راهنمای انتخاب رنگ اتاق کودک

رنگ اتاق کودک آبی و زرد، کفپوش چوبی، تخت سفید، فرش آبی، درب سفید و پنجره با پرده سفید رنگ

رنگ اتاق کودک یکی از مسائل مهمی است که باید از نظر روانشناسی و هماهنگی دکوراسیون داخلی بررسی شود. عواملی همچون محیط، سن و جنسیت می‌تواند در انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب کودک اثرگذار باشد.

رنگ‌ها تاثیرات زیادی بر روحیه و رشد ذهنی کودکان دارند. از همین رو اکثر والدین برای انتخاب رنگ مناسب اتاق کودک دچار تردید می‌شوند. برخی از آنها که مجبورند فضای اشتراکی برای کودک دختر و پسر خود در نظر بگیرند، با مشکل انتخاب رنگ مناسب برای آن محیط مواجه می‌شوند. 

 

سوالات متداول:

در انتخاب مناسب‌ترین رنگ برای اتاق خواب کودک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای یک انتخاب درست در رنگ‌آمیزی اتاق کودک و هماهنگی وسایل آن بهتر است علاوه بر توجه به زیبایی فضا و برقراری تعادل در هیجانات و احساسات کودکان، به قوانین رنگ شناسی در دکوراسیون داخلی توجه شود.


چه رنگ‌هایی را برای رنگ اتاق کودک استفاده کنیم؟

1. رنگ‌های گرم مانند نارنجی، لیمویی زرد، صورتی، قرمز و قهوه‌ای 2. رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز، بنفش، طوسی و سفید

 

رنگ اتاق کودک صورتی و طوسی، تخت نسکافه‌ای و صورتی، میز تحریر ست تخت و صندلی طوسی رنگ

رنگ‌ها معمولا در دسته‌های گرم و سرد قرار می‌گیرند و باید با توجه به روحیات افراد یک انتخاب درست و اصولی انجام داد. اما وقتی قرار است اتاق کودکان را رنگ آمیزی کنیم، چگونه می‌توان از ترکیب سرد یا گرم رنگ‌ها به درستی استفاده کرد؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله بهترین ترکیب رنگ اتاق کودک را از نظر روانشناسی بررسی کنیم. همچنین در ادامه به معرفی رنگ‌های پرطرفدار برای اتاق کودکان می‌پردازیم.

 

انتخاب مناسب ترین رنگ برای اتاق خواب کودک

رنگ اتاق کودک آبی روشن، کفپوش بنفش و کرمی، دو تخت آبی، پرده سفید، دو آباژور سفید و دراور چوبی

توجه به انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودک بیش از هر چیز دیگری در این فضا اهمیت دارد. رنگ اتاق کودک تنها بر اثر سلیقه شخصی والدین یا متخصصین دکوراسیون داخلی انتخاب نمی‌شود. بلکه باید عوامل زیادی همچون قوانین انتخاب رنگ در دکوراسیون را مد نظر قرار دهید. 

رنگ‌ها به آسانی می‌توانند بر روی روحیه و رشد ذهنی کودکان اثر بگذارند. از طرفی با کوچک شدن متراژ خانه‌های آپارتمانی می‌توانید یک انتخاب درست در خصوص رنگ اتاق مخصوص کودک داشته باشید تا آن فضا بزرگ و دلباز تر به نظر برسد. هر چه اتاق خواب کودکان دلبازتر باشد، آرامش بیشتری در آن محیط احساس می‌شود. بنابراین کودک شما هم آرام‌تر خواهد بود. به همین دلیل توصیه می‌شود برای اتاق خواب کودکان تا حد امکان از رنگ تیره استفاده نکنید. 

 

رنگ اتاق کودک زرد و آبی، چادر سرخپوستی طوسی طرحدار، کفپوش سرامیکی کرمی، میز و صندلی زرد رنگ

برای یک انتخاب درست در رنگ آمیزی اتاق کودک و هماهنگی وسایل آن بهتر است علاوه بر توجه به زیبایی فضا و برقراری تعادل در هیجانات و احساسات کودکان، به قوانین رنگ شناسی در دکوراسیون داخلی توجه شود. این کار باعث می‌شود یک ترکیب رنگی ایده آل با توجه به جنسیت، سن و روحیه کودک‌تان و بر اساس استانداردهای جهانی انتخاب کنید.

 

اهمیت رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی

رنگ اتاق کودک سفید و کرمی، تخت سفید، صندلی حصیری، نردبان چوبی، قفسه سفید و تعدادی عروسک

ترکیب رنگ‌های اتاق کودک از رنگ آمیزی دیوارها شروع می‌شود تا انتخاب وسایل مورد نیاز نوزاد، همگی می‌توانند بر روی احساسات، عواطف، انرژی، هیجانات و میزان تمرکز کودکان اثرگذار باشند. بنابراین باید رنگی برای اتاق خواب کودک انتخاب شود تا در صورت نیاز این موارد را کنترل کند یا در جهت تحریک آنها کوشا باشد. 

این امر زمانی اتفاق می‌افتد که شما با روانشناسی رنگ‌ها آشنا باشید و شناخت درستی از روحیات کودک خود داشته باشید. روانشناسان معتقدند یک انتخاب درست برای دکوراسیون و رنگ‌های اتاق کودک می‌تواند از دسته رنگ‌های گرم یا سرد صورت بگیرد. تنها کافیست بدانید که به یک رنگ گرم برای تحریک انرژی و ذهن کودک‌ خود نیاز دارید یا یک رنگ سرد برای کنترل این موارد. 

 

رنگ اتاق کودک سفید، پرده سفید، صندلی ذغالی، کفپوش چوبی، فرش خاکستری، تخت سفید با نرده‌های چوبی و چادر سرخپوستی سفید طرح ستاره

اینجاست که اهمیت روانشناسی رنگ‌ها قابل درک خواهد بود. توجه به سن، جنسیت و کاربری اتاق کودک در انتخاب رنگ آن مهم است. اما در کنار آنها باید به علم روانشناسی که می‌تواند کنترل درستی بر روی رفتار هیجانی کودکان داشته باشد، اهمیت داد. ممکن است رنگ اتاق کودک پسر به دلیل روحیات متفاوت و رفتار هیجانی شدیدتر با رنگ اتاق نوزاد دختر متفاوت باشد. برای درک درست این تفاوت‌ها بهتر است ما را در ادامه مقاله همراهی کنید.

 

بهترین رنگ های گرم برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک سفید و قرمز، کاغذ دیواری طرح گل قرمز، تخت سفید، مبل طوسی، کفپوش چوبی با فرش طوسی طرحدار و پرده سفید

رنگ‌ها به راحتی می‌توانند حس سردی و گرمی را به مخاطب خود انتقال دهند، به همین دلیل متخصصین امور رنگ‌شناسی آنها را به دو دسته رنگ‌های گرم و سرد تقسیم کرده‌اند. 

رنگ‌های گرم همگی در طیف رنگ قرمز قرار دارند و باید از خصوصیات اصلی آنها به تحریک هیجانات اشاره کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود از رنگ‌های گرم و تند با احتیاط برای رنگ اتاق کودکان استفاده کنید. این رنگ‌ها می‌توانند انرژی کودکان را افزایش دهند و یا در برخی مواقع موجب خشم و عصبانیت زیادی شوند. در زیر شما را با بهترین رنگ‌های گرم برای اتاق کودکان آشنا می‌کنیم و به بررسی خصوصیات آنها می‌پردازیم:

 

نارنجی؛ یک رنگ گرم و پرانرژی برای اتاق کودک 

رنگ اتاق کودک نارنجی، دیوار سفید و نارنجی، روتختی مشکی طرحدار، دراور چوبی و آبی و آینه‌ی گرد

رنگ نارنجی یکی از پرطرفدارترین رنگ‌های گرم است که می‌تواند به خوبی باعث تقویت حافظه کودکان شود. از همین رو اکثر والدین از این رنگ پر انرژی برای دکوراسیون اتاق کودک خود استفاده می‌کنند. اما دقت کنید انرژی و گرمای زیادی رنگ نارنجی در دکوراسیون می‌تواند باعث تحریک هیجانات کودک شما شود، بنابراین از استفاده بیش از حد این رنگ در دکوراسیون اتاق بازی کودک و اتاق خواب خودداری کنید. 

رنگ نارنجی از ادغام زرد و قرمز به دست می‌آید و ترکیب آن با رنگ‌های قرمز، طلایی و کهربایی جذاب خواهد بود. انتخاب رنگ نارنجی با تناژ سیر و روشن می‌تواند به دکوراسیون اتاق خواب کودک شما جذابیت زیادی ببخشد. بنابراین برای افزایش تمرکز و تقویت ذهن کودک‌ خود از این رنگ محبوب استفاده کنید. در زیر با کاربرد رنگ نارنجی در بخش‌های مختلف اتاق خواب کودک آشنا می‌شوید:

 

رنگ اتاق کودک نارنجی، فریم پنجره سفید، دراور صورتی روشن، کفپوش طوسی و تخت سفید

 • دیوار اتاق
 • سرویس خواب
 • پرده‌ها
 • روتختی و روبالشتی
 • قفسه و کمد اسباب بازی‌ها
 • میز بازی و کامپیوتر
 • فرش

به یاد داشته باشید نیازی نیست حتما همه این بخش‌هایی که معرفی شد با رنگ نارنجی دکور شوند. بله می‌توانید نارنجی را با تناژ مختلف و ترکیب رنگی درستی در بخش‌های مختلف اتاق خواب کودک به کار ببرید.

 

رنگ لیمویی زرد؛ یک رنگ شاد و زنده برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک زرد و سفید، پرده‌ها سفید، دو تخت دو طبقه زرد و سفید، کفپوش چوبی با فرش رنگارنگ و تعدادی عروسک

ترکیب رنگ زرد و رنگ‌های خنثی یا سرد یکی از جذاب‌ترین رنگ بندی‌هاست. جالب است بدانید که علاوه بر جذابیت، این رنگ محبوب تاثیر بسیار مفیدی بر نیمکره چپ مغز کودکان خواهد داشت. به همین دلیل رنگ زرد و لیمویی در دسته رنگ‌های گرم پرطرفدار قرار گرفته‌اند. 

روانشناسان این رنگ را نشانه خوشحالی، شادی و انگیزه می‌دانند، به همین دلیل استفاده از سایه روشن زرد به همراه لیمویی را در ترکیب رنگ اتاق کودک توصیه می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های مثبت این ترکیب رنگی می‌توان به تقویت حافظه و بالا رفتن قدرت تصمیم‌گیری کودکان اشاره کرد. اما به یاد داشته باشید که زیاده‌روی در استفاده از این رنگ هم می‌تواند باعث تحریک چشم و ایجاد عصبانیت شود. در زیر كاربرد رنگ لیمویی زرد در دکوراسیون را در بخش‌های مختلف اتاق کودک مشاهده می‌کنید:

 

رنگ اتاق کودک زرد لیمویی، تخت چوبی با روتختی سفید طرحدار، صندلی سفید، پرده قهوه‌ای و تعدادی عروسک

 • کمدها
 • دیوار شاخص
 • روتختی و روبالشتی
 • فرش و قالیچه
 • قفسه کتاب‌ها و اسباب بازی
 • آباژور
 • مبلمان مخصوص اتاق کودک

 

رنگ صورتی؛ یک رنگ دخترانه و دوست داشتنی برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک صورتی، تخت سفید و چوبی، پاتختی ست تخت، دو لوستر کروی سفید و صورتی و آباژور سفید صورتی

امروزه افراد زیادی در تلاشند تا برای رنگ‌ها جنسیت قائل نشوند، اما رنگ صورتی همچنان به عنوان نمادی از عشق پاک و انرژی دخترانه شناخته می‌شود. به همین دلیل این رنگ را بهترین رنگ اتاق نوزاد دختر می‌دانند. 

عشق و آرامش رنگ صورتی آن را به یک رنگ محبوب برای اتاق کودکان تبدیل کرده است. این خصوصیت رنگ صورتی باعث شده تا علاوه بر اتاق دختران نشانه‌هایی از آن در رنگ اتاق نوزاد پسر هم دیده شود. رنگ صورتی دارای طیف رنگی گلبهی، کالباسی، سالمونی و تناژ سیر و روشنی است که استفاده به اندازه از آن در طراحی اتاق خواب صورتی باعث ایجاد آرامش و حس خوشایند می‌شود. 

 

رنگ اتاق کودک صورتی، سه پنجره مربعی، لوستر سفید، دیوار‌ها طیف صورتی و تخت سفید

توجه داشته باشید رنگ صورتی به دلیل قرار گرفتن در دسته رنگ‌های گرم و خنثی می‌تواند در بلند مدت باعث ایجاد حس اضطراب و دلزدگی شود. به همین دلیل باید حتما آن را با سایر رنگ‌های گرم و سرد ترکیب کنید. در زیر با کاربرد رنگ صورتی در بخش‌های مختلف اتاق کودکان آشنا می‌شوید:

 

رنگ اتاق کودک صورتی، صندلی طوسی، تخت چوبی، لوستر سفید، کفپوش چوبی طوسی و دیوار سفید و صورتی

 • دیوارها
 • کمدها
 • سرویس خواب
 •  روتختی و روبالشتی
 • پرده‌ها
 • آباژور
 • اکسسوری‌ها
 • مبلمان مخصوص اتاق کودک

 

رنگ قرمز؛ یک رنگ گرم و هیجانی برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک با دیوار آبی، تخت سفید، روتختی آبی، پاتختی سفید، بالش تم قرمز، اسباب بازی و دو چراغ قرمز

رنگ قرمز یکی از اصلی‌ترین رنگ‌های دسته‌بندی گرم است که باید با احتیاط برای اتاق خواب کودکان انتخاب شود. این رنگ انرژی بالایی دارد و به شدت تحریک‌کننده هیجانات است، به همین دلیل استفاده از آن به صورت کامل در اتاق خواب درست نیست. بلکه باید با رنگ‌های سرد به تعادل رسانده شود. 

برخی افراد معتقدند رنگ قرمز باعث افزایش انرژی و شور و هیجان کودکان می‌شود بنابراین یک رنگ بسیار موثر در تقویت هوش آنهاست. اما باید بدانید که رنگ قرمز به همان اندازه که پرانرژی است، می‌تواند خشم و عصبانیت را در کودکان تقویت کند. به همین دلیل توصیه می‌شود اگر کودک بیش فعالی دارید از انتخاب رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب کودک خودداری کنید. در زیر کاربرد رنگ قرمز را در بخش‌های مختلف اتاق کودک مشاهده می‌کنید:

 

رنگ اتاق کودک با دیوار آبی، تخت سفید، روتختی آبی، پاتختی سفید، بالش تم قرمز، اسباب بازی و دو چراغ قرمز

 

رنگ قهوه ای؛ یک رنگ پشتیبان و قابل اعتماد برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک قهوه‌ای، تخت چوبی با روتختی قهوه‌ای طرحدار، دیوار‌ها سفید طرحدار و فرش حصیری و کرمی گرد

افراد زیادی معتقدند رنگ قهوه‌ای نشان‌دهنده ناامیدی و غم است. این تصور درست نیست. روانشناسان رنگ قهوه‌ای را یک رنگ زمینی، پشتیبان و قابل اعتماد می‌دانند. البته توصیه آنها برای رنگ اتاق کودکان، استفاده از تناژ روشن قهوه‌ای همچون شکلاتی، بژ و کاراملی است. 

هر چه رنگ قهوه‌ای با تناژ روشن‌تری انتخاب شود، فضای اتاق کودکان دلبازتر خواهد بود. بنابراین آرامش بیشتری در محیط احساس می‌شود. اما تناژ تیره قهوه‌ای در دکوراسیون کرم قهوه‌ای می‌تواند اتاق کودک را دلگیر کند و تداعی‌گر احساسی همچون غم باشد. اگر از ترکیب درست رنگ قهوه‌ای در اتاق کودکان استفاده کنید، می‌توانید باعث تقویت حس اعتماد در آنها و ایجاد آرامش در فضا شوید. در زیر کاربرد رنگ قهوه‌ای روشن را در اتاق خواب کودک مشاهده می‌کنید:

 

رنگ اتاق کودک قهوه‌ای، کفپوش چوبی، دیوار سفید و چوبی، تخت چوبی با روتختی طرح خطوط عمودی، ساعت مینیمال، دو پاتختی چوبی و بوم و پایه نقاشی

 • روتختی و روبالشتی
 • سرویس خواب
 • فرش و موکت
 • قفسه کتاب‌ها
 • بخشی از کمد لباس کودک
 • تابلو و اکسسوری‌ها

 

بهترین رنگ های سرد برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک آبی، کفپوش چوبی، دیوار‌ها آبی، فرش طرحدار آبی و کرم، پاتختی چوبی، تخت سفید و دراور چوبی

رنگ‌هایی از طیف آبی که در دسته رنگ‌های سرد قرار گرفته‌اند، تعدادی دیگر از پرطرفدارترین رنگ انتخابی برای اتاق خواب کودکان به شمار می‌آیند. ویژگی رنگ‌های سرد کنترل اضطراب و سرعت تنفس، کاهش ضربان قلب و ایجاد حس آرامش است. البته در صورتی این خصوصیت‌های مثبت خود را نشان می‌دهند که به اندازه و به صورت درست از آنها استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است باعث ایجاد حس کسلی و بی حالی در اتاق کودکان شود. در زیر شما را با بهترین رنگ‌های سرد برای اتاق کودکان آشنا می‌کنیم و به بررسی خصوصیات آنها می‌پردازیم:

 

رنگ آبی؛ یک رنگ آرام و مسالمت آمیز برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک آبی، تخت سفید با روتختی طرحدار آبی، کفپوش سفید، پاتختی سفید و آباژور

افراد زیادی رنگ آبی را یک رنگ پسرانه می‌دانند و اکثرا برای رنگ اتاق کودک پسر از طیف مختلف آبی استفاده می‌کنند. رنگ آبی به اعتقاد روانشناسان یک رنگ آرامش‌بخش به شمار می‌آید، که ترکیب آن با رنگ‌های گرم می‌تواند پخش‌کننده انرژی خوبی در اتاق خواب کودک باشد. 

البته به شرطی که هنگام ترکیب رنگ آبی در دکوراسیون اتاق خواب با سایر رنگ‌های گرم به تعادل و استانداردها توجه کنید. در واقع می‌توان رنگ آبی را نقطه مقابل رنگ قرمز دانست. چون انتخاب رنگ آبی برای اتاق کودک باعث کاهش ضربان قلب، فشار خون، پرخاشگری و عصبانیت می‌شود. از همین رو متخصصین دکوراسیون داخلی، رنگ آبی را برای کودکانی که بی‌خواب هستند و یا رفتارهای هیجانی زیادی دارند، بسیار مناسب می‌دانند. 

 

رنگ اتاق کودک با دیوار طیف آبی، کفپوش چوبی، تخت سفید، فرش رنگی، پاتختی چوبی و چادر سرخپوستی سفید

رنگ سرد به دلیل ایجاد حس خنکی می‌تواند طبع گرم پسران را تا حد زیادی متعادل سازد. به همین دلیل اکثرا در دکوراسیون داخلی اتاق‌های پسران المان‌های زیادی از رنگ آبی دیده می‌شود. البته حواستان باشد از ترکیب این رنگ با رنگ‌های خنثی همچون خاکستری خودداری کنید. چون ممکن است میزان انرژی کودک را بیش از حد کاهش دهد. در زیر می‌توانید کاربرد رنگ آبی را در بخش‌های مختلف اتاق کودک مشاهده کنید:

 

رنگ اتاق کودک با دیوار طیف آبی و طوسی، تخت طوسی با روتختی سفید و بالش‌های سفید و خاکستری، فرش طوسی و آبی، پاتختی مشکی و تعدادی اسباب بازی

 • دیوارها
 • دیوار شاخص
 • روتختی و روبالشتی
 • قفسه کتاب و اسباب بازی
 • انواع کمدها و میز تحریر
 • فرش
 • تابلو اکسسوری‌ها

 

رنگ سبز؛ یک رنگ متعادل و اصیل برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک سبز، دیوار سبز و سفید، تخت سفید با روتختی ذغالی، پرده سفید، کفپوش چوبی و صندلی حصیری

رنگ سبز نمادی از طبیعت شناخته می‌شود، به همین دلیل سرشار از آرامش طبیعی است. روانشناسان رنگ سبز را نشانه سلامتی، رفاه و بهبودی می‌دانند. از همین رو در دسته رنگ‌های سرد پرطرفدار برای اتاق کودکان قرار گرفته است. 

رنگ سبز در دکوراسیون اتاق کودکان، اضطراب را کاهش می‌دهد و می‌تواند باعث افزایش تمرکز در کودکان شود. در واقع تحقیقات دانشمندان نشان داده رنگ سبز باعث تقویت خواندن در کودکان شده و درک مطلب آنها را افزایش می‌دهد. بنابراین حتما از طیف این رنگ همچون زیتونی، زمردی، یشمی، تناژ سیر و روشن آن در دکوراسیون اتاق خواب کودکان استفاده کنید. در زیر با کاربرد رنگ سبز در بخش‌های مختلف اتاق کودکان آشنا می‌شوید:

 

رنگ اتاق کودک سبز با کفپوش نسکافه‌ای، دراور سفید و چوبی، صندلی سفید و چوبی، تخت سفید با میله‌های چوبی و پاتختی چوبی با آباژور سفید

 • دیوارها
 • سرویس خواب
 • کاغذ دیواری اتاق کودک
 • روتختی و روبالشتی
 • کمدها
 • قفسه کتاب و اسباب بازی
 • اکسسوری‌ها
 • فرش
 • مبلمان مخصوص اتاق کودک

 

رنگ بنفش؛ یک رنگ خاص و باشکوه برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک بنفش، قفسه‌های چوبی، تخت سفید، روتختی سفید و بنفش، صندلی تابی آویزی و کفپوش چوبی

همان طور که حتما می‌دانید رنگ بنفش نماد ثروت و قدرت است. از طرفی روانشناسان این رنگ را نشانه خرد و معنویت می‌دانند. به همین دلیل می‌توان گفت انتخاب ترکیب رنگی اتاق کودک با تناژ مختلف بنفش می‌تواند خلاقیت کودکان را افزایش دهد. بنفش از ترکیب قرمز و آبی تشکیل می‌شود که سایه روشن آن همچون رنگ یاسی آرامش بی‌نظیری در اتاق خواب کودکان ایجاد خواهد کرد. 

افراد زیادی از رنگ بنفش در دکوراسیون اتاق خواب خود به سبک مجلل و باشکوه استفاده می‌کنند. این موضوع در مورد اتاق خواب کودکان هم صادق است. اگر به دکوراسیون شاهانه برای اتاق خواب کودک دختر و پسر علاقه‌مندید از المان‌های رنگ بنفش در دکوراسیون یاسی استفاده کنید. 

 

رنگ اتاق کودک بنفش و سفید، کفپوش چوبی، فرش سنتی، تخت سفید، دیوار چهارخانه سفید و بنفش و پرده سفید و بنفش

ترکیب رنگ بنفش با سفید یا خاکستری می‌تواند یک ترکیب ایده آل و بسیار جذاب باشد. بهتر است رنگ اتاق نوزاد پسر را با ترکیب بنفش خاکستری دکور کنید و در ترکیب رنگ اتاق خواب کودک دختر ، سفید و بنفش به کار ببرید. البته لازم به ذکر است که انتخاب رنگ بنفش تیره برای اتاق خواب کودکان مناسب نیست. در زیر کاربرد رنگ بنفش روشن را در بخش‌های مختلف منزل مشاهده می‌کنید:

 

رنگ اتاق کودک بنفش، دیوار شاخص بنفش، تخت سفید با روتختی گلدار بنفش، کفپوش چوبی، صندلی سفید و آباژور

 • دیوارها
 • روتختی و روبالشتی
 • کمدها
 • میز بازی و میز تحریر
 • فرش
 • قفسه کتاب و اسباب بازی
 • آباژور

 

رنگ طوسی؛ یک رنگ سرد و خنثی برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک طوسی، کفپوش چوبی، تخت سفید، دیوار‌ها طوسی، صندلی طوسی و فرش گرد رنگارنگ

رنگ طوسی در دسته رنگ‌های سرد و خنثی قرار دارد. به همین دلیل روانشناسان معتقدند اگر در استفاده از آن دقت نکنید می‌تواند باعث ایجاد حس تنهایی و غم شود. برای به کار بردن رنگ طوسی در دکوراسیون اتاق خواب کودکان حتما آن را با یک رنگ گرم همچون صورتی روشن، زرد یا خردلی، بنفش روشن یا یاسی و آبی آسمانی ترکیب کنید. 

در این صورت می‌توانید از رنگ سرد و خنثی طوسی یک ترکیب فوق العاده برای تقویت عواطف، احساسات و افکار کودکان بسازید. به عنوان مثال از قفسه‌های رنگی بر روی دیواری با تناژ سیر و روشن طوسی استفاده کنید. در زیر با کاربرد رنگ طوسی در اتاق خواب کودکان آشنا می‌شوید:

 

رنگ اتاق کودک طوسی، پاتختی، میز و تخت طوسی، پرده کرمی و پنجره با فریم سفید

 • دیوارها
 • سریس خواب
 • فرش
 • روتختی و روبالشتی
 • قفسه کتاب و اسباب بازی
 • میز تحریر
 • مبلمان مخصوص اتاق کودک

 

رنگ سفید؛ یک رنگ خالص و پر آرامش برای اتاق کودک

رنگ اتاق کودک سفید، تخت سفید، دیوار طرح‌های کارتونی، صندلی سفید، فرش گرد رنگارنگ و آباژور پایه‌دار

رنگ سفید در باور اکثر مردم نمادی از پاکی، خلوص و آرامش به شمار می‌آید. رنگ سفید در دکوراسیون به راحتی با سایر رنگ‌های گرم و سرد ترکیب می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد تعادل دلپذیری در اتاق خواب کودکان و نوزادان شود. 

دانشمندان پس از تحقیقات گسترده به این نتیجه رسیده‌اند که رنگ سفید باعث تقویت قدرت تفکر می‌شود. اما نباید در استفاده از آن زیاده روی کرد. چون برخی از کودکان و نوزادان پس از قرار گرفتن در اتاقی با رنگ و دکوراسیون سفید حالاتی همچون بی قراری از خود نشان داده‌اند. در زیر می‌توانید کاربرد رنگ سفید را در اتاق خواب کودک مشاهده کنید:

 

رنگ اتاق کودک سفید با کفپوش طوسی، تخت سفید، صندلی صورتی، دراور سفید و قفسه‌های سفید رنگ

 • سرویس خواب
 • دیوارها
 • روتختی و روبالشتی
 • کمدها
 • قفسه کتاب و اسباب بازی
 • میز بازی و میز تحریر

 

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق مشترک کودک دختر و پسر

رنگ اتاق کودک سبز و کرمی، کفپوش چوبی، دو تخت کرمی، دیوار‌ها سفید و سبز، درب سفید و پنکه سقفی

امروزه اکثر خانه‌های آپارتمانی متراژ کوچکی دارند و امکان تهیه اتاق جداگانه برای کودک دختر و پسر وجود ندارد. به همین دلیل والدین از رنگ آمیزی و چیدمان دکوراسیون طبق سلیقه و روحیه فرزندان خود دست می‌کشند. اما این راه کار درستی نیست. 

در دنیای امروز معماری و دکوراسیون داخلی ترکیب رنگ در چیدمان وسایل اتاق خواب و فضای اشتراکی دخترانه و پسرانه یک ایده بسیار جذاب تلقی می‌شود. همچنین شما به راحتی می‌توانید از رنگ‌های خنثی همچون سفید یا خاکستری برای دیوارهای اتاق استفاده کنید. سپس دو قسمت جداگانه مخصوص کودک دختر و پسر در دو طرف اتاق تدارک ببینید. 

 

رنگ اتاق کودک آبی و صورتی، دو تخت سفید، کفپوش چوبی و فرش طوسی روشن طرحدار

به این شکل که می‌توانید سرویس خواب، روتختی، کمد، قفسه کتاب و اسباب بازی، اکسسوری و آباژور بخش کودک دختر را با رنگ‌های مناسب سلیقه او انتخاب کنید و همین ترکیب را برای بخش کودک پسر هم به کار ببرید. به این موضوع دقت کنید که رنگ‌ها بر روحیه افراد تاثیر به‌سزایی دارند. بنابراین اگر مجبور بودید یک اتاق را مشترکا برای کودک دختر و پسر انتخاب کنید، حتما برای هر کدام از آنها فضای جداگانه‌ای در نظر بگیرید.

 

جمع‌بندی: تاثیر رنگ اتاق خواب کودک بر روان او!

رنگ اتاق کودک طوسی و صورتی، تخت طوسی، کفپوش چوبی با فرش آبی و طوسی، دراور طوسی و پرده صورتی روشن

رنگ اتاق کودک یکی از بخش‌های مهم اتاق خواب به شمار می‌آید. رنگ‌ها می‌توانند در ایجاد تمرکز بیشتر و رشد ذهن کودکان تاثیر به‌سزایی داشته باشند. به همین دلیل باید هنگام انتخاب رنگ اتاق خواب کودکان به آنها از منظر روانشناسی توجه کنید. 

اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا در این مقاله رنگ‌های گرم و سردی را که برای اتاق کودک مناسب هستند، مورد بررسی قرار دهیم. به نظر شما بهترین ترکیب رنگی اتاق کودک کدام است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.