انواع سایبان متحرک حیاط و خودرو؛ قیمت، ویژگی‌ها و …

تراسی با سایبان متحرک پارچه‌ای زرد رنگ با اسکلت مشکی فلزی، ریسه های لامپ حبابی و میز و نیمکت های چوبی

نور خورشید و بارش باران می‌تواند حتی به سخت‌ترین اجسام هم آسیب وارد کند. اگر حیاط یا پارکینگ بزرگی دارید و خودروی شما در تمام طول روز و شب در فضای باز قرار دارد، حتما با گذشت زمان به دلیل قرار گرفتن زیر نور خورشید آسیب خواهد دید. یکی از ساده‌ترین روش‌ها استفاده از سایبان متحرک در حیاط است. 

سایبان‌های تاشو جنس‌ها و مدل‌های متنوعی دارند و وظیفه اصلی آنها محافظت از وسایل در برابر عوامل طبیعی است. مهم‌ترین ویژگی سایبان متحرک حیاط این است که در صورت نیاز می‌توانید آن را جمع کرده و در گوشه‌ای از حیاط قرار بدهید تا فضای زیادی اشغال نکند. سایبان‌ها از نظر کارکرد، جنس و مدل انواع گوناگونی دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع سایبان تاشو، قیمت و ویژگی‌های هریک را بررسی کنیم. 

 

سوالات متداول:

سایبان متحرک چه مزایایی دارد؟

1. فضای کمی را اشغال می‌کند 2. قابل حمل است 3. ریموت کنترل دارد 4. ماندگاری بیشتر 5. تنوع بیشتر 6. قابل استفاده در تمام فضاها از پارکینگ و حیاط گرفته تا رستوران و کافه 7. تعمیر و تعویض راحت


انواع سایبان متحرک از نظر کارکرد کدامند؟

سایبان تاشو در فضاهای تراس،‌ روف گاردن، رستوران، پارکینگ، استخر و در مغازه کاربرد دارد.


انواع سایبان‌های متحرک بر اساس شکل ظاهری کدامند؟

سایبان‌های متحرک بر اساس شکل ظاهری در انواع چتری، کشویی، تاشو، بازویی و دوطرفه طراحی می‌شوند.

 

سایبان متحرک چیست؟

تراسی با حفاظ شیشه‌ای، سایبان متحرکی با پوشش برزنتی سفید و بازوهای چوبی با میز و صندلی های سفید و کفپوش پارکت

به سقفی متحرک که می‌توان آن را در مواقع ضروری باز یا بسته کرد، سایبان متحرک گفته می‌شود. این سایبان می‌تواند در موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال در آپارتمان‌ها از این سایبان‌ها برای پوشاندن سقف تراس استفاده می‌شود یا جلوی کافه و رستوران‌ها برای ایجاد سقفی در برابر باران یا نور خورشید، سایبان تاشو به کار برده می‌شود. 

در نسل جدید سایبان‌های متحرک، موتورهای هوشمند قرار داده شده که با توجه به زاویه و شدت تابش نور یا بارش باران، میزان گسترده شدن سایبان را تنظیم می‌کنند. بسیاری از سایبان‌های تاشوی مدرن به ریموت کنترل مجهز هستند تا به راحتی از دور بتوان آنها را تحت کنترل داشت. 

 

مزایای سایبان تاشو

سایبان متحرکی با سقف کشویی سفیدو اسکلت سفید در فضایی با ریسه های نوری و میز و صندلی های فلزی مشکی

در مقابل سایبان‌های متحرک، سایبان‌های ثابت قرار دارند که بهتر است به آنها سقف بگوییم. سایبان‌های ثابت پس از نصب دیگر به راحتی قابل تعویض نیستند و اگر پس از مدتی بخواهید جنس پارچه یا رنگ آن را تغییر بدهید باید هزینه‌ی زیادی را متحمل شوید. اما سایبان‌های متحرک اینطور نیستند. در زیر برخی از مهم‌ترین مزایای سایبان‌های تاشو را معرفی می‌کنیم: 

 

سایبان متحرک برقی شیشه‌ای در خانه‌ای با نمای گچ و سقف سفالی قهوه‌ای

 • فضای کمی را اشغال می‌کند و با توجه به نیاز کاربران در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود.
 • قابل حمل است و می‌توانید در هنگام مسافرت آن را با خود جابه‌جا کنید. 
 • برخی از مدل‌ها ریموت کنترل دارد که دسترسی به آن را راحت می‌کند.
 • عمر بیشتری نسبت به سایبان ثابت دارد.
 • تنوع بیشتری نسبت به سایبان ثابت دارد.
 • برای تمام فضاها از تراس و پارکینگ و حیاط گرفته تا رستوران و کافه قابل استفاده است.
 • تعمیر و تعویض آن بسیار راحت است. 

 

انواع سایبان تاشو از نظر کارکرد

سایبان متحرک تاشویی با پوشش برزنتی سفید و بازوهای سرمه ای رنگ فلزی در فضای باز

سایبان تاشو را برای کدام موقعیت می‌خواهید استفاده کنید؟ این سوالی‌ست که به کارکرد سایبان مربوط می‌شود. سایبان‌های تاشو با توجه به موقعیت‌های مختلف، شکل و مدل‌های متفاوتی دارند. در ادامه انواع سایبان تاشو با توجه به کارکرد را معرفی می‌کنیم: 

 

حیاطی با کفپوش چمن، میز چوبی با صندلی و مبلمان طوسی، سایبان متحرک اسلایدی سفید با بازوهای چوبی

 • سایبان تاشو برای تراس: تراس‌ها اغلب بدون سقف هستند و برای قرار دادن میز و صندلی یا مبل راحتی از آنها استفاده می‌شود. یکی از انواع سایبان تاشو، سایبان مخصوص تراس است. در روزهای بارانی یا زمانی که نور خورشید مستقیم به داخل تراس می‌تابد می‌توان سایبان را باز کرد و روی مبل راحتی دراز کشید. 

 

روف گاردنی با مبل ال سفید با تشکچه آبی، کفپوش سرامیکی و سایبان متحرک شیشه ای با بازوهای آلومینیومی سفید

 • سایبان تاشو برای روف گاردن: یکی دیگر از فضاهایی که سایبان تاشو در آن قرار داده می‌شود روف گاردن است. گیاهانی که در این بخش از خانه نگهداری می‌شوند به نور خورشید نیاز دارند اما سایبان متحرک می‌تواند زمانی که می‌خواهید در این منطقه اوقات خود را سپری کنید از مزاحمت نور خورشید جلوگیری کند.

 

رستورانی با میز و صندلی های چوبی، درب شیشه ای، سایبان برزنتی سفید با اسکلت مشکی رنگ

 • سایبان برای رستوران: بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها برای پذیرایی از مشتریان، صندلی‌هایی در فضای باز قرار می‌دهند. یکی دیگر از انواع سایبان‌های متحرک، همین سایبان‌ها هستند که گرچه ارتفاع زیادی ندارند اما مانع تابش نور خورشید به مشتریان می‌شوند. 

 

سایبان متحرک برزنتی راه راه سیاه سفید دو طرفه با بازوهای سفید فلزی برای ماشین ها

 • سایبان برزنتی پارکینگ: حتما می‌دانید که رنگ خودرو در اثر قرار گرفتن مداوم زیر نور خورشید آسیب می‌بیند. یکی دیگر از انواع سایبان‌های تاشو، سایبان‌های برزنتی هستند که مخصوص خودرو در نظر گرفته شده‌اند. سایبان متحرک خودرو را می‌توان فقط در مواقع ضروری باز کرد و پس از خروج خودرو از خانه، سایبان را جمع کرده و در گوشه‌ای قرار داد. 

 

استخری سرپوشیده با سایبان متحرک اسلایدی سفید با بازوهای سفید و دربی با فریم سفید

 • سایبان تاشوی استخر: یکی دیگر از انواع سایبان‌های متحرک، سایبان‌هایی هستند که در کنار استخر قرار می‌گیرند. این سایبان بالای تخت‌های راحتی باز می‌شوند و از تابش مستقیم خورشید به تن شناگران جلوگیری می‌کنند. 

 

مغازه‌ای با دیوارهای کرم، ستون‌های قهوه‌ای، سایبان های متحرک آبی و سفید و درب شیشه ای با فریم سفید

 • سایبان تاشوی مغازه: متداول‌ترین سایبان تاشو، سایبان مغازه‌هاست. مغازه‌داران هر روز این سایبان‌ها را باز می‌کنند تا نور خورشید رنگ اجناس پشت ویترین را تغییر ندهد.

 

انواع سایبان‌های متحرک بر اساس شکل ظاهری 

سایبان متحرکی با پوشش سفید و بازوهای خاکستری تیره در فضای باز حیاطی با کفپوش چمن

سایبان‌ها بجز نوع کارکردی که دارد، در مدل‌های مختلفی هم تولید می‌شوند. سایبان‌های متحرک با توجه به شکل ظاهری خود در چند دسته‌ی مختلف قرار می‌گیرند که عبارت‌است از: 

 

حیاطی با دیوار گابیونی، کفپوش موزاییکی، میز و صندلی های آهنی فرفورژه مشکی با سایبان متحرک چتری مشکی رنگ

 • سایبان چتری: یکی از زیباترین و البته پرکاربردترین سایبان‌های متحرک، سایبان چتری است. این سایبان مانند یک چتر بزرگ بالای میزها و صندلی‌ها قرار می‌گیرد. نمونه‌های این سایبان‌ها را می‌توانید در میادین و خیابان‌های معروف کشورهای مختلف تماشا کنید. این سایبان هم برای استفاده در خانه مناسب است و هم برای رستوران‌ها، تالارها و مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

سایبان متحرک کشویی با اسکلت چوبی و مشکی و لامپ های مخفی کارشده داخل اسکلت سایبان

 • سایبان کشویی: سایبان کشویی یا اسلایدینگ از دیگر مدل‌های سایبان متحرک حیاط یا مکان‌های عمومی است. از مزایای این سایبان باید به قابلیت تنظیم شیب، وزن سبک، قابلیت اجرای آسان و تنوع بالای آن اشاره کرد. سایبان‌های کشویی به دیواره‌ی ساختمان متصل می‌شود و با استفاده از اهرم به شکل فیزیکی یا با موتور الکتریکی باز می‌شود. 

 

فضای باز باغی با درختان سبز، سایبان متحرک برزنتی با بازوهای فلزی و میز و صندلی های چوبی با تشکچه سفید

 • سایبان تاشو: این نوع از سایبان‌ها معمولا از یک اسکلت فلزی (آلومینیومی) ساخته می‌شود که پارچه‌ای از جنس برزنت یا نخ روی آن کشیده شده است. از سایبان‌های تاشو بیشتر برای محافظت از خودرو استفاده می‌شود. 

 

تراسی با سایبان متحرک آلومینیومی اسلایدی سفید با میز و صندلی‌های آهنی و حفاظ نرده سیمی و حیاطی با کفپوش چمن

 • سایبان بازویی: سایبان‌های بازویی شباهت زیادی به کشویی دارند و فقط از بازوهایی آلومینیومی یا فولادی ساخته می‌شوند تا پس از باز شدن، تحمل وزن سایبان را داشته باشد. این نوع از سایبان‌ها از یک طرف به دیوار یا سازه‌ای متصل شده و از طریق ریموت کنترل یا به شکل دستی باز می‌شوند. 

 

فضای باز رستورانی با سایبان دو طرفه کرم رنگ، باغچه چوبی سبز رنگ، گلدان های گل طبیعی و کفپوش موزاییکی

 • سایبان دوطرفه: یکی دیگر از انواع سایبان‌های متحرک است که از دو طرف باز می‌شود و شیب کمی به سمت پایین دارد. می‌توان یکی از دو سایبان را باز کرد و طرف دیگر را بست.

 

انواع سایبان بر اساس جنس پوشش

فضای بازی با کفپوش پارکت، میز و صندلی های چوبی، سایبان متحرک برزنتی و صندلی های ننو چوبی

پس از معرفی انواع سایبان‌های متحرک بر اساس کارکرد و شکل ظاهری، نوبت به پوشش سایبان‌ها می‌رسد. در هنگام خرید سایبان متحرک یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، انتخاب جنس پوشش آن است که با توجه به بودجه و مکانی که مشتریان قصد دارند سایبان را نصب کنند، پوشش‌های متفاوتی پیشنهاد می‌شود. در زیر متداول‌ترین پوشش‌ها برای سایبان تاشو را معرفی می‌کنیم:  

 

سایبان متحرک پارچه‌ای راه راه به رنگ کرم و قهوه‌ای

 • سایبان پارچه‌ای: متداول‌ترین نوع پوشش برای سایبان‌ها، پوشش از جنس پارچه است. به دلیل طرح و رنگ‌های متنوعی که پارچه دارد از این سایبان‌ها بیشتر در حیاط خانه‌های ویلایی و جلوی رستوران و کافه‌ها استفاده می‌شود. وزن بسیار کم و قیمت پایین سایبان‌های پارچه‌ای این نوع از سایبان را به یکی از پرفروش‌ترین مدل‌ها تبدیل کرده است. 

 

سایبان متحرک شیشه‌ای با اسکلت و بازوهای خاکستری

 • سایبان شیشه‌ای: سایبان‌های شیشه‌ای بیشتر برای روف گاردن یا مکان‌هایی استفاده می‌شود که عبور نور خورشید به داخل محیط اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال در گلخانه‌های خانگی کوچک بیشتر از این نوع سایبان استفاده می‌شود. متحرک بودن سایبان باعث می‌شود که افراد بتوانند دمای محیط را با باز و بسته کردن سایبان کنترل کنند. 

 

حیاطی با میز و صندلی های حصیری، سایبان متحرک آلومینیومی مشکی، دیوار گابیون و کفپوش سرامیکی

 • سایبان آلومینیومی: یکی دیگر از انواع سایبان‌های متحرک، سایبان‌هایی از جنس آلومینیوم است. از این سایبان بیشتر برای موقعیت‌های استفاده می‌شود که مقاومت و طول عمر بالا ملاک باشد و زیبایی اولویت بالایی نداشته باشد. از این نوع سایبان‌ها در مکان‌های عمومی، پارک‌ها و فضای بیرونی ساختمان‌های دولتی استفاده می‌شود. 

 

تراسی با حفاظ نرده ای مشکی، سایبان متحرک برزنتی راه راه کرم و قرمز ، صندلی های پلیمری مشکی و کرم با کفپوش پارکت

 • سایبان برزنتی: این نوع از سایبان‌ها زیرمجموعه‌ی سایبان‌های پارچه‌ای قرار می‌گیرند. سقف برزنتی متحرک تفاوتی که با سایبان پارچه ای متحرک دارد این است که در برابر نفوذ آب مقاوم‌تر است و از آن بیشتر برای طراحی پارکینگ خودروهای خانه در حیاط و به صورت تاشو استفاده می‌شود. 

 

اجزای سایبان تاشوی برقی 

حیاطی با دیوار سیمانی سفید، کفپوش پارکت چوبی، باغچه ای با گیاهان سبز و چمن با سایبان متحرک کشویی پارچه‌ای کرم رنگ با اسکلت مشکی

سایبان‌های تاشو از نظر شکل باز شدن به دو دسته‌ی سایبان‌های برقی و سایبان‌های دستی تقسیم می‌شوند. سایبان‌های دستی از طریق اهرمی فلزی باز و بسته می‌شوند اما سایبان‌های برقی اجزای تشکیل دهنده‌ی متفاوتی دارند. اجزای تشکیل دهنده‌ی سایبان تاشوی برقی عبارت است از: 

 

حیاطی با کفپوش موزاییک و چمن، میز و صندلی فلزی، سایبان متحرک کرم رنگ بدون بازو و خانه ای با نمای آجری

 •  پوشش: تمام سایبان‌ها همانطور که در بخش قبل گفته شده از نظر پوشش به چند دسته‌ی پارچه‌ای، شیشه‌ای، آلومینیومی و برزنتی تقسیم می‌شوند.  

 

تراسی با حفاظ شیشه‌ای، کفپوش پارکت، میز و صندلی های حصیری و سایبان متحرک سفید با ستون یا بازوهای مشکی

 • اسکلت: ستون یا بازوهای سایبان‌های تاشو با هم فرق دارد. برخی از شرکت‌ها از آلومینیوم به عنوان ستون یا اسکلت استفاده می‌کنند و برخی دیگر از پلاستیک مقاوم در این بخش بهره می‌برند. 

 

موتور سایبان متحرکی با بازوهای طوسی روشن متصل به بنای خانه

 • موتور: آنچه باعث باز و بسته شدن سایبان‌های برقی می‌شود، موتور است. موتورها از طریق یک کلید یا ریموت کنترل فعال می‌شوند و فرایند باز یا بسته کردن سایبان بر عهده‌ی این موتورهاست

 

قیمت سایبان حیاط متحرک

فضای باز حیاطی با سایبان متحرک کشویی سفید با اسکلت چوبی و میز ناهارخوری چوبی با صندلی های مشبک فلزی سفید و باربیکیو

برای تعیین قیمت سایبان تاشو عوامل مختلفی دخالت دارد. به عنوان مثال قیمت سایبان ماشین متحرک با توجه به ابعاد، جنس پوشش، شکل باز شدن (کشویی، بازویی، چتری و …) و مراحل نصب متفاوت است. همچنین شرکت‌های مختلف برای نصب و اجرای سایبان‌های متحرک هزینه‌های متفاوتی دریافت می‌کنند که همین موضوع هم روی قیمت سایبان متحرک تاثیرگذار است. 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله طراحی سایبان ماشین، سیر تا پیاز ساخت و اجرای آن را مطالعه فرمایید.

 

جمع بندی: همه‌چیز درباره سایبان متحرک

حیاطی با کفپوش چمن و پارکت، باربیکیو، مبل ال سفید و میز و صندلی های چوبی سفید با سایبان متحرک سفید با بازوهای فلزی مشکی

قبل از خرید یک سایبان تاشو باید انواع مدل‌های این وسیله را بشناسید. بسیاری از مغازه‌داران بدون اطلاع از مدل‌های مختلف سایبان، ساده و ارزان‌ترین مدل را انتخاب می‌کنند در حالی که شاید با توجه به شغلی که دارند سایبان بهتری بتوانند بخرند. سایبان‌های متحرک از نظر کارکرد، شکل ظاهری و پوشش در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند که در این مقاله معرفی کردیم. اگر شما هم مدل بخصوصی از سایبان تاشو را دیده‌اید در بخش دیدگاه‌ها بنویسید.