12 سبک برای دکوراسیون آشپزخانه + اصول طراحی و نکات مهم

آشپزخانه ای به سبک craftsman با کف چوبی

قلب تپنده هر خانه، آشپزخانه آن است. آشپزخانه عنصر جدایی‌ناپذیر هر خانه و آپارتمانی است. برای فردی که به آشپزی علاقه زیادی دارد، هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از داشتن یک آشپزخانه مجهز و زیبا نیست.‌ آشپزخانه شما میزبان طیف وسیعی از کارهای مهم روزمره است، بنابراین هم باید سخت کار کند و هم خوب به نظر برسد. این مکان فقط مختص به آشپزی کردن نیست؛ بلکه جایی است که شما در آن صبحانه می‌خوردید و گفتگوهای گرمی را با خانواده خود تجربه می‌کنید. بنابراین، طراحی آشپزخانه و نوع چیدمانی که برای این مکان در نظر می‌گیرید، بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

سوالات متداول:

انواع سبک‌های طراحی آشپزخانه کدامند؟

سبک‌های روستایی، کلاسیک، مدرن، مینیمال، روستیک، تلفیقی، صنعتی، اسکاندیناوی، شابی شیک، هالیوودی، مدیترانه‌ای و چینی، انواع سبک‌های طراحی آشپزخانه می‌باشند.


در طراحی آشپزخانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. انتخاب سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه 2. توجه به ابعاد آشپزخانه 3. جنس و رنگ کابینت‌ها 4. چیدمان مبلمان 5. نورپردازی 6. ترکیب رنگ در فضای آشپزخانه 7. ایمنی 8. استفاده از وسایل و لوازم مرغوب

 

سبک های طراحی آشپزخانه با جزیره چوبی و رویه سفید با صندلی های مدرن مشکی رنگ

از این رو، ما در این مقاله سعی داریم مطالبی را در رابطه با سبک‌های آشپزخانه و ویژگی‌های آن‌ها، در اختیار شما علاقمندان قرار دهیم. اگر در حال برنامه‌ریزی برای بازسازی آشپزخانه یا طراحی یک آشپزخانه جدید هستید، این نکات به شما کمک می‌کنند تا فضایی را که دوست دارید ایجاد کنید. با ما همراه باشید.

 

اصول طراحی آشپزخانه را بشناسید

سبک های طراحی آشپزخانه با کابینت های سفید، دیوار های زرد و چهارپایه چوبی

در اکثر آشپزخانه ها یک سه ضلعی اصلی وجود دارد که برای عملکرد بهتر، باید رعایت شود. به این مثلث، مثلث کار گفته می‌شود  که سه ضلع آن عبارتند از:

 • یخچال 
 • سینک ظرفشویی
 • اجاق گاز

 

سبک های طراحی آشپزخانه با جزیره و کابینت های خاکستری، رویه سفید و کفپوش چوبی

گاهی با توجه به کم بودن متراژ و عرض خانه، این مثلث در آشپزخانه به شکل یک مستطیل باریک و به صورت خطی طراحی خواهد شد. اما به طور کلی در طراحی آشپزخانه‌ خطی و ال شکل، باید به مثلث کار توجه ویژه‌ای داشته باشید. برخی از نکاتی که هنگام اعمال مثلث کار باید به آن توجه داشته باشید، عبارتند از:

 • قرار ندادن اجاق گاز کنار پنجره: با باز بودن پنجره، باد ممکن است باعث خاموش شدن شعله شود.
 • قرار ندادن یخچال کنار اجاق گاز: اجاق گاز گرما ساطع می‌کند که باعث افزایش مصرف برق یخچال می‌شود، چرا که سعی می‌کند دمای خود را حفظ کند.
 • یخچال نباید کنار پنجره بایستد: آفتاب آن را گرم می‌کند و انرژی زیادی مصرف می‌شود.

 

نکاتی هنگام طراحی اصولی یک آشپزخانه

سبک های طراحی آشپزخانه با تم سفید، کابینت های سفید با بخش های چوبی و یراق استیل

 • توجه به رنگ‌بندی: بهتر است از آشپزخانه‌هایی با طراحی تمام سفید، فقط به دلیل این که هنگام پخت و پز سریع کثیف می‌شوند، اجتناب کنید.

 آشپزخانه‌هایی با دکوراسیون سفید، نیاز به تمیز کردن مداوم داشته و نیاز به نگهداری زیادی دارند. اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید از سایه‌های روشن استفاده کنید.

 از این گذشته، سایه‌ها و کابینت تیره‌، گرمای بیشتری را به خصوص در هنگام تابستان جذب می‌کنند. شما همیشه می‌توانید ترکیبی از این دو را برای حفظ هماهنگی کلی آشپزخانه خود انتخاب کنید.

 

سبک های طراحی آشپزخانه با جزیره طوسی، سه چهارپایه فلزی و دو لوستر آویز فلزی طلایی

 • تهویه مناسب: آشپزی فعالیتی است که گرمای زیادی را تولید می‌کند. اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه شما دارای تهویه کافی است.

 اکثر آشپزخانه‌ها دارای دودکش یا فن اگزوز برای استخراج بخار پخت و پز هستند. در حالت ایده‌آل، باید یک در، در آشپزخانه وجود داشته باشد که به بالکن و یا یک فضای باز ختم می‌شود. این باعث می‌شود که هوای تازه وارد آشپزخانه شود و اطمینان حاصل شود که دود پخت و پز در خانه شما جمع نمی‌شود. استفاده از پنجره در پشت انواع سینک ظرفشویی، جهت تهویه هوا و نوردهی کافی، گزینه بسیار مناسبی است.

 

سبک های طراحی آشپزخانه با کابینت‌ها و بین کابینتی سفید، جزیره سرمه‌ای و دو چراغ آویز طلایی

 • نورپردازی آشپزخانه: هیچ نوری نمی‌تواند نور طبیعی را که از پنجره می‌تابد و آشپزخانه را روشن کند، شکست دهد.

 با این حال، شما باید مطمئن شوید که آشپزخانه برای عصرها و شب‌ها نیز، روشنایی کافی دارد. آشپزخانه اتاقی است که در آن نمی‌توانید نور ضعیفی داشته باشید. موضوع فقط طراحی و فضای خوب نیست. هنگام کار با چاقوهای تیز و سایر ابزار آشپزخانه، نورپردازی مناسب می‌تواند ایمنی کار شما را بالا ببرد. 

 

سبک های طراحی آشپزخانه با کفپوش چوبی، جزیره و کابینت های طوسی و دو چراغ آویز سفید

علاوه بر این، هرچه نور بیشتری در اتاق داشته باشید، بهتر می‌توانید عناصر طراحی خود را به رخ بکشید. اتاق‌ها به طور کلی به سه نوع نور نیاز دارند:

 • روشنایی عمومی برای روشنایی عمومی
 • روشنایی وظیفه‌ای
 • نورپردازی تاکیدی

بهتر است از چراغ‌های آویزان برای زیبایی و عملکرد بهتر آشپزخانه خود استفاده کنید. چراغ‌های LFD که امروزه نیز محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند، با قرار گرفتن در زیر کابینت‌ها، نور زیبایی را در آشپزخانه ایجاد می‌کنند. 

 

سبک های طراحی آشپزخانه با کابینت آبی روشن و جزیره، دو چراغ آویز سفید و طلایی و صندلی های مشکی

 • ایمنی: وقتی صحبت از آشپزخانه می‌شود، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در نظر بگیرید، ایمنی آن است! از لوله‌‌های گاز گرفته تا لبه‌‌های تیز میزها، باید برای ایمن نگه داشتن آشپزخانه خود، چیدمان درست و ایمنی را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که حتی کفپوشی که انتخاب می‌کنید نیز لغزنده نباشد.
 • هماهنگی عناصر آشپزخانه: در طراحی‌های داخلی، طراحان همیشه سعی بر این دارند که وسایل و عناصر را تا حد امکان با یکدیگر ست و هماهنگ کنند. استفاده درست از رنگ‌ها و ترکیب آن‌ها با دیگر جزئیات، می‌تواند محیطی زیبا و منظم ایجاد کند. در طراحی کابینت آشپزخانه‌ کوچک با طراحی پلان باز، بهتر است از متریال و طراحی‌هایی با سبک روشن و سفید استفاده کنید.

 

سبک های طراحی آشپزخانه با کابینت سفید و ستون های چوبی و دستگیره‌های طلایی

 • استفاده از وسایل مرغوب: همیشه سعی داشته باشید که از وسایل کمتر اما با کیفیت و پرکاربرد استفاده کنید. همواره کیفیت را به جای کمیت در اولویت قرار دهید. هنگام طراحی داخلی آشپزخانه، تمام عناصر و وسایل را از لحاظ مقاومت و کیفیت، عدم لغزندگی و خطراتی چون آتش‌سوزی و یا مقاومت در برابر رطوبت بررسی کنید.

 

انواع سبک‌های دکوراسیون آشپزخانه از ساده تا تجملاتی

سبک های طراحی آشپزخانه‌ای روستایی با کابینت های کرم رنگ و کفپوش سرامیک

همان‌طور که گفته شد، امروزه سبک‌های زیادی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای طراحی آشپزخانه و چیدمان درست آن استفاده کرد. هر یک از این سبک‌ها، و‌یژگی‌ها و خصوصیات خاص خود را دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

سبک روستایی

سبک های طراحی آشپزخانه روستایی با سقف چوبی، جزیره و کابینت های طوسی

این سبک جذابیت و زیبایی خاصی برای تمام افراد، به ویژه دوستداران طبیعت دارد. متریال آن عمدتا از چوب طبیعی و یا کاه‌ گل است. در این طراحی از رنگ‌های زیادی استفاده می‌شود. در سبک روستایی آشپزخانه، پنجره‌ها به وسیله پرده‌ آشپزخانه با طرح‌های رنگارنگ پوشش داده می‌شوند.

کابینت‌ها، خصوصا کابینت‌‌های بالایی، برای دسترسی آسان‌تر، بدون درب ساخته می‌شوند. استفاده از پارکت‌های چوبی، لمینت و سرامیک، بهترین گزینه در انتخاب کفپوش آشپزخانه است. به طور معمول، در این آشپزخانه‌ها به جای تزئینات مدرن، از صنایع دستی و طبیعی استفاده می‌شود.

 

سبک کلاسیک

سبک های طراحی آشپزخانه‌ای کلاسیک با جزیره و کابینت های طوسی، صندلی های چوبی و دو چراغ آویز

آشپزخانه‌ کلاسیک و یا سنتی جزء پیشرفت‌‌های اولیه بشر در زمینه طراحی داخلی و زیبا‌سازی فضا محسوب می‌شود. در قرن‌های ۱۸ الی ۲۰ میلادی، مردم غرب پس از گذشت جنگ جهانی دوم و آزادی بسیاری از برده‌ها و شاغل شدن زنان، جهت سهولت به این سبک آشپزخانه‌ها روی آوردند. متریال بکار رفته در این سبک‌ها عموما چوب و سنگ است. در این نوع سبک، برای زیباتر شدن فضای آشپزخانه، از جزئیات بسیار زیادی استفاده می‌شود.

 

سبک مدرن

سبک های طراحی آشپزخانه مدرن با کابینت و جزیره چوبی و صندلی های چرخشی مشکی

شاید بتوان گفت که این طراحی، یکی از بهترین سبک‌های طراحی آشپزخانه است. درطراحی مدرن آشپزخانه، اثری از دکورهای آنچنانی نیست و همه چیز در سادگی کامل طراحی شده است. این سبک در چند دهه اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. آشپزخانه‌هایی به سبک مدرن، بسیار براق، ساده و شفاف هستند. وجود نظم در این سبک از آشپزخانه بسیار مهم و حائز اهمیت است. پالت رنگی به کار رفته در این سبک، عمدتا از رنگ‌های خنثی و روشنی چون نقره‌ای، سفید، کرمی، طوسی و… تشکیل می‌شود.

در این نوع طراحی، عمدتا عناصری چون فلز، شیشه و سنگ به چشم می‌خورد. کابینت‌های به کار رفته در آشپزخانه مدرن بسیار ساده بوده و عموما بدون قاب و بدون دستگیره هستند. سبک مدرن در قرن بیستم رواج یافته و شباهت بسیار زیادی به سبک مینیمال دارد.

 

سبک مینیمال

سبک های طراحی آشپزخانه مینیمال با کابینت و جزیره سفید، کفپوش چوبی و صندلی های چوبی فلزی

آشپزخانه‌‌ها به دلیل وسایل و ابزارهای زیادی که دارند، کمی شلوغ به نظر می‌رسند. در سبک مینیمال، خبری از شلوغی نبوده و بسیار تمیز و خلوت طراحی می‌شود. لوازم آشپزخانه همگی در شلف داخل کابینت‌ها قرار می‌گیرند و بیرون از کابینت ابزار برقی و وسایل خاصی دیده نمی‌شود.

ترکیب رنگ در دکواسیون داخلی به سبک مینیمال معنای خاصی ندارد؛ چرا که در این سبک تنها از یک و یا دو رنگ خنثی و متضاد مثل سیاه و سفید، استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که سبک مینیمال الهام گرفته شده از سبک اسکاندیناوی است!

 

سبک روستیک

سبک های طراحی آشپزخانه روستیک با پنجره‌های چوبی، کابینت های سفید و صفحه رویی مشکی

سبک روستیک که به آن سبک کلبه‌ای نیز گفته می‌شود، از جمله سبک‌های محبوب و پرطرفدار در چیدمان آشپزخانه است. این سبک حسی همراه با راحتی، بی‌ریایی، صداقت و یکرنگی دارد. وسایل و ظروف قدیمی، یکی از ویژگی‌های اصلی و بارز این سبک هستند. استفاده از تزیینات آجری، دیوارهای سنگی و سقف چوبی، در واقع نشان‌دهنده یک آشپزخانه روستیک هستند. در این سبک، از متریال‌های با کیفیت و مرغوب استفاده می‌شود. رنگ کابینت‌‌ها عمدتا سفید مایل به کرم و یا از طرح چوب با دکوراسیون فیروزه‌ای استفاده می‌شود. روستیک به معنای رنگ و رو رفته است. در طراحی روستیک، ظاهر فلزات و چوب‌ها، به دلیل ایجاد فضایی قدیمی، زنگ‌زده و پوسیده‌اند. 

 

سبک صنعتی

سبک های طراحی آشپزخانه صنعتی با کفپوش چوبی، دیوارهای آجری و چراغ آویز فلزی مشکی

سبک صنعتی با وجود استفاده از متریال‌های سخت و خشن، طرفداران زیادی دارد. در این سبک نیز همانند سبک مدرن، از رنگ‌های خنثی استفاده زیادی می‌شود. قفسه‌ها در این نوع طراحی، معمولا بدون در هستند و در برخی موارد، آن‌ها را با شیشه پوشش می‌دهند. متریال بکار رفته در این سبک کاملا متفاوت، خاص و بسیار متنوع است. قفسه‌ها از فولاد ضد زنگ تهیه می‌شوند و دیوارهای آن با استفاده از آجرهای قرمز پوشیده می‌شوند. ساختار بتنی و سیمانی سبک صنعتی، جذابیت آن را چندین برابر می‌کند. 

 

سبک های طراحی آشپزخانه صنعتی با میز ناهارخوری چوب و فلز و چراغ آویز های فلزی مشکی

این سبک خاص، در ابتدا برای کارخانه‌جات بسیار قدیمی پیشنهاد شد و بعدها به محلی برای زندگی تبدیل شد. سینک این نوع آشپزخانه از سنگ‌های طبیعی مرمر که بسیار مقاوم و با کیفیت هستند، ساخته می‌شود. برای نورپردازی در این سبک عمدتا از چراغ‌های فلزی و یا تیره استفاده می‌شود. صندلی‌های به کار رفته در این سبک غالبا بلند و فلزی هستند که از آن‌ها در کنار بار آشپزخانه استفاده می‌شود.

 

سبک تلفیقی

سبک های طراحی آشپزخانه با کابینت ها و جزیره سبز، سقف شیروانی و دیوار های سفید

سبک تلفیقی از عناصر و اجزای مختلفی ساخته می‌شود. در این سبک، توجه به ترکیب رنگ‌ آشپزخانه و نحوه قرارگیری وسایل مختلف در کنار یکدیگر، حرف اول را می‌زند. در غیر این صورت نوعی آشفتگی و هرج و مرج در طراحی فضا روی خواهد داد.  سبک تلفیقی در واقع ترکیبی از سبک‌های مختلف است؛ به همین دلیل نمی‌توان ویژگی و خصوصیات خاصی را برای این سبک بیان کرد. به طور کلی، می‌توانید برای زیباتر کردن فضا، از سبک‌های دیگری چون مدرن و روستیک نیز در آشپزخانه خود استفاده کنید.

 

سبک اسکاندیناوی

سبک های طراحی آشپزخانه اسکاندیناوی با کفپوش چوبی، کابینت های سفید و دیوارکوب های طلایی

سبک اسکاندیناوی شباهت زیادی به سبک مینیمال دارد. در ساخت آن عمدتا از مواد طبیعی استفاده می‌شود. خطوط یکدست و مدرن به همراه شکل و ظاهری طبیعی از جمله ویژگی‌‌های این نوع طراحی است. در این سبک از کفپوش‌های چوبی استفاده می‌شود. در طراحی اسکاندیناوی آثار هنری کاربرد بسیار زیادی داشته و جذابیت خاصی را در محیط ایجاد می‌کنند. نورپردازی درست و مناسب در این سبک بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

 

سبک شابی شیک « shabby chic »

سبک های طراحی آشپزخانه شابی شیک با تم سفید و قفسه دیواری با بشقاب‌های سفید و طرح های مشکی

شاید سبک «شبی شیک» چندان برای شما آشنا نباشد. در واقع این سبک، چیدمانی همانند دکوراسیون کاخ‌ها دارد. چرا که درساخت آن از وسایل آنتیک و عتیقه برای تزیین و طراحی محیط استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که شباهت‌هایی نیز به سبک روستیک دارد. عناصر آن در عین ظرافت به کار می‌روند و عموما در طیف‌های رنگی روشن هستند.

 

سبک هالیوودی

سبک های طراحی آشپزخانه هالیوودی با کفپوش و کابینت و جزیره چوبی با رویه شیشه ای و صندلی های سورمه ای

از دیگر سبک‌های خاص که طرفداران زیادی دارد، سبک هالیوودی است. این سبک در دهه ۱۹۳۰ و در پی سینمای هالیوود به وجود آمد. سبک هالیوودی بسیار تجملاتی بوده و بسیار دقیق طراحی شده است. در این سبک، از پالت‌های رنگی قرمز، آبی، زرد قناری، سفید، سیاه و رنگ سبز در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. برای چیدمان آشپزخانه، از وسایل پر زرق و برق، لاکچری و لوکس استفاده می‌شود.

 

سبک مدیترانه‌ای (ایتالیایی)

سبک های طراحی آشپزخانه مدیترانه‌ای با کفپوش شطرنجی، کابینت سفید و دیوارپوش سبز

سبک مدیترانه‌ای طراحی خاصی دارد. به طور معمول کاشی‌ آشپزخانه در سبک مدیترانه‌ای به صورت دست‌ساز و از هنر دست ساخته و اجرا می‌شوند. ‌در این سبک، هود باید عرض و پهنای زیادی داشته باشد. ابزارهای آشپزی در این سبک، مانند سبک مینیمال، توکار بوده و در کابینت‌‌های چوبی جای می‌‌گیرند.

 

سبک چینی

سبک های طراحی آشپزخانه به سبک چینی با کابینت طرح سنتی قرمز و قهوه ای و پنجره های طرحدار

در سبک چینی، عمدتا از زرد، آبی و رنگ قرمز در دکوراسیون استفاده می‌شود. این طراحی با نقش و نگارهای زیبایی که از طبیعت دارد، انرژی و جذابیت زیادی را به آشپزخانه می‌بخشد‌. از ویژگی‌های بارز این سبک، می‌توان به نقش‌هایی مانند برگ‌ها، ماهی‌ها، درختان، حیوانات و … اشاره کرد. گرچه سبک‌های دیگری چون مینیمال و مدرن امروزه در کشور چین محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند، اما هنوز هم سبک‌های سنتی جلوه خاص و فوق‌العاده ای را از خود به نمایش می‌گذارند.  سبک چینی می‌تواند خیلی سریع و عالی با دیگر سبک‌ها ترکیب شده و آشپزخانه شما را به فضایی حیرت‌آور تبدیل کنند!

 

جمع‌بندی: راهنمای انتخاب سبک دکوراسیون مناسب آشپزخانه 

سبک های طراحی آشپزخانه سنتی با صندلی های فلزی چوبی، دیوارهای آجری و کفپوش چوبی

همان‌طور که مشاهده کردید، در این مقاله سبک‌های زیادی برای آشپزخانه بررسی و ارائه داده شد. امیدواریم که با استفاده از این مقاله بتوانید آشپزخانه خود را به بهترین شکل طراحی و چیدمان کنید. ممنونیم که تا این قسمت از مطلب با ما همراه بودید.