ضوابط و اصول برای بهترین طراحی فودکورت

فضای تاریک فودکورتی با میز و صندلی خای چوبی و نورپردازی های نقطه ای

فودکورت‎ها شلوغ‌ترین غذاخوری‌ها هستند، چرا که مراکز فروش غذای زیادی وجود دارد و افراد با سلیقه‌های مختلف به آنجا می‌روند تا یک وعده غذایی خوب را میل کرده و اوقات خوشی را در آنجا بگذرانند. سخت‌ترین جنبه حضور در فودکورت وجود رستوران‌های دیگر است که می‌توانند تجارت شما را سرقت کنند و بهترین نکته برای حضور در فودکورت نیز وجود همان رستوران‌ها است که می‌توانند شما را به یک ستاره تبدیل کنند. به شرط اینکه بدانید چگونه می‌توانید خدمات خود را از خوب به عالی ارتقاء دهید! برای طراحی فودکورت و دستیابی به موفقیت باید به برخی از نکات توجه ویژه‌ای شود.

 

سوالات متداول:

نحوه سفارش در فودکورت چگونه است؟

در فودکورت مشتری پس از انتخاب غذای خود، آن را در پیشخوان سفارش، هزینه آن را پرداخت و از همان پیشخوان غذا را دریافت می‌کند و در فضای مشترک به صرف غذا می‌پردازد.


هنگام طراحی فودکورت به چه مواردی توجه کنیم؟

1- بررسی مکان 2- میزان فضای فودکورت 3- طراحی داخلی 4- چیدمان میز و صندلی 5- نور، رنگ، اکسسوری 6- منوی فودکورت 7- بودجه راه اندازی 8- استخدام پرسنل حرفه ای 9- مدیریت منسجم 10- خرید تجهیزات 11- سرگرم کردن مشتری 12- جذب مشتری با تبلیغات.

 

نحوه خدمات دهی در فودکورت

تصویر یک فودکورت به رنگ کرم و قهوه ای با سقف نورپردازی شده و میز و صندلی های چوبی

نحوه خدمات دهی در فودکورت نسبت به رستوران‌ها کمی متفاوت است. مشتری پس از انتخاب غذای خود، آن را در پیشخوان سفارش، هزینه آن را پرداخت و از همان پیشخوان غذا را دریافت می‌کند و در فضای مشترک به صرف غذا می‌پردازد.

 

ایده‌هایی برای برنامه‌ریزی فودکورت

فودکورتی با میزهای مستطیلی و چهارپایه های گرد چوبی با دیوارپوش های زرد

وقتی صحبت از برنامه ریزی طراحی فودکورت می‌شود، شما باید عوامل مهم مختلفی مانند مکان، شکل ظاهری، بودجه و مدیریت را در نظر بگیرید. این ملاحظات به شما کمک می‌کنند تا طرحی را فراهم کنید که بهره‌وری مطلوبی داشته باشید.

 

بررسی مکان مناسب

طراحی فودکورت با میزها و نیمکت های سفید و مشکی و نورپردازی دایره ای آبی رنگ روی سقف

موقعیت مکانی یک موضوع مهم است که باید به هنگام ایجاد یک فودکورت در ذهن داشته باشید چرا که در موفقیت شما بسیار مؤثر است. باید اطراف محل فودکورت را بررسی و از رقبای خود اطلاعات کافی داشته باشید. قطعاً بهترین محل برای راه‌اندازی یک فودکورت جایی است که رفت و آمد مردم در آن منطقه بسیار دارای نمای دیدنی و قابل دسترس باشد. این موضوع باعث می‌شود تا مشتریان بیشتری به فودکورت مراجعه کنند. به عنوان مثال، اگر یک فودکورت در نزدیکی فرودگاه واقع شده باشد، ارائه خدمات باید به گونه‌ای طراحی شود که در یک زمان معین، یک جمعیت بزرگ را کنترل و خدمات به درستی ارائه شود. اگر فودکورت در مجاورت ساحل، ایستگاه مترو یا مرکز شهر واقع شده باشد، طراحی فودکورت نیز متفاوت است. بنابراین مهم است که در کدام محل قصد راه اندازی فودکورت را دارید. فودکورت‌ها را می‌توان در مراکز خرید، فرودگاه‌ها، مراکز سرگرمی و پارک‌ها تأسیس کرد.

 

میزان فضای فودکورت

فودکورتی با سقف کاذب چوبی، میز و صندلی های چوبی و لوستر آویز سفید

اندازه یک فودکورت معمولاً از 250 مترمربع تا 1000 مترمربع است. در متراژ کمتر از 500 مترمربع، حدود 5 رستوران می‌توانند فعالیت کنند. 250 مترمربع بسیار کوچک است و فضای کافی برای نشستن مشتری وجود نخواهد داشت. 1000 مترمربع نیز بیش از حد بزرگ است و به یک سرمایه گذاری کلان نیاز دارد.

 

طراحی فودکورت بزرگی با میز و صندلی های رنگی چوبی

فضایی که برای یک فودکورت در نظر می‌گیرید باید به اندازه‌ای باشد که پاسخگوی مشتریان در تعداد بالا باشد، همچنین چیدمان میز و صندلی‌ رستورانی به گونه‌ای صورت بگیرید تا افرادی که برای صرف غذا به فودکورت می‌آیند، احساس آرامش داشته باشند و صداهای میز کناری، آن‌ها را رنجیده خاطر نکند. همچنین قرارگیری پیشخوان‌ها باید به گونه‌ای باشد که در جلوی دید و در دسترس مشتریان باشد.

 

فضای مشترک فودکورت

اینفوگرافی ویژگی های فضای مشترک فودکورت با تم سبز و یک عکس

فودکورت به طور کلی یک فضای سرپوشیده با پیشخوان‌هایی برای ارائه مواد غذایی متعدد است و یک فضای مشترک برای صرف غذا را فراهم کرده است. فضای مشترک محلی است که مشتریان می‌توانند برای لذت بردن از خدمات فودکورت در آنجا بنشینند. این منطقه نیاز به آرامش و راحتی دارد، طراحی این منطقه به طور معمول ساده است و با سایر نقاط سازگار به نظر می‌رسد. همه پیشخوان‌ها با آرم‌ها و منوهای مختلف درنهایت طراحی یکسانی دارند. چیدمان صندلی‌ها و میزها در این فضا باید منطقی و اصولی باشد، با توجه به فضا نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد.

 

طراحی داخلی فودکورت

فودکورتی با میزهای چوبی و صندلی های فلزی آبی با لوستر آویز سفید و دیوارهای شیشه ای

شکل ظاهری فودکورت یکی دیگر از موارد مهمی است که در هنگام طراحی نباید از آن غافل شد. پرداختن به عناصری همچون طرح زمینه، روشنایی، رنگ، بافت، نوع میز و صندلی و انواع اکسسوری ها بسیار مهم است. هنگام تصمیم‌گیری درباره شکل ظاهری فودکورت، از جذاب بودن طراحی فودکورت و انعکاس ویژگی‌ها اطمینان حاصل کنید.

 

چیدمان میز و صندلی در فضای مشترک

طراحی فودکورت با میزهای چوبی مستطیلی قهوه ای و سفید و صندلی های مشکی و سقف چوبی

در طراحی فود کورت به دلیل اینکه فضا محدود است باید با بهترین تکنیک‌ها دکوراسیون فوت کورت را انجام داد. اولین نکته‌ای که در چیدمان میز و صندلی‌ها باید توجه کنید، رفت و آمد آسان است. باید فضا را به گونه‌ای چیدمان کنید تا در ساعات اوج ورود مشتری‌ها، فضای کافی برای نشستن و رفت و آمد آن‌ها وجود داشته باشد، در غیر این صورت بسیاری از مشتریان خود را از دست خواهید داد. رازی که در چیدمان میز و صندلی فودکورت وجود دارد، اندازه میزها است که باید متناسب با فضای نشیمن و البته نوع غذایی که سرو می‌شود، انتخاب شود. بهتر است از میزهایی استفاده کنید که فضای کافی برای سرو چندین مدل غذا داشته باشند.

 

نور، رنگ، اکسسوری

فودکورتی با میز و صندلی های چوبی، گیاهان سبز ، دیوارهای آبی رنگ

طراحی جذاب سالن باعث می‌شود که مشتریان جذب فضای فودکورت شوند. آنچه در جذابیت فضا تأثیرگذار است، استفاده از رنگ‌های گرم، برای مبلمان، کف، دیوار و سایر لوازم است. از رنگ‌هایی استفاده کنید که علاوه‌بر جذابیت، اشتها را نیز افزایش می‌دهند. نورپردازی‌های خاص جذابیت سالن را دوچندان می‌کنند استفاده از انواع روشنایی‌های مدرن که در طرح‌های مختلف تولید می‌شوند، می‌توانند فضای فودکورت را خاص و هیجان‌انگیز نشان دهند. با توجه به سبکی که فودکورت دارد، می‌توانید انواع اکسسوری‌ها از جمله گلدان، درختچه، آبنما، تابلوهای هنری، مجسمه و شمعدان را به فضای خود اضافه کنید.

مقاله راهنمای جامع برای رنگ‌آمیزی دیوار را مطالعه فرمایید.

 

انتخاب جداکننده و دیوایدرهای مناسب

طراحی فودکورتی با میزهای چوبی، صندلی های زرد و جداکننده های شیشه‌ای مات

طراحی فودکورت با میزها و نیمکت‌های چوبی، فوتبال دستی و گلدان‌های گل مستطیلی مشکی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر فودکورتی، وجود فضای مشترک برای مشتریان متفاوت و با تعداد بالا است. به همین دلیل نیز لازم است که در طراحی فودکورت خود، علاوه بر تمامی مواردی که در نظر دارید بتوانید حریم شخصی از میز و صندلی و یا حتی حدود مشخصی از هر رستورانی را مشخص کنید. در چنین شرایطی انتخاب جداکننده و دیوایدرها بسیار لازم و واجب به حساب می‌آیند. این وسایل، شامل المان‌های بسیار متفاوتی می‌شوند که از میان آن‌ها می‌توان به گلدان، مجسمه و… اشاره کرد. در کنار این، اما عناصر اصلی دیگری همچون تغییر رنگ میز و صندلی‌ها و یا حتی تغییر شکل کف‌پوش‌ها نیز می‌تواند در جدا کردن فضاهای مختلف، مؤثر باشد.

 

تهویه مناسب برای فودکورت

طراحی فودکورت بزرگی با میزهای چوبی و صندلی های مشکی و سفید و سقف نورپردازی شده

از آنجایی که در فودکورت شما تعداد بسیار زیادی مشتری وجود دارد و احتمالاً هم فضای فودکورت، بسته است موضوع تهویه هوا مسئله بسیار مهمی خواهد بود. بنابراین لازم است که برای تهیه فودکورت خود به دنبال سیستم‌های قوی و قدرتمندی باشید که متناسب با فضای فودکورت شما به خوبی عمل کرده و نیازهای فضا را برطرف نمایند.

 

انتخاب صندلی مناسب کودکان

طراحی فودکورتی با میزهای گرد قرمز و صندلی های زرد رنگ مناسب برای همه سنین

به طور کلی فضای موجود در فودکورت به نوبه خود شلوغ و پر سر و صداست و همین موضوع نیز می‌تواند در راحت نبودن کودکان و خردسالان، مؤثر باشد. در نتیجه به دنبال آن هم، والدین احساس راحتی چندانی نخواهند داشت. در چنین موقعیتی بهتر است که با فراهم کردن شرایط مناسبی برای کودکان، به والدین آن‌ها کمک کنید تا بتوانند مدت زمان بیشتری را در فودکورت شما بمانند و از صرف غذایشان لذت ببرند. تهیه صندلی کودک یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در این شرایط به کمکتان می‌آید. با این کار، هم به کودک کمک می‌کنید که راحت‌تر باشد و از اینکه دائماً در آغوش دیگران باشد اذیت نشود و هم به والدین کمک می‌کنید تا وعده‌های غذایی‌شان را راحت‌تر و بدون دغدغه تر میل کنند.

 

منوی فودکورت

طراحی منوی فودکورت بالای پیشخوان با نورپردازی های مستقیم به آن

مرحله بعدی برای طراحی فودکورت، طراحی منو است. یک منوی زیبا و منظم می‌تواند تأثیر زیادی در جذب مشتری داشته باشد. این منو باید، شامل غذاهایی باشد که به سرعت آماده و مهیا می‌شوند. دقت در منو قطعاً رضایت مشتری را در پی خواهد داشت، چرا که توانسته‌اید پاسخ ذائقه همه مشتریان را بدهید. البته توجه داشته باشید در کنار تنوع ارائه غذا باید کیفیت را همیشه در سطح بالایی نگه دارید. می‌توانید برای راحتی بیشتر برای هر یک از غرفه‌ها، یک منوی جداگانه تهیه کنید، تا مشتریان با توجه به خواسته خود منو را بررسی و سفارش را ثبت کنند. در طراحی منو از رنگ‌های جذاب و عکس‌های رنگی استفاده کنید، همچنین درج قیمت نیز می‌تواند کار شما را تسهیل ببخشد.

 

بودجه راه اندازی فودکورت

فودکورتی با میز وصندلی های رنگی سبز و نارنجی و سرخابی

بودجه یکی دیگر از عوامل برجسته‌ای است که نقش مهمی در طراحی فود کورت دارد. هنگام طراحی باید به دقت میزان بودجه را تعیین کنید. بودجه‌ای که شما در نظر می‌گیرید، می‌تواند بر روی تمام عناصر از جمله متراژ، طراحی داخلی، نوع منو و کیفیت غذا تأثیرگذار باشد. برای راه اندازی فودکورت می‌توانید هزینه را به چند قسمت تقسیم کنید، بخشی را برای دکوراسیون، بخشی را برای خرید تجهیزات و قسمتی را برای مواد مصرفی و حقوق کارمندان در نظر بگیرید. هزینه خریداری تجهیزات و استخدام نیروی انسانی بخش بزرگی از سرمایه‌گذاری شما را تحت شعاع قرار می‌دهند. پس از تعیین هدف و هزینه، با پیش گرفتن استراتژی مدیریت منسجم، قطعاً می‌توانید هزینه‌ها را کنترل و در فاصله زمانی کوتاهی به سودآوری برسید.

 

استخدام پرسنل حرفه‌ای

 چهار پرسنل یک فودکورت با لباس فرم سفید و کلاه مخصوص

استخدام پرسنل با تجربه و حرفه‌ای می‌تواند در کسب سود بیشتر به شما کمک کند. در کنار آشپزهای حرفه‌ای استخدام صندوقدار، نظافت کننده، گارسون و مسئول خرید در اولویت هستند. بهتر است نیروی کاری که استخدام می‌کنید در یک دوره فشرده، نکات مهم به آن‌ها آموزش داده شود. زمانی که پرسنل به خوبی آموزش دیده باشند، آماده‌اند تا بهترین تلاش خود را جهت جلب رضایت مشتری انجام دهند. با این حال، آن‌ها باید یک چیز اضافی داشته باشند چرا که شما در یک فودکورت هستید و سایر رستوران‌ها نیز همین کار را می‌کنند! آن‌ها باید رفتاری دوستانه داشته باشند. این بدان معنا نیست که باید نزد تمام کسانی که در حال راه رفتن هستند، بروند و با منوی خود آن‌ها را آزار دهند، این کار باعث می‌شود که آن‌ها دور شوند و هرگز به آنجا برنگردند. آن‌ها فقط باید باهوش باشند، اگر شخصی را در حال نزدیک شدن به پیشخوان می‌بینند، باید با لبخند از او استقبال کرده و با لحن نرم و تماس چشمی از رفتن او به جای دیگر جلوگیری کنند.

 

مدیریت منسجم

فودکورتی با طراحی منحنی و میز وصندلی های چوبی با پایه فلزی

طراحی رستوران فود کورت تا حدودی به کیفیت مدیریت بستگی دارد. اگر در رستوران نیروی انسانی باتجربه وجود داشته باشد و مدیریت از اطلاعات و تجربه خوبی برخوردار باشد، می‌توانید از تجهیزات پیشرفته استفاده و کیفیت و عملکرد کار خود را بالا ببرید تا در زمان کوتاهی به موفقیت برسید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونگی دکوراسیون انواع سبک‌های رستوران را مطالعه فرمایید.

 

خرید تجهیزات فودکورت

فودکورتی با طراحی دیوار سقف سفید و باکس های گل سبز رنگ

تجهیزات زیادی برای راه‌اندازی یک فودکورت نیاز است که می‌توان به تجهیزات آماده‌سازی، تجهیزات پخت، تجهیزات نگهداری و تجهیزات شستشو تقسیم کرد که البته هر یک با توجه منوی غذایی در اشکال مختلف طراحی و تولید می‌شوند. از جمله تجهیزاتی که باید برای تجهیز کردن فودکورت آن‌ها را خریداری کرد می‌توان به دستگاه مرغ بریان، دستگاه مرغ سوخاری، سرخ کن، توستر، اجاق گریل، تاپینگ پیتزا، دستگاه کباب ترکی، فر پیتزا و سایر لوازم اشاره کرد. همچنین به تعدادی کانتر برای سرو غذا نیاز است که می‌تواند کانترهای سرد یا کانترهای گرم باشند همچنین یک کانتر برای قاشق، چنگال، چاقو، نمک، فلفل، نی، لیوان، دستمال کاغذی، انواع سس‌ها و سایر موارد، مورد نیاز است تا مشتری پس از دریافت سفارش خود با توجه به نوع غذا و نیاز خود از این کانتر استفاده کند.

 

سرگرم کردن مشتری

طراحی فودکورت با استفاده از بازی های سرگرم کننده با تم رنگی سبز و قرمز

اجازه ندهید به دلیل پر بودن صندلی‌های فودکورت، مشتری از آنجا برود. آن‌ها را سرگرم کنید تا منتظر بمانند و صندلی خالی شود، در غیر این صورت به رستوران دیگری می‌روند. این سرگرمی‌ها می‌تواند دارت، بازی‌های رومیزی، شطرنج، سالن کوچک بولینگ یا هر کار دیگری باشد که آن‌ها می‌توانند در حین انتظار آن را انجام دهند. روش جالبی که باعث می‌شود مشتری‌ها به شما پایبند باشند، این طور نیست؟

 

جذب مشتری با تبلیغات

فودکورتی با نیمکت های منحنی کرم و میزهای چوبی مربعی

مسابقه، بله، این یک ایده باورنکردنی است که در یک فودکورت شلوغ همه را به رستوران شما هدایت می‌کند. بنرها و پلاکاردهای مسابقه را در همه جا نصب کنید. “به نظر شما چه ماده شگفت‌انگیزی در همبرگر جدید ما وجود دارد؟” استفاده از جملات انگیزشی می‌تواند مشتریان را به محل شما بیاورد. با طراحی مسابقه و اهدای جوایز می‌توانید یک بازاریابی آسان داشته باشید و به کارکنان حسود رستوران کناری یک چشمک پیروزمندانه بزنید.

 

مشکلات فودکورت و راه حل‌های آن

فودکورت شلوغی با میزهای گرد چوبی و صندلی های فلزی مشکی

امروزه، فودکورت‌ها به بخشی مهم در تمام مراکز خرید معروف و سایر ساختمان‌های عمومی تبدیل شده‌اند. با توجه به ماهیت و نوع عملیاتی که فودکورت‌ها در پیش گرفته‌اند، آن‌ها بیش از حد شلوغ هستند و نمی‌توان انتظار داشت که در چنین مکان‌هایی بتوان با آرامش غذا خورد. به دلیل صف‌های طولانی و ازدحام زیاد، مشتریان مجبور به ایستادن‌های طولانی هستند. اگر مشتری‌ها آخر هفته در ساعت‌های اوج به فودکورت مراجعه کنند، احتمال دارد با یک صف طولانی روبه‌رو شوند.

برای راه حل این مشکل می‌توانید از شماره‌دهی استفاده کنید و ازدحام جلوی پیشخوان را کاهش دهید. مشتریان در هنگام سفارش وعده‌های غذایی خود از فودکورت نمی‌توانند غذای خود را سفارشی کنند. این موضوع به دلیل شلوغ بودن و البته یکپارچگی منو است. یک عیب بزرگ دیگر فودکورت ها این است که بیشتر اوقات منوهای شخصی در دسترس نیست و مشتریان باید از منوی مشترکی که در نزدیکی پیشخوان سفارش نمایش داده می‌شود، استفاده کنند. این موضوع برای مشتریان بسیار ناراحت‌کننده است. می‌توانید از منوهای خلاقانه استفاده کنید و بر روی میزها آن‌ها را قرار دهید.

 

رسیدگی به شکایات در اولین فرصت

فودکورتی در یک مرکز تجاری با میزهای گرد سفید و صندلی های فلزی نارنجی

خوب، مشتریان ناراضی می‌توانند خیلی سریع آرامش خود را از دست بدهند. اگر تبلیغات منفی رایگان نمی‌خواهید و قصد ندارید بقیه روز خود را بدون هیچ مشتری سپری کنید، باید سریع به خواسته مشتری بپردازید. فودکورت عمدتاً یک فضای باز است و همه می‌توانند همه چیز را ببینند و بشنوند. اگر شکایتی از مشتری وجود دارد، بلافاصله بدون اتلاف یک دقیقه، به آن رسیدگی کنید. کارکنان باید یک لحظه پشت میز بنشینند و برای حل مشکل با مشتری مؤدبانه صحبت کنند.

 

سخن پایانی

فودکورتی با میزهای مستطیلی سفید و صندلی های زرد رنگ

برای راه‌اندازی و طراحی فودکورت ابتدا بودجه خود را تعیین و سپس محلی مناسب را انتخاب کنید، با طراحی داخلی به سبک‌های مدرن و خلاقانه، منوهای متنوع و خوش طعم، پرسنل با تجربه و حرفه‌ای می‌توانید در جذب مشتری موفق ظاهر شوید. در محیطی تمیز و آرام با یک موسیقی ملایم خاطره‌ای به یاد ماندنی در ذهن مشتری نقش می‌بندد.