راهنمای کامل برای دکوراسیون منزل ساده بدون مبل

تصویر یکی از اتاق های خانه بدون مبل با تشک دراز سفید و سبز مقابل شومینه و فرش خزدار سفید

زندگی امروزه خانواده‌ها، وابستگی زیادی به انواع مختلف مبلمان و تختخواب دارد و تصور یک خانه بدون مبلمان، دشوار و خنده‌دار است. از طرفی می‌توان بدین فکر کرد که چیدمان بدون مبل در منزل می‌تواند سبک جدیدی از دکوراسیون را به وجود آورده و یکنواختی استفاده از مبلمان را کاملاً از بین ببرد. پس اگر قصد چیدمان منزل بدون مبل دارید در قدم اول باید خلاقیت خود را به‌کار اندازید تا بتوانید سبک خاصی را در خانه خود به وجود آورید. در این مطلب قصد داریم شما را برای دکوراسیون منزل ساده بدون مبل آماده کرده و توضیحات لازم را به شما عزیزان بدهیم.

سوالات متداول:

فرش در دکوراسیون منزل بدون مبل چه تاثیری دارد؟

از فرش برای تقسیم‌بندی فضای اتاق، پذیرایی و آشپزخانه استفاده می‌شود یا می‌توان از آن برای تهیه بستری برای چیدمان انواع وسایل دیگر مانند کوسن و بالش یا پشتی استفاده کرد. در سبک مدرن معمولاً از فرش و موکت‌ها با رنگ‌های خنثی و طرح‌های ساده و مدرن استفاده می‌شود؛ اما در سبک سنتی معمولاً از فرش‌ها با طرح‌های گل‌دار و رنگ‌های تند مانند قرمز، آبی، سبز استفاده می‌شود.


مبل بالین چیست؟

این نوع مبل‌ها شباهتی زیادی به تشک یا کوسن داشته و می‌تواند فضای بسیار مناسبی را برای چرت زدن یا دورهمی خانوادگی ایجاد کند. از این نوع کوسن‌های بزرگ می‌توان برای دکوراسیون اتاق‌های نشیمن که فضای کوچکی دارند و بدون مبل هستند، استفاده کرد. معمولاً به‌عنوان یک تقسیم‌کننده فضا نیز مورداستفاده قرارگرفته و زیبایی بصری خاصی را در خانه و طراحی داخلی ایجاد می‌کند.


ویژگی های غذاخوری بدون مبل چیست؟

این غذاخوری‌ها کاملاً شبیه به میزهایی است که در فرهنگ‌های چینی و شرق آسیا وجود دارد و در این مدل از اتاق‌های ناهارخوری‌ از میز ناهارخوری ژاپنی استفاده می‌شود. میز این نوع غذاخوری‌ها، کوچک با ارتفاع کم بوده و در کنار آن‌ها تشک‌ها یا تشکچه‌های کوچک قرارگرفته و فضای دنج و زیبایی را برای غذاخوری ایجاد می‌کند.


نکات مهم تشک های مدرن بدون کاناپه چیست؟

این نوع تشک‌ها در آسیای شرقی بسیار مورداستفاده قرارگرفته و طراحی منحصربه‌فردی دارند. تشک‌های مدرن ظاهری شبیه به کاناپه داشته، اما بدون ارتفاع هستند. دیواری بر روی پشت آن طراحی‌شده که فرد می‌تواند به‌راحتی بر روی آن تکیه داده و دو کوسن چسبیده به آن، شکل مبل و کاناپه را به آن داده است.

 

فهرست مطالب:

تصویر یک نشیمن بدون مبلمان با کاناپه مدرن تخت شو زرد رنگ و میزهای عسلی مشکی گرد

وسایل قابل‌استفاده در چیدمان بدون مبل منزل

قبل از آنکه که وارد بحث دکوراسیون منزل ساده بدون مبل شویم باید با وسایلی که می‌تواند در این سبک به ما کمک کند، آشنا شوید. این وسایل عبارت‌اند از:

  • کوسن‌ها
  • فرش و موکت
  • تشک و تشکچه‌ها
  • پشتی
  • انواع بالش
  • میز و گلدان‌ها
  • آویزها

تصویر یک نشیمن بدون مبلمان با دیوارهای سبز یشمی و تابلوی دیواری

سبک چیدمان منزل بدون مبل

برای دکوراسیون منزل بدون مبل باید سبک خاصی را در نظر داشته باشید تا با چیدن وسایل در یک پروسه و خط مشخص، از شلوغی و آشفتگی محیط خانه دوری کنید. در این خصوص شما حق انتخاب دو سبک مدرن یا سنتی را دارید.

معمولاً در چیدمان مدرن از تشک، بالشت و کوسن‌های تک‌رنگ و خنثی استفاده می‌شود؛ اما در چیدمان سنتی از پشتی با طرح‌های رنگارنگ و گل‌دار استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که در چیدمان مدرن باید از طرح و رنگ‌های ساده و خنثی استفاده کرده و از هرگونه شلوغی پرهیز کنید؛ اما در چیدمان‌ سنتی و کلاسیک دراین‌باره محدودیت خاصی وجود نداشته و معمولاً از رنگ‌های تند استفاده می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی ۱۲ سبک دکوراسیون داخلی معروف را مطالعه فرمایید.

نشیمن بدون مبل با دو صندلی چوبی و چرمی قهوه ای، میز عسلی گرد فلزی مشکی و فرش طرحدار سنتی

فرش، نقطه عطف چیدمان منزل بدون مبل

زمانی که قصد دارید از مبل در چیدمان منزل خود استفاده نکنید باید از فرش و موکت برای پوشش کف استفاده کرده و مدل و طرح آن را نیز موردتوجه قرار دهید. معمولاً فرش‌ها و موکت‌ها در دکوراسیون منزل ساده بدون مبل، برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند و نقطه عطف این نوع سبک هستند. در سبک مدرن معمولاً از فرش و موکت‌ها با رنگ‌های خنثی و طرح‌های ساده و مدرن استفاده می‌شود؛ اما در سبک سنتی معمولاً از فرش‌ها با طرح‌های گل‌دار و رنگ‌های تند مانند قرمز، آبی، سبز استفاده می‌شود.

از فرش برای تقسیم‌بندی فضای اتاق، پذیرایی و آشپزخانه استفاده می‌شود یا می‌توان از آن برای تهیه بستری برای چیدمان انواع وسایل دیگر مانند کوسن و بالش یا پشتی استفاده کرد. اگر می‌خواهید محلی برای نشستن فراهم کنید بهتر است از فرش‌های پرزدار یا موکت‌های نرم استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید موکت و نکات اساسی برای فضاهای مختلف خانه را مطالعه فرمایید.

نشیمن بدون مبل با تشکچه‌های رنگی، فرش آبی و میز عسلی مربعی بدون پایه

دورهمی فراموش نشود

همان‌طور که می‌دانید مبل‌ها در هر نوع سبک و مدلی که باشند بستری حاضر و آماده برای دورهم بودن اعضای خانواده بوده و در صورت نبود آن، باید این کمبود جبران شود. به همین دلیل باید محلی را در اتاق یا پذیرایی ایجاد کرد که برای دورهمی خانوادگی کاملاً مناسب باشد. می‌توانید از فرش یا موکت نرم برای تعیین این محدوده استفاده کرده تا فضای مناسب برای دورهمی­ها ایجاد کند.

ازآنجایی‌که نشستن بر روی موکت یا فرش بدون وسایل دیگر چندان باب میل نیست، باید از کوسن، بالشت، تشک، یا پشتی استفاده کنید. معمولاً اندازه فضای دورهمی در دکوراسیون منزل ساده بدون مبل، به تعداد نفراتی که در آن خانه زندگی می‌کنند، بستگی دارد. اگر قصد دارید اتاقی برای فرزندان خود ایجاد کنید؛ پس نیاز نیست این محل زیاد بزرگ‌ باشد یا فضای بیشتری را اشغال کند؛ اما اگر قرار است از این فضا همه خانواده استفاده کنند باید آن را بزرگ طراحی کرده و از تشک یا بالشت‌ها و کوسن‌های بیشتری استفاده کنید تا افراد احساس ناراحتی نکنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کامل ترین مرجع دکوراسیون پذیرایی را مطالعه فرمایید.

نشیمنی بدون مبل با پالت های چوبی طوسی ال شکل و تشکچه های رنگی روی آن ها

استفاده از تشک‌ها در چیدمان منزل بدون مبل

معمولاً تشک و تشکچه‌ها از موارد بسیار مهمی هستند که در دکوراسیون منزل ساده بدون مبل، در هر فضایی می‌توان از آن‌ها بهترین استفاده را کرد. تنوع تشک‌ها بسیار زیاد بوده و می‌توانید با هر سلیقه‌ای از آن‌ها استفاده کنید. معمولاً تشک‌ها ساختار سفت و ثابت داشته و قابل‌تغییر شکل نبوده و می‌توان آن‌ها را در درازمدت استفاده کرد؛ اما بعضی از تشک‌ها قابلیت تغییر داشته و می‌توان آن‌ها را به صورت‌های مختلف مورداستفاده قرار داد.

معمولاً از تشک‌های ساده و غیر قابل‌تغییر شکل برای ایجاد یک نشیمن مرتفع در گوشه خانه یا منزل یا اتاق استفاده‌ شده و فضایی را برای کار ایجاد می‌کنند. اگر می‌خواهید ارتفاع نشیمن بیشتر شود از چند تشک روی‌هم استفاده کنید. از تشک‌هایی که قابلیت تغییر شکل دارند، استفاده بیشتری شده و می‌توان در طول روز به‌عنوان یک پشتی یا تشک چسبیده به هم استفاده کرد. تشک‌های شکل‌پذیر برای چیدمان اتاق‌های کودک کارآمد بوده و می‌توان به‌راحتی آن‌ها را با هر نوع مدلی سفارش داده و در هر سبکی استفاده کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله دکوراسیون اتاق کودک و تمام نکات کلی که باید بدانید را مطالعه فرمایید.

کنج ال شکل نشیمنی بدون مبل با تشک و کوسن های سبزآبی ساده و طرحدار با میز عسلی منبت کاری گرد

داشتن یک نقطه تمرکز

برای آن‌که بتوانید از هر فضا و بخش‌های مختلف، بهترین استفاده را کنید، باید نقطه تمرکز را پیدا کنید. تمامی المان و متریال­هایی که در اختیار دارید را باید با یک پیوستگی لازم و مناسب کنار هم چیده و برای دستیابی به این نقطه تمرکز، سبک خاصی را داشته باشید. هر چیزی که شما بتوانید آن را مبنا قرار دهید و یک کوسن یا بالشت یا هر چیز دیگری که بتوان دیگر متریال­ها را با آن تنظیم کرد، می‌تواند یک نقطه تمرکز باشد.‌ برای مثال تلویزیون، شومینه، گیاهان، بالشت‌ها و کوسن‌های دیگر می‌توانند نقطه تمرکز بوده و دیگر وسایل را در اطراف آن‌ها چید. شما می‌توانید از یک فرش یا یک میز کوچک که جلوه خاصی دارد به‌عنوان نقطه تمرکز استفاده کنید.

تشک تخت شوی مدرن طوسی با دو کوسن مستطیلی بزرگ در نشیمن بدون مبل

ساختار ایجادشده در تشک و بالشتک‌ها

زمانی که از یکی از انواع تشک و بالش برای ایجاد یک ساختار ساده استفاده می‌کنید ممکن است شلوغی خاصی را ایجاد کند. برای پرهیز از این موضوع سعی کنید از یک چینش هوشمندانه و ساختار زیبا و درعین‌حال کاربردی برای این نوع طراحی استفاده کنید تا بتوانید سادگی و زیبایی بصری را ایجاد کنید‌. این موضوع در فضایی که مساحت کمی دارد، دارای اهمیت بیشتری است.

نشیمنی بدون مبل با صندلی فلزی و کاناپه چرمی قهوه ای با انواع گلدان های گل اطراف پنجره

استفاده از گلدان‌ها در دکوراسیون منزل ساده بدون مبل

داشتن ترکیبی از چند گلدان با گل‌های طبیعی و مصنوعی می‌تواند در کنار تشک یا بالش‌ها، یک دکوراسیون کاملاً ساده و دل‌چسب ایجاد کند. استفاده از این گلدان‌ها به شما کمک می‌کند که فضا را از یکنواختی خارج کرده و طراحی داخلی خاصی را ایجاد کنید‌. معمولاً گلدان‌ها دارای طرح‌ها و مدل‌های زیادی در بازار هستند که متناسب با سلیقه و دکوراسیون داخلی، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

نشیمن بدون مبل مدرن با میزهای حصیری رنگ چوب و کاناپه کرم رنگ به همراه پاف حصیری گرد

استفاده از میزها در دکوراسیون منزل ساده بدون مبل

اولین نکته‌ای که باید در استفاده از میزها در چیدمان منزل بدون مبل به آن توجه داشت این است که چه سبک و سیاقی در خانه شما و طراحی داخلی حکم‌فرماست. اگر چیدمان و طراحی کلاسیک و سنتی دارید باید از میزهایی که کنده‌کاری یا منبت‌کاری دارند، استفاده کنید تا همخوانی و هارمونی لازم ایجاد شود. اما اگر از سبک مدرن دوبلین استفاده می‌کنید باید میزهای ساده با رنگ‌های خنثی به‌کار ببرید. همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی گفته شد میز می‌تواند یک نقطه تمرکز در بخش‌های مختلف خانه باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله هر آنچه که باید در مورد سبک دکوراسیون داخلی سنتی بدانید را مطالعه فرمایید.

نشیمن بدون مبل با فرش طوسی روشن، دو مبل بالین و قاب عکس هایی روی دیوار

استفاده از مبل بالین

این نوع مبل‌ها شباهتی زیادی به تشک یا کوسن داشته و می‌تواند فضای بسیار مناسبی را برای چرت زدن یا دورهمی خانوادگی ایجاد کند. از این نوع کوسن‌های بزرگ می‌توان برای اتاق‌های نشیمن که فضای کوچکی دارند، استفاده کرد. این مدل انتخابی جدید و زیبا بوده و در هر نوع فضایی، کاربرد بالایی دارد. معمولاً به‌عنوان یک تقسیم‌کننده فضا نیز مورداستفاده قرارگرفته و زیبایی بصری خاصی را در خانه و طراحی داخلی ایجاد می‌کند.

 

 

استفاده از بین بگ

یکی از مواردی که می‌تواند جایگزین تخت خواب باشد، بین بگ است. این وسیله برای هر سنی مناسب نبوده؛ اما به دلیل گرفتن فرم بدن هنگام استفاده، جایگزین بسیار مناسبی برای تخت خواب و کاناپه است. نکته مهم در خرید این محصول، توجه به پارچه آن است. اگر می‌خواهید به‌راحتی بر روی آن تکان بخورید، حتماً از پارچه‌های مرغوب استفاده کنید تا هنگام تاب خوردن، دچار پارگی نشود.

تصویر یک صندلی گهواره ای طوسی با پایه فلزی و چوبی مناسب نشیمن بدون مبل

استفاده از صندلی‌های گهواره‌ای در دکوراسیون منزل ساده بدون مبل

یکی دیگری از محصولاتی که می‌توان در دکوراسیون منزل ساده بدون مبل از آن استفاده کرد، صندلی گهواره‌ای یا راک است. این صندلی در طراحی‌های مدرن و کلاسیک وجود داشته و معمولاً در جلوی شومینه، جلوی پنجره و اتاق‌خواب یا مطالعه، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 

غذاخوری‌های بدون صندلی

این غذاخوری‌ها کاملاً شبیه به میزهایی است که در فرهنگ‌های چینی و شرق آسیا وجود دارد و در این مدل از اتاق‌های ناهارخوری‌ از میز ناهارخوری ژاپنی استفاده می‌شود. میز این نوع غذاخوری‌ها، کوچک با ارتفاع کم بوده و در کنار آن‌ها تشک‌ها یا تشکچه‌های کوچک قرارگرفته و فضای دنج و زیبایی را برای غذاخوری ایجاد می‌کند.

تشک های مدرن بدون پایه طوسی رنگ برای خانه های بدون مبلمان

استفاده از تشک‌های مدرن بدون کاناپه

این نوع تشک‌ها در آسیای شرقی بسیار مورداستفاده قرارگرفته و طراحی منحصربه‌فردی دارند. تشک‌های مدرن ظاهری شبیه به کاناپه داشته، اما بدون ارتفاع هستند. دیواری بر روی پشت آن طراحی‌شده که فرد می‌تواند به‌راحتی بر روی آن تکیه داده و دو کوسن چسبیده به آن، شکل مبل و کاناپه را به آن داده است.

 

 

طراحی به سبک بایتاک

این طراحی یک سبک به شکل مینیمالیستی و هندی بوده که در طراحی‌های داخلی هندی بسیار کاربرد دارد. این طرح‌ها با کوسن‌ها و مبل‌های رنگارنگ طراحی‌شده و فضای شاد برای دورهمی خانوادگی را ایجاد می‌کنند. از دیگر قسمت‌های زیبای این طراحی، وجود اکسسوری­های تزئینی سنتی است که بر روی این کوسن و تشکچه‌ها وجود داشته و فضای اصیل به وجود می‌آورند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله دکوراسیون مینیمال چیست؟ را مطالعه فرمایید.

گوشه ای از یک نشیمن سنتی بدون مبل با شومینه آجری و نیمکت چوبی کنار دیوار و کوسن های نارنجی

سخن پایانی

دکوراسیون منزل ساده بدون مبل یکی از روش‌های خارج شدن از یکنواختی است. کسانی که خانه‌های ویلایی و روستایی دارند می‌توانند از این گزینه برای چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی خود استفاده کرده و یک فضای ساده و درعین‌حال زیبا و شیک ایجاد کنند. ابزارها و موارد مختلفی در چیدمان منزل بدون مبل وجود دارد که می‌توان در سبک‌های مدرن یا سنتی از آن‌ها استفاده کرد.

در فرهنگ سنتی ایران و آسیای شرقی، مبلمان وجود نداشته و خانه‌ها با طراحی‌های داخلی بدون مبلمان بوده‌اند. این خانه‌ها فضای صمیمی و خاصی داشته و معمولاً افرادی که به معماری سنتی و قدیمی علاقه دارند به این نوع سبک دکوراسیون داخلی گرایش پیدا می‌کنند. این خانه‌ها به‌گونه‌ای، یادآور خاطرات دوران کودکی هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمام اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.