صفر تا صد طراحی بالکن شیشه‌ای و معرفی انواع شیشه بالکن

تصویر یک بالکن شیشه‌ای دراز با مبلمان حصیری قهوه ای و پارچه کرم رنگ و کوسن های خردلی

امروزه با افزایش ساخت آپارتمان‌ها و رواج یافتن زندگی شهری، عملاً طراحی و ساخت حیاط به شکل سنتی از دستور کار معماران و طراحان حذف شده است. ازاین‌رو افرادی که زندگی آپارتمان‌نشینی را انتخاب کرده‌اند در پی یافتن روشی هستند که بتوانند فضای آپارتمان خود را افزایش داده و فضایی برای نگهداری وسایل و یا اختصاص بخشی برای نگهداری از گل و گیاه و یا فضایی دنج برای استراحت داشته باشند. با توجه به پیشرفت‌هایی که در صنایع مختلف صورت گرفته است، طراحان و معماران برای این مسئله نیز همانند موارد دیگر مربوط به طراحی داخلی و خارجی ساختمان‌ها، روشی ارائه کرده‌اند. در این حالت، توصیه این افراد، استفاده از بالکن شیشه ای می‌باشد.

این المان‌ها ازجمله تجهیزات مدرنی هستند که در عصر حاضر مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. به صورتی که اگر گشتی در شهر بزنید و نمای خارجی ساختمان‌ها را به‌صورت گذرا بررسی کنید متوجه خواهید شد که در اکثر آن‌ها، بالکن‌ها با استفاده از تجهیزات شیشه ای پوشانده شده‌اند. این تجهیزات همان بالکن‌های شیشه ای هستند. در این مطلب به‌منظور آشنایی مخاطبان با این محصولات و همچنین انواع آن‌ها، اطلاعاتی تکمیلی ارائه شده است. با ما همراه باشید تا با کسب این اطلاعات، بهترین نوع آن را انتخاب کرده و کارایی آپارتمان خود را افزایش دهید.

 

اینفوگرافی کاربردهای بالکن شیشه‌ای با تم آبی و آیکون‌های گرافیکی

سوالات متداول:

تجهیزات و لوازم مورد نیاز در طراحی بالکن شیشه‌ای کدامند؟

یراق‌آلات، پروفیل‌های عمودی و افقی، نوار‌های درزبندی و شیشه از جمله تجهیزات مورد نیاز در طراحی بالکن شیشه‌ای می‌باشند.


بالکن شیشه‌ای چه کاربردهایی دارد؟

بالکن شیشه‌ای را می‌توانیم به عنوان گلخانه کوچک در آپارتمان، فضایی برای دورهمی و استراحت یا مطالعه و سرگرمی، فضایی برای آشپزی و کاشت گیاهان خوراکی استفاده کنیم.


از چه نوع شیشه‌هایی می‌توانیم در طراحی بالکن شیشه‌ای استفاده کنیم؟

‎شیشه‌های سکوریت لمینت، معمولی یا سند بلاست به صورت دو جداره و چند جداره در طراحی بالکن شیشه‌ای استفاده می‌شوند.

 

بالکن شیشه‌ای چیست؟

نمای خارجی ساختمانی از جنس چوب با بالکن شیشه‌ای

در گذشته، بالکن‌هایی که برای آپارتمان‌ها در نظر گرفته می‌شدند به محیطی اضافی تبدیل می‌شدند که اغلب از آن‌ها به‌عنوان انباری استفاده می‌شد. برخی خانواده‌ها از این بخش برای نگهداری تمامی وسایل اضافی خود استفاده می‌کنند یا در بهترین حالت، آن را به محلی برای پهن کردن لباس‌های خود اختصاص می‌دهند. این در حالی است که اگر برای طراحی این فضا، ایده‌ای هوشمندانه داشته باشید می‌توانید این بخش را به گلخانه کوچک برای آپارتمان خود تبدیل کنید یا آن را به صورتی طراحی کنید که با استفاده از کفپوش و یا مبلمان مناسب، محلی برای استراحت و دورهمی داشته باشید.

با شنیدن این ایده‌ها، اغلب افراد این سؤال را می‌پرسند که مگر می‌شود با دید کاملی که این بالکن‌ها به بیرون دارند، چنین ایده‌هایی را در آنجا پیاده کرد. در پاسخ باید بگوییم که با استفاده از تجهیزاتی به نام بالکن شیشه ای می‌توانید تمامی این ایده را پیدا کنید. شیشه‌هایی که برای پوشاندن دید تراس و بالکن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند با استفاده از تجهیزاتی خاص به هم وصل شده و با نصب در بالکن‌ها، این اجازه را به ساکنین خانه می‌دهند تا با حفظ حریم خصوصی خود، از این بخش بهترین بهره‌وری را داشته باشند.

 

در بالکن‌های شیشه‌ای از چه نوع شیشه ای استفاده می‌شود؟

خانه ای با نمای آجر قرمز، بالکن شیشه‌ای و میز و دو صندلی تاشوی خردلی

توجه داشته باشید که شیشه‌های مورداستفاده در بالکن‌ها جزو شیشه‌های معمولی یا چند جداره نیستند. جنس بالکن شیشه ای از شیشه‌های سکوریت است. ضخامت این شیشه‌ها چیزی در حدود 8 تا 10 میلی‌متر است. به‌این‌ترتیب می‌توان انتظار مقاومت بالا در برابر عوامل مختلف فیزیکی را از این شیشه‌ها داشت. امروزه از انواع خاصی از این شیشه‌ها نیز استفاده می‌شود. این شیشه‌ها، سکوریت لمینت نام دارند. این شیشه‌ها در فرایند لمینت کردن، مقاومت خود را افزایش می‌دهند. در این فرایند، می‌توان یک لایه PVB مابین دو لایه شیشه سکوریت طراحی کرد و در صورت نیاز آن را با فرایند سند بلاست، فراوری نمود. به‌این‌ترتیب، شیشه‌ها دارای مقاومت بیشتری بوده و درصورتی‌که تحت تأثیر یک قدرت بسیار زیاد، بشکنند، تکه‌های شیشه ریزش پیدا نکرده و به همان صورت باقی می‌مانند.

بنابراین با توجه به آنچه گفته شد شما می‌توانید بر اساس شرایط بالکن آپارتمان خود و این‌که آیا بر اساس نوع کاربری از این فضا، به دنبال ایمنی صد درصد این بخش هستید یا نه، سفارش ساخت آن را ارائه کنید. در این حالت طراحان می‌توانند از شیشه‌های سکوریت معمولی یا سند بلاست برای پوشش دادن بالکن شما استفاده کنند. در ضمن در صورت تمایل شما می‌توان بالکن شیشه ای را به‌صورت هوشمند نیز طراحی نمود.

 

اجزای تشکیل‌دهنده بالکن شیشه‌ای کدام‌اند؟

یک بالکن شیشه‌ای با کفپوش چوبی و نرده شیشه ای بدون قاب

این نوع بالکن‌ها از اجزای مختلفی تهیه و ساخته می‌شوند. آنچه در مورد این تجهیزات در موارد مختلف با هم تفاوت خواهد داشت، کیفیت این اجزا و هزینه لازم برای اجرای این نوع بالکن‌ها می‌باشد. از اجزای تشکیل‌دهنده این المان‌ها می‌توان به یراق‌آلات، پروفیل، نوار‌های درزبندی و شیشه اشاره کرد. یراق‌آلات و پروفیل‌های مورداستفاده در این سازه‌ها باید از نوع ضدزنگ بوده و در برابر رطوبت مقاومت کافی داشته باشند. به‌این‌ترتیب در شرایط آب و هوایی مختلف، آسیبی به این قطعات وارد نمی‌شود.

نوار‌های درزبندی نیز باید دارای کیفیت ساخت قابل قبولی بوده و در ساخت آن‌ها از متریال مناسبی استفاده شود. در این حالت می‌توان مطمئن بود که این تجهیزات دارای طول عمر بالایی بوده و درزبندی این بالکن‌ها به بهترین نحو ممکن انجام شده است. شیشه‌های مورداستفاده در این محصولات بر اساس شکل هندسی بالکن و همچنین نیازهای مشتری باید انتخاب شوند.

 

آشنایی با انواع شیشه‌ بالکن

خانه ای با نمای چوبی، بالکن شیشه‌ای و مبلمان حصیری قهوه ای با پارچه سفید

طراحی بالکن شیشه ای با توجه به شکل هندسی بالکن‌ها و این‌که شما از این سازه‌ها چه انتظاری داشته و هدفتان از استفاده از این تجهیزات چیست انجام می‌شود. با توجه به شرایط مختلفی که در این فضاها وجود دارد و نیاز کاربران، انواع بالکن‌های شیشه‌ای طراحی شده‌اند که شما می‌توانید با توجه به ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها و اهدافی که از نصب آن‌ها دارید، بهترین و مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب کرده و سفارش دهید. بر همین اساس در ادامه این مطلب به بررسی انواع بالکن شیشه ای پرداخته و ویژگی‌های هر کدام را به اختصار توضیح داده‌ایم:

 

نرده شیشه ای

بالکن شیشه‌ای با کفپوش چوبی و نرده شیشه ای

یکی از انواع این سازه‌ها، نرده‌های شیشه ای هستند. برای ساخت این نرده‌ها از شیشه‌های سکوریت و یا نشکن استفاده می‌شود. ضخامت این شیشه‌ها در حدود 10 میلی‌متر است. با توجه به این گفته‌ها می‌توان دریافت که احتمال شکستن این نوع نرده بالکن، بسیار کم بوده و کاربران می‌توانند با استفاده از آن‌ها، زیبایی بالکن آپارتمان خود را دوچندان کنند.

 

شیشه‌ بالکن ریلی

تصویر یک بالکن شیشه‌ای با مبلمان قهوه ای و پارچه سفید و شیشه ریلی

یکی از پرفروش‌ترین انواع این شیشه‌های بالکن، انواع ریلی آن‌ها است. برای ساخت و نصب این تجهیزات باید پروفیل‌های عمودی و افقی طراحی و ساخته شود. در این بالکن شیشه ای از شیشه‌هایی هم اندازه استفاده می‌شود. این شیشه‌ها از طرفین به پروفیل‌های عمودی وصل می‌شوند تا احتمال افتادن آن‌ها به صفر برسد. از کف و سقف نیز به پروفیل‌های افقی وصل می‌گردند. این پروفیل‌ها از جنس آلومینیوم ساخته شده و دارای استحکام قابل قبولی هستند. برای نشستن شیشه‌های سکوریت بر روی پروفیل‌های افقی از چرخ‌هایی استفاده می‌شود. استفاده از این چرخ‌ها سبب می‌شود تا این شیشه‌ها به صورت ریلی، باز و بسته شوند. به‌این‌ترتیب در صورت نیاز می‌توانید آن‌ها را بسته و در غیر این صورت، باز کنید. ازآنجایی‌که باز و بسته کردن این بالکن‌ها بسیار راحت است و می‌توان به راحتی آن‌ها را شستشو داده و تمیز نمود، استقبال از این نوع بالکن‌های شیشه ای بسیار زیاد بوده و امروزه شاهد افزایش تقاضا برای نصب این مدل‌ها هستیم.

 

شیشه‌ بالکن بدون قاب

خانه ای با نمای قهوه ای تیره چوبی و بالکن شیشه‌ای بدون قاب

یک نوع دیگر از این شیشه‌ها با عنوان بدون قاب یا فریم لس شناخته می‌شوند. این تجهیزات از یک قسمت شیشه ای تشکیل می‌شود و باعث می‌شود تا افراد، دیدی باز و کامل به بیرون داشته باشند. این سازه‌ها فاقد اتصالات و پروفیل متصل‌کننده بوده و فقط دو پروفیل در کناره‌های آن وجود دارد. با استفاده از این تجهیزات، شما می‌توانید نمایی زیبا از بالکن شیشه ای خود داشته باشید و از بیرون، این شیشه‌ها را به صورت یکپارچه ببینید. این سازه اجازه دسترسی شما به بیرون را نمی‌دهد. به دلیل این‌که نمی‌توان آن را باز کرده و یا دربی برای آن در نظر گرفت، ارتباط شما با بیرون، قطع می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع درب تراس و بالکن و خصوصیات آنها را مطالعه فرمایید.

 

شیشه‌ بالکن تاشو

تصویر یک بالکن شیشه‌ای با شیشه های تاشو و منظره سبز

از انواع دیگر بالکن شیشه ای می‌توان به انواع تاشوی آن‌ها اشاره کرد. این محصول از چند پانل هم اندازه ساخته شده است. از این سازه‌ها با عنوان بالکن آکاردئونی نیز یاد می‌شود. شما با استفاده از درب تاشو قادرید شیشه‌ها را در یک طرف بالکن جمع کرده و از محیط و هوای بیرون لذت ببرید. پانل اول این شیشه‌ها به صورت ثابت طراحی می‌شود؛ اما بقیه تایل ها را می‌توان حرکت داد. برای اجرای این سازه‌ها از باید از چرخک‌های هدایت کننده به بالا و پایین استفاده کرد تا امکان تا شدن پانل‌ها وجود داشته باشد.

 

شیشه‌ بالکن پنجره‌ای

تصویر یک بالکن شیشه‌ای با شیشه های پنجره ای، گلدان های گل و مبلمان

همان‌گونه که از نام این محصولات برمی‌آید، باز و بسته شدن آن‌ها به صورت پنجره‌ای انجام می‌شود. این سازه‌ها را با نام پنجره بالکن نیز می‌شناسند. طراحی و ساخت این محصولات، تفاوت آن‌چنانی با دیگر انواع این سازه‌ها ندارد. تنها دلیلی که باعث شده تا این بالکن‌های شیشه ای از انواع دیگر متمایز باشد، نوع باز و بسته شدن آن‌ها است.

 

مزیت‌های استفاده از بالکن شیشه‌ای چیست؟

ساختمانی با نمای سفید رنگ و بالکن شیشه‌ای و میز و صندلی های راحتی مشکی

آنچه باعث شده تا انواع بالکن شیشه ای در سال‌های اخیر موردتوجه قرار گرفته و استقبال از آن‌ها با رشد چشمگیری مواجه شود، مزیت‌هایی است که این محصولات دارند. ازجمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • متحرک بودن: شما می‌توانید از این سازه‌ها را در انواع متحرک، سفارش داده و در بالکن آپارتمان خود نصب کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید در صورت نیاز آن را باز کرده و در غیر این صورت، ببندید.

  • نظافت آسان: با توجه به این‌که این سازه‌ها از شیشه ساخته می‌شوند و امکان دسترسی به تمامی قسمت‌های آن وجود دارد، نظافت و شستشوی آن‌ها کاری بسیار راحت خواهد بود.
  • قابلیت اجرا در فرم‌های مختلف: این بالکن‌های شیشه ای را می‌توان با توجه به فرم هندسی بالکن در انواع چندضلعی، قوسی و … ساخت.

  • زیبایی نمای ساختمان: با توجه به متریالی که در ساخت این تجهیزات به کار می‌رود و نحوه نصب آن‌ها، این محصولات باعث می‌شوند تا نمای مدرن آپارتمان شما بسیار زیبا دیده شود.
  • داشتن بالکن چهارفصل: شما می‌توانید از بالکن خود در چهارفصل استفاده کرده و فضای در دسترس خود در شرایط مختلف را افزایش دهید.

  • کمک به عایق‌بندی ساختمان: این شیشه‌ها از ورود و خروج حرارت به ساختمان با نمای شیشه‌ای جلوگیری می‌کنند و سدی در برابر وارد شدن و خارج شدن صدا از ساختمان‌ها هستند.
  • بهبود امنیت آپارتمان: اگر کودکی در منزل دارید ممکن است نگران این باشید که کودکتان از بالکن به پایین پرت شود. البته این موضوع در مورد افراد بزرگ‌سال نیز صدق می‌کند. این در حالی است که با استفاده از این سازه‌ها، این احتمال به حداقل ممکن خواهد رسید.

 

نحوه نصب بالکن شیشه‌ای به چه صورت است؟

بالکن شیشه‌ای مشتطیل شکلی با سه لوستر سقفی گرد و مبلمان و میز وصندلی غذاخوری

طراحان بالکن‌های شیشه‌ای با توجه به فرم هندسی بالکن آپارتمان شما، اقدام به طراحی بالکن از نوع شیشه ای می‌کنند. همان‌گونه که مستحضر هستید امروزه به دلیل تنوع در طراحی ساختمان‌ها، بالکن نیز از شکل کلیشه‌ای مستطیل شکل خارج شده و می‌توان بالکن‌هایی با اشکال قوس‌دار، چندضلعی و … را مشاهده کرد؛ بنابراین برای نصب بالکن شیشه ای باید این سازه‌ها با توجه به فرم بالکن ساخته شوند.

ازآنجایی‌که شیشه‌های سکوریت قابلیت شکل‌دهی دارند می‌توان آن‌ها را در فرم‌های مختلفی تولید نمود. با توجه به نوع بالکنی که مدنظر دارید، از تجهیزات مختلف برای اجرا و نصب این سازه‌ها استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر خواهان نصب بالکن شیشه ای ریلی هستید باید ریل‌هایی در کف و سقف بالکن نصب شود. در غیر این صورت نصب پروفیل به تعداد نیاز و تهیه تایل‌های شیشه‌ای مناسب برای اجرای این سازه کافی خواهد بود. باید توجه شود که عایق‌بندی این سازه‌ها به صورت اصولی انجام شود تا هم امنیت این بخش از ساختمان افزایش یافته و هم نقش عایق‌بندی آن‌ها زیر سؤال نرود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه + ایده‌های برتر را مطالعه فرمایید.

 

هزینه نصب بالکن شیشه‌ای چقدر است؟

یک بالکن شیشه‌ای با مبلمان چوبی قهوه ای تیره و پارچه سفید و کوسن های زرد و آبی

یکی از مسائل مهمی که در مورد طراحی بالکن شیشه ای و نصب آن‌ها وجود دارد این است که هزینه آن چقدر خواهد بود. توجه داشته باشید که هزینه این تجهیزات با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود. این‌که ابعاد بالکن چقدر باشد، شیشه بالکنی که می‌خواهید نصب کنید از چه جنسی بوده و چند تایل از آن برای پوشش بالکن آپارتمان شما کافی باشد و این‌که آیا این سازه از نوع ساده است یا باید شکل هندسی خاصی بر روی آن کار شود، ازجمله پارامترهایی هستند که می‌توانند تعیین‌کننده هزینه طراحی و اجرای این سازه‌ها باشند.

 

جمع‌بندی

نمای ترکیبی خانه ای با چوب و سیمان و بالکن شیشه‌ای و میز و صندلی های چوبی و فلزی

استفاده از انواع بالکن شیشه ای ازجمله مدرن‌ترین و جذاب‌ترین روش‌هایی هستند که امروزه برای پوشش بالکن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. این تجهیزات دارای انواع مختلفی بوده و در ساخت آن‌ها از اجزا و قطعات مختلفی استفاده می‌شود. شما می‌توانید بر اساس نیازهایی که دارید اقدام به سفارش ساخت و نصب این سازه‌ها نموده و جلوه و نمای بیرونی آپارتمان خود را زیباتر کنید. به‌جز این مورد، شما می‌توانید با استفاده از این تجهیزات، امنیت ساختمان، عایق‌بندی آن و فضای در دسترس خود را در ساختمان، افزایش دهید. هزینه اجرای این تجهیزات در مقایسه با مزیت‌هایی که دارد، بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌باشد.

16 نمونه بالکن شیشه‌ای