سبک های معروف طراحی درب کابینت

اشپزخانه بزرگ با کابینت های طوسی و قرمز و یخچال

درب‌های کابینت شما می‌توانند فاکتوری مهم برای طراحی آشپزخانه شما محسوب شوند. طراحی درب کابینت‌ها نه تنها می‌توانند یکی از اجزای بصری مهم آشپزخانه باشند بلکه ممکن است گران قیمت‌ترین جز نیز باشند. آشپزخانه‌ها دارای سبک‌ها و طرح‌های متفاوتی هستند؛ بنابراین برای انتخاب طرح مناسب درب، بهتر است با سبک‌های محبوب در طراحی آشپزخانه آشنا شوید. این روش به شما کمک می‌کند که انتخاب بهتری برای دیزاین آشپزخانه‌ی خود داشته باشید. در این مقاله می‌توانید چند نمونه از شناخته شده‌ترین سبک درب‌ها را ملاحظه کنید و سپس از بین آن‌ها سبکی که مناسب طراحی خانه و هزینه هایتان است را انتخاب کنید.

 

کابینت آشپزخانه به سبک شیکر و لوسترهای آویز بلند

سبک شیکر

امروزه طراحی درب کابینت به سبک شیکر معمول ترین مدل در بین مدل های موجود در بازار است. این سبک پنج تکه و فریم دار است که قسمت وسط، سطحی صاف و مسطح و گوشه ها از قابی چهار تکه تشکیل شده اند.

کابینت های شیکر نام خود را از سبک خاص طراحی مبلمان شیکر می گیرند، که در آن ها از خطوط ساده و صاف استفاده شده و تاکید بر کاربردی بودن آنهاست. درب های سبک شیکر به خاطر سادگی طراحیشان که باعث می شود با هر نوع دکوری تناسب داشته باشند، چه دکوراسیونی سنتی و یا معاصر و چه ترکیب رنگ های چوب، طرح دار و یا رنگارنگ، محبوب هستند.

بسته به چوبی که به کار برده می شود این سبک کلاسیک می تواند با هر میزان هزینه ای به کار رود. اگر هزینه برایتان از فاکتورهای مهم و اساسی به شمار می رود، این را در نظر داشته باشید که بعضی سازندگان حتی می توانند صفحه ی وسط را با نوعی ماده گران قیمت تر نیز تعویض کنند. استفاده از جلای طبیعی به جای رنگ زدن سطوح نیز می تواند مخارجتان را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.

 

طراحی درب کابینت آشپزخانه به سبک صاف و مسطح و شیر آب

سبک صاف و مسطح

اگر به دنبال سبکی ساده و درعین حال شکیل برای طراحی درب کابینت آشپزخانه حود هستید، این سبک می تواند برایتان گزینه ی مناسبی باشد. درب های کابینتی صاف فاقد هرگونه جزئیات گران قیمت هستند. خطوط صاف و مینیمالیستی، آن ها را برای استفاده در طراحی های معاصر و مدرن مناسب کرده است. نظافت این مدل درب ها نیز راحت تر می باشد.

بسیاری از درب های صاف با روکش های تزئینی و یا طرح چوب وجود دارند. روکش ها عمدتا مقرون به صرفه تر هستند و ترکیب رنگ و طرح های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند.

 

درب کابینت آشپزخانه با طراحی چارچوبی بسیار گران و زیبا

سبک چارچوبی

با این که این سبک یکی از گران قیمت ترین ها در بازار است اما شکل کلاسیک آن در طی سالیان پا بر جا مانده است. درب های چارچوبی نام خود را از آنجا می گیرند که در درون قاب کابینت نصب می شوند؛ در نمونه های عادی، درب کابینت ها بیرون قالب کابینت قرار می گیرد. این درب ها با دقت بسیار بالایی اندازه گیری می شوند تا به خوبی در درون قاب کابینت جای بگیرند و خوب باز و بسته شوند، حتی زمانی که با گذر زمان حجم چوب کمی تغییر می کند.

این سبک درب ها برخلاف درب های معمول دیگر که عمدتا لولا هایی پنهان دارند، دارای لولایی آشکار هستند. قبل از تصمیم گیری، اطمینان حاصل کنید که توان پرداخت این هزینه اضافی را دارید؛ چرا که دو لولا به ازای هر در منجر به هزینه اضافی خواهد شد.

 

طراحی درب کابینت آشپزخانه به سبک کهنه و آنتیک مدرن

سبک فرسوده یا کهنه

اگر همیشه آرزوی داشتن یک آشپزخانه ی آنتیک را داشتید، ظاهری فرسوده برای طراحی کابینت‌های آشپزخانه برایتان مناسب خواهد بود. می توانید هر سبک درب که می خواهید را تهیه کنید و از کابینت کار بخواهید گوشه های آن را بسابد و یا از روش های فرسوده نشان دادن استفاده کند تا به ظاهر کهنه مورد علاقه خود برسید. این را به خاطر داشته باشید که به طور معمول این فعالیت ها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد هزینه ی اضافی برایتان به همراه خواهد داشت تا بتوانید کابینت های تازه خود را کهنه نما جلوه دهید.

 

درب کابینت آشپزخانه با طراحی سبک بیدبورد و رنگ زیتونی

سبک بیدبورد

این نوع کابینت ها با داشتن لبه و منحنی هایی روی درب های آن مناسب ترین سبک برای آشپزخانه های قدیمی است، اگر خانه ای با پنجره های شیشه ای رنگ آمیزی شده داشته باشید این کابینت‌ها درست برای خانه شما مناسب خواهد بود. این نوع کابینت ها معمولا سفید رنگ هستند و این درب ها ظاهری کلاسیک، نئوکلاسیک و آراسته به کابینت ها می دهند. این را به خاطر داشته باشید که این نوع درب ها به دلیل داشتن لبه و برش، تمیز کردن را مشکل می‌کند، به علاوه اگر سفید رنگ نیز باشند.

 

سبک ترموفویل برای کابینت آشپزخانه ای به رنگ قهوه ای روشن

سبک ترموفویل

کابینت‌های آشپزخانه‌ای ترموفویل از ام دی اف ساخته می‌شوند. پس از آن در یک پوشش پلاستیکی پیچیده شده و تحت حرارت شدید پخته می‌شوند. این فرآیند منجر به دوام بالا و به صرفه بودن این نوع کابینت ها می‌شود. معمولا کابینت های ترموفویل به صورت تولید انبوه و تیراژ بالا و تنها در رنگ‌های خاص تولید می‌شوند. با این حال این کابینت‌ها ارزان قیمت هستند. همچنین مراقبت از کابینت‌های آشپزخانه ترموفویل کار آسانی بوده، مقاومت خوبی در برابر رطوبت داشته ولی اگر آسیب ببینند تعمیرشان کار بسیار دشواری خواهد بود. این بدین معنی است که باید مراقب باشید تا این نوع کابینت‌ها را در مکان‌های مناسبی قرار دهید چرا که ممکن است در گذر زمان یا برخورد با نور آفتاب و حرارت زرد شوند.

 

سبک کرکره ای برای درب کابینت آشپزخانه با صندلی برای پیشخوان

سبک کرکره ای

این چوب ها معمولا برای پنجره ها، مبلمان و درب های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند، اما می توانند ظاهری معمارانه و خاص به کابینت های آشپزخانه بدهند. این را در نظر داشته باشید که این کابینت های شکیل و زیبا با هزینه گزافی نیز همراهند.

بسیاری از درب های کرکره ای دارای فاصله ای میان هر تخته هستند که آنها را برای استفاده در کابینت هایی که نیاز به تهویه هوا دارند، مثل کابینت های کنار رادیاتور ها، کابینت مخصوص خشک کردن لباس در لاندری روم و یا کابینتی برای دستگاه های صوتی تصویری مناسب می کند.

 

طراحی کابینت های آشپزخانه به سبک سفارشی و هود بسیار بزرگ

سبک سفارشی

آیا نمی توانید در بازار سبکی را پیدا کنید که دقیقا مطابق سلیقه ی شما باشد؟ چه راهی بهتر از این، که خودتان آن را طراحی کنید! با یک طراح محلی تماس بگیرید تا شما را در طراحی یاری کند. نمونه ی سفارشی ای که در تصویر مشاهده می کنید دارای درب های ساخته شده از تخته های چوب گردو با نواری آلومینیومی هستند. شما حتی می‌توانید کابینت بدون دستگیره نیز سفارش دهید.