صفر تا صد طراحی نما با آجر

نمای خارجی خانه دوبلکسی با ترکیب آجر قرمز و سیمان سفید

امروزه از متریال آجر در طراحی نمای ساختمان به سبک‎‌های مختلف استفاده می‌شود. به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد، این متریال جایگاه ویژه‌ای در زمینه طراحی داخلی و خارجی دریافت نموده و مورد توجه اکثر طراحان منتخب قرار گرفته است. در این مقاله تلاش بر این است؛ شما را با انواع آجر و ویژگی‌های آن‌ها، روش‌های اجرا، سبک‌ها و تکنیک‌های طراحی نما آشنا کنیم. انتخاب سبک و ایده، متریال، تکینک در طراحی متناسب با علایق شما در ایجاد زیباترین نمای ساختمان بسیار مؤثر است.

لویی کان: گاهی یک آجر هم حرفی برای گفتن دارد.

Even a brick wants to be something

تصویری از نمای مدرن آجری یک ساختمان با پنجره های بیضی

اگر قصد دارید، نمای ساختمان خود را طراحی یا بازسازی کنید ، متریال آجر انتخاب مناسبی است. در چنین مواقعی، شما می‌توانید از طراحان معماری که در این زمینه فعالیت دارند، کمک بگیرید. ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم؛ با انتخاب بهترین متریال، ایده و تکنیک‌های اجرای نما، طراحی چشم‌گیری را از نمای ساختمان خود داشته باشید. مقالات زیادی در زمینه طراحی نما جمع‌آوری شده است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی نما در ادامه‌ی مطالب با گروه معمارنو همراه باشید.

 

سوالات متداول:

برای طراحی نما آجری معمولا از چه نوع آجری استفاده می‌شود؟

آجرهای نما باید در برابر گرما و رطوبت مقاومت بالایی داشته باشند. همچنین این نوع آجرها به دلیل قرارگیری در برابر تابش نور مستقیم خورشید، باید از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار باشند.


چند نوع آجر نما پرکاربرد را نام ببرید؟

آجر نما شاموتی، رستیک، کرکره‌ای، پلاک، لعابی، حصیری و نسوز از آجر نماهای بسیار بادوام و پرکاربرد می‎باشند.


آجر نما معمولا با چه طیف‌های رنگی تولید می‌شود؟

طیف‌های رنگی نارنجی، قهوه‌ای، خاکستری، زرد و سفید که هرکدام با تناژهای مختلف تولید می‎شوند.


برای برآورد قیمت آجر نما باید چه معیارهایی را مد نظر قرار دهیم؟

ابعاد، رنگ، نوع آجر، مصالح و شیوه اجرا و میزان دستمزد را برای برآورد قیمت باید مدنظر قرار دهیم.

 

آجر متریال با ارزشی است که از دیرباز مورد توجه مردم قرار گرفته است. متریال آجر به دلیل داشتن تنوع فراوان در بافت، رنگ و تکنیک‌های اجرا می‌تواند، نمای ساختمان شما را به صورت یک عنصر شاخص جلوه دهد. در واقع زیبایی و جلوه نما زمانی محقق می‌شود، که سبک مناسبی را برای نمای ساختمان خود در نظر گرفته باشید.

 

بهترین سبک‌های طراحی نمای ساختمان با آجر

اینفوگرافی درباره بهترین سبک‌های طراحی نمای ساختمان با آجر

شاید با مشاهده کوچه‌های قدیمی به این موضوع پی برده باشید؛ که از قدیم، آجر به عنوان مصالح اصلی در نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شد. آجر در معماری سنتی ایران از دیرباز به عنوان عنصری شاخص در رنگ‌ها، بافت‌ها و تکنیک‌های اجرایی مختلف در بناها نمایان شده است. امروزه با ظاهری مدرن و یا کلاسیک؛ باعث شده، آثاری زیبا و چشم‌گیر را رقم بزند. استفاده از آجر به عنوان متریال خاص در ساختمان‌ها، هم در طراحی داخلی و هم در نمای خارجی مشاهده می‌شود. آجر به عنوان متریال قوی هم در سبک‌شناسی و هم در طراحی معماری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. برای استفاده از آجر در طراحی نما، باید سبک مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. در واقع انتخاب سبک طراحی نما به ایجاد جذابیت در نمای خانه شما کمک می‌کند. ما در این مقاله سبک‌های اصلی طراحی نمای ساختمان را شرح داده‌ایم، تا شما سبک مورد نظرتان را براساس سلایق خودتان به راحتی انتخاب کنید.

 

طراحی نمای آجری مدرن

نمای آجری ساختمانی با پنجره های بزرگ مربع و مستطیلی

در نمای مدرن، اصول طراحی بر پایه‌ی سادگی و خالص بودن طراحی است. در واقع در طراحی به سبک مدرن، توجه به جزئیات حذف شده و کلیات طرح مد نظر قرار می‌گیرد، تا طرح شیک و در عین حال ساده جلوه دهد. امروزه مردم بیشتر به طرح‌های مدرن روی آورده‌اند، زیرا طرح‌های داخلی و خارجی سبک مدرن در عین سادگی، در تعریف فضا مؤثرند. حفظ اصول هندسی، نمایش خطوط افقی و عمودی و تکنیک در چینش، حذف خطوط منحنی، نظم در چیدمان طراحی نمای آجری مدرن بسیار مؤثر است. در طراحی نمای آجری مدرن، ترکیب با مصالح مرغوب دیگر مانند سنگ و چوب، ترموود می‌توانند، در ایجاد طرحی چشم‌گیر کمک کنند.

پیشنهاد میکنیم مقاله کاربرد آجر در طراحی داخلی ساختمان را مطالعه کنید.

 

طراحی نمای کلاسیک ( تکنو)

نمای آجری ساختمانی به سبک کلاسیک با ستون های تراشیده شده

امروزه طراحی نمای رومی یا نمای کلاسیک بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. شاید با مشاهده برخی نمونه‌های اجرا شده به این موضوع پی برده باشید؛ نمای سبک کلاسیک بسیار تجملی و به دور از سادگی جلوه می‌دهد. سبک کلاسیک با نشانه‌های سبک رومی و یونان باستان در نمای ساختمان ظاهر می‌شود. متاسفانه ظهور این سبک در نماهای ساختمان‌های امروزی باعث شده؛ نماهایی با طراحی سنتی معماری ایرانی جایگاه محدودی داشته باشند. باید به این نکته توجه داشت، معماری سنتی ایران از عناصر معماری بارز و شاخصی برخوردار است.

با به کار بردن اصولی این عناصر در معماری می‌توانید، آثار شاخصی را هم در طرح‌های داخلی و هم نمای ساختمان به وجود آورید. آجر به عنوان یک متریال اصلی در طراحی عناصر معماری سنتی ایران مورد توجه قرار گرفته است. در نمای کلاسیک معمولا از متریال سنگ در نمایش طرح استفاده می‌شود. ترکیب متریال سنگ و آجر اغلب در سبک کلاسیک نمایان شده و این امکان را می‌دهد، پرداخت بیشتری در جزئیات نما انجام شود.

 

طراحی نمای سنتی معماری ایران

نمای آجری و سنتی رستورانی با قوس نیم دایره

اگر قصد دارید در فضای مدرن شهری از نمای سنتی معماری ایرانی استفاده کنید، می‌توانید عناصر معماری سنتی ایرانی را در عین مدرن بودن و موافق با نمای مدرن شهری در طراحی نمای ساختمان خود به کار ببرید، که امروزه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. نماهای سنتی معماری ایرانی کاملا با شرایط آب و هوایی و اصول معماری ایرانی موافق است، به شرطی که در انتخاب متریال و تکنیک‌های اجرا توجه شود. وجود طاق‌ها، گره‌چینی‌ها، بازی با نور و سایه، انتخاب متریال‌های مناسب در طرح‌های معماری سنتی به زیبایی نمای شهری کمک می‌کند. آجر در معماری سنتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. تکنیک‌های آجرچینی در نظم و چیدمان متریال آجر بسیار تاثیرگذارند. در ادامه ما شما را با انواع آجر و ویژگی‌های آن‌ها، تکنیک‌های اجرایی نمای آجری آشنا می‌کنیم. همراه ما باشید تا در انتخاب سبک مناسب، آجر و تکنیک اجرایی مناسبی را برای اجرا انتخاب کنید.

 

۵ متریالی که به زیبایی با آجر ترکیب می‌شوند

نمای ترکیبی سنگ مشکی و آجر قرمز برای ساختمانی بلند

آجر به عنوان یک متریال ارزشمند توانایی ترکیب با متریال‌های دیگر را داراست. متریال‌هایی که به خوبی با آجر ترکیب می‌شوند شامل: شیشه، چوب، فلز، کامپوزیت، سنگ می‌باشند. در طراحی نمای ترکیبی، رعایت سبک طراحی نما در ایجاد یک نمای چشم‌گیر بسیار مؤثر است.

 

شناخت انواع روش‌های اجرایی طراحی نما با آجر

نمای آجری ساختمانی بلند با پنجره های مربعی

در اجرای نمای آجری، با توجه به سبک‌های طراحی و تکنیک‌های اجرا، شما می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. در واقع، در اجرای نمای آجری، 3 روش اصلی به کار برده می‌شود. در ادامه ما شما را با روش‌های اصلی اجرای نمای آجری آشنا خواهیم کرد.

 

اجرای آجر در نمای ساختمان با استفاده از ملات سیمان

نمای آجری ساختمانی با ملات سیمان

ملات سیمان به عنوان سنتی‌ترین روش اجرای نمای آجری محسوب می‌شود. به همین دلیل، سرعت اجرای آن در مقایسه با روش‌های دیگر کمتر است. روش سنتی ماسه سیمان در هنگام اجرا، نیاز به محاسبات مهندسی ندارد. وجود سیمان در پوشش سطح دیوار، باعث می‌شود تا از سطح صافی برخوردار شویم.

 

اجرای نمای آجری با استفاده از چسب

نمای آجریویلایی که با استفاده از چسب اجرا شده است

برای اجرای این روش، شما باید در قدم اول در انتخاب چسب مخصوص اجرای نمای آجری دقت کنید. پس از انتخاب چسب مخصوص، شما باید سطح مد نظر را با پلاستر و نمای سیمانی پوشش دهید. بند‌کشی آجرها باید به شکل استاندارد اجرا شود؛ تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. در غیر این صورت، نفوذ رطوبت و یا آب باران باعث می‌شود، پوشش نما به مرور زمان تخریب گردد و یا آجر نما از سطح جدا شود.

 

اجرای آجر در نمای ساختمان به روش نمای خشک

اجرای نمای آجری به روش خشک و بدون استفاده از ملات

در اجرای این روش، از هیچ ملاتی استفاده نمی‌شود. چیدمان آجر از طریق تجهیزات فلزی مانند؛ ریل و پیچ و… انجام می‌شود. سیستم اجرایی نمای خشک عبارت است از: چهارچوب نگهدارنده اجزا، اتصالات و فضای مناسب عایق حرارتی و تهویه. در قدم اول، شما باید سطح مورد نظر را با عایق حرارتی از طریق چسب و یا اتصالات به دیوار متصل کنید؛ سپس با نصب چهارچوب، آجر نما را چیدمان کنید. برای قرار دادن عایق حرارتی، می‌توانید از فضای خالی بین عایق و نما استفاده نمایید. سرعت اجرای این روش در مقایسه با روش‌های دیگر، بسیار زیاد است.

 

بهترین تکنیک‌ها و ایده‌های طراحی نمای آجری ساختمان

نمای ترکیبی سیمان و آجر خانه ای با درب و پنجره چوبی نیم دایره ای

برای اجرای نمای آجری شما می‌توانید، از تکنیک‌های متنوعی در اجرا و چیدمان متریال‌ها استفاده کنید. ما در ادامه شما را با 12 تکنیک اجرایی نمای آجری آشنا خواهیم کرد. تا علاوه بر آن، شما بتوانید انتخاب مناسبی در این زمینه داشته باشید. با توجه به سبک‌ها و ایده‌های اجرایی، شما می‌توانید تکنیک مناسبی را برای اجرای نمای آجری انتخاب کنید.

 

تکنیک اجرای نمای ساختمان با آجر نسوز

نمای ساختمانی با آجر نسوز

آجر نسوز، به دلیل تنوع در رنگ و سایز، در ایجاد طرح‌های متنوع نمای ساختمان بسیار کاربرد دارد. انواع آجر نسوز شامل: آجر دکوراتیو، آجر پلاک ، رستیک، کرافتسون می‌باشد. به وسیله متریال آجر نسوز می‌توان، تکنیک‌های متنوع آجرچینی را به وجود آورد. برای داشتن نمای جذاب و ایجاد طرح‌های پیچیده در نما، متریال‌ آجر نسوز گزینه مناسبی است.

 

تکنیک اجرای نمای ساختمان به شکل پوسته مواج یا پارامتریک

طراحی نما با آجرهای نسوز با تکنیک پوسته های مواج

از طریف جا‌به‌جایی و شیب‌بندی در چینش آجرها می‌توانید، تکنیک پوسته مواج را ایجاد کنید. در واقع، این عمل باعث ایجاد جلوه‌های نور و سایه در نمایش عناصر زیبایی‌شناسی معماری می‌شود. اجزای پوسته آجری ایجاد شده در نما، هیچ نقشی در باربری ندارند. ایجاد پوسته مواج به جذابیت نمای ساختمان شما کمک می‌کند.

 

تکنیک اجرایی طراحی نمای آجری با الگوی شبکه سوراخ‌دار

طراحی نما با آجرهای نسوز با تکنیک شبکه سوراخ دار

ایجاد نظم در شکاف و چینش آجرهای ردیف هم، تکرار الگوهای خاص برای بازی با سایه و نور در نمای آجر نسوز با تکنیک شبکه سوراخ‌دار بسیار تاثیرگذار است. در واقع، با استفاده از فضاهای خالی بین آجرها، به کمک الگویی مشخص، باعث می‌شود، هوا و نور در بین منافذ نما جریان یابد. در نمای آجری با الگو و تکنیک شبکه سوراخ‌دار، تمام عناصر زیر سازی نما به کمک آجرهای نسوز، با انواع رنگ و ساز پوشش داده می‌شوند.

 

تکنیک اجرایی پوسته پیچ خورده در طراحی نما با آجر

طراحی نما با آجر نسوز با تکنیک پوسته پیچ خورده

طراحان نما با استفاده از الگو‌های انعطاف‌پذیر، به کمک مدل‌های قابل اجرا، نماهای جذابی را ایجاد می‌کنند. این تکنیک باعث شده، تهویه به صورت طبیعی انجام گیرد. در واقع این الگو امکان اجرای طرح‌های پیچیده را به شما می‌دهد. چینش آجرها با این تکنیک در مقابل پنجره‌های نما باعث شده تا حد امکان مانعی برای امواج صدا در نمای ساختمان شود. ورود نور و بازی با سایه‌ها در پوسته پیچ خورده نما، زیبایی‌شناسی خارق‌العاده معماری سنتی ایران را یادآور می‌شود.

مطالعه مقاله چگونگی طراحی پنجره‌ها در نما را از دست ندهید.

 

تکنیک اجرای نمای آجری به شکل الگوی وصله‌دار

طراحی نما با آجرهای نسوز با تکنیک الگوی وصله دار

در بازسازی نماهای آجری سعی می‌شود؛ متریال‌های قدیمی و جدید، با ایجاد هماهنگی در کنار هم اجرا شوند. هماهنگی در نمای آجری از طریق ترکیب مناسب رنگ‌ها و بافت‌های متنوع امکان‌پذیر است. ایجاد کنتراست در رنگ‌های آجر نسوز، باعث جذابیت در نمای آجری وصله‌دار می‌شود. تضاد در رنگ‌های سرد و گرم و یا مکمل هم، اشباع رنگ در ترکیب اصولی، نمای تکامل‌ یافته‌ای را به وجود می‌آورد، که می‌تواند توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب کند.

 

تکنیک اجرایی طراحی نمای آجری به شکل فاصله‌گذاری مجزا

طراحی نما با آجرهای نسوز با تکنیک فاصله گذاری مجزا

در این تکنیک تلاش بر این است، از طریق چینش آجرها به شکل توده‌ای و نمایش خطوط مرزی و ساده، متمایز کردن دو حجم پرداخت شده در نمای آجری، جلوه‌های بصری نمایان شود. دو حجمی که با کمک بندکشی آجرها کاملا از یکدیگر متمایز شده‌اند. اجرای آجر نما در این تکنیک، کاملا از دور، به شکل یکنواخت دیده می‌شود، با نزدیک شدن به نما، شما متوجه بافت خیره‌کننده آن خواهید شد.

 

تکنیک اجرای نمای ساختمان با الگو پوسته پیکسل، پیکسل

طراحی نما با آجرهای نسوز با تکنیک پوسته پیکسل پیکسل

در این تکنیک از متریال آجر، به عنوان یک عنصر مدولار، برای اجرای طرح‌های پیچیده نمای پوسته‌ای پیکسل، پیکسل استفاده می‌شود. با هماهنگی در مقیاس آجرها، طرح‌های انتزاعی به راحتی  قابل اجرا می‌باشند. پیکسل‌ها در تصاویر دیجیتالی، کیفیت یک تصویر را تعیین می‌کنند. با مشاهده نمونه‌های اجرا شده؛ شما متوجه این موضوع خواهید شد، که هر آجر در نما به عنوان یک پیکسل جلوه می‌دهد. تا آنجا که توانایی اجرای طرح‌های پیچیده را امکان‌پذیر می‌کند.

 

تکنیک اجرای نمای ساختمان با الگوی زیگزاگی

طراحی نما با آجر به روش زیگزاگ

اجرای آجرها با چینش زیگزاگی، نمای جذابی را برای ساختمان ایجاد می‌کند.  آجرها در ردیف‌های مشخص، طبق الگوی تعیین شده، به شکل زیگزاگی اجرا می‌شوند. آجرهای عرضی با زاویه‌ای تعیین شده در خلاف جهت عمودی نسبت به یکدیگر قرار می‌گیرند.

 

تکنیک اجرای طرح کرکره‌ای در نمای آجری

طراحی نما با آجرهای کرکره ای

در اجرای تکنیک طرح کرکره‌ای نمای آجری، از آجر کرکره‌ای استفاده می‌شود. طراحان معماری، امروزه برای اجرای سبک مدرن، از آجرهای کرکره‌ای کم عرض، در نمایش خطوط عمودی و افقی نما استفاده می‌کنند. آجر کرکره‌ای در طرح و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. برای طراحی فضای آلاچیق روی پشت بام خانه شما می‌توانید از آجر استفاده کنید. طراحی قسمتی از جان‌پناه پشت بام به کمک متریال آجر و استفاده از تکنیک کرکره‌ای کاری بسیار جذاب است.

آجر کرکره‌ای قهوه‌ای تیره، بیشتر در مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. در نمای ساختمان‌های دارای فضای روف گاردن، از چینش آجرهای کرکره‌ای در نما، به عنوان جان ‌پناه استفاده می‌شود. ایجاد فضای سبز در نمای کرکره‌ای به کمک روف گاردن و یا تراس سبز، باعث جذابیت نمای ساختمان می‌شود.

 

تکنیک اجرای طرح مشبک در نمای آجری

طراحی نما با آجر به روش مشبک

تکنیک طرح مشبک در آجرچینی، به عنوان یک تکنیک قدیمی در معماری سنتی ایران، امروزه مورد توجه بسیاری از طراحان قرار گرفته است. برای خارج کردن نماهای آجری از حالت یکنواخت، با در نظر گرفتن فواصل میان آجرها می‌توان، طرح مشبک را اجرا کرد. در واقع این عمل، باعث ایجاد سایه‌اندازی و جلوه نما می‌شود.

 

تکنیک اجرای طرح مختلط در نمای آجری

با استفاده از چینش آجرها به صورت طولی و عرضی و ایجاد طرح‌های هندسی منظم مربع و مستطیل در سایزهای متفاوت در این تکنیک، می‌توان نماهای جذاب و زیبایی را ایجاد نمود. امروزه طرح‌های مختلط در نمای ساحتمان‌ها، به شکل تکامل یافته‌ای نمایان شده‌اند.

 

تکنیک اجرای بافت طولی و عرضی در نمای آجری

آجرچینی به روش طولی و عرضی نمای ساختمان

در این تکنیک آجرها به شکل طولی و عرضی براساس الگوی مشخص قرار می‌گیرند. تنوع در ردیف‎های طولی و عرضی برای قرار گرفتن آجرها، با توجه به سبک طراحی، می‌تواند در ساختمان‌هایی با نمای اداری، نمای ساختمان تجاری و مسکونی جلوه‌های زیبایی به وجود آورد. آجرهای نسوز نما در طرح‌ها، سبک‌های مختلف و روش‌های اجرایی متنوع نمایان می‌شوند. ایجاد طرح‌های سه بعدی، طرح مصری و طرح‌های مختلف براساس بندکشی‌ها به شکل استاندارد با استفاده از آیتم‌‌های تاثیرگذار در افزایش جذابیت نمای ساختمان مؤثر است. البته طراحی بالکن‌ها در نمای ساختمان بسیار تاثیرگذارند. شما می‌توانید به کمک طراحی نرده‌های بالکن به زیبایی نمای ساختمان کمک کنید.

 

هزینه‌های طراحی آجر نمای ساختمان

نمای آجری ساختمانی که با فلز مشکی ترکیب شده است

آجرها در انواع مختلف درون بسته‌بندی‌ها، اندازه‌ها و تعداد متنوع و مشخص در بازار عرضه می‌شوند. برای برآورد هزینه‌های اجرای نمای آجری، شما می‌توانید از طراح معماری و یا مهندس متره کمک بگیرید.‌ برآورد به صورت متر مربعی یا به شکل روز مزد انجام می‌شود. در صورتی که قصد دارید، تعداد آجرها را محاسبه کنید، می‌توانید از اندازه طول و عرض آجرها به همراه بندکشی‌ها استفاده کنید.

 

بهترین نمونه‌های اجرا شده استفاده از آجر در طراحی داخلی و نمای خارجی ساختمان

طراحی نمای آپارتمان با آجرهای قرمز

استفاده از تکنیک شبکه مشبک در نمای ساختمان آپارتمانی و ویلایی در ترکیب با فضای سبز خارجی، جلوه بسیار زیبایی به نمای ساختمان شما می‌دهد. همچنین تکنیک پارامتریک، با توجه به رنگ و مقیاس متریال‌های نمای خارجی در طرح‌های مختلف معماری شهری بسیار مؤثر است. ترکیب مناسب آجر و فلز در طراحی نما هم به کمک تکنیک‌ها و سبک‌های اجرا، به جذابیت نمای ساختمان کمک می‌کند. ترکیب مناسب دو متریال آجر و شیشه نیز با جلوه عناصر معماری و حیاط سازی سنتی مانند طاق آهنگ، نمای ساختمان را به عنصر شاخص شهری معماری سنتی تبدیل می‌کند. بنابراین شما می‌توانید با مطالعه مقالات گروه معمارنو و دیدن عکس‌هایی از محبوب‌ترین نماهای خانه، بهترین ایده‌ها را برای اجرا و طراحی نمای دیوار حیاط سنتی خود انتخاب کنید.

 

سخن پایانی

نمای آجری با پنجره های بیضی و نیم دایره

هدف ما ایجاد نمای آجری، متناسب با نیازها و علایق شماست. ما در این مقاله، شما را با بهترین سبک‎‎های طراحی نما، آجر نما، تکنیک‌ها، الگوهاو روش‌های اجرایی نمای آجری آشنا کردیم. با توجه به مطالبی که در این مقاله اشاره شد، انتخاب طرح اجرایی نمای آجری و انتخاب ترکیب رنگ نمای ساختمان، متناسب با سلایق شما در ایجاد نمایی زیبا و جذاب مؤثر است.