همه چیز درباره سیمان رنگی؛ انواع، کاربردها، مزایا و قیمت

حیاطی با کفپوش سنگ ریزه و موزاییک، صندلی چوبی و دیوار سیمانی آبی رنگ با فلاورباکس‌هایی به شکل قاب روی آن

وقتی دیوارهای خانه را رنگ می‌کنید و پس از مدت کوتاهی، رنگ دیوار به حالت اولیه برمی‌گردد دقیقا لحظه‌ایست که باید به سیمان رنگی فکر کنید. 

فضای بازی با دیوار سیمانی آبی رنگ و گیاهان سبز طبیعی

سیمان رنگی هم مقاومت بالاتری دارد و هم ماندگاری و دوام بیشتری را به ارمغان می‌آورد. این روزها در حین سیمان‌کاری ساختمان، به جای استفاده از رنگ سفید یا طوسی سیمان، از نوع رنگ‌دار آن استفاده می‌کنند که در اصطلاح عامیانه به آن بتن رنگی یا سیمان الوان هم گفته می‌شود.

سیمان رنگدار کاربردها و مزایای متعددی دارد که به نظر می‌رسد کم‌کم بسیاری از مردم دارند به استفاده بیشتر از آن روی می‌آورند. این سیمان از چه زمانی وارد صنعت ساختمان شد؟ چه مزایایی دارد؟ چطور می‌توانیم خودمان سیمان رنگ دار بسازیم؟ و در بازار ایران قیمت سیمان رنگی چگونه است؟ در ادامه به تمام این سوالات پاسخ داده می‌شود. 

 

سوالات متداول:

سیمان رنگی در چند نوع تولید می‌شود؟

1. سیمان رنگ قرمز 2. سیمان رنگ سیاه 3. سیمان رنگ سبز و زرد 4. سیمان رنگ آبی و سرمه‌ای 5. سیمان رنگ سفید


استفاده از سیمان رنگی چه مزایایی دارد؟

1. دوام بیشتر 2. منعطف 3. استحکام و ثبات رنگ 4. مقاوم در برابر محو شدن 5. قابلیت چسبندگی بالا

 

سیمان رنگی چیست؟

حیاطی با دیوار بتنی سیمانی آبی آسمانی، با گلدان‌های سفالی و کفپوش طوسی

سیمان که ماده اصلی تولید بتن است به عنوان یکی از اصلی‌ترین ارکان ساخت یک بنا شناخته می‌شود. در سال‌های اخیر توجه بیشتری به این ماده شده و از آن برای تزئین ساختمان هم استفاده می‌شود. این ماده که گاهی به آن بتن رنگی هم گفته می‌شود، محصول همین نگاه بوده و از ترکیب رنگدانه‌ها با سیمان به وجود می آید. باید توجه داشته باشید که بتن رنگی به ملات ساخته شده از سیمان و مواد دیگر گفته می‌شود.

 

حیاطی با کفپوش چمن و موزاییک، درختان نخل و دیوار سیمانی طوسی رنگ

رنگدانه‌ها به صورت پودری، دانه‌ای و مایع با سیمان مخلوط می‌شوند و ترکیب جدیدی حاصل می‌شود. خوب است بدانید که اندازه ذرات رنگدانه‌ای که به سیمان رنگدار اضافه می‌شود، حداقل 10 برابر کوچکتر از مولکول سیمان است و به همین دلیل می‌تواند روی رنگ آن تاثیر بگذارد.

 

تاریخچه سیمان رنگی

حیاطی با دیوار بتنی سیمانی به رنگ طوسی و کنده‌های چوب

مصریان اولین مردمی بودند که در 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح از بتن برای ساخت بنا استفاده کردند. ترکیبات بتن در آن زمان با ترکیبات آن در زمان کنونی متفاوت بود اما کارکردی مشابه با آن داشت. از سیمان در طی قرون گذشته برای ساخت پل، قلعه، خیابان و ساختمان‌های بلند استفاده می‌شد.

 

حیاطی با دیوار سیمانی بنفش رنگ و کفپوش سنگ‌ریزه و سیمان همراه با گلدان‌های سفید

در سال 1850 میلادی، شرکت‌های اروپایی رنگدانه‌ها را به مخلوط بتن خود اضافه کردند و از همان تاریخ بود که سیمان رنگی پا به عرصه ساخت و ساز گذاشت. پس از جنگ جهانی اول بود که از پودرهایی برای اضافه کردن به سیمان معمولی استفاد شد و در دهه 70 میلادی شرکت‌های تولیدکننده سیمان به این نتیجه رسیدند که سیمان رنگدار حتی مقاومت بیشتری نسبت به سیمان معمولی دارد.

 

انواع ترکیبات سیمان رنگی

حیاطی با دیوار سیمانی شیب دار خاکستری رنگ و نرده‌های چوبی، صندلی نیمکتی منحنی چوبی با گلدان‌های سیمانی

سیمان رنگی با توجه به رنگ در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گیرد. در واقع ترکیب رنگدانه‌های شیمیایی با سیمان، مدل‌های مختلفی از سیمان رنگدار را به وجود می‌آورد. در یک دسته‌بندی کلی سیمان رنگدار از هفت رنگ اصلی و 56 رنگ فرعی تولید می‌شود.

 انواع سیمان رنگدار عبارت است از:

 

سیمان رنگ قرمز 

حیاطی با کفپوش چمن، دیوار سیمانی قرمز رنگ و سه مجسمه اردک در چمن‌ها

این سیمان یکی از محبوب‌ترین سیمان‌های رنگی موجود در بازار است. از ترکیبات اکسید آهن سیمان رنگ قرمز به دست می‌آید.

 

سیمان رنگ سیاه 

خانه دوبلکسی با درب چوبی و شیشه‌ای، کفپوش سیمانی مشکی رنگ، آشپزخانه‌ای با کابینت های سفید و حفاظ راه پله شیشه‌ای

برای تولید سیمان رنگ سیاه از اکسید آهن دو ظرفیتی استفاده می‌شود. این سیمان بیشتر برای کفپوش ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سیمان رنگ سبز و زرد

حیاطی با مبلمان حصیری، آباژور ایستاده پایه فلزی و دیوار سیمانی زرد رنگ با پنجره‌هایی با فریم مشکی

یکی دیگر از انواع سیمان رنگدار، سیمان سبز است که از ترکیبات کروم‌دار ساخته می‌شود. همچنین از ترکیبات آهن‌دار نظیر هیدروکسید آهن برای تولید سیمان زرد استفاده می‌شود.

 

سیمان رنگ آبی و سرمه‌ای

باغی با دیوار سیمانی سرمه‌ای رنگ و کفپوش چمن

از اولترامارین برای تولید سیمان سرمه‌ای و از سنگ‌های کبالت‌دار برای تهیه سیمان آبی استفاده می‌شود.

 

سیمان رنگ سفید 

حیاطی با راه‌پله چوبی و حفاظ شیشه‌ای، کفپوش چمن و سرامیک و دیوار سیمانی سفید رنگ

این سیمان از اکسید تیتانیوم به وجود می‌آید.

 

مزایای استفاده از سیمان رنگی

حیاطی با دیوار سیمانی آبی رنگ و باغچه چوبی با گل‌های طبیعی

درست مانند سیمان معمولی، سیمان رنگ‌دار هم ویژگی‌هایی دارد که استفاده از آن در ساختمان‌سازی را توجیه می‌کنید. حتی می‌توان گفت مزایای سیمان رنگی از سیمان معمولی بیشتر هم هست. این مزایا عبارت‌اند از:

 

دوام بیشتر 

حیاطی با شومینه و نیمکت منحنی سیمانی با کوسن‌های طوسی، استخر روباز و دیوار سیمانی کرم رنگ

استفاده از سیمان به خودیِ خود باعث دوام بیشتر بنا می‌شود و نیاز شما به تعمیر و بازسازی را کمتر می‌کند. سیمان رنگدار این ویژگی را دوچندان کرده و شما در صورت استفاده از آن در ساخت دیوار و حیاط سازی ساده، کفپوش محوطه و سطوح دیگر، علاوه بر دوام بیشتر، زیبایی ظاهری محیط را هم دگرگون خواهید کرد.

 

منعطف 

حیاطی با کفپوش موزاییکی، میز و صندلی‌های آهنی، درب چوبی و دیوار سیمانی قرمز رنگ

سیمان به عنوان یک ماده انعطاف‌پذیر در قالب‌های مختلفی جای می‌گیرد و دست شما برای طراحی بازتر خواهد بود. در واقع به‌دلیل انعطاف بالای سیمان رنگدار، شما می‌توانید از آن در هر کدام از بخش‌های ساختمان که دوست دارید، استفاده کنید.

 

استحکام و ثبات رنگ 

حیاطی با کفپوش سرامیکی، آبنمای تزئینی و دیوار سیمانی آبی رنگ

با سیمان رنگدار، نه تنها طیف‌های گسترده‌ای از رنگ در اختیار شماست، بلکه دوام یا ثبات رنگ را هم طی چندین سال خواهید داشت. سیمان رنگدار برخلاف رنگ‌های معمولی که به دیوار می‌زنید، با گذشت زمان تغییر نمی‌کنند، کنده نمی‌شوند و ثبات بیشتری دارند.

 

مقاوم در برابر محو شدن 

حیاطی با کفپوش سنگ ریزه، نیمکت چوبی با کوسن‌های نارنجی و سبز با دیوار سیمانی قرمز ودیواری با کاشی‌های آبی برجسته

رنگ‌های پلاستیک یا روغنی پس از چند سال، به مرور محو می‌شوند و دیگر شفافیت روز اول خود را ندارند. سیمان رنگی اینطور نیست و به دلیل ترکیب رنگدانه‌ها با سیمان، تا سالیان متمادی شفافیت خود را نگه‌می‌دارد.

 

قابلیت چسبندگی بالا 

حیاطی با دیوار سیمانی آبی رنگ، درب چوبی، کفپوش سنگ ریزه و دو صندلی لانژ پلیمری سبز رنگ

سیمان رنگ دار نسبت به سیمان معمولی قابلیت چسبندگی بیشتری به سطح زیرین خود دارد و به همین دلیل می‌توانید از آن برای کفپوش‌های ساختمان استفاده کنید.

 

کاربردهای سیمان رنگی در ساختمان

حیاطی با میز ناهارخوری و صندلی‌های چوبی، دیوار سیمانی زرد رنگ ، درب چوبی و پنجره‌ای با فریم چوب

سیمان رنگی تمام کاربردهای سیمان معمولی را دارد و می‌توان از آن در موارد بیشتری هم استفاده کرد. با توجه به اینکه سیمان رنگی در دستان چه معماری قرار بگیرد، او می‌تواند با خلاقیت خود از این ماده‌ی رنگی در سیمان کاری دیوار حیاط، سقف و حتی کفپوش‌ها و روسازی ساختمان و در نهایت برای طراحی نمای مدرن هم استفاده کند. این روزها از آن به عنوان تزئین و طراحی نمای سیمانی ساختمان هم استفاده می‌شود.

از دیگر موارد استفاده از سیمان رنگدار به موارد زیر باید اشاره کرد:

 

باغی با صندلی‌های پلیمری سفید و آبی، باغچه‌ای با گل‌های بنفش و دیوار سیمانی سفید رنگ

 

 شیوه ساخت بتن رنگی از سیمان رنگی

حیاطی با دیوار سیمانی سرمه‌ای رنگ، چوب منحنی شکل و گیاهان طبیعی

شیوه ساخت بتن نما رنگی دقیقا مانند بتن معمولی بوده و از همان دستورالعمل‌ها پیروی می‌کند. تنها تفاوت این است که در هنگام اضافه کردن آب به سیمان، از یک رنگ پودری، دانه‌ای یا مایع در این بین استفاده می‌شود. نسبت ترکیب رنگدانه پودری به سیمان سفید عدد مشخصی است که باید بین 0.5 تا 2 درصد از وزن سیمان، از پودر رنگی استفاده شود.

 

قیمت سیمان رنگی در ایران

باغی با میز و صندلی‌های ناهارخوری چوبی ، کفپوش سنگ ریزه و دیوار صورتی رنگ

قیمت سیمان رنگدار به عوامل مختلفی بستگی دارد. شرکت‌های داخلی و خارجی متعددی سیمان رنگی تولید می‌کنند که هرکدام قیمت‌گذاری مخصوص به خود را دارند اما از جمله عوامل مهمی که روی قیمت فروش سیمان رنگدار دخیل هستند باید به موارد زیر اشاره کرد:

  •       درجه کیفی
  •       برند (شرکت) سازنده
  •       نوع رنگ
  •       هزینه‌های باربری

 

باغی با دیوار سیمانی صورتی رنگ ، صندلی لانژ پلیمری آبی و گل‌های طبیعی متنوع

نکته‌ای که در هنگام خرید سیمان رنگی باید به آن توجه کنید این است که حتما از فروشگاه معتبری این خرید را انجام دهید. سیمان‌های رنگی تاریخ گذشته ممکن است انتظار شما از کیفیت بالا را برآورده نکنند.

 

جمع‌بندی: سیمان این‌بار اما رنگی 

حیاطی با میز و مبلمان حصیری قهوه‌ای، پنجره‌ای با درب آبی ، درب چوبی، کفپوش سنگ و دیوار سیمانی سفید رنگ

شما می‌توانید خودتان هم سیمان رنگدار تولید کنید اما خرید سیمان رنگی از یک فروشگاه معتبر خیالتان را از همه جهت راحت می‌کند. سیمان رنگ دار از ترکیب رنگدانه‌های شیمیایی با سیمان تولید می‌شود و از آن در ساخت سطوح مختلف ساختمانی استفاده می‌شود. مقاومت بالا در برابر نور خورشید، رطوبت و ضربه از جمله ویژگی‌های جذاب این محصول است. 

آیا شما هم در ساختمان خود از سیمان رنگدار استفاده کرده‌اید؟ نظرات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.