روش‌های کاربردی پوشاندن دید تراس و بالکن + ایده‌های جذاب

تصویر تراس سبزی میز و نیمکت سفید و دو صندلی فلزی مشکی

تراس و بالکن در خانه‌های آپارتمانی فضایی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت، استراحت و مطالعه محسوب می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از گیاهان تزئینی، باغچه‌ای زیبا در فضای بالکن و تراس خانه خود طراحی کنید. روش‌های زیادی برای طراحی بالکن و تراس وجود دارند که شما می توانید به کمک خلاقیت در استفاده از لوازم دکوراسیون، آن‌ها را به فضایی جذاب تبدیل کنید. امروزه به دلیل افزایش ساخت و ساز، بافت شهری اکثر مناطق ایران تغییر کرده و همجواری ساختمان‌ها به حداقل رسیده در نتیجه حریم خصوصی فضاهایی مانند بالکن و تراس دچار مشکل شده است. یکی از راهکارهای اصلی برای حفظ حریم خصوصی، پوشاندن دید تراس و بالکن خانه است.

 

اگر شما به دنبال روش‌هایی برای پوشاندن دید تراس و بالکن خانه خود هستید، مطالعه این مطالب به شما کمک می‌کند. ما در این مقاله شما را با انواع روش‌های کاربردی و ایده‌های جذاب برای پوشاندن دید تراس و بالکن خانه آشنا می‌کنیم، تا شما با توجه به علایق و سلایقتان روش مناسبی را متناسب با فضای تراس و بالکن خانه انتخاب کنید.

 

اینفوگرافی روش های پوشاندن دید تراس به همراه ده عکس برای مثال

سوالات متداول:

از چه گیاهانی برای پوشش دید تراس و بالکن خانه استفاده کنیم؟

گیاهان طبیعی مانند؛ سانسوریا، پیچک، ماگنولیاهای همیشه سبز و گیاه بامبو برای پوشش دید تراس و بالکن بسیار مناسب هستند. گیاهان رونده برای پوشش سقف تراس بسیار پرکاربرد هستند.


سایبان‌ها و پرده‌های مناسب برای پوشش دید تراس و بالکن کدامند؟

سایبان‌های پارچه‌ای باز و بسته شونده و پلاستیکی، پرده‌های بلند، سایبان‌های کرکره‌ای فلزی و پرده‌های حصیری از بهترین و پرکاربردترین سایبان‌ها به شمار می‌آیند. سایبان‌های پارچه‌ای در مقایسه با نمونه‌های دیگر قیمت مناسب‌تری دارند.


برای پوشاندن تراس از چه شیشه‌هایی استفاده کنیم؟

شیشه‌های ریلی، تاشو یا باز و بسته شونده و آکاردئونی برای طراحی نمای تراس شیشه‌ای و محدود کردن دید آن استفاده می‌شوند. برای انتخاب نوع شیشه، شیشه‌های رفلکس و سکوریت بهترین انتخاب محسوب می‌شوند.


بهترین روش و راهکار پوشاندن دید تراس چیست؟

برای پوشاندن دید تراس میتوانید از چتر و سایبان پارچه‌ای باز و بسته شونده، دیوار و سقف تراس لوور چوبی، دیوار و سقف مجوف فلزی، سقف‌های شیشه‌ای رنگی، صفحه‌های فلزی در سقف همراه با گیاهان رونده، پرده‌های پارچه‌ای بلند، چمن مصنوعی، صفحه‌های مشبک فلزی، گل‌های رونده بر روی نرده‌های فلزی و طلق‌های شفاف استفاده کنید.

 

 

بهترین روش‌های پوشاندن دید تراس و بالکن

پوشاندن دید تراس سبزی با گیاهان رونده، باربیکیو و میز و صندلی های غذاخوری طوسی و قهوه ای

وجود تراس و بالکن در خانه‌های آپارتمانی امروزی یک امتیاز محسوب می‌شود؛ زیرا تراس و بالکن تنها فضاهایی هستند که می‌توان از آن‌‌ها برای استراحت در هوای آزاد استفاده نمود. در صورتی که بالکن و تراس خانه شما در معرض دید قرار دارد؛ شما می‌توانید از راهکارها و رو‌ش‌های مناسبی برای پوشاندن دید تراس و بالکن استفاده کنید. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه راهکارها و روش‌هایی برای پوشاندن بالکن وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم روش‌های متفاوتی برای پوشاندن دید انواع تراس و بالکن وجود دارد. این راهکارها شامل؛ طراحی دیوار سبز، شیشه‌های مات و رنگی، شیشه‌های تاشو و رفلکس، پرده‌ها و پارچه‌ها، دیوارهای مشبک و متحرک چوبی و انواع سایبان‌ها می‌باشد. ما در ادامه مطالب شما را با این روش‌ها آشنا می‌کنیم.

 

پوشاندن دید تراس با استفاده از شیشه‌های مات و رنگی

پوشاندن دید تراس با شیشه های مات صورتی و بنفش به همراه گودال آتش مستطیلی

تراس شیشه‌ای یک طرح بسیار پرکاربرد برای پوشاندن دید تراس محسوب می‌شود؛ زیرا بهترین راهکار برای جلوگیری از ورود حشرات و سرو صدا به شمار می‌آید. در این نوع تراس‌ها، جداره شیشه‌ای، بهترین عایق صدا و حرارت می‌باشد. شما می‌توانید از شیشه‌های مختلف برای پوشاندن دید بالکن و تراس خانه استفاده کنید. شیشه‌های مات و رنگی گزینه‌های مناسبی برای طراحی تراس شیشه‌ای محسوب می‌شوند. در صورتی که از شیشه‌های رفلکس و یا معمولی استفاده می‌کنید، برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید از پرده‌های کرکره‌ای به عنوان سایبان و یا برچسب‌های شیشه مات کن استفاده نمایید. استفاده از دیوار شیشه‌ای برای طراحی بالکن‌های کوچک با عرض کم بسیار مناسب است زیرا نور کافی فضا را فراهم می‌کند.

 

طراحی دیوار سبز برای پوشش تراس و بالکن

دیوار سبز این امکان را به شما می‌دهد بخشی از دیوار تراس و یا نمای آن را برای قرار دادن گل و گیاهانی که نیاز به نور مستقیم خورشید دارند، انتخاب کنید. گیاهان ساقه بلند و پیچکی برای پوشاندن دید تراس و طراحی دیوار سبز در نما بسیار مناسب هستند. گیاهان رونده زیبایی نمای تراس خانه شما را دوچندان می‌کنند. طراحی یک دیوار مشبک چوبی و یا فلزی برای قراردادن فلاورباکس‌ها و یا گلدان‌های گل یک نوع طراحی دیوار سبز محسوب می‌شود.

 

پوشاندن بالکن با پارچه و پرده

پوشاندن دید تراس با پارچه بلند سفید روی سقف و دیوار، صندلی و میز عسلی و دیوارکوب مشکی و پاف طرحدار

اگر به دنبال یک راهکار ساده و با قیمت مناسب برای محصور کردن فضای تراس خانه خود هستید؛ پارچه‌ها و پرده‌ها انتخاب مناسبی هستند. برای نصب پرده‌ها و پارچه‌ها، شما می‌توانید از میله‌های پرده در چارچوب دیوار تراس استفاده کنید. گیره‌های میله به شما این امکان را می‌دهند تا پرده‌ها و پارچه‌ها را جمع کنید و در مواقعی که آفتاب به صورت مستقیم می‌تابد به عنوان سایبان از آن استفاده نمایید. برای طراحی سایبان‌های سقفی در تراس، پارچه‌ها و پرده‌های متحرک سقفی انتخاب مناسبی هستند. محصور کردن فضای تراس به کمک پارچه‌ها و پرده‌ها کار بسیار آسانی است.

 

شیشه‌های رفلکس و تاشو به عنوان محافظ دید تراس و بالکن

شیشه‌های رفلکس و تاشو در مقایسه با شیشه‌های ثابت، این امکان را به شما می‌دهند تا در مواقع لازم به راحتی باز و بسته و یا جمع شوند. در واقع ریل‌ها در چارچوب جداره تراس برای باز و بسته شدن شیشه‌ها کمک می‌کنند. برای محصور کردن فضا شیشه‌های ثابت را استفاده کنید، اما اگر مایل هستید در فصل‌ بهار از هوای مطبوع و دید وسیع‌تری استفاده کنید؛ شیشه‌های تاشو را انتخاب نمایید. برای انتخاب قاب‌بندی شیشه‌ها بهتر است از متریال آلومینیوم استفاده کنید. طراحی قاب‌بندی‌های عمودی با نصب شیشه‌های سکوریت درون پروفیل‌های آلومینیوم یکی از راهکارهای طراحی پوشش دید تراس شیشه‌ای می‌باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع درب تراس و بالکن و خصوصیات آنها را مطالعه فرمایید.

 

پرده‌های حصیری در دیوار و سقف برای پوشش دید تراس

اگر مایل هستید فضای تراس خانه را به سبک سنتی طراحی کنید؛ پرده‌های حصیری برای پوشاندن تراس‌های سنتی بسیار مناسب هستند. پرده‌های حصیری به دلیل قابلیت باز و بسته شدن این امکان را به شما می‌دهند تا در روز‌های آفتابی از آن‌ها استفاده کنید. در این روش شما می‌توانید از چوب بامبو در کنار پرده‌های حصیری برای ایجاد فضایی دلچسب و زیبا استفاده کنید.

 

انواع گیاهان تزئینی طبیعی و مصنوعی برای پوشاندن دید تراس

گیاهان در طراحی تراس، فضایی پرنشاط و زیبایی را برای افراد خانه ایجاد می‌کنند. علاوه بر آن یک راهکار بسیار جذاب برای ایجاد حریم خصوصی و پوشش دید تراس خانه محسوب می‌شوند. گیاهانی با ساقه‌های بلند و درهم‌ تنیده مانند، سانسوریا و یا گیاهان رونده مانند، پیچک برای پوشش دیواره تراس گاردن بسیار مناسب هستند. در صورتی که نگهداری از گیاهان طبیعی برای شما کار سخت و دشواری است؛ شما می‌توانید از گیاهان مصنوعی برای طراحی نما و پوشش دید تراس خانه استفاده کنید.

 

پوشش دید تراس با نرده‌های چوبی بامبو

پوشاندن دید تراس با دیواری از چوب بامبو، مبلمان حصیری قهوه ای با روکش کرم، کوسن های سبز و آبی و نیمکت چوبی

نرده‌های چوبی بامبو برای محصور کردن تراس خانه و ایجاد حریم خصوصی بسیار مناسب هستند. چوب بامبو را می‌توانید به صورت ساده با طناب گیاهی و الیافی کنار یکدیگر قرا دهید و یک دیوار چوبی زیبا و سنتی برای فضای تراس خانه ایجاد کنید. پرده‌های چوب بامبو به صورت آماده وجود دارند که شما می‌توانید تهیه کنید. استفاده از این نوع پرده‌ها برای ایجاد سایه‌های زیبا و طراحی فضای تراس به سبک سنتی بسیار مناسب هستند. نرده‌ها و پرده‌های چوبی بامبو به دلیل سازگاری با طبیعیت و عایق‌بندی رطوبتی برای طراحی فضا در مناطق جنوبی و شمالی بسیار پرکاربرد هستند. اگر به طراحی نرده بالکن و حفاظ تراس خانه خود اهمیت می‌دهید، نرده‌های چوبی بامبو برای طراحی فضا بسیار جذاب هستند.

 

دیوارهای مشبک چوبی برای پوشاندت دید تراس

پوشاندن دید تراس با دیوار مشبک چوبی و مبلمان حصیری پلاستیکی قهوه ای تیره و گلدان های گل

دیوارهای مشبک چوبی در نمای تراس این امکان را به شما می‌دهند تا به صورت موقت فضا را به یک حریم خصوصی تبدیل کنید و یا در روزهای آفتابی برای ایجاد سایه‌های زیبا از آن استفاده نمایید. حکاکی‌ها و گره‌ها و طرح‌های مشبک در سطح دیوارهای چوبی برای ایجاد سایه‌اندازی‌های زیبا مؤثر هستند. این نوع دیوارها به صورت متحرک هم طراحی می‌شوند و این امکان را به شما می‌دهند به صورت دلخواه بخشی از فضای بالکن و تراس را برای سایه‌اندازی انتخاب کنید. در واقع طرح‌های مختلفی از نوع باز و بسته شدن دیوارهای مشبک چوبی وجود دارد که شما می‌توانید، براساس سلایق خودتان انتخاب کنید.

 

استفاده از انواع شیدرها و سایبان‌های کرکره‌ای به عنوان محافظ دید تراس

استفاده از سایبان‌های کرکره‌ای برای پوشاندن نمای بالکن شیشه‌ای بسیار پرکاربرد است. این نوع سایبان‌ها قابلیت جمع شدن را دارند و به شما این امکان را می‌دهند در روزهای آفتابی برای جلوگیری از نور مستقیم آفتاب از آن‌ها استفاده کنید. برای طراحی این نوع سایبان‌ها از متریال‌های مختلفی استفاده می‌شود، اما متریال پارچه از پرکاربردترین آن‌ها محسوب می‌شود.

 

سقف‌های متحرک چوبی برای پوشش تراس

شما می‌توانید از سقف‌های متحرک چوبی برای طراحی سقف تراس خانه خود استفاده کنید. در واقع این طرح به شما برای سایه‌اندازی در زمان تابش مستقیم آفتاب کمک می ‌کند. سقف‌های متحرک چوبی به شکل مجوف و مشبک طراحی می‌شوند. برای پوشاندن سطح این نوع سقف‌ها شما می‌توانید از گیاهان رونده استفاده کنید و یا سقف‌های گیاهی طراحی نمایید.

 

ایده‌های جذاب برای پوشاندن دید تراس

پوشاندن دید تراسی با دو صندلی تک نفره طوسی، سایبان چتری سفید و دیوار سبز با گیاهان طبیعی

 

چتر و سایبان پارچه‌ای باز و بسته شونده

پوشاندن دید تراس بزرگ با سایبان چتری پارچه ای کرم رنگ، مبلمان حصیری مشکی و سفید و گودال آتش

سایبان‌های مختلفی برای پوشاندن دید تراس وجود دارند اما شما می‌توانید از سایبان‎‌های پارچه‌ای دست‌ساز برای محصور کردن فضای تراس خانه خود استفاده کنید. سایبان چتری به دلیل وزن کم و قابلیت باز و بسته شدن، قابل حمل و نقل می‌باشند بنابراین می‌توانید آن‌ها در بخش‌های مختلف تراس خانه به کار ببرید.

 

دیوار و سقف تراس از لوور چوبی

پوشاندن دید تراس با دیوار لوور چوبی، باغچه های باریک کنار دیوار و فلاور باکس های مستطیلی

لوور‌های چوبی برای محصور کردن فضای تراس خانه گزینه مناسبی هستند. برای طراحی دیوار و سقف تراس از لوورهای چوبی استفاده کنید. لوورها برای قرار گرفتن گیاهان رونده و پیچکی در سقف و دیوارهای تراس بسیار مناسب هستند. طراحی دیوار سبز و سقف‌های گیاهی به کمک لوورهای چوبی امکان‌پذیر است. استفاده از چوب ترموود برای طراحی لوورهای چوبی بسیار مناسب است زیرا چوب مقاوم و مرغوبی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی محسوب می‌شود.

 

دیوار و سقف مجوف فلزی

استفاده از دیوار و سقف مجوف فلزی یک ایده جذاب برای پوشاندن دید تراس خانه محسوب می‌شود. طرح‌های مختلفی برای مجوف کردن دیوار و سقف فلزی وجود دارد. این دیوارها و سقف‌ها این امکان را به شما می‌دهند، نور خورشید را از خود عبور دهند و سایه‌های زیبا و جذابی را ایجاد کنند. یکی از مزایای اصلی استفاده از آن این است که دید شما را نسبت به منظره اطراف محدود نمی‌کنند.

 

سقف‌های شیشه‌ای رنگی

سقف‌های شیشه‌ای رنگی یک ایده جذاب برای طراحی و پوشاندن سقف تراس خانه به شمار می‌آیند. تابش آفتاب در سطح شیشه‌های رنگی باعث نمایش رنگ‌های جذاب در فضای تراس می‌شود در نتیجه زیبایی فضای تراس خانه را دوچندان می‌کند.

 

صفحه‌های فلزی در سقف همراه با گیاهان رونده

صفحه‌های فلزی در سقف تراس، سطح مناسبی برای رشد گیاهان رونده محسوب می‌شوند. شما می‌توانید از گیاهان رونده مختلفی برای پوشش سقف تراس خانه استفاده کنید. این روش باعث می‌شود در فضای تراس خانه، سقفی گیاهی داشته باشید.

 

پرده‌های پارچه‌ای بلند

پوشاندن دید تراسی مربعی با پرده های سفید بلند، مبلمان حصیری و چراغ های دیوارکوب روی ستون ها

شما می‌توانید از روش‌های کم هزینه و ساده برای پوشاندن دید تراس خانه خود استفاده کنید. استفاده از پرده‌های پارچه‌ای بلند برای پوشاندن تراس بسیار مناسب هستند. برای این طرح به پارچه‌های بلند، هم‌اندازه با ارتفاع تراس و میله‌های نگهدارنده گیره پرده نیاز دارید. با وجود گیره‌های نگهدارنده پارچه، شما می‌توانید به راحتی پرده‌ها را جمع کنید.

 

چمن مصنوعی برای پوشش نرده تراس

پوشاندن دید تراس با استفاده از چمن مصنوعی، مبلمان حصیری طوسی و روکش خاکستری

شما می‌توانید از چمن مصنوعی پرتراکم برای پوشش نرده‌های تراس استفاده کنید. گلدان‌های گل روی نرده‌های تراس، جلوه زیبایی به نمای تراس خانه شما می‌دهند. در صورتی که از چمن مصنوعی برای پوشش نرده تراس خانه استفاده می‌کنید؛ گلدان‌های بزرگ با گیاهان ساقه بلند نمای تراس را دوچندان می‌کنند.

 

صفحه‌های مشبک فلزی

پوشاندن دید تراس با پنل فلزی مشبک مشکی برای دیوار به همراه گیاهان رونده و باغچه های خطی کنار دیوار

صفحه‌های مشبک و مجوف فلزی در دیوار تراس برای قراردادن گلدان‌ها و ریسه‌های نور به شما کمک می‌کنند. همچنین برای محصور کردن فضای تراس خانه بیشترین کاربرد را دارند. رشد گیاهان رونده بر روی این صفحه‌ها، زیبایی فضای تراس خانه را دوچندان می‌کنند.

 

گل‌های رونده بر روی نرده‌های فلزی

پیشنهاد می‌کنیم از گل‌های رونده برای پوشش نرده‌های فلزی تراس خانه استفاده کنید. این روش برای پوشاندن دید تراس و محصور کردن فضای آن به شما کمک می‌کند. در واقع وجود گیاهان رونده در نمای تراس برای دریافت نور مستقیم خورشید بسیار مناسب است.

 

طلق‌های شفاف

طلق‌های شفاف به عنوان کاور برای فضای تراس خانه در فصل زمستان استفاده می‌شوند. این طلق‌ها قابلیت متعادل کردن هوای فضای تراس را دارند و به این شکل شما می‌توانید یک گلخانه کوچک در فضای تراس داشته باشید. شما می‌توانید این طلق‌های پلاستیکی را به صورت متری خریداری کنید.

 

سخن پایانی

پوشاندن دید تراسی بزرگ با سایبان چتری کرم رنگ، مبلمان مشکی، دیوار سبز و گلدان های گل

ما در این مقاله شما را با روش‌های مناسب و پرکاربرد برای پوشش دید تراس و بالکن خانه آشنا کردیم. اما در کل برای انتخاب طرح و ایده مناسب بهتر است به شرایط آب و هوایی منطقه توجه کنید و متریال مناسبی را انتخاب نمایید. هدف ما ایجاد فضایی متناسب با علایق شماست. امیدواریم در انتخاب روش مناسب برای پوشاندن دید بالکن راهنمای خوبی برای شما باشیم.

 

16 ایده‌ برای پوشاندن دید تراس