ست کردن اصولی فرش‌ و مبلمان 

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با دیوار‌های سفید، مبلمان کرمی روشن، فرش سفید طرحدار و میز جلومبلی چوبی

زندگی‌ در خانه‌ای که طراحی همه‌ی اجزای آن مانند ست‌ فرش با مبلمان، چیدمان آشپزخانه، طراحی اتاق‌ها و… هوشمندانه باشد، بسیار لذت‌بخش است. حساسیت‌‌ و دقت‌داشتن در چیدمان خانه، نشان می‌دهد که فرد به محیطی که ساعات زیادی را در آن می‌گذراند، اهمیت می‌دهد.

برخی افراد تصور می‌کنند که وقت گذاشتن برای طراحی خانه، کاری بیهوده است و هیچ ارزش افزوده‌ای ندارد؛ اما حقیقت خلاف این عقیده را نشان می‌دهد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طراحی خانه باید مد نظر قرار گرفته شود، اصول ست فرش با مبلمان است. 

 

اینفوگرافی مقایسه انواع سبک در ست کردن اصولی فرش و مبلمان

سوالات متداول:

از چه روش‌هایی می‌توانیم برای ست کردن فرش با مبلمان به کار ببریم؟

1. انتخاب فرش و مبل همرنگ 2. انتخاب فرش و مبل در یک رنگ با طیف متفاوت 3. ست کردن بر اساس طرح‌ 4. ست کردن با ایجاد تضاد 5. ست کردن فرش و مبل با رنگ‌های مکمل 6. ست کردن مبل و فرش با استفاده از کوسن


برای ست کردن فرش با مبلمان باید چه قانونی را مد نظر قرار دهیم؟

هیچ اجباری در چیدمان مبلمان وجود ندارد، بنابراین می‌توانید از سلیقه و خلاقیت خودتان استفاده کنید.

 

ست کردن فرش سفید با مبل طوسی روشن، میزهای دایره‌ای تو در تو، میز ناهارخوری چوبی، تابلوی سفید و مشکی، پرده سفید برای پنجره قدی

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که با انتخاب یک فرش و مبل نامناسب، ترکیب کلی خانه‌تان ناخوشایند به نظر می‌آید؛ دراین صورت هرچقدر که برای دیگر اجزای خانه حساسیت به خرج داده و انتخابی مناسب داشته باشید، بی‌فایده خواهد بود. 

اگر در فرآیند تهیه و طراحی اجزای خانه‌تان هستید، تنها با رعایت کردن نکته‌هایی مهم‌؛ اما ساده خانه‌تان را به زیبایی هرچه تمام‌تر برای نوروز ۱۴۰۱ آماده کنید.

 

سبک مناسب خود را پیدا کنید!

ست کردن فرش طرح‌دار طوسی با مبل کرم رنگ، میز جلومبلی دایره‌ای فلزی،کتابخانه سفید، آباژور،لوستر آویز فلزی و پرده‌های سفید حریر

داشتن سبک و استایل منحصر به فرد در هر زمینه‌ای، باعث می‌شود تا انتخاب‌هایی بهتر و بهینه‌تر داشته باشید. برای طراحی خانه نیز نیازمند پیروی‌ و دنبال کردن یک سبک خاص هستید. احتمالا برای شما هم پیش آمده که وارد خانه‌ای شوید و با وجود اینکه اجزای‌ آن به تنهایی جذاب‌ و زیبا به نظرمی‌رسند؛ اما ترکیب ناخوشایندی دارند. یکی از دلایل این امر این است که صاحب‌ خانه سبک و استایل خاصی را مد نظر قرار نداده و بین اجزایی با سبک‌های مختلف تداخل ایجاد کرده است.

 

ست کردن فرش طوسی طرح‌دار با مبل طوسی در نشیمنی با کفپوش چوبی، میز عسلی چوبی دایره شکل،شومینه و آباژور ایستاده با کلاهک سفید

تصور کنید که برای خانه، چندین وسیله‌ با دکوراسیون سلطنتی در نظر گرفته‌اید. در همان زمان یک مبل طرح سلطنتی نیز، توجه شما را به خود جلب می‌کند و آن‌ را می‌خرید. وجود یک مبل کلاسیک و سلطنتی در کنار وسایل سنتی چندان چشم‌نواز نیست. اکنون که از اهمیتِ داشتن سبک منحصربه‌فرد آگاه شدید باید با چندین سبک دکوراسیون داخلی اصلی آشنا شوید و مبل و فرش خود را بر طبق آن تهیه کنید.

 

سبک مینیمال

ست کردن فرش طوسی روشن با مبل طوسی در نشیمنی با کفپوش چوبی، لوستر آویز فلزی مشکی، پاف، صندلی چوبی و میز جلومبلی سفید مستطیلی

در این سبک اعتقاد بر این است که تا جای ممکن، ساده‌ترین مبل وفرش را انتخاب کنید. رنگ‌های سبک دکوراسیون مینیمال عموما رنگ‌هایی سرد و خنثی هستند و رنگ‌های جیغ و پررنگ در آن کمتر دیده می شود.

 

سبک سنتی

ست کردن فرش طوسی طرح‌دار با مبل سبز یشمی در پذیرایی خانه، دراور کلاسیک قهوه‌ای، کفپوش چوبی و سقف گچکاری شده

فرش‌ها و مبل‌هایی که طرح سنتی دارند پر از رنگ، اشکال هندسی، طرح‌های شکاری و کوهی، انواع و اقسام گل‌ها و… هستند. این طرح‌ها سالیانِ سال است که در خانه‌ها دیده‌ می‌شوند و هرگز جذابیت خود را از دست نمی‌دهند.

 

سبک مدرن

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی به همراه کفپوش چوبی طوسی، دیوار سفید، مبلمان طوسی و میز جلومبلی دایره‌ای طلایی

سبک مدرن، سبکی نشأت گرفته از اروپا و بدون پیچیدگی‌های مفهومی و تصویری است. فرش‌ و مبل در این سبک محدودیت رنگی ندارند و ممکن است ا‌َشکالی ساده نیز داشته باشند. این سبک انتخاب اول بسیاری از افراد است. گرچه سبک‌های گوناگونی در ست کردن فرش با مبل وجود دارد؛ اما این سه‌ سبک از رایج‌ترین سبک‌ها هستند.

 

انواع روش ست فرش با مبلمان

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش طوسی، فرش نارنجی، مبل طوسی، میز عسلی چوبی و پنجره قدی

برای ست‌ فرش با مبلمان خود باید هوشمندانه عمل کنید. تک بُعدی عمل کردن باعث می‌شود که نتیجه‌ی کار چندان خوب و دلخواه از آب در نیاید. بنابراین سعی کنید خلاق باشید و از زاویه‌های مختلف به اصول ست فرش با مبلمان فکر کنید. در حالت کلی با در نظر گرفتن سه بُعد می‌توان مبل و فرش را ست کرد.

 

ست کردن از بُعد رنگ

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبلمان طوسی و آبی، کفپوش چوبی، فرش طوسی آبی طرحدار و میز جلومبلی چرمی مشکی

شما می‌توانید فرش و مبل را از منظر رنگ به یک ترکیب خوشایند برسانید. این کار می‌تواند در دو حالت انجام بگیرد. در حالت اول این دو وسیله همرنگ و در حالت دوم در رنگ‌های متفاوتی هستند که در ادامه، این مطلب را برایتان روشن‌تر خواهیم کرد.

 

ست کردن از بُعد فرم و طرح

ست کردن فرش با مبل در سالن پذیرایی، کفپوش چوبی تیره، میز و صندلی ناهارخوری مشکی، مبلمان سفید و فرش قهوه‌ای طرحدار

اکثر افراد، برای چیدمان مبل و فرش خانه‌شان به طراحی رنگ‌ خانه می‌اندیشند درحالی‌که رنگ تنها یک بُعد قضیه است. ست کردن فرش با مبل، از منظر فرم و طرح یکی از هوشمندانه ترین طراحی‌هاست. مثلا تصور کنید که مبل‌ دارای اَشکال هندسی و فرم مبل نیز به اَشکال هندسی نزدیک است. حال اگر شما فرشی با طرح هندسی تهیه کنید، جلوه‌ای زیبا و مرتب به خانه می‌دهید. این نوع از طراحی خانه شاید مانند رنگ به چشم نیاید؛ اما به طور چشم‌گیری خانه را مرتب و زیباتر می‌کند.

 

ست کردن از بُعد اندازه

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبل سورمه‌ای، دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی و میز جلومبلی چوبی

بیاید تصور کنید که دو دست مبل‌ پذیرایی با ابعاد بزرگ و نقش و طرح درشت دارید، حال فرشی پهن کنید که نسبت به ابعاد مبل کوچک و ظریف است. ابعاد بزرگ مبل ظرافت فرش را ضایع کرده و زیبایی آن را می‌گیرد. وجود توازن بین این دو وسیله از بُعد اندازه بسیار مهم است.

 

روش‌های ست کردن فرش و مبلمان

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش طوسی، فرش و مبل همرنگ طوسی روشن و چراغ‌آویز کروی سفید

اکنون که نکات لازم گفته شد، به پرسش اصلی این مقاله پاسخ می‌دهیم و روش‌های ست کردن فرش با مبل که می‌توانید انجام دهید را، به طور کامل شرح می‌دهیم:

 

انتخاب فرش و مبل همرنگ

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی و فرش طوسی روشن، مبل شیری و میز جلومبلی دایره‌ای گرد

یکی از رایج‌ترین اصول چیدمان مبل و فرش خانه، انتخاب فرش و مبل همرنگ است. اگر یکسان بودن رنگ‌ها دلتان را نمی‌زند و برایتان جذابیت دارد، این‌ نوع از ترکیب می‌تواند یکی از بهترین و آسان‌ترین ترکیب‌ها باشد.

 

انتخاب فرش و مبل در یک رنگ با طیف متفاوت

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، مبل ال طوسی روشن، فرش طوسی و میز جلومبلی دایره‌ای

این ایده، برای افرادی خوب است که به رنگ خاصی علاقه دارند و از طرفی دوست ندارند که خانه به شکل افراطی پر از رنگ شود. شدت رنگ در این ایده مهم است. مثلا می‌توانید مبل خود را طیف کمرنگی از آبی و فرش را طیف پررنگ‌تری از رنگ آبی در دکوراسیون انتخاب کنید. در این صورت خانه به شکل افراطی از یک رنگ پُر نمی‌شود و شما نیز طیف رنگ‌های مورد علاقه‌تان را دارید.

 

ست کردن بر اساس طرح‌

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با دیوار‌های کرم، فرش سنتی، مبلمان کرم، لوستر طلایی و قرمز و میز جلومبلی شیشه‌ای

این روش نیز یکی از رایج‌ترین چیدمان‌های خانه است. در این شرایط مبل و فرش باید با یکدیگر از منظر طرح سنخیت و ارتباط داشته باشند. توجه کنید که طرح‌ها از نظر سبک نیز باید همپوشانی داشته باشند. مثلا انتخاب یک فرش سنتی و یک مبل با طرح مدرن در اکثر موارد انتخاب جالبی به نظر نمی‌رسد.

 

ست کردن با ایجاد تضاد

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با فرش سنتی، مبل چوبی و چرمی قهوه‌ای، کفپوش چوبی، پنجره با فریم چوب و دیوار‌های سفید

این چیدمان بسیار زیبا و چشم‌نواز است. در این روش باید یکی از اجزا را ساده انتخاب کنید و جزء دیگر شلوغ و پرنقش باشد. ایجاد این تضاد چندان راحت نیست؛ چرا که از منظر‌ رنگ نیز باید بین آن‌ها همپوشانی وجود داشته‌باشد؛ اما محصول کار در نهایت زیبا و خاص‌پسند است.

 

ست کردن فرش و مبل با رنگ‌های مکمل

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش طرحدار طوسی، مبل سرمه‌ای، دیوارهای سفید و لوستر و آباژور مشکی

بعضی از رنگ‌ها در کنار هم بسیار روح‌نواز و زیباتر از قبل به نظر می‌آیند و به همین خاطر به آن‌ها رنگ‌های مکمل می‌گویند. رنگ‌های مکمل کاربرد زیادی در طراحی خانه دارند. یکی از پرکاربردترین موارد استفاده رنگ‌های‌ مکمل در ست کردن اجزای بزرگ خانه مانند فرش و مبل است. استفاده از برخی رنگ‌های مکمل که چندان رایج نیستند کمی نیاز به جسارت و ریسک دارد.

 

ست کردن مبل و فرش با استفاده از کوسن

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبلمان آبی و طوسی، فرش کرمی رنگ، شلف چوبی و میز جلومبلی سفید با پایه‌های طلایی

نقش رنگ‌های خنثی را در خانه، نمی‌توان نادیده گرفت. می‌توانید مبلی به رنگ‌ خنثی تهیه کنید. سپس کوسنی نزدیک به طرحی همانند فرشتان انتخاب کنید. این مدل از دیزاین بسیار شیک است. اگر نسبت به استفاده از رنگ‌ و طرح‌های متنوع در خانه، حس خوبی ندارید این روش بسیار مناسب است.

 

چیدمان فرش‌ و مبلمان همیشه یک قانون ثابت ندارد!

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش کرم، مبلمان آبی و طوسی، تابلو دکوراتیو و دیوار‌های سفید

گرچه بهتر است از یک اصول کلی در ست کردن فرش با مبل پیروی کرد؛ اما در نهایت طراحی اجزای خانه نوعی هنر است. در هنر خلاقیت و سلیقه حرف اول را می‌زند و در مواردی می‌توان از عرف فراتر رفت و با جسارت و ادغام سبک‌های مختلف به طراحی نو رسید. بنابراین هیچ اجباری در چیدمان وجود ندارد و می‌توانید از سلیقه و خلاقیت خودتان استفاده کنید. 

 

در ست فرش با مبلمان بر اساس مد پیش نروید!

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، مبلمان طوسی و قرمز، کوسن‌های رنگی،فرش کرمی رنگ و میز جلومبلی طلایی

پیروی از مد، شاید در پوشش و سبک لباس چندان مهم نباشد. پوشش افراد به طور مرتب تغییر می‌کند؛ اما مبل و فرش اینطور نیست. به دلیل هزینه‌ی زیاد ست کردن فرش با مبل و عوض شدن سریع مد روز، چندان منطقی نیست که در انتخاب آن از مد پیروی کنیم.

 

پیشنهادهای متخصصان طراحی و دیزاین در رابطه با ست فرش با مبلمان

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی تیره، مبل سفید و قهوه‌ای، میز جلومبلی چوبی، شومینه دیواری و فرش طوسی کرم

گرچه ست فرش با مبلمان سلیقه‌ای است؛ اما متخصصان دیزاین همواره چند ترکیب را بیشتر پیشنهاد می‌کنند.

 

مبل و فرش مینیمال

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی تیره، فرش و مبل طوسی, دیوار‌ و پنجره سفید

گفتیم که دراین سبک باید همه چیز در خلاصه‌ترین حالت ممکن باشد. وقتی اجزای اصلی خانه را ساده و به دور از نقش و نگارهای پیچیده انتخاب می کنید، در واقع انتخاب بیشتری به خود در طراحی خانه می‌دهید.

 در این شرایط توجه به سمت چیزهای کوچک دیگری مانند گل و گیاه، وسایل تزئینی خانه، تابلوهای عکس و نقاشی و… معطوف می‌شود. با این‌که در سبک مینیمال توجه اصلی را بر وسایل بزرگ و  اساسی نمی‌گذاریم؛ اما چیزی از اهمیت آن‌ها کم نمی‌کند. ترکیب این دو وسیله به شکل ساده با دیگر اجزای خانه، بسیار زیبا و خیره‌کننده است. توجه کنید که در سبک مینیمال، باید از استفاده‌ی وسایل ریز و بیهوده تا حد ممکن پرهیز کنید و در انتخاب اجزا حساسیت نشان دهید. فضا عنصری مهم در این سبک است که باید هوشمندانه پُر شود.

 

مبل‌ و فرش‌ با رنگ خنثی

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با دیوار‌های طوسی روشن، مبل خاکستری، کفپوش چوبی و فرش نسکافه‌ای طرحدار

انتخاب رنگ‌های خنثی، یکی دیگر از ایده‌های مورد علاقه طراحان است. این دسته از رنگ‌ها در وسایلی با طرح‌های کلاسیک، قدیمی و سنتی خیلی کمتر دیده می‌شوند؛ اما اکنون تقریبا بخش عمده‌ای از بازار فروش را رنگ‌های خنثی تشکیل می‌دهند. 

رنگ‌های خنثی، رنگ‌‌هایی بی‌طرف و ملایم هستند که به خودی خود جلب توجه نمی‌کنند؛ بلکه ترکیب آن‌ها به طرز هوشمندانه با دیگر وسایل زیبا می‌شود. رنگ‌های خنثی هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شوند و همیشه جایگاه خاص خود را دارند.

 

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبل طوسی، فرش طوسی روشن، دیوار سفید صندلی فلزی راحتی مشکی و میز جلومبلی سفید

از رایج‌ترین رنگ‌های خنثی در طراحی می‌توان به رنگ یاسی، سفید، کِرِم، مشکی، قهوه‌ای و خاکستری اشاره کرد. از مزایای انتخاب مبل و فرش به رنگ خنثی این است که هرزمان که بخواهید می‌توانید با تغییر اجزای ریز و جزئی خانه تغییری بزرگ در خانه ایجاد کنید. حتی تغییر دکوراسیون خانه را می‌توانید نسبت به فصل‌های گرم و سرد انجام دهید. رنگ‌های خنثی، چشم را نمی‌زنند و همیشه زیبا و طبق مُد روز به نظر می‌رسند.

اگر به دیزاین و طراحی خانه‌ی افراد مشهور دقت کرده باشید متوجه می‌شوید که اکثر آنان از رنگ‌های خنثی استفاده می‌کنند؛ سپس با وسایل چوبی تزئینی، طلایی رنگ و… ترکیبی  چشم‌نواز ایجاد می‌کنند.

 

تهیه‌ی یکی از اجزا به شکل چند رنگ

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبلمان آبی و کرم، فرش نارنجی و دیوار‌های سفید با بخش‌های رنگی

اگر جزو آن‌دسته افرادی هستید که شیفته‌ی رنگ‌ها هستند، این ایده مناسب شماست. افرادی هستند که رنگ جزو اصلی شخصیت و سلیقه‌ی آنان است. متخصصان طراحی برای این افراد پیشنهادی ویژه دارند. اگر در انتخاب مبل و فرش خود مردد هستید، یکی از اجزا را – ترجیحا فرش- به شکل چند رنگ انتخاب کنید.

 در این صورت می‌توانید مبل را بر اساس ترکیب‌ رنگی وسیله‌ی چند رنگ، عوض کرده و یا اجزای ریز مبل مانند کوسن بر اساس رنگ‌های فرش تعویض نمایید. فراموش نکنید که صرفا هر تغییر و ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی یا تنوعی باعث زیباتر به نظر رسیدن خانه نمی‌شود. نکته‌ی دیگر اینکه وسیله‌ی رنگین را به نحوی انتخاب کنید که رنگ‌های خنثی نیز در آن وجود داشته باشد تا هنگام طراحی از انرژی رنگ‌های خنثی استفاده کنید.

 

مبل و فرش با طرح‌های ساده

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، مبل طوسی، میز جلومبلی، شلف چوبی و میز عسلی‌های سفید

ست فرش با مبلمان با اَشکال ساده، به نظر ایده‌ی دور از ذهن و عجیبی نمی‌آید؛ اکثر افراد تصور می‌کنند که برای ست کردن فرش و مبلمان باید ایده‌‌ دکوراسیون داخلی بزرگ و عجیبی داشت. منظور متخصصان از سادگی این است که تا حد ممکن از طرح‌های شلوغ و غیرمعمول خودداری کرد. سادگی اگر هوشمندانه به کار برود، بسیار تأثیرگذارو زیبا خواهد بود. ست فرش و مبلمان ساده هرگز قدیمی نمی‌شود.

 

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با مبلمان ذغالی، کفپوش طوسی، فرش کرمی طرحدار، دیوار‌های سفید و تک صندلی چوبی

این ایده نه تنها توصیه‌ی متخصصان طراحی؛ بلکه توصیه‌ی روانشناسان نیز است. روانشناسان توصیه می‌‌کنند اجزای خانه را به شکل ساده بچینید؛ چرا که دیگر درگیری ذهنی با طرح‌های متنوع را نخواهید داشت. بعضی از طرح‌ها، باعث آشفتگی و خستگی چشم می‌شوند. تفاوت بین این ایده با سبک مینیمال در این است که تمرکز اصلی ما بر رنگ، فضا و حداقل کردن اجزای خانه نیست؛ اما در سبک مینیمال تمرکز بر رنگ، فضا، اجزای فرعی و استفاده از رنگ‌های خنثی است.

 

20 ایده ست کردن رنگ فرش و مبل

ست کردن فرش کرم‌رنگ با مبل سفید، میز جلومبلی چوبی با پایه فلزی، بین بگ کرم رنگ، لوستر پارچه‌ای گرد مدرن، پنجره با پرده کرکره‌ای و تابلو دکوراتیور

 

1- مبل نارنجی با فرش آبی

ست کردم فرش نارنجی وآبی با مبل سفید و آبی، میز گرد چوبی،شومینه با درب توری و پنجره با پرده کرم رنگ

رنگ نارنجی جزو رنگ‌های شادی‌بخش و نشاط آور بوده و رنگ‌ آبی نیز نماد آرامش است. استفاده از این دو رنگ‌ در دکوراسیون می‌تواند ترکیبی از احساس شور، نشاط و آرامش را به اعضای خانه هدیه کند. چیدمان بی‌نظیری را می‌توان در همنشینی مبلی نارنجی‌‌رنگ و فرشی آبی مشاهده نمود. 

پیشنهاد می‌شود از طیف‌ رنگی مختلف آبی و نارنجی در فرش و مبل استفاده کنید. همچنین برای اثرگذاری بیشتر کوسن و برخی از دکوری‌های خانه مانند تابلوها را نیز به رنگ آبی و نارنجی درآورید. 

 

2- بازی با طیف‌ رنگی قرمز

ست کردن فرش قهو‌ه‌ای رنگ با مبلمان قرمز،دیوار سفید و قرمز، میز مدرن سفید، شومینه دیواری و چراغ‌های زینتی

یکی از بهترین ایده‌ها در طراحی دکوراسیون، بازی با یک طیف‌ رنگی خاص است. قرمز رنگی زیبا، شاد و همه‌پسند است که می‌توان با بازی و ترکیب طیف کم‌رنگ تا پررنگ‌ آن، یک ترکیب عجیب و زیبا ساخت.

برای یک‌نواخت نشدن این طراحی، از رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، طوسی و سفید در دکوراسیون نشیمن استفاده نمایید تا خانه جلوه بهتری پیدا کند.

 

3- مبل قرمز و فرش مشکی

ست کردن فرش مشکی طرح‌دار با مبل قرمز، میز جلو مبلی مشکی، کوسن آبی و مشکی، دیوار سفید و کفپوش کرم رنگ

 استفاده از رنگ قرمز و مشکی در دکوراسیون، ترکیبی کلاسیک و پرطرفدار خواهد ساخت. سال‌هاست که طراحان از این دو رنگ در کنار هم بهره می‌برند. پیشنهاد می‌شود از مبلی قرمز در کنار یک فرش ساده مشکی استفاده کنید. در کنار این ترکیب می‌توان از رنگ‌های طوسی، خاکستری و زرد برای جزئیات اتاق نشیمن استفاده نمود. 

 

4- مبل خاکستری و فرش مشکی

ست کردن فرش مشکی پرزبلند با مبل طوسی، کفپوش سفید، درب بزرگ شیشه‌ای با فریم چوبی و پرده طوسی، کمد و شلف بزرگ دیواری

سرویس مبلمانی به رنگ خاکستری، هرگز تکراری نمی‌شود و همیشه در اوج فروش خواهد ماند. اگر طرفدار رنگ‌های تیره هستید، در کنار یک مبل خاکستری از فرشی مشکی‌رنگ استفاده کنید. با چنین ترکیبی، اختیار زیادی در انتخاب رنگ جزئیات و وسایل دکوراتیو خانه خواهید داشت. معمولا خاکستری و مشکی با هر رنگی سازگاری دارند. 

 

5- استفاده بی‌نظم از رنگ‌های خنثی و تیره

ست کردن فرش سفید مشکی با مبل مشکی، میز جلومبلی چرمی مشکی، دیوار مشکی، کفپوش چوبی و کوسن‌های سفید و مشکی

نیازی نیست که همیشه بر استفاده از یک رنگ و تم خاص مانور دهید. اگر طرفدار طرح‌های شلوغ هستید، از اجزای طرح‌دار با رنگ‌های خنثی و تیره رنگ‌ استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های شاد نیز مانعی ندارد؛ اما مزیت رنگ‌های تیره نسبت به رنگ‌های شاد در این است که چشم و دیده میهمانان را خسته نمی‌کند و کاربرد بیشتری در دکوراسیون دارند. سعی کنید در کمال شلوغی، یک نظم خاص را در پیش بگیرید، مثلا طرح‌ها را از یک سبک و خانواده انتخاب کرده و از رنگ‌هایی استفاده کنید که با یکدیگر همخوانی داشته باشند. 

 

6- مبل سفید با فرش سنتی

ست کردن فرش قرمز با مبلمان سفید، دو آباژور ایستاده طرح‌دار، میز جلو مبلی مشکی، شومینه دیواری و پنجره مستطیلی

گرچه تمیز کردن و نگهداری مبلمان سفید، کمی مشکل است و باعث سختی افراد خواهد شد، اما به دلیل خواص و جذابیت این رنگ، همچنان مبل سفید جزو پرفروش‌ترین مبل‌ها می‌باشد. ترکیب مبل سفید با یک فرش سنتی، نمای بی‌نظیری خواهد ساخت. سادگی مبل باعث می‌شود طرح شلوغ فرش سنتی خنثی شود و خانه همچنان ساده و خلوت به نظر برسد. 

 

7- مبل آبی با فرش سفیدآبی

ست کردن فرش سفید و آبی با مبل آبی، میز عسلی فلزی طلایی رنگ، شال رو مبلی طوسی، میز جلومبلی چوبی و آباژور ساده

اگر طرفدار رنگ آبی هستید، این ترکیب مخصوص شماست. از مبلمان آبی‌، در کنار فرشی با ترکیب رنگی سفید و آبی استفاده کنید. در این شرایط، باوجود این‌که تا حد زیادی از رنگ آبی، بهره جستید؛ اما دچار افراط نشدید و نما خسته کننده نیست. 

 

8- مبل قهوه‌ای و فرش طرح سنتی

ست کردن فرش چندرنگ با مبل قهوه‌ای براق، عسلی کوچک گرد فلزی طلایی رنگ، دیوار طوسی و گلدان شیشه‌ای با چندشاخه گل

رنگ قهوه‌ای نیز، جزو آن دسته از رنگ‌هاست که در هر دوره و شرایطی، زیبایی خود را حفظ کرده و زینت‌بخش خانه می‌شود. همچنین با هر طرح و سبکی تناسب داشته و شما را در انتخاب، دچار محدودیت نمی‌کند. اگر از این رنگ مبلمان در کنار یک فرش طرح دار سنتی استفاده کنید، ترکیبی خواهید ساخت که هر کسی با دیدن آن، شیفته و فریفته‌اش خواهد شد. 

 

9- مبل نقره‌ای و فرش کرم‌رنگ

ست کردن فرش کرم و مشکی با مبل نقره‌ای، کفپوش چوبی قهوه‌ای، دیوار طوسی، دراور چوبی و چند قاب عکس

رنگ نقره‌ای جزو آن دسته‌ از رنگ‌هایی است که اکثر افراد از انتخاب آن واهمه داشته و گریزان‌اند. حیف است که از زیبایی این رنگ در چیدمان مبل و فرش بهره نبرید. استفاده از این دو رنگ در کنار یکدیگر، ترکیب مورد علاقه بسیاری از طراحان است؛ شک نکنید که مجذوب این ایده می‌شوید. 

 

10- مبل سبز و فرش سرخابی

ست کردن فرش سرخابی طرح‌دار با مبل سبزرنگ، کوسن‌های رنگارنگ، میز کوچک چوبی گرد و انواع گیاهان زینتی

رنگ سبز و سرخابی در همنشینی یکدیگر، جادو خواهند کرد. این ترکیب به افرادی که طرفدار رنگ‌های فانتزی هستند، به شدت پیشنهاد می‌شود. شادابی رنگ سرخابی و سرزندگی رنگ سبز، بزرگترین دلیل برای استفاده از این دو رنگ خواهد بود. برای دیگر اجزای اتاق، ترجیحاً از رنگ‌های خنثی و سرد استفاده کنید تا سبز و سرخابی بهتر به نظر بیایند. 

 

11- مبل مشکی و فرش خردلی‌رنگ

ست کردن فرش زرد با مبل مشکی چرمی، کوسن‌هایی به رنگ صورتی روشن و زرد، کفپوش و دیوار طوسی، پنجره‌های بزرگ با فریم فلزی و دو آباژور

استفاده از دو رنگ متضاد، گاهی بهترین انتخاب برای دکوراسیون است. فرش خردلی در مقابل مبل مشکی، یکی ازایده‌آل‌ترین ترکیب‌ها خواهد بود. ترکیبی که باعث خیرگی چشمان هر فردی به خانه می‌شود. استفاده از تابلو نقاشی‌های آبرنگی، مجسمه‌های مشکی‌رنگ و دیگر آثار هنری دستی می‌تواند زینت بخش این ترکیب باشد. 

 

12- مبل زرد و فرش قهوه‌ای

ست کردن فرش قهوه‌ای با مبل زرد، کفپوش طوسی روشن، میز جلو مبلی چوبی، شلف کتابخانه‌ای سفید و پلکان فلزی و چوبی

رنگ زرد و قهوه‌ای با حضور در کنار هم، قدرت بسیار زیادی پیدا می‌کنند. این دو رنگ‌ را می‌توان تا حدی هم‌خانواده و از یک ریشه نامید و این موضوع باعث پدید آمدن جلوه‌ای خاص می‌شود. پیشنهاد می‌شود در کنار چنین ترکیبی از وسایل دکوراتیو طلایی، شاین و براق استفاده نمایید. 

 

13- مبل صورتی با فرش سفید

ست کردن فرش سفید با مبل صورتی، کوسن سفید، میز جلومبلی چوبی، دو گلدان سفید رنگ، کفپوش چوبی و دیوار سفید

استفاده از رنگ صورتی نیز برای مبل چندان باب نیست و هرکسی دست به انتخاب آن نمی‌زند؛ اما کافی‌است تا تصویری از دکوراسیون مبلمان صورتی رنگ با فرش سفید ببینید تا این ذهنیت را کنار بگذارید. مبل صورتی‌ رنگ، به اندازه هر مبل دیگری  جذابیت خاص خودش را داشته و در کنار یک فرش به رنگ سفید، ترکیبی آرامش‌بخش و زیبا خواهد ساخت. این ایده، مورد پسند کودکان نیز قرار خواهد گرفت. 

 

14- مبل طلایی با فرش کرم‌رنگ

ست کردم فرش کرم‌رنگ طرح‌دار با مبل طلایی مدل سلطنتی، کفپوش چوبی، دیوار طوسی و میز جلومبلی طلایی چوبی با رویه شیشه‌

چیدمانی با مبل طلایی و فرش کرم‌رنگ یکی از محبوب‌ترین ترکیب‌ رنگی مبل و فرش است. این دو رنگ در کنار هم، به قدری محیط را گرم و زیبا نشان خواهد داد که نیاز به استفاده از وسایل دکوراتیو و جانبی زیادی نداریم. در چیدمان سلطنتی و اشرافی نیز، به وضوح همنشینی این دورنگ دیده می‌شود. 

 

15- مبل مشکی و فرش صورتی‌

ست کردن فرش صورتی مدرن با مبل مشکی، میزجلو مبلی مشکی، کاغذدیواری مشکی با گل‌های سفید، دراور چوبی مشکی و کوسن‌های صورتی

اگر دنبال ترکیبی خاص و امیدبخش‌ هستید، چیدمان مبل مشکی و فرش صورتی رنگ را فراموش نکنید. این ترکیب در منزل بسیاری از افراد مشهور خارجی پیاده شده و محبوبیت زیادی را از آن خود کرده است. لطافت رنگ صورتی، تیرگی مبل را خنثی کرده و شاهد یک ترکیب امیدبخش و لطیف خواهیم بود. 

 

16- مبل کرم‌رنگ و فرش طرح پلنگی

ست کردن فرش پلنگی مدرن با مبل سفید، میز گرد چوبی قهوه‌ای، میز گرد سفید، شلف نردبانی سفید و شل دیواری سفید

طرح‌های پلنگی، امروزه طرفداران زیادی دارند. جذابیت این طرح باعث شده که در صنعت لباس گرفته تا زیبایی و دکوراسیون خانه از آن به وفور استفاده شود. در عرصه دکوراسیون، فرش‌های پلنگی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. اگر طرفدار این طرح‌ها هستید، از یک مبل کرم‌رنگ در کنار آن استفاده کنید تا جذابیت چیدمان، چند برابر شود. 

 

17- مبل زرد و فرش آبی

ست کردن فرش آبی و سفید با مبل زردرنگ، دیوارخاکستری، آینه با فریم چوبی، دو میز چوبی، آباژور و دو مجسمه انسان

رنگ زرد و آبی، نسبت به یک‌دیگر بسیار دور به نظر می‌رسند؛ اما وقتی در یک چیدمان به کار می‌روند، نتیجه غیرقابل تصور بوده و کاملا متناسب و ایده‌آل به نظر می‌رسد. ترکیب مبل زرد و فرش آبی، مناسب افرادی است که شیفته رنگ‌های شاد و روشن هستند و به خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند نیز، توصیه می‌شود.

 

18- مبل خاکستری و فرش سبز

ست کردن فرش سبز و خاکستری با مبل طوسی، کفپوش چوبی، شلف چوبی سفید با وسایل زینتی سبزرنگ، کتاب و دیوار طوسی و سفید

حتما همنشینی رنگ خاکستری و سبز را به وفور در طبیعت دیده‌اید. با الهام از این منظره، ترکیبی با مبل خاکستری و فرشی سبز بسازید و شک نکنید که هر فردی، مجذوب آن می‌شود. اگر با خانواده‌تان در انتخاب چیدمانی با رنگ روشن و تیره توافق ندارید نیز پیشنهاد می‌شود چیدمانی با مبل خاکستری و فرشی سبز پیاده کنید. این چیدمان را روشن یا تیره نمی‌توان نامید و ترکیبی از هردوی آن‌ها است. 

 

19- مبل سرمه‌ای با فرش سفید مشکی

ست کردن فرش سفیدمشکی با مبلمان آبی و سفید، میز چوبی، گلدان حصیری، عسلی چوبی، آباژور سفید، تابلو سفید و مشکی

رنگ سرمه‌ای یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای مبل است. غالب افراد برای چنین مبلی از فرش آبی‌ یا قرمز‌رنگ استفاده می‌کنند؛ اما شما خلاقیت و ابتکار نشان دهید و از فرشی سفید مشکی استفاده کنید. فرش رنگ سفیدمشکی، زیبایی مبل را دوچندان می‌کند. 

 

20- مبل بنفش با فرش طوسی روشن

ست کردن فرش طوسی روشن با مبل بنفش در پذیرایی، میز جلومبلی چوبی مشکی، دیوار سفید و چوبی، شلف چوبی سفید و تابلو نقاشی

در چندسال اخیر توجه ویژه‌ای به رنگ بنفش در دکوراسیون شده و به وفور شاهد چیدمانی به این رنگ هستیم. انتخاب‌های زیادی با این رنگ‌ وجود دارد؛ اما شما بهترین آن را برگزینید. مبل بنفش با یک فرش طوسی روشن، اتاق نشیمن را دل‌باز‌، جادار و زیبا نشان‌ می‌دهد.

 

کلام آخر

ست کردن فرش با مبل در پذیرایی منزل با فرش آبی طرحدار، مبلمان آبی و طوسی، دیوار کرم طرحدار، پرده سفید و طوسی و سه لوستر کریستالی

فرش و مبل، دو اجزای مهم خانه محسوب می‌شوند. ست فرش با مبلمان به شکل صحیح، زیبایی خاصی به خانه می‌بخشد. برای ست کردن فرش و مبل باید سبک و سلیقه‌ی ایده‌آل خود را بیابید و همه‌ی اجزا را براساس آن بچینید. 

ست کردن فرش با مبل به اَشکال گوناگونی مانند ست کردن از منظر فرم، رنگ، طرح و… انجام می‌شود. همچنین باید بیان شود که هیچ‌ قانون واحدی به طور سفت وسخت در ست فرش با مبلمان وجود ندارد و این گفته‌ها جهت آسان‌تر کردن انتخاب‌های شماست. سعی کنید سلیقه‌ی خود را در اولویت قرار دهید و درکنار آن، همه جوانب انتخابتان را بسنجید.