صندلی تابی چیست و انواع آن و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی و فضای باز

تصویر اتاقی با صندلی ریلکسی چوبی بدون پایه با تشکچه سفید

تاب خوردن یکی از تفریحات پرطرفدار و هیجان‌انگیز در دوران کودکی اکثر افراد بوده است. همه ما خاطرات در صف ایستادن برای سوار شدن روی تاب‌ها‌ی فلزی را به یاد داریم. اگرچه این تفریح دوست داشتنی سن و سال نمی‌شناسد اما متاسفانه امروزه به دلیل نداشتن فضای کافی برای ساخت یا نصب تاب باید از خیر آن گذشت. در چند دهه اخیر اکثر برندهای مبلمان صندلی‌های معلقی را طراحی کرده‌اند که شباهت زیادی به تاب خانگی دارند و به آن‌ها صندلی تابی می‌گویند.

این صندلی‌ها تا حد زیادی می‌توانند هیجان تاب خوردن را به افراد منتقل کنند. صندلی‌های تابی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با حرکات آرام خود می‌توانند باعث ایجاد آرامش در افراد شوند. آرامش حاصل از نشستن روی صندلی تابی و مشاهده مناظر زیبا غیر قابل انکار است.

همچنین این نوع صندلی می‌تواند به عنوان جایگاهی برای خواب‌ عصرگاهی باشد و اگر اهل مطالعه هستید این صندلی گزینه مناسبی برای شما است. برای انتخاب صندلی تابی کاربردی و متناسب با دکوراسیون فضای مورد نظرتان در ابتدا باید با انواع صندلی تابی و کاربردش در دکوراسیون داخلی و فضای باز آشنا شوید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره صندلی راک و کاربرد آن در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.

سوالات متداول:

ویژگی های صندلی تابی چیست؟

 جنس بدنه‌ی این صندلی‌ها عموما ضد آب است به همین دلیل برای فضای خارج و داخل خانه مناسب است و می‌توان متناسب با سبک دکوراسیون فضای مورد نظر آن را انتخاب کرد. ساختار این صندلی به گونه‌ای طراحی شده است که قسمت نشیمن آن توسط یک زنجیر یا طناب نسبتا مستحکمی به بدنه یا پایه متصل می‌شود. البته نوع بدون پایه آن هم وجود دارد که به سقف متصل می‌شود. 


انواع مدل صندلی تابی را نام ببرید؟

صندلی‌های تابی انواع بسیار مختلفی دارد که بر اساس ویژگی‌های خاص دسته‌بندی می‌شوند.1- بر اساس نوع اتصال: پایه‌دار و بدون پایه. 2- بر اساس جنس سبد: حصیر، چوب، فایبرگلاس، مکرومه، بامبو، حصیری-پلاستیکی و کنفی. 3- بر اساس شکل نیز به انواع تخم‌ مرغی، دایره‌ای، رو باز و اشکی تقسیم بندی می‌شوند. 


ویژگی های صندلی تابی مکرومه چیست؟

قسمت سبد این صندلی‌ها از جنس مکرومه است و برای راحت‌تر نشستن بر روی آن معمولا از تشکچه یا بالشت‌هایی استفاده می‌کنند. پشت این صندلی کاملا نرم، راحت و مناسب برای چرت زدن است و آرامش زیادی به فرد می‌دهد. این مدل صندلی هم برای فضاهای داخل خانه و هم خارج از خانه قابل استفاده است و انواع پایه‌دار و بدون پایه آن در بازار موجود است.


نکات مهم صندلی ریلکسی دو نفره چیست؟

با توجه به اینکه این صندلی بیشتر در محیط‌ و فضاهای باز استفاده می‌شود، جنس بدنه آن باید در مقابل آب و نور یووی خورشید و شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم باشد تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. تاب ریلکسی دو نفره در دو نوع پایه‌دار و بدون پایه در بازار موجود است. بعضی از انواع این تاب‌ها، دارای سایه‌بان نیز هستند.

 

فهرست مطالب:

تصویر یک اتاق آفتابگیر با دو صندلی ریلکسی حصیری با کوسن های کرم رنگ کنار گلدان های گل

صندلی تابی چیست؟

صندلی تابی در واقع نوعی صندلی راحتی محسوب می‌شود که انواع گوناگونی دارد و با نام‌های صندلی آویز و صندلی تخم‌ مرغی نیز شناخته می‌شود. جنس بدنه‌ی این صندلی‌ها عموما ضد آب است به همین دلیل برای فضای خارج و داخل خانه مناسب است و می‌توان متناسب با سبک دکوراسیون فضای مورد نظر آن را انتخاب کرد.

ساختار این صندلی به گونه‌ای طراحی شده است که قسمت نشیمن آن توسط یک زنجیر یا طناب نسبتا مستحکمی به بدنه یا پایه متصل می‌شود. البته نوع بدون پایه آن هم وجود دارد که به سقف متصل می‌شود. جنس قسمت نشیمنگاهی که اصطلاحا به آن سبد می‌گویند نیز با توجه به سبک و مدل آن متفاوت است و می‌تواند از جنس‌های گوناگونی باشد که در ادامه به توضیح بیشتر می‌پردازیم.

تصویر بالکنی با کفپوش و حفاظ چوبی و سه صندلی ریلکسی دیواری سفید رنگ

انواع صندلی تابی

صندلی‌های تابی انواع بسیار مختلفی دارد که بر اساس ویژگی‌های خاص دسته‌بندی می‌شوند.

بر اساس نوع اتصال به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند:

  • پایه‌دار
  • بدون پایه

بر اساس جنس سبد نیز شامل انواع متریال مختلف است مثل:

  • حصیر
  • چوب
  • فایبرگلاس
  • مکرومه
  • بامبو
  • حصیری-پلاستیکی
  • کنفی
  • و غیره

بر اساس شکل نیز به انواع تخم‌ مرغی، دایره‌ای، رو باز و اشکی و غیره تقسیم بندی می‌شوند. همچنین بر اساس اندازه در دو سایز تک نفره و دو نفره در بازار و فروشگاه‌های مبلمان موجود است. در ادامه به بررسی برخی از این انواع پرداخته‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی جامع کاربردها و استفاده از حصیر در دکوراسیون را مطالعه فرمایید.

 

تصویر یک صندلی تابی گرد چوبی با تشکچه و کوسن های سفید آویزان شده از درخت

صندلی تاب چوبی

این مدل برای افرادی که به متریال طبیعی علاقمند هستند، انتخاب بسیار مناسبی است و در طرح‌های بسیار متنوعی در بازار موجود است. اگر در ساخت صندلی تابی چوبی از چوب مرغوب استفاده شود، هم برای فضای داخل خانه و هم فضای خارج از خانه می‌تواند قابل استفاده باشد.

جنس چوبی این صندلی باعث می‌شود که صندلی توانایی تحمل وزن بیشتری را نسبت به مدل‌های مکرومه و حصیری داشته باشد. این مدل هم به صورت پایه‌دار هم بدون پایه طراحی شده و اگر در دکوراسیون داخلی منزلتان از متریال‌های طبیعی و چوب استفاده‌ شده است، صندلی تابی چوبی پیشنهاد بسیار خوبی برای اتاق نشیمن شما خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی وسایل چوبی تزیینی و کاربردی در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

تصویر یک صندلی تابی بدون پایه از جنس مکرومه با یک کوسن قرمز و کرم

صندلی تابی مکرومه

امروزه سبک بوهو در طراحی داخلی منازل بسیار ترند شده است و به دنبال آن صندلی‌های تابی مکرومه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، به‌طوری که در بازار طرفداران بسیاری پیدا کرده است. قسمت سبد این صندلی‌ها از جنس مکرومه است و برای راحت‌تر نشستن بر روی آن معمولا از تشکچه یا بالشت‌هایی استفاده می‌کنند. پشت این صندلی کاملا نرم، راحت و مناسب برای چرت زدن است و آرامش زیادی به فرد می‌دهد.

صندلی تابی مکرومه طرح‌های بسیار متنوع و زیبایی دارد و برای افرادی که سبک بوهو را می‌پسندند گزینه بسیار مناسبی است. این مدل صندلی هم برای فضاهای داخل خانه و هم خارج از خانه قابل استفاده است و انواع پایه‌دار و بدون پایه آن در بازار موجود است. برای زیباتر شدن این صندلی می‌توانید آن را با ریسه‌های برقی ریز تزئین کنید.

 

تصویر یک صندلی تابی حصیری پلاستیکی پایه دار قهوه ای رنگ روی فرش نارنجی و آبی

صندلی تابی حصیری-پلاستیکی

بدنه و اسکلت این مدل صندلی‌ها عموما از جنس فلز است که در کوره رنگ‌‌آمیزی می‌شود. جنس سبد آن از جنس پلی اتیلن است و بعضی از مدل‌های آن در برابر تابش آفتاب بسیار مقاوم هستند. این نوع صندلی بیشتر برای محیط‌های بیرون مانند تراس و روف گاردن و حیاط کاربرد دارد و به دلیل جنس پلاستیکی که دارد کمتر در فضاهای داخلی از آن استفاده می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات نورپردازی روف گاردن همراه با جدیدترین روش‌ها و تراس گاردن چیست؟ را مطالعه فرمایید.

 

اتاق خواب بزرگی با کفپوش خاکستری، تخت دو نفره و صندلی تابی بدون پایه سفید با کوسن قرمز

صندلی تابی اتاق خواب

اتاق خواب فقط مکانی برای خوابیدن نیست بلکه یک مکان خصوصی برای شما است که می‌توانید اوقات فراغت خود را در آن بگذرانید و کارهای مورد علاقه‌تان را انجام دهید. مدل‌های مختلفی از صندلی تابی برای اتاق خواب طراحی شده است. این مدل صندلی برای افرادی که از صندلی‌های مدرن و معمولی خسته شده‌اند، گزینه مناسبی خواهد بود.

صندلی‌های تابی که برای اتاق خواب استفاده می‌شوند معمولا از نوع بدون پایه هستند، البته این قضیه صددرصد نیست و بسیاری از افراد از نوع پایه‌دار آن برای اتاق خواب استفاده می‌کنند. بهتر است آن را در گوشه‌ی دنجی از اتاق خواب خود قرار دهید و قبل از خرید آن حتما ابعاد فضای مورد نظر را اندازه بگیرید.

با توجه به سبک دکوراسیون اتاق می‌توان از انواع صندلی‌های تابی در اتاق خواب استفاده کرد و برای ست شدن بیشتر با محیط از رنگ و طرح روتختی و پرده کمک گرفت. این صندلی می‌تواند یک جایگاه راحت برای استراحت و حتی چرت‌های بعد از ظهر شما باشد.

 

تصویر اتاق خواب کودک با یک صندلی تابی گرد پایه دار چوبی با تشکچه آجری

صندلی تابی کودک

یکی از پرطرفدارترین انواع صندلی برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک صندلی تابی است. در دیزاین اتاق کودکان‌ خردسال و نوزادان، می‌توان صندلی‌های تابی را به‌گونه‌ای طراحی کرد تا در تمام سنین قابل استفاده باشد و بتوان از نوزادی تا بزرگسالی از آن استفاده کرد. در سنین پایین و نوزادی، مادر می‌تواند از این صندلی برای خواباندن نوزاد خود کمک بگیرد و با آرامش به نوزاد خود شیر بدهد و او را بخواباند و در سنین بالاتر نیز می‌تواند وسیله‌ی خوبی برای بازی و سرگرمی کودک باشد.

برای انتخاب طرح و رنگ صندلی تابی برای اتاق کودک دستتان کاملا باز است و می‌توانید بر اساس سبک دکوراسیون اتاق و با توجه به رنگ و طرح سایر وسایل اتاق مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید. امروزه صندلی‌های تابی فانتزی از جنس فایبرگلاس و در طرح‌های بسیار متنوعی برای کودکان طراحی شده‌اند.

 

تصویری از انواع مدل های صندلی های تابی بدون پایه روی ایوان با منظره دشت

صندلی تابی دیواری یا صندلی تابی بدون پایه

صندلی‌های تابی بدون پایه مانند تاب‌ها دارای طرح‌های متنوع و زیبایی هستند. برای استفاده از این نوع صندلی تابی باید به این نکته دقت کنید که شما به فضای مناسبی نیاز دارید تا صندلی مقداری فضا برای تکان خوردن و جابه‌جا شدن داشته باشد.

بنابراین فضاهای بسیار کوچک و محدود برای نصب این مدل صندلی مناسب نیست. این صندلی را می‌توان به یک شاخه‌ی محکم درخت آویزان کرد و یا به یک ساختار مستحکم مانند سقف نصب کرد؛ ازاین‌رو این مدل برای افرادی که در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند، برای استفاده در خانه پیشنهاد نمی‌شود.

 

تصویر یک صندلی تابی حصیری به رنگ چوب با تشکچه و دو کوسن سفید در فضای باز

صندلی تابی پایه‌دار

اگرچه صندلی‌‌های تابی‌ بدون پایه تنوع بسیار زیادی دارند و حتی می‌توان گفت که زیباترین صندلی‌‌های تابی موجود در بازار از نوع بدون پایه است، اما مدل پایه‌دار نیز طرفداران خاص خود را دارد. امروزه پایه‌های متنوعی با طرح و جنس مختلف در بازار موجود است که به صورت جداگانه به فروش می‌رسند.

 

تصویری از یک صندلی ریلکسی پایه دار دو نفره با تشکچه و کوسن های نارنجی و قهوه ای در فضای باز

صندلی ریلکسی دو نفره

این تاب در واقع نوعی صندلی تابی هست که می‌تواند زیبایی زیادی به محیط و فضای مورد نظر شما بدهد و در مقابل زیبایی که به باغ یا حیاط شما می‌دهد، قیمت نسبتا پایینی دارد. با این وجود شما خود با قیمت نسبتا پایین‌تری می‌توانید این تاب‌ها را بسازید. این مدل تاب بیشتر به عنوان صندلی تراس و بالکن و همچنین در فضاهای باز مانند باغ و روف گاردن استفاده می‌شود که معمولا برای فضای داخل خانه کاربرد چندانی ندارد.

با توجه به اینکه این صندلی بیشتر در محیط‌ و فضاهای باز استفاده می‌شود، جنس بدنه آن باید در مقابل آب و نور یووی خورشید و شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم باشد تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. تاب ریلکسی دو نفره در دو نوع پایه‌دار و بدون پایه در بازار موجود است. بعضی از انواع این تاب‌ها، دارای سایه‌بان نیز هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات ۱۰ مدل چیدمان صندلی حیاط یا فضای باز و فضای نشیمن خصوصی در باغ را مطالعه فرمایید.

تصویر قسمتی از یک محل کار با چهار صندلی تابی حصیری بدون پایه

صندلی تابی برای محل کار

شاید شنیدن کلمه‌ی صندلی تابی در کنار محل کار بسیار عجیب باشد. ولی جالب است بدانید بسیاری از شرکت‌های معتبر و همچنین بسیاری از شرکت‌های خصوصی چه در خارج و چه در داخل کشور دارای اتاقی تحت عنوان اتاق استراحت هستند. طبیعتا یکی از وسایلی که می‌تواند برای این اتاق بسیار مفید باشد، صندلی تابی است. نوع صندلی که در این اتاق‌ها استفاده می‌شود با توجه به نوع شرکت بسیار متفاوت است و نمی‌توان مدل خاصی را برای همه‌ی شرکت‌ها در نظر گرفت.

تصویر حیاط ویلایی با استخر مستطیلی و یک صندلی تابی پایه دار حصیری

صندلی تابی مناسب برای ویلا

برای انتخاب صندلی تابی مناسب برای ویلا در قدم اول باید فضایی که قرار است صندلی در آن قرار بگیرد را مشخص کنید و بعد با توجه به ابعاد فضای مورد نظر صندلی مناسب را انتخاب کنید. فضاهای باز یا اطراف پنجره بهترین محل برای استفاده از این مدل صندلی است. اگر قرار است صندلی در محیط بیرون از خانه باشد، توجه کنید که جنس آن نسبت به رطوبت و اشعه خورشید مقاوم باشد.

این نکته را از یاد نبرید که صندلی‌هایی که برای محیط داخل خانه طراحی شده‌ است را نباید در فضای باز مورد استفاده قرار دهید زیرا جنس و نوع بافت به کار رفته در ساخت سبد آن‌ها برای صندلی‌های داخل منزل با خارج از منزل متفاوت است. ضمنا لازم به ذکر است که صندلی‌های محیط بیرون بهتر است سایه‌بان داشته باشد.

یکی دیگر از مواردی که باید زمان انتخاب به آن توجه کرد سبک محیطی است که صندلی در آن قرار می‌گیرد برای مثال نمی‌توان برای فضایی با سبک بوهو یا مثلا برای فضاهای باز صندلی‌ها تابی مدرن استفاده کرد. معمولا در فضاهای باز مانند حیاط یا باغ از صندلی‌هایی با جنس مکرومه و چوبی و حصیر-پلاستیکی استفاده می‌شود و کمتر از مدل‌های مدرن‌تر مثل شیشه‌ای یا فایبرگلاس استفاده می‌کنند.

تصویر دکوراسیون یک نشیمن به رنگ کرم و قهوه ای و یک صندلی تابی گرد و چوبی

مبل ریلکسی در دکوراسیون نشیمن

در طراحی داخلی منزل قبل از هرچیزی باید به آرامش اعضای خانواده توجه کرد. بنابراین وجود یک صندلی تابی یا مبل ریلکسی در کنار سایر مبلمان می‌تواند بسیار مفید باشد. این صندلی را می‌توانید در هر قسمت از خانه که در آن‌جا احساس آرامش بیشتری دارید و یا دوست دارید در آن‌جا استراحت کنید، قرار دهید. البته پیشنهاد می‌شود که آن را در گوشه‌ی دنجی از خانه و حتی‌الامکان در کنار پنجره یا نزدیک به تراس قرار دهید.

توجه داشته باشید اگر آن را در کانون توجه اتاق نشیمن و یا نزدیک به تلویزیون قرار دهید ظاهر خوشایندی ندارد. در صورتی که در فضای خانه محلی برای نگهداری گل و گیاه دارید، می‌توانید صندلی‌تان را در کنار گیاهان‌تان قرار دهید تا علاوه‌بر لذت بردن از آرامش و انرژی مثبت ناشی از حضور گل و گیاه، جلوه و نمای زیبایی نیز ایجاد کنید.

در انتخاب این نوع صندلی حتما باید به سبک دکوراسیون اتاق نشیمن توجه کنید و برای تطابق بیشتر صندلی با سایر وسایل اتاق رنگ و طرح آن را با پارچه مبل و پرده‌ها می‌توانید ست کنید. با توجه به گفته‌های فوق یکی از مزیت‌های مهم صندلی تابی ایجاد فضایی آرامش‌بخش برای استراحت و دور شدن از استرس و تنش‌های روزانه یا خواب سبک بعد از ظهر است.

این نوع صندلی یکی از وسایلی است که با هزینه نسبتا پایین و فضای کمی که نیاز دارد، می‌تواند شبیه به یک کاناپه باشد با این تفاوت که نیاز به وسایل خاصی ندارد و مقاومت نسبتا بالایی دارد. علاوه‌بر این موارد می‌تواند به تنهایی به عنوان یک وسیله‌ی تزئینی زیبا و کاربردی در دکوراسیون داخلی هر فضایی مورد استفاده قرار بگیرد.

صندلی‌های تابی در طرح و رنگ و شکل بسیار متنوعی از ساده و مدرن گرفته تا کلاسیک و لاکچری عرضه می‌شوند. بدنه و پایه آن‌ها می‌تواند از جنس چوب یا فلز باشد که در برابر شکستن، خم شدن و زنگ زدن مقاوم هستند. جنس نشیمن آن نیز تنوع بسیار زیادی دارد. برای خرید یک صندلی تابی مناسب با فضا و سبک دکوراسیون، باید به تمام جزئیات آن دقت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کامل ترین مرجع دکوراسیون پذیرایی را مطالعه فرمایید.

تصویر اتاقی با کفپوش، گلدان ها، پایه گلدان ها و صندلی تابی بدون پایه چوبی

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی می‌توان گفت هرخانه باید یک صندلی تابی داشته باشد. این صندلی‌ها زیبا و سرگرم‌کننده هستند و به عنوان نمادی از آرامش تلقی می‌شوند. این صندلی می‌تواند یک جایگزین ایده‌ال برای صندلی‌های بی حرکت سنتی باشد. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید کمال تشکر را داریم. امیدواریم در آینده با تولید محتوای موثر به نیازها و دغدغه‌های شما بهتر پاسخ دهیم. اگر نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید عملکرد بهتری خواهیم داشت.