آشنایی با محبوب‌ترین سبک طراحی حمام

وان حمام بزرگ سفید و کفپوش طرح دار و روشویی چوبی

انتخاب سبک طراحی حمام نه تنها حس کلی این فضا را منعکس می‌کند بلکه نشان‌دهنده شخصیت صاحب خانه است. حمام مکانی کاربردی است که در آن لذت یک دوش گرم را به افراد ارائه می‌دهد. ترکیب عنصر طبیعی مانند آب در کنار المان‌های معماری (متریال و رنگ)، فضای حمام را نسبت به هر محیط دیگری در منزل منحصربه‌فردتر کرده است.

درحقیقت، حمام جایی برای آرامش ابدی شماست که در آن خود را از دنیای پرمشغله بیرون دور نگه می‌دارید. پس مهم است که در طراحی حمام سرمایه‌گذاری مناسبی داشته باشید. از خطوط براق و جزئیات مینیمالیستی حمام‌های مدرن گرفته تا لوکس‌ترین دکوراسیون حمام‌های کلاسیک، شما انتخاب‌های زیادی از میان انواع سبک‌های طراحی حمام دارید. پس بیایید نگاهی به سبک‌های مختلف طراحی حمام بیندازیم تا ببینیم کدام یک می‌توانند آرامش گمشده ما را بازیابند.

 

سوالات متداول:

سبک‌‌های طراحی حمام کدامند؟

سبک‌های سنتی، معاصر، مدرن، اواسط قرن، مینیمالیست، التقاطی، آسیایی، آرت دکو، ساحلی، صنعتی، مدیترانه‌ای، روستیک، اسکاندیناوی، جنوب غربی، مزرعه‌ای، تلفیقی، گرمسیری، اروپایی، اروپایی، نیویورکی و مراکشی در طراحی حمام به کار می‌روند.


سبک طراحی حمام مدرن دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

1. طراحی فضایی تمیز، ساده و مینیمال 2. استفاده از خطوط تمیز، الگوها و اشکال هندسی 3. استفاده از ترکیب رنگی سفید، طوسی و مشکی


سبک طراحی حمام روستیک دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

استفاده از دوش فلزی، وان، سینک و حوض‌های مسی، همچنین وسایل عتیقه و خرید اقلام چوبی دست‌ساز در طراحی حمام به سبک روستیک بسیار کاربردی می‌باشند.

 

سبک سنتی (Traditional)

سبک های طراحی حمامی سنتی با دیوارپوش و کابینت روشویی مشکی، وان و کفپوش و سقف سفید و لوستر کریستالی

استفاده از کلمات برای توصیف چیستی طراحی سنتی چالش برانگیز است، بنابراین این سبک طراحی حمام را بر اساس آنچه که نیست تعریف کنیم. سبک سنتی حمام در قالب مفاهیم مدرن، معاصر، شیک و مینیمال نمی‌گنجد. این سبک بر پایه عناصر کلاسیک که در گذشته استفاده می‌شدند، ایجاد شده است. میز پیشخوان باید از مواد طبیعی یا مصنوعی مانند گرانیت، مرمر یا سنگ لوح ساخته شده باشند. برای دیوارها و کف‌ها نیز می‌توان کاشی‌هایی را انتخاب کرد که ظاهری قدیمی دارند.

 

سبک های طراحی یک حمام سنتی با دیوارهای سفید و آبی، کاشی های لانه زنبوری کف، کابینت روشویی و آینه قهوه ای تیره و وان سفید

طرح‌های کاشی با الگوهای شش ضلعی یا ساب‌وی (آجری شکل) برای طراحی سنتی حمام ایده‌آل هستند. سبک طراحی وان حمام سنتی باید پایه‌دار و دارای شیرآلات فلزی (از نوع فلز برنج) باشد. رنگ‌های حمام‌های سنتی باید آرامش‌بخش و لطیف باشد. رنگ‌های خنثی آرامش‌بخش در طراحی حمام آبی رنگ یا سبز و طراحی به این سبک، بسیار انتخاب‌های مناسبی هستند. شما همچنین این امکان را دارید برای ظاهری پر زرق و برق‌تر از آبی، قهوه‌ای، خاکستری تیره یا رنگ‌های گرم چوبی را استفاده کنید.

 

سبک معاصر (Contemporary)

سبک های طراحی حمام معاصر با کفپوش چوبی، کفپوش زیر دوش و وان خاکستری، شیرآلات طلایی و آینه گرد

سبک معاصر در دهه 70 محبوبیت پیدا کرد؛ یعنی در همان دورانی که سبک پست مدرنیسم در نفوذ به دنیای هنر، ادبیات و طراحی بود. سبک معاصر در اصل به ترکیبی از سبک‌های مختلف اشاره دارد، اما هنوز هم عناصر مختص به خود را دارد. برخی از این عناصر، هم از مدرنیسم و ​​هم از پست مدرنیسم وام گرفته شده‌اند و از آینده‌‌گرایی (Futurism)، ساختارشکنی (Deconstructivism) و آرت دکو (Art Deco) الهام گرفته‌اند.

 

سبک های طراحی حمام معاصر با سرامیک های طوسی و خاکستری برای دیوارها و کف و وان و توالت سرامیکی سفید

در این سبک طراحی حمام از کاشی‌های رنگی به همراه شیرآلات کرومی استفاده می‌شود. سبک معاصر حمام مانند سبک مدرن، ظاهری مینیمال را تداعی می‌کند که از هرگونه زرق و برق به دور است. ترکیب رنگ سیاه سفید برای حمام‌های معاصر انتخابی عالی است اما به طور کلی هر ترکیبی که با تضاد رنگ زیادی همراه است، قابل استفاده خواهد بود.

 

سبک مدرن (Modern)

سبک های طراحی حمام مدرن با دیوارهای طوسی، دیوار شاخص خاکستری، وان بیضی سفید و نورپردازی مخفی

تصور رایج این است که سبک‌های مدرن و معاصر یکسان هستند. اگر بخواهیم این کلمات را در یک فرهنگ لغت تعریف کنیم، هر دو این اصطلاحات یک معنی را دارند. اما در طراحی، سبک مدرن و معاصر دارای ویژگی‌های متمایزی هستند که آنها را از یکدیگر جدا می‌کنند.

 این دو سبک با وجود شباهت‌های زیاد، تفاوت‌هایی نیز با هم دارند. به عنوان مثال، طراحی مدرن، ریشه در اواسط دهه 1900 دارد. با این حال، طراحی معاصر به سبک‌هایی که در زمان حال وجود دارند، اشاره می‌کند.

 

سبک های طراحی حمام مدرن با دیوارهای میکروسمنت، دو آینه گرد، کابینت روشویی چوبی و سفید و دو کاسه روشویی مشکی

حمام‌های مدرن بر داشتن فضایی تمیز، ساده و مینیمال تمرکز دارند. شما می‌توانید خطوط تمیز، الگوها و اشکال هندسی، حداقل استفاده از رنگ‌ها و مبلمان اواسط قرنی را پیدا کنید. چه بزرگ و چه کوچک، حمام مدرن فضایی بر پایه آرامش و عملکرد است. 

سبک طراحی در حمام‌های مدرن بر روی معماری آن‌ها متمرکز است، به همین خاطر ترکیب رنگی آن به سمت رنگ‌های سفید، خنثی و مشکی گرایش دارد. از این رو، می‌توانید سایر رنگ‌ها را در لوازمی چون حوله و گلدان و سایر اکسسوری‌ها به کار ببرید و جلوه‌ای زیبا به حمام سبک مدرن خود ببخشید.

 

سبک اواسط قرن (Mid-Century)

سبک های طراحی حمام میانه قرن با دیوار شاخص سبز، کابینت روشویی چوبی، دو آینه مستطیلی و دیوارها و سقف سفید

همان‌طور که از نامش پیدا است، طراحی اواسط قرن به سبک داخلی، مبلمان، معماری و گرافیک از اواسط قرن 19 (1933 تا 1965) اشاره دارد. این نوع سبک طراحی حمام در مورد استفاده از رنگ‌های طبیعی، اشکال هندسی و خطوط مستقیم است. بهترین قسمت برای شروع استفاده از این سبک در حمام، استفاده از وسایل و مبلمان است. به عنوان مثال، از یک صندلی مدرن به عنوان نقطه کانونی حمام استفاده کنید.

 

سبک های طراحی حمام میانه قرن با کابینت روشویی چوبی، کاشی های دیوار سفید و کاشی طرحدار سفید و مشکی برای کف

این صندلی را در کنار وان یا میز توالت قرار دهید. از این صندلی برای قرار دادن حوله یا وسایل دیگر استفاده می‌شود. حتی برای زمانی که والدین، فرزندان کوچک خود را به حمام می‌برند و جایی برای نشستن نیاز دارند، این صندلی بسیار کاربردی خواهد بود. همچنین، به سراغ رنگ‌ها و الگوهایی بروید که سبک اواسط قرن را منعکس می‌کنند، سپس آن را با سر دوش‌ها، شیرآلات و یا حتی انتخاب آینه هماهنگ کنید.

 

سبک مینیمالیست (Minimalist)

سبک های طراحی حمام مینیمال با وان مستطیلی چوبی، کاشی های دیوار و کف سفید و یک دیوار شیشه ای

سبک مینیمالیستی گرایشی از طراحی مدرن است که بر سادگی تمرکز دارد. اگر می‌خواهید ظاهری با دکوراسیون مینیمال داشته باشید، مطمئن شوید که فضای حمام را باز و عاری از هر گونه درهم ریختگی و شلوغی غیر ضروری نگه می‌دارید. برای پنهان کردن وسایل ضروری و لوازم بهداشتی از دید و حفظ ظاهری مینیمال، از کابینت‌ها یا قفسه‌های ذخیره‌سازی استفاده کنید.

 

سبک های طراحی حمام مینیمال با کاشی های سفید، شیرآلات استیل، دیوار شیشه ای و حوله خاکستری لبه وان

هر چه فضا خلوت‌تر باشد، این امکان را دارید تا فضایی خلوت و آرامش‌بخش داشته باشید. اضافه کردن موارد بیشتر، می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد اما از وسوسه اجتناب کنید زیرا این ایده کلی سبک طراح حمام مینیمال را نفی می‌کند. به سراغ کاشی‌ها و کفپوش با الگوهای هندسی بروید و از شیرآلات با طرح ساده استفاده کنید. همچنین، رنگ‌های ساده و خنثی انتخاب خوبی برای سبک مینیمال هستند.

 

سبک التقاطی (Eclectic)

سبک های طراحی حمام التقاطی با وان سفید و نارنجی، مبل نارنجی، کفپوش چوبی، کابینت روشویی طوسی و دو آینه طلایی

طراحی التقاطی می‌تواند به هر چیزی اشاره کند. اما در دنیای دکوراسیون داخلی باید از اصولی پیروی کرد. نکته کلیدی این سبک، در انتخاب رنگ‌های مناسب نهفته است؛ زیرا رنگ‌ها می‌توانند به طراحی حمام زندگی ببخشند یا زندگی را از آن بگیرند! در مورد انتخاب کنتراست‌های مناسب رنگی نیز کمی فکر کنید. برخی از رنگ‌ها ممکن است در نگاه اول ناهماهنگ به نظر برسند، ولی می‌توانند کارساز باشند.

 

سبک های طراحی حمام التقاطی با پرده های آبی، کابینت روشویی مشکی، کاشی های سفید و مشکی و صندلی شبیه دست

این اشتباه را نکنید که من می‌توانم هر سه رنگ را به ‌طور تصادفی کنار هم قرار دهم و به ایجاد ظاهری عالی امیدوار باشم. انتخاب رنگ باید در هماهنگی کامل باشد. برای مثال، رنگ‌های سرمه‌ای با طلایی در هماهنگی قرار دارند. طراحی التقاطی به شما این امکان را می‌دهد که با مواد و بافت‌ها بیشتر از سبک‌های سنتی بازی کنید. از انواع سنگ و چوب و فلزات براق و مات استفاده کنید. بسته به کاربرد و هدف شما، وسایل می‌توانند جدید یا قدیمی، استفاده شده و فرسوده به نظر برسند.

 

سبک آسیایی (Asian)

سبک های طراحی حمام آسیایی با دیوارپوش سنگی و چوبی، کفپوش چوبی، شومینه و روشویی سنگ مرمر سفید

در طراحی حمام‌ها به سبک آسیایی از متریال طبیعی و به طور یکپارچه در طراحی و عملکرد استفاده می‌شود. به عنوان مثال، سنگ و چوب در طراحی حمام اغلب برای کفپوش، انواع سینک ظرفشویی و سایر سطوح استفاده می‌شود. این مدل طراحی حمام با استفاده از سنگ مات یا تراش خورده یا حتی چوب بدون پرداخت زینت داده می‌شود.

در این سبک انگار فضای باز طبیعت به داخل کشیده است. همچنین، این امکان وجود دارد که  عناصر بیشتری مانند آبنما‌ها، گیاهان، باغ‌های صخره‌ای و سایر عناصر طبیعی را به حمام خود اضافه کرد. از نظر رنگ نیز هر آنچه به رنگ‌های طبیعی الهام گرفته از چوب، خاک، برگ درختان، آسمان و غیره وابسته هستند را می‌توان در سبک آسیایی گنجاند.

 

آرت دکو (Art Deco)

سبک های طراحی حمام آرت دکو با کفپوش سفید و مشکی، دو آینه مستطیلی و دو روشویی پایه دار، وان سفید با دیواره مشکی

هنرهای تجسمی و طراحی در سبک آرت دکو با هم ترکیب شده‌اند. این سبک اولین بار قبل از جنگ جهانی اول در فرانسه متولد شد که از نقطه اوج سبک مدرنیستی، استفاده از متریال غنی و صنایع دستی الهام گرفته بود. جنبش کوبیسم به ویژه با استفاده جسورانه از اشکال هندسی بر این سبک تاثیر زیادی گذاشت.

برای حمام‌های با تم آرت دکو، سنگ مرمر یک راه عالی برای قرار گرفتن در مسیر درست است. هر نوع سنگ مرمری از جمله سفید، سیاه، خاکستری یا هر رنگی عالی خواهد بود. از سنگ مرمر روی دیوارها و روی زمین استفاده می‌شود. هنگام استفاده از کاشی، رنگ‌های سفید، زمردی، مشکی یا سرمه‌ای انتخابی عالی برای آرت دکو هستند.

 

سبک های طراحی حمام آرت دکو با کفپوش مشکی، کابینت روشویی قهوه ای، دیوارپوش سفید و قهوه ای و وان بیضی شکل

در این میان، ممکن است متوجه یک الگو شده باشید، اینکه آرت دکو به شدت به سیاه و سفید متکی است و همچنین با استفاده از این رنگ‌ها فرم‌ها و الگوهای هندسی ایجاد می‌کند. همچنین می‌توانید از کاشی‌ها با ظاهر آجری شکل استفاده کنید ظاهری هنری به حمام می‌بخشند. برای داشتن ظاهری چشم‌نوازتر می‌توانید کاغذ دیواری چاپ شده را نیز انتخاب کنید اما مطمئن شوید که کیفیت آن باید به اندازه‌ای باشد که بتواند در برابر رطوبت دائمی حمام مقاومت کند.

 

سبک ساحلی (Beach Style)

سبک های طراحی حمام ساحلی با کفپوش و دیوارپوش سنگی کرم رنگ، دیوارهایی به رنگ آبی فیروزه ای و لوستر کریستالی آویز

اگر می‌خواهید احساس کنید که هر روز در تعطیلات هستید، یک حمام به سبک ساحلی ممکن است برای شما مناسب باشد. این سبک طراحی حمام دارای رنگ‌های آرامش‌بخش و همچنین الگوهای استوایی است که به نظر می‌رسد که شما را درست در یک ساحل زیبای آفتابی قرار داده است. حتی اگر آب و هوا ساحلی نباشد، با این سبک طراحی احساس بودن در ساحل تداعی می‌شود.

این حمام‌ها برای ایجاد حس فضای ساحل از رنگ دریا، آسمان و ماسه الهام می‌گیرند. شما می‌توانید از طیف رنگ‌های آبی (روشن، کلاسیک، سرمه‌ای و غیره) به همراه رنگ‌های ماسه‌ای (کرمی یا قهوه‌ای) استفاده کنید. برای القای حسی متفاوت می‌توانید از رنگ سبز و مرجانی که الهام گرفته از سواحل استوایی هستند، استفاده کنید.

 

سبک مزرعه‌ای (Farmhouse)

سبک های طراحی حمام مزرعه ای با کفپوش پارکت، کابینت های سفید، آینه های گرد، وان سفید و اکسسوری های مشکی و رنگ چوب

هیچ پیش نیازی برای طراحی حمام به سبک مزرعه‌ای وجود ندارد. حتی اگر در یک مزرعه واقعی زندگی نمی‌کنید، دلیلی وجود ندارد که از حس روستایی این سبک حمام لذت نبرید. این سبک ما را به یاد زندگی در مزرعه می‌اندازد، زمانی که فناوری وجود نداشت و حمام کردن روزانه به عنوان نقطه مهم روز بعد از یک روز کاری سخت محسوب می‌شد.

شما هنوز هم می‌توانید همه این کارها را انجام دهید. در حمام کتاب بخوانید، اطراف خود را با شمع احاطه کنید و از بودن در وان لذت بسیار ببرید. یک صندلی توالت چوبی با کیفیت و سایر عناصر تاکیدی چوبی به فضای حمام شما، گرما و شخصیت می‌بخشند. حمام خانه‌ها به سبک مزرعه‌ای نیز می‌توانند بسیار کاربردی باشند. بسیاری از تولیدکنندگان تقاضا برای این نوع طراحی حمام را درک می‌کنند. بنابراین وان، توالت، شیرآلات، سینک ظرفشویی و سایر وسایلی را به صورت مزرعه‌ای تولید می‌کنند.

 

سبک صنعتی (Industrial)

سبک های طراحی حمام صنعتی با وان مشکی، روشویی بتنی، پنجره های مستطیلی بلند و شیرآلات برنزی

حمام صنعتی شبیه به یک اتاق ناتمام است اما درجه‌ای از ظرافت همراه با ظاهری خام که حال و هوای مینیمالیستی تداعی می‌کند را در خود دارد. میز توالت بتنی و لوله‌های فلزی روکار، ماهیت اصلی حمام صنعتی را تشکیل می‌دهند. شما نیز این امکان را دارید که عناصر تاکیدی را به فضای حمام خود اضافه کنید؛ اما باید آن‌ها را به حداقل برسانید تا عناصر صنعتی بدرخشند و نقطه کانونی اتاق باشند.

راز اصلی سبک طراحی صنعتی در این است که توجه را به عناصر خام جلب کنیم و بقیه چیزها را در پس‌زمینه نگه داریم. این مهم می‌تواند سقف‌های چوبی، محفظه شیشه‌ای دوش با قاب فلزی یا لوله‌های برنجی باشند. دستیابی به این نتایج به شما یک طرح صنعتی فوق‌العاده زیبا و ابتکاری می‌دهد.

 

سبک مدیترانه‌ای (Mediterranean)

سبک های طراحی حمام مدیترانه ای با دیوارهای سفید و آبی، آینه مستطیلی، وان و روشویی سفید و شیرآلات نقره ای

طراحی مدیترانه‌ای از سبک زندگی راحت، معمولی و آرامی که معمولاً در خانه‌های نزدیک دریای مدیترانه مشاهده می‌شود، الهام می‌گیرد. کشورهایی مانند اسپانیا، ترکیه و یونان به داشتن سبک زندگی بدون نگرانی، با سبک‌های التقاطی که بخشی از سبک بوهمی و بخشی از خانه ساحلی هستند، شهرت دارند.

با گذشت زمان، طرح‌ این سبک‌ها (التقاطی، ساحلی و سبک بوهو) با هم ترکیب شدند و سبکی منحصر به فرد به نام سبک مدیترانه‌ای را ایجاد کرده‌اند. از رنگ‌هایی که به طور طبیعی از مدیترانه الهام گرفته شده‌اند، مانند رنگ‌های عمیق اما گرم زمینی، قرمز زنگ زده و قهوه‌ای و رنگ‌های آفتابی مانند زرد، سفید، فیروزه‌ای و آبی می‌توانید در حمام مدیترانه‌ای خود استفاده کنید.

 

سبک روستیک (Rustic)

سبک های طراحی حمام روستیک با دیوارپوش چوبی، کابینت روشویی چوبی و روشویی مشکی با چراغ های آویز

حمام‌هایی به سبک روستیک یا روستایی، فضایی از ظرافت، آرامش و آسودگی را القا می‌کنند. آن‌ها ما را به یاد روزهای گذشته می‌اندازند، اما در عین حال کارایی سبک مدرن را تداعی می‌کنند. برای داشتن این اثر از دوش فلزی، وان، سینک و حوض‌های مسی استفاده کنید. این وسایل را با کانترها، منسوجات، کابینت‌ها و شیرآلاتی که احتمالاً در بازارهای روستایی وجود دارند، پیدا خواهید کرد.

برای دستیابی به ظاهر روستایی خوب، لازم نیست تمام تلاش خود را بکنید که یک حمام کاملاً روستایی داشته باشید. هدف این است که این سبک طراحی حمام به حالت تمیز و خام به نظر برسد. با رفتن به بازار وسایل عتیقه و خرید اقلام چوبی دست‌ساز، تبدیل حمام به سبک روستایی کاری آسان است.

 

سبک اسکاندیناوی (Scandinavian)

سبک های طراحی حمام اسکاندیناوری با کفپوش و شلف روشویی چوبی، دیوارهای سفید، دیوار شاخص میکروسمنت، وان سفید و آینه مستطیلی

خطوط تمیز، رنگ‌های خنثی، مواد طبیعی و عناصر تاکیدی شخصی (وسایل دکوری شبیه به حیوانات) از ویژگی‌های بارز طراحی اسکاندیناوی هستند. هدف همه این‌ها، دستیابی به سادگی و کاربردی بودن بدون چشم‌پوشی از زیبایی است. برای دستیابی به یک حمام با تم نوردیک (نام دیگر کشورهای اسکاندیناوی)، از مبلمان ساخته شده از پوست حیوانات و چوب طبیعی استفاده کنید.

داشتن چندین گیاه زیبا نیز می‌تواند به فضای حمام زندگی ببخشد. از گلدان‌های چوبی با گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. همچنین، دیوارهای خود را نیز فراموش نکنید. آویزان کردن یک تابلوی نقاشی یا وسیله تزئینی ساده، می‌تواند بدون تلاش زیاد به بافت ملموس حمام شما ظاهری اسکاندیناوی بیافزاید.

 

سبک جنوب غربی (Southwestern)

سبک های طراحی حمام جنوب غرب با کابینت روشویی چوبی، سه آینه مستطیلی، وان با دیواره سنگی کرم و نورپردازی دیواری

برای تم جنوب غربی، از رنگ‌هایی استفاده کنید که بیابان را منعکس می‌کنند که تقریباً شامل تمام سایه‌های قهوه‌ای هستند. به کاکتوس و سایر عناصر موجود در بیابان نیز فکر کنید. این به معنای استفاده از رنگ‌های فیروزه‌ای، نارنجی، قرمز تیره، سبز و زرد روشن است. اگر فکر می‌کنید که این رنگ‌ها خیلی تند هستند، حق با شماست. با استفاده صحیح از رنگ‌های خنثی مانند کرمی و قهوه‌ای در ترکیب با رنگ‌های اصلی، می‌توانید ظاهر ظریف جنوب غربی را ایجاد کنید.

 

سبک های طراحی حمام جنوب غربی با کاشی های آبی و نارنجی طرحدار برای کف و دیوارها و سه پنجره طاق مانند بالای وان

این سبک همچنین شامل کاشی‌ها و سرامیک‌هاییست که رنگ ‌آمیزی درخشانی دارند و احساس اصیل بودن را تداعی می‌کنند. با استفاده از کاشی‌های منحصر به فرد بر روی دیوارهای خود می‌توانید حس جنوب غربی را افزایش دهید. 

برای بهبود این فضا، اقلامی را پیدا کنید که با تم رنگ و طرح فضا هماهنگ هستند. این اقلام می‌توانند شامل پرده حمام، حوله، ظرف صابون، وسایل روشنایی و قاب عکس باشند. از فرش‌ها و سفال‌های بومی، گیاهان کاکتوس گلدانی و شمع‌های معطر نیز برای ایجاد ظاهری منحصر به فرد در سبک طراحی حمام خود بهره بهره ببرید.

 

سبک تلفیقی (Transitional)

سبک های طراحی حمام تلفیقی با کفپوش چوبی، کابینت روشویی سفید، محفظه دوش شیشه ای با فریم مشکی و دو دیوارکوب مشکی

اصطلاح تلفیقی بین سبک‌های معاصر و سنتی قرار دارد. این سبک فضایی را ایجاد می‌کند که هم ایمن است و هم زیبا؛ و برای بهبود راحتی افرادی که از حمام استفاده می‌کنند، طراحی شده است. این ویژگی برای افراد مسن و کسانی که توانایی محدودی دارند، ایجاد شده است. امروزه، صاحبان خانه و طراحان به طور یکسان ویژگی‌های لوکس را در حمام‌های تلفیقی ترکیب می‌کنند تا ظاهری منحصر به فرد ایجاد کنند. با افزودن سونا، وان، دیوارهای زیبا به همراه لوستر در دکوراسیون داخلی به سبک تلفیقی، بیشتر شبیه یک اسپا خواهد بود.

 

سبک گرمسیری (Tropical)

سبک های طراحی حمام گرمسیری با دیوارها و سقف سفید، پنجره سقفی و دیوار شیشه ای و وان سفید در میان گیاهان طبیعی سبز

مناطق استوایی، برای بسیاری آرزوی یک تعطیلات لذت‌بخش است. پس تعجب‌آور نیست که به دنبال یک سبک طراحی گرمسیری در خانه خود باشید. موضوع اصلی در این سبک طراحی حمام، آرامش و تمرکز بر استفاده از عناصر طبیعت و فضای باز است. با این حال، این سبک پر جنب و جوش است اما هیچ رنگ تند یا درخشانی در آن به کار گرفته نمی‌شود.

در مبلمان حمام معمولا از پارچه‌هایی مانند بامبو، چوب ماهون، گل سرخ، چوب خیزران و ساج استفاده می‌شود. در حالی که اکثر طراحان استدلال می‌کنند که استفاده از چوب در طراحی حمام خوب نیست؛ اما نوع خاصی از چوب‌ها که در بالا معرفی کردیم، در محیط‌های مرطوب نسبتاً خوب عمل می‌کنند. همچنین، با افزودن گیاهان و سرسبزی زیاد، می‌توان فضا را مطبوع نگه داشت.

 

سبک اروپایی (European)

سبک های طراحی حمام اروپایی با کفپوش چوبی، محفظه دوش شیشه ای، کابینت روشویی خاکستری و وان سفید و چراغ های دیوارکوب

جای تعجبی ندارد که چرا سبک طراحی اروپایی در سال‌های اخیر بازگشتی قوی داشته است. اگر فضای محدودی دارید، این امکان برای شما هست که از این سبک نهایت استفاده را ببرید. حمام‌های اروپایی یک چیز مشترکی دارند، اینکه یک عنصر مرکزی از یک دوره زمانی خاص مانند دوران باروک را در خود دارند.

شما می‌توانید از روشویی سنگی فرانسوی یا آینه باروک استفاده کرده و آنها را به نقطه کانونی حمام تبدیل کنید. این اقلام ظاهری متمایز دارند که توجه هر کسی که وارد حمام می‌شود را به خود جلب می‌کنند. در عین حال، این اقلام این توهم را ایجاد می‌کنند که شما به سال‌های اوج هنر اروپایی بازگشته‌اید (اوایل قرن 19)

 

سبک ژاپنی سنتی (Traditional Japanese)

سبک های طراحی حمام سنتی ژاپنی با کفپوش، وان و چهارپایه چوبی، پنجره سقفی و گیاه طبیعی

حمام‌های ژاپنی دارای مواد طبیعی زیاد مانند چوب و سنگ هستند. با استفاده از آبنما‌ها و باغ‌های صخره‌ای و همچنین فضای سبز، اتصال به فضای بیرون بسیار قوی است. وقتی صحبت از مبلمان می‌شود، به سراغ چوب با کیفیت بروید تا ظاهر طبیعی حمام را بهبود ببخشد. ژاپنی‌ها مبلمان مستحکم را با هدف کاربردی بودن و در عین حال زیبایی آرامش بخش دوست دارند.

حمام‌های ژاپنی شبیه به اکثر طرح‌های آسیایی از یک جریان باز پیروی می‌کنند. برای رسیدن به این هدف باید از دیوارهای کم ارتفاع به مانند پارتیشن متحرک برای تقسیم فضا استفاده کرد. اگر این امکان را دارید به جای دیوار از شیشه استفاده کنید. یک کابین دوش شیشه‌ای در دل دیوارها، سقف و کفپوش چوبی مانند کفپوش تاتامی فوق‌العاده خواهد بود. طولی نمی‌کشد که احساس می‌کنید در یک خانه محلی در توکیو هستید.

 

سبک نیویورکی (New York)

سبک های طراحی حمام نیویورکی در اتاق خواب با محفظه دوش شیشه ای، کابینت روشویی چوبی و آینه مستطیلی

زندگی در یک آپارتمان در منهتن، قدم زدن در خیابان‌ها در شب و توجه به فرهنگ بزرگ شهر نیویورک، همه رویای زندگی در این شهر را دارند. این رویا باعث شده است که بسیاری از صاحبان خانه و طراحان، احساس یک خانه واقعی در نیویورک را در کشور خود تجربه کنند. 

سبک طراحی حمام نیویورکی بر پایه استفاده از یک پالت تک رنگ با تمرکز بر رنگ سفید است. ایده اصلی این است که نور را با استفاده از رنگ سفید منعکس کنیم تا توهمی از فضا ایجاد شود زیرا اکثر آپارتمان‌های نیویورک فضای محدودی دارند.

 

سبک های طراحی حمام نیویورکی با تم سفید و مشکی، محفظه دوش شیشه ای، آینه بیضی و دو چراغ آویز

برای استفاده از این ایده در حمام، میله و پرده حمام را بردارید و با شیشه شفافی آن را بپوشانید. اگر اتاق دوش شیشه‌ای باشد، به سبک نیویورکی نزدیک شده‌ایم. حتی اگر محفظه و درب دوش بدون قاب باشد، زیبایی فضای حمام دوچندان می‌شود. این امر زیبایی‌شناسی یک پلان طبقه باز را تقلید می‌کند و اجازه می‌دهد تا مناظر پانوراما کاملی داشته باشید و توهم فضای بزرگ‌تر را ایجاد کنید. با حفظ رویکرد مینیمالیستی در دکوراسیون، این سبک طراحی حمام را با شیرآلات کرومی بیشتر تقویت کنید.

 

سبک مراکشی (Moroccan)

سبک های طراحی حمام مراکشی با کابینت روشویی چوبی، وان و روشویی سفید، دو آینه با لبه گرد و شیرآلات طلایی

شما می‌توانید با استفاده از الگوهای شرقی روی کاشی‌ها، فرش‌های رنگارنگ، سینک‌های موزاییکی و فانوس‌های شمعی، ظاهر حمام خود را به سبک مراکشی تزئین کنید. تصور غلط و رایج این است که برای مراکشی بودن یک فضا، فقط به رنگ‌های روشن نیاز دارید اما این همیشه درست نیست! همچنین می‌توانید با استفاده از رنگ‌های آبی، سفید، سبز، قرمز، خاکستری روشن و حتی طلایی و مشکی، حمام مراکشی را زنده کنید.

 

سبک های طراحی حمام مراکشی با کاشی های سبز، وان و روشویی سفید، چراغ های آویز و محفظه دوش شیشه ای

به سراغ مبلمان چوبی، پرده‌هایی با پارچه‌های باکیفیت شرقی بروید. اگر رنگ‌های تند را ترجیح می‌دهید، هیچ محدودیتی برای تغییر رنگ پالت شما وجود ندارد. از منظر بازسازی منزل، از درهای قوسی شکل برای تقلید از خانه‌های سنتی مراکشی استفاده کنید. همچنین، فانوس‌ها را آویزان کنید یا روی زمین بگذارید. فضا را با آینه‌های آراسته، شمع‌ها و سینک‌های کاسه‌ای رنگ شده تزئین کنید. رنگ سبز نیز می‌تواند برای این سبک عالی باشد.

 

کلام آخر

سبک های طراحی حمامی با کاشی های سبز و سفید، کفپوش قهوه ای، روشویی سفید و آینه با قاب طلایی

انواع سبک‌های طراحی حمام را در بالا توضیح دادیم، اکنون می‌توانید بهترین سبک طراحی را برای حمام منزل خود انتخاب کنید. اما چیزی که باید مورد توجه قرار دهید، هماهنگی سبک طراحی حمام با دیگر فضاهای منزل است. اگر دکوراسیون خانه را به سبک سنتی تزئین کرده‌اید، حمام نیز باید دارای سبک سنتی باشد. با این حال، باید بدانید که اینکه طراحی داخلی حوزه بسیار تخصصی است، بنابراین برای انتخاب بهترین سبک دکوراسیون حمام، بهتر است با طراحان داخلی و متخصصان این حوزه همکاری داشته باشید.