انواع سنگ‌فرش حیاط و محوطه و آشنایی با ویژگی‌های آن

حیاط سنگفرش شده یک خانه با استخر کوچک و میز و صندلی چوبی

همان‌طور که دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، دکوراسیون و زیبایی نمای بیرونی و حیاط و محوطه نیز از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. در واقع توجه به زیبایی و استفاده از المان‌های مناسب هم در دکوراسیون داخلی و هم دکوراسیون خارجی باعث می‌شود تا در عین این که زیبایی ساختمان و فضای بیرونی آن زیاد به چشم بیاید، افزایش کیفیت و طول عمر سازه‌ها را نیز در پی داشته باشد. یکی از المان‌هایی که در حیاط و محوطه‌ها، مورداستفاده قرار گرفته و بر زیبایی و کارایی این بخش‌ها می‌افزاید، سنگ‌فرش است.

 

پیاده‌رویی سنگفرش شده در ورودی یک ویلا به همراه باغچه‌های گلکاری شده

استفاده از این تجهیزات باعث می‌شود تا افراد به هنگام ورود به حیاط ساختمان، باغ و ویلاها، با منظره‌ای مرتب و در عین حال زیبا مواجه شوند. به جز تأثیر بر زیباسازی محیط، استفاده از این پوشش‌ها دارای مزیت‌های دیگری نیز است. امروزه در صنعت ساخت‌وساز از انواع سنگ‌فرش‌ها استفاده می‌شود که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. برای آشنایی با این مصالح و مزیت‌های استفاده از آن‌ها، ما را در این مقاله همراهی کنید.

فهرست مطالب:

مسیر منحنی سنگفرش شده با باغچه‌‌هایی پر از گل‌های صورتی و بنفش اطراف آن

از سنگ‌فرش در چه محیط‌هایی استفاده می‌شود؟

در سال‌های اخیر، توجه به دکوراسیون محیط اطراف از اهمیت زیادی برخوردار شده است. یکی از این محیط‌ها، فضای حیاط و یا دیگر فضاهای باز هستند. برخی افراد بر این تصور هستند که وجود فضای سبز به حد کافی باعث ایجاد زیبایی در محیط شده و دیگر نیازی به استفاده از تجهیزات و ایده‌های دیگر نیست. این در حالی است که اگر نگاهی به تصاویر محوطه‌ها و حیاط‌های سنگ‌فرش شده بیاندازید، متوجه اشتباه بودن این تصور خواهید شد. امروزه طراحان حرفه‌ای از این تجهیزات و مصالح به عنوان پوشش کف حیاط‌ها، پارک‌ها، پیاده‌روها، کنار جدول باغچه‌ها و باغ‌ها، میادین اصلی و فرعی شهرها، محوطه آب‌نماها و … استفاده می‌کنند. در هر کدام از این فضاها با توجه به شرایطی که وجود دارد از مصالحی با جنس‌های مختلف استفاده می‌شود تا با نیازهای موجود سازگاری داشته و طول عمر بالاتری داشته باشند.

خانه‎‌ای ویلایی با مسیر ورودی سنگفرش شده و باغچه‌های گلکاری شده

مزیت‌های استفاده از سنگفرش در حیاط و محوطه

در گذشته تنها برای این که جلوه ظاهری محوطه‌ها و حیاط‌ها، زیباتر دیده شود از مصالح مختلفی استفاده می‌شد. این در حالی است که امروزه استفاده از این مصالح در این مکان‌ها به جز زیباتر کردن مسیرها، اهداف دیگری نیز دارد. ازجمله مزایای استفاده از سنگ فرش برای کف حیاط‌ها و محوطه‌ها عبارت‌اند از:

 

سنگفرش شطرنجی محوطه‌ای با چمن‌های روییده لابه لای سنگفرش ها

 • زیباسازی محوطه و حیاط: اگر زمانی که وارد حیاط و یا محوطه‌ای می‌شوید با منظره‌ای مرتب و زیبا مواجه شوید، قطعاً نظر مثبتی در مورد مکان موردنظر خواهید داشت. استفاده از طرح‌های مختلف در این کار می‌تواند جذابیت‌های ظاهری حیاط را افزایش داده و به زیباتر و باصفاتر شدن محیط کمک کند. به عنوان مثال، امروزه انواع مصالح مورداستفاده در سنگ‌فرش کردن را بر اساس طرح‌های مختلفی می‌چینند. رشد چمن و وجود گل و گیاه لابلای این مصالح می‌تواند به طبیعی‌تر بودن منظره و زیبایی فوق‌العاده آن کمک نماید.

 

پیاده‌رویی سنگفرش شده بین دو محوطه پوشیده از چمن

 • هموار کردن کف حیاط و محوطه: مسیرهایی که در محوطه و حیاط برای رفت و آمد مشخص شده‌اند، اگر دارای پوشش مناسبی نباشند، ناهمواری‌های موجود در کف، موانعی در این مسیرها خواهند بود. این امر به سخت شدن رفت و آمد، دوچرخه‌سواری، بازی کودکان و … می‌انجامد. این در حالی است که با استفاده از مصالح موردنظر، می‌توان این مسیرها را هموار کرده و موانع را به راحتی برطرف کرد.

 

یک پل سنگفرش شده با جدول سنگی در فضای محوطه‌ای پوشیده از برف

 • سهولت رفت و آمد در روزهای بارانی و برفی: بارش باران و برف مخصوصاً در مناطق کوهستانی و با آب و هوای مرطوب باعث می‌شود تا رطوبت به زمین نفوذ کرده و گیاهان و علف‌های هرز بسیاری در حیاط و دیگر محوطه‌ها رشد کنند. در ضمن در این موارد احتمال یخ زدن زمین نیز وجود خواهد داشت. در نتیجه ممکن است خطرات جانی به وجود آمده و شاهد منظره‌ای نامناسب باشیم. یکی از مزایای سنگ‌فرش این است که از بروز این مسائل پیشگیری می‌شود.

ویلای بزرگی با کفپوش سنگفرش برای قسمت جلوی ورودی خانه

انواع سنگ‌فرش حیاط و محوطه کدام‌اند؟

طراحان حرفه‌ای به مشتریان توصیه می‌کنند تا در هر شرایطی از مصالح مناسبی در کف حیاط و دیگر محوطه‌ها استفاده کنند. به کار بردن سنگفرش با مزایایی همراه است که در بخش قبل به آن‌ها اشاره شد؛ اما متأسفانه به دلیل ناآگاهی، برخی افراد تصور می‌کنند استفاده از این محصولات در حیاط‌های کوچک و یا محوطه‌هایی که در مناطقی با آب و هوای خاص قرار دارند، امکان‌پذیر نیست؛ اما باید به این نکته اشاره کنیم که به دلیل پیشرفت‌هایی که در حوزه ساخت‌وساز صورت گرفته است، مصالح طبیعی و مصنوعی مختلفی در بازار وجود دارد که می‌توان برای سنگ فرش کردن محوطه استفاده کرد. هر کدام از این محصولات دارای ویژگی‌های مخصوصی بوده و استفاده از آن‌ها در موارد متفاوتی امکان‌پذیر است.

 

سنگفرش مسیر باریک وصل کننده حیاط جلویی به حیاط خلوت یک خانه

از مصالحی که برای سنگ فرش کردن کف حیاط و محوطه‌ها استفاده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنگ فرش بتنی
 • سنگ‌ فرش گرانیت
 • سنگ‌ فرش تراورتن
 • سنگ فرش موزاییک
 • سنگ فرش آجری
 • سنگ فرش کاشی
 • سنگ آهک
 • سنگ‌ اسلیت یا سنگ لوح
 • سنگریزه
 • واش بتن
 • سنگ لاشه

محوطه‌ای سنگفرش شده در کنار باغچه‌ای پوشیده از چمن جلوی یک خانه

ویژگی‌های سنگ‌فرش بتنی چیست؟

یکی از انواع مصالحی که به عنوان پوشش کف حیاط و محوطه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، بتن است. این محصول در دو نوع درجا و پیش‌ساخته برای استفاده به عنوان کف‌پوش محوطه‌ها تولید شده است و افراد با توجه به شرایط و نیازها می‌توانند آن‌ها را انتخاب نمایند. استفاده از سنگ‌فرش بتنی دارای یک سری مزیت‌ها و معایب است. ازجمله مزیت‌های این محصول، صرفه اقتصادی آن می‌باشد. هزینه اجرای این نوع سنگ‌فرش‌ها بسیار پایین بوده و در ازای این هزینه کم، می‌توان شاهد دوام و ماندگاری بالای آن بود. در ضمن اجرای آن نیز به مدت‌زمان کمتری نیاز دارد. ازاین‌رو در مواردی که متراژ حیاط و یا محوطه موردنظر بالا باشد، از این محصولات استفاده می‌شود. در مقابل، این نوع سنگفرش‌ها دارای جلوه ظاهری زیبایی نبوده و در مقایسه با انواع دیگر از بعد زیبایی‌شناسی در رده‌های آخر قرار دارد.

سنگفرش حیاطی با پرگولای چوبی و باربیکیو و گلدان های سنگی بزرگ

سنگ‌فرش موزاییکی چه مشخصاتی دارد؟

موزاییک‌ها از مصالحی هستند که از گذشته نه چندان دور تا به امروز در موارد مختلفی مورداستفاده قرار گرفته‌اند. این محصولات به صورت عمده در محوطه‌سازی استفاده شده است. تنوع در ابعاد، رنگ‌بندی و طرح‌های اجرا شده بر روی آن‌ها باعث شده تا معماران بتوانند با استفاده از آن‌ها منظره‌ای جالب و زیبا در حیاط مجتمع‌های مسکونی، اداری، تجاری و … درست کنند. ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مصالح از نظر زیبایی‌شناسی، تنوع بالای این محصولات و دوام و مقاومت بالای موزاییک‌ها باعث شده تا این محصولات به گزینه‌ای ایده‌آل برای استفاده در کفسازی محوطه‌ها تبدیل شوند.

اما در این میان، استفاده از این محصولات دارای یک سری معایب نیز می‌باشد. ازجمله آن‌ها می‌توان به بالا بودن قیمت موزاییک اشاره کرد. در ضمن سنگ‌فرش موزاییکی به مدت‌زمان زیادی برای اجرا نیاز دارد، زیرا در زمین‌هایی با شرایط مختلف نمی‌توان آن را به صورت مستقیم اجرا کرد، قبل از اجرا باید زیرسازی انجام شده و سپس موزاییک‌ها در کف حیاط چیده شوند. گذشته از این موارد، استفاده از انواع براق آن‌ها در مناطقی که باران و برف زیادی در آنجا می‌بارد، می‌تواند به لغزنده بودن زمین محوطه بیانجامد.

پیاده‌رویی از سنگفرش آجری پشت یک خانه باغچه‌های سرسبز

سنگ‌فرش آجری چیست؟

از قدیم‌الایام، آجر به عنوان اصلی‌ترین محصول برای ساخت‌وساز شناخته می‌شود. امروزه نیز با استفاده از فناوری‌های به‌روزی موجود در صنعت تولید مصالح، این محصولات را به روش‌های مدرن و به صورت مهندسی شده تولید می‌کنند. این عامل باعث شده تا استفاده از آن در قسمت‌های مختلف ساختمان، نظیر استفاده در کف سازی محوطه ساختمان‌ها، امکان‌پذیر باشد. این نوع آجرها دارای دوام بسیار بالایی در برابر عوامل مختلف بیرونی اعم از تنش‌های دمایی، رفت و آمد زیاد، ضربات مکانیکی، نفوذ رطوبت و … هستند.

چنانچه زیرسازی برای اجرای این نوع سنگ‌فرش‌ها به صورت اصولی و صحیح انجام شده باشد، می‌توانید شاهد طول عمر بالای این سنگ‌فرش‌ها باشید. در غیر این صورت به احتمال زیاد طی مدت‌زمان مشخصی با ایجاد پستی و بلندی در زمین محوطه روبرو شوید. در کنار این ویژگی‌ها، پایین بودن هزینه اجرای سنگ‌فرش آجری و همچنین تنوع در رنگ‌بندی این محصولات باعث شده تا در سال‌های اخیر با استقبال خوب کاربران از این محصولات مواجه باشیم.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد اصول طراحی نما با اجر را مطالعه فرمایید.

محوطه‌ای با سنگفرش های قرمز رنگ وباغچه‌ های کوچک و پارکینگ ماشین

آشنایی با ویژگی‌های سنگفرش کاشی

کاشی‌ها جزو آن دسته از مصالحی هستند که به دلیل برخورداری از ویژگی‌های ظاهری منحصربه‌فرد و همچنین مقاومت بالای خود، یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده در کف سازی محوطه‌ها به شمار می‌آیند. این محصولات که به صورت مهندسی شده‌، تولید می‌شوند از مقاومت خوبی در برابر تنش‌های دمایی برخوردار هستند. مقاومت بالای کاشی در برابر نفوذ رطوبت، بالا و یا پایین بودن درجه حرارت، آتش‌سوزی و … باعث شده تا از آن در مناطق مختلف با آب و هوای متفاوت استفاده شود. تنوع ابعاد و رنگ‌بندی این محصولات نیز از نقاط قوت آن‌ها محسوب می‌شود. این محصولات در برابر مواد شیمیایی نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

البته در کنار این مزیت‌ها، استفاده از این مصالح به عنوان سنگ‌فرش حیاط، دارای یک سری معایب نیز می‌باشد. از معایب سنگ‌فرش کاشی می‌توان به بالا بودن هزینه اجرای آن و همچنین قابلیت شکنندگی آن در برابر عوامل فیزیکی و فشار زیاد اشاره کرد. به همین دلیل اغلب از این متریال در محوطه‌های سرپوشیده استفاده می‌شود.

حیاطی با سنگفرش گرانیتی سفید و یک استخر و چهار باغچه‌ی کوچک با نخل‌های کوتاه در اطراف آن

ویژگی‌های سنگ‌فرش گرانیتی

گرانیت ازجمله سنگ‌های آذرین است. این محصول مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد و با توجه به وجود مقادیر زیادی کوارتز در بافت آن، می‌توان دریافت که عامل بیرونی مخرب، تأثیر چندانی در طول عمر این سنگ ندارد. این سنگ‌ها دارای زیبایی فوق‌العاده بوده و کاربران می‌توانند آن‌ها را در انواع ساده و رگه‌دار و در طیف رنگی متنوعی تهیه کنند. به این ترتیب با استفاده از این سنگ در کف حیاط‌ها می‌توان انتظارات را برآورده کرده و به نتیجه‌ای مطلوب دست یافت.

سنگ‌های گرانیتی اغلب در طیف رنگی تیره در بازار وجود دارند. ازاین‌رو استفاده از این سنگ‌ها در مناطق سرد می‌تواند به جذب نور خورشید و گرما و در نتیجه، گرم‌تر شدن کف محوطه‌ها کمک کند. این در حالی است که این ویژگی می‌تواند در مناطقی با آب و هوای گرم، دردسرساز باشد. در ضمن قیمت سنگ‌های گرانیتی بسیار بالا است. به همین جهت اغلب در محوطه‌هایی که دارای متراژ کم هستند از سنگ‌فرش گرانیتی استفاده می‌شود.

پاسیویی با سنگفرش تراورتن، میز چوبی مستطیل شکل و هشت صندلی چوبی

مشخصات سنگ‌فرش تراورتن

سنگ تراورتن نیز از گزینه‌های مناسب برای سنگ فرش کردن محوطه‌ها به شمار می‌آید. این سنگ با این که از دسته سنگ‌های آهکی محسوب می‌شود؛ اما به دلیل شرایط متفاوت تشکیل آن، دارای بافت و ساختاری منسجم و مستحکم‌تر می‌باشد. این سنگ‌ها در طیف رنگی گسترده‌ای شامل بژ، زرد، طوسی، قرمز و … موجود هستند که باعث شده تا پاسخگوی سلایق مختلف کاربران باشد. این سنگ‌ها دارای استحکام بالایی بوده و به دلیل این که گرما را در حد کم به خود جذب می‌کنند، از سطح خنکی برخوردار خواهند بود. به دلیل وجود این ویژگی در سنگ‌های تراورتن، استفاده از این مصالح در مناطقی با آب و هوای گرم می‌تواند نتیجه ایده‌آلی به همراه داشته باشد.

در کنار این مشخصات مثبت باید به بالا بودن قیمت سنگ تراورتن نیز اشاره‌ای داشته باشیم. با توجه به این مشخصه، در اکثر موارد، کاربران قادر به تأمین هزینه اجرای سنگ‌فرش‌های تراورتنی نیستند. در صورتی که متراژ حیاط و یا محوطه موردنظر کم باشد، می‌توان از این محصول استفاده کرده و از زیبایی سنگ‌فرش تراورتنی و طول عمر بالای آن بهره‌مند شد.

حیاطی با سنگفرش‌هایی که چمن از لابلای آن‌ها روییده و سه مبل راحتی سفید کنار استخر

در انتخاب سنگ‌فرش حیاط و محوطه باید به چه نکاتی توجه کرد؟

سنگفرش حیاط باید با دقت بالایی انتخاب شود، زیرا این بخش از ساختمان‌ها در معرض تنش‌های دمایی، رفت و آمد و بارش‌های جوی قرار دارند. به همین جهت نیز باید از مصالحی مناسب برای کف‌سازی آن استفاده شود. در انتخاب نوع مصالح مورداستفاده در این فرایند باید به برخی نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید تا نتیجه کار با انتظارات شما همخوانی داشته باشد. این نکات عبارت‌اند از:

 • استفاده از مصالحی سازگار با شرایط موجود: شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی محل موردنظر را باید مدنظر قرار دهید. این که میزان بارش در این مناطق به چه صورت است و این که زاویه تابش خورشید به چه صورت است، از عوامل مهم برای تعیین جنس سنگفرش حیاط هستند. میزان تردد و کاربری محوطه نیز باید مدنظر قرار گیرد.
 • توجه به المان‌های زیبایی‌شناسی: زیبایی محوطه را مدنظر قرار دهید و با توجه به دیگر متریالی که در محوطه‌سازی مورداستفاده قرار داده‌اید، مصالحی مناسب انتخاب کنید. توصیه می‌شود ابتدا حیاط را به قسمت‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرده و پس از تعیین مکان فضای سبز، محل قرارگیری آلاچیق و … اقدام به استفاده از سنگ‌فرش حیاط نمایید. در این حالت، هزینه‌ها نیز به صورت قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
 • استفاده از ایده‌های متنوع در محوطه: توصیه می‌شود در تمامی قسمت‌های محوطه از یک نوع متریال استفاده نکنید. در این حالت می‌توانید از مصالح مختلفی استفاده کرده و رنگ‌بندی و تنوع طرح را در قسمت‌های مختلف محوطه اجرا نمایید.
 • توجه به قیمت مصالح: قیمت سنگ‌فرش‌ها از مهم‌ترین عواملی است که باید به آن توجه کنید. شما می‌توانید با توجه به متراژ محوطه و بودجه‌ای که در اختیار دارید بهترین نوع مصالح را انتخاب کنید.

حیاط سنگفرش شده یک خانه با باغچه‌های گلکاری شده،کاج ها و گل‌های سفید

نتیجه‌گیری

حیاط ساختمان‌ها، نقش مهمی در زیباتر دیده شدن نمای بیرونی ساختمان‌ها دارند. امروزه طراحان برای این که کارایی این بخش از ساختمان را افزایش داده و امکان استفاده بهینه از آن را فراهم آورند از مصالح مختلفی برای سنگ فرش کردن محوطه استفاده می‌کنند. استفاده از سنگ‌فرش برای حیاط می‌تواند از نظر زیبایی‌شناسی و ارتقای کارایی این فضا، نقش مثبتی ایفا کند. توصیه می‌شود برای اجرای این فرایند از افراد خبره و طراحان حرفه‌ای کمک بگیرید.