صفر تا صد طراحی آلاچیق روی پشت بام

تصویر آلاچیقی در شب با ریسه چراغ و نیمکت ال با دشکچه های سبز و نارنجی

آلاچیق، فضایی بسیار جذاب برای گذراندن اوقات فراغت و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه محسوب می‌شود. آلاچیق‌ها در مجتمع‌های مسکونی، تفریحی، فرهنگی و بسیاری از فضاهای عمومی مانند پارک‌ها طراحی می‌شوند. با طراحی و اجرای آلاچیق‌ها و سایبان‌ها در فضاها و بخش‌های مختلف، می‌توان نوع کاربرد آن‌ها را تعیین نمود. امروزه برای طراحی روف گاردن آپارتمان‌ها و ویلاها از آلاچیق در پشت بام استفاده می‌‎شود. محوطه ساختمان‌های مسکونی، یکی از فضاهای بسیار پرکاربرد استفاده از آلاچیق‌های خانگی به شمار می‌آید.

 

آلاچیقی روی پشت بام با مبلمان حصیری و نورپردازی

موضوعی که باید قبل از طراحی فضای پشت بام به آن توجه کنید، انتخاب طرح پرگولا و آلاچیق است. بسیاری از افراد به دلیل تشابه مفهوم آلاچیق و پرگولا، تفاوت این دو طرح را با یکدیگر نمی‌دانند. یکی از تفاوت‌های اصلی در طراحی سقف آن‌ها است. سقف پرگولا به شکل تخت بوده و سقف آلاچیق با شیب‌بندی به شکل مدور طراحی می‌شود.

 

یک آلاچیق چندضلعی فلزی شیشه ای در روف گاردن خانه

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد؛ از سایبان و  آلاچیق در چه فضاهایی از خانه استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، فضاهای مختلف خانه مانند؛ محوطه، پاسیو، تراس گاردن یا بالکن سبز و روف گاردن یا پشت بام خانه از موارد پرکاربرد استفاده از آلاچیق محسوب می‌شوند. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم، شما را با بهترین طرح‌های آلاچیق در پشت بام خانه، آشنا کنیم؛ تا بهترین طرح آلاچیق را متناسب با علایقتان برای روف گاردن انتخاب کنید.

 

اینفوگرافی برای آلاچیق روی پشت بام به همراه چهار نمونه عکس

سوالات متداول:

برای طراحی پشت بام خانه از چه المان‌هایی استفاده کنیم؟

آلاچیق، آب‌نما، فلاور باکس‌ها و بسیاری از لوازم اکسسوری طراحی فضای باز از مواردی هستند که به شما در طراحی روف گاردن کمک می‌کنند.


برای ساخت آلاچیق در پشت بام از چه مصالحی استفاده کنیم؟

1-شیشه، 2-چوب، 3-فلز، 4-سیمان


برای طراحی آلاچیق کلاسیک از چه عناصری استفاده کنیم؟

در این سبک شما می‌توانید از عناصر معماری رومی و یونانی استفاده کنید. ستون‌ها، طاق‌ها، سنتوری‌ها و گنبد‌ها از عناصر اصلی طراحی به سبک کلاسیک محسوب می‌شوند.

 

طراحی آلاچیق در پشت بام یا روف گاردن (ویدئو)

امروزه در اکثر طراحی‌های ساختمان مسکونی، شما شاهد طراحی و اجرای فضاهایی نظیر روف گاردن و تراس گاردن هستید. این طرح‌ها این امکان را به شما می‌دهند تا فضای سبز را وارد محیط زندگیتان کنید. موضوع طراحی فضای پشت بام، امروزه مورد توجه اغلب طراحان معماری قرار گرفته است. برای طراحی فضای تراس گاردن بهتر است از سایبان و آلاچیق با ابعاد و اندازه کوچکتر استفاده کنید. یکی از سوال‌های متداول این است که؛ برای طراحی پشت بام خانه از چه المان‌هایی استفاده کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم، آلاچیق، آب‌نما، فلاور باکس‌ها و بسیاری از لوازم اکسسوری طراحی فضای باز از مواردی هستند که به شما در طراحی روف گاردن کمک می‌کنند.

 

تصویر یک آلاچیق باز در روف گاردن با مبلمان حصیری با پارچه آبی

طراحی آلاچیق یکی از موارد پرکاربرد در این زمینه محسوب می‌شود. طراحی آلاچیق می‌تواند یک نقطه کانونی در فضای پشت بام خانه شما تشکیل دهد. برای طراحی آلاچیق در فضای پشت بام خانه باید به نوع استفاده از آن توجه کنید. آلاچیق در فضای روف گاردن کاربردهای متفاوتی دارد. یکی از کاربردهای اصلی آن، استراحت و مطالعه است. ما در ادامه مطالب شما را با کاربردها و مزایای استفاده از آلاچیق در پشت بام خانه آشنا می‌کنیم، اما بهتر است، ابتدا انواع آلاچیق‌های مورد استفاده در فضای روف گاردن را بشناسید.

 

انواع طرح‌های آلاچیق روی پشت بام

یک آلاچیق باز با مبلمان حصیری و کوسن های رنگی در فضای باز بام خانه

برای طراحی فضای پشت بام خانه، آلاچیق یکی از آیتم‌های اصلی طراحی محسوب می‌شود. آلاچیق‌ها با طرح‌ها و متریال‌ها مختلف برای طراحی پشت بام خانه استفاده می‌شوند. به دلیل تنوع در استفاده از متریال‌ها، مدل‌های مختلفی از آلاچیق‌ها روی پشت بام طراحی شده‌اند. بنابراین متریال‌ها، نقش اصلی را در طراحی سایبان‌ها و آلاچیق‌ها دارند. در ادامه مطالب شما را با بهترین طرح‌های آلاچیق روی پشت بام آشنا می‌کنیم.

 

آلاچیق شیشه‌ای در پشت‌بام یا روف گاردن

تصویر یک آلاچیق بزرگ شیشه ای با سقف شیبدار در بام

شیشه به عنوان یک متریال شفاف در طراحی آلاچیق پشت بام، گزینه بسیار مناسبی است. شما می‌توانید از شیشه برای طراحی جداره‌‌ها و سقف آلاچیق استفاده کنید. فضای پشت بام خانه، یکی از انتخاب‌های اصلی برای طراحی و اجرای آلاچیق شیشه‌ای است. زیرا فضای روف گاردن برخلاف فضای پاسیو و بالکن، هیچ محدودیت فضایی ندارد. آلاچیق‌های شیشه‌ای در انواع مختلفی طراحی و اجرا می‌شوند. آلاچیق شیشه‌ای تاشو و باز و بسته شونده از پرکاربردترین آن‌ها هستند. شیشه سکوریت یکی از شیشه‌های مرغوب و مناسب برای طراحی آلاچیق شیشه‌ای است. اگر به طراحی فضای گلخانه‌ در پشت بام خانه علاقمندید؛ آلاچیق شیشه‌ای انتخاب مناسبی است. فضای آلاچیق شیشه‌ای پشت بام خانه خود را از کاشت گل و گیاه دریغ نکنید. زیرا فضای روف گاردن بهترین قسمت خانه برای دریافت نور خورشید است. استفاده از متریال شفاف در طراحی آلاچیق به جلوه نورپردازی فضای روف گاردن در شب کمک می‌کند.

 

آلاچیق چوبی رو پشت بام

آلاچیق دایره ای چوبی با سقف شیروانی روی بام خانه

چوب یک متریال پرکاربرد در طراحی سایبان و آلاچیق محسوب می‌شود. امروزه استفاده از آلاچیق چوبی به سبک مدرن در پشت بام خانه‌های ویلایی بسیار مرسوم شده است. آلاچیق چوبی یکی از انواع طرح‌های سازگار با طبیعت می‌باشد. چوب ترموود، یکی از چوب‌های بسیار مناسب برای طراحی سایبان و آلاچیق در فضای باز است. زیرا مقاومت چوب ترموود در برابر شرایط آب و هوایی در مقایسه با چوب‌های دیگر بیشتر است.

 

سایبان و آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی مشکی با سقف شیب دار در فضای باز بام

آلاچیق فلزی به دلیل استحکام و دوام بالا در طراحی روف گاردن بسیار پرکاربرد است. از سایبان و آلاچیق فلزی در آب و هوای مرطوب کمتر استفاده می‌شود. زیرا با وجود شرایط زنگ‌زدگی باید در طول استفاده رنگ‌آمیزی شود. برای طراحی سقف آلاچیق فلزی شما می‌توانید از ورق‌های گالوانیزه استفاده کنید. آلاچیق‌های فلزی کوچک برای طراحی محیط پاسیو بسیار مناسب هستند. شما می‌توانید یک پاسیو کوچک با آلاچیق فلزی به سبک مدرن داشته باشید. در طراحی روف گاردن به سبک مدرن، شما می‌توانید از متریال فلز در طراحی فلاور باکس‌ها، آلاچیق‌ و حتی نرده‌های آن استفاده کنید. طراحی نرده‌های آلاچیق به شکل فرفورژه‌ با استفاده از فلز امکان‌پذیر است. در واقع فلز به دلیل ایجاد طرح‌های پیچیده نرده‌های بالکن و آلاچیق، متریال بسیار مناسبی است.

 

آلاچیق سیمانی

تصویر یک آلاچیق سیمانی سفید با سقف شیروانی و میز و صندلی های مشکی

آلاچیق سیمانی به دلیل مقاومت بالا در محیط‌هایی مانند پارک‌ها و محوطه‌های تفریحی مجتمع‌های مسکونی بسیار پرکاربرد است. اما یکی از کاربردهای اصلی آن در طراحی فضای پشت بام خانه می‌باشد. اگر مایل هستید فضای روف گاردن خانه خود را به سبک کلاسیک طراحی کنید؛ آلاچیق سیمانی انتخاب مناسبی است. زیرا سیمان با پوشش الیاف و رنگ سفید برای نمایش ستون‌ها و طاق‌های سبک کلاسیک بسیار مناسب است. رنگ سفید این نوع آلاچیق‌ها با نورپردازی در شب، فضایی بسیار جذاب را ایجاد می‌کند.

 

ویژگی‌های آلاچیق روی پشت بام

تصویر روف گاردنی با آلاچیق چند ضلعی و کفپوش چوبی

یکی از سوالات متداول این است که؛ آلاچیق مناسب در پشت بام باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ هنگام انتخاب آلاچیق باید به یکسری نکات مهم توجه کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید. مواردی شامل؛ نوع آب و هوا، متراژ پشت بام، انتخاب طرح آلاچیق ( مسقف یا روباز )، نوع متریال‌ها، جانمایی آلاچیق در پشت بام و توجه به سبک طراحی آن از موارد بسیار مهم در انتخاب آلاچیق می‌باشد. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید، نیازها و علایق شما در طراحی و اجرای آلاچیق روی پشت بام بسیار تاثیرگذار است. در ادامه مطالب برای انتخاب آلاچیق مناسب پشت بام، شما را با یکسری نکات مهم آشنا می‌کنیم.

 

آلاچیق روی پشت بام به شکل آکاردئونی و قابل حمل با پارچه ی آبی رنگ

 •  اگر مایل هستید آلاچیق در پشت بام خانه شما قابلیت حمل و نقل داشته باشد، آلاچیق‌های آکادئونی انتخاب مناسبی هستند. زیرا طراحی این نوع آلاچیق‌ها به کمک پارتیشن‌ها انجام می‌شود. این نوع آلاچیق‌ها برای افرادی که علاقمند هستند در فصل خاصی از فضای پشت بام استفاده کنند، بسیار مناسب است.
 •  اگر قصد دارید فضای پشت بام خانه را به فضای رستوران و کافی‌شاپ تبدیل کنید؛ آلاچیق‌های کوچک با مساحت 4 متر انتخاب مناسبی هستند. با این کار شما از حداکثر فضا استفاده می‌کنید.
 •  برای استفاده از آلاچیق در آب و هوای سرد باید در انتخاب نوع متریال، طرح و اجرای آلاچیق توجه کنید. آلاچیق‌های چوبی مسقف انتخاب مناسبی هستند. سعی کنید از متریال‌های مقاوم در برابر رطوبت استفاده نمایید.
 •  استفاده از آلاچیق‌های حصیری در مناطق گم و مرطوب بسیار مناسب است. زیرا حصیر دارای قابلیت حفظ رطوبت می‌باشد و می‌تواند زمان طولانی فضای خنک آلاچیق را حفظ کند.

 

آلاچیق روی پشت بام با سقف پرگولا و چمن مصنوعی محوطه ی اطراف آن

 •  دید و منظر نامطلوب فضای پشت بام خانه را حذف و دید و منظر مطلوب را حفظ کنید. برای حفظ دید و منظر مطلوب در آلاچیق بهتر است از جداره‌های شیشه‌ای استفاده کنید.
 •  آلاچیق‌های بزرگ برای برگذاری مراسم‌های رسمی و خانوادگی انتخاب مناسبی هستند. همچنین می‌توانید فضا را به چند بخش تقسیم کنید.
 •  آلاچیق‌های پیش‌ساخته به عنوان آلاچیق‌‌های دائمی استفاده می‌شوند. هزینه خرید این آلاچیق‌ها نسبت به آلاچیق‌هایی که طراحی و  در محل اجرا می‌شوند؛ مناسب‌تر است.
 •  برای انتخاب آلاچیق بهتر است به سبک طراحی فضای پشت بام توجه کنید. هماهنگی در متریال‌ها و رنگ‌های عناصر طراحی روف گاردن مانند؛ کفپوش، آب‌نما، فلاورباکس‌ها، مبلمان مانند میز و صندلی‌های تاشو و انواع اکسسوری‌ها باعث جذابیت نمای فضای روف گاردن خانه شما می‌شوند.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله کفپوش روف ‌گاردن و نکاتی که در مورد آن باید بدانید را مطالعه فرمایید.

 

کاربرد و مزایایی طراحی سایبان و آلاچیق در پشت بام

آلاچیق مکعبی شکل با فلاورباکس ها روی دیواره هایش

روف گاردن یا پشت بام خانه از فضاهایی هستند که افراد خانه معمولا در ساعات پایانی روز برای استراحت و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی استفاده می‌کنند. امروزه طراحی آلاچیق در پشت بام خانه‌های آپارتمانی و ویلایی، یک مزیت محسوب می‌شود. در ادامه مطالب شما را با مزیت‌های طراحی آلاچیق در پشت بام خانه آشنا می‌کنیم.

 

آلاچیق روی پشت بام با سقف چوبی و پایه های فلزی سیاه رنگ به همراه یک آتشدان در وسط آن

 •  فضایی برای گذراندن اوقات فراغت و بازی با کودکان
 •  محیطی مناسب برای در نظر گرفتن گلخانه در پشت بام به دلیل دریافت نور کافی
 •  آیتم تاثیرگذار در جلوه نورپردازی روف گاردن با استفاده از تجهیزات نورپردازی مناسب
 •  نرده‌های آلاچیق برای قرار دادن فلاورباکس‌ها و فضایی مناسب برای رشد گیاهان رونده
 • فضایی مناسب برای برگذاری مراسم و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی
 •  قرار دادن مبلمان در فضای آلاچیق برای استراحت و مطالعه
 •  ایجاد فضایی برای غذاخوردن با قرار دادن میز ناهارخوری

 

سازگاری و هماهنگی آلاچیق روی پشت بام با نمای ساختمان

آلاچیق مکعبی چوبی روی بام هماهنگ با متریال پنجره نمای ساختمان

برای سازگاری آلاچیق با نمای ساختمان باید به متریال‌ها، رنگ‌ها، سبک‌های طراحی و نوع جانمایی عناصر مختلف نمای ساختمان توجه کنید. به عنوان مثال؛ در صورتی که نمای ساختمان شما با متریال آجر به سبک سنتی ایرانی طراحی شده، بهتر است در نمای روف گاردن یا پشت بام خانه از متریال آجر استفاده کنید. طراحی به سبک سنتی فضایی جذاب و زیبا را برای پشت بام خانه شما ایجاد می‌کند.

برای دیدن ایده‌های جذاب، مقاله صفر تا صد طراحی نما با آجر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

هزینه طراحی و اجرای آلاچیق در روف گاردن

آلاچیقی با دیواره سنگی، سقف چوبی و میز و صندلی و آشپزخانه ای کوچک روی بام

با توجه به تنوع در طراحی آلاچیق روی پشت بام، هزینه‌ها در اجرا متفاوت است. در هنگام انتخاب طرح آلاچیق بهتر است، یک برآورد کلی از طراحی و اجرای آن داشته باشید. متریال‌ها نقش اصلی را در تعیین هزینه اجرای آلاچیق دارند. هزینه‌های طراحی و اجرای آلاچیق شامل؛ زیرسازی سطح اشغال آلاچیق، نوع برش و اتصالات متریال‌ها، اجرای سقف آلاچیق، نورپردازی و طراحی و اجرای دکوراسیون آلاچیق می‌باشد. برآورد هزینه‌ها به طور کلی به طرح مورد نظر شما مرتبط است. به عنوان مثال؛ اگر طرح آلاچیق شیشه‌ای برای طراحی روف گاردن مد نظرتان است، باید در انتخاب نوع شیشه، هزینه‌های برش و اتصالات و حمل و نقل آن توجه کنید.

 

طراحی دکوراسیون روف گاردن یا پشت بام خانه با آلاچیق و سایبان

آلاچیق به سبک مدرن برای طراحی دکوراسیون روف گاردن

تصویر آلاچیقی مدرن با دیواره سنگی و سقف نورپردازی شده

دکوراسیون پشت بام خانه خود را با استفاده از سبک مدرن، زیباتر طراحی کنید. سادگی و جذابیت سبک مدرن، فضای پشت بام خانه شما را دنج و زیبا جلوه می‌دهد. آلاچیق یکی از المان‌های اصلی طراحی پشت بام خانه محسوب می‌شود. در طراحی آلاچیق به سبک مدرن سعی کنید از طرح‌های ساده و شیک استفاده کنید. زیاده‌روی در استفاده از رنگ‌ها و متریال‌ها کاملا برخلاف طراحی به سبک مدرن است. از مبلمان مدرن ساده در فضای نشیمن آلاچیق پشت بام استفاده کنید. استفاده از مبلمان‌های تیره‌رنگ، فلاورباکس‌های چوبی و فلزی، یک راهکار برای طراحی فضای آلاچیق مدرن است.

 

آلاچیق به سبک کلاسیک در طراحی پشت بام سبز

آلاچیق سنگی دایره ای به سبک کلاسیک در روف گاردن بزرگ خانه ای شیک

آلاچیق به سبک کلاسیک کاملا برخلاف طراحی به سبک مدرن می‌باشد. پرداخت در جزئیات عناصر طرح، از جمله ویژگی‌های اصلی طراح به سبک کلاسیک است. در این سبک شما می‌توانید از عناصر معماری رومی و یونانی استفاده کنید. ستون‌ها، طاق‌ها، سنتوری‌ها و گنبد‌ها از عناصر اصلی طراحی به سبک کلاسیک محسوب می‌شوند. آلاچیق سیمانی به رنگ سفید از نمونه‌های پرکاربرد در این سبک است.

 

طراحی دکوراسیون پشت بام با آلاچیق سنتی

تصویر یک آلاچیق به سبک سنتی با ستون های سنگی و سقف شیب دار و صندلی های فلزی پشت کانتر

برای طراحی پشت بام خانه به سبک سنتی از مصالح بومی و عناصر معماری ایرانی استفاده کنید. آجر یکی از متریال‌های سنتی باارزش محسوب می‌شود. پوشال و سفال برای طراحی سقف آلاچیق چوبی سنتی بسیار مناسب هستند. میز و صندلی چوبی ساده و شیک در فضای آلاچیق، زیبایی دکوراسیون فضا را دوچندان می‌کند. فضای آلاچیق سنتی پشت بام خانه خود را از نورپردازی دریغ نکنید.

 

طراحی دکوراسیون روف گاردن با آلاچیق و فلاور باکس‌ها

تصویر یک روف گاردن با آلاچیق چوبی و فلاورباکس هایی با درختچه های کوچک

فلاورباکس‌های چوبی و بتنی برای جلوه گل‌ها و گیاهان تزئینی در طراحی دکوراسیون فضای آلاچیق‌ها بسیار تاثیرگذارند. شما می‌توانید یک دیوار سبز در فضای آلاچیق پشت بام خانه خود داشته باشید. گیاهان رونده در فلاور‌باکس‌های رنگی، زیبایی فضای آلاچیق را دوچندان می‌کنند. برای کاشت گل‌ها از طرح‌های مختلف استندها و فلاورباکس‌ها استفاده کنید.

 

سخن پایانی

آلاچیقی با چوب های الوار شده و سقف شیروانی شیب دار و نرده های سفید

ما در این مقاله، شما را با ایده‌های طراحی آلاچیق در پشت بام خانه، آشنا ‌کردیم تا بهترین طرح آلاچیق را متناسب با علایقتان انتخاب کنید. شما می توانید برای دکوراسیون پشت بام خانه خود با حداقل هزینه فضایی دنج و زیبا طراحی کنید. البته علایق شما در انتخاب درست متریال و عناصر مورد نیاز و با کیفیت برای طراحی پشت بام بسیار تاثیرگذار است.