌تواند به بزرگ‌تر جلوه دادن آن فضا کمک بزرگی کند.
 • رنگ‌ها یکی از مهم‌ترین مواردی هستند که می‌توانند در بزرگی یا کوچکی آشپزخانه به سبک ایرانی تاثیر بگذارند. 

 

آشپزخانه ایرانی با کابینت‌های سبز تیره و جزیره آبی با رویه سنگی سفید، کفپوش چوبی، فرش سنتی با تم آبی و بین کابینتی سفید طرح مرمر

 • رنگ‌های سفید، خنثی، آبی و سبز علاوه بر ایجاد حس آرامش فضای آشپزخانه‌ای با سبک ایرانی را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.
 • نصب شلف و قفسه‌های چوبی باعث ایجاد نظم بیشتر در آشپزخانه می‌شود. با چیدمان ظروف مختلف و ملزومات آشپزخانه بر روی قفسه‌ها می‌توانید از شلوغی آشپزخانه کوچک ایرانی جلوگیری کنید.
 • ساخت قفسه‌های شناور درون کابینت به آشپزخانه شما با سبک سنتی و ایرانی کمک می‌کند تا همه وسایل را درون آن فضا جا بدهید.
 • منظور از قفسه شناور کابینت‌های دیواری است که درون بدنه، در و باقی قسمت‌های آن فضایی برای گذاشتن ملزومات آشپزخانه تعبیه کرده‌اند. 

 

آشپزخانه ایرانی با قفسه‌های بدون درب و بین کابینتی سرامیکی سفید، شیرآلات کلاسیک نقره‌ای و گلدان‌های گیاه

 • این فضا برای انواع فنجان ها، سینی، چای ساز، توستر و سایر وسایل آشپزخانه طراحی می‌شود.
 • جهت نزدیکی قفسه‌های شناور به حس و حال سنتی و ایرانی می‌توانید درب آن را با شیشه‌های رنگی و یا لامپ‌های ال ای دی مخصوص تزیین کنید.
 • اگر آشپزخانه سنتی شما دارای یک فضای تورفتگی بود و کاربرد مناسبی نداشت، برای آن یک کابینت دیواری با رنگ آبی طراحی کنید. این طرح جذاب علاوه بر ایجاد حس و حال کلاسیک، به منظم بودن و تزیین آشپزخانه سبک سنتی کمک بزرگی می‌کند.
 • یکی از راه حل‌های بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه کوچک ایرانی استفاده از قفسه‌های بدون درب است. این قفسه‌های بدون در که به جای کابینت طراحی شده‌اند باعث می‌شوند، فضای آشپزخانه دلباز تر به نظر برسد.

 

جمع‌بندی: دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده

آشپزخانه ایرانی با کفپوش چوبی، فرش سنتی ایرانی با تم قرمز، کابینت‌های سفید با چهارچوب مشکی و رویه سنگی سفید و دیوار‌ها سفید رنگ

آشپزخانه یکی از آن بخش‌های مهم منزل است که می‌توان به راحتی فرهنگ غنی کشورمان را در آن لحاظ کرد. طراحی و گنجاندن تزیینات، تجهیزات و کابینت‌های کلاسیک باعث می‌شود تا فضای شما حس و حال یک آشپزخانه با سبک ایرانی و سنتی پیدا کند. 

این طرح امروزه در کشور ما طرفداران زیادی پیدا کرده است. به همین منظور برای آشنایی بیشتر با آشپزخانه سنتی ایرانی، در این مقاله ویژگی‌های طراحی آشپزخانه ایرانی را با شما به اشتراک گذاشتیم. همچنین می‌توانید در ادامه مهم‌ترین نکات برای چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی را مطالعه کنید. شما طرفدار آشپزخانه کلاسیک ایرانی هستید یا مدرن؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.