صفر تا صد دیوار سبز و هر آنچه لازم است درباره‌ی آن بدانید

کافه‌‌ای با کفپوش طوسی، میز و صندلی‌های چوبی، لامپ‌های آویز شیشه‌ای، دیوار سبز بر روی دیوار خاکستری روشن و سقف ذغالی رنگ

دیوار سبز با نام‌ها و عناوین مختلفی از قبیل Green wall یا دیوارهای گیاهی و باغ‌های عمودی شناخته می‌شود. دیوارهای سبز با توجه به کاربردهایی که دارند در چند سال اخیر بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند. یکی از جذاب‌ترین و زیباترین طرح‌ها برای فضای بیرونی و داخلی ساختمان استفاده از دیوار سبز است.

در طراحی گرین وال‌ها باید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه از گیاهان مناسب دیوار سبز و مخصوص به آن منطقه استفاده کرد. دیوار سبز از گیاهانی تشکیل می‌شود که به صورت عمودی به دیوار‌های داخلی یا خارجی متصل می‌شوند، همچنین این دیوارها در بعضی موارد به صورت مستقل اجرا می‌شود. دیوارهای سبز مانند بسیاری از بام‌های سبز شامل پوشش گیاهی، محیط رشد، آبیاری و زهکشی در یک سیستم واحد هستند.

 

رستورانی با دو دیوار سبز مستطیلی روی دیواری سفید، میز و نیمکت‌های چوبی، صندلی‌های قهوه‌ای تیره و چند چراغ دکوراتیو آویزمشکی

 

سوالات متداول:

مزایای دیوار سبز چیست؟

 افزایش ارزش بنا، عایق صوتی، کاهش دمای محیط، تصفیه هوا 


دیوار سبز چه تاثیری در محیط دارد؟

دیوار سبز با کاهش استرس موجب احساس آرامش در افراد می‌شود. فشار خون، فعالیت قلبی، تنش عضلانی و فعالیت مغزی می‌توانند با مشاهده گیاهان به مدت 3 تا 5 دقیقه بهبود یابند.


بعداز اجرای دیوارسبز، اولین بازرسی گیاهان چه زمانی است؟

تقریباً بعد از یک ماه، اولین بازرسی از گیاهان را انجام دهید. بازرسی باید به نحوی باشد که کاشت، رشد گیاه و سیستم آبیاری و زهکشی را کنترل و بررسی کنیدو در صورت هر گونه مشکل به رفع یا تغییر سیستم اقدام نمائید.

 

انواع اسم‌های دیوار سبز

دیوار سبز برای نشیمن با گیاهان مختلف بر روی دیوار کرم و طوسی، چراغ‌های آویز، میز و صندلی‌های چوبی و گلدان با گیاه زینتی

اسم‌های مختلفی برای دیوار سبز وجود دارد. این اسم‌ها با توجه به نوع کاربرد (بین فضاها، اندازه‌ و مدل‌های داخلی و خارجی) می‌تواند متفاوت باشد. امروزه طراحی و تولید دیوارهای سبز رونق زیادی یافته که باعث تنوع بیشتر آن شده است. دیوارهای سبز به‌عنوان دیوارهای زنده، دیوارهای زیستی، باغ‌های عمودی و دیوارهای خزه‌ای شناخته می‌شوند.

دیوارهای سبز در ابعاد و اندازه‌های مختلفی طراحی شده‌اند که با توجه به سیستم و مقیاس‌های متفاوت با نام‌های مختلفی چون پرچین‌های شهری، دیوارهای سنگی، صفحه‌های سبز و پرده‌های زندگی به‌کار برده می‌شوند.

 

جنس دیوار سبز

دیوار سبز برای سالن انتظار با گیاهان مختلف برگ بلند و درشت، دو میز و چهارصندلی فلزی با رویه سفید، کفپوش طوسی و پنجره شیشه‌ای

طیف وسیعی از گیاهان طبیعی و مصنوعی در دیوارهای سبز استفاده می‌شود که بیشتر از گیاهان علفی هستند، اگرچه برخی از بوته‌های کوچک نیز می‌توانند مناسب باشند. یکی از مواردی که در انتخاب گیاهان باید به آن توجه کرد شرایط آب و هوایی منطقه و سازگاری گیاهان با شرایط موجود است. البته شما می‌توانید از گرین وال مصنوعی هم استفاده کنید.

 

دیوار سبز با انواع گیاهان ریز برگ بر روی نمای بیرونی ساختمانی با دیوارپوش آجری قهوه‌ای رنگ و پنجره‌های مستطیلی

با توجه به شرایط آب و هوای منطقه و نوع آبیاری می‌توان از انواع مختلف گیاهان استفاده کرد:

 1. برای مناطق گرم و خشک باید از گیاهانی چون فیلودندرون، سرخس، ساکولنت، فیکوس، پیله آ و کلاته استفاده کرد که تحمل کم آبی طولانی مدت و گرمای شدید را دارند.
 2. برای تصفیه هوای منطقه و حذف سموم محیطی می‌توان از گیاهانی چون بامبو نخل، آزالیا، گل داودی، گیاه عنکبوتی و آلوئه‌ورا استفاده کرد.

 

کارایی دیوار سبز

سالن نشیمن با مبل دونفره کرم رنگ، کوسن‌های طرح‌دار، دیوار سبز مستطیلی نصب شده بر روی دیواری طوسی و گلدان سفید دیواری

 

داخل یا خارج از منزل

دیوار سبز با گیاهچه‌های متنوع درکنار دیوار طوسی و سفید، پیانو مشکی، کفپوش سفید، تابلو دکوراتیو و شلف سفید و قهوه‌ای روشن

از دیوارهای سبز برای فضاهای بیرونی و داخلی در محیط‌های مختلف استفاده می‌شود. با این حال، دیوارهای سبز داخلی از نظر اندازه محدودیت‌های بیشتری دارند، زیرا باید متناسب با فضای موجود باشند. به همین دلیل نگهداری آنها اغلب آسان‌تر است.

 

دیوارسبزی با ردیف‌هایی از گیاهان مختلف در یک محوطه باز، کفپوش سنگی طوسی و نیمکت سنگی طوسی بدون تکیه‌گاه و چند درخت سبز

دیوارهای سبز در فضاهای باز بیشتر در معرض دید هستند. این دیوارها علاوه بر مقرون به صرفه بودن باعث کاهش دمای محیط اطراف، گرفتن آب باران یا عایق‌بندی ساختمان‌ها می‌شوند، اما بیشتر آنها برای سرسبزی به مناظر شهری استفاده می‌شوند. طراحی بالکن و پوشاندن دید تراس و پاسیو در آپارتمان‌ها توسط دیوار سبز یک روش پرکاربرد است. ساخت این دیوارهای زنده از نظر آب و هوا محدودیت‌هایی دارد، زیرا آنها مجبورند شرایط اطراف خود را تحمل کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره‌ی انواع تراس را مطالعه کنید.

 

گیاهان در چه محیطی رشد می کنند؟

دیوار سبز با گیاهان برگ درشت برای لابی، چهار مبل تک نفره طوسی روشن، میز چرمی گرد قهوه‌ای، فرش آبی طرح‌دار، لوستر و سقف چوبی

گیاهان موجود در دیوارهای سبز برای رشد به محیط مناسبی احتیاج دارند. که محیط رشد آن معمولاً روی سازه قرار می‌گیرد (مانند کیسه‌ها، گلدان‌ها یا جعبه‌ها)، با کنار هم قرار گرفتن این سازه‌ها یک سیستم تشکیل می‌شود. در یک دسته‌بندی کلی سیستم‌ها به چهار نوع پوشش نرم، حصیری، ورقه‌ای و ساختاری تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

سیستم‌های پوشش نرم

دیوار سبز منحنی با گیاهان برگ درشت، کفپوش آجری قرمز تیره و نمای بیرونی ساختمانی با دیوار و سقف فلزی طرح‌دار سفید

سیستم‌های پوشش نرم خاک را درون یک قفسه یا کیسه بسته‌بندی کرده و سپس بر روی دیوار نصب می‌شوند. محیط این سیستم‌ها حداقل سالی‌ یکبار و در محیط‌های خارجی تقریباً هر دو سال یکبار باید تعویض شوند. سیستم‌ خاک نرم برای مناطقی که در معرض باد و باران شدید قرار دارند مناسب نیست چون می‌توانند به‌راحتی در اثر باد و باران از بین بروند، همچنین سیستم‌های پوشش نرم برای ارتفاع‌های بیشتر از  2.5 متر نباید استفاده شوند.

 

سیستم‌های حصیری

گیاهان متنوع برگ بلند برای دیوار سبز مستطیلی بر روی دیوار صورتی کم‌رنگ، پنجره شیشه‌ای با فریم چوبی و نمای باغچه‌ای سرسبز

سیستم‌ حصیری معمولاً به صورت تشک الیافی یا حلزونی هستند. این سیستم از چند لایه کاملاً نازک تشکیل شده و به همین دلیل امکان جابه‌جایی گیاهان در بیش از سه تا پنج سال قبل از اینکه ریشه‌ها از حصیر عبور کنند، وجود ندارد و بعد این مدت باید گیاهان جابه‌جا شوند چون آب نمی‌تواند به اندازه کافی از طریق حصیرها عبور کند.

 

دیوار سبز مستطیلی با انواع گیاهان برگ بلند و کوتاه در حیاط، کفپو‌ش سنگی کرم رنگ، مبلمان طوسی و حصار چوبی برای دور حیاط

روش ترمیم یا جابه‌جایی آن به گونه‌ایی است که با برش حصیر از دیواره و جایگزینی آن با حصیر جدید، همزمان می‌توان مقاطع بزرگی از سیستم را تعویض کنید. در طول این جابه‌جایی امکان از بین رفتن یک سری از گیاهان وجود دارد. این سیستم‌ها به بهترین وجه در فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیشتر برای مناطقی با خطر زمین لرزه‌ای کم و گیاهانی که سرعت رشد پایینی دارند استفاده می‌شوند.

 

سیستم‌های ورقه‌ای

دیوار سبز با فریم مشکی و نورپردازی هالوژنی بر روی دیوار خاکستری، کفپوش موکت شده کرم رنگ و سقف فلزی سفید و مشکی

سیستم های ورقه‌ای پلی اورتان با استفاده از الگوی جعبه تخم‌مرغ با موفقیت در سال‌های اخیر هم برای بام باغ‌های فضای باز و هم برای دیوارهای عمودی استفاده شده است. ظرفیت نگهداری آب در این پلی اورتان‌های مهندسی شده به مراتب بیش از ظرفیت سیستم‌های زنجیره ای و نمدی است. پلی اورتان‌ها تجزیه بیولوژیکی نمی‌شوند و از این رو به عنوان یک بستر فعال برای بیش از 20 سال زنده می‌مانند.

 

سیستم‌های ساختاری

دیوارسبز مستطیلی با فریم مشکی بر روی دیوار سفید، کفپوش طوسی روشن، مبلمان چرم مشکی، پنجره‌ طویل شیشه‌ای و دو درب سفید

محیط رشد سیستم ساختاری ، “بلوک”‌هایی هستند که از نوع سیستم نرم و سیستم حصیری نیستند، اما بهترین ویژگی‌های هر دو را در یک بلوک قرار می‌دهد که می‌تواند در اندازه‌ها، اشکال و ضخامت‌های مختلف تولید شود. مزیت این سیستم‌ها این است که 10 تا 15 سال خراب نمی‌شوند و می‌توانند دارای ظرفیت نگهداری آب بالاتر یا پایین‌تر باشند، بسته به انتخاب گیاه برای دیوار، می توانند pH (اسیدیته)و EC (هدایت الکتریکی) خود را متناسب با گیاهان تنظیم کنند که برای نگهداری و تعویض به راحتی کنترل می‌شوند.

کاربرد سیستم ساختاری برای دیوارهای زنده داخلی و خارجی است. همچنین برای منطقه ای که باد زیاد و خطر زمین لرزه‌ای زیاد دارند استفاده می‌شود. هزینه‌ی نصب این سیستم بالا بوده ولی هزینه‌ی نگهداری کم‌تری دارند.

 

انواع دیوار سبز از لحاظ ساختار

کلاسی با دیوار آبی و کرمی، دو تخته‌ وایت برد، درب سفید، کفپوش آجری کرمی، میز کرمی و دیوار سبز ایستاده با برگ‌های درشت

 

دیوار سبز مستقیم

تراسی با حفاظ شیشه‌ای، فلاورباکس‌های قهوه‌ای تیره، پنجره‌های شیشه‌ای و دیوار سبز با برگ‌های ریز و درشت مصنوعی

یکی از انواع دیوارها، دیوار سبز مستقیم است. نحوه‌‌ی اجرای این نوع دیوارها به نحوی است که مستقیم بر روی سازه یا ساختمان اجرا می‌شود، و ریشه‌ی این گیاهان در زمین و رشد آن‌ها به سمت بالا است. یکی از دلایل مهمی که کمتر از این نوع دیوارها استفاده می‌شود این است که گیاهان مستقیماً بر روی سازه قرار دارند، بنابراین امکان آسیب رسیدن به سازه وجود دارد. همچنین این دیوارها دارای هزینه‌‌های اجرای بالایی نیز هستند.

 

دیوار سبز دو پوسته

 

این نوع دیوارها بر خلاف دیوارهای سبز مستقیم بر روی سازه‌های مجزا بر روی دیوار اجرا می‌شود.

انواعی از این نوع دیوارها در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 

داربست‌های مدولار

اینفوگرافی انواع دیوار سبز دو پوسته با سه عکس به عنوان نمونه

یکی دیگر از انواع دیوارهای سبز استفاده از داربست‌های مدولار است. طراحی این دیوارها به نحوی است که از سازه‌های سبک و کاملا جدا از سازه طراحی می‌شوند. نحوه‌ی اجرای این دیوارها به صورت سخت افزار و به صورت بسته‌بندی که حمل و نقل آن آسان شود، طراحی شده است.

 

استندهای مشکی دیوار سبز با انواع گیاه طبیعی بر روی دیوار آجری قهوه‌ای رنگ

گیاهان خارج از محل و در یک محیط تمیز کاشته می‌شوند و سپس فلاور باکس‌ها برای نصب به محل ارسال می‌شوند. گلدان‌ها با یک رابط بسیار ساده به داخل و خارج به صورت انعطاف‌پذیر راه دارند. از مزیت‌های دیوارهای مدولار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از مواد بازیافتی (مفید برای محیط زیست)
 • در انواع و اشکال مختلف قابل اجرا (طراحی متنوع)
 • پوشش در سطح وسیع
 • اجرا سیستم به صورت سازه‌ای و مجزا

 

شبکه‌های کابلی

سیستم کابلی بر روی دیوار یا سازه با کابل‌کشی‌های مشبک، خطی و یا ضربدری طراحی می‌شود که باعث هدایت گیاهان بر روی دیوار یا سازه می‌شوند. کابل‌ها توسط گیاهان پوشیده می‌شود. این سیستم بیشتر برای گیاهانی که سرعت رشد بالا و شاخ و برگ زیادی دارند استفاده می‌شود. سیستم‌های کابلی می‌تواند وزن زیادی از گیاهان را تحمل کنند.

 

شبکه‌های سیمی

ساختمانی با دیوارپوش نرده‌ای خاکستری رنگ به همراه دیوار سبز با گیاهان زینتی پیچکی برگ‌ریز

شبکه‌ی سیمی همان‌طور که از اسم آن پیداست از شبکه‌ای از سیم‌ها و تورهای انعطاف‌پذیر تشکیل شده که بیشتر برای گیاهانی که سرعت رشد پایینی دارند طراحی می‌شوند. شبکه‌های سیمی برعکس کابلی تحمل وزن زیاد گیاهان را ندارند.

 

استفاده از نمد پلیمری

فردی درحال ساخت دیوار سبز با نصب برگ‌های مصنوعی بزرگ بر روی استند دیواری مشکی پارچه‌ای

یکی از روش‌های نوین برای طراحی دیوار سبز استفاده از نمد پلیمری است. در این روش گیاهان بر روی یک سطح عمودی داخل گلدان یا محفظه کشت می گردند.

از مزایای این روش می‌توان به سیستم زهکشی مناسب، تغییر و تعویض گیاهان و همچنین تهویه‌ی مناسب ریشه‌ی گیاهان اشاره کرد.

 

طول عمر دیوار سبز و نگهداری از آن

ساختمان بلندی با پنجره‌های مستطیلی طوسی روشن و درب شیشه‌ای به همراه دیوار سبز پوشیده شده با برگ‌های مصنوعی

گیاهانی که در دیوار سبز استفاده می‌شوند باید در شرایط و محیطی مناسب قرار داده شوند. سیستم‌هایی که نصب می‌شوند معمولاً به مراقبت بسیار کمتری نسبت به گل‌های گلدانی احتیاج دارند، اما لازم است هر از چندگاهی از آن‌ها مراقب کرد.

درباره نحوه مراقبت از دیوارهای سبز و مواردی که باید راجع به آن بیشتر بدانیم در زیر شرح داده شده است:

 

زمان اولین بازرسی از گیاهان

ساختمانی با میز چوبی قهوه‌ای، صندلی‌های مشکی، کفپوش سفید، پنجره قدی مشکی و دیوار سبز مربعی با برگ‌های سبز تیره و روشن

تقریباً بعد از یک ماه زمان اولین بازرسی از گیاهان را باید انجام دهیم. بارزسی باید به نحوی باشد که کاشت، رشد گیاه (شاخ و برگ اضافی) و سیستم آبیاری و زهکشی را کنترل و بررسی کنیم. و در صورت هر گونه مشکل به رفع یا تغییر سیستم اقدام نمائید.

 

در طول بازدید ماهانه، بازرسی چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

 • هرس گیاهان

فردی درحال هرس کردن دیوار سبزی با برگ‌های سبز یکدست

هرس و تمیز کردن گیاهان عنصر اصلی در مراقبت از دیوار سبز است. بعد از هر سری بازرسی همه برگ‌های که تغییر رنگ داده‌اند، به‌ویژه برگ‌های خشک شده را حذف کنید. همچنین گیاهانی که سرعت رشد بالاتری نسبت به بقیه دارند را باید قلمه زد که همه با هم رشد کنند.

 

 • بارور کردن گیاهان

اتاقی با میز سفید مستطیلی، دو صندلی گرد قرمز و سفید، درب شیشه‌ای و دیوار سبز با انواع برگ‌های مصنوعی

بارور کردن گیاهان به صورت گرده افشانی و استفاده از کودهای مخصوص با سمپاشی گیاهان انجام می‌شود. سمپاشی به دو روش انجام می شود:

 1. سمپاشی به برگ‌ها
 2. سمپاشی به خاک که همان روش سنتی است.

 

 • کنترل میزان رطوبت

سالن نشیمنی با کفپوش قهوه‌ای، دیوار کرمی، میز و صندلی‌های ناهارخوری چوبی، مبلمان سفید و دیوار سبز با برگ‌های مصنوعی

کنترل میزان رطوبت بستر گیاه هر ماه باید بررسی شود. با بررسی رطوبت تعیین می‌شود که سیستم آبیاری به طور ایده‌آل متناسب با نیازهای گیاه هست یا نه. در صورت مشاهده هر گونه بی‌نظمی، باید بلافاصله طول و دفعات آبیاری تغییر داده شود.

 

 • جلوگیری از بیماری‌های گیاهان

حیاط خلوتی با کفپوش طوسی، درب چوبی و شیشه‌ای، سقف قهوه‌ای، چند گلدان و دیوار سبز با برگ‌های مصنوعی

در طول بازرسی، گیاهان باید از لحاظ آفات یا عوامل بیماری‌زای احتمالی بررسی شوند. در صورت مشاهده هر گونه علائم یا بیماری گیاهان راه‌های پیشگیری از جمله سمپاشی کردن را انجام داده و در صورت مشاهده گیاه ضعیف و بیمار بلافاصله برداشت و گیاه جدید جایگزین شود. با این کار در مراحل اولیه از شیوع بیماری‌ها جلوگیری می‌شود.

 

 • کنترل سیستم آبیاری

کافه‌ای با میز و صندلی‌های چوبی و فلزی، ستون‌های کاشی کاری شده سفید، لامپ مهتابی زرد و دیوار سبز با برگ‌های مصنوعی درشت

نحوه‌ی کنترل سیستم آبیاری فضای سبز باید به صورتی باشد که تک تک سیستم آبیاری از جمله سرچکه، خطوط آبیاری و ناودان زهکشی بازرسی شود. همچنین مخزن آب باید پر و هر شش ماه یک بار فیلتر آن تمیز شود.

 

مزایای دیوار سبز و دلایل استفاده از آن

کافی‌ای با میز و صندلی‌های چوبی، سقف سفید، چندگلدان نارنجی، لامپ‌های هالوژن و دیوار سبز با برگ‌های درشت مصنوعی سبز

 

تصفیه هوا

سالنی با کفپوش طوسی، دیوار سفید، میز گرد کرمی، صندلی‌های خاکستری و نارنجی و دیوار سبز منحنی شکل با برگ‌های ریز و درشت

گیاهان به طور قابل توجهی وضعیت هوا را بهبود می بخشند. دیوارها ذرات معلق را از هوا فیلتر می‌کند و CO2 را به اکسیژن تبدیل می‌کند. فقط یک متر مربع از دیوار زنده سالانه 2.3 کیلوگرم CO2 از هوا استخراج می‌کند و 1.7 کیلوگرم اکسیژن تولید می‌کند. گیاهان و میکروب‌های موجود در محیط خاک VOC (ترکیبات آلی فرار) مضر را جذب می‌کنند و آنها را به ترکیباتی که گیاهان برای غذا استفاده می‌کنند، تبدیل می‌کنند.

 

کاهش دمای محیط

کافه‌ای با میزهای مستطیلی چوبی کرمی، صندلی‌های کرمی بدون تکیه‌گاه، کفپوش سفید و دیوار سبز با برگ‌های درشت مصنوعی

گیاهان نور خورشید را جذب می‌کنند (50٪ جذب و 30٪ منعکس). این امر به ایجاد آب و هوای خنک‌تر و دلپذیرتر در فصل تابستان کمک می‌کند. که به نوبه خود به معنای صرفه‌جویی در انرژی است.

 

عایق صوتی

راهرویی با پنجره‌های قدی، کفپوش طوسی روشن، سقف سفید و دیوار سبز با برگ‌های مصنوعی درشت

دیوار سبز به‌عنوان یک عایق صوتی در ساختمان عمل می‌کند. که منجر به کاهش صدا تا 8 دسی‌بل می‌شود. بنابراین، محیط چه در داخل ساختمان و چه در خارج از ساختمان بسیار آرام‌تر می‌شود.

 

افزایش ارزش بنا

سالنی با کفپوش کاشی طوسی، درب خاکستری، دیوارپوش سنگی سفید و طوسی، نرده‌های خاکستری و دیوار سبز مصنوعی

ظاهر طبیعی دیوارها، همراه با کاهش در هزینه‌های انرژی، به معنای افزایش ارزش ملک است. اگر ساختمان يك شركت به‌عنوان نمادي از عملكرد محيطي و اجتماعي آن در نظر گرفته شود. باعث جذابیت بیشتر آن ملک برای داوطلبانی که در آنجا مشغول به‌کار هستند، می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد طراحی دفتر کار را مطالعه فرمایید.

 

مزایای دیوار سبز برای اشخاص

 • کاهش استرس

اتاقی با مبلمان طوسی، فرش سبز روشن، پنجره شیشه‌ای قدی، دیوار سبز با برگ‌های ریز و چراغ آویز گرد نارنجی و خاکستری

زندگی و کار در یک محیط سرسبز تأثیر مثبتی در رفاه حال افراد دارد. دفاتر سبز با کاهش استرس موجب احساس آرامش در افراد می‌شود. فشار خون، فعالیت قلبی، تنش عضلانی و فعالیت مغزی می‌توانند با مشاهده گیاهان به مدت 3 تا 5 دقیقه بهبود یابند.

 

 • افزایش بهره‌وری

کافه‌ای با مبلمان کرمی، میزهای مربعی چوبی، سقف سرمه‌ای، لامپ‌های هالوژن و دیوار سبز با برگ‌های مصنوعی درشت

ارتباط مستقیم فضای دلنشین که حس مثبت را در شخص افزایش می‌دهد باعث یادگیری و تصمیم‌گیری کارآمدتر در مورد کارهای پیچیده می‌شود. قرار گرفتن در محیطی سبز استدلال منطقی و رویکردهای نوآورانه‌تر در شخص ایجاد می‌کند. همچنین یک محیط کار سبز منجر به افزایش 15 درصدی بهره‌وری و رضایت کارکنان می‌شود.

 

 • زمان اقامت طولانی‌تر

کافه‌ای با صندلی‌های آبی، میز مربعی کرمی، سقف ذغالی رنگ و دیوار سبز نصب شده با برگ‌های درشت برروی دیوار گچی سفید

کارمندان شرکت تنها افرادی نیستند که از مزایای دیوار سبز بهره‌مند می‌شوند. دیوارهای سبز برای افرادی که در آن مکان‌ها زندگی نمی‌کنند و یا وقت زیادی نمی‌گذرانند باعث ایجاد اثرات مثبت می‌شود، مانند مشتریان یک مغازه یا یک رستوران. درحقیقت، آنها با گذراندن وقت خود در آن فضای خاص می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند که یک اثر مفید در مدت زمان اقامت مشتری در فروشگاه و رضایت کلی مشتری ثبت می‌شود.

 

 • افزایش احساس رفاه

تراسی با گلدان‌های طوسی، میز و صندلی‌های چوبی قهوه‌ای و دیوار سبز با برگ‌های درشت نصب شده بر روی دیوار کرمی

یکی از دلایل مهم در انتخاب دیوار سبز احساس رفاه و شادابی می‌باشد. هوای تمیزتر منجر به کاهش بیماری از قبیل سردرد و تحریکات تنفسی و همچنین افزایش تمرکز و توجه می‌شود و عوارضی از جمله تحریک چشم، سردرد، گلودرد و خستگی را کاهش می‌دهد.

 

 • تعامل اجتماعی بیشتر، تخریب کمتر

سالنی با کفپوش طوسی روشن، پاف‌های رنگی، دو صندلی پارچه‌ای نارنجی، سقف سفید و دیوار سبز با برگ‌های درشت بر روی دیوار گچی

کار یا زندگی در یک محیط سبز مردم را به با هم بودن تشویق می‌کند. به ویژه رنگ سبز، تأثیر مثبتی بر انسجام اجتماعی در محله‌ها دارد. از این نظر، مناطقی که سرسبزی بیشتری دارند کمتر دچار حمله، خشونت و تخریب می‌شوند.

 

 • دیوارهای زنده یک “محیط شفابخش” قدرتمند ارائه می‌دهند

سالن نشیمنی با مبلمان صورتی و خاکستری، کفپوش چوبی، فرش کرمی طرح‌دار، دو پاف رنگی، پنجره سفید و دیوار سبز زینتی

رنگ سبز به بهبود سریع‌تر بیماران کمک می‌کند و در نتیجه مدت زمان کمتری در بیمارستان بستری می‌شوند. تحمل فرد در برابر درد در یک محیط سبز بیشتر است. این اثر قدرتمند سبب می شود محیط های دارای دیوار زنده به عنوان “محیط شفابخش” نیز شناخته می‌شود. کاهش استرس بیماران در محیط‌هایی که از گیاهان سبز استفاده می‌شود، بیشتر است.

 

معایب و مشکلات دیوار سبز

حیاطی با میز و صندلی چوبی کرمی، پلکان کرمی، کفپوش سفید، فلاورباکس سفید و دیوار سبز با برگ‌های درشت و حفاظ شیشه‌ای

دیوارهای سبز علاوه بر مزایای زیادی که دارد، شامل معایبی نیز هستند که در طول زمان بیشتر نمایان می‌شود، از جمله معایب آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • زهکشی گیاهان
 •  نفوذ ریشه به دیوار اصلی ساختمان ( مخصوصاً اگر از گیاهانی با ریشه بلند استفاده شود)
 • رشد حشرات و جانوران موزی و امکان انتقال یک سری بیماری‌ها
 • امکان نشست دیوار یا سازه با رشد گیاهان و سنگین شدن آن
 • نیاز به مراقبت طولانی مدت دارد

 

بهداشت و نگهداری از دیوار سبز

نشیمن با دیوار سبز مستطیلی بر روی دیواری سفید، مبلمان ال شکل طوسی روشن، فرش طوسی و پله سفید با کتاب‌خانه زیرپله چوبی کرم

برای اینکه یک دیوار سبز بتواند به خوبی عمل کند، تمام مکانیزم‌های آن باید به درستی کار کنند. گیاهان علاوه بر آبیاری و محیط رشد در برخی مواقع نیاز به نگهداری دارند. دیوارهای سبز هر چند وقت یکبار نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند تا مطمئن شوید همه چیز روان و بدون دردسر پیش می‌رود.

 

هزینه‌های ساخت دیوار سبز

دیوار سبز با گیاهان برگ درشت بر روی دیواری سورمه‌ای، میز چوبی قهوه‌ای، شلف چوبی قهوه‌ای، پنجره مستطیلی شیشه‌ای و لوستر حبابی

هزینه‌های ساخت دیوار سبز با توجه به برخی از موارد زیر متفاوت خواهد بود:

 • نوع و ابعاد پروژه (هرگونه نیاز به تقویت سازه)
 • هزینه‌های تیم طرح
 • مکان، اندازه و دسترسی سایت
 • هزینه نیروی انسانی
 • مسافت برای حمل و نقل

 

فردی درحال نصب دیوار سبز مستطیلی طویل با گیاهان مخملی بر روی دیوار سفید رنگ گچی

 • ذخیره‌سازی مواد در داخل یا خارج از سایت
 • دسترسی به جرثقیل‌های سیار، دسترسی به بالابر کالا
 • ارتفاع سقف، ابعاد و ظرفیت تحمل بار
 • ساخت سقف، پیچیدگی طراحی سقف از جمله نفوذ سقف
 • زمان اجرای پروژه
 • نوع گیاهان

 

آموزش ساخت دیوار سبز (ویدئو)

ساخت دیوار سبز طبیعی

 

ساخت دیوار سبز مصنوعی

 

سخن پایانی

دیوار سبز با گیاهان ریز و کوتاه قد برای لابی ساختمان، کفپوش سرامیک سنگی کرم رنگ، سقف سفید و اتاقکی با دیوار شیشه‌ای و آجری

ما در این مقاله، شما را با ایده‌های طراحی دیوارهای سبز، آشنا ‌کردیم تا بهترین ایده برای طراحی دیوار سبز را متناسب با علایقتان انتخاب کنید. شما می‌توانید برای کاشت و اجرای دیوار سبز منزل و ساختمان خود با بهترین شکل و طرح طراحی کنید. البته علایق شما در انتخاب درست متریال و عناصر مورد نیاز و با کیفیت برای طراحی دیوار سبز بسیار تاثیرگذار است.

ایده‌هایی برای دیوار سبز