شلف داخل کابینت چیست و چه کاربردی دارد؟

تصویر فضای داخلی کابینت سفید با ظروف سفید و شلف های داخل کابینت

وضعیت کابینت‌های آشپزخانه شما چگونه است؟ سعی کرده‌‌اید هرج و مرج را پنهان کنید، اما قرار دادن قابلمه‌ها و تابه‌های سنگین به روی هم می‌تواند خطرناک باشند، مخصوصاً اگر کودکان شما مدام در آشپزخانه در حال رفت وآمد هستند. ایمنی را که کنار بگذارید، گذاشتن ظروف شیشه‌‌ای به روی هم می‌تواند منجر به شکسته شدن آن‌ها شود یا سطح ظروف دچار خراشیدگی شوند. اگر به فکر ساماندهی فضای داخل کابینت‌ها هستید، استفاده از شلف‌ها در ابعاد، اندازه و جنس‌های مختلف می‌تواند یک راه حل مقرون به صرفه و البته کاربردی باشد. برای هر قسمت از کابینت‌ها از زیر سینک ظرفشویی گرفته تا کشوها و قسمت‌هایی که دسترسی به آنجا سخت است، می‌توانید با شلف‌ها فضای کابینت‌‏ها را تا دو برابر افزایش دهید. در ادامه به معرفی انواع شلف داخل کابینت می‎‌پردازیم.

 

سوالات متداول:

مدل‌های مختلف شلف داخل کابینت کدامند؟

1. طبقه‌ای 2. کشویی 3. شلف گوشه‌ای 4. شلف روی درب کابینت 5. شلف‌های مخصوص بطری 6. آویزان 7. شلف‌های افقی 8. شلف‌های مخصوص کشوی کابینت


شلف داخل کابینت از چه متریال‌هایی طراحی می‌شود؟

شلف داخل کابینت از متریال‌های چوبی، فلزی و پلاستیکی در طرح‌ها و مدل‌های مختلف طراحی می‌شود.


در زمان خرید شلف داخل کابینت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

شلف‌ها باید متناسب با لوازم و اکسسوری‌هایی که قصد دارید آن‌ها را ساماندهی کنید، خریداری شوند. همچنین در زمان خرید باید به متریال، ابعاد، طرح و مدل شلف داخل کابینت توجه نمایید.

 

شلف‌های طبقه‌‌ای

اولین اشتباهی که افراد برای ساماندهی کابینت‌ها مرتکب می‌شوند، استفاده از شلف‌های نامناسب است. اکثر شلف‌های طبقه‌‌ای قابل تنظیم هستند و می‌توانید با اهرمی که در کنار پایه‌ها قرار دارد، ارتفاع آن‌ها را کم یا زیاد کنید. اما اگر قصد دارید از شلف‌های ساده استفاده کنید، ابتدا باید ارتفاع کابینت، سپس ارتفاع اقلامی که قصد دارید در داخل شلف قرار دهید را اندازه بگیرید. این شلف‌ها می‌توانند دو طبقه، سه طبقه یا بیشتر باشند. می‌توانید با توجه به ابعاد کابینت، شلف‌های طبقه‌‌ای را در عرض و طول‌های متفاوت تهیه کنید. شلف‌های طبقه‌‌ای این امکان را می‌دهند تا ظروف را بدون قرار دادن روی هم و انباشته شدن، با فاصله از یکدیگر در کابینت جاگذاری کنید. این موضوع باعث می‌شود تا از تمام فضای کابینت تا سقف به طور بهینه استفاده شود و بر روی آن‌ها انواع ظروف غذاخوری از جمله بشقاب، لیوان یا کاسه را قرار دهید. همچنین با قرار دادن آن‌ها در زیر سینک، می‌توانید مواد شوینده را نیز نظم دهید.

 

شلف‌های کشویی

نه تنها می‌توانید از ارتفاع کابینت استفاده بیشتر ببرید، بلکه این امکان وجود که از شلف‌ها با طول بیشتر استفاده کنید و انتهای کابینت را نیز پوشش دهید، که در این حالت باید از شلف‌هایی با متریالی استفاده کنید که با بیرون کشیدن، بر روی سطح کابینت خط و خش ایجاد نشود. استفاده از این شلف‌ها زندگی را آسان می‌کنند و کابینت آشپزخانه که یکی از مهم‌ترین فضاها برای قرار دادن لوازم است را سازماندهی می‌کنند. شلف‌های کشویی را نیز می‌توانید یک طبقه یا بیشتر، متناسب با ارتفاع کابینت خریداری کنید. معمولا شلف‌های کشویی دارای ریل هستند تا بتوانید هر طبقه را به طور جداگانه بیرون بکشید، می‌توانید آن‌ها را به صورت دیواره‌دار یا بدون دیواره، به صورت صفحات صاف خریداری کنید.

 

شلف داخل کابینت گوشه‌ای کشویی با طبقات مجزای حفاظ‌دار فلزی و به رنگ نقره‌ای

ظروف سنگین و بزرگ از جمله قابلمه و تابه‌ها را می‌توانید بر روی این طبقات قرار دهید. قطعا از کاربردهای مهم این شلف‌ داخل کابینت می‌توان به نگهداری مواد شوینده اشاره کرد. شلف مواد شوینده می‌تواند با در نظر گرفتن لوله‌های آب و فاضلاب به اشکال مختلف ال یا یو شکل باشد. آن‌ها به گونه‌‌ای طراحی شده‌‌اند که به زیبایی در اطراف لوله‌ها قرار می‌گیرند و از تمام فضا می‌توانید استفاده بهینه کنید.

 

شلف‌های گوشه‌‌ای

قسمت‌های گوشه در کابینت‌ها بدترین فضاها هستند، چرا که دسترسی به آن‌ها بسیار سخت و دشوار است. باید در تاریکی کابینت به دنبال ظروفی باشید که به آن احتیاج دارید، به جز این واقعیت، شما به سختی می‌توانید از درب کابینت کوچک عبور کنید و خود را به انتهای کابینتی که دسترسی به آن سخت است، برسانید. نیازی نیست برای این مشکل از طراح کابینت کمک بخواهید، در انواع پلان آشپزخانه‌، فضاهای غیر دسترس وجود دارد که می‌توانید با لوازم جانبی کارآمد از کابینت‌های گوشه بهتر استفاده کنید. اگر در کابینت‌های پایین فضای زیادی را در گوشه‌ها از دست داده‌‌اید، شلف‌های ریل دار یا چرخان بهترین گزینه هستند. ریل‌ها این کمک را می‌کنند تا شلف به راحتی به بیرون کشیده شود و لوازم مورد نظر خود را بردارید. نوع چرخشی، شلف‌های مدوری هستند که بر روی یک محور می‌چرخند و می‌توانید لوازم را به راحتی بردارید.

 

کابینت گوشه ای سفید با شلف فلزی حفاظ دار نیم دایره دو طبقه برای چیدمان ظروف و مواد غذایی

تنوع در شلف‌های ریل دار زیاد است و می‌توانید آن‌ها را به صورت ال یا به صورت نیم دایره خریداری کنید. آن‌ها به صورت ۳۶۰ درجه می‌چرخند و امکان دستیابی به لوازم را برای شما آسان می‌کنند. با انتخاب شلف داخل کابینت چند طبقه برای کابینت‌های گوشه‌‌ای، یک فضای بدون استفاده را بسیار کاربردی کنید. معمولا لوازمی که خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند را در کابینت‌های گوشه‌‌ای قرار می‌دهند، اما با استفاده از شلف‌ها این فضاها کاربردی می‌شوند و می‌توانید انواع ظروف از جمله قابلمه‌ها، تابه‌ها و خورده ریزهایی که کمتر استفاده می‌شوند، همچنین انواع مواد غذایی که نیاز به یخچال ندارند را در این شلف‌ها قرار دهید.

 

شلف‌های روی درب کابینت

زمانی که صحبت از سازماندهی آشپزخانه و استفاده بهینه از تمام فضاهای موجود می‌شود، به معنای استفاده مفید از درب کابینت است. شلف‌های روی درب، برای نگهداری کیسه‌های پلاستیکی، تخته‌های برش و سایر اقلامی که به طور مکرر استفاده می‌شوند، بسیار مناسب خواهند بود. همچنین اگر فضای مناسب برای نگهداری ظروف ادویه ندارید، انتخاب این شلف‌ها بسیار ایده آل است. با نصب آن‌ها بر روی درب کابینت زیر سینک، می‌توانید مواد شوینده را در آن‌ها قرار دهید و این موضوع به مرتب بودن کابینت بسیار کمک می‌کند. البته برای استفاده از مواد شوینده بهتر است شلف‌هایی را انتخاب کنید که از جنس پلاستیک و قابل شستشو هستند و قسمت کف کاملا بسته است، تا از نشت مواد شوینده به بیرون جلوگیری شود.

 

شلف‌های مخصوص بطری

در همه خانه‌ها بطری‌های پلاستیکی یا شیشه‌‌ای وجود دارد که بی‌هدف در طبقات کابینت‌ها شناور هستند و هرگز جای مناسب خود را پیدا نمی‌کنند. شلف‌هایی برای نگهداری بطری وجود دارد که کمک زیادی به سازماندهی آن‌ها و تزیین آشپزخانه می‌کند، علاوه‌بر بطری هر آنچه که به فرم بطری است را می‌توانید در این قفسه‌ها قرار دهید.

 

شلف‌‎های آویزان

معمولا کابینت‌ها دارای دو یا سه طبقه هستند و می‌توانید از فضای زیر طبقه برای قرار دادن شلف استفاده کنید. برخی از شلف‌ها به طور معلق هستند و با قرار دادن در زیر طبقه می‌توانید آن‌ها را استفاده کنید. نصب آن‌ها بسیار آسان است و به طور کشویی بیرون کشیده می‌شوند. معمولا اقلامی که کمتر استفاده می‌شوند یا سبک وزن هستند را در این شلف‌ها نگهداری کنید. برخی از این شلف‌ها، به صورت ریلی هستند و قلاب‌هایی از آن آویزان است و این قلاب‌ها کمک می‌کنند تا برخی از لوازم را به آن‌ها آویزان کنید. قفسه کشویی قلاب دار به شما این امکان را می‌دهد تا قابلمه‌ها و تابه‌های خود را به صورت منظم به قلاب‌ها آویزان کنید و نگران افتادن آن‌ها از روی طبقات نباشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع اکسسوری‌های کابینت و بررسی کاربرد آن‌ها را مطالعه فرمایید.

 

شلف‌های افقی

چیدن ظروف بر روی هم باعث می‌شود، برداشتن آن‌ها با مشکل باشد، در کابینت آشپزخانه آشفتگی ایجاد شود و در عین حال فضای ارزشمندی را از شما سلب می‌کنند. در کنار شلف‌های عمودی، شلف‌ داخل کابینت افقی نیز بسیار کارآمد هستند. این جداکننده‌های کاربردی می‌توانند از چند قسمت تشکیل شده باشند. با توجه به نیاز، می‌توانید آن‌ها را با دو قسمت، سه قسمت و حتی بیشتر انتخاب کنید. از آنجا که اکثر کابینت‌های آشپزخانه اروپایی و مدرن فاقد فضای ذخیره عمودی برای ظروف بزرگ مانند تخته و تابه هستند، این شلف‌ها می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

 

شلف مخصوص کشوی کابینت

استفاده از شلف مخصوص کشوی کابینت، برای دوستداران فضاهای کاربردی بسیار خوشایند است. این شلف، دارای یک سینی کشویی است که دو فضای کم عمق را ایجاد می‌کند. سینی قسمت بالا از نظر طول کوچک‌تر از سینی زیر است، تا بتوانید به درستی اقلامی که در سینی زیر قرار دارند را مشاهده کنید. هر سینی می‎‌‎تواند دارای فضاهای جداکننده باشد تا برداشتن لوازم راحت‌‌تر و سریع‌تر انجام شود. برای گذاشتن انواع قاشق، چنگال، چاقو، کفگیر و ملاقه این شلف‌ها کمک می‌کنند تا آشفتگی کشو، کم و لوازم به طور مرتب چیدمان شوند.

 

شلف داخل کابینت چوبی

چوب، یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین مصالحی است که برای ساخت شلف در چیدمان آشپزخانه مورد استفاده قرار می‎گیرد و دلیل این شهرت، این است که چوب یک ماده با دوام است و ظاهری پیچیده و باشکوه را ارائه می‌دهد که توسط هیچ ماده دیگری قابل دستیابی نیست. همچنین، چوب را می‌توان با مواد دیگر از جمله فلز ترکیب کرد تا با نیازهای سیستم‌های مختلف شلف، مطابقت داشته باشد. نئوپان با سطح محکم و سختی که دارد، شناخته می‌شود.

 

 کابینتی با درب و بدنه چوبی به همراه شلف داخل کابینت چوبی برای چیدمان لیوان‌ها و ظروف رنگی

این چوب در انواع مختلف روکش وجود دارد و به اندازه چوب جامد قوی نیست و وزن کمی را تحمل می‌کند. تخته سه لا به عنوان یک گزینه مقرون به صرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد و چوب ‌‌ام دی اف به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد از جمله طول عمر بیشتر، در طراحی کابینت MDF مورد استفاده قرار گرفته است.

شما می‌توانید هر یک از انواع چوب را برای ساخت شلف داخل کابینت انتخاب کنید. توجه داشته باشید ضخامت شلف در تحمل‌پذیری وزن بسیار موثر است. بهتر است شلف‌های چوبی را برای ساماندهی ظروف استفاده کنید، استفاده از این متریال برای کابینت زیر سینک توصیه نمی‌شود.

 

شلف داخل کابینت فلزی

شلف‌های فلزی، طبقه‌های مقاومی هستند که نظافت و نگهداری آن‌ها در مقایسه با قفسه‌های چوبی بسیار ساده‌تر است. آن‌ها می‌توانند وزن قابل توجهی را تحمل کنند و بنابراین، کابینت فلزی برای قرار دادن ظروف سنگین از جمله قابلمه و تابه در آشپزخانه مطبخ‌دار انتخاب خوبی خواهند بود. بهتر است متریالی که انتخاب می‌کنید ضد زنگ و قابل شستشو باشد. شلف‌های فلزی به صورت ریل دار یا ساده، مشبک یا یک تیکه قابل خریداری هستند.

 

شلف داخل کابینت پلاستیکی

در حالی که انواع مختلف چوب و گاهی حتی فلز به طور کلی برای شلف‌ها ترجیح داده می‌شوند، اما شلف پلاستیک نیز می‌تواند بسیار کاربردی باشد. این متریال قابل شستشو از دوام بسیار بالایی برخوردار است و تا سال‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید. برای کابینت‌های زیر سینک این متریال می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد. باید توجه داشته باشید که پلاستیک از نظر تحمل وزن چندان قابل اعتماد نیست و در برابر چوب و فلز تحمل‌پذیری کمتری دارد. از این رو باید این نوع شلف‌ داخل کابینت را برای اقلام سبک وزن استفاده کنید. معمولا این نوع شلف‌ها بدون ریل و ساده هستند و ویژگی خاصی ندارند.

 

نکات مهم در خرید شلف

شلف‌ها می‌توانند برای نظم و ترتیب دادن لوازم بسیار مفید باشند. آن‌ها می‌توانند در تمام فضای خانه از جمله اتاق خواب‌ها، سرویس بهداشتی، حمام و همچنین طراحی آشپزخانه و کافی بار خانگی مورد استفاده قرار بگیرند. با قرار دادن شلف داخل کابینت می‌توانید از فضای کابینت‌ها بیشتر استفاده کنید. اما قبل از اقدام به خرید باید به چند نکته توجه داشته باشید. شلف‌ها را باید متناسب با اقلامی که قصد دارید آن‌ها را ساماندهی کنید، خریداری نمایید. سعی کنید شلف‌ها متناسب با ابعاد فضای کابینت باشند تا از حداکثر فضا استفاده کنید.

 

کابینت با درب و بدنه سفید، شلف کشویی داخل کابینت فلزی برای چیدمان ظروف

متریال انتخابی نیز می‌تواند در کیفیت آن‌ها تأثیر بگذارد. هنگام خرید، کارایی و کیفیت را مد نظر قرار دهید، اگر شلف‌ها را برای قرار دادن لوازم بسیار سنگین انتخاب می‌کنید، بهتر است جنس مقاوم و مستحکم را انتخاب کنید. شاید با خرید شلف‌های ارزان قیمت در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید اما در طولانی مدت ممکن است به دلیل استحکام کمتر، دچار ترک و شکستگی شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی کامل ابعاد استاندارد انواع کابینت را مطالعه فرمایید.

 

سخن پایانی

مهم نیست که تا چه اندازه تکنولوژی پیشرفت کرده است و خانه‎‌ها هوشمندتر و مدرن‌تر شده اند. آنچه که اهمیت دارد نظم دادن به فضای موجود است که با استفاده از برخی لوازم جانبی این کار ممکن می‌شود. شلف‌ داخل کابینت یکی از تجهیزات حیاتی برای آشپزخانه‌ مدرن محسوب می‌شود. این اقلام کاربردی، در عین سادگی از آشفتگی کابینت‌های شما جلوگیری می‌کنند و علاوه‌بر فراهم آوردن فضای ذخیره‌سازی بیشتر، این امکان را به شما می‌دهند تا در حضور دیگران درب کابینت خود را بدون نگرانی از بهم ریختگی، باز کنید. امروزه به معنای واقعی کلمه انواع بیشماری از شلف‌ها در دسترس عموم قرار دارد که با توجه به نیاز و عملکرد می‌توانید آن‌ها را در متریال‌های مختلف تهیه و استفاده کنید.