آبنمای سنگی، همه چیز درباره طراحی و اجرای آن

آبنمای سنگی دو طبقه بزرگ و نورپردازی شده‌ای در فضای باز

آبنمای سنگی یکی از بهترین گزینه‌ها برای زیباسازی حیاط یا لابی ساختمان‌هاست. با سفارش آبنما سنگی و قرار دادن آن در بخشی از خانه، جریان آب و صدایی که تولید می‌کند باعث آرامش اهالی خانه می‌شود. آبنماهایی که از جنس سنگ ساخته می‌شوند انواع گوناگونی دارند و طبعا قیمت آنها هم متفاوت است.

اگر دوست دارید سکوت سنگین حیاط یا لابی ساختمان شما از بین برود و صدای فواره‌های آب را بشنوید، بهتر است یک آبنمای سنگی سفارش دهید. مشکلی که وجود دارد این است که اغلب مردم با انواع آبنمای سنگی آشنایی ندارند و نمی‌دانند برای خانه‌ی آنها کدام مدل و طرح آبنمای سنگی مناسب‌تر است. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با انواع این نوع آبنما و نکات مهم درباره خرید و نگهداری آن آشنا کنیم.

انواع آبنمای سنگی

سنگ و برخورد آب به آن شما را به یاد طبیعت زنده می‌اندازد. به همین دلیل است که آبنماهای سنگی طرفداران زیادی دارند. این مدل آبنماها انواع متنوعی دارند که عبارت است از:

 • آبنما سنگی ایستاده
 • آبنمای سنگی دیواری
 • آبنمای سنگی رومیزی
 • آبنمای سنگی تزیینی یا مجسمه ای
 • آبنمای سنگی طبقاتی
 • آبنمای سنگی مدرن
 • آبنمای سنگی کلاسیک
 • آبنمای سنگی صخره ای
 • آبنمای سنگی موزیکال
 • آبنمای سنگی مه پاش

آبنمای سنگی تیره و دو طبقه در فضای باز با نورپردازی مخفی

در ادامه هرکدام از این آبنماها را به شکل مجزا معرفی می‌کنیم.

آبنما سنگی ایستاده

به آن دسته از آبنماها گفته می‌شود که اغلب در وسط حوض قرار می‌دهند و آب از بالای آنها به سمت پایین فوران می‌کند. آبنما سنگی ایستاده نسبت به سایر آبنماها تنوع بیشتری دارد و برای خانه‌هایی که حوض دارند بسیار مناسب است. این نوع آبنماها را بدون حوض هم می‌توان طراحی کرد و در بخشی از باغ قرار داد.

آبنما سنگی ایستاده

آبنمای سنگی دیواری

نوع دیگری از آبنمای سنگی که از آن علاوه بر حیاط، در بخش لابی ساختمان و تراس هم می‌توان استفاده کرد، آبنمای سنگی دیواری است. اجرای این آبنما راحت‌تر از آبنماهای دیگر است چون از یک سمت محدود و عایق شده است. آبنماهای سنگی دیواری هم تنوع بسیار زیادی دارند و از نورپردازی و موزیک هم در آنها استفاده می‌شود.

آبنمای سنگی رومیزی

برای داخل خانه یا روی پیشخوان رستوران و کافه‌ها می‌توان از آبنمای رومیزی استفاده کرد. این نوع آبنما اندازه کوچکتری نسبت به دو مدل قبلی دارد و به همین دلیل قیمت آن هم کمتر است. اگر می‌خواهید در خانه یک آبنما سنگی جذاب داشته باشید، کافیست سری به سایت‌های فروش آبنمای رومیزی بزنید تا تنوع بالای آنها را مشاهده کنید.

آبنمای سنگی تزیینی یا مجسمه ای

برخی از آبنماهای سنگی در واقع یک مجسمه هستند که آب از بالا ی بخشی از آنها به بیرون فوران می‌کند. این نوع آبنما را بیشتر بخاطر تزیینی بودن آن می‌شناسند و در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود. آبنمای سنگی مجسمه ای هم در بیرون از محوطه ساختمان و هم در لابی و تراس قابل استفاده است.

آبنمای سنگی طبقاتی

نوع دیگری از آبنماهای سنگی موجود در بازار، آبنماهای طبقاتی هستند. برای ساخت این آبنماها از دو روش استفاده می‌شود؛ در روش اول از قلوه سنگ‌های بزرگ طبیعی برای ساخت آبنما استفاده می‌شود آنها را روی هم قرار می‌دهند تا شکل آبنما به خود بگیرد. در روش دوم، قالب‌های سنگی سیمانی را به شکل طبقاتی در می‌آورند که در این روش محصول نهایی از حالت طبیعی خارج می‌شود.

آبنمای سنگی مدرن

امروزه برخی از آبنماهای سنگی را به دلیل نوع سنگ و تراشی که به آن داده شده در دسته‌ی آبنمای سنگی مدرن قرار می‌دهند. تفاوت این نوع آبنماها صرفا طراحی آنهاست که از تجملات و پیچیدگی‌های زیاد در ساخت آنها پرهیز شده است. این نوع آبنماها را می‌توان در لابی و حیاط خانه‌هایی که معماری مدرن دارند استفاده کرد.

آبنمای سنگی کلاسیک

در نقطه مقابل آبنمای مدرن، آبنمای سنگی کلاسیک قرار دارد که می‌تواند از مدل مجسمه‌ای و ایستاده آن به عنوان محبوب‌ترین مدل نام برد. مجسمه‌هایی که به سبک کلاسیک تراش خورده‌اند را اغلب در وسط حوض‌های بزرگ قرار می‌دهند و بیشتر برای ویلاهایی که سبک معماری رومی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آبنمای سنگی صخره ای

یکی از آبنماهایی که بیشتر در طراحی باغ‌ ویلاها کاربرد دارد، آبنمای صخره‌‌ای  است. آبنمای صخره‌ای به دلیل شکل ظاهری و فرم چیدمان سنگ‌ها تداعی‌گر صخره‌های کوهستان است. به دلیل اینکه این آبنما از سنگ‌هایی با فرم‌های نامنظم ساخته می‌شود و در نهایت شکل ظاهری یک دستی نخواهد داشت، معمولاً جز آبنماهای غیرمنظم دسته‌بندی می‌شود.

آبنمای سنگی صخره ای در فضایی باز با حصار چوبی کوتاهی دور تا دور آن

آبنمای سنگی موزیکال

یکی دیگر از محبوب‌ترین آبنماهایی که در سطح شهر و پارک‌ها هم مشاهده می‌کنید، آبنماهای موزیکال هستند. آبنمای سنگی موزیکال بدنه‌ای از جنس سنگ دارد و پس از فوران کردن آب از بالای مجسمه و هماهنگ با آن، موسیقی پخش می‌شود. اغلب در هنگام پخش موسیقی نورهای رنگی هم روشن و خاموش می‌شوند تا جذابیت این مدل آبنما سنگی را بیشتر کنند.

آبنمای سنگی مه پاش

اگر دوست دارید یک آبنما سنگی خاص در حیاط خانه داشته باشید، می‌توانید روی آبنماهای سنگی مه پاش حساب ویژه‌ای باز کنید. در ساخت این آبنماها از موادی استفاده شده که تولید مه کرده و محیط اطراف آبنما سنگی را مه آلود می‌کند.

کاربرد آبنمای سنگی

آبنمای سنگی تنها در ساختمان‌های مسکونی قابلیت نصب ندارد، می‌توانید این نوع آبنما را در ساختمان‌های اداری، تجاری، هتل‌ها، مراکز تفریحی، تالارها و طراحی رستوران نیز استفاده کرد. در اماکن سرپوشیده بیشتر به صورت دیواری آن را طراحی می‌کنند تا صدای آب بیشتر پخش شود و تصویر جذاب‌تری به نمایش گذاشته شود. در زیر مهم‌ترین کاربردهای آبنما سنگی را بیان می‌کنیم.

آبنما سنگی در داخل منزل

از آنجایی که آب به عنوان یکی از عناصر پنجگانه شناخته می‌شود و صدای آب انرژی مثبت را منتشر می‌کند، از این رو وجود آبنمای سنگی در داخل خانه می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. در قسمت‌های مختلف داخل منزل از جمله راهرو، اتاق نشیمن، تراس، گلخانه و لابی، می‌توانید آبنما را نصب کنید.

آبنمای سنگی کوچک و رومیزی به شکل یک قورباغه نشسته در فضایی با گل های سبز

بهتر است از آبنما در اطراف شومینه و اتاق خواب استفاده نکنید، چرا که وجود صدای آب ممکن است آرامش شما را در هنگام خواب مختل کند. معمولا در فضای داخلی، آبنماهای سنگی پیش ساخته، کاربردی‌تر است و می‌توانید آن را به راحتی در فضاهای مختلف قرار دهید.

با توجه به فضای مورد نظر می‌توانید آبنمای طرح سنگی ایستاده، یک طرفه و یا از آبنما با طرح سنگ در سایزهای کوچک‌تر به عنوان آبنماهای رومیزی استفاده کنید. آبنمای خانگی معمولا حجم کمتری از فضا را اشغال می‌کند و جابجایی آن‌ آسان‌تر است. آبنما با طرح سنگ برای داخل خانه باید از نوعی باشد که به لوله‌کشی آب نیازی نداشته باشد.

آبنمای سنگی پایه دار در فضای باز سنگفرش شده و کنار باغچه

آبنمای سنگی در لابی

اگر ساختمانی که در آن زندگی می‌کنید لابی مناسبی دارد و دوست دارید این بخش از ساختمان را تزیین کنید، آبنمای سنگی یکی از بهترین گزینه‌هاست. آبنماهای دیواری بیشتر برای لابی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما از مدل‌های ایستاده و رومیزی برای پیشخوان نگهبانی ساختمان هم می‌توان استفاده کرد.

آبنمای سنگی در پاسیو

اگر پاسیوی نسبتا بزرگی دارید با قرار دادن آبنمای سنگی در آن، حال و هوای حضور در طبیعت را در این بخش از خانه تداعی کنید. پاسیو یکی از بهترین مکان‌ها برای آبنماهای ایستاده یا دیواری است و می‌توانید با تزیین آبنما و قرار دادن گلها و گیاهان مختلف این بخش از خانه را جذاب‌تر کنید.

آبنمای سنگی در روف گاردن

این روزها برای ایجاد فضای سبز در خانه از هر فضایی استفاده می‌شود. روف گاردن یا بام سبز یکی از این مکان‌هاست که اغلب با گل‌ها و گیاهان مختلف پوشانده می‌شود و محلی برای استراحت و دورهمی اهالی خانه است. آبنمای سنگی را می‌توانید در این بخش از خانه هم قرار دهید. فقط توجه داشته باشید که عوامل محیطی مانند باران و باد باعث آلودگی و خراب شدن این نوع آبنما نشود.

آبنمای سنگی در حیاط و محوطه

حیاط و محوطه خانه‌ها بهترین مکان برای قرار دادن آبنما سنگی است. محوطه ویلاهای بزرگ اغلب با حوض و فضای سبز پوشانده می‌شوند اما وقتی آبنمای سنگی را در وسط حوض و حیاط قرار می‌دهید، صدای جریان آب باعث می‌شود حس حضور در طبیعت بیشتر از قبل شود.

آبنمای سنگی در باغ

یکی دیگر از کاربردهای آبنما سنگی، استفاده از آن در باغ است. آبنمای سنگی فضای باغ را رویایی‌تر می‌کند و قرار دادن آن در کنار درختان و گلهای رنگارنگ حال و هوای طبیعی بیشتری به باغ می‌بخشد.

آبنما سنگی به شکل یک سطل چوبی و شیر فلزی در فضای یک باغ

آبنمای سنگی در مراکز تجاری

چندین دهه است که از آبنماها در مراکز تجاری و پاساژها هم استفاده می‌شود. آبنمای سنگی یکی از محبوب‌ترین نوع آبنماهاست که در مراکز تجاری ایرانی هم طرفداران زیادی دارد. اگر سری به پاساژهای معروف در ایران بزنید حتما نشانی از آبنماهای سنگی در آنها مشاهده خواهید کرد. این آبنماها فضای شلوغ و پر سر و صدای مراکز تجاری را با صدای جریان آب ترکیب می‌کنند و تاثیر شگفت‌انگیزی روی آرامش‌بخشی به محیط دارند.

آبنمای سنگی در هتل و تالار

هتل و تالارهای عروسی هم به اهمیت آبنماهای سنگی پی برده‌اند. تقریبا همه‌ی هتل‌های بزرگ ایران از آبنمای سنگی برای زیباسازی محیط هتل استفاده می‌کنند. این نوع آبنماها در واقع یک عنصر تزیینی و تجملاتی در فضاهایی مانند هتل و تالار به شمار می‌آید.

آبنمای سنگی در کافه و رستوران

صدای جریان آن در کافه و رستوران‌ها طرفداران زیادی دارد؛ به همین دلیل است که علاوه بر کافه‌های سنتی، امروزه رستوران‌های مدرن هم به استفاده از آبنما سنگی روی آورده‌اند و از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر تزیین محیط استفاده می‌کنند.

مزایای آبنمای سنگی

وجود آبنما در محوطه‌سازی یک ساختمان، باغ یا حیاط ویلا، علاوه‌بر اینکه ارزش ساختمان را بالا می‌برد، می‌تواند در کنار سنگ فرش یا کفپوش محوطه، درختان و گیاهان فضایی زیبا را خلق و صدای دلنشین آب فضای آرام بخشی را ایجاد کند. بنابراین مزایای آبنما سنگی عبارت است از:

 • ایجاد آرامش به دلیل تولید صدای جریان آب در محیط خانه
 • بالا بردن ارزش ساختمان، باغ یا ویلا
 • ایجاد محلی دنج برای نشستن یا استراحت کردن روزانه
 • خنک و مرطوب کردن محیط با به جریان انداختن آب

آبنمای سنگی به شکل سر یک فیل با خرطوم رو به بالا در فضای باز

متریال آبنمای سنگی

آبنمای سنگی همانطور که از نامش پیداست به دلیل اینکه از جنس سنگ است، بسیار مقاوم بوده و در برابر انواع شرایط آب و هوایی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. آبنما با طرح سنگ در تنوع زیادی طراحی و تولید می‌شود و شما می‌توانید با توجه به بودجه‌‌ای که در نظر گرفته‌اید، آبنما با طرح سنگ را با سنگ آهک، سنگ مرمر، سنگ گرانیت یا سنگ تراورتن انتخاب کنید. هر یک از این سنگ‌ها دارای مزایا و ویژگی‌هایی هستند که باید متناسب با محلی که آبنما را نصب می‌کنید، انتخاب کنید.

آبنمای سنگی سه طبقه در باغچه گلکاری شده وسط حیاط چمنی یک ویلای بزرگ

متریال انتخابی باید در برابر رطوبت، برف و باران استحکام لازم را داشته باشد تا دچار ترک و شکستگی نشود. همچنین بهتر است آبنماهای سنگی سبک را انتخاب کنید، تا بتوانید آن را به راحتی جابجا کنید. همچنین باید در برابر آلودگی‌ها بسیار مقاوم بوده، تا آلودگی باعث تغییر رنگ در سنگ آبنما نشود.

طراحی آبنمای سنگی صخره ای در حیاط سبزی با حصار چوبی دور تا دور آن

بیشترین سنگی که برای آبنمای سنگی صخره‌‌ای استفاده می‌کنند، سنگ لاشه، پوکه معدنی یا سنگ ورقه‌‌ای است. آنچه اهمیت دارد، نحوه چیدن سنگ‌ها است که باید با دقت و ظرافت خاصی سنگ‌ها چیده شوند تا به حالت سنگ‌های کوهستان دیده شوند. می‌توانید سنگ‌ها را به صورت لایه‌‌ای چیده تا آبنما به صورت چند طبقه دیده شود.

آبنمای سنگی صخره‌ای بصورت په ای و طبقه ای در فضای باز پارک

 

نورپردازی آبنمای سنگی

آبنماهای سنگی چندین حس را با هم درگیر می‌کنند؛ حس شنوایی که از شنیدن صدای جریان آب تحریک می‌شود و حس لامسه که به دلیل رطوبت و خنکی ناشی از آبنما در محیط وجود دارد. اما با نورپردازی می‌توان چشم بینندگان آبنما سنگی را هم به خود درگیر کرد. امروزه از روش‌های مختلفی برای نورپردازی آبنمای سنگی استفاده می‌شود. برخی از نورها ثابت هستند و فقط در تاریکی شب روشن می‌شوند. برخی دیگر از نورها همراه با فواره‌ آب روشن و خاموش می‌شوند تا جذابیت بصری آن بیشتر شود.

آبنمای سنگی کلاسیک سه طبقه با نورپردازی مخفی در فضای باز

نکات مهم طراحی و ساخت آبنمای سنگی

در هنگام خرید آبنما به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ در این بخش نکاتی هنگام خرید آبنما باید بدانید را بیان می‌کنیم.

انتخاب سایز مناسب آبنما

پس از انتخاب محل مورد نظر برای نصب آبنما، باید سایز و اندازه آبنمای سنگی را انتخاب کنید. توصیه می‌شود برای فضاهای داخلی یا خارجی کوچک، برای جلوگیری از شلوغی و ناهماهنگی از آبنماهای سنگی در سایزهای کوچک و فرم‌های ساده استفاده کنید. اما اگر فضای خارجی یا داخلی به اندازه کافی بزرگ است، قطعاً آبنماهای سایز بزرگ می‌توانند انتخاب ایده‌آلی باشند.

آبنمای سنگی پایه دار با سایز متوسط در باغی گلکاری شده

فرم مناسب آبنمای سنگی

آبنماهای سنگی دارای تنوع و طرح‌های متفاوتی هستند و این امکان را برای شما فراهم می‌کنند، حتی در فضاهای بسیار کوچک نیز از آبنما استفاده کنید. در گذشته آبنماها را به صورت حوض طراحی می‌کردند، که دارای فرم و اشکال ساده بودند. اما امروزه آبنماها از فرم ساده خارج شده‌‌اند و می‌توانید آن‌ها را با اشکال مختلف طراحی و اجرا کنید.

آبنمای سنگی چهار طبقه وسط باغچه‌ای دایره شکل در حیاط یک خانه ویلایی

حوضچه آبریز می‌تواند به صورت اشکال مربع، مستطیل، دایره و اشکال دیگر هندسی باشد. فرم آبنما باید با توجه به اندازه فضای مورد نظر انتخاب شود. با توجه به دکوراسیون و سبک فضای مورد نظر می‌توانید فرم آبنما را به صورت کلاسیک، مدرن یا فانتزی طراحی کنید. معمولاً برای محوطه از آبنماهای میدانی استفاده می‌کنند که از هر سمت دید داشته باشد یا به دلیل کمبود فضا می‌توانید از آبنماهای یک طرفه یا دیواری که تنها از یک سمت دید دارند، استفاده کنید. فرم آبنماهای سنگی می‌تواند یک طبقه، دو طبقه، سه طبقه و حتی بیشتر باشد و با انتخاب مجسمه‌های سنگی در آبنما ظاهر آن را جذاب‌تر کنید.

انتخاب محل مناسب آبنما

ابتدا باید محل مورد نظر را برای نصب آبنمای سنگی انتخاب کنید. ابعاد فضای مورد نظر به شما این امکان را می‌دهد تا آبنما را در سایز مناسب و شکلی درست انتخاب کنید. از آنجا که آبنماها به دلیل فرم ظاهری و انتشار صدای آب نقش یک عنصر تزیینی را بازی می‌کنند، معمولاً در یک فضا به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته می‌شوند. از این رو بهتر است یک فضای مناسب را برای نصب آبنما از نوع سنگی انتخاب کنید.

آبنمای سنگی کوچک در حیاط چمن شده‌ی خانه ای با دیوارهای قرمز آجری

معمولا برای محوطه‌های بزرگ، هر چه اندازه آبنما بزرگتر باشد، قطعاً بیشتر دیده می‌شود، اما برای فضاهای کوچک آبنما با ارتفاع کم توصیه می‌شود. در فضاهای کوچک بهتر است صدای آب با ملایمت بیشتری به گوش برسد.

مراقبت و نگهداری آبنمای سنگی

یکی از موضوعاتی که اغلب مورد غفلت قرار می‌گیرد، مراقب و نگهداری آبنما سنگی است. برای اینکه آبنمای سنگی شما طول عمر بیشتری داشته باشد و دچار خرابی‌های مداول نشود مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم را رعایت کنید.

تمیز کردن آبنمای سنگی

اولین و مهم‌ترین کاری که برای مراقبت از آبنما سنگی باید انجام دهید، تمیز کردن دوره‌ای آن است. حتما زمان مشخصی از ماه را در نظر بگیرید تا بدنه، پمپ، آب و تمام تجهیزات آبنما به طور کامل تمیز شود. سهل‌انگاری در تمیز کردن آبنما ممکن است به قیمت خراب شدن دائمی آن برای شما هزینه داشته باشد.

تعمیر و نگهداری پمپ

موضوع دیگری که باعث افزایش طول عمر آبنمای سنگی می‌شود، تعمیر و نگهداری پمپ آب آن است. مهم‌ترین بخش آبنما، پمپ است که به دلایل مختلف ممکن است دچار نقص شود. با خراب شدن پمپ عملا آبنمای شما بلااستفاده می‌شود. بنابراین سعی کنید ساعات بخصوصی از روز یا شب، پمپ را خاموش کنید و فشار زیادی به آن نیاورید.

جلوگیری از ایجاد جلبک

جلبک‌ها قاتل آبنمای سنگی هستند. برای مراقبت از آبنما باید دائما وجود جلبک در بخش‌های مختلف آن را بررسی کرده و از ایجاد هرگونه جلبک روی بدنه‌ی آبنما یا پمپ آن جلوگیری کنید. می‌توانید از روش‌های شیمیایی هم برای جلوگیری از به وجود آمدن جلبک بهره ببرید.

مراحل ساخت آبنمای سنگی

چطور یک آبنمای سنگی در خانه بسازیم؟ در این بخش به این سوال پاسخ می‌دهیم و ماحل ساخت آبنمای سنگی را بیان می‌کنیم. توجه داشته باشید که ساخت آبنمای سنگی کار چندان دشواری نیست و کافیست مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

 • مشخص کردن محل قرار گرفتن آبنما: اولین گام این است که بدانید آبنما را می‌خواهید دقیقا در کدام قست از خانه طراحی کنید. بهتر است مکانی انتخاب شود که به لوله‌کشی‌های آب و خروجی‌های فاضلات نزدیکتر باشد.
 • طراحی ساختار اصلی آبنما و آب‌ریز: بعد از اینکه محل قرار گرفتن آبنما سنگی را مشخص کردید، نوبت به طراحی اولیه می‌رسد. روی یک کاغذ ابعاد (طول، عرض و ارتفاع) آبنما را تعیین کنید و مشخص کنید آبنمای شما به چه شکلی قرار است باشد.
 • زیرسازی اولیه: یکی از مهم‌ترین مراحل برای ساخت آبنمای سنگی، زیرسازی است. در زیرسازی اولیه باید کف آبنما با سیمان پوشانده شود و از عایق‌های مناسب که مانع از نشت آب از کف حوضچه‌ی آبنما شوند استفاده کنید.
 • زیرسازی ثانویه: در مرحله‌ی بعدی و پس از عایق کاری زیربنای آبنما نوبت به زیرسازی ثانویه می‌رسد که باید در این مرحله ادوات آبنما قرار داده شود. لوله‌کشی، پمپ گذاری و قرار دادن نازل‌ها و فواره‌ها در این بخش اجرا می‌شود و محل ورود و خروج آب حوضچه‌ی آبنما مشخص می‌شود.
 • ایجاد شیب‌بندی مناسب: با توجه به نوع آبنما (دیواری، ایستاده، طبقاتی و …) باید شیب مناسب برای جریان آب در نظر بگیرید. این مرحله باید با وسواس بیشتری انجام شود تا از هدر رفتن آب و انرژی جلوگیری کند.
 • نورپردازی آبنما سنگی: قبل از ایکه مرحله آخر و چیدمان سنگ‌ها را انجام دهید باید به نورپردازی آن فکر کنید. سیم‌کشی چراغ‌های آبنما باید به گونه‌ای انجام شود که با گذشت زمان و در اثر برخورد با آب و رطوبت، چراغ‌ها و سیم‌کشی آنها دچار آسیب نشود.
 • چیدمان سنگ‌ها: در مرحله آخر، سنگ آبنما را در محل خود قرار می‌دهید و کار ساخت آبنما به پایان می‌رسد. پس از اتمام کار حتما بررسی کنید که آبنمای شما چه میزان هدر رفت آب دارد و سعی کنید این میزان را به حداقل برسانید.

قیمت آبنمای سنگی

با توجه به این نکته که آبنماهای سنگی با سنگ‌های مختلف ساخته می‌شوند، قیمت‌های متغیر دارند. سایز و فرم آبنما تاثیر به سزایی در قیمت آبنما می‌گذارد، برخی از مدل‌های آبنما با طرح سنگ که به شکل رومی هستند، به دلیل نوع ساختار و تراش‌های سنگ، نسبت به سایر آبنماها قیمت بالاتری دارد. البته کیفیت سنگ هر چه بالاتر باشد، قیمت سنگ نیز افزایش پیدا می‌کند. علاوه‌بر این موارد، نصب آبنمای سنگی نیاز به عایق‌کاری دارد تا آب به سایر قسمت‌های ساختمان نشت پیدا نکند. مهیا کردن تجهیزاتی همچون پمپ، لوله کشی و اتصالات و البته لوازم جانبی همچون نورپردازی و سیستم صوتی نیز می‌توانند در قیمت نهایی آبنما تاثیرگذار باشند.

آبنما سنگی دو طبقه و به شکل سر دو اسب در حال آب خوردن

سخن پایانی

اگر همچنان علاقه‌مند هستید که طبیعت را به خانه خود بیاورید، انتخاب آبنمای سنگی یک انتخاب ایده‌آل خواهد بود. این نوع آبنماها توانسته‌‌اند به دلیل شکل ظاهری و دوام بالایی که دارند، یک انتخاب منحصر به فرد باشند. آبنماها معمولا در انواع سایزها ساخته می‌شوند تا همه افراد بتوانند در فضاهای مختلف از آن‌ها استفاده و حس آرامش را به فضای خود بیاورند.

سوالات متداول

در انتخاب آبنمای سنگی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. محل جانمایی آبنمای سنگی 2. انتخاب متریال مقاوم 3. سایز آبنما 4. طرح و مدل 5. لوازم و تجهیزات نصب 6. کاربرد آبنما با توجه به کاربری فضا 7. قیمت آبنما


از چه سنگ‌هایی می‌توانیم در طراحی آبنمای سنگی استفاده کنیم؟

سنگ آهک، سنگ مرمر، سنگ گرانیت یا سنگ تراورتن از جمله مواردی هستند که شما می‌توانید در طراحی آبنمای سنگی از آن‌ها استفاده نمایید.


در چه فضاهایی می‌توانیم از آبنمای سنگی استفاده کنیم؟

در طراحی فضاهای اداری، تجاری، هتل‌ها، مراکز تفریحی، تالارها و طراحی محوطه رستوران و کافی شاپ، شما می‌توانید از آبنمای سنگی برای تزیین دکوراسیون استفاده نمایید.‎