ست کردن اصولی فرش‌ و مبلمان 

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با دیوار‌های سفید، مبلمان کرمی روشن، فرش سفید طرحدار و میز جلومبلی چوبی

زندگی‌ در خانه‌ای که طراحی همه‌ی اجزای آن مانند ست‌ فرش با مبلمان، چیدمان آشپزخانه، طراحی اتاق‌ها و… هوشمندانه باشد، بسیار لذت‌بخش است. حساسیت‌‌ و دقت‌داشتن در چیدمان خانه، نشان می‌دهد که فرد به محیطی که ساعات زیادی را در آن می‌گذراند، اهمیت می‌دهد.

برخی افراد تصور می‌کنند که وقت گذاشتن برای طراحی خانه، کاری بیهوده است و هیچ ارزش افزوده‌ای ندارد؛ اما حقیقت خلاف این عقیده را نشان می‌دهد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طراحی خانه باید مد نظر قرار گرفته شود، اصول ست فرش با مبلمان است. 

 

سوالات متداول:

از چه روش‌هایی می‌توانیم برای ست کردن فرش با مبلمان به کار ببریم؟

1. انتخاب فرش و مبل همرنگ 2. انتخاب فرش و مبل در یک رنگ با طیف متفاوت 3. ست کردن بر اساس طرح‌ 4. ست کردن با ایجاد تضاد 5. ست کردن فرش و مبل با رنگ‌های مکمل 6. ست کردن مبل و فرش با استفاده از کوسن


برای ست کردن فرش با مبلمان باید چه قانونی را مد نظر قرار دهیم؟

هیچ اجباری در چیدمان مبلمان وجود ندارد، بنابراین می‌توانید از سلیقه و خلاقیت خودتان استفاده کنید.

 

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی با فرش طوسی، مبل کرم، میز ناهارخوری چوبی و تابلوی سفید و مشکی

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که با انتخاب یک فرش و مبل نامناسب، ترکیب کلی خانه‌تان ناخوشایند به نظر می‌آید؛ دراین صورت هرچقدر که برای دیگر اجزای خانه حساسیت به خرج داده و انتخابی مناسب داشته باشید، بی‌فایده خواهد بود. 

اگر در فرآیند تهیه و طراحی اجزای خانه‌تان هستید، تنها با رعایت کردن نکته‌هایی مهم‌؛ اما ساده خانه‌تان را به زیبایی هرچه تمام‌تر برای نوروز ۱۴۰۱ آماده کنید.

 

سبک مناسب خود را پیدا کنید!

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش طرح‌دار طوسی، مبل کرم رنگ و دیوار سفید با سه پنجره قدی

داشتن سبک و استایل منحصر به فرد در هر زمینه‌ای، باعث می‌شود تا انتخاب‌هایی بهتر و بهینه‌تر داشته باشید. برای طراحی خانه نیز نیازمند پیروی‌ و دنبال کردن یک سبک خاص هستید. احتمالا برای شما هم پیش آمده که وارد خانه‌ای شوید و با وجود اینکه اجزای‌ آن به تنهایی جذاب‌ و زیبا به نظرمی‌رسند؛ اما ترکیب ناخوشایندی دارند. یکی از دلایل این امر این است که صاحب‌ خانه سبک و استایل خاصی را مد نظر قرار نداده و بین اجزایی با سبک‌های مختلف تداخل ایجاد کرده است.

 

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی، فرش طوسی طرحدار و مبلمان طوسی

تصور کنید که برای خانه، چندین وسیله‌ با دکوراسیون سلطنتی در نظر گرفته‌اید. در همان زمان یک مبل طرح سلطنتی نیز، توجه شما را به خود جلب می‌کند و آن‌ را می‌خرید. وجود یک مبل کلاسیک و سلطنتی در کنار وسایل سنتی چندان چشم‌نواز نیست. اکنون که از اهمیتِ داشتن سبک منحصربه‌فرد آگاه شدید باید با چندین سبک دکوراسیون داخلی اصلی آشنا شوید و مبل و فرش خود را بر طبق آن تهیه کنید.

 

سبک مینیمال

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش طوسی روشن، مبلمان طوسی و میز جلومبلی سفید

در این سبک اعتقاد بر این است که تا جای ممکن، ساده‌ترین مبل وفرش را انتخاب کنید. رنگ‌های سبک دکوراسیون مینیمال عموما رنگ‌هایی سرد و خنثی هستند و رنگ‌های جیغ و پررنگ در آن کمتر دیده می شود.

 

سبک سنتی

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی خانه دوبلکس به سبک سنتی با مبلمان سبز یشمی، فرش سنتی و کفپوش چوبی

فرش‌ها و مبل‌هایی که طرح سنتی دارند پر از رنگ، اشکال هندسی، طرح‌های شکاری و کوهی، انواع و اقسام گل‌ها و… هستند. این طرح‌ها سالیانِ سال است که در خانه‌ها دیده‌ می‌شوند و هرگز جذابیت خود را از دست نمی‌دهند.

 

سبک مدرن

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی به همراه کفپوش چوبی طوسی، دیوار سفید، مبلمان طوسی و میز جلومبلی دایره‌ای طلایی

سبک مدرن، سبکی نشأت گرفته از اروپا و بدون پیچیدگی‌های مفهومی و تصویری است. فرش‌ و مبل در این سبک محدودیت رنگی ندارند و ممکن است ا‌َشکالی ساده نیز داشته باشند. این سبک انتخاب اول بسیاری از افراد است. گرچه سبک‌های گوناگونی در ست کردن فرش با مبل وجود دارد؛ اما این سه‌ سبک از رایج‌ترین سبک‌ها هستند.

 

انواع روش ست فرش با مبلمان

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش طوسی، فرش نارنجی، مبل طوسی و میز عسلی چوبی

برای ست‌ فرش با مبلمان خود باید هوشمندانه عمل کنید. تک بُعدی عمل کردن باعث می‌شود که نتیجه‌ی کار چندان خوب و دلخواه از آب در نیاید. بنابراین سعی کنید خلاق باشید و از زاویه‌های مختلف به اصول ست فرش با مبلمان فکر کنید. در حالت کلی با در نظر گرفتن سه بُعد می‌توان مبل و فرش را ست کرد.

 

ست کردن از بُعد رنگ

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبلمان طوسی و آبی، کفپوش چوبی و فرش طوسی آبی طرحدار

شما می‌توانید فرش و مبل را از منظر رنگ به یک ترکیب خوشایند برسانید. این کار می‌تواند در دو حالت انجام بگیرد. در حالت اول این دو وسیله همرنگ و در حالت دوم در رنگ‌های متفاوتی هستند که در ادامه، این مطلب را برایتان روشن‌تر خواهیم کرد.

 

ست کردن از بُعد فرم و طرح

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل دوبلکسی با کفپوش چوبی تیره، مبلمان سفید و فرش کرم قهوه‌ای طرحدار

اکثر افراد، برای چیدمان مبل و فرش خانه‌شان به طراحی رنگ‌ خانه می‌اندیشند درحالی‌که رنگ تنها یک بُعد قضیه است. ست کردن فرش با مبل، از منظر فرم و طرح یکی از هوشمندانه ترین طراحی‌هاست. مثلا تصور کنید که مبل‌ دارای اَشکال هندسی و فرم مبل نیز به اَشکال هندسی نزدیک است. حال اگر شما فرشی با طرح هندسی تهیه کنید، جلوه‌ای زیبا و مرتب به خانه می‌دهید. این نوع از طراحی خانه شاید مانند رنگ به چشم نیاید؛ اما به طور چشم‌گیری خانه را مرتب و زیباتر می‌کند.

 

ست کردن از بُعد اندازه

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبل سورمه‌ای، دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی و میز جلومبلی چوبی

بیاید تصور کنید که مبل‌هایی با ابعاد بزرگ و نقش و طرح درشت دارید، حال فرشی پهن کنید که نسبت به ابعاد مبل کوچک و ظریف است. ابعاد بزرگ مبل ظرافت فرش را ضایع کرده و زیبایی آن را می‌گیرد. وجود توازن بین این دو وسیله از بُعد اندازه بسیار مهم است.

 

روش‌های ست کردن فرش و مبلمان

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش طوسی، فرش و مبل همرنگ طوسی روشن و چراغ‌آویز کروی سفید

اکنون که نکات لازم گفته شد، به پرسش اصلی این مقاله پاسخ می‌دهیم و روش‌های ست کردن فرش با مبل که می‌توانید انجام دهید را، به طور کامل شرح می‌دهیم:

 

انتخاب فرش و مبل همرنگ

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی و فرش طوسی روشن، مبل شیری و میز جلومبلی دایره‌ای گرد

یکی از رایج‌ترین اصول چیدمان مبل و فرش خانه، انتخاب فرش و مبل همرنگ است. اگر یکسان بودن رنگ‌ها دلتان را نمی‌زند و برایتان جذابیت دارد، این‌ نوع از ترکیب می‌تواند یکی از بهترین و آسان‌ترین ترکیب‌ها باشد.

 

انتخاب فرش و مبل در یک رنگ با طیف متفاوت

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، مبل ال طوسی روشن، فرش طوسی و میز جلومبلی دایره‌ای

این ایده، برای افرادی خوب است که به رنگ خاصی علاقه دارند و از طرفی دوست ندارند که خانه به شکل افراطی پر از رنگ شود. شدت رنگ در این ایده مهم است. مثلا می‌توانید مبل خود را طیف کمرنگی از آبی و فرش را طیف پررنگ‌تری از رنگ آبی در دکوراسیون انتخاب کنید. در این صورت خانه به شکل افراطی از یک رنگ پُر نمی‌شود و شما نیز طیف رنگ‌های مورد علاقه‌تان را دارید.

 

ست کردن بر اساس طرح‌

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با دیوار‌های کرم، فرش سنتی، مبلمان کرم و میز جلومبلی شیشه‌ای

این روش نیز یکی از رایج‌ترین چیدمان‌های خانه است. در این شرایط مبل و فرش باید با یکدیگر از منظر طرح سنخیت و ارتباط داشته باشند. توجه کنید که طرح‌ها از نظر سبک نیز باید همپوشانی داشته باشند. مثلا انتخاب یک فرش سنتی و یک مبل با طرح مدرن در اکثر موارد انتخاب جالبی به نظر نمی‌رسد.

 

ست کردن با ایجاد تضاد

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با فرش سنتی، مبل چوبی و چرمی قهوه‌ای، کفپوش چوبی و دیوار‌های سفید

این چیدمان بسیار زیبا و چشم‌نواز است. در این روش باید یکی از اجزا را ساده انتخاب کنید و جزء دیگر شلوغ و پرنقش باشد. ایجاد این تضاد چندان راحت نیست؛ چرا که از منظر‌ رنگ نیز باید بین آن‌ها همپوشانی وجود داشته‌باشد؛ اما محصول کار در نهایت زیبا و خاص‌پسند است.

 

ست کردن فرش و مبل با رنگ‌های مکمل

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش طرحدار طوسی، مبل سورمه‌ای و دیوار‌های سفید

بعضی از رنگ‌ها در کنار هم بسیار روح‌نواز و زیباتر از قبل به نظر می‌آیند و به همین خاطر به آن‌ها رنگ‌های مکمل می‌گویند. رنگ‌های مکمل کاربرد زیادی در طراحی خانه دارند. یکی از پرکاربردترین موارد استفاده رنگ‌های‌ مکمل در ست کردن اجزای بزرگ خانه مانند فرش و مبل است. استفاده از برخی رنگ‌های مکمل که چندان رایج نیستند کمی نیاز به جسارت و ریسک دارد.

 

ست کردن مبل و فرش با استفاده از کوسن

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبلمان آبی و طوسی، فرش کرمی رنگ و میز جلومبلی سفید با پایه‌های طلایی

نقش رنگ‌های خنثی را در خانه، نمی‌توان نادیده گرفت. می‌توانید مبلی به رنگ‌ خنثی تهیه کنید. سپس کوسنی نزدیک به طرحی همانند فرشتان انتخاب کنید. این مدل از دیزاین بسیار شیک است. اگر نسبت به استفاده از رنگ‌ و طرح‌های متنوع در خانه، حس خوبی ندارید این روش بسیار مناسب است.

 

چیدمان فرش‌ و مبلمان همیشه یک قانون ثابت ندارد!

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش کرم، مبلمان آبی و طوسی و دیوار‌های سفید

گرچه بهتر است از یک اصول کلی در ست کردن فرش با مبل پیروی کرد؛ اما در نهایت طراحی اجزای خانه نوعی هنر است. در هنر خلاقیت و سلیقه حرف اول را می‌زند و در مواردی می‌توان از عرف فراتر رفت و با جسارت و ادغام سبک‌های مختلف به طراحی نو رسید. بنابراین هیچ اجباری در چیدمان وجود ندارد و می‌توانید از سلیقه و خلاقیت خودتان استفاده کنید. 

 

در ست فرش با مبلمان بر اساس مد پیش نروید!

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، مبلمان طوسی و قرمز، فرش کرمی رنگ و میز جلومبلی طلایی

پیروی از مد، شاید در پوشش و سبک لباس چندان مهم نباشد. پوشش افراد به طور مرتب تغییر می‌کند؛ اما مبل و فرش اینطور نیست. به دلیل هزینه‌ی زیاد ست کردن فرش با مبل و عوض شدن سریع مد روز، چندان منطقی نیست که در انتخاب آن از مد پیروی کنیم.

 

پیشنهادهای متخصصان طراحی و دیزاین در رابطه با ست فرش با مبلمان

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی تیره، مبل سفید و قهوه‌ای، دیوار‌های سفید و فرش طوسی کرم

گرچه ست فرش با مبلمان سلیقه‌ای است؛ اما متخصصان دیزاین همواره چند ترکیب را بیشتر پیشنهاد می‌کنند.

 

مبل و فرش مینیمال

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی تیره، فرش و مبل طوسی و دیوار‌ها و پنجره سفید

گفتیم که دراین سبک باید همه چیز در خلاصه‌ترین حالت ممکن باشد. وقتی اجزای اصلی خانه را ساده و به دور از نقش و نگارهای پیچیده انتخاب می کنید، در واقع انتخاب بیشتری به خود در طراحی خانه می‌دهید.

 در این شرایط توجه به سمت چیزهای کوچک دیگری مانند گل و گیاه، وسایل تزئینی خانه، تابلوهای عکس و نقاشی و… معطوف می‌شود. با این‌که در سبک مینیمال توجه اصلی را بر وسایل بزرگ و  اساسی نمی‌گذاریم؛ اما چیزی از اهمیت آن‌ها کم نمی‌کند. ترکیب این دو وسیله به شکل ساده با دیگر اجزای خانه، بسیار زیبا و خیره‌کننده است. توجه کنید که در سبک مینیمال، باید از استفاده‌ی وسایل ریز و بیهوده تا حد ممکن پرهیز کنید و در انتخاب اجزا حساسیت نشان دهید. فضا عنصری مهم در این سبک است که باید هوشمندانه پُر شود.

 

مبل‌ و فرش‌ با رنگ خنثی

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با دیوار‌های طوسی روشن، مبل خاکستری، کفپوش چوبی و فرش نسکافه‌ای طرحدار

انتخاب رنگ‌های خنثی، یکی دیگر از ایده‌های مورد علاقه طراحان است. این دسته از رنگ‌ها در وسایلی با طرح‌های کلاسیک، قدیمی و سنتی خیلی کمتر دیده می‌شوند؛ اما اکنون تقریبا بخش عمده‌ای از بازار فروش را رنگ‌های خنثی تشکیل می‌دهند. 

رنگ‌های خنثی، رنگ‌‌هایی بی‌طرف و ملایم هستند که به خودی خود جلب توجه نمی‌کنند؛ بلکه ترکیب آن‌ها به طرز هوشمندانه با دیگر وسایل زیبا می‌شود. رنگ‌های خنثی هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شوند و همیشه جایگاه خاص خود را دارند.

 

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبل طوسی، فرش طوسی روشن و میز جلومبلی سفید با پایه‌های چوبی

از رایج‌ترین رنگ‌های خنثی در طراحی می‌توان به رنگ یاسی، سفید، کِرِم، مشکی، قهوه‌ای و خاکستری اشاره کرد. از مزایای انتخاب مبل و فرش به رنگ خنثی این است که هرزمان که بخواهید می‌توانید با تغییر اجزای ریز و جزئی خانه تغییری بزرگ در خانه ایجاد کنید. حتی تغییر دکوراسیون خانه را می‌توانید نسبت به فصل‌های گرم و سرد انجام دهید. رنگ‌های خنثی، چشم را نمی‌زنند و همیشه زیبا و طبق مُد روز به نظر می‌رسند.

اگر به دیزاین و طراحی خانه‌ی افراد مشهور دقت کرده باشید متوجه می‌شوید که اکثر آنان از رنگ‌های خنثی استفاده می‌کنند؛ سپس با وسایل چوبی تزئینی، طلایی رنگ و… ترکیبی  چشم‌نواز ایجاد می‌کنند.

 

تهیه‌ی یکی از اجزا به شکل چند رنگ

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبلمان آبی و کرم، دیوار‌های سفید و بخش‌های رنگی و فرش نارنجی

اگر جزو آن‌دسته افرادی هستید که شیفته‌ی رنگ‌ها هستند، این ایده مناسب شماست. افرادی هستند که رنگ جزو اصلی شخصیت و سلیقه‌ی آنان است. متخصصان طراحی برای این افراد پیشنهادی ویژه دارند. اگر در انتخاب مبل و فرش خود مردد هستید، یکی از اجزا را – ترجیحا فرش- به شکل چند رنگ انتخاب کنید.

 در این صورت می‌توانید مبل را بر اساس ترکیب‌ رنگی وسیله‌ی چند رنگ، عوض کرده و یا اجزای ریز مبل مانند کوسن بر اساس رنگ‌های فرش تعویض نمایید. فراموش نکنید که صرفا هر تغییر و ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی یا تنوعی باعث زیباتر به نظر رسیدن خانه نمی‌شود. نکته‌ی دیگر اینکه وسیله‌ی رنگین را به نحوی انتخاب کنید که رنگ‌های خنثی نیز در آن وجود داشته باشد تا هنگام طراحی از انرژی رنگ‌های خنثی استفاده کنید.

 

مبل و فرش با طرح‌های ساده

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، مبل طوسی، میز جلومبلی و میز عسلی‌های سفید

ست فرش با مبلمان با اَشکال ساده، به نظر ایده‌ی دور از ذهن و عجیبی نمی‌آید؛ اکثر افراد تصور می‌کنند که برای ست کردن فرش و مبلمان باید ایده‌‌ دکوراسیون داخلی بزرگ و عجیبی داشت. منظور متخصصان از سادگی این است که تا حد ممکن از طرح‌های شلوغ و غیرمعمول خودداری کرد. سادگی اگر هوشمندانه به کار برود، بسیار تأثیرگذارو زیبا خواهد بود. ست فرش و مبلمان ساده هرگز قدیمی نمی‌شود.

 

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبلمان ذغالی، کفپوش طوسی، فرش کرمی طرحدار، دیوار‌های سفید و تک صندلی چوبی

این ایده نه تنها توصیه‌ی متخصصان طراحی؛ بلکه توصیه‌ی روانشناسان نیز است. روانشناسان توصیه می‌‌کنند اجزای خانه را به شکل ساده بچینید؛ چرا که دیگر درگیری ذهنی با طرح‌های متنوع را نخواهید داشت. بعضی از طرح‌ها، باعث آشفتگی و خستگی چشم می‌شوند. تفاوت بین این ایده با سبک مینیمال در این است که تمرکز اصلی ما بر رنگ، فضا و حداقل کردن اجزای خانه نیست؛ اما در سبک مینیمال تمرکز بر رنگ، فضا، اجزای فرعی و استفاده از رنگ‌های خنثی است.

 

کلام آخر

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با فرش آبی طرحدار، مبلمان آبی و طوسی، دیوار کرم طرحدار و سه لوستر کریستالی

فرش و مبل، دو اجزای مهم خانه محسوب می‌شوند. ست فرش با مبلمان به شکل صحیح، زیبایی خاصی به خانه می‌بخشد. برای ست کردن فرش و مبل باید سبک و سلیقه‌ی ایده‌آل خود را بیابید و همه‌ی اجزا را براساس آن بچینید. 

ست کردن فرش با مبل به اَشکال گوناگونی مانند ست کردن از منظر فرم، رنگ، طرح و… انجام می‌شود. همچنین باید بیان شود که هیچ‌ قانون واحدی به طور سفت وسخت در ست فرش با مبلمان وجود ندارد و این گفته‌ها جهت آسان‌تر کردن انتخاب‌های شماست. سعی کنید سلیقه‌ی خود را در اولویت قرار دهید و درکنار آن، همه جوانب انتخابتان را بسنجید.