بررسی جامع انواع درب ورودی حیاط همراه با مزایا و معایب آنها

خانه ای با نمای سفید، ایوانی کوچک با میز و صندلی و درب ورودی قهوه ای تیره

ساختمان‌سازی تنها به جنبه‌های معماری و یا عمرانی منتهی نمی‌شود. بخش بسیار مهم و اثربخش در حرفه ساختمان‌سازی بعد از طراحی و اجرا، دیزاین است. دیزاین یک ساختمان از محوطه‌ی رو به روی درب ورودی شروع می‌شود و تا ریزترین جزئیات داخل ساختمان ادامه می‌یابد. یکی از ارکان اصلی ورودی انواع ساختمان‌ها درب ورودی است. درب ورودی در واقع اولین چیزی است که هنگام دیدن و وارد شدن به یک ساختمان به چشم می‌خورد. از این رو علاوه‌بر ساخت درب ورودی بر طبق اصول عمرانی و معماری، طراحی و دیزاین آن نیز بسیار حائز اهمیت است. بنابراین در این‌ مقاله قصد داریم در ارتباط با درب ورودی حیاط انواع ساختمان‌ها صحبت کنیم و نکاتی را به شما آموزش دهیم تا بهترین تصمیم را در رابطه با انتخاب نوع درب ورودی حیاط ساختمان بگیرید.

 

اینفوگرافی برای انواع درب های حیاطی

 

سوالات متداول:

برای انتخاب درب ورودی حیاط به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای انتخاب درب ورودی حیاط باید به کاربرد ساختمان، نمای ساختمان، بودجه مورد نظر، جنس درب ورودی حیاط، هزینه نصب، نوع عملکرد درب، سفارشی سازی، سایز درب و ضمانت‌نامه توجه کنید.


درب وردی حیاط از چه متریال هایی ساخته می‌شوند؟

 درب ورودی حیاط می‌تواند تنها از یک نوع متریال و یا ترکیب چند نوع متریال ساخته شود. انواع جنس‌هایی که می‌توان در ساخت درب ورودی حیاط به کار برد شامل: فولاد، آهن، فایبرگلاس، چوب می‌باشند.


انواع مدل درب حیاط اتوماتیک از نظر کاربرد را نام ببرید؟

درب‌های اتوماتیک به سه دسته درب‌های اتوماتیک کشویی، درب چرخشی اتومات و درب اتوماتیک کرکره‌ای تقسیم می‌شوند.

 

نکات کلی و مهم در مورد انواع درب ورودی ساختمان مسکونی

تصویر نمای خارجی خانه ای با سنگ کرم رنگ و درب ورودی نارنجی

درب‌ ورودی حیاط را می‌توان در دسته‌بندی‌های بسیار گسترده و مختلفی جای داد. اعم از نحوه‌ی کارکرد، کاربرد، جنس، مقاومت و دیزاین. اما به طور کلی می‌توان درب‌ ورودی را به دو دسته‌ی مکانیکی و اتومات تقسیم‌بندی کرد. درب‌های اتومات بدون استفاده از دست و تنها با ریموت و یا با سنسورهای مخصوص مثل سنسور اثر انگشت، سنسور حرارتی و یا چشمی باز و بسته می‌شوند. حال آن که باز و بسته شدن درب‌های مکانیکی با دخالت نیروی دست انجام می‌شوند.

درب ورودی حیاط در ساختمان‌های مختلف انواع متفاوتی دارد. همانطور که می‌دانید دیزاین و طراحی درب ساختمان با درب ورودی حیاط ویلا تفاوت دارد. همچنین ساختمان‌ها با توجه به کاربردشان، اعم از ساختمان تجاری یا مسکونی درب‌های متفاوتی برای ورودی حیاطشان دارند.

درب ورودی حیاط ساختمان‌های چند طبقه اکثرا از جنس فلز هستند تا در برابر باز و بسته شدن زیاد مقاومت کافی را داشته باشند. گاهی فلز را در ترکیب با متریال‌های دیگر همچون شیشه و یا چوب به کار می‌برند. از آن‌جا که ساختمان‌های مسکونی چند طبقه سکنه‌ زیادی دارند و رفت و آمد‌ها بیشتر از ساختمان‌های ویلایی است، درب ورودی آن‌ها معمولا از نوع اتومات است تا ساکنین به راحتی از داخل اتومبیل خود و با کنترل از راه دور درب را باز و بسته کنند.

 

تصویر نمای خارجی آجری کرم رنگ خانه ای با درب ورودی چوبی و گلدان های گل اطراف آن

البته این مدل در ورودی حیاط تنها برای درب‌های ماشین رو مناسب است. از این رو درب آدم‌رو ورودی ساختمان مسکونی معمولا به صورت مکانیکی است و با کلید باز می‌شود. لازم به ذکر است در برخی موارد علاوه‌بر کلید به صورت اتومات نیز باز می‌شود. درب‌های اتومات ورودی حیاط ساختمان می‌تواند به شکل کشویی، بازویی و یا کرکره‌ای باشند. اما درب ورودی حیاط ویلا کمی متفاوت‌تر است. زیرا رفت و آمد نسبت به ساختمان‌های چند طبقه کمتر است، از این رو می‌توان آن را از جنس فلز، آلومینیوم و یا فایبر گلاس ساخت. در برخی از ویلاهای محلی در ورودی حیاط را از جنس چوب نیز می‌سازند. اما همان طور که می‌دانید نسبت به درهای فلزی از امنیت و مقاومت کمتری برخوردار هستند.

در ورودی حیاط ساختمان و یا ویلا می‌تواند دو لنگه یا تکی باشد. درب دو لنگه به این صورت است که درب از دو تکه ساخته شده که با قرار گرفتن زبانه آن‌ها بر روی یکدیگر درب ورودی بسته می‌شود. درب‌های دو لنگه معمولا برای ورودی ماشین استفاده می‌شود. اما درب‌های تک می‌تواند شامل درب آدم رو و یا درب ماشین‌رو باشد و به این صورت است که تنها از یک تکه ساخته شده و با بستن همان یک لنگه، ورودی ساختمان بسته می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد طراحی نمای ساختمان ویلایی را مطالعه فرمایید.

 

انواع درب حیاط

تصویر نمای خارجی حیاط خانه قهوه ای دوطبقه ای با حفاط و درب سفید با گلهای صورتی

درب ورودی حیاط ساختمان مسکونی در معرض مستقیم باد و باران و برف، نور خورشید، گرما یا سرمای زیاد و همچنین ضربه قرار دارد. از این رو در ورودی حیاط ساختمان در وهله اول باید از متریال مقاوم نسبت به تمام عوامل آسیب‌رسان گفته شده، ساخته شود. همچنین باید مقاومت و طول عمر مناسبی داشته باشد. سپس در مرحله آخر باید از دیزاین مناسب با توجه به نمای در ورودی ساختمان، دکور حیاط و حتی درب خانه‌های اطراف برخوردار باشد. درب ورودی منزل با درب ورودی حیاط کمی تفاوت دارد. زیرا عوامل آسیب‌رسان کمتری آن را تهدید می‌کند. البته این موضوع به این بستگی دارد که درب ورودی منزل با هوای آزاد در تماس باشد و یا در داخل ساختمان قرار داشته باشد.

معمولا درهایی که در داخل ساختمان قرار دارند از جنس چوب تنها و یا ترکیب چوب با فلز به همراه یکدیگر ساخته می‌شوند و برای امنیت بیشتر تمرکز بر روی قفل آن‌ها است. پیش‌تر در مورد دسته‌بندی‌های کلی درب ورودی حیاط و ساختمان صحبت کردیم. اکنون می‌خواهیم درب‌های ورودی ساختمان را بر اساس جزئیات دیگری دسته‌بندی کنیم.

 

درب کشویی

خانه دو طبقه ای با نمای سفید و طوسی و سرمه ای و درب ورودی کشویی مشکی

این نوع درب‌های ورودی حیاط به این صورت ساخته می‌شوند که حلقه در بر روی چارچوب که حکم ریل را دارد حرکت کرده و باز و بسته می‌شود. معمولا این نوع درها را از جنس آهن و یا دیگر فلزات مستحکم و سبک می‌سازند که به راحتی باز و بسته شوند. این درب‌ها اکثرا اتومات هستند و امنیت نسبتا خوبی برای ورودی حیاط انواع ساختمان‌ها دارند.

 

درب لولایی

تصویر حیاط خانه ای با درب ورودی لولایی دو لنگه طوسی رنگ

این گونه درب‌های ورودی حیاط بیشترین و رایج‌ترین درب‌های ورودی ساختمان محسوب می‌شوند که می‌توانند یک لنگه و یا دو لنگه باشند. برای انتخاب متریال ساخت درب‌های آهنی ورودی حیاط معمولا گزینه‌های زیاد و متنوعی وجود دارد. اعم از چوب، شیشه، فلز، آلومینیوم و … .

 

درب کرکره‌ای

ویلایی با نمای طوسی و خاکستری و درب ورودی کرکره ای آجری با نورپردازی های دیواری

درب‌های کرکره‌ای را از جنس فلزات و متریال‌های سبک می‌سازند که به شکل اتوماتیک کار می‌کنند. به این صورت که در بالای چارچوب درب ورودی حیاط یک میله به عنوان قرقره وجود دارد که درب فلزی به شکل مدور دور این قرقره را می‌پوشاند. معمولا درب‌های کرکره‌ای از لحاظ زیبایی نسبت به سایر انواع درب‌ها حرفی برای گفتن ندارند. زیرا طراح چاره‌ای جز ساده ساختن درب برای تا شدن هرچه راحت‌تر درب ندارد. اما از لحاظ امنیت در زمره درب‌های امن قرار می‌گیرند.

 

نکات مهم برای انتخاب درب ورودی ساختمان

خانه ویلایی دو طبقه ای با نمای سفید، گل های سرخابی و درب ورودی قهوه ای دو لنگه

شاید در نگاه اول انتخاب یک درب مناسب برای ورودی ساختمان یا واحد مسکونی یا تجاری برایتان کمی سخت به نظر بیاید. اما در صورتی که به نکاتی که به شما آموزش خواهیم داد توجه کنید به راحتی می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را برای درب ورودی حیاط یا واحد ساختمانتان انتخاب کنید.

 

کاربرد ساختمان

درب ورودی حیاط سیاه رنگ طاق مانند با دیوار آجری و گل و بوته ها

در وهله اول باید به کاربرد ساختمانی که می‌خواهید برای آن درب انتخاب کنید توجه کنید. برای مثال در صورتی که ساختمان مورد نظر شما تجاری است، بهتر است به سبک‌های ساده و یا اینداستریال (صنعتی) روی بیاورید. اما اگر قصد انتخاب درب ورودی ساختمان مسکونی را دارید دست شما برای انتخاب سبک‌های متفاوت باز است.

 

توجه به نمای ساختمان

درب ورودی حیاط ساختمانی چندطبقه با نمای ترکیبی از چوب و شیشه به رنگ سفید و خاکستری

مطابقت درب ورودی با نمای ساختمان حائز اهمیت بوده و نقش مهمی را در جلوه بصری نمای ساختمان ایفا می‌کند. لذا توجه به سبک نمای ساختمان، رنگ نما، عرض دهانه ورودی ساختمان، میزان رفت و آمد در ساختمان، آب و هوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، ماشین رو یا آدم‌رو بودن ورودی، سبک کلی ساختمان‌های اطراف و از همه مهمتر بودجه‌ای که در اختیار دارید در انتخاب درب ورودی حیاط مناسب بسیار مهم است.

 

تعیین بودجه مورد نظر

درب ورودی حیاط دو لنگه سیاه، دو چراغ در دو طرف آن و بوته های گل در محوطه

عوامل بسیار زیادی در تعیین بودجه در ورودی حیاط ساختمان یا ویلا تاثیرگذار هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. به غیر از متریال اصلی که برای ساخت درب ورودی حیاط استفاده می‌شود، عوامل و لوازم دیگری برای ساخت درب به کار گرفته می‌شوند که می‌توانند تاثیر چشمگیری در هزینه تمام شده درب بگذارند. برای مثال قفل، لولا یا اهرم مورد استفاده برای باز و بسته شدن در، دستگیره و نیز سایر تزئینات درب جزو این موارد هستند.

 

تعیین جنس درب ورودی حیاط

درب ورودی حیاط با ترکیبی از شیشه و فلز مشکی برای ویلایی با دیوارهای قهوه ای

همچنین نوع و جنس ماده‌ای که برای ساخت عوامل گفته شده به کار گرفته می‌شود در هزینه تمام شده درب تاثیر می‌گذارند. برای مثال قفل انواع بسیار متفاوت و جنس‌های بسیار متنوعی دارد که هر کدام قیمت خاص خود را دارد. هر چقدر که ساخت تزئینات درب ورودی ساختمان زمان بیشتری ببرد و از متریال‌ بیشتر و گران‌تری برای ساخت آن استفاده شود، قیمت درب گران‌تر خواهد شد.

 

هزینه نصب

درب ورودی حیاط به رنگ سیاه و سفید در جلوی یک ساختمان با کفپوش طوسی رنگ

همانطور که می‌دانید برای نصب هر ابزاری که داخل یا خارج خانه به کار می‌برید شما به عنوان صاحب خانه باید هزینه نصب را نیز پرداخت کنید. این موضوع برای نصب درب ورودی حیاط یا ساختمان نیز صادق است که این هزینه بستگی به گروهی که شما با آن‌ها کار می‌کنید، دارد. همچنین در صورتی که درب مورد پسند شما وزن بیشتر یا قطعات بیشتری داشته باشد، نسبت به نصب درب‌های ساده هزینه بیشتری در بر خواهد داشت، اگر بودجه شما محدود است این موضوع را هنگام انتخاب به خاطر داشته باشید.

 

نوع عملکرد درب

درب ورودی حیاط دو لنگه‌ای اتوماتیک از جنس چوب برای ورودی یک باغ

درب‌های اتوماتیک نسبت به درب‌های مکانیکی قیمت بسیار بیشتری دارند. همچنین درب‌های کشویی نسبت به درهای تک لنگه و ساده نیز هزینه بیشتری در بر خواهند داشت.

 

سفارشی‌سازی

درب ورودی حیاط چوبی و باز به همراه درخت گل رز سفید روی دیوار

از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت در ورودی حیاط یا ساختمان، نوع درب است که شما طبق خواسته‌تان سفارش می‌دهید. برخی از درب‌ها به شکل عمده تولید می‌شوند که قیمت نسبتا مناسبی هم دارند. اما در صورتی که شما یک درب ورودی خاص را بر اساس سلیقه و فرم ساختمانتان سفارش دهید، هزینه بیشتری باید پرداخت کنید. زیرا این درب به صورت شخصی و با جزئیات مد نظر شما برایتان ساخته خواهد شد.

 

سایز درب

درب ورودی حیاط به رنگ قهوه ای تیره به همراه تعداد زیادی درختچه و بوته ی گل در اطراف ان

مسلما دری که شما سفارش می‌دهید هر چقدر بزرگ‌تر و سنگین‌تر باشد، هزینه بیشتری خواهد داشت. زیرا متریال بیشتر و زمان بیشتری برای ساخت آن صرف شده است.

 

ضمانت‌نامه

درب ورودی حیاط کوتاه و به رنگ شیری در میان درختان و بوته های گل

در صورتی که به خواست خود درب ورودی حیاطی که سفارش می‌دهید دارای ضمانت‌نامه باشد، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید که این هزینه بر اساس مدت ضمانت تعیین می‌شود.

 

جنس انواع مدل‌های درب حیاط

درب ورودی حیاط کوتاه و سفید رنگ در کنار دیوار گیاهی و بوته ای سرسبز

درب ورودی حیاط می‌تواند تنها از یک نوع متریال و یا ترکیب چند نوع متریال ساخته شود. در ادامه به انواع جنس‌هایی که می‌توان در ساخت درب ورودی حیاط به کار برد و مزایا و معایبی که دارند می‌پردازیم.

 

در ورودی حیاط فولادی

درب ورودی حیاط فولادی و بزرگ نقره و خاکستری به همراه دو نخل در پشت آن

اگر به دنبال درب ورودی هستید که حداکثر امنیت را برای شما تامین کند، بی‌شک باید درب فولادی را انتخاب کنید.

مزایای در ورودی حیاط فولادی

درب ورودی حیاط فولادی مشکی دو لنگه برای ویلایی با دیوارهای سیمانی سفید رنگ

درب‌های فولادی استحکام و امنیت بسیار بالایی دارند و نسبت به سایر انواع فلزات مرسوم در ساخت درب ورودی حیاط قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری دارند. درب فولادی قابلیت عایق‌بندی بالایی در دهانه ورودی ساختمان به شما می‌دهد. همچنین فولاد در برابر انواع آب و هوا مقاومت خوبی دارد. در درب‌های فولادی نسبت به سایر انواع فلزاتی که در ساخت درب ورودی حیاط به کار گرفته می‌شوند، احتمال کمتری وجود دارد که به مرور زمان تاب بردارند و تراز آن‌ها به هم بریزد. نگهداری از آن‌ها بسیار آسان بوده و نسبت به سایر انواع در‌ها نیاز به تعمیر کمتری دارند.

 

معایب در ورودی حیاط فولادی

درب ورودی حیاط فولادی به رنگ مشکی به همراه طرح و نقش روی آن

فولاد جزو آن دسته از فلزاتی است که در برابر خراشیدگی و فرورفتگی آسیب‌پذیر است. از این رو در صورتی که دچار خراشیدگی شوند، ممکن است در برابر باران و رطوبت آسیب ببینند.

 

در ورودی حیاط آهنی

درب ورودی حیاط فرفورژه مشکی برای خانه ای با کفپوش و دیوارپوش آجری قرمز

آهن یکی از متداول‌ترین متریال‌ها برای ساخت در ورودی حیاط ویلا یا ساختمان است. اما این فلز نیز مانند سایر انواع متریال‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 

مزایای درب ورودی آهنی

درب ورودی حیاط آهنی به شکل نرده ای و منحنی و نمای حیاط از پشت آن

از مهمترین مزایای آن مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه آن نسبت به حجم مواد موردنیاز برای ساخت درب ورودی است. همچنین مانورهای زیادی به منظور زیبایی و دیزاین می‌توان روی آهن پیاده کرد. برای مثال می‌توان اشکال مختلف همچون اشکال مشبک و یا فرفورژه را با استفاده از این فلز ایجاد کرد و در طراحی درب ورودی حیاط به کار برد. از دیگر مزایای درب آهنی می‌توان به امنیت بالای آن نیز اشاره کرد.

 

معایب درب ورودی آهنی

درب ورودی حیاط آهنی و سیاه رنگ نرده ای با عرض کم و طول زیاد به همراه چند درخت در محوطه

درب‌های آهنی نسبتا زود زنگ می‌زنند ازاین‌رو باید از ضد زنگ بر روی آن‌ها استفاده کرد و هر دو سال یک بار آن‌ها را رنگ زد تا از زنگ ‌زدن آن‌ها جلوگیری به عمل آورد. درب‌های آهنین معمولا سنگین هستند و باید از اهرم‌های مقاوم برای نگهداری و باز و بسته کردن آن‌ها استفاده شود.

 

درب ورودی ساختمان آهنی دو لنگه

درب ورودی حیاط به صورت دو لنگه و از جنس آهن به رنگ مسی

معمولا درب ورودی حیاط دو لنگه برای ساختمان‌هایی به کار می‌رود که دهانه ورودی آن‌ها بزرگ باشد. زیرا درب یک لنگه آهنی برای ورودی‌های عریض بسیار سنگین می‌شود و باز و بسته کردن آن نیاز به نیروی زیادی خواهد داشت. از طرفی فشار بسیار زیادی بر روی اهرم یا لولایی که در به آن تکیه می‌دهد اعمال می‌شود. ازاین‌رو بهتر است برای چنین ورودی‌هایی از درهای دو لنگه استفاده شود. در درب‌های آهنی دو لنگه اتومات از بازوهای دو طرفه استفاده می‌شود. این نوع در ورودی حیاط مزایا و معایبی دارد.

 

مزایا در ساختمان آهنی دو لنگه

درب ورودی حیاط آهنی مشکی با یک ورق آینه در پشت آن و کنار دیوار طوسی رنگ

عمر طولانی‌تری نسبت به در های تک لنگه دارد و باز و بسته شدن آن راحت است.

 

معایب در ساختمان آهنی دو لنگه

درب ورودی حیاط آهنی و فرفورژه با یک ورق آینه ای پشت آن در کنار دیوار کرم رنگ

ساخت آن‌ها باید با دقت بالایی صورت گیرد زیرا ممکن است در اثر ضربه و یا سرما و گرمای بیش از حد روی یکدیگر منطبق نشوند که اصطلاحا می‌گویند تراز آن به هم می‌ریزد. در صورتی که تراز درب آهنی دو لنگه به هم بریزد موجب برخورد و اصطکاک دو لنگه با یکدیگر می‌شود.

 

در ورودی حیاط فایبرگلاس

درب ورودی حیاط فایبرگلاس قهوه ای رنگ برای خانه ای با دیوارهای طوسی و ستون های سفید

درب‌ ورودی حیاط فایبرگلاس به دلیل دوام بیشتری که در برابر شرایط متفاوت جوی دارد جزو گزینه‌های محبوب برای صاحبان خانه‌ها است.

 

مزایای درب فایبرگلاس

درب ورودی حیاط فایبر گلاس به رنگ قهوه ای با چند قطعه شیشه در قسمت بالایی آن

درب‌های فایبرگلاس به دلیل مقاومت زیادی که نسبت به عوامل جوی دارند، طول عمر بالایی دارند. همچنین درب‌های فایبر گلاس به دلیل سبکی و عدم پیچیدگی به راحتی قابل نصب هستند. نگهداری بسیار راحتی دارند و احتمال خرابی در آن‌ها کمتر است. این نوع در حیاط ارزان و مقاوم در برابر انواع شرایط جوی است و به دلیل قابلیت شکل‌پذیری بالا، موجب می‌شود سازندگان بتوانند آن‌ها را شبیه به درب‌های چوبی بسازند. درب‌های فایبرگلاس گزینه بسیار مناسبی برای مناطق آب و هوایی مرطوب به شمار می‌آیند.

 

معایب درب فایبرگلاس

درب ورودی حیاط فایبرگلاس قهوه ای به همراه چهار ستون در دو طرف طرف ورودی

این درب‌‌ها نسبت به سایر انواع درب‌های ورودی ساختمان و ویلا، از امنیت کمتری برخوردار هستند. از لحاظ زیبایی‌شناسی نیز نسبت به سایر درب‌ها ضعیف‌تر هستند. همچنین در برابر ضربه مقاوم نیستند.

 

درب ورودی حیاط چوبی

خانه ای با نمای آجری قرمز، ستون ها و فریم درب و پنجره مشکی و درب ورودی چوبی

یکی از متداول‌ترین و زیباترین متریال‌هایی که می‌توان برای ساخت درب ورودی حیاط استفاده کرد چوب است. چوب انواع بسیار متفاوتی دارد که هر کدام ویژگی خاص مربوط به خود را دارد.

 

مزایای درب چوبی

درب ورودی حیاط چوبی و کوتاه قهوه ای رنگ در کنار دیوار بتنی و بوته های گل در اطراف آن

درب‌های چوبی ایمنی نسبتا خوبی دارند و در عین سبک بودن در برابر فرو رفتگی مقاوم هستند. همچنین همانطور که می‌دانید به دلیل تنوع بسیار بالای چوب، درب چوبی طیف بسیار گسترده‌ای از قیمت‌ها را شامل می‌شود که بر اساس مقاومت و پایداری قیمت‌گذاری می‌شوند. درب‌های چوبی تنظیم بسیار راحتی دارند.

 

معایب درب چوبی

درب ورودی حیاط چوبی قهوه‌ای در کنار دیوار سفید و دو چراغ در دو طرف ورودی

همانطور که می‌دانید چوب نسبت به شرایط جوی متفاوت مقاومت خوبی ندارد، ازاین‌رو در صورت خرید درب چوبی به عنوان درب ورودی ساختمان یا ویلای خود بهتر است هر دو سال یک‌بار آن را با لاک مخصوص چوب رنگ کنید تا دچار پوسیدگی نشود.

 

چه متریال‌هایی برای ساخت درب ورودی حیاط کمتر متداول هستند؟

 

آلومینیوم

درب ورودی حیاط خانه ای با دیوارپوش چوبی و درب آلومینیومی مشکی مات

درب‌های آلومینیومی بیشتر به عنوان درب توالت و حمام و یا درب پاسیو مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما گاهی به صورت ترکیب با سایر متریال‌ها به عنوان درب ورودی حیاط نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که می‌خواهید از آلومینیوم برای در حیاط ساختمانتان استفاده کنید باید به صورت سفارشی این کار را انجام دهید که هزینه‌ی بسیار زیادی در پی خواهد داشت.

 

مزایای درب آلومینیومی

درب ورودی حیاط آلومینیومی قهوه ای در کنار دیوار سنگی و خانه ای با نمای آجری

دارای قابلیت ارتجاعی و ضد زنگ هستند. طول عمر بسیار طولانی ( تا 20 سال) دارند، هزینه تعمیر پایین و نگهداری آسان و سبک بودن آن را به نزد مشتریان محبوب ساخته است.

 

معایب درب آلومینیومی

درب ورودی حیاط نرده ای و آلومینیومی به رنگ قهوه ای تیره و درب گاراژ به رنگ قرمز

از لحاظ زیبایی شناسی درب‌‌های آلومینیومی ضعیف هستند، کاربرد محدودی دارند و معمولا به عنوان درب ورودی حیاط استفاده نمی‌شوند.

 

وینیل

درب وروردی حیاط دو لنگه‌ای به رنگ سفید و از جنس وینیل

از وینیل اغلب برای ساخت درب ورودی پاسیو استفاده می‌شد اما اخیرا از این متریال برای ساخت درب ورودی ساختمان نیز استفاده می‌کنند.

 

مزایای درب وینیل

درب ورودی حیاط وینیل سفید رنگ و کوتاه در یک محوطه ی سرسبز با کفپوش چمنی

درب‌های وینیل بسیار کم هزینه هستند و به دلیل مقاومت در برابر انواع شرایط جوی ضد زنگ هستند. همچنین نگهداری از آن‌ها بسیار آسان و راحت است.

 

معایب درب وینیل

درب ورودی حیاط وینیل سفید رنگ با عرض کم و به صورت مستطیلی

درب وینیل امنیت خوبی ندارد ازاین‌رو در صورتی که گزینه امنیت ورودی درب حیاط برایتان اهمیت دارد بهتر است از سایر متریال‌ها برای ساخت درب استفاده کنید. از لحاظ زیبایی شناسی نیز درب‌های وینیل ضعیف عمل کرده‌اند.

 

آموزش ساخت درب حیاط (ویدئو)

 

انواع درب‌های اتوماتیک از نظر کاربرد

درب ورودی حیاط اتوماتیک و شیشه ای با فریم سفید رنگ و کفپوش طوسی

به طور کلی درب‌های اتوماتیک به سه دسته درب کشویی، درب تاشو و درب چرخشی تقسیم می‌شوند.

 

درب‌های اتوماتیک کشویی

درب ورودی حیاط اتوماتیک و کشویی برای نمای ساختمانی به رنگ طوسی و خاکستری

پیش از این اشاره جزئی به این نوع درب برای ورودی ساختمان کردیم. اکنون می‌‌خواهیم به جزئیات بیشتری در رابطه با این نوع درب ورودی حیاط بپردازیم. درب‌های کشویی باید فضای کافی در عرض دهانه ورودی ساختمان داشته باشند که بتوانند باز و بسته شوند. درب‌های کشویی در پیکربندی به دسته معمولی، تک کشویی و تلسکوپی تقسیم می‌شوند. اکثرا مدل تلسکوپی و تک کشویی برای در ورودی حیاط اتومات مورد استفاده قرار می‌گیرد. درب‌های کشویی اتوماتیک در مواقع اضطراری خروج از ساختمان گزینه مناسبی بوده چراکه سریعا باز و بسته می‌شوند.

 

درب چرخشی اتومات

درب وروردی حیاط چرخشی و اتوماتیک برای ساختمانی با نمای طوسی و مسی رنگ

این درب‌های اتومات معمولا به عنوان مدل درب ورودی حیاط ساختمان یا ویلا مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بیشترین کاربردی که درب چرخشی اتومات دارد، در ورودی ساختمان‌ها است. این نوع درب به این صورت ساخته می‌شود که در آن از دو در استفاده می‌شود که یکی رو به داخل و دیگری رو به بیرون می‌چرخد. باز و بسته شدن درب‌های اتومات چرخشی با استفاده از سنسورهایی که در بالا و پایین چارچوب در تعبیه می‌شود امکان پذیر است.

 

درب اتوماتیک کرکره‌ای

درب‌های ورودی حیاط کرکره ای اتوماتیک برای پارکینگ خانه‌ای به رنگ قرمز آجری

درب اتوماتیک تاشو به حداقل فضا برای نصب احتیاج دارد و در عین حال فضای زیادی را برای عبور و مرور ایجاد می‌کند. بنابراین می‌توان این مورد را بزرگترین مزیت این نوع در به شمار آورد. درب‌های کرکره‌ای اتوماتیک دارای دو یا چند صفحه جداگانه هستند. صفحه یا پنل اول نوسان می‌یابد و پنل دوم به شکل راهنمایی برای پنل اول حرکت می‌کند و پنل دوم را قادر می‌سازد تا همزمان هر دو باهم به شکل U بر روی هم بلغزند. همچنین درب اتومات کرکره‌ای می‌تواند شامل یک درب منفرد تاشو باشد که به داخل یا خارج می‌رود و یا می‌تواند به صورت یک جفت درب باشد که به صورت همزمان به داخل یا خارج حرکت می‌کند. این نوع درب جزو گزینه‌های مناسب برای استفاده در درب ورودی حیاط است.

 

تفاوت انواع کرکره برقی در چیست؟

درب ورودی حیاط کرکره ای و اتوماتیک روی درب های یک خانه با سقف زرشکی

درب‌های کرکره‌ای اتومات به نوع کرکره غلتکی و کرکره معمولی تقسیم می‌شوند. برای درب ورودی حیاط ساختمان یا ویلا بیشتر از نوع درب اتومات کرکره‌ای غلتکی استفاده می‌شود. این نوع درب کرکره‌ای را پیش‌تر توصیف کرده‌ایم. اما برای درک تفاوت آن با نوع معمولی به صورت جزئی‌ ساختار آن را بررسی خواهیم کرد. درب کرکره‌ای درست مانند نخ و قرقره عمل می‌کند. به این صورت که قرقره در بالای چارچوب در قرار می‌گیرد و نخ که همان صفحه اصلی در باشد به دور قرقره می‌پیچد و در باز می‌شود. اما درب کرکره‌ای معمولی به این صورت است که صفحه در به شکل ریل بر روی یک قرقره می‌لغزد و در سقف به همان شکل صفحه صاف و بدون اینکه تا شود، وارد می‌شود. بنابراین درب کرکره‌ای اتومات معمولی برای حیاط‌های نیمه مسقف و یا گاراژها کاربرد دارد.

درب کرکره‌ای غلتکی اتومات دارای صفحات آلومینیومی یا فولادی به هم پیوسته است. بنابراین استحکام و در نتیجه امنیت بسیار بالایی دارد. از دیگر ویژگی‌های درب کرکره‌ای غلتکی این است که می‌توان آن را برای امنیت هرچه بیشتر و نیز محافظت در برابر حرارت و یا صدا عایق‌بندی کرد. درب‌های کرکره‌ای معمولی سرعت بیشتری در باز و بسته شدن دارند. همچنین نسبت به درب‌های کرکره‌ای غلتکی ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. اما همانطور که گفته شد به عنوان درب ورودی حیاط مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

انتخاب رنگ درب ورودی حیاط

خانه ای با نمای سفید، درب ورودی حیاط کوتاه فلزی، حفاظ و پله و سقف چوبی

رنگ درب ورودی حیاط یکی از جزئیات مهم در مورد درب به شمار می‌آید. در صورتی که جنس درب ورودی ساختمان یا ویلای شما فلزی یا چوبی باشد، رنگ کردن و نیز نوع رنگ اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و باید هر چند مدت یک بار آن را تجدید کنید. رنگ انتخابی برای درب ورودی ساختمان به عوامل مختلفی از جمله رنگ نما، رنگ کف حیاط و کف زمین ورودی خانه و از همه مهم‌تر سلیقه شما بستگی دارد.

 

درب ورودی ساختمان کلاسیک

خانه ای با نمای طوسی روشن و فریم درب و پنجره های سفید و درب ورودی کلاسیک قهوه ای

این نوع درب ورودی حیاط با توجه به نمای در ورودی حیاط و نیز نمای کلی ساختمان ساخته می‌شود و بیشتر در حیاط سازی کلاسیک کاربرد دارند. سبک‌های کلاسیک معمولا گران‌تر از سایر سبک‌های درب ورودی ساختمان هستند. به این دلیل که متقاضی آن‌ها کمتر است و در تعداد انبوه و با قالب‌های آماده ساخته نمی‌شوند. در واقع درب ورودی حیاط به سبک کلاسیک برای هر ساختمان، متفاوت با دیگری است و می‌تواند جزئیات بی‌شماری داشته باشد. طراح آن با توجه به نمای کلی ساختمان به این جزئیات می‌پردازد. بیشتر متریال به کار رفته در درب‌های کلاسیک چوب است که می‌تواند به صورت تنها و یا در ترکیب با سایر چوب‌ها و یا متریال‌های دیگری چون شیشه و فلز به کار رود. درهای کلاسیک نسبت به درب‌های آهنین ممکن است ضعیف‌تر باشند و یا امنیت کم‌تری داشته باشند. اما از لحاظ زیبایی و طراحی بسیار متفاوت‌تر از سبک‌های صنعتی است که به صورت انبوه ساخته می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله 6 روش برای طراحی یک ورودی جذاب برای خانه را مطالعه فرمایید.

 

درب‌ ورودی واحد

درب ورودی یک واحد خانه به رنگ سفید با ترکیبی از چوب و شیشه

درب‌ ورودی واحد معمولا از لحاظ جنس و نوع طراحی با درب ورودی حیاط تفاوت دارد. معمولا برای درب ورودی واحد از متریال‌هایی چون چوب و یا ترکیب چوب با فلز استفاده می‌شود. اما گاهی اوقات درب ورودی را از فلزات سبکی چون آلومینیوم و یا گاهی آهن می‌سازند. در برخی ساختمان‌ها علاوه‌بر درب اصلی ورودی واحد، یک درب فلزی مشبک لولایی یا کشویی جلوی درب اصلی قرار می‌دهند تا امنیت بیشتری را تامین کنند. البته این نوع درب‌های فلزی در گذشته استفاده می‌شد و مدت زیادی است که کاربرد خاصی در ساخت درب ورودی واحد ندارد. زیرا درب‌های ورودی با سبک‌های جدید و امن ساخته می‌شوند که دیگر نیازی به وجود درب فلزی دوم نیست. برای مثال درب‌هایی چند لایه با ترکیب چوب و فلز ساخته شده که قفل‌های بسیار امن در داخل آن‌ها تعبیه می‌شود و امنیت ورودی واحد را تا حد زیادی تامین می‌کند. معمولا به این نوع درب‌‌ها در ضد سرقت اطلاق می‌شود.

 

سخن پایانی

درب ورودی حیاط به رنگ سبز آبی روشن با دستگیره و جزییات طلایی رنگ و شیشه کاری های دور آن

ما در این مطلب شما را با انواع در حیاط ساختمان و ویلا آشنا کردیم و مزایا و معایب هر کدام را گفتیم تا انتخاب شایسته‌تری داشته باشید. از اینکه همراه ما بودید ممنونیم و از شما می‌خواهیم در مورد تجربیات خود هنگام انتخاب در ورودی آپارتمان یا ویلا بگویید.

 

ایده طراحی درب حیاط زیبا