صفر تا صد انتخاب رنگ قرمز در دکوراسیون خانه

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش چوبی، فرش سنتی، دیوار‌های سفید و مبلمان قرمز رنگ

از دکوراسیون خانه خود چه انتظاری دارید؟ می‌خواهید حس آرامش به شما بدهد یا احساس هیجان و شادی؟ اگر انتخاب شما گزینه دوم باشد باید از رنگ قرمز در دکوراسیون خانه خود استفاده کنید. دکوراسیون قرمز رنگ به خانه‌ی شما هیجان، انرژی و صمیمیت می‌دهد. انتخاب این رنگ برای طراحی دکوراسیون خانه شجاعت زیادی می‌خواهد و دلیل آن طیف‌های گسترده‌ی رنگ قرمز است. ممکن است با انتخابی اشتباه، تمام آنچه از دکوراسیون سرخ رنگ خانه توقع داشتید نقش بر آب شود.

کدام طیف از رنگ‌های قرمز مناسب دکوراسیون خانه است؟ دیدگاه روانشناسان درباره رنگ قرمز چیست و آیا می‌توان از این رنگ در تمام قسمت‌های یک خانه استفاده کرد؟ رنگ‌های مکمل رنگ قرمز در دکوراسیون منزل چیست؟ در ادامه پاسخ این سوالات را می‌دهیم. ضمن اینکه باید توجه داشته باشید، انتخاب رنگ قرمز برای محیط داخلی خانه باید با دقت و وسواس زیادی انجام شود تا انرژی مثبت خانه را کاهش ندهد. همراه ما باشید.

 

سوالات متداول:

طیف‌های رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی کدامند؟

جگری، شرابی، ارغوانی، سرخابی، یاقوتی، زرشکی، عنابی و حنایی از طیف‌های رنگ قرمز محسوب می‌شوند.


رنگ‌های مکمل در طراحی دکوراسیون قرمز کدامند؟

1. سفید و طوسی 2. مشکی و خاکستری 3. زرد و نارنجی 4. سبز

 

روانشناسی رنگ قرمز  

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش چوبی، مبل ال کرم رنگ، سقف کناف نورپردازی شده و دیوار شاخص قرمز

قرمز یکی از سه رنگ اصلی و مظهر گرماست. ترکیب این رنگ با زرد و نارنجی حس گرمی را افزایش می‌دهد و ترکیب آن با سفید، سبز و رنگ آبی در دکوراسیون از گرمای آن می‌کاهد. قرمز یا سرخ، رنگ خون، جنگ، خطر و هیجان است و بخاطر طول موجی که این رنگ دارد، از آن برای بسته‌بندی محصولات خوراکی، لباس تیم‌های ورزشی و رنگ خودروهای لوکس استفاده می‌شود. این رنگ باعث افزایش ضربان قلب شده و در حالت افراط ممکن است به شما استرس بدهد.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه با دیوار‌های سفید، درب و لوستر قرمز و میز ناهارخوری سفید با صندلی‌های سفید و قرمز

رنگ قرمز نماد صفات زیر است:  

 • شور و اشتیاق
 • هیجان
 • انرژی
 •  شادی
 • عشق و محبت
 • جنگ و خون
 •  شخصیت بد داستان
 • خشم و عصبانیت 

 

رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی با کفپوش چوبی، فرش قرمز و مبلمان کرم و قهوه‌ای با کوسن های قهوه‌ای و قرمز و خردلی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، رنگ قرمز هم می‌تواند نشان‌دهنده‌ی عشق باشد و هم خون و جنگ و خشم. این خاصیت رنگ قرمز را کمتر رنگی‌ دارد. افرادی که به این رنگ علاقه‌مندند ویژگی‌های زیر را دارند:

 •  افرادی فعال، پر انرژی، هیجانی و برونگرا هستند که از حضور کنار آنها انرژی می‌گیرید.
 • کسانی هستند که دوست دارند در مرکز توجه دیگران باشند و به دلیل انرژی فوق‌العاده‌ای که دارند بسیار جلب توجه می‌کنند.
 •  ممکن است خیلی زود عصبانی شوند و عصبانیت آنها را در چهره، گفتار و رفتار خود بروز می‌دهند.
 •  دوست دارند حرف آخر را بزنند و خیلی به نظرات دیگران اهمیتی نمی‌دهند.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با مبلمان قرمز، فرش قرمز طرح‌دار، شومینه دیواری و پرده زرشکی

از خواص علمی رنگ قرمز باید به افزایش سوخت‌وساز بدن، افزایش سرعت تنفس، میل جنسی و فشار خون اشاره کرد. این رنگ باعث تحریم اشتها می‌شود و به همین دلیل از سس گوجه فرنگی در طراحی فست‌فودها، همچنین تبلیغات آن‌ها استفاده می‌شود. نکته جالب درباره رنگ قرمز این است که در 77 درصد از رنگ پرچم کشورهای دنیا، طیف‌های مختلف رنگ قرمز وجود دارد.

 

طیف رنگ قرمز

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش چوبی، فرش زرد، دیوار‌های کرم، پرده و مبلمان قرمز با کوسن‌های قرمز و زرد

به دلیل کاربرد فراوان رنگ قرمز در پوشاک، بیشتر مردم، نام طیف‌های مختلف این رنگ را می‌دانند. رنگ قرمز در اثر ترکیب شدن با رنگ‌های دیگر، طیف‌های مختلفی را به وجود می‌آورد که از معروف‌ترین طیف‌های قرمز می‌توان به جگری، شرابی، ارغوانی، سرخابی، یاقوتی، زرشکی، عنابی و حنایی اشاره کرد.

در تصویر زیر تناژ مختلف رنگ قرمز را مشاهده کنید:

 

رنگ قرمز در دکوراسیون خانه

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش سفید، دیوار قرمز، میز سفید مدرن با دو صندلی‌ چوبی و پنجره های قدی

به کار بردن رنگ قرمز در دکوراسیون خانه شجاعت و دقت زیادی می‌خواهد. اگر بتوانید طیف‌های مختلف این رنگ را با رنگ‌های مکمل درست ترکیب کنید، قطعا خانه‌ای با طراحی شاهکار خواهید داشت. تنها یک اشتباه در انتخاب رنگ‌های مکمل می‌تواند همه چیز را خراب کند. 

در زیر دلایل اصلی انتخاب رنگ قرمز در دکوراسیون خانه را معرفی کرده‌ایم:

 

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با فرش سنتی قرمز، مبلمان خاکستری، دیوار قرمز، شومینه مشکی و پنجره قدی

 • رنگ قرمز باعث افزایش سوخت‌وساز بدن می‌شود. به همین دلیل بخش‌هایی از خانه که به انرژی بیشتری نیاز دارید باید دکوراسیون قرمز انتخاب شود.
 • رنگ قرمز باعث افزایش اشتها می‌شود. پس دلیل خوبی برای انتخاب آن در طراحی آشپزخانه داریم.
 • قرمز رنگ جذابیت و هیجان است. اگر دوست دارید خانه جذاب به نظر برسد از این رنگ در طراحی راهرو ورودی و پذیرایی استفاده کنید.

 

پذیرایی

رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی منزل با کفپوش کرم، دیوار شاخص قرمز، مبلمان قهوه‌ای و کرم و قرمز و میز جلومبلی چوبی

پذیرایی بهترین مکان برای استفاده از رنگ قرمز است. اگر از دکوراسیون قرمز برای این بخش از خانه استفاده شود، نگاه مهمان‌ها را به خود جلب کرده و حسی گرم و هیجان‌انگیز به خانه شما می‌دهد. در انتخاب طیف‌های مختلف رنگ قرمز برای این بخش از خانه باید خیلی دقت کنید. در زیر ایده‌هایی برای به کار بردن رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق پذیرایی به شما ارائه می‌دهیم:

 

رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی با کفپوش چوبی، فرش کرم، دیوار قرمز و مبل یو شکل کرم با کوسن‌های کرم و قهوه‌ای

دیوار آکسان

دیوار شاخص یا اکسنت وال به دیواری گفته می‌شود که با ترفندهایی نظیر رنگ‌آمیزی از دیوارهای دیگر خانه متمایز می‌شود. می‌توانید در اتاق پذیرایی دیواری را به عنوان دیوار شاخص انتخاب کنید و سپس از رنگ قرمز برای رنگ‌آمیزی آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که رنگ قرمز اتاق پذیرایی نباید خیلی تند باشد که چشم اهالی خانه را بزند. پیشنهاد ما ترکیب رنگ قرمز و رنگ‌های خنثی برای انتخاب رنگ دیوار پذیرایی است.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، دیوار‌های سفید، فرش طوسی، مبل قرمز و دو میز عسلی سفید

مبلمان 

انتخاب رنگ قرمز برای مبلمان اتاق پذیرایی هم می‌تواند بسیار مناسب باشد. البته توجه داشته باشید که استفاده همزمان از رنگ قرمز برای دیوار و مبلمان اتاق پذیرایی اصلا توصیه نمی‌شود. ست کردن مبلمان قرمز با کوسن‌های سفید، مشکی، زرد و نارنجی خیلی راحت است.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش، دیوار‌ها و مبلمان قرمز، فرش سنتی قرمز و میز جلومبلی مشکی

فرش یا کفپوش 

در فرهنگ کشور ایران استفاده از رنگ قرمز در فرش یا قالیچه‌ی اتاق پذیرایی متداول است. همچنین می‌توانید برای کفپوش خانه از رنگ قرمز استفاده کنید و آن را با رنگ مبل یا دیوارها هماهنگ کنید.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش تیره، دیوار‌های کرم، پرده‌های قرمز و مبلمان صورتی روشن با کوسن‌های رنگی

پرده 

اگر برای اتاق پذیرایی قصد دارید از پرده‌های قرمز رنگ استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم آن را با تورهای سفید یا رنگ‌های خنثی، متعادل کنید تا حس گرما و خفگی به اتاق پذیرایی ندهد. استفاده از والان و قاب پرده‌ی قرمز رنگ هم می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

آشپزخانه

رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه با کفپوش شطرنجی قرمز و سفید، دیوار‌های سفید، پرده و چراغ و وسایل برقی قرمز

قرمز باعث تحریک اشتهای افراد می‌شود و به همین دلیل استفاده از رنگ قرمز در ترکیب رنگ آشپزخانه به شدت توصیه می‌شود. البته میزان و طیف رنگی بخصوصی برای قرمز باید انتخاب شود. در زیر پیشنهادات ما را بخوانید:

 

رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه با کفپوش سرامیکی کرم، دیوار‌های قرمز، کابینت‌ها و جزیره سفید و دو صندلی مشکی

دیوار 

می‌توانید با خرید کاغذ دیواری‌های طرح‌دار، رنگ قرمز را به دیوارهای آشپزخانه بیاورید. طرح‌های متنوعی از کاغذ دیواری قرمز رنگ در بازار وجود دارد که جلوه‌ی آشپزخانه را زیباتر می‌کند.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه با کفپوش سرامیکی قهوه‌ای، دیوار‌های سفید، کابینت‌ قرمز با رویه سفید و دو صندلی قرمز

کابینت‌ها 

اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ای خاص، خوشمزه و تحریک‌کننده داشته باشید، کابینت‌ها را به رنگ قرمز انتخاب کنید. استثنائا برای رنگ کابینت‌های آشپزخانه می‌توانید از رنگ قرمز تند استفاده کنید تا انرژی موجود در این محیط را بیشتر کند. روش دیگر این است که از ترکیب چوب و رنگ قرمز برای انواع کابینت‌ها استفاده کنید.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه با کفپوش طوسی، کابینت‌های سفید با رویه چوبی، دیوار سفید برجسته و یخچال فریزر قرمز

لوازم آشپزخانه 

یک یخچال قرمز رنگ جلوه‌ای خاص به آشپزخانه شما می‌دهد. این روزها شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی، یخچال، ماشین لباس‌شویی، مایکرویو و … را به رنگ‌های متنوعی تولید می‌کنند. اگر دوست دارید آشپزخانه‌ای فانتزی داشته باشید می‌توانید دکوراسیون قرمز را در آشپزخانه به کار ببرید.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش چوبی، دو پنجره با فریم زرد و میز و صندلی‌های ناهارخوری قرمز رنگ

صندلی و میز ناهارخوری 

اگر در محیط آشپزخانه (یا بیرون از آن) میز ناهارخوری دارید، شاید بهتر است در کنار رنگ‌های خنثی از رنگ قرمز هم در آن استفاده کنید. قرار دادن صندلی‌هایی با روکش قرمز اشتهای افرادی که دور میز می‌نشینند را بیشتر هم می‌کند.

 

اتاق خواب بزرگسال

رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب با کفپوش چوبی، فرش قرمز، تخت خاکستری، روتختی و بالش‌های قرمز و دو صندلی قرمز

آیا به کار بردن رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب کار درستی‌ست؟! در بعضی از مواقع بله و در بعضی از مواقع هم خیر. اگر آدم سحرخیزی هستید و دوست دارید وقتی چشمانتان را باز می‌کنید از اتاق انرژی بگیرید، رنگ قرمز به شما کمک می‌کند. در زیر ایده‌هایی برای به کار بردن این رنگ در طراحی دکوراسیون اتاق خواب به شما می‌دهیم:

 

رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب با کفپوش سرامیکی، فرش طوسی، دیوار شاخص قرمز، تخت سفید، روتختی قرمز و پرده سفید و قرمز طرحدار

روتختی و لوازم خواب 

ترکیب دکوراسیون سفید و قرمز در رنگ روتختی، بالش و پتوها بسیار هیجان‌انگیز است. پیشنهاد ما به شما، خرید رو بالشی‌هایی با طرح سنتی (بته جقه) است که حس و حال قدیم را به اتاق خواب می‌آورد. از این طرح سنتی برای پتو و روتختی هم می‌توانید استفاده کنید.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب کودک با کفپوش روشن، فرش قرمز، دیوار شاخص قرمز، تخت سفید و روتختی طوسی و قرمز

دیوار 

اینکه تمام دیوارهای اتاق خواب را به رنگ قرمز در بیاورید اصلا پیشنهاد نمی‌شود. اگر به این رنگ علاقه دارید حتما آن را با رنگ‌های دیگر نظیر سفید یا طوسی ترکیب کنید تا تعادل رنگی را به اتاق خواب شما بیاورد.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب با پرده سفید طرح گل رز قرمز و پاتختی سفید با پایه‌های چوبی

پرده 

دقیقا مانند اتاق پذیرایی، در اتاق خواب هم می‌توان از ترکیب رنگ سفید و قرمز برای پرده‌ها استفاده کنید. انتخاب پرده‌ اتاق به رنگ سفید با گل‌های قرمز هم ترکیب زیبایی به اتاق خواب شما می‌دهد.

 

اتاق خواب کودک

رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب کودک با کفپوش طوسی، دیوار سفید، تخت سفید و قرمز با پرده سبز و قرمز

کودکان رنگ قرمز را دوست دارند. قرمز از رنگ‌هایی‌ست که طیف‌های مختلف آن به عنوان رنگ اتاق کودک، هم پسرها و هم دخترها می‌پسندند. می‌توانید از این رنگ برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک هم استفاده کنید اما باید رنگ‌های مکمل و متعادل‌کننده در کنار آن استفاده شود. پیشنهادات ما به این شرح است:

 

رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب کودک با کفپوش طوسی، تخت سفید، دیوار شاخص قرمز، پرده قرمز و مبل راحتی قهوه ای

دیوار 

برای کودکان بالای 5 سال می‌توانید دیوار اتاق خواب را با عکس شخصیت‌های کارتونی نظیر بتمن یا پرندگان خشمگین (Angry Bird) تزئین کنید. کودکان عاشق این شخصیت‌ها هستند و تماشای این تصاویر به آنها انرژی می‌دهد. دیوار اتاق بازی کودک هم می‌تواند از رنگ‌های قرمز ملایم که با رنگ‌های دیگر ترکیب شده باشد.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق کودک با کفپوش کرم، دیوار‌های قرمز، تخت مشکی، روتختی قرمز و سفید و مشکی، مبل نسکافه‌ای و پرده طوسی

روتختی و تخت خواب 

تخت خواب کودکان می‌تواند به رنگ قرمز باشد. این رنگ را تمام کودکان دوست دارند و می‌تواند به شکل ماشین قرمز هم باشد. روتختی یکی دیگر از دکوراسیون قرمز اتاق خواب است که باز هم می‌توانید از عکس شخصیت‌های کارتونی برای آن استفاده کنید.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب کودک با کفپوش سفید، فرش قرمز، تخت سفید، روتختی سفید طرح‌دار و اسباب‌بازی

کفپوش یا فرش قرمز 

یکی دیگر از چیزهایی که می‌تواند اتاق خواب کودکان را به محیطی گرم و پرانرژی تبدیل کند، انتخاب کفپوش اتاق یا فرش قرمز رنگ است. پیشنهاد می‌کنیم از کفپوش یا فرش تک رنگ استفاده کنید تا فضای اتاق خواب را خیلی شلوغ نکند.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب کودک با کفپوش طوسی، دیوار سفید، پرده‌های قرمز، تخت زرد و روتختی سفید و آبی

پرده 

انتخاب پرده‌ی قرمز که با دکوراسیون طوسی و سفید ترکیب شده، محیط اتاق خواب کودکان را شادتر می‌کند. این رنگ باعث می‌شود کودک شما هر روز با انرژی بیشتری از خواب بیدار شود.

 

حمام و سرویس بهداشتی

رنگ قرمز در دکوراسیون سرویس بهداشتی با کفپوش سفید مرمر، دیوار شاخص مرمر قرمز، وان، روشویی و دو توالت سفید

سرویس بهداشتی و حمام، سردترین قسمت‌های یک خانه هستند. با اضافه کردن رنگ قرمز به این بخش، می‌توانید تعادل دمایی را ایجاد کنید. روش‌های استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون حمام و آشپزخانه به شرح زیر است:

 

رنگ قرمز در دکوراسیون سرویس بهداشتی با کفپوش چوبی، وان و روشویی سفید با شیرآلات مدرن و دیوار‌ها و پرده حمام قرمز

پرده حمام 

اگر با استفاده از پرده، حمام را از سرویس جدا کرده‌اید، یکی از بهترین گزینه‌ها، انتخاب پرده‌ی قرمز رنگ است.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون سرویس بهداشتی با کفپوش و پنجره با فریم سفید، وان قرمز، دیوار‌های کرمی و توالت سفید

سینک یا وان 

انتخاب رنگ قرمز برای سینک روشویی یا وان حمام گرمای حمام را چند برابر می‌کند. اگر خیلی سرمایی هستید و می‌خواهید فضای حمام یا سرویس بهداشتی سرد به نظر نیاید، می‌توانید علاوه بر سینک یا وان، تجهیزات حمام یا سرویس را هم از رنگ قرمز انتخاب کنید.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون سرویس بهداشتی با کفپوش مشکی، دیوار سرامیک سفید و قرمز، توالت، روشویی و وان سفید

دیوار 

انتخاب کاشی‌های قرمز و سفید برای حمام یا سرویس بهداشتی حس خوشایندی دارد. شما هم می‌توانید از این ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی این بخش از خانه استفاده کنید.

 

مکمل‌های رنگ قرمز در دکوراسیون خانه

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش طوسی، دیوار ذغالی، فرش گورخری، مبلمان طوسی و پرده قرمز رنگ

سفید و طوسی 

مطمئن‌ترین رنگ‌ها برای ترکیب شدن با رنگ قرمز، سفید و طوسی هستند. طیف رنگ‌هایی که بین سفید تا طوسی جای می‌گیرند زیاد است و شما می‌توانید از این ترکیب در پرده پذیرایی، دیوار، روتختی و حتی انتخاب فرش یا کفپوش هم استفاده کنید.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش چوبی، فرش مدرن طوسی، دیوار‌های طوسی و خاکستری و مبلمان قرمز رنگ

مشکی و خاکستری 

ترکیب رنگ قرمز و مشکی یک ترکیب شاهانه است. این ترکیب برای مبلمان مدرن معجزه می‌کند. می‌توانید رنگ مبل خانه را از طیف مشکی یا خاکستری انتخاب کنید و کوسن‌هایی به رنگ قرمز به کار ببرید که ترکیب فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی با کفپوش چوبی، فرش قرمز، دیوار‌ها و مبلمان نارنجی با کوسن‌های رنگی

زرد و نارنجی 

قرمز در طراحی دکوراسیون زرد هیجان‌انگیزتر می‌شود. این ترکیب برای بخش‌هایی از خانه که دکوراسیون نارنجی هم دارند، بسیار مناسب است.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی منزل با کفپوش طرحدار طوسی، مبلمان سبز، دیوار قرمز با تابلو‌های هنری و میز جلومبلی سفید

سبز 

مکمل قرمز، رنگ سبز است که از کنار هم قرار گرفتن این دو رنگ، حس خوبی خواهید داشت. نمونه‌ی آن را می‌توانید در انتخاب گلدان‌های قرمز برای گل‌های خانه ببینید. ترکیب قرمز و سبز هم جلوه‌ای زیبا به خانه می‌دهد.

 

جمع‌بندی: تجربه یک خانه پرشور و هیجان با دکوراسیون رنگ قرمز

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل با کفپوش طوسی، دیوار شاخص قرمز، مبلمان کرمی، یک دیوار سراسر پنجره و میز جلومبلی چوبی

قرمز رنگ عشق، هیجان، شور و انرژی است. با انتخاب این رنگ در دکوراسیون خانه قطعا چنین احساساتی را به اهالی خانه خواهید داد. باید در انتخاب دکوراسیون قرمز رنگ بسیار دقت کنید زیرا استفاده‌ی افراطی از این رنگ موجب افزایش تپش قلب و استرس اهالی خانه می‌شود. از رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون اتاق خواب، آشپزخانه، نشیمن و حمام و سرویس بهداشتی می‌توانید استفاده کنید. در آخر باید به این نکته هم اشاره کنیم که مکمل‌های رنگ قرمز را فراموش نکنید و از ترکیب این رنگ‌ها با هم، حس خوبی به خانه بدهید. نظر شما چیست؟ پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.