صفر تا صد طراحی نمای ساختمان ویلایی

ویلایی مدرن با هندسه طراحی متفاوت و ترکیب مصالح چوب و سیمان و شیشه

ویلاها ساختمان‌‌هایی هستند که اکثرا در حومه و خارج شهر ساخته می‌‌شوند و از چهار طرف نمای بیرونی دارند. در ایران، ویلاها در شمال کشور و شهرهای خوش آب ‌‌و هوا بسیار دیده می‌‌شوند که برای اکثر مردم جنبه‌‌ی تفریحی و گذارندن آخر هفته‌‌‌‌های آرام را دارند.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با دیدن یک نمای ساختمان ویلایی زیبا با خود بگویید: “کاش می‌‌توانستم داخلش را هم ببینم” یا “طراح این ویلا عجب سلیقه‌‌ای داشته است” …

اما نمای ساختمان ویلایی خود را چگونه طراحی کنید که بسیار تأثیرگذار و چشمگیر باشد؟ چه سبک‌‌هایی برای اجرای نمای ساختمان ویلایی مناسب هستند؟ چه نکاتی را باید در حین طراحی نمای ویلا در نظر گرفت؟ برای روشن‌‌تر شدن جواب این سؤالات با ما در ادامه‌‌ی این مقاله همراه باشید.

 

سوالات متداول:

در طراحی نمای ویلایی از چه متریال‌هایی استفاده کنیم؟

در طراحی نمای ویلا معمولاً از انواع متریال‌های سنگ‌، چوب، فلز، آجر و شیشه استفاده می‌شود که این متریال‌ها در طیف رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند.


نمای ساختمان ویلایی در چه سبک‌هایی طراحی می‌شود؟

سبک‌های مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک و سنتی در طراحی نمای ویلا استفاده می‌شوند.


طراحی نمای ساختمان ویلایی مدرن دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

1. حذف تزئینات 2. سادگی و مینیمال بودن طرح نما 3. خطوط ساده نما 4. المان‌هایی با هندسه‌ی ساده و تعریف شده مربع و مستطیل 5. استفاده حداقل از خطوط منحنی

 

چرا طراحی نمای ساختمان ویلایی اهمیت زیادی دارد؟

نمای سفید ویلایی مدرن با ترکیب چوب و فلز و سیمان و درب شفاف پارکینگ

طراحی ویلا برای کارفرمایان اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا یک طراحی زیبا باعث می‌‌شود لذت گذراندن اوقات فراغت در ساختمان ویلایی دو چندان شود. اما می‌‌توان گفت که طراحی نمای ساختمان ویلایی مهم‌‌ترین بخش آن است. زیرا اولین چیزی است که توجه بیننده را به خود جلب می‌‌کند و از نظر زیبایی شناسی برای ساختمان ویلایی، بیشترین نقش را ایفا می‌‌کند. یکی دیگر از نقش‌‌های مهم نمای ساختمان ویلایی این است که بر روی ارزش آن بسیار تأثیرگذار است. اگر می‌‌خواهید ویلایی لوکس و با ارزش داشته باشید، باید نمایی طراحی کنید که در کنار زیبایی بصری، طراحی به روزی داشته باشد که با گذشت زمان و از مد افتادن سبکش، از ارزش ویلا کم نشود. یکی دیگر از فاکتورهای تأثیرگذار بر روی قیمت ویلا، طراحی نمای باغ ویلا و زیباسازی نمای ویلا به شکل اصولی است.

 

ویلای بزرگی با نمای چوبی، استخر، سایبان چتری و مبلمان سفید کنار استخر

نمای ساختمان ویلایی از نظر پوشش و حفاظتی که از ساختمان می‌‌کند نیز حائز اهمیت است. بسیاری از شهرهایی که در آن‌‌ها ویلاها ساخته می‌‌شوند، دارای آب ‌‌و هوای متغیر هستند و گاهی مثل شهرهای شمال کشور کاملا مرطوب و بارانی هستند. اگر در طراحی نمای ویلا و استفاده‌‌ی درست از مصالح در نما دقت کافی به کار برده شود، ماندگاری ساختمان را نیز بالاتر خواهد برد و هزینه‌‌های بازسازی را برای شما پایین‌‌تر خواهد آورد. نمای ساختمان ویلایی به عنوان یک پوسته برای ویلا، وظیفه‌‌ی هدر نرفتن انرژی و جلوگیری از آلودگی صوتی را نیز برعهده دارد.

 

نمای ساختمان ویلایی یک طبقه

ویلای سفید ال شکل یک طبقه با استخری ال شکل در حیاط

ویلاهای یک طبقه نیز مانند ویلاهای همکف، بیشتر در حومه‌‌های شهر و روستاها یافت می‌‌شوند. در طراحی نمای ساختمان ویلایی یک طبقه نیز از سبک مدرن استفاده‌‌ی بیشتری می‌‌شود. این ویلاها معمولا در زمین‌‌هایی که متراژ پایین‌‌تری دارند، ساخته می‌‌شوند. نمای این ویلاها به دلیل این‌‌که بیشتر در معرض دید قرار دارد، از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است.

 

نمای ویلا دوبلکس

نمای سفید ویلایی دوبلکس با استخر و دو بالکن با حفاظ شیشه ای

در طراحی نما برای ساختمان‌‌های ویلایی دوبلکس، استفاده از المان‌‌های عمودی به جذابیت بیشتر نما می‌‌انجامد. به خصوص اگر ویلا دارای عرض زیادی باشد، استفاده از این المان‌‌های عمودی کمک می‌‌کند که تناسب بیشتری برقرار شود. سبکی که برای این ویلاها مناسب‌‌تر است سبک مینیمال است، زیرا از شلوغی در نما جلوگیری می‌‌شود و نمای ساختمان را مدرن‌‌تر می‌‌کند. البته برای دکوراسیون داخلی خانه دوبلکس می‌توانید از سبک دکوراسیون مینیمال استفاده کنید. طراحی نمای شیشه‌‌ای برای ویلاهای دوبلکس نیز از دیگر روش‌‌هایی است که باعث می‌‌شود نمای ساختمان ویلایی شما خاص و شیک‌‌تر به نظر بیاید.

 

نمای ساختمان ویلایی همکف

ویلایی همکف با سقف شیروانی، استخر و پنجره های شیشه ای بزرگ

ویلاهای همکف یا فلت به وفور در شهرهای شمالی کشور یافت می‌‌شوند. این ویلاها در شهر صرفه‌‌ی اقتصادی ندارند و کاربردی نیستند. اکثر نماهای ویلایی همکف، دارای یک سقف شیروانی هستند و به سبک مدرن طراحی می‌‌شوند. سبک کلاسیک در طراحی این ویلاها کم‌‌تر استفاده می‌‌شود، زیرا کارفرمایان تمایل دارند برای گذراندن تعطیلات و دوری از فضای شهری به این ویلاها نقل مکان کنند؛ در حالیکه طراحی نمای رومی یا کلاسیک، بیشتر یادآور فضای شهری است. مصالحی که در نمای این ویلاها استفاده می‌شود بستگی به شرایط آب ‌‌و هوای منطقه دارد.

 

نمای خانه ویلایی ساده

نمای سفید ویلایی به همراه استخر که به سبک ساده و مینیمال طراحی شده

همان‌‌طور که پیش‌تر گفته شد، بسیاری از کارفرمایان علاقه دارند که نمای ساختمان ویلایی خود را به روش ساده و مینیمال طراحی کنند. برای پیروی از این سادگی، می‌‌توان از سبک مدرن کمک گرفت که با حذف تزئینات و پیچیدگی‌‌های بصری، هدف کارفرما ارضا ‌‌شود. گاهی هم بنا به سلیقه‌‌ی صاحب ویلا، می‌‌توان از مصالحی استفاده کرد که در سبک کلاسیک کاربرد دارند.

 

نمای ویلاهای ساحلی

نمای سفید ویلایی به سبک ساحلی و نزدیک دریا با استخری در فضای باز خانه

در طراحی نمای ساختمان ویلایی که نزدیک به ساحل هستند، از رنگ‌‌های روشن مثل سفید و کرم استفاده می‌‌شود و مصالح پر کاربرد در این سبک طراحی معمولا شامل بتن و میکروسمنت است.

مطالعه مقاله رنگ نمای ساختمان[باید و نبایدها+انواع رنگ] را پیشنهاد می‌کنیم.

 

نمای ویلاهای شمال

تصویر ویلایی شمالی با نمای خردلی و آبی، سقف شیروانی و استخری در حیاط

نمای ساختمان‌‌های ویلایی شمالی به دلیل آب ‌‌و هوای متغیر این منطقه، باید عایق حرارتی مناسبی برای فضای داخل ویلا باشند تا انرژی هدر نرود. سقف این ویلاها اکثرا با سقف فلزی به صورت شیروانی ساخته می‌‌شود و از سبک‌‌های گوناگون برای طراحی نمای آن استفاده می‌‌شود. مصالحی که در نمای این ساختمان‌‌های ویلایی به کار می‌‌رود به سبک مورد درخواست کارفرما و مصالح عایق کاری نمای ساختمان ویلایی به میزان رطوبت منطقه بستگی دارد.

 

نمای ساختمان باغ ویلا

تصویر باغ ویلای بزرگی با یک ویلای دوبلکس با نمای سفید و استخری مستطیل شکل

یکی دیگر از مواردی که به زیباتر شدن نمای بیرونی ویلا کمک می‌‌کند، محوطه‌سازی در طراحی نمای ساختمان باغ ویلا است. طراحی فضای بیرون ویلا با استفاده از موارد زیر می‌‌تواند در لوکس‌‌تر کردن ویلای شما تأثیرگذار باشد:

سبک‌‌های طراحی نمای باغ ویلا به همراه سقف سفالی و یک استخر بزرگ روی یک تپه

طراحی فضای سبز برای ساختمان باغ ویلا باید هماهنگ با نمای آن انجام شود. برای مثال سبکی که در طراحی المان‌‌های تزئینی در فضای باغ به کار می‌‌رود، باید با سبک نمای باغ ویلا متناسب باشد.

 

سقف در نمای ساختمان ویلایی

ویلای دوبلکس بزرگی که سقف شیبدار شیروانی اش با سقف آلاچیق هایش هماهنگ است

طراحی یک سقف خاص و زیبا در جذابیت نمای ویلای شما تأثیر زیادی خواهد داشت. یکی از سقف‌‌هایی که به وفور مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و در کشورهای خارجی هم طرفداران زیادی دارد، سقف‌‌های شیبدار هستند. مصالحی که برای سقف ویلا استفاده می‌‌کنید، باید مقاوم و محکم باشند تا در شرایط جوی مختلف به راحتی خراب و فرسوده نشوند. چوب، فلز و پوشش شینگل جزو متریال‌‌های پر کاربرد در طراحی سقف نمای ساختمان‌‌های ویلایی هستند. پوشش شینگل، ساخت کشور آمریکا و از مصالح نوین مورد استفاده در سقف خانه‌‌های ویلایی است که دوام و ماندگاری زیادی نیز دارد.

مقاله بهترین مصالح سقف خانه را مطالعه فرمایید.

 

سبک‌‌های طراحی نمای ویلایی

اینفوگرافی برای سبک های طراحی نمای ویلایی

نمای مدرن

نمای ویلایی مدرن با بتن، چوب و دیوار سبز با گیاهان رونده و استخری در حیاط

در طراحی نمای مدرن، سعی می‌‌شود از تزئینات و زرق و برق دوری شود و تا حد امکان سادگی و مینیمالیست بودن را نشان دهد. مصالحی که در طراحی نمای ساختمان‌‌های ویلایی مدرن مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، مصالح جدید و صنعتی هستند که در ادامه به معرفی آن‌‌ها خواهیم پرداخت. این سبک هر روز طرفداران بیشتری به خود جذب می‌‌کند و به‌روزترین سبک در طراحی نما در سراسر دنیا است.

 

نمای کلاسیک یا رومی

ویلای بزرگی با نمای سنگ رومی با پنجره های مستطیلی بلند و نورپردازی نما

یکی دیگر از سبک‌‌های پر طرفدار برای طراحی نمای ساختمان ویلایی، سبک رومی است. این سبک به دلیل آن‌‌که مرفه بودن و تجمل را نشان می‌‌دهد، برای ویلاهای بزرگ و لوکس کاربرد زیادی دارد. در طراحی نمای کلاسیک برای ویلاها از تزئینات زیادی مانند ستون‌‌، مجسمه، تاج و … استفاده می‌‌شود. مصالحی که برای نمای کلاسیک به کار می‌‌روند مرمر، تراورتن و … هستند. گاهی کارفرما سبک کلاسیکی را ترجیح می‌‌دهد که طراحی ساده‌‌ و مینیمال دارد. به این منظور می‌توانید از مصالح نمای کلاسیک، مانند سنگ‌‌ها استفاده کرده ولی از طراحی ستون‌‌ها و تزئینات جانبی صرف نظر کنید.

 

نمای بومی یا سنتی

ویلایی با نمای سفید بومی یا روستایی، ایوانی کوچک و سه چراغ روشنایی آویز مشکی

طراحی نمای ساختمان ویلایی به سبک بومی بستگی به عواملی مثل فرهنگ مردم شهر یا روستا، مصالح پر کاربرد در آن منطقه و شرایط آب‌‌ و هوایی دارد. این سبک از طراحی نما، برای منطقه‌‌های گوناگون متفاوت است و با توجه به شرایط جغرافیایی محل اقامت طراحی می‌‌شود.

 

نمای روستایی یا روستیک

ویلایی بزرگ با نمای چوبی به سبک روستیک و سقف شیبدار شیروانی

این سبک برای طراحی ویلا، بیشتر در ویلاهای دوبلکس با نمای چوبی کاربرد دارد و طراح از المان‌‌هایی مانند چوب و آجر در آن استفاده می‌‌کند. در بعضی از شهرها و روستاها این سبک شباهت زیادی به سبک سنتی دارد. سقف‌‌های این ویلاها نیز به صورت شیب‌‌دار طراحی می‌‌شود. طرفداران سبک روستیک برای دوری از فضای شهری و القای حس یک زندگی روستایی از این سبک استفاده می‌کنند.

 

مصالح پر کاربرد در طراحی نمای ساختمان ویلایی

طراحی نمای ویلایی مدرن به رنگ سفید با پنجره ها و دیوار های شیشه ای و مبل سفید در محوطه

یکی از عوامل مهم در زیبایی نمای ساختمان ویلایی، مصالح به کار رفته در آن است. این مصالح باید به گونه‌‌ای انتخاب شوند که علاوه‌بر ارضای سلیقه‌‌ی کارفرما با شرایط جوی و مقیاس سازه متناسب باشند. لیست زیر جزو پرکاربردترین مصالح برای طراحی نمای ویلا هستند:

 

طراحی نما با سنگ‌ها

تصویر محوطه سازی و نمای ویلایی سنگی با سایبان چوبی

یکی از پر طرفدارترین مصالح برای طراحی نما سنگ‌‌ها هستند. سنگ‌‌ها مزیت‌‌های زیادی دارند. مثلا مقاومت زیادی در برابر آب ‌‌و هوای مختلف از خود نشان می‌‌دهند، ماندگاری بالایی دارند، به نمای ساختمان شکوه و تجمل می‌‌بخشند و منابع زیادی در کشورمان دارند که دسترسی به این متریال را آسان‌‌تر می‌‌کند. بعضی از سنگ‌‌ها قیمت بالایی دارند و کم‌‌تر از آن‌‌ها در نما استفاده می‌‌شود، مانند سنگ مرمر و گرانیت. اما سنگ تراورتن نسبتا قیمت کم‌‌تری دارد که در طراحی نما به سبک کلاسیک از آن استفاده می‌‌شود. سنگ‌‌ها گاهی در کنار مصالحی مثل چوب و فلز و بتن نیز در سبک‌‌های دیگر طراحی به کار می‌‌روند.

 

طراحی نما با آجر

ویلایی مدرن با طراحی متفاوت توسط آجر قرمز و فریم در و پنجره مشکی

آجر یکی از مصالح پر کاربرد در معماری اصیل ایرانی است که در سال‌‌های اخیر طرفداران بیشتری نسبت به پیش پیدا کرده است. همچنین برای طراحی نمای ترکیبی، از آجر در نمای ساختمان‌های ایرانی کنار سایر مصالح نما مانند نمای سیمان استفاده می‌شود.

 

طراحی نما با چوب

تصویری از محوطه ویلایی با نمای چوب و شیشه و فلاور باکس های چوبی

چوب یکی از مصالحی است که در شهرهای شمال کشور برای طراحی نما به وفور استفاده می‌‌شود. با این حال بعضی دیگر از مناطق کشور به دلیل دسترسی نداشتن و گران قیمت بودن چوب، از آن کم‌‌تر استفاده می‌‌کنند. چوب‌‌ها جزو مصالحی هستند که اگر در طراحی نمای ساختمان ویلایی استفاده شوند، احساس دنج بودن را انتقال می‌‌دهند و شکوه و زیبایی ویلا را دوچندان می‌‌کنند. تقریبا در همه‌‌ی سبک‌‌ها می‌‌توان از انواع چوب مانند چوب‌های مهندسی شده یا چوب پلاست استفاده نمود.

 

بتن یا سیمان

ویلایی مدرن با محوطه بزرگ، استخر و نمای سیمان سفید

امروزه بتن نما کاربرد بیشتری در طراحی نمای ویلا پیدا کرده است. زیرا قابلیت تغییر در ساختار را دارد و می‌‌توان بر روی آن ویژگی‌‌های دلخواه را اعمال کرد. استفاده از بتن به صورت دیوار پیش ساخته بتنی در نمای ساختمان ویلایی، باعث می‌‌شود وزن ساختمان کم‌‌تر شود. همچنین می‌توان به صورت پیش‌‌ساخته از آن استفاده کرد. بتن از جمله مصالحی است که باعث کاهش هزینه‌‌های ساخت و ساز می‌‌شود. برای زیباتر شدن نمای یک ویلای بتنی، باید از طراحی و تزئینات زیبا کمک گرفت تا به نمای ویلا جلوه‌‌ی بیشتری ببخشد. استفاده از مصالح دیگر مانند سنگ و چوب نیز در کنار بتن به زیباتر شدن نما کمک زیادی می‌‌کند. بتن جزو مصالحی است که در سبک مدرن از آن استفاده می‌‌شود.

 

طراحی نما با فلز

ویلایی بزرگ با نمای سفید فلزی و استخری برای شنا در محوطه حیاط

از دیگر مصالحی که در طراحی نمای ساختمان‌‌های ویلایی مدرن مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، فلز است. دلیل استفاده‌‌ی زیاد از فلز این است که می‌‌تواند هر شکلی را به خود بگیرد و در اندازه‌‌های مختلف به کار برده شود. از مصالح دیگر مانند چوب و شیشه نیز در کنار فلز برای طراحی نما استفاده می‌‌شود.

 

هماهنگی طراحی داخلی و نمای خانه‌‌های ویلایی

تصویر ویلایی مدرن با استخر و درختان نخل با نمای داخلی و خارجی هماهنگ

یکی از مواردی که نشان دهنده‌‌ی سلیقه‌‌ و طراحی اصولی نمای خانه‌‌ی ویلایی شما است، این است که در هنگام طراحی نمای خارجی به سبک طراحی داخلی و دکوراسیون ویلا نیز توجه کنید. این هماهنگی و تناسب بین نمای بیرون و داخل ویلا، باعث می‌‌شود ارزش طراحی ساختمان ویلایی شما بالاتر برود.

 

طراحی نمای ویلایی مدرن با فضای سبز و چمن و درختان به همراه استخری باریک

نکات و روش‌‌های کاربردی در طراحی نمای ساختمان ویلایی:

  1. یک سبک مشخص را انتخاب کنید. استفاده از یک سبکی که نامعلوم و ناشناخته است، زیبایی ندارد.
  2. در طراحی نمای ساختمان ویلایی از متریال‌‌هایی که بافت متفاوت دارند، استفاده کنید.
  3. از جزئیات در طراحی نما غافل نشوید. طراحی پنجره نما، رنگ‌‌بندی‌‌ها و… در زیباتر شدن نما تأثیر زیادی دارند.
  4. از گیاهان و گل‌‌ها در محوطه سازی باغ و ویلا استفاده کنید. این روش، نمای ساختمان باغ ویلا شما را به طرز شگفت انگیزی زیباتر می‌‌کند.
  5. درب ورودی ویلا را طوری طراحی کنید که چشمگیر باشد.
  6. از المان‌‌های عمودی استفاده کنید.
  7. برای فضای سبز باغ ویلا، مسیر رفت و آمد طراحی کنید.
  8. استفاده از متریال‌‌های طبیعی مثل سنگ و چوب، باعث می‌‌شود تا حد امکان از فضای شهری دور شوید.
  9. در طراحی نمای ساختمان ویلایی، نورپردازی نما را فراموش نکنید. لامپ‌‌های LED را در سقف، دیوار و محوطه‌‌ی بیرونی ویلا به کار ببرید.

 

سخن پایانی

تصویر نمای کرم رنگ ویلایی کلاسیک با در و پنجره های قهوه ای و روشنایی های فانوسی

با رعایت نکات طراحی گفته شده در این مقاله، ویلای خود را به گونه‌‌ای طراحی کنید که وقتی به آن وارد می‌‌شوید با دیدن نمای خیره‌‌کننده اش، آپارتمان شهری شلوغ و بی روح خود را فراموش کنید. اگر در زمینه‌‌ی طراحی نما تخصص کافی را ندارید بهتر است با مطالعه این مقاله، طرح اولیه‌‌ی نمای ساختمان ویلایی خود را در نظر بگیرید و سپس برای اجرای دقیق و اصولی آن با متخصصین این کار مشورت کنید.

 

عکس نمای ویلاهای جذاب