صفر تا صد نکات مهم برای نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه بزرگی با کابینت ها و جزیره به رنگ چوب به همراه نورپردازی های نقطه ای

آشپزخانه قلب و روح خانه شماست. این که آیا شما در حال ایجاد یک آشپزخانه برای یک پروژه ساختمانی جدید هستید یا اینکه قصد دارید آشپزخانه موجود خود را با ویژگی‌های جدید، به‌روز کنید، فاکتورهای زیادی را باید در نظر بگیرید. یکی از مهم‌ترین عناصر هر طراحی در آشپزخانه، نورپردازی آشپزخانه است. از چراغ‌های مخفی تا چراغ‌های آویز و موارد دیگر، انواع مختلفی از چراغ‌ها هستند که در طراحی آشپزخانه‌های امروزی استفاده می‌شوند. برای بررسی دقیق برخی از عواملی که باید هنگام انتخاب روشنایی آشپزخانه مدرن در نظر بگیرید، ادامه مطلب را بخوانید.

 

سوالات متداول:

روش‌های نورپردازی آشپزخانه را نام ببرید؟

1. نورپردازی متمرکز 2. نور گسترده یا نور کلی محیط 3. نورپردازی نقطه‌ای


لوازم و تجهیزات نورپردازی آشپزخانه را نام ببرید؟

1. چراغ‌های LED و روشنایی‌های متمرکز برای زیر کابینت 2. نورهای منعکس‌کننده یا هالوژن‌ها برای فضای روی کابینت 3. ریسه‌های ال ای دی برای نورپردازی داخل کابینت 4. لوسترها به عنوان نور سقفی 5. نورهای مخفی درون پاخور جزیره 6. آویزها برای روشنایی جزیره آشپزخانه 7. چراغ‌های نقطه‌ای تابلوها


در نورپردازی آشپزخانه باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. انتخاب تجهیزات روشنایی 2. انتخاب روش نورپردازی محیط 3. سبک دکوراسیون داخلی 4. ابعاد آشپزخانه 5. توجه به توان چراغ 6. انتخاب سیستم روشنایی 7. توجه به نصب تجهیزات نورپردازی

 

دلایل نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت های و کاشی های بین کابینتی سفید به همراه روشنایی های آویز مشکی

رعایت نظافت در تمام قسمت‌های آشپزخانه ضروری است. در آشپزخانه‌هایی که به‌طور مناسب تمیز نمی‌شوند، آفات و حشرات توسط ذرات مواد غذایی در کف و میزها باقی می‌مانند. تمیزکاری دقیق به ترکیبی از چندین عامل بستگی دارد اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها توانایی دیدن واضح آنچه که باید تمیز شود، است.

علاوه‌بر این، نظافت در کارهای آشپزخانه فراتر از تمیز کردن محل و تجهیزات است. برخی از غذاها، به‌عنوان‌مثال سبزیجات باید قبل از استفاده تمیز شوند. تا زمانی که این عملیات در نور مناسب انجام نشود، نظارت دقیق امکان‌پذیر نخواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نظافت آسان آشپزخانه با 7 ترفند فوق العاده را مطالعه فرمایید.

 

انواع نورپردازی در آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت ها و جزیره سفید با نورپردازی های زیر کابینت و چراغ های هود

هنگام انتخاب چراغ‌های آشپزخانه، مهم است که عملکرد هر نوع چراغی را که در آشپزخانه استفاده می‌شود، در نظر بگیرید. می‌توان از لایه‌های مختلف نور برای تأمین روشنایی آشپزخانه استفاده کرد. بعلاوه، ممکن است بخواهید با قرار دادن چراغ‌های تزئینی به مناطق خاصی از آشپزخانه خود جذابیت بصری بدهید. سه نوع روشنایی را باید برای تزیین آشپزخانه در نظر بگیرید.

 

نور کلی محیط

نورپردازی محیط برای آشپزخانه شیک، یک انتخاب ایده‌آل است. سوئیچ کم نور در منبع نور اصلی به شما این امکان را می‌دهد تا حال و هوای آشپزخانه خود را کنترل کنید، در زمان‌هایی که مهمان ندارید فضا را تاریک و در مواقعی که از میهمانان پذیرایی می‌کنید فضا را پرنورتر کنید.

اگر می‌خواهید تا آنجا که ممکن است به‌طور یکپارچه از سقف کاذب آشپزخانه، نور وارد محیط شود؛ برای تامین نور محیط می‌توانید از لوسترهای آویز سقفی یا نورهای مخفی در کناف سقف آشپزخانه، کمک بگیرید. اگر نور در آشپزخانه ضعیف باشد، احتمالاً از غذا ناراضی خواهید بود.

 

نور متمرکز برای فضای خاص

آشپزخانه ای با سقف شیبدار، کابینت ها و جزیره زغالی، صفحه رویی سفید کابینت و نورپردازی متمرکز آویز

درحالی‌که از نور محیط برای کل فضای آشپزخانه استفاده می‌شود، اما در مناطقی که فعالیت شما بیشتر است می‌توانید از نور متمرکز استفاده کنید. با کمک روشنایی متمرکز، سطوح کار و کابینت به درستی روشن می­‌شوند، بنابراین می‌توانید با خیال راحت وعده‌های غذایی را تهیه کنید، دستورالعمل‌ها را بخوانید و مواد را به‌راحتی در قفسه‌های پنتری آشپزخانه تشخیص دهید.

گزینه‌های معمول روشنایی متمرکز آشپزخانه شامل چراغ‌های نواری و مخفی هستند. اطمینان حاصل کنید که نور متمرکز آشپزخانه شما دارای حداقل نسبت کنتراست 3: 1 باشد. نور متمرکز  باید حداقل سه برابر از نور اطراف روشن‌تر باشد تا بتواند خودنمایی کند. نسبت 5: 1 زمانی مناسب است که واقعاً بخواهید نگاه را به سمت ویژگی‌های خاص جلب کنید.

 

نور نقطه‌ای

آشپزخانه ای با کابینت های کرم، صفحه رویی کابینت قهوه ای، دیوار آبی و نورپردازی نقطه ای سقف

چراغ‌های کابینت و هر نور دیگری که ممکن است عناصر مورد علاقه شما را برجسته نشان دهند، چراغ‌های نقطه‌ای هستند. اگر ظروف مورد علاقه خود را در آشپزخانه نگهداری می‌کنید، با استفاده از این نورپردازی می‌توانید چراغ‌های اصلی آشپزخانه خود را در طول شب خاموش نگه دارید و با تکیه بر این چراغ‌ها فضا را جذاب‌تر کنید.

 

نورپردازی در نقاط مختلف آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت ال شکل سفید و نورپردازی سفید و آبی زیر کابینت

نورپردازی آشپزخانه به‌صورت موردی ضروری است. وجود روشنایی برای کابینت‌ها، کشوها، اپن آشپزخانه و سینک ظرف‌شویی الزامی است، زیرا معمولا از این قسمت‌های آشپزخانه بیشترین استفاده می‌شود.

 

روشنایی زیر کابینت

بیشتر کارهایی که در آشپزخانه انجام می‌شود، روی کانتر است و به همین دلیل روشنایی زیر کابینت یکی از رایج‌ترین انتخاب‌های روشنایی است. نصب نوار LED در زیر کابینت گزینه مناسبی برای کانترهای آشپزخانه است، زیرا می‌توان آن را در صفحه زیرین کابینت دیواری نصب کرد، روشی غیرمنتظره برای پنهان کردن چراغ‌ها از دید و هم‌زمان تأمین نور مستقیم مطلوب بر روی کانتر آشپزخانه.

بااین‌حال، برای سطوح پیشخوان براق، کمی دقت کنید. مواد براق‌تر به‌وضوح، نور بیشتری را منعکس می‌کنند که اگر به‌طور نادرست چراغ‌ها نصب شوند، نور می‌تواند باعث حواس‌پرتی شما شود. چراغ‌های LED  یا کانال‌های نوری برای سطوحی مانند سنگ مرمر یا گرانیت توصیه می شوند یا می‌توانید نوار ملایم LED را در لبه صفحه کابینت دیواری، رو به دیوار و نه کانتر، نصب کنید. نورپردازی از زیر کابینت‌ها همچنین مانع از آن می شوند که سایه شما روی میز اختلال ایجاد کند. چراغ‌های گرد و بیضی‌شکل، انتخاب بسیار خوبی هستند و می‌توان از آن‌ها برای روشن کردن صفحات کانتر استفاده کرد.

هنگام بررسی نورپردازی آشپزخانه به خاطر داشته باشید که بسیاری از میزهای روکش‌دار دارای سطوح براق هستند، بنابراین برای جلوگیری از تابش خیره‌کننده، به یک منبع نور پراکنده نیاز است. چراغ‌های 45 درجه را در قسمت جلوی کابینت رو به دیوار قرار دهید تا به‌راحتی صفحات میز را روشن کنند.

اگر سطح پیشخوان مات باشد، می‌توانید از چراغ‌های متمرکز برای نور زیر کابینت آشپزخانه استفاده کنید. آن‌ها را در زیر کابینت‌های بالایی به‌طور مساوی بافاصله یکسان نصب کنید. طول کامل دیوار و همچنین عناصر معماری اطراف را در ذهن داشته باشید و چراغ‌ها را از بیرون به داخل جاگذاری کنید.

 

روشنایی بالای کابینت

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، جزیره آبی و نورپردازی نواری نارنجی بالای کابینت

در نورپردازی آشپزخانه، بین کابینت و سقف فضایی وجود دارد که با نصب چراغ، جلوه‌ای چشمگیر به آشپزخانه می‌بخشد. نورپردازی بالای کابینت به روش مشابه نورپردازی زیر کابینت انجام می‌شود. افزودن چراغ به قسمت بالای کابینت‌ها می‌تواند حس خوبی را در آشپزخانه‌های دارای سقف بلند ایجاد کند. نور منعکس‌کننده توهم فضای بزرگ را ایجاد خواهد کرد. برای اینکه نورهای متمرکز توجه کافی را به نقاط مورد علاقه شما جلب کنند، معمولاً توصیه می‌شود که آن‌ها تقریباً سه برابر بیشتر از چراغ‌های اطراف آشپزخانه باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کاربردهای نور مخفی سقف و معرفی انواع مدل‎‌های جذاب آن را مطالعه فرمایید.

 

روشنایی داخل کابینت

آشپزخانه ای با تم رنگی کرم و قهوه ای، سه لوستر گرد آویز و نورپردازی داخل کابینت های با در شیشه ای

در نورپردازی کابینت آشپزخانه، وجود روشنایی در هر فضایی اهمیت دارد. برای نورپردازی داخل کابینت، بهتر است از چراغ‌های مخصوص، در داخل و زیر سقف هر طبقه استفاده نمایید و این چراغ‌ها را در قسمت جلوی کابینت نصب کنید، طوری که چند سانتی‌متر با درب کابینت فاصله داشته باشند. برای روشنایی داخل کابینت نیز می‌توان از ریسه‌های ال ­ای­ دی استفاده کرد. برای کابینت‌هایی که درب شیشه‌ای دارند و داخل آن‌ها دکور چیده می‌شود، می‌توان در قسمت عقبی کابینت چراغ مناسبی نصب کرد. برخی از چراغ‌ها جلوه‌ای متفاوت و ایده‌آل را ایجاد می‌کنند و می‌توانید برای برجسته کردن موارد منفرد از آن‌ها استفاده کنید.

 

روشنایی کشوی کابینت

در نورپردازی آشپزخانه باید توجه داشته باشید که برای روشن شدن داخل کشوها و بهتر دیده شدن داخل کشو مخصوصا به هنگام شب، بهتر است برای این قسمت نیز چراغ‌هایی را در نظر بگیرید که با باز کردن درب کشو چراغ روشن و با بستن آن خاموش شود. نوارهای LED ساده اگر در مکان مناسب قرار بگیرند، به‌خوبی کار می‌کنند و فضای داخل کشو را به‌خوبی روشن می‌کنند.

 

روشنایی بالای سینک ظرف‌شویی

آشپزخانه ای با کابینت های نخودی رنگ، سینک سنگی خاکستری و چراغ آویز برای روشنایی بالای سینک

پس از تامین نور در کابینت‌ها، کشوها و پیشخوان‌ها، سینک ظرف‌شویی آیتم بعدی است. برای اطمینان از اینکه می‌توانید ظروف شسته شده را مشاهده کنید، چراغ بالای سینک ظرف‌شویی را نصب کنید.

 

روشنایی اپن آشپزخانه

از قسمت اپن برای انجام بیش‌ترین کارها در آشپزخانه استفاده می‌شود. این قسمت درست روی کابینت قرار دارد، بنابراین برای روشن سازی آن‌ها، چراغ‌های زیر کابینتی باید نصب کنید و از منبع نوری استفاده کنید که نور را در سطح اپن آشپزخانه پخش کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تزیین اپن آشپزخانه|راهکارهای کم هزینه و سریع را مطالعه فرمایید.

 

روشنایی جزیره

آشپزخانه ای با کابینت ها و جزیره سفید با سه لوستر گرد آویز بالای جزیره

اگر از جزیره آشپزخانه برای تهیه غذا و سایر کارها استفاده می‌کنید، قبل از اینکه به فکر تزیین با چراغ‌های آویز باشید، به روشنایی هدفمند نیاز دارید. درحالی‌که جزیره آشپزخانه اغلب محلی برای چراغ‌های تزئینی مانند آویزها است. بیشتر آویزها به‌جای تولید پرتوهای متمرکز نور را به همه جهات توزیع می‌کنند. چراغ‌های آویز، سبک منحصربه‌فردی از نورپردازی هستند که آشپزخانه شما را به اوج زیبایی می‌رسانند. آویزها از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای نورپردازی جزیره آشپزخانه هستند. می‌توانید با انتخاب مواد پارچه‌ای، شیشه‌ای، فلزی، کریستالی فضای آشپزخانه را خاص جلوه دهید.

برای یک جزیره 2.5 متری سه آویز کوچک تا متوسط نیاز است، درحالی‌که یک جزیره 3.5 متری پنج آویز کوچک تا متوسط یا سه آویز بزرگ نیاز دارد. برخی از فضاها می‌توانند دو آویز بزرگ را در بالای یک جزیره جای دهند. روشنایی آویز تزئینی کافی نخواهد بود زیرا آویزها به‌جای هدف قرار دادن آشپزخانه، به پخش و توزیع نور از همه جهات تمایل دارند.

توصیه می‌شود از لامپ‌های قابل تنظیم نیز برای روشنایی در جزیره استفاده کنید. ریل‌ها یک روش عالی برای ترکیب هر دو آویز و چراغ‌های هدفمند هستند، زیرا ریل‌ها می‌توانند مطابق با سلیقه شما باشند و هر دو چراغ با سیم‌کشی جداگانه را در خود جای دهند، همچنین این امکان را فراهم می‌کنند تا آن‌ها را به‌طور مستقل روشن یا کم نور کنید.

 

روشنایی آثار هنری

اگر آثار هنری بر روی دیوارهای آشپزخانه دارید، روش‌های مختلفی برای نورپردازی آن‌ها وجود دارد. چراغ‌های نقطه‌ای که در سقف نصب می شوند، باید به‌گونه‌ای قرار گیرند که نور با زاویه 30 درجه به آثار هنری بتابد.

 

نورپردازی مخفی در آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت یو شکل سفید و کاشی های بین کابینتی سفید به همراه نورپردازی مخفی کابینت

نور مخفی آشپزخانه می‌تواند به شما کمک کند تا خلا مربوط به نور کلی آشپزخانه را پر کنید. هنگام انتخاب چراغ‌های مخفی اندازه فضا را در نظر بگیرید. برای جلوگیری از تابش خیره‌کننده در میزهای براق، بهتر است از نور مستقیم استفاده نکنید، روشنایی مخفی می‌تواند در این مورد کمک بسیاری کند. لوازم نورپردازی غیر مخفی، کثیفی و چربی حاصل از پخت و پز را به خود جذب می‌کنند. شما با داشتن منابع نوری درون پاخور جزیره و کابینت‌ها، می‌توانید سراسر سطح کف آشپزخانه را نورپردازی کنید. درصورتی‌که کابینت‌های آشپزخانه پاخور ندارند می‌توانید با نصب رشته‌های LED در پایین کابینت کف آشپزخانه را روشن کنید.

 

نور سرد و گرم در آشپزخانه

در نورپردازی آشپزخانه، سرانجام رنگ نور می‌تواند به اندازه خود اکسسوری روشنایی مهم باشد. رنگ نور ساطع شده نقش زیادی در فضای آشپزخانه دارد. چراغ‌های گرم در هر سطح از روشنایی بهتر عمل می‌کنند. در مقابل، چراغ‌هایی با نور سرد اثر احساسی مشابه چراغ‌های گرم را ایجاد نمی‌کنند و از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند.

 

انتخاب روشنایی با توان مناسب

آشپزخانه ای با نورپردازی های نقطه ای و روشنایی های آویز بالای جزیره

تمام عملیات در آشپزخانه تا حد زیادی به استفاده از چشم بستگی دارد. روشنایی کارآمد در تمام نقاط آشپزخانه‌ای که کار در آن جریان دارد، ضروری است. هنگام انتخاب روشنایی، فقط به توان چراغ فکر نکنید بلکه بیشتر به مقدار واقعی نوری که تولید می‌شود، فکر کنید. با افزایش سن، عدسی‌های چشم شروع به زرد شدن می‌کنند و بسیار متراکم می شوند، که بر میزان نور دریافتی تأثیر می‌گذارند. افراد بالای 50 سال برای روشن کردن میزهای آشپزخانه خود باید یک کانال نور 5 واتی را در نظر بگیرند و  برای افراد زیر 50 سال، یک کانال نور 2.5 واتی کافی است.

 

نورپردازی هوشمند

آشپزخانه ای با کابینت ها، جزیره، لوستر و نوپردازی های باتناژ رنگ بنفش

با توجه به اینکه طراحی روشنایی یک آشپزخانه چندلایه است، سیستم‌های روشنایی هوشمند می‌توانند ابزاری عالی برای کمک به شما در مدیریت سطح نور آشپزخانه باشند. اغلب اوقات، دستیابی به سناریوی کامل نورپردازی دشوار است و هنگامی‌که مهمانان یا کودکان سطح تاریکی را که ممکن است با دقت تنظیم کرده باشید تغییر می‌دهند، ناامیدکننده خواهد بود. یک سیستم روشنایی هوشمند به شما این امکان را می‌دهد فضاهایی را با انواع مختلف نور در آشپزخانه ذخیره کنید تا وقتی کسی تنظیمات را تغییر می‌دهد بتوانید به‌راحتی به آرایش نور دلخواه خود برگردید.

 

سخن پایانی

آشپزخانه ای با سقف قرمز رنگ با نورپردازی های نقطه ای

در نورپردازی آشپزخانه، کنتراست خوب نقش مهمی در بینایی دارد زیرا چشم‌ها به‌طور طبیعی روی آن‌ها تمرکز دارند. کنتراستی که بیش از حد قوی باشد، خسته کننده خواهد بود. مشخص شده است که اگر منبع اصلی نور فضایی که باید روشن شود، عمدتاً از یک جهت با نور مکمل از جهت دیگر همراه باشد، بهترین نتیجه به دست می‌آید.

اگرچه روش‌های بی‌شماری برای ایجاد یک آشپزخانه با نور زیبا وجود دارد، مهم است که از گزینه‌های مناسب آگاه شوید و حتی‌الامکان از نور طبیعی استفاده کنید. پنجره‌ها و نورگیرها از گزینه‌های بسیار ارزشمندی هستند و مسلما هیچ محیطی بهتر از محیطی که با تابش نور طبیعی روشن می‌شود، وجود ندارد. علاوه‌بر این، نور طبیعی یک روش درخشان برای بزرگ نشان دادن فضا خواهد بود.