صفر تا صد طراحی آلاچیق در کنار استخر

آلاچیق استخری با یک دیوار سیمانی سفید و دو ستون چوبی

امروزه در طراحی پروژه‌های مسکونی، موضوع طراحی پلان محوطه سازی، مورد توجه اکثر طراحان معماری قرار گرفته است. عناصر طراحی محوطه ساختمان شامل؛ استخر، آلاچیق، پرگولا و انواع مبلمان، سایبان‌ها و گل و گیاهان می‌باشد. تنوع در استفاده از عناصر طراحی محوطه ساختمان بسیار زیاد است. اما طراحی آلاچیق کنار استخر، یکی از آیتم‌های اصلی طراحی فضای باز خانه محسوب می‌شود.

بسیاری از افراد برای طراحی فضای باز خانه، آلاچیق و پرگولا را برای طراحی محوطه استخر انتخاب می‌کنند. آلاچیق در مقایسه با پرگولا از نظر طراحی بسیار متفاوت است.

با طراحی آلاچیق و سایبان در کنار یا روی استخر، فضایی زیبا و جذاب برای استراحت در محوطه استخر ایجاد کنید.

 

برای طراحی یک آلاچیق زیبا در کنار استخر بهتر است، ایده‌های متنوع بسیاری را مشاهده کنید؛ تا طرح مناسب و ایده‌آلی را انتخاب نمایید. ما در این مقاله، شما را با بهترین ایده‌های طراحی و هر‌آنچه که لازم است درباره طراحی آلاچیق کنار استخر بدانید آشنا می‌کنیم لذا با ما همراه باشید تا با انواع طرح آلاچیق و سبک‌های طراحی آن آشنا شوید.

 

اینفوگرافی انواع سبک آلاچیق کنار استخر با سه نمونه عکس

سوالات متداول:

برای طراحی آلاچیق در کنار استخر از چه متریالی استفاده کنیم؟

متریال‌های سنگ، چوب، فلز از پرکاربردترین مصالح محسوب می‌شوند. پوشال و حصیر و سفال در طراحی آلاچیق استخری از متریال‌های بومی به شمار می‌آیند.


انواع مدل‌های طراحی آلاچیق کنار استخر؟

آلاچیق 8 ضلعی، آلاچیق بدون نرده، آلاچیق مستطیلی، آلاچیق گرد


از چه وسایلی در کنار آلاچیق استخری استفاده کنیم؟

1-صندلی‎‌های تاشو، 2-چتر‌ها، 3-تخت، 4-حصیرها و پرده‌ها، 5-تجهیزات نورپردازی، 6-قفسه‌هایی برای نگهداری وسایل باغبانی

 

آلاچیق استخری باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

آلاچیقی به شکل مربع در کنار استخر با یک دیوار چوبی برای نصب تلویزیون

برای استفاده از آلاچیق در طراحی محوطه استخر باید ویژگی‌های آلاچیق استخری را بشناسید. با شناخت ویژگی‌های آلاچیق استخری، شما می‌توانید فضایی زیبا و جذاب برای محوطه خانه طراحی کنید. آلاچیق استخری فضایی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت در روزهای گرم تابستانی است. مقاومت بسیار در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی متنوع از ویژگی‌های اصلی آلاچیق استخری می‌باشد. بنابراین برای انتخاب متریال و اجرا طرح آلاچیق باید این موارد را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال؛ برای اجرای آلاچیق چوبی کنار استخر باید به انتخاب چوب و طرح آلاچیق توجه کنید. در ادامه مطالب شما را با انواع طرح و سبک‌های طراحی آلاچیق کنار استخر آشنا می‌کنیم.

 

انواع آلاچیق‌های استخری

تصویر آلاچیقی چوبی با صندلی های استراحت کنار استخر با پارچه های آبی

آلاچیق‌های استخری به دو دسته، روی استخر و کنار استخر تقسیم می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به موقعیت استخر، آلاچیق مورد نظرتان را انتخاب کنید. سبک طراحی استخر، یکی از مواردیست که می‌تواند در انتخاب آلاچیق به شما کمک کند. بنابراین بهتر است قبل از طراحی آلاچیق به طراحی باغ ویلا و محوطه استخر خانه توجه کنید.

 

آلاچیق روی استخر

تصویر یک آلاچیق مربعی با سقف شیبدار و یک پل چوبی کوچک روی استخر

این طرح به شما کمک می‌کند در روزهای آفتابی تابستان، فضایی سایه‌انداز روی استخر داشته باشید. همچنین برای افرادی که علاقمند به شنا هستند، فضایی برای استراحت روی استخر فراهم می‌کند. برای طراحی آلاچیق روی استخر باید به موضوع کفسازی و آب‌بندی آن توجه کنید. انتخاب متریال مرغوب و مقاوم در برابر رطوبت یکی از آیتم‌های اصلی طراحی آلاچیق روی استخر است.

 

آلاچیق کنار استخر

یک آلاچیق بزرگ با سقف شیروانی و مبلمان حصیری قهوه ای با پارچه نارنجی نزدیک استخر در حیاط

شما می‌توانید آلاچیق را در کنار استخر طراحی کنید. هزینه طراحی و اجرای آلاچیق‌های کنار استخر نسبت به آلاچیق‌های روی استخر کمتر است. آلاچیق‌هایی که در کنار استخر طراحی می‌شوند، معمولا بدون نرده هستند. آلاچیق‌های خانگی و باغی برخلاف آلاچیق‌های استخری دارای نرده و حفاظ هستند و این امکان را به شما می‌دهند که گل و گیاهان تزئینی را روی نرده‌ها قرار دهید.

 

متریال مورد استفاده در طراحی و اجرای آلاچیق استخری

استفاده از چوب برای اسکلت آلاچیق و سنگ برای شومینه

برای طراحی آلاچیق استخری شما می‌توانید از متریال‎‌های مختلف استفاده کنید. متریال‌های سنگ، چوب، فلز از پرکاربردترین آن‌ها محسوب می‌شوند. پوشال و حصیر و سفال در طراحی آلاچیق استخری از متریال‌های بومی به شمار می‌آیند. نکته بسیار مهم در انتخاب متریال‌ها، مقاومت و پایداری آن‌ها در برابر شرایط آب و هوایی منطقه است. نوع اتصالات متریال‌ها، انتخاب رنگ آن‌ها از مواردیست که باید در هنگام اجرا توجه کنید. تنوع در استفاده از متریال‌ها برای طراحی آلاچیق استخری بسیار زیاد است. در ادامه مطالب ما شما را با متریال‌های پرکاربرد در طراحی آلاچیق استخری آشنا می‌کنیم.

 

آلاچیق چوبی استخری

تصویر یک آلاچیق چوبی با سقف شیروانی، شومینه سنگی و مبلمان چوبی با پارچه آبی تیره

آلاچیق‌ چوبی استخری، یکی از طرح‌های پرکاربرد آلاچیق کنار استخر است. آلاچیق‌های چوبی در کنار استخر، زیبایی محوطه خانه شما را دوچندان می‌کنند. اما برای استفاده از متریال چوب در طراحی و اجرای این نوع آلاچیق‌ها باید مقاومت آن را در برابر شرایط آب و هوایی متنوع مد نظر قرار دهید. چوب مرغوب و مقاوم در برابر نفوذ حشرات و تغییر دمای محیط برای طراحی آلاچیق استخری مناسب است. رطوبت با گذر زمان باعث پوسیدگی و خراب شدن چوب می‌شود. ما چوب ترموود را برای طراحی آلاچیق استخری پیشنهاد می‌کنیم. چوب ترموود یکی از انواع چوب‌های مرغوب در طراحی محوطه ساختمان به شمار می‌آید. شما می‌توانید از چوب ترموود به عنوان کفپوش در طراحی محوطه استخر استفاده کنید.

 

آلاچیق فلزی کنار استخر

آلاچیق استخری با اسکلت فلزی و مبلمان نارنجی

فلز در طراحی آلاچیق استخری، یکی از متریال‌های پرکاربرد محسوب می‌شود. شما می‌توانید به کمک متریال فلز، طرح‌های متنوع آلاچیق استخری را اجرا کنید. ورق‌های گالوانیزه برای پوشش سقف‌ آلاچیق‌های فلزی بسیار مناسب است. اگر مایل هستید محوطه استخر خانه را به سبک مدرن طراحی کنید؛ آلاچیق فلزی انتخاب مناسبی است. آلاچیق‌ شیشه‌ای در کنار استخر با پروفیل فلزی هم به صورت مدرن طراحی می‌شود. برای ضد زنگ کردن آلاچیق فلزی از رنگ‌های مرغوب استفاده کنید.

 

آلاچیق سنگی کنار استخر

تصویر آلاچیق کلاسیکی که با ستون های سنگی محکم ساخته شده است

آلاچیق‌ سنگی نسبت به آلاچیق‌ فلزی وزن بیشتری دارند. با طراحی یک دیوار سنگی و شومینه در فضای آلاچیق، محیطی دنج و زیبا برای محوطه خانه ایجاد کنید. شما می‌توانید به کمک ستون‌های سنگی، آلاچیق استخری خانه را به سبک کلاسیک طراحی کنید. طراحی فضای باربیکیو در آلاچیق استخری، امکان تجربه یک آشپزی دلنشین را به شما می‌دهد.

 

آلاچیق و سایبان چتری کنار استخر

سایبان های چتری نارنجی رنگ برای استراحت کنار استخر دایره ای در حیاط

در طراحی آلاچیق استخری شما می‌توانید از سایبان چتری استفاده کنید. سایبان‌های چتری به دلیل وزن کم، امکان جا به جایی را به شما می‌دهند. سازه‌های چتری قابلیت جمع شدن یا باز و بسته شدن را دارند. بنابراین به عنوان سایبان‌های موقتی استفاده می‌شوند. در طراحی محوطه استخرهای کوچک، استفاده از سایبان‌های چتری بسیار پرکاربرد است. زیرا فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

 

کاربرد و مزایای طراحی آلاچیق کنار استخر

آلاچیق استخری سفیدی با سقف شیبدار و مبلمان حصیری و فلاورباکس هایی اطرافش

طراحی و اجرای آلاچیق کنار استخر، یک مزیت برای طراحی محوطه‌ خانه‌های ویلایی محسوب می‌شود. با وجود آشفتگی‌های ذهنی و خستگی‌های روزانه، لازم است افراد خانه در ساعات پایانی روز، فضایی را برای استراحت و دورهمی‌های خانوادگی انتخاب کنند. یکی از فضاهای پرکاربرد در محوطه ساختمان، آلاچیق استخری می‌باشد. در ادامه مطالب شما را با کاربرد و مزایای طراحی آلاچیق استخری در محوطه خانه آشنا می‌کنیم.

  •  طراحی آلاچیق در کنار استخر برای قرار دادن تخت و استراحت در فضای باز
  •  فضایی جذاب برای برگذاری دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی در محوطه استخر
  •  محیطی مناسب کنار استخر برای استراحت پس از یک شنای طولانی
  •  محیطی آرامش‌بخش برای نوشیدن چای با قرار دادن میز و صندلی‌های زیبا
  •  فضایی برای قرار دادن انواع گیاهان تزئینی و فلاورباکس‌ها در کنار استخر

 

انواع طراحی آلاچیق استخری

تصویری از آلاچیق با اسکلت چوبی و کانتر سنگی کنار استخر در حیاط

 

آلاچیق 8 ضلعی کنار استخر

آلاچیق استخری چندضلعی فلزی با سقف دو طبقه

آلاچیق‌های 8 ضلعی یکی از انواع آلاچیق‌های استخری می‌باشد که در طراحی محوطه استخر استفاده می‌شود. برای طراحی آلاچیق‌های چند ضلعی باید به این نکته توجه کنید که با افزایش هر ضلع آلاچیق، مصالح بیشتری برای اجرا استفاده می‌شود. بهتر است قبل از طراحی آلاچیق 8 ضلعی، ابتدا متریال مناسب را انتخاب کنید، سپس یک برآورد کلی از هزینه اجرای آن را به دست آورید. شما می‌توانید از آلاچیق‌های 8 ضلعی پیش‌ساخته با قیمت مناسب برای طراحی محوطه استخر خانه استفاده کنید.

 

آلاچیق استخری بدون نرده

آلاچیق استخری بدون نرده ای با دیوار کوتاه به عنوان تکیه گاه و نیمکت آجری

از موارد پرکاربرد استفاده از آلاچیق‌های بدون نرده می‌توان در طراحی محوطه استخر اشاره نمود. آلاچیق‌ استخری بدون نرده این امکان را به شما می‌دهد که در زمان استفاده از محیط آلاچیق، فضای استخر روباز را کاملا ببینید. بنابراین برای استفاده از فضای این نوع آلاچیق‌ها شما می‌توانید از مبلمان‌های مخصوص استفاده کنید. تخت و میز و صندلی‌های تاشو همراه با بالشتک‌ها و کوسن‌ها از موارد پرکاربرد محسوب می‌شوند.

 

آلاچیق استخری مستطیلی

آلاچیق استخری ساده و شیک مستطیل شکل سفید با دو صندلی استخری جلوی آن

آلاچیق‌های 4 ضلعی برای طراحی محوطه ساختمان به سبک مدرن بسیار مناسب هستند. آلاچیق استخری مستطیلی، یک نوع پرکاربرد از آلاچیق‌های 4 ضلعی محسوب می‌شود. برخی از افراد به طراحی آلاچیق‌‌های ساده، لوکس و مدرن علاقمندند. فضای آلاچیق مستطیلی برای طراحی دکوراسیون ساده و شیک بسیار مناسب است. به دلیل وجود هندسه ساده شما می‌توانید از مبلمان‌های متنوع در طراحی فضای آلاچیق استفاده کنید.

 

آلاچیق گرد کنار استخر

تصویر یک آلاچیق استخری گرد که روی استخر ساخته شده و دورش پرده سفید دارد

آلاچیق‌ها با طرح و هندسه‌های مختلف طراحی می‌شوند. آلاچیق‌های گرد، یکی دیگر از انواع طرح‌های آلاچیق‌های استخری هستند. برای طراحی آلاچیق‌های دایره‌‌ای و گرد می‌توانید از متریال‌های متنوع استفاده کنید. متریال چوب یکی از متریال‌های پرکاربرد طراحی آلاچیق استخری می‌باشد. آلاچیق گرد کنار استخر با متریال چوب، جلوه‌ای جذاب و زیبا به محیط استخر خانه شما می‌بخشد. آلاچیق گرد روی استخر، زیبایی محوطه استخر را دوچندان می‌کند.

 

بهترین سبک‌های طراحی آلاچیق استخری

 

آلاچیق استخری مدرن

تصویر یک آلاچیق استخری مدرن و شیک به همراه شومینه و صندلی های استخری

اگر به فضاهای ساده و شیک علاقمندید، سبک مدرن برای طراحی آلاچیق در کنار استخر بسیار مناسب است. طرح‌ها و هندسه‌های ساده از مشخصه‌های سبک مدرن محسوب می‌شود. آلاچیق‌های 4 ضلعی ساده برای طراحی محوطه استخر به سبک مدرن انتخاب مناسبی هستند. برای طراحی فضای آلاچیق مدرن استخری از اکسسوری‌های شیک و زیبا استفاده کنید. مکرومه‌ها، بالشتک‌های رنگی از انواع لوازم تزئینی فضای آلاچیق استخری محسوب می‌شوند.

 

آلاچیق استخری سنتی

آلاچیق استخری ای به سبک سنتی با سقف شیبدار پوشالی

مصالح بومی مانند؛ چوب، حصیر، سفال و پوشال برای طراحی آلاچیق‌های سنتی کنار استخر بسیار پرکاربرد هستند. متناسب با نوع آب و هوای هر منطقه‌ای شما می‌توانید از مصالح بومی برای طراحی آلاچیق استفاده کنید. پوشال برای پوشش سقف آلاچیق در مناطق شمالی بسیار پرکاربرد است.

 

آلاچیق استخری کلاسیک

تصویری از یک آلاچیق کنار استخر به رنگ سفید و به سبک کلاسیک با دو سگ نشسته روی چمن حیاط

متریال سنگ و چوب برای طراحی آلاچیق به سبک کلاسیک بسیار پرکاربرد هستند. ستون‌ها، طاق‌ها و گنبد‌ها برای طراحی به سبک کلاسیک از عناصر اصلی این سبک محسوب می‌شوند. به دلیل تجملاتی بودن این سبک، سعی کنید برای ارائه جزئیات عناصر این سبک از متریال‌ سنگ استفاده نمایید. سنگ‌های مقاوم برای طراحی سرستون‌ها و طاق‌ها بسیار مناسب هستند. طراحی آبنماهای فواره‌ای سنگی در کنار فضای استخر، جذابیت محوطه ساختمان را دوچندان می‌کنند.

 

از چه وسایلی در کنار آلاچیق استخری استفاده کنیم؟

تصویر آلاچیق استخری چوبی با صندلی های چوبی تاشو و یک آبشار سنگی

شما می‌توانید در کنار آلاچیق استخر از وسایل متنوع با کاربردهای متفاوت استفاده کنید. انواع صندلی‌ها، چترها، تخت، میز ناهارخوری، پارچه‌ها و پرده‌ها، تجهیزات نورپردازی و قفسه‌هایی برای نگهداری وسایل باغبانی از موارد پرکاربرد محسوب می‌شوند. در ادامه مطالب شما را با انواع وسایل کاربردی در کنار آلاچیق استخر آشنا می‌کنیم.

 

آلاچیق کنار استخر به همراه چند صندلی سفید در کنار استخر برای نشستن

1. صندلی در کنار آلاچیق استخری برای نشستن و نوشیدن چای در محیط باز بسیار مناسب است. صندلی‎‌های تاشو همراه با کوسن‌ها و بالشت‌ها به شما این امکان را می‌دهند در فضای باز استراحت یا مطالعه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی انواع تخت و صندلی راحتی کنار استخر را مطالعه فرمایید.

 

سایبان های چتری نارنجی برای سایه مبل ها و صندلی های کنار استخر

2. چتر‌ها در محوطه استخر برای سایه‌اندازی در روزهای گرم و آفتابی تابستان بسیار پرکاربرد هستند. چترها به راحتی باز و بسته می‌شوند. بنابراین این امکان را به شما می‌دهند به راحتی آن‌ها را جا به جا کنید. چترها در ابعاد و اندازه‌های متنوع طراحی می‌شوند.

 

تصویر یک آلاچیق استخری چوبی و یک تخت چوبی با ملافه سفید

3. تخت در فضای الاچیق کنار استخر این امکان را به شما می‌دهد که پس از یک شنای طولانی، استراحت کوتاهی داشته باشید. تخت‌ها و ننوهای زیبا در محوطه استخر به عنوان استراحتگاه استفاده می‌شوند. البته شما می‌توانید از روکش استخر برای سایه‌اندازی این فضا استفاده نمایید.

 

آلاچیق استخری مستطیل سفیدی با پرد های حریر سفید اطراف آن برای ایجاد سایه

4. حصیرها و پرده‌ها در جداره‌های آلاچیق استخری برای سایه‌اندازی در روزهای آفتابی بسیار پرکاربرد هستند. گیره‌های نگهدارنده پرده‌ها و حصیرها به وسیله میله‌های نصب شده در بالای چارچوب آلاچیق، فضای آفتاب‌گیر مناسبی به وجود می‌آورند.

 

تصویر آلاچیق چوبی و سنگی نورپردازی شده ای در شب کنار استخر

5. تجهیزات نورپردازی در محیط آلاچیق کنار استخر این امکان را به شما می‌دهند، دور‌همی‌های خانوادگی و دوستانه خود را در شب برگذار کنید. با نورپردازی مناسب و استفاده از لامپ‌های ال.ای.دی یا ریسه‌های نور، فضایی زیبا و جذاب برای آلاچیق استخری خانه خود ایجاد کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله هرآنچه که باید درباره نورپردازی استخر بدانید را مطالعه فرمایید.

 

تصویر یک آلاچیق استخری خاکستری با قفسه هایی برای آویزان کردن لوازم باغبانی

6. قفسه‌هایی برای نگهداری وسایل باغبانی در فضای آلاچیق استخری در نظر داشته باشید. این کار باعث می‌شود در فضای باز به راحتی به وسایل باغبانی دسترسی داشته باشید. طراحی قفسه‌های چوبی در فضای آلاچیق چوبی کنار استخر زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

 

سخن پایانی

تصویری از یک آلاچیق کلاسیک کنار استخر و گیاهان و درختان اطرافش

با توجه به مطالبی که در این مقاله ذکر شد؛ آلاچیق کنار استخر، فضایی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت و برگذاری دورهمی‌های دوستانه است. بنابراین شما می‌توانید متناسب با موقعیت عناصر مختلف طراحی محوطه خانه، طرح آلاچیق مناسبی را برای محوطه استخر انتخاب کنید. از این رو اگر مایل هستید، فضایی دنج و زیبا در کنار استخر خانه خود داشته باشید، سایبان‌ها و آلاچیق‌ها انتخاب مناسبی هستند.