صفر تا صد طراحی دفتر کار

دفتر کار با کفپوش لانه زنبوری آبی، طوسی و خاکستری، دو میز طویل سفید، صندلی‌های چرخ‌دار مشکی، و شلف بزرگ چوبی زرد و کرم

مراکز اداری و کاری جزو مکان‌هایی هستند که نوع طراحی و چیدمان آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. متأسفانه برخی از مدیران بدون توجه به این اهمیت، بر این باورند که هزینه های انجام شده برای دیزاین دفتر کار، هزینه‌های اضافی هستند. این در حالی است که اگر با تأثیر طراحی داخلی دفتر کار بر میزان بهره‌وری کارمندان و افزایش مشتریان آشنا باشند، قطعاً به این موضوع اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.

بر همین اساس در این مطلب در مورد طراحی دفتر کار توضیحاتی ارائه داده و ایده‌هایی جذاب برای این مراکز را معرفی می‌کنیم. اگر مدیر شرکتی هستید که خواستار یک دفتر کار شیک و مدرن بوده و یا به هنر طراحی مراکز اداری علاقه‌مند هستید، ما را در این مطلب همراهی کنید.

 

سوالات متداول:

در طراحی دکوراسیون دفتر کار چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

1. نیاز کارمندان و شرایط موجود در دفتر کار 2. توجه به ابعاد دفتر 3. انتخاب مبلمان مناسب 4. چیدمان مبلمان 5. انتخاب تجهیزات نورپردازی مناسب 6. توجه به تقسیم‌بندی فضای دفتر 7. دسترسی آسان بخش‌های مختلف


در طراحی هر بخش دفتر کار باید به چه نکته‌ای توجه شود؟

در نظر گرفتن نوع فعالیت هر بخش و توجه به نیاز کارمند از مواردیست که باید توجه شود.


برای تقسیم‌بندی فضاهای مختلف دفتر کار چه ایده‌هایی را به کار ببریم؟

استفاده از بلوک‌های شیشه‌ای، پارتیشن‌های متحرک چوبی و شیشه‌ای، پارتیشن‌ها و المان‌های فلزی و شیشه‌ای قفسه‌بندی شده از مواردی هستند که در بخش‌بندی فضاها می‌توان به‌ کار برد.

 

مراحل طراحی دفتر کار کدامند؟

دکوراسیون دفتر کار با دیوار تلفیقی چوب، سیمان و گچ، میز کار چوبی، صندلی‌های چرم مشکی، درب شیشه‌ای و سقف با لامپ‌ هالوژن

طراحی دفاتر کار یک امر تخصصی است و باید به دست افراد متخصص در این حوزه انجام شود. این کار دارای مراحل مختلفی است و اجرای هر مرحله از آن به افراد زبده و برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارد. این مراحل عبارتند از:

  • بررسی نیازها
  • توجه به شرایط موجود
  • تعیین امکانات در دسترس
  • طراحی براساس شرایط و نیازها

 

نکات مهم در طراحی دفتر کار

طراحی دفتر کار با میز سفید، صندلی های چرم مشکی، دیوارپوش قهوه ای تیره، پنجره قدی شیشه‌ای، شلف بزرگ چوبی سفید و کفپوش طوسی

طراحانی که در حوزه طراحی مکان‌های اداری و رسمی فعالیت دارند، با توجه به عوامل مختلفی، طراحی این اماکن را انجام می‌دهند. به‌عنوان‌مثال نوع فعالیتی که در دفتر کار مورد نظر انجام می شود تأثیر زیادی بر نوع طراحی داخلی آن دارد. اگر به عنوان برندی معتبر و یا یک برند تازه‌وارد قصد طراحی دفتری دارید، طراحان می‌توانند با استفاده از لوگوی برند در قسمت‌های مختلف، برند شما را به صورت شفاف و تأثیرگذار به مشتریان معرفی کنند. در ضمن استفاده از طرح محصولات و یا نمادی از خدمات و محصولات شرکت در طراحی داخلی نیز می‌تواند از نکاتی باشد که اغلب طراحان حرفه‌ای به آن توجه دارند. از دیگر عوامل مؤثر در این طراحی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

توجه به ابعاد دفتر

دکوراسیون دفتر کار با میز مستطیلی سفید، صندلی‌های طوسی و کرم، لوستر طوسی و خاکستری گرد و دیوار طراحی شده با ریسه نوری

یکی از مهم‌ترین عواملی که در دکوراسیون دفتر کار و به صورت کلی، طراحی دفتر کار تأثیر می‌گذارد، ابعاد دفتر است. اگر ابعاد دفتر، بزرگ باشد طراحان می‌توانند پلان‌های مختلفی را در این ساختمان اجرا  کنند. این در حالی است که اگر دفتر کار کوچک باشد تا حدودی دست طراحان، بسته شده و با محدودیت‌هایی مواجه خواهند بود؛ بنابراین باید قبل از اقدام به طراحی، محل دفتر توسط طراح مورد نظر بررسی شده و بر اساس ابعاد آن، قسمت‌بندی بخش‌های مختلف و المان‌هایی که قرار است در این ساختمان به کار رود، مشخص شود.

 

استفاده از متریال درجه‌یک

دکوراسیون دفتر کار همگانی بامیز‌های اشتراکی چوبی، صندلی‌های چرمی مشکی، کفپوش خاکی رنگ با طرح مشکی و دیوار سفید

یکی دیگر از نکاتی که معمولاً در دیزاین دفتر کار، مد نظر قرار می‌گیرد استفاده از مواد درجه‌یک است. در صورتی که طراحی این مراکز با استفاده از چنین متریالی صورت گیرد در پایان کار با نتیجه عالی روبرو خواهیم بود. این نتیجه رضایت‌بخش، علاوه‌بر زیبایی ظاهری، استحکام و طول عمر بالا را برای کاربران به ارمغان خواهد آورد. به‌عنوان‌مثال استفاده از انواع دیوارپوش، کاغذدیواری، کف‌پوش و دیگر متریالی که در این ساختمان به کار می‌روند اگر از نوع درجه‌یک باشند قطعاً می‌توانند نظر کاربران را جلب کرده و رضایت آن‌ها را در پی داشته باشد.

 

ایجاد نقطه کانونی

دکوراسیون دفتر کار با دیوار و کفپوش کرم رنگ، سه صندلی اداری عسلی رنگ، میز طوسی، پنجره قدی با فریم طوسی و تابلو دکوراتیو

شاید به نظر برسد که طراحی دفتر کار، تنها به طراحی قسمت‌بندی‌های آن محدود می‌شود. این در حالی است که نوع و نحوه چیدمان آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. طراحان حرفه‌ای برای این که دکوراسیون مراکز اداری را به نحو احسن انجام دهند سعی می کنند ابتدا یک نقطه کانونی ایجاد نمایند. به عنوان مثال می‌توان گفت برای طراحی اتاق مدیریت، میز کار مدیر شرکت را می‌توان به عنوان نقطه کانونی انتخاب شود. نقطه کانونی می‌تواند میز کار مدیر شرکت یا اداره، میز کار کارمندان یا یک تابلوی سه تکه هنری بوده و تعیین‌کننده نحوه چیدمان دفتر کار باشد. 

 

پارتیشن‌بندی مناسب

دکوراسیون دفتر کار با پارتیشن شیشه‌ای و آلومینیومی، میز فلزی، صندلی چرم مشکی با پایه فلزی، کفپوش کرم رنگ و قهوه‌ای و دیوار شیشه‌ای با پرده کرکره‌ای

در محیط‌های اداری، قسمت‌بندی صحیح فضا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. این که به چند اتاق کار نیاز است و بهتر است سرویس بهداشتی، آبدارخانه و … در کجا قرار داشته باشند باید به صورت اصولی بررسی شده و طبق نتایج به‌دست‌آمده، طراحی دفاتر کار انجام شود. استفاده از انواع پارتیشن اداری برای بخش‌بندی فضاها می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

 

کمک گرفتن از افراد متخصص

دکوراسیون دفتر کار با قفسه های چوبی دیواری، دیوارهای قهوه ای شکلاتی، کفپوش و میز و صندلی کرم رنگ، سقف با نور مخفی

همواره به یاد داشته باشید که امروزه سبک و سیاق دفاتر کار فرق کرده و مانند گذشته نیست که بر اساس نظر شخصی و یا بدون توجه به مسئله خاصی، طراحی این مراکز انجام شود. به همین جهت نیز بهتر است برای داشتن دفتر کار مدرن و شیک از شرکت‌های فعال در این حوزه کمک بگیرید. کادر این شرکت‌ها دارای دانش و تجربه بالایی بوده و کار طراحی را بر اساس اصول این کار انجام می‌دهند.

 

در نظر گرفتن روحیات کارکنان

دکوراسیون دفتر کار با میزهای اشتراکی چوبی کرم رنگ، کفپوش قهوه‌ای، صندلی‌های طوسی چرخ‌دار، سقف طوسی و کرم رنگ و پنجره‌های بزرگ

در طراحی دفتر کار به روحیات کارمندان باید توجه شود. افراد در محیط‌هایی که به راحتی باهم تعامل دارند و از محدودیت برخوردار نیستند، بهره‌وری بهتری از خود نشان می‌دهند. ازاین‌رو امروزه سعی می‌شود در طراحی این مراکز، در عین این که حریم خصوصی کارکنان حفظ می‌شود با استفاده از پارتیشن متحرک و پارتیشن‌بندی اصولی، فضای سرزنده و پویا در ادارات ایجاد شود.

 

عوامل مؤثر در طراحی دفتر کار

دکوراسیون دفتر کار با میزهای مربعی چوبی روشن، صندلی های مشکی، سقف بتنی و نورپردازی مهتابی های پشت سر هم

حال که با نکات مهم در طراحی داخلی دفتر کار آشنا شدید لازم است با المان‌های مختلفی که در این طراحی، نقش مهمی دارند نیز آشنا شوید. چنانچه این المان‌ها به صورت صحیح انتخاب شده و به کار روند، دفتر کاری زیبا و کارآمد در اختیار خواهید داشت که هم می‌تواند موجب رضایت کارکنان شود و هم با تأثیر مثبت بر روی مشتریان، موجب افزایش میزان درآمد شما گردد. از جمله این عوامل می‌توان به نورپردازی، رنگ‌بندی، عایق‌بندی و نوع و نحوه چینش مبلمان در دفاتر کار اشاره کرد. در ادامه به صورت مفصل درباره تک‌تک این موارد، توضیحاتی ارائه شده است.

 

نورپردازی دفتر کار باید چگونه باشد؟

دکوراسیون دفتر کار با میزهای اشتراکی چوبی، صندلی‌های چرخ‌دار مشکی چرمی، جداکننده میز طوسی، مانیتور رایانه و کفپوش کرم‌رنگ

دفاتر کاری که بدون نورپردازی بوده و یا نورپردازی با کیفیت بسیار پایینی دارد درواقع نشان‌دهنده نوعی رکود و کسالت است. به همین جهت است که کارشناسان بخش طراحی دفتر کار به نورپردازی و استفاده از عناصر نورپردازی مناسب تأکید دارند. زمانی که اقدام به طراحی دفتر می‌شود باید میزان نورگیری آن در بخش‌های مختلف کنترل شود. سپس بر این اساس از نورپردازی مناسبی در محیط‌های مختلف بهره گرفته شود.

 

دکوراسیون دفتر کار با میز‌های چوبی اداری، انواع شلف چوبی، صندلی‌های طوسی، کفپوش کرم رنگ، سقف با طرح‌ شطرنجی طوسی

نور موجود در این اماکن نباید به حدی باشد که چشم را اذیت کرده و درنتیجه سبب افت کیفیت کار کارکنان شود. از سویی هم نباید به حدی باشد که محیط کم‌نور باعث ایجاد نوعی یکنواختی و حالت خستگی در افراد گردد. طراحان می‌توانند با استفاده از نورهای مصنوعی، نوعی سرزندگی را در محیط ایجاد کرده و به زیباتر شدن فضا نیز کمک کنند.

 

در دفتر کار از چه مبلمانی استفاده می شود؟

دکوراسیون دفتر کار با کفپوش طوسی، میزهای چوبی با پایه فلزی، صندلی های سبز تیره و روشن، دیوار سفید و لوستر کوچک آویز سبز

یکی از عواملی که در طراحی و دکوراسیون دفتر کار تأثیر بسیار زیادی دارد، نوع مبلمان و نحوه جانمایی آن‌ها براساس اصول چیدمان مبل است. دیگر زمان آنکه در ادارات فقط از میز و صندلی اداری استفاده می‌شد به پایان رسیده است. امروزه در مراکز اداری از مبلمان مختلفی استفاده می‌شود که به بهره‌وری محیط می‌افزاید. این مبلمان باید با رنگ‌بندی محیط و همچنین سبک مورداستفاده برای چیدمان آن متناسب باشد.

استفاده از این محصولات سبب می‌شود تا مشتریان به هنگام انتظار، اذیت نشده و در کنار آن، محیط نیز زیباتر دیده شود. همانگونه که در بخش قبل نیز گفته شد چیدن مبلمان بر اساس تعیین نقطه تمرکز می‌تواند بهترین نتیجه را داشته باشد.

 

دقت در رنگ‌بندی دفتر کار، اهمیت زیادی دارد

دکوراسیون دفتر کار با دیوار کرم رنگ، کتابخانه دیواری بزرگ چوبی، میز چوبی قهوه‌ای با رویه سفید و صندلی‌های کرم و طوسی

رنگ‌بندی به کار رفته در طراحی دفتر کار، تأثیر زیادی بر چگونه دیده شدن محیط و همچنین ایجاد حس تمرکز در کارکنان و مراجعه‌کنندگان دارد. اگر از رنگ‌های مختلفی در این فضاها استفاده شود و یا رنگ‌های منتخب به‌گونه‌ای باشند که چشم‌ها را به خود خیره کنند، کارکنان تمرکز خود را از دست خواهند داد. این در حالی است که استفاده از رنگ‌های خنثی می‌تواند بهترین گزینه برای چنین فضاهایی باشد. در ضمن در صورت تمایل به استفاده از رنگ‌های خاص و یا تند، می‌توانید از آن‌ها برای تأکید بر روی چیزی و یا محدوده‌ای استفاده کنید. به این ترتیب توجه‌ها به بخش مورد نظر، جلب خواهد شد.

 

عایق‌بندی دفتر کار، فراموش نشود!

دکوراسیون دفتر کار مدرن با درب شیشه‌ای، شلف فلزی طوسی، کفپوش چوبی، میز طویل کرم رنگ و صندلی‌های مشکی و قرمز

محیط‌های اداری باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که تا حد ممکن، سروصدا به حداقل برسد. در غیر این صورت نمی‌توان انتظار تمرکز و راندمان بالا از کارکنان داشت. به همین سبب باید در طراحی دفتر کار شیک و مدرن به آکوستیک بودن آن توجه شود. به این ترتیب به دلیل استفاده از محصولات عایق‌بندی، میزان ورود و خروج صدا به این مراکز به حداقل می‌رسد.

 

ایده‌هایی برای طراحی یک دفتر کار مناسب

طراحی دفتر کار با میز هندسی چوبی، صندلی ارگونومیک چرخ دار مشکی، کفپوش خاکی رنگ، جداکننده میزکار شیشه‌ای و لوازم تحریر

اگر در زمینه طراحی محیط‌های اداری فعالیت دارید و یا در پی کسب اطلاعاتی تازه در این زمینه هستید باید به این موضوع توجه داشته باشید که افراد با سلایق و نیازهای مختلف، خواستار استفاده از ایده‌های ناب و متفاوت در طراحی دفتر کار خود هستند. پس باید با این ایده آشنایی داشته باشید. در راستای اطلاع‌رسانی در این مورد، در ادامه چند ایده کاربردی برای طراحی محیط‌های اداری را معرفی خواهیم کرد.

 

استفاده از مبلمان ارگونومیک

تصویر فردی در اتاق کار با میز چوبی، صندلی چرخ‌دار آبی و مشکی، دیوار آجری، کفپوش کرم رنگ، گلدان، آباژور چوبی و رایانه

امروزه شرکت‌های تولیدکننده مبلمان اداری سعی در تولید محصولاتی دارند که با ساختار بدن، سازگار باشند. از آنجایی که کارکنان، بیشتر وقت خود را بر روی این مبلمان و پشت این میزها سپری می‌کنند باید ساختمان آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که کمترین آسیب به اسکلت‌بندی استخوان‌ها وارد شده و کارمندان با کمترین آسیب بدنی و درد به هنگام کار مواجه باشند. با توجه به این مسائل می‌توان استفاده از مبلمان ارگونومیک که کاملاً منطبق بر ارگونومی بدن ساخته شده اند را به عنوان یکی از ایده‌های ناب در دیزاین دفتر کار، معرفی کرد.

 

آشتی با محیط‌زیست

دکوراسیون دفتر کار سفید رنگ با میزهای سفید، صندلی‌های مشکی، گلدان‌های گل طبیعی، کفپوش خاکستری، ستون سفید و دیوار قدی شیشه‌ای

آشتی با محیط‌زیست و استفاده از عناصر طبیعی مانند وسایل چوبی تزیینی، می‌تواند تأثیر مثبتی بر روحیه کارکنان و مشتریان داشته باشد. استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون این دفاتر باعث ایجاد حس سرزندگی در کارمندان شده و به این ترتیب می‌توانند نقش مثبتی بر افزایش بهره‌وری و راندمان کاری آن‌ها داشته باشند. به جز این مورد، به دلیل فتوسنتز این گیاهان، هوای محیط سالم بوده و تمرکز افراد به حداکثر می‌رسد. استفاده از گل و گیاهان مختلف در طراحی دفتر کار بر زیبایی بصری این مراکز نیز تأثیر مثبت دارد.

 

استفاده از تجهیزات مناسب

دکوراسیون یک دفتر کار با میزچوبی، صندلی چرخ‌دار مشکی، پنجره‌های قدی با پرده کرکره‌ای، شلف چوبی عریض و دو قاب عکس

امروزه تجهیزات و دستگاه‌های مدرنی به بازار آمده‌اند که با پیروی از فناوری‌های روز دنیا، قابلیت‌های مختلفی را به کاربران ارائه می‌کنند. به‌عنوان‌مثال استفاده از فناوری هوشمندسازی در طراحی دفاتر کار می‌تواند موجب بالا رفتن ضریب امنیت محیط شده و به جز آن، سبب شود تا کارایی طراحی داخلی دفتر کار به حداکثر برسد. استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مناسب، اختصاص بخشی برای قرار دادن تجهیزات ورزشی به‌روز و … از جمله ایده‌هایی هستند که با استفاده از آن می‌توان محیطی مناسب برای فعالیت کارمندان ایجاد کرد.

 

قفسه‌بندی و استفاده از شلف

دکوراسیون دفتر کار با میز طویل کرم رنگ، صندلی‌های چرخ‌دار چرم مشکی، قفسه‌های دیواری چوبی و سقف با طراحی لانه زنبوی

یکی از پارامترهای مهمی که باید در طراحی یک دفتر کار خانگی شیک و مدرن به آن توجه شود، نظم و انضباط در محیط است. خوشبختانه امروزه تجهیزات مناسبی ابداع شده‌اند که ایجاد این نظم و نظام را در چنین محیط‌هایی به راحتی امکان‌پذیر می‌سازند. طراحی قفسه و شلف، از جمله تجهیزاتی هستند که می‌توان در طراحی دکوراسیون دفتر کار از آن‌ها استفاده کرده و نظم و ترتیب را در چنین محیط‌های ایجاد نمود. در این حالت، کارمندان و مدیران به هر آنچه نیاز دارند به راحتی دسترسی داشته و درعین‌حال از کار کردن در فضایی منظم، لذت خواهند برد.

 

پارتیشن‌های شیشه‌ای، ایجادکننده محیط‌های جذاب

دکوراسیون داخلی یک دفتر کار با پارتیشن شیشه‌ای، میز سفید، صندلی‌های چرخ‌دار چرمی مشکی، کفپوش کرم‌رنگ و دیوارسفید

اگر در پی آن هستید که فضایی مدرن در محیط کار خود ایجاد کنید و درعین‌حال محدودیتی در تقسیم‌بندی دفتر ایجاد نشده و محیطی اجتماعی در اداره وجود داشته باشد می‌توانید از پارتیشن‌بندی شیشه‌ای استفاده کنید. در این حالت هم حریم خصوصی افراد و کارکنان حفظ خواهد شد و هم به دلیل این که کارمندان یکدیگر را می‌بینند، محدودیت و محصورشدگی در فضا ایجاد نمی‌شود. این امر در جلوگیری از خستگی کارمندان و همچنین ایجاد فضایی که شفافیت و صداقت در آن موج می‌زند، مفید خواهد بود. امروزه در اغلب شرکت‌ها و اداراتی که طراحی مدرنی دارند از این ایده استفاده می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره بلوک شیشه‌‌ای و کاربردهای آن را مطالعه فرمایید.

 

جمع‌بندی

دکوراسیون داخلی دفتر کار با پارتیشن شیشه‌ای، میز چوبی، صندلی‌های مشکی، پنجره‌های مستطیلی با پرده کرکره‌ای و کفپوش کرم‌رنگ

در این مقاله به بررسی کامل موضوع طراحی دفتر کار پرداختیم. با استفاده از نکاتی که در این مقاله به آن‌ها پرداخته شد می‌توانید دفتر کاری بی‌عیب و نقص را طراحی کنید. با استفاده از ایده‌های معرفی شده در این مقاله و یا ایده‌های نابی که به ذهن خودتان می‌رسد می‌توانید در کنار زیبایی فضا، کارایی را نیز به مشتریان خود ارائه دهید.