ساخت آبنماهای خلاقانه و تاثیر آنها در دکوراسیون منزل

آبنمایی سنگی که با ترکیب تخته سنگ ها و قلوه سنگ ها در کنار گیاهان در حیاط ساخته شده است

برای اضافه نمودن یک عنصر منحصر به فرد به حیاط یا باغ، می‌توان گلدان، گیاهان، آبنما و وسایل زیادی را خریداری نمود. همچنین با استفاده از لوازم دور ریختنی، می‌توان آبنماهای خلاقانه‌ای را ساخت.

برای ساخت آبنما علاوه بر لوازم دور ریختنی می‌توان از مواد و مصالح مختلفی مانند: کوزه، قلوه سنگ و غیره استفاده کرد و به زیبایی خانه اضافه نمود. ما سعی کرده‌ایم در این مقاله ایده‌هایی را در اختیارتان بگذاریم که با آن‌ها بتوانید راحت‌تر ساخت آبنما را شروع کنید.

 

سوالات متداول:

چگونه می‌توانیم یک آبنمای خلاقانه طراحی کنیم؟

ابتدا متناسب با بودجه‌ای که تعیین نموده‌اید لوازم مورد نیاز برای طراحی آبنما را تهیه کنید سپس فضای مورد نظر برای طراحی و اجرای آبنمای خلاقانه را انتخاب نمایید.


برای ساخت یک آبنمای خلاقانه به چه چیزهایی نیاز داریم؟

شما می‌توانید به کمک انواع سنگ‌های رودخانه‌ای یا قلوه سنگ‌ها، چوب بامبو، ظروف سفالی و انواع گلدان‌ها و کوزه‌ها، لوله‌های مسی و شیشه‌ای و انواع گیاهان آبزی، آبنمای خلاقانه طراحی کنید.


برای طراحی فضای زیبا و خلاقانه اطراف آبنما از چه چیزهایی استفاده کنیم؟

مجسمه‌ها، سنگ‌های تزئینی، گیاهان رونده درون کوزه‌های سفالی و گلدان‌های تزئینی به همراه نورپردازی فضای اطراف آبنما، برای طراحی یک فضای زیبا و جذاب به شما کمک می‌کنند.‎

 

چگونگی اجرای آبنما

در این مقاله ابتدا تصمیم گرفته‌ایم مراحل اجرا و ساخت آبنما با قلوه سنگ به همراه سایر سنگ‌ها را در طراحی و بازسازی حیاط توضیح دهیم. شما می‌توانید با توجه به نوع و جنس آبنما خود بخشی از مراحلی که توضیح خواهیم داد را تغییر دهید. ولی به طور کلی برای ساخت یک آبنما این مراحل باید اجرا شود.

 

آبنما را طراحی کنید و لوازم موردنیاز را تهیه کنید.

ساخت آبنمای خلاقانه در فضای باز با چوب بامبو و سازه سیمانی

 • یک آبنمای حیاطی و یا آبنمای سنگی نیازی نیست که بزرگ باشد تا تأثیر زیادی بگذارد، اما با استفاده از تعداد مناسب سنگ‌ها و نازل آب مناسب در آبنما، می تواند به بخش اصلی هر منظره تبدیل شود.
 • می‌توانید ابعاد حوضچه آبنما را براساس سلیقه و نیاز خود تغییر دهید.
 • می‌توانید آبنما را در زمین مسطح و یا در طراحی زمین شیب دار به کار ببرید.
 • می‌توانید از خاک حفر شده برای ایجاد یک شیب در پشت دیواره آبنما استفاده کنید.

 

حوضچه را حفر کنید.

 • ما حوضچه خود را به شکل کلیه حفر کرده‌ایم، اما شما می‌توانید هر شکلی که دوست دارید حفر کنید.
 • برای دیدن اشکال مختلف حوضچه، می‌توانید طرح های مختلفی را با یک شلنگ یا طناب روی زمین ایجاد کنید.
 • برنامه‌ریزی و انتخاب ابعاد مناسب برای اندازه حوضچه بسیار مهم است.
 • سنگ اطراف آبنما از سه طرف 30 تا 60  سانتی‌متر ارتفاع بیشتری نسبت به آب باید داشته باشد.
 • شکل دلخواهتان را با وسیله‌ای بر روی زمین کشیده و با بیل شروع به حفاری کنید.
 • وقتی به عمق حدود 30 سانتی‌متری رسیدید، در کناره‌های حوضچه برآمدگی یا طاقچه ایجاد کنید.
 • طاقچه‌ها را به عرض 30 سانتی‌متر صاف کنید این طاقچه‌ها قسمتی برای گیاهانی که آب کم عمق را ترجیح می‌دهند فراهم می‌کند.
 • دیواره‌های عمودی حوضچه را کمی شیب دهید و پایین حوضچه را نیز کاملا صاف نکنید.

 

حوضچه را بپوشانید.

پوشاندن حوضچه حفر شده آبنما برای عایق سازی آن

 • حوض یا حوضچه را با پلاستیک بپوشانید. قبل از پوشش، حوضچه را بررسی کنید که چیزی برای سوراخ کردن پلاستیک وجود نداشته باشد.
 • برای اطمینان از سوراخ نشدن آن قبل از پوشاندن حوضچه می‌توانید با شن یا ماسه به ارتفاع یک سانتی‌متر بر روی حوضچه و طاقچه را بپوشانید.
 • وقتی پلاستیک در موقعیت قرار گرفت، شروع به پر کردن سوراخ با آب کنید، و با پر شدن حوضچه چین و چروک‌ها را مرتب کنید.

 

سنگ را تنظیم کنید.

مدل چیدمان سنگ‌ها باید به گونه‌ای باشد که برای لوله‌کشی آب و همچنین استفاده از پمپ آب راه ورودی به حوضچه فراهم باشد. همچنین شما می‌توانید از انواع سنگ‌ها مانند قلوه سنگ و سنگ‌های بزرگتر با سایزهای مختلف در ساخت آبنما استفاده کنید اما سنگ‌های مورد استفاده برای اطراف حوضچه بهتر است بزرگتر باشند که به‌راحتی درون حوضچه نیفتند.

 

ساخت آبنما با انواع مواد دور ریختنی

 

گلدان

لوازم موردنیاز برای ساخت آبنمای خلاقانه با گلدان شامل:

 • دو گلدان در سایز‌های مختلف
 • یک زیر گلدانی پلاستیکی
 • یک سطل به عنوان پایه گلدان کوچک که در گلدان بزرگتر قرار می‌گیرد.
 • پمپ آب خورشیدی که با گرمای خورشید کار می‌کند.

 

نکته: آبنمای خورشیدی تنها درصورتی که خورشید در آسمان وجود داشته باشد کار می‌کند و در روزهای ابری یا بعد از غروب آفتاب کار نمی‌کند؛ برای استفاده از این آبنما در شب نیز می‌توانید از پمپ‌های آب شارژی استفاده کنید.

 

سفال

لوازم موردنیاز برای ساخت آبنمای زیبا در تصویر شامل:

 • یک کاسه از جنس سرامیک یا سفال
 • یک ظرف کره‌ای شکل که دارای یک سوراخ باشد.
 • پمپ آب برای هدایت آب به سمت سوراخ ظرف
 • مقداری سنگ یا شن رودخانه. دقت کنید که سنگ و شن‌ها را ابتدا کاملا تمیز کنید تا باعث گل آلود شدن آب نشوند.

 

بامبو

آبنمایی با چوب بامبو و حوضچه ای پر از سنگ ریزه

برای ساخت این آبنما، ابتدا چند بامبو را با طناب مانند تصاویر بهم متصل کرده، انتهای یک فنجان یا هر وسیله‌ای که دارید را سوراخ کنید، فنجان را نیز به بامبوها وصل کرده و بر روی یک ظرف مانند تصویر فوق نصب کنید. برای لوله‌کشی آب می‌توانید از شلنگ و پمپ آب استفاده کنید که از انتهای فنجان عبور کرده و از درون فنجان آب را جریان می‌دهد. همچنین برای پنهان کردن پمپ آب و لوله می‌توانید از سنگ‌های رودخانه‌ای استفاده کنید.

 

کتری قدیمی

برای ساخت این آبنما می‌توانید از مواد دور ریختنی مانند کتری قدیمی، یک بشکه، یک کفی آهنی استفاده کنید؛ که مانند تصویر لوله‌ و کتری قدیمی به هم متصل شده و به کفی آهنی نیز وصل می‌شوند. دقت کنید کفی باید به قدری سنگین باشد که در مقابل آب مقاومت کرده و بر روی آب شناور نشود. یک ظرف دیگری نیز برای قسمتی که آب از کتری خاج می‌شود در نظر بگیرید. کفی به همراه لوازم متصل به آن را در بشکه گذاشته و آب را در آبنما به جریان در آورید.

 

بیل قدیمی

نحوه نصب اجزای اصلی آبنما یعنی پمپ آب و لوله کشی آن در این نوع آبنماها تقریبا یکسان است، شما می‌توانید مانند تصویر فوق با داشتن بیل‌های قدیمی و اتصال آن‌ها بهم می‌توانید در حیاط سازی ساده خانه، آبنمای خلاقانه‌ای بسازید.

 

چوب

این نوع چوب‌ها برای کاشت گیاهان و همچنین ساخت آبنما مناسب هستند و با پیچ و خم‌هایی که دارند می‌توانید مسیر زیبایی برای آب ایجاد کنند.

 

شیشه: شما می‌توانید با استفاده از لوله‌های مسی و شلنگ، یک میز شیشه‌ای قدیمی، شیشه شکسته و قلوه سنگ، خود را برای ساخت آبنمای خلاقانه، منحصر به فرد و سرگرم‌کننده آماده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آب‌نمای شیشه‌ای، گزینه‌ای عالی برای زیباسازی فضا را مطالعه فرمایید.

 

ترومپت قدیمی

اگر فرد هنرمند و یا علاقه‌مند به موسیقی هستید که آلات موسیقی قدیمی را نیز دارید، می‌توانید با استفاده از آن‌ها آبنمای زیبایی را در فضای زندگی خود داشته باشید. می‌توانید با ترکیب ظرفی پر از سنگ و آلات موسیقی مانند ترومپت، آبنمایی هنری داشته باشید.

 

پیانو قدیمی

تصویر آبنمایی که با یک پیانوی قدیمی سفید ساخته شده است

در صورتی که پیانو قدیمی دارید می‌توانید برای کاشت گیاهان و ساخت آبنمای خلاقانه از آن استفاده کنید. پیانو برای ایجاد هر دو ویژگی گفته شده فضای مناسبی دارد و با استفاده از روش‌های مناسب می‌توانید از خراب شدن آن نیز جلوگیری کنید.

 

مجسمه یا گلدان

با استفاده از مجسمه‌ها و گلدان‌های عمودی، آبنماهای ایستاده با خطوط زیبا و پیچیده‌ای را به منظره فضای خود بیاورید. نقاط چشمگیر و جالب توجه را در سراسر چشم‌انداز خود ایجاد کنید تا به تعادل بین فضا با کاشت گیاهان در طراحی باغ ویلا شما کمک کند.

 

تصویر کاسه بتونی بزرگی پر از آب به همراه گیاهان آبزی بجای آبنما

اگر شرایط خرید لوازم مورد نیاز برای ساخت آبنما را ندارید ولی علاقه‌مند به داشتن آب در فضای زندگی خود هستید، می‌توانید ظرفی زیبا را از آب پرکنید و با افزودن گیاهان آبزی مانند سنبل و نیلوفر، یک المان آبی به فضای خانه خود اضافه کنید. گیاهان آبزی بسیاری وجود دارند که مناسب برای نگهداری در آپارتمان هستند و شما می‌توانید از این گیاهان استفاده کنید.

 

3 نمونه ساخت آبنما با کوزه

آبنما و گلدان هایی با کوزه در ورودی خانه

1- برای ساخت این آبنما، شما به یک کاسه بزرگ، ظرف پلاستیکی، گلدان کوچک، زیرگلدانی و یک کوزه سفالی نیاز دارید، البته نازل و لوله آب و پمپ آب و لوازم جانبی هم برای آبنما موردنیاز است. کاسه بزرگ باید به اندازه‌ای باشد که بتوان گیاهان را در آن قرار داد و همچنین ارتفاع لبه آن به قدری باشد که آب از آن بیرون نریزد. ظرف پلاستیکی را با چسب به کف کاسه چسبانده و پمپ آب را درون آن قرار دهید. کف گلدان کوچک را سوراخ کرده و برعکس کنید؛ لوله آب را از طریق سوراخ به پمپ آب متصل کرده و بوسیله گلدان پمپ را بپوشانید. سپس کف کوزه و زیرگلدانی را نیز سوراخ کرده و لوله را از انتهای ظرف به زیرگلدانی که بر روی کوزه قرار دارد برسانید و نازل را از سوراخ زیرگلدانی به لوله وصل کنید.

 

2- برای ساخت آبنما با کوزه می‌توانید جنس کوزه را از سفال یا هر متریالی که در برابر رطوبت و عوامل محیطی مقاوم است، انتخاب کنید. سپس مانند تصویر یا با توجه به سلیقه خودتان آن ها را در ارتفاع‌های مختلف بر روی وسیله‌ی محکمی مانند سنگ نصب کرده، نقطه ای در کوزه را سوراخ کنید که برای نصب نازل و لوازم لوله‌کشی آب مناسب باشد. به این ترتیب آب از کوزه‌ای که در بالاترین ارتفاع قرار دارد به سمت پایین سرازیر می شود.

 

آبنمای کوزه ای قهوه ای رنگ با سنگ ریزه های اطرافش گوشه حیاط

3- ساخت آبنما با کوزه مانند تصویر فوق، بسیار آسان است. همانطور که گفته‌ایم ابتدا از جنس مناسب کوزه مطمئن شوید؛ سپس با ایجاد سوراخی در کف کوزه و نازل و لوله آبی که قبلا به پمپ آب متصل شده است را از سوراخ به درون کوزه وارد می‌کنیم، و درنهایت با استفاده از سنگ‌ها می‌توانید نازل درون کوزه و اطراف کوزه را بپوشانید.

 

4 نمونه ساخت آبنما با قلوه سنگ

تصویر آبنمایی سنگی که با تلفیق قلوه سنگ ها و سنگ ریزه ها ساخته شده است

شما می‌توانید از قلوه سنگ برای پوشش قسمت‌های مختلف آبنما مانند: ساخت کل آبنما با قلوه سنگ، کف ظرفی که قرار است آب آبنما در آن سرریز شود، پوشش کف فضایی که آبنما باید در آن فضا قرار گیرد، پوشش پمپ آب یا شلنگ و غیره استفاده کنید. در ادامه نمونه‌های بیشتری از ساخت آبنما با قلوه سنگ را خواهید دید.

 

آبنمایی با کاسه طوسی و قلوه سنگ هایی درون آن

1- برای ساخت این آبنمای خلاقانه نیاز به ظرفی دارید که براثر رطوبت خراب نشود، یک پمپ آب، مقداری قلوه سنگ یا هرسنگی که دارید و مقداری آب که درون ظرف بریزید. مدل چیدمان سنگ‌ها و محل قرارگیری پمپ بستگی به سلیقه شما دارد؛ ما پمپ را در گوشه‌ی ظرف گذاشته‌ایم و با سنگ سعی کرده‌ایم که دیده نشود. این آبنما خانگی برای استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی خانه بسیار مناسب است، همچنین می‌توانید در ابعاد بزرگتر برای حیاط سازی مدرن خانه نیز این آبنما را بسازید.

 

2- برای ساخت آبنمای تصویر فوق نیز به یک میز، پمپ، ظرف، مقداری آب و قلوه سنگ یا سنگ‌های دیگر نیاز دارید. می‌توانید از میز قدیمی نیز استفاده کنید. این آبنما مانند نمونه قبلی هم در دکوراسیون داخلی خانه و هم در حیاط یا فضای باز قابل استفاده است.

3- شما به راحتی می‌توانید با چیدمان مناسب قلوه سنگ‌ها و یا سایر سنگ‌ها در ابعاد مختلف و یک شلنگ، آبنمای زیبایی را در حیاط خود ایجاد کنید؛ البته همانطور در ابتدای مقاله گفته‌ایم و شما نیز می‌دانید زیرسازی آبنما بسیار مهم است و نباید فراموش شود.

 

4- اگر به دنبال یک المان آبی چشم نواز در کنار پاسیو، دکینگ (decking) یا ورودی خود هستید، این آبنما بهترین گزینه است زیرا با ظاهر طبیعی خود افراد را فریب خواهد داد. ما این آبنما را در اطراف یک سنگ خاص طراحی کردیم و با سنگ‌های مختلف آن را زیبا نموده‌ایم. همچنین برای کاهش تعمیر و نگهداری، حوضچه را حذف کردیم. در عوض، یک مخزن پر از شن در آن، آب را برای گردش مجدد جمع می کند.

توصیه می‌کنیم مقاله 10 نکته برای طراحی پاسیو کوچک را مطالعه کنید.

 

زنجیر ناودانی جایگزین خوبی برای آبنما

ناودان چیست؟ ناودان قسمتی در سقف است و هنگامی که آب بر اثر بارش باران یا برف در سقف جمع میشود، وظیفه هدایت آب از سقف به زمین را دارد. وظیفه زنجیر ناودان این است که هنگام خروج آب از انتهای ناودان، آب را به مسیری که ما مشخص نموده‌ایم هدایت کند. در صورتی که شرایط ساخت آبنما را ندارید زنجیر ناودانی دکوری می تواند جایگزین خوبی برای آبنما باشد و فضای زیبایی را در حیاط ایجاد کند. در ادامه نمونه هایی از زنجیر ناودانی دکوری را مشاهده خواهید نمود.

 

استفاده از زنجیرهای ناودانی ویژگی‌های بسیار خوبی را به همراه دارد مانند:

 • احتمالا بهتر از یک لوله خروجی استاندار عمل میکند.
 • هنگام عبور آب از زنجیرها، نمایی زیبا ایجاد میشود.
 • هنگام خروج آب از ناودانی یک صدای آزار دهنده ایجاد میشود که با وجود زنجیر ناودانی این صدا محو میشود.

 

 • مهمتر از همه شما یک المان آبی در حیاط دارید که مانند آبنما نیست و نیازی به نگهداری، چک کردن آب، خرید پمپ و خالی کردن آب آن هنگام زمستان ندارد.

 

علاوه بر ویژگی‌های گفته شده، این المان آبی در زمستان با یخ زدن آب می‌تواند ظاهری زیبا ایجاد کند که مطمئنا هیچ آبنمایی آن را ایجاد نخواهد نمود.

 

می‌توانید برای زیبایی بیشتر زنجیر ناودانی‌ها در قسمت کف آن از لوازم دور ریختنی که در اختیار دارید مانند کوزه یا گلدان بزرگ و یا بشکه نیز استفاده کنید.

 

حرف آخر

ساخت آبنمای خلاقانه دو طبقه با حوضچه در فضای باز حیاط با درختچه های سبز

برای ساخت آبنمای خلاقانه روش‌های زیادی وجود دارد، ابتدا باید بررسی کنیم آبنمای موردنظر برای چه فضایی استفاده می‌شود، برای مثال؛ طراحی آبنما برای طراحی دکوراسیون خانه با طراحی آبنما باغ یا حیاطی کمی متفاوت است؛ بعد از مشخص کردن مکان باید بودجه برای ساخت آبنما مشخص شود و براساس بودجه سایز و مدل آبنما را تعیین کنید. در این مرحله شما میتوانید با توجه به لوازم و وسایلی که در اختیار دارید و یا علاقه به خرید آن‌ها دارید شکل و جنس آبنما خود را مشخص کنید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم آبنماهایی که با حداقل هزینه قابل اجرا هستند و زیبایی خاصی را به محیط اطراف خود هدیه می‌دهند را به شما معرفی کنیم.

16 نمونه آبنما خلاقانه