صفر تا صد هر آن چیزی که باید درباره پله معلق بدانید

نشیمنی با مبل ال و فرش کرم رنگ، کفپوش چوبی و پله معلق چوبی

یکی از مهم‌ترین مسائل در صنعت ساختمان‌سازی، طراحی داخلی ساختمان‌ها و استفاده از المان‌های کاربردی در کنار زیباسازی فضای داخلی است. ازاین‌رو استفاده از تجهیزات مدرن با استقبال بی‌نظیری روبرو شده و طراحان داخلی سعی دارند تا با استفاده از چنین تجهیزاتی، محیط داخلی منازل و ساختمان‌های دیگر را به بهترین شکل ممکن طراحی کنند. اجرای پله معلق، یکی از نمادهای پیشرفت در طراحی داخلی و توجه به زیبایی در کنار کارایی است. استفاده از چنین ایده‌هایی می‌تواند به مدرنیزه شدن ساختمان بیانجامد و در نتیجه، صنعت ساخت‌وساز و طراحی داخلی را به سمت و سوی به‌روز شدن بکشاند. چنانچه در حوزه طراحی داخلی ساختمان فعالیت دارید و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات به‌روز در این حوزه هستید، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. این مقاله به معرفی پله‌های معلق اختصاص دارد و در آن، سرفصل‌هایی چون معرفی انواع این پله‌ها، مزایا استفاده از آن‌ها، نحوه نصب و زمان نصب آن‌ها و … بیان شده است.

 

سوالات متداول

در چه ساختمان‌هایی می‌توانیم از پله معلق استفاده کنیم؟

در فضای ساختمان‌های مسکونی، دوبلکس و چند طبقه و انواع ساختان‌های اداری، تجاری و تفریحی استفاده می‌شوند.


پله معلق یا آویز از نظر جنس و متریال در چند نوع طراحی می‌شود؟

پله معلق در انواع چوبی، آهنی، شیشه‌ای، کابلی، بتنی و کورین طراحی می‌شود.


در انتخاب پله شناور باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. طرح و مدل پله معلق 2. متریال سازه پله 3. نحوه نصب راه‌پله 4. تعداد پله‌ها و نحوه دسترسی آن

 

پله معلق چیست؟

در طراحی منازل و یا ساختمان‌هایی با کاربری‌های دیگر که به‌صورت دوبلکس و یا چند طبقه هستند، طراحی راه‌پله و پله‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا این پلان‌ها می‌توانند علاوه‌بر افزودن بر کارایی ساختمان، بر زیبایی آن نیز تأثیر مستقیمی بگذارند. با توجه به این مطالب، امروزه استفاده از پله‌ها به‌صورت معلق، افزایش چشمگیری داشته است. این نوع پله‌ها که با نام پله شناور و آویز نیز شناخته می‌شوند ازجمله به‌روزترین طرح‌های پله مدرن هستند که در فضای داخلی ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این طراحی چنین به نظر می‌رسد که پله‌ها از دیوار بیرون زده‌اند و هیچ ساختار پشتیبانی‌کننده‌ای ندارند. این در حالی است که ظاهر امر این‌گونه است و برای اجرای آن از سازه‌های پشتیبانی با جنس استیل و آهن استفاده می‌شود.

 

پله معلق چوبی مستقیم با حفاظ شیشه ای در خانه‌ و مقابل دیواری با نمای سنگی

استفاده از پله معلق می‌تواند موجب زیباتر شده فضای داخلی شده و تا حدودی، این محیط را فراخ‌تر نشان دهد. در برخی موارد به هنگام اجرا، از نرده‌ پله با جنس‌ها و فرم‌های مختلف استفاده می‌شود؛ اما در صورت صلاح دید طراح و در نظر گرفتن اصول و قوانین ساختمان‌سازی، در برخی موارد حتی می‌توان این نرده‌ها را نیز حذف کرده و ظاهر پله‌ها را مدرن‌تر نشان داد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله دکوراسیون خانه دوبلکس و ایده‌هایی که هوش از سرتان می‌برد را مطالعه فرمایید.

 

مزیت‌های نصب پله معلق

پله معلق مستقیم چوبی با حفاظ شیشه ای در خانه ای با دیوارهای خاکستری

استفاده از ایده پله آویز و یا شناور به‌خودی‌خود و تنها با توجه به ظاهر آن، موردتوجه طراحان قرار نگرفته است. آنچه سبب استقبال طراحان و صاحبان سازه‌ها از این ایده شده است، مزیت‌های منحصربه‌فردی است که این‌گونه ‌پله‌ها دارند. ازجمله مزایای پله معلق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پله معلق مستقیم به رنگ مشکی با حفاظ فلزی و مینیمال مشکی کنج خانه سفید

 • زیبایی منحصربه‌فرد: اولین مزیتی که استفاده از پله‌های معلق دارند و بیشتر از مزایای دیگر به چشم می‌خورد، زیبایی آن‌ها و جلوه‌ای است که به فضای داخلی ساختمان‌ها می‌دهد. این راه‌پله‌ها باعث می‌شوند تا کلاس و سبک خاصی در منزل به وجود آید. این سبک سبب ایجاد آرامش بیشتری در ساختمان شده و ظاهری لوکس در محیط‌های مختلف ایجاد می‌کند.

 

پله معلق چوبی مستقیم با حفاظ شیشه ای در خانه دوبلکس با کفپوش چوبی و نورپردازی هالوژنی

 • قابلیت استفاده در ساختمان‌های مختلف: در استفاده از این طرح، هیچ محدودیتی وجود ندارد. به این معنا که می‌توان آن را در منازل دوبلکس و یا چند طبقه و همچنین ساختمان‌های اداری، تجاری، شرکتی و … استفاده کرد.

 

پله معلق چوبی مارپیچ با حفاظ شیشه‌ای در خانه‌ای با دیوارهای طوسی و سفید

 • انعطاف‌پذیری در طراحی: اگر بخواهیم بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مزیت استفاده از پله معلق را معرفی کنیم باید به انعطاف‌پذیری در طراحی آن اشاره‌ای داشته باشیم. شما می‌توانید بر اساس سلیقه و خواست خود و یا صلاح دید طراح، این پله‌ها را در طرح‌های مختلفی چون مستقیم، مارپیچ و … اجرا کنید. در ضمن می‌توانید سازه پشتیبانی کننده آن و همچنین جنس خود پله‌ها را نیز در جنس‌های مختلف انتخاب کنید.

 

پله معلق چوبی با فریم و حفاظ فلزی مشکی در نشیمنی با کتابخانه دیواری، میز ناهارخوری چوبی و کاناپه سبز

 • کمک به افزایش فضای در دسترس: اجرای این نوع راه‌پله‌ها در ساختمان باعث می‌شود تا زیر پله به محیطی دنج تبدیل شود. می‌توانید از این فضا برای قرار دادن میز مطالعه، میز ناهارخوری و انواع دکوری‌ها و یا کافی بار خانه استفاده کنید. با توجه به این موضوع و نقش این پله‌ها در بزرگ‌تر دیده شدن فضای داخلی ساختمان‌ها، استفاده از آن در ساختمان‌هایی با ابعاد کوچک، توصیه می‌شود.

 

پله معلق مستقیم چوبی و بدون حفاظ در خانه دوبلکسی با کفپوش و دیوارپوش میکروسمنت

 • افزایش دید افراد در ساختمان: استفاده از پله سنتی سبب می‌شود تا دید افراد به اطراف راه‌پله، مسدود شود. این در حالی است که استفاده از انواع پله معلق می‌تواند دیدی باز در منزل ایجاد کند.

 

پله معلق مستقیم قهوه ای تیره با حفاظ شیشه ای در خانه‌‌ای با دیوارها و کنسول سفید زیر راه‌پله‌

 • استحکام و دوام بالا: این راه‌پله برخلاف آنچه به نظر می‌رسد دارای استحکام بالایی هستند و به دلیل نوع اجرا، می‌توانند فشار زیادی را تحمل کنند.

 

معایب پله‌های معلق کدام‌اند؟

پله معلق چوبی به رنگ قهوه ای تیره با حفاظ کابلی مقابل دیوارپوش سه بعدی گچی سفید رنگ

در کنار مزیت‌هایی که برای این‌گونه پله‌ها بیان کردیم باید به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که استفاده از این راه‌پله‌ها با معایبی نیز همراه است. ازجمله معایب پله معلق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امنیت پایین: ازجمله ایراداتی که به این نوع پله‌ها وارد می‌شود امنیت پایین آن است. البته این در صورتی است که برای آن، نرده و حفاظی در نظر گرفته نشود. با توجه به این موضوع، طراحان حرفه‌ای، نرده‌های شیشه‌ای و یا آویز در نظر می‌گیرند تا امنیت این پله‌ها را افزایش دهند.

 

پله معلق چوبی با حفاظ شیشه‌ای، پاگرد مربعی، دیوارهای طوسی روشن و ساعت دیواری

 • هزینه بالا: نصب و اجرای این پله‌ها، هزینه‌های بالایی را برای متقاضیان در پی دارد، زیرا ساخت و نصب این پله‌ها با دشواری‌هایی همراه بوده و نیاز به افراد حرفه‌ای و مجرب دارد.

 

انواع پله معلق کدام‌اند؟

راه پله مستقیم معلق چوبی روشن و بدون حفاظ در خانه ای با دکوراسیون مدرن و کفپوش میکروسمنت

پله‌های معلق دارای انواع مختلفی هستند. این نوع پله‌ها را می‌توان بر اساس نوع سازه پشتیبان، جنس به‌کاررفته برای ساخت خود پله‌ها و نوع اتصال آن به انواع زیر دسته‌بندی کرد:

 • پله معلق چوبی
 • پله معلق آهنی
 • پله معلق شیشه‌ای
 • پله معلق کابلی
 • پله معلق بتنی
 • پله معلق کورین

 

پله معلق چوبی چیست؟

پله معلق چوبی را می‌توان جزو محبوب‌ترین انواع پله‌های شناور دانست. برای ساخت این راه‌پله‌ها، ابتدا سازه پشتیبانی آن تولید می‌شود و با استفاده از تجهیزات، به دیوار نصب می‌شود. سپس روکش‌های چوبی آن بر روی این سازه‌ها قرار می‌گیرند. در تولید چنین راه‌پله‌هایی از چوب‌هایی با جنس مختلف اعم از فینگر جوینت راش، فینگر جوینت روس و دیگر انواع چوب‌ها استفاده می‌شود. با توجه به دیواری که پله‌ها به آن نصب شده‌اند؛ یعنی باربر یا غیر باربر بودن این دیوارها می‌توان آن‌ها را به‌صورت نرده‌دار یا بدون نرده طراحی کرد. جنس و طرح نرده‌ها نیز با توجه به نوع طراحی و نظر صاحبان ساختمان‌ها می‌تواند تعیین شود.

 

یک خانه درختی وسط جنگل با پله معلق چوبی مارپیچ و بدون حفاظ با درب و پنجره های شیشه ای

به‌صورت کلی استفاده از این نوع پله‌ها در ساخت خانه درختی، می‌تواند بر زیبایی و جذابیت‌های بصری خانه بیافزاید. بیشترین کاربرد پله‌های چوبی در دکوراسیون‌هایی با سبک کلاسیک می‌باشد. البته این بدان معنا نیست که نمی‌توان از آن‌ها در سبک‌های دیگر استفاده کرد. همچنین شما می‌توانید از این نوع پله‌ها در ساخت خانه درختی چوبی نیز استفاده نمایید.

 

پله معلق آهنی چه ویژگی‌هایی دارد؟

پله معلق مستقیم آهنی با حفاط کابلی و دیوارهای میکروسمنت و کفپوش خاکستری

سازه پله‌های معلق ممکن است از نوع آهنی انتخاب شود. این سازه‌ها معمولاً در مواردی انتخاب می‌شوند که دیواره کنار راه‌پله از نوع باربر باشد. این سازه‌ها که به‌صورت پیش‌ساخته هستند وظیفه دارند تا از پله‌ها حمایت کرده و فشار و باری که بر روی آن‌ها قرار دارد را نگهدارند. در این حالت با توجه به طراحی راه‌پله، می‌توان از پوشش‌های نظیر روکش‌های چوبی، بتنی و … برای پوشاندن این سازه‌ها استفاده کرد. با توجه به استحکام و مقاومتی که متریال آهن دارد می‌توان انتظار طول عمر و دوام بالایی از این راه‌پله‌ها داشت.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله پله پیش ساخته چیست؟ آشنایی با انواع پله آماده را مطالعه فرمایید.

 

پله معلق استیل چیست؟

یکی دیگر از سازه‌هایی که برای اجرای پله معلق مورداستفاده قرار می‌گیرد، سازه‌های استیل هستند. این سازه‌ها ممکن است به شکل صفحه‌ای بوده و پله اصلی بر روی آن قرار گیرد یا ممکن است به شکل قابی باشد که پله داخل آن قرار داده می‌شود. در این نوع سازه‌ها نیز همانند سازه‌های آهنی می‌توان از پله‌هایی با جنس‌های مختلف استفاده کرد. در ضمن می‌توان از ورق‌های استیل فرم گرفته استفاده کرده و هیچ نوع روکشی بر روی آن‌ها قرار نداد. استحکام و دوام این سازه‌ها نیز زیاد است و می‌توان از بابت کیفیت و کارایی این راه‌پله‌ها مطمئن بود.

 

پله معلق بتنی و ویژگی‌های آن

یک ایده جذاب برای نصب پله‌های شناور، استفاده از متریال بتن است. در طراحی و اجرای این‌گونه پله‌ها باید محاسبات مهندسی و نصب به‌صورت استاندارد و دقیق صورت گرفته باشد، زیرا یک اشتباه کوچک می‌تواند دردسر بزرگی را به همراه داشته باشد. عرض و ارتفاع این پله‌ها بر اساس استانداردهای تعیین شده مشخص می‌شود و نمی‌توان این ابعاد را از حد مشخص، بزرگ‌تر انتخاب کرد. بر اساس شرایط و محل قرارگیری راه‌پله می‌توان آن را به‌صورت متصل به یک دیوار ساختمان و یا به‌صورت کاملاً معلق ساخت. در صورت نیاز و یا تمایل مشتری می‌توان از سنگ‌های مرمر و یا گرانیت در این راه‌پله‌ها استفاده کرده و زیبایی آن را دوچندان نمود.

 

آشنایی با پله معلق کورین

پله معلق مستقیم از جنس سنگ کورین و بدون حفاظ در خانه ای با دیوارپوش و سقف چوبی

یکی دیگر از انواع پله‌های شناور، پله‌های ساخته شده با سنگ کورین است. درواقع در این نوع پله‌ها از شاسی استیل و یا آهنی استفاده شده و از کورین به‌عنوان کف پله‌ها استفاده می‌شود. این نوع پله‌ها می‌توانند جذابیت خاصی در دکوراسیون داخلی ایجاد کنند و زیبایی این مکان‌ها را دوچندان کنند. با توجه به کیفیت، زیبایی و ماندگاری سنگ‌های کورین، امروزه میزان استقبال از این محصولات، بسیار زیاد است.

 

پله معلق شیشه‌ای چه مشخصاتی دارد؟

خانه ای مدرن با دیوارهای سفید، کفپوش پارکت طوسی و پله‌های معلق شیشه ای

ازجمله محبوب‌ترین انواع پله معلق، پله‌های شیشه‌ای هستند. این پله‌ها زیبایی خیره‌کننده‌ای داشته و ازجمله عناصر لوکس در طراحی‌ها به شمار می‌آیند. استفاده از پله‌هایی که از شیشه ساخته شده‌اند می‌تواند بازتاب نور در منزل را افزایش داده و به بزرگ‌تر دیده شدن فضای منازل و ساختمان‌های کوچک کمک کند. برای این‌که امنیت و استحکام این نوع پله‌ها بالا باشد از شیشه‌های چند لایه در آن‌ها استفاده می‌شود. در ضمن معمولاً برای اجرای این نوع راه‌پله‌ها از اتصالات استیل استفاده می‌گردد. به‌منظور اجرای این تجهیزات، آنها را متصل به یکی از دیوارهای ساختمان اجرا می‌کنند یا از دیوارهای شیشه‌ای کمک می‌گیرند. استفاده از آویزهای مخصوص و اتصال آن‌ها به سقف ساختمان نیز ایده دیگری است که می‌توان اجرا کرد.

 

طراحی جذاب پله‌ی معلق شیشه ای

 

آشنایی با پله معلق کابلی

پله معلق کابلی از انواع دیگر این نوع پله‌ها هستند که در موارد متعددی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این نوع راه‌پله از سازه‌های استیل و فولادی استفاده شده و آن‌ها را به دیوارهای باربر وصل می‌کنند. اتصال آن‌ها با استفاده از تجهیزاتی چون بولت و پیچ انجام می‌شود. سپس روکش پله نیز در جای خود قرار می‌گیرد. سوی دیگر این پله‌ها با استفاده از کابل‌هایی از جنس فولاد و یا استیل به سقف وصل می‌شود. برای این‌که جلوه این راه‌پله خراب نشود، این کابل‌ها با استفاده از رنگ‌هایی مشابه به رنگ دیوار ساختمان، رنگ می‌شوند. این سیم‌ها را می‌توان به‌صورت عمودی و یا زیگزاگ به پله‌ها وصل کرد.

 

انواع پله معلق ازنظر شکل ظاهری

پله معلق چراغ دار و حفاظ شیشه ای در خانه ای مدرن با کفپوش قهوه ای و کنسول طوسی روشن

پله معلق به‌جز تقسیم‌بندی‌هایی که تاکنون برای آن معرفی شد دارای تقسیم‌بندی دیگری نیز می‌باشد. این دسته‌بندی به نوع فرم و شکل آن‌ها ربط دارد. بر اساس این ویژگی‌ها می‌توان پله‌های آویز و یا معلق را به انواع زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • پله‌های معلق مستقیم
 • پله‌های معلق U شکل
 • پله‌های معلق T شکل
 • پله‌های معلق مارپیچی

 

پله معلق را چگونه نصب می‌کنند؟

برای آشنایی با چگونگی نصب پله معلق باید با مراحل این کار آشنا باشید. قبل از هر کاری باید نقشه‌برداری انجام شود. با توجه به این نقشه می‌توان  فرم پله‌ها و محل نصب آن‌ها را تعیین کرد. با تعیین این موضوعات، شاسی اصلی راه‌پله ساخته شده و در محل تعیین شده قرار می‌گیرد. نصب این شاسی باید به‌صورت حرفه‌ای انجام شود تا کیفیت و کاربرد راه‌پله، تحت تأثیر قرار نگرفته و افت پیدا نکند. پس از اتمام این مرحله باید کف پله‌ها با استفاده از متریال موردنظر تولید شود. با قرار دادن این کفی‌ها، کار به اتمام می‌رسد. در صورت نیاز می‌توان از انواع پله‌های کنسولی و یا کابل نیز استفاده کرد.

 

هزینه اجرای پله معلق چقدر است؟

هزینه نصب و اجرای این نوع پله‌ها به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع شاسی پله‌ها
 • متریال به‌کاررفته در کف پله‌ها
 • نیاز به استفاده از کابل و یا دیوارهای شیشه‌ای
 • تعداد پله‌ها
 • فرم راه‌پله
 • برند تولید و اجرا کننده پله‌های معلق

 

جمع‌بندی

پله معلق چوبی مارپیچ با حفاظ نرده‌ای فلزی در خانه ای با دو صندلی حصیری قهوه‌ای تیره

پله معلق ازجمله عناصر مدرن مورد استفاده در طراحی ساختمان‌ها به شمار می‌آید. با استفاده از این المان‌ها می‌توان محیطی به‌روز و زیبا در ساختمان‌ها ایجاد نمود. با اطلاعات ارائه شده در این مطلب، می‌توانید بهترین تصمیم را گرفته و بهترین گزینه را برای اجرای این نوع پله‌ها انتخاب کنید.

 

16 نمونه از پله‌های معلق در دکوراسیون داخلی خانه