صفر تا صد دیوار چوبی و کاربردهای آن

سرویس بهداشتی مدرنی با اکسسوری های طوسی و سفید، وان بیضی و دیوار چوبی

در صورتی که در خانه خود دیواری ناصاف و ناهموار دارید، حتماً به فکر راه‌های پوشاندن آن بوده‌اید. شما ممکن است گزینه‌های مختلفی را در نظر داشته باشید، اما هنوز به راه حل مناسب نرسیده‌اید. اکنون پانل‌های دیواری تزئینی چوبی می‌توانند به شما کمک کنند تا از این سردرگمی نجات پیدا کنید. دیوار چوبی به شما کمک می‌کند تا دیوار ناصاف و ناهموار خود را به زیبایی بپوشانید و دیوارهای فاجعه بار خود را زیبا کرده و جلوه‌ای جدید به آن‌ها خود ببخشید.

 

سوالات متداول:

کاربرد دیوار چوبی چیست؟

1-علاوه‌بر زیبایی پوشش دیوار و سقف، از پنل های چوبی می‌توانید به عنوان طبقه و شلف استفاده کنید. 2-سیستم‌های دیوار چوبی یک گزینه عالی برای ایجاد سازگاری در ساختمان جهت عایق صوتی است. 3-پانل چوبی، در صورت ترکیب با روکش مبلمان، می‎تواند فضایی گرم و دلنشین را فراهم کند. 4-برای تفکیک فضا می‌توانید از پانل‌های چوبی استفاده کنید 5-با استفاده از پنل‎های چوبی می‌توانید نمایی سه بعدی را نیز ایجاد کنید. 6-این پانل‌ها نقطه کانونی جذابی را ایجاد می‌کنند.


روش‌های نگهداری مناسب از دیوار چوبی چیست؟

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت در چوب و محافظت از آن برای چندین سال، به طیف وسیعی از لاک‌ها، رنگ‌ها و لکه‌برها نیاز خواهید داشت. علاوه‌بر این، شما می‌توانید با رنگ آمیزی، رنگ چوب‌ها را تغییر دهید. با نگهداری معمول و تمیز کردن، لاک زدن و رنگ‌آمیزی مناسب، صفحات چوبی می‌توانند حداقل برای یک دهه دوام بیاورند.


برای اجرای دیوار چوبی از چه چوب‌هایی استفاده کنیم؟

شما می‌توانید تخته‌های چوبی را در انواع مختلفی از درختان از جمله کاج، صنوبر، راش، افرا و سرو که بهترین نوع چوب‌ها هستند، تهیه کنید. این چوب‌ها از ضخامت ۲۰ تا ۳۰ میلی‌متر، پهنای بین ۵۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر و طول تا ۳ متر برخوردار هستند. این چوب‌های طبیعی در کارخانه‌ها خشک، پرداخت، رنگ و سپس به بازار عرضه می‌شوند.


چوب ترموود چیست؟

چوب ترموود به نوعی از چوب‌ها گفته می‌شود که با عملیات حرارت‌دهی، در مقابل رطوبت بسیار مقاوم هستند. این چوب‌ها ضد حشره و ضد موریانه بوده و از این جهت دوام بالایی دارند. چوب ترموود بیشتر برای فضای پشت تلویزیون، راهرو، اطراف شومینه و اتاق تعویض لباس استفاده می‌شود. می‌توان از این نوع چوب به عنوان عایق سرما، گرما و صدا استفاده کرد.

 

پانل چوبی دیواری مناسب

نشیمنی با پنل های دیواری چوبی، مبل چرم عسلی و میز تلویزیون چوبی

روکش‌های چوبی دیواری یک روش عالی برای پنهان کردن نقص در دیوارها، مانند ترک‌ها، فرورفتگی‌ها و همچنین کابل‌ها و سیم‌های در معرض دید هستند. تا زمانی که هیچ گزینه‌ای را برای پنهان کردن نواقص پیدا نکرده‌اید، پانل‌های چوبی یک راه حل عالی هستند. پانل چوبی را می‌توان برای محصور کردن منطقه خاصی استفاده کرد، برای تزئین دیوارها و مجلل کردن اتاق‌ها و جذابیت بخشیدن به انواع فضاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید خانه‌ای به روز داشته باشید، اولین کاری که باید انجام دهید استفاده از تخته‌های چوبی بر روی دیوارها است. مردم در حال یافتن روش‌های هوشمندانه برای استفاده از چوب در انواع سبک‌های مدرن هستند. طرح‌های هندسه‌ای زیبا، سبک‌های خلاقانه و رنگ‌های روشن در فضای مدرن و به روز، به خوبی جای خود را پیدا کرده‌اند. یک جنبه شگفت انگیز از دیوار چوبی این است که می‌تواند نمایی براق را ایجاد کند. با برش تخته‌ها به صورت نوارهای باریک، می‌توانید ظاهری هندسی‌ و مرتب‌تری را ایجاد کنید.

 

مزایا و معایب دیوارهای چوبی

دیوار چوبی اتاق غذاخوری با میز و صندلی های چوبی و مبل طرحدار با کوسن های آبی

 • سیستم‌های دیوار چوبی یک گزینه عالی برای ایجاد سازگاری در ساختمان جهت عایق صوتی است. موج صدا بازتاب‌هایی در دیوارها، سقف و کف اتاق ایجاد می‌کنند. اگر نیاز به اتاقی دارید که آلودگی صوتی آن حداقل ممکن باشد، از دیوارهای چوبی استفاده کنید.دیوارهای چوبی جلوه‌ای دلپذیر و گرم به اتاق می‌بخشند. آن‌ها علاوه‌بر زیبایی، می‌توانند عایق حرارتی و صوتی خوبی باشند. چوب به عنوان یک عایق طبیعی شناخته شده است. بنابراین، اگر پانل چوبی نصب کنید، عایق صوتی و حرارتی خوبی را در خانه ایجاد کرده‌اید. این موضوع باعث می‌شود خانه شما در زمستان گرم و در تابستان خنک باشد. چراکه هدایت گرما در چوب کم است و این باعث می‌شود یک اتاق به تدریج گرم یا سرد شود.

 

دیوار چوبی اتاقی با روکش پارچه مبلی به رنگ آبی روشن، آبی تیره و طرحدار سفید و آبی

 • پانل چوبی، در صورت ترکیب با روکش مبلمان، می‎تواند فضایی گرم و دلنشین را فراهم کند.
 • علاوه‌بر زیبایی پوشش دیوار و سقف، از پنل های چوبی می‌توانید به عنوان طبقه و شلف استفاده کنید. این چوب‌ها با هر نوع دکوراسیون مدرن و سنتی قابل ترکیب است. شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نوع دکوراسیون از چوب روشن یا تیره، طرح‌دار یا ساده استفاده کنید.

 

دیوار چوبی به عنوان پارتیشن در اتاق خوابی زیرشیروانی با یک صندلی و میز و آباژور مدرن

 • برای تفکیک فضا می‌توانید از پانل‌های چوبی استفاده کنید، علاوه‌بر زیبایی بصری می‌تواند نقش تفکیک‌کننده را در فضا به خوبی ایفا کند.
 • یکی از مزایای اصلی صفحه پانل چوبی این است که ارزش زیبایی طراحی معماری منزل شما را افزایش می‌دهد. دیوارها جذاب و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسند. پانل‌های چوبی تزئینی مانند روکش‌ها، زیبایی طبیعی چوب را به نمایش می‌گذارند. پانل چوبی یک سطح تمیز و صاف را ارائه می‌دهد و منظره دلپذیری را برای تماشاگر ایجاد می‌کند.

 

دیوار چوبی به رنگ قهوه ای تیره و نقوش سه بعدی در یک اتاق با یک میز و چند صندلی طوسی تیره

 • با استفاده از پنل‎های چوبی می‌توانید نمایی سه بعدی را نیز ایجاد کنید.
 • اگر قصد دارید فضای خانه را بزرگ نشان دهید، رنگ‌های روشن می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.
 • این پانل‌ها نقطه کانونی جذابی را ایجاد می‌کنند؛ از این جهت علاوه‌بر دیوار می‌توان برای سقف و کف نیز از آن‌ها استفاده کرد.
 • این دیوارپوش‌ها بسیار مقاوم هستند، اما اگر مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرند، لایه‌های چوبی باد کرده و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند.

 

نگهداری از دیوار چوبی

دیوار چوبی یک اتاق غذاخوری با میز و صندلی و کفپوش چوبی و سه قاب عکس حشره روی دیوار

در صورت مراقبت از تخته‌های چوبی می‌توان مدت زمان بیشتری آن‌ها را حفظ کرد. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت در چوب و محافظت از آن برای چندین سال، به طیف وسیعی از لاک‌ها، رنگ‌ها و لکه‌برها نیاز خواهید داشت. علاوه‌بر این، شما می‌توانید با رنگ آمیزی، رنگ چوب‌ها را تغییر دهید. با نگهداری معمول و تمیز کردن، لاک زدن و رنگ‌آمیزی مناسب، صفحات چوبی می‌توانند حداقل برای یک دهه دوام بیاورند.

 

تفاوت دیوار چوبی طبیعی و مصنوعی

دیوار چوبی با یک دکوری سر بز روی آن پشت تخت دو نفره چرمی در اتاق خواب

پنل های دیوار چوبی در دو صورت طبیعی و مصنوعی قابل تهیه هستند. در گذشته بیشتر از چوب طبیعی به عنوان دیوارپوش استفاده می‌شد، اما امروزه با ظهور صفحات مصنوعی فشرده از جمله تخته فیبر، تخته نئوپان و تخته چند لایه، به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن، چوب مصنوعی بیشتر استفاده می‌شود. این چوب‌ها در مقابل چوب‌های طبیعی از معایب کمتری برخوردار هستند و نحوه اجرای آن‌ها بسیار آسان است. با انتخاب هر نوع از این پنل‌ها می‌توانید آن‌ها را در طرح و رنگ‌های مختلف انتخاب کنید.

 

دیوار چوبی تیره در اطراف تلوزیون به همراه یک لوستر مدرن و مبل به رنگ خاکی

بزرگ‌ترین تفاوت که دیوارهای چوبی طبیعی و مصنوعی دارند، این است که پنل های طبیعی قیمت بسیار بالایی دارند، از این جهت برای طراحی دکوراسیون بیشتر از پنل‌های مصنوعی استفاده می‌شود. بافت و الگوهای پانل‌های دیواری چوبی نیز متفاوت است و تعداد آن‌ها بسیار زیاد است.

 

انواع چوب برای استفاده در دیوار چوبی

نشیمن مینیمالی با دیوار چوبی، مبل ال شکل کرم و آباژور پایه بلند منحنی مشکی

شما می‌توانید تخته‌های چوبی را در انواع مختلفی از درختان از جمله کاج، صنوبر، راش، افرا و سرو که بهترین نوع چوب‌ها هستند، تهیه کنید. این چوب‌ها از ضخامت ۲۰ تا ۳۰ میلی‌متر، پهنای بین ۵۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر و طول تا ۳ متر برخوردار هستند. این چوب‌های طبیعی در کارخانه‌ها خشک، پرداخت، رنگ و سپس به بازار عرضه می‌شوند.

 

بلوط سفید

کفپوش، میز و دیوار چوبی هم رنگ با هم به همراه یک آباژور رومیزی و سقف سفید

 • با استفاده از چوب بلوط سفید که به رنگ خاکستری است در خانه‌های مدرن به خوبی می‌توانید فضایی متمایز را ایجاد کنید. بلوط سفید روغنی به رنگ وانیلی است، ظاهری یکنواخت، مات و صاف دارد. باید دقت داشته باشید که این چوب نیاز به نگهداری دارد و باید هر دو سال یکبار آن را روغن کاری کنید.

 

بلوط قرمز

دیوار چوبی بلوط قرمز برای یک اتاق زیر شیروانی با پنجره ی مستطیلی و باریک

 • چوب بلوط قرمز فوق‌العاده بادوام است و از این چوب برای پارکت و کفپوش‌های نازک و باریک استفاده می‎‌‌شود.

 

گیلاس برزیلی

دیوار چوبی و یک میز بزرگ از جنس چوب گیلاس برزیلی به همراه مبلمان مشکی و شومینه

 • گیلاس برزیلی، این چوب سخت بسیار عجیب‌وغریب است. هنگامی که این نوع چوب‌ها را از آب و هوای بومی خود خارج و به جایی سرد ببرید، ممکن است تار و پود آن از هم جدا شود.

 

گردو

دیوار چوبی گردو یک اتاق کار با میز چوبی، دو صندلی چرمی، دو آباژور سفید و یک تابلو

 • چوب گردو از محبوب‌ترین انتخاب‌ها در بین طراحان است. این انتخاب با هر نوع و رنگ مبلمان سازگار است. می‌توانید آن را در سطوح گسترده انتخاب کنید.

 

مصنوعی

اتاق خوابی با تخت تاشو، روتختی سفید با بالشت های سرخابی و دیوار چوبی خاکستری

 • چوب فرآوری شده یا مصنوعی چندین لایه است که آن را بسیار سخت می‌کند، بنابراین تاب خوردگی کمتری در آن دیده می‌شود و فوق‌العاده بادوام است. چوب مصنوعی بسیار شبیه چوب طبیعی است، دارای تنوع رنگی، ارزان و بادوام است.

 

ترموود

دیوار چوبی به صورت نوار های عمودی، دیوارهای سفید و درب ورودی کشویی

 • چوب ترموود به نوعی از چوب‌ها گفته می‌شود که با عملیات حرارت‌دهی، در مقابل رطوبت بسیار مقاوم هستند. این چوب‌ها ضد حشره و ضد موریانه بوده و از این جهت دوام بالایی دارند. چوب ترموود بیشتر برای فضای پشت تلویزیون، راهرو، اطراف شومینه و اتاق تعویض لباس استفاده می‌شود. البته این نوع چوب در کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها نیز کاربرد بسیاری دارد. برای دیوارهایی که مشرف به حیاط هستند، می‌توان از این نوع چوب به عنوان عایق سرما، گرما و صدا و حتی برای تزیین حیاط خانه استفاده کرد. نوع سنتی دیوار چوبی ترموود، سکت، بال کبوتری و ورچین است.

 

ام دی اف

دیوار چوبی با ورقه های ام دی اف در یک راهروی بزرگ با نورپردازی نقطه ای با هالوژن

 • چوب ام دی اف که توانسته است امروزه به دلیل قیمت پایین طرفداران بسیاری داشته باشد، در طرح و رنگ‌های متنوع طراحی و تولید می‌شود.

 

پنبه

دیوار چوبی چوب پنبه‌ای به همراه نقوش سه بعدی و به رنگ قهوه ای تیره با نورپردازی

 • نوع چوب پنبه که بیشتر در دکوراسیون‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر از چوب درختان بلوط تهیه می‌شود. این چوب‌ها سبک وزن بوده و عایق خوبی در برابر حرارت و صدا هستند. از این نوع چوب بیشتر در محل کار استفاده می‌شود.

 

پلی استایرن

دیوار چوبی پلی استایرن چند رنگ در کنار میز غذاخوری با صندلی های سفید و درب شیشه ای

 • دیوارپوش پلی استایرن در اندازه و ابعاد مختلف در بازار وجود دارد. این دیوارپوش‌ها به دلیل این که تو خالی نیستند، از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

 

پی وی سی

دیوار چوبی پی وی سی در کنار میز چوبی، آباژور، گلدان ها و یک صندلی سفید

 • چوب‌های پی وی سی جزء چوب‌های گران‌قیمت محسوب می‌شوند. این نوع از چوب‌ها قابل شستشو بوده و وزن پایینی دارند. چوب‌های پی وی سی همچنین در برابر دما و حرارت می‌توانند به عنوان یک عایق مناسب مورد استفاده قرار بگیرند.

 

کاربرد دیوار چوبی

دیوار چوبی یک خانه با کفپوش چوبی، کاناپه مشکی، دو پاف سفید و یک شومینه هیزمی

در قسمت‌های مختلفی از خانه از جمله اتاق خواب، اتاق کودک، سقف، پشت تلویزیون و سایر دیوارها می‌توانید از این پنل بسیار جذاب استفاده کنید. در ادامه با کاربرد این پنل جذاب بیشتر آشنا می‌شوید.

 

اتاق خواب

اتاق خوابی با دیوار چوبی پشت تخت خاکستری، درب کشویی و دو آباژور اطراف تخت

 • در واقع در اتاق خواب این تختخواب است که نقطه کانونی شناخته می‌شود. در اتاق خواب بهترین دیواری که می‌توانید از پانل‌های چوبی استفاده کنید، دیوار پشت تخت خواب است. می‌توانید با توجه به دکوراسیون داخلی اتاق خواب این پانل‌ها را در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت انتخاب کنید.

 

آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، دیوار چوبی بین کابینت ها و هود مشکی

 • یکی از موارد دیگر برای استفاده از آن‌ها کاربرد در آشپزخانه است. فضای بین کابینت‌ها بهترین قسمت برای استفاده از این پنل ها است. به دلیل این که در آشپزخانه امکان رطوبت وجود دارد، باید از پنل هایی استفاده کنید که ضد رطوبت باشند.

 

اتاق کودک

دیوار چوبی راه راه افقی در اتاق کودک به همراه تخت و قفسه دیواری سفید

 • اگر قصد دارید دکوراسیون اتاق کودک خود را تغییر دهید، می‌توانید از پانل‌های چوبی استفاده کنید. برای اتاق کودک بهتر است رنگ‌های جذاب را انتخاب کنید، رنگ‌های روشن، قابل شستشو و مقاوم در برابر لکه.

 

بالکن و تراس

تراس باریک مستطیل شکل با دیوارهای چوبی و میز و صندلی های چوبی

 • حتی از این پنل‌ها می‌توانید برای طراحی بالکن و تراس نیز استفاده کنید. اگر تمایل دارید در بالکن یا تراس از گلدان نگهداری کنید، اجرای یک دیوار چوبی می‌تواند جذابیت بالکن را بیشتر کند. البته دقت داشته باشید به دلیل اینکه در بالکن یا تراس به دلیل بارش باران، رطوبت بیشتر و تابش نور خورشید نیز بیشتر است، از چوب‌های ضد حرارت و ضد رطوبت استفاده کنید.

 

اطراف شومینه و تلویزیون

دیوار چوبی راه راه عمودی در اطراف تلویزیون و شومینه و چند قفسه در دو طرف آن

 • بسیاری از افراد تمایل دارند به عنوان تزیین از پانل‌های چوبی در اطراف شومینه استفاده کنند، یکی از قسمت‌های دیگر که در قسمت پذیرایی می‌توانید از دیوارپوش پذیرایی با طرح چوب استفاده کنید، پشت تلویزیون است.

 

پذیرایی

دیوار چوبی در سالن پذیرایی با دو آباژور مربعی رومیزی و دو چراغ آویز مشکی

 • دیوار چوبی می‌تواند به عنوان یک دیوار جداکننده یا پارتیشن در کنار طراحی دکوراسیون ستون پذیرایی مورد استفاده قرار بگیرد. آن‌ها را می‌توانید به صورت یک تکه یا مشبک در ابعاد مختلف برای جداسازی فضا از جمله فضای سرویس بهداشتی از پذیرایی استفاده کنید.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله کاربرد چوب در طراحی حمام را مطالعه فرمایید.

 

نصب آسان دیوار چوبی

نشیمنی سنتی با دیوار چوبی، مبل سفید، آینه ای با قاب مشکی روی دیوار

نصابان دیوار چوبی باید لباس کار مناسب استفاده کنند. آن‌ها باید نسبت به قطر تیغه اره، سرعت برش را تنظیم کنند و به هنگام استفاده از تیغه باید محافظ را روی تیغه نصب کنند. بهتر است قبل از برش با یک مداد محل برش را تعیین کنید. سپس قطعات را با توجه به نقشه برش و لبه‌های آن را با نوار pvc بپوشانید. هنگام نصب این دیوارپوش‌ها باید سطح زیر کار را چک کنید و فرورفتگی‌ها را برطرف کنید. سپس دیوارپوش ها را منظم و با ظرافت در کنار یکدیگر نصب کنید. دیوارپوش ها را می‌توانید با استفاده از پیچ و رول‌پلاک یا چسب به دیوار نصب کنید.

 

دیوار چوبی پشت تخت دو نفره سفید با رو تختی طوسی و تابلوهای روی دیوار سفید

تا زمانی که روکش چوبی به درستی نصب شده باشد و فضای کافی برای انبساط وجود داشته باشد، عمر طولانی خواهند داشت. توجه داشته باشید چوب ام دی اف ممکن است بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی و رطوبت قرار بگیرد. پانل‌های چوبی در سبک‌های مختلف موجود و به راحتی قابل نصب هستند. یک دیوار از پانل چوبی می‌تواند بافت زیادی را به فضا اضافه کند. توصیه می‌شود در انتخاب رنگ دقت داشته باشید، رنگی که انتخاب می‌کنید در ظاهر نهایی تأثیر بسیاری خواهد داشت. در کنار دیوار پوش‌های چوبی می‌توانید از نورپردازی استفاده کرده و ظاهر زیبایی را خلق کنید.

 

سخن پایانی

بالکن بسته ای با دیوار چوبی رنگی، مبل ال شکل خاکستری و دو صندلی سفید

یک دیوار چوبی یا روکش دار که در ساخت و ساز ساختمان استفاده می‌شود، از نظر زیبایی، اقتصادی و فنی کاربردی و مفید بوده و دارای مزایای زیست محیطی قابل‌توجهی نیز است. هر نوع چوب دارای ویژگی‌های طبیعی خاص خود مانند رنگ، بافت، ساختار، گره و مقاومت است. نمونه کارهای پنل چوبی را می‌توان به عنوان پوشش سقف نیز استفاده کرد. روکش‌های چوبی می‌توانند جلوه خانه شما را بهتر کنند. استفاده از این پانل‌ها ارزش زیبایی خانه شما را افزایش می‌دهند. آن‌ها در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و ابعاد موجود هستند. تقریباً در هر اتاق در خانه قابل نصب هستند، اگر در استفاده از تخته‌های چوبی برای خانه خود سردرگم هستید، باید ابتدا به مزایای آن توجه کنید و با توجه به فضای مورد استفاده، پنل‌های چوبی را در رنگ، طرح و جنس‌های مختلف انتخاب و اجرا کنید.