راهنمای کامل برای انواع سینک

آشپزخانه ای با کابینت های آبی و دستگیره های مشکی به همراه سینک تک لگنه سفید

بازسازی آشپزخانه در گذشته بسیار آسان‌تر بود، چرا که فقط تعداد کمی گزینه برای انتخاب متریال­‌ها و لوازم وجود داشت. با افزایش چشمگیر فناوری ساخت سینک ظرفشویی در آشپزخانه‌ها انقلابی عظیم رخ داده است. چه به دنبال این باشید که متریال جدیدی را به آشپزخانه خود بیفزایید، چه عشق جدیدی به آشپزی پیدا کرده‌اید و به فضای کاری با توانایی بیشتری احتیاج دارید، دلایل زیادی برای به‌روزرسانی سینک ظرفشویی وجود دارد.

انواع مختلفی از سینک ظرفشویی آشپزخانه را که بین سبک و مواد متفاوت هستند را به شما معرفی می‌کنیم. انواع سینک شامل نکاتی در مورد بهترین کاربردها، جوانب مثبت و منفی هستند که باید متناسب به نیاز خود آن‌ها را انتخاب کنید.

 

.

سوالات متداول:

در هنگام خرید سینک ظرفشویی باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. ابعاد سینک ظرفشویی 2. مدل سینک 3. سبک طراحی 4. متریال سینک 5. توجه به کاربری فضایی که برای جانمایی سینک انتخاب شده 6. توجه به فضای پیشخوان به منظور نصب سینک


آیا عمق پیشخوان در انتخاب ابعاد سینگ ظرفشویی تاثیرگذار است؟

بله؛ عمق پیشخوان یا کانتر آشپزخانه در انتخاب مدل سینک با عرض مناسب به شما کمک می‌کند.


بهترین نوع سینک ظرفشویی براساس جنس و متریال کدام است؟

سینک استیل ضدزنگ بهترین نوع سینک ظرفشویی می‌باشد.

 

انواع سینک ظرفشویی از لحاظ سبک طراحی

.

 

سینک ظرفشویی تک لگنه

تصویر سینک تک لگنه با شیرآلات مشکی و صفحه رویی کابینت طوسی

سینک ظرفشویی تک لگن برای طراحی آشپزخانه‌های کوچک با فضای پیشخوان محدود بسیار مناسب است. تمیز کردن وسایل آشپزی بزرگ در این سینک‌ها بسیار آسان است، به دلیل عمقی که دارند، نباید نگران پاشیدن آب بر روی پیشخوان خود باشید.

سینک ظرفشویی­‌های تک لگن برای انجام چند کار مانند شستن و انجام پخت‌وپز همزمان مناسب نیستند. این سینک‌ها برای خانواده‌های کم‌جمعیت یا افراد مجرد توصیه می‌شود. تمیز کردن سینک ظرفشویی یک لگن به دلیل کاهش تعداد گوشه‌ها و لبه‌ها، کمی سریع‌تر انجام می‌شود و معمولاً ارزان‌تر از نوع دو یا سه لگن هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نظافت آسان آشپزخانه با 7 ترفند فوق العاده را مطالعه فرمایید.

 

سینک ظرفشویی دو لگنه

تصویر سینک دولگنه فلزی زیر پنجره با سه گلدان گل

در میان انواع سینک، یک سینک ظرفشویی دو لگنه، با دو لگن هم‌اندازه یا اندازه‌های متفاوت ساخته می‌شود. این سینک‌ها برای اینکه ظروف زیادی را در یک لگن بشویید و در دیگری آبکشی کنید، بسیار فوق‌العاده خواهد بود. حتی می‌توانید یک لگن را فقط برای آماده‌سازی غذا و دیگری برای شستن ظروف در نظر بگیرید.

سینک ظرفشویی دو لگن را می‌توان با دو لگن متفاوت انتخاب کرد. یک لگن کوچک‌تر برای آماده‌سازی غذا، یعنی شستن گوشت، سبزیجات، آبکشی ماکارونی و برنج و دیگری با یک لگن با بدنه کمی بزرگ‌تر برای شستن ظروف خواهد بود. البته لگن کوچک‌تر می‌تواند به اهداف غیر غذایی نیز اختصاص داشته باشد، مانند تمیز کردن شانه و شستن پارچه.

 

سینک ظرفشویی سه لگنه یا چند لگنه

تصویر سینک سه لگنه استیل زیر پنجره و داخل کابینت های سفید

اگر شما جزو آن دسته از افراد بهداشتی هستید که دوست دارید آشپزخانه را همیشه مرتب نگه دارید، انتخاب سینک سه لگن می‌تواند تمام نیازهای شما را پاسخ دهد. این سینک روشی برای دور نگه داشتن زباله‌ها و مواد زائد از غذاها و ظروف است. اگر یک میز پیشخوان بزرگ در اختیار دارید، مطمئن باشید که نصب یک سینک سه‌گانه هیچ خللی را در آشپزخانه شما ایجاد نمی‌کند. البته استفاده از سطل زباله کابینتی هم در نظافت آشپزخانه بی‌تاثیر نیست.

 

سینک ظرفشویی گوشه ای یا کنجی

تصویر یک سینک کنجی سفید روی صفحه کرم رنگ کابینت قهوه ای

هنگام بررسی انواع سینک در نظر داشته باشید که جای سینک ظرفشویی در آشپزخانه می‌تواند متغیر باشد. یک سینک ظرفشویی گوشه ای راهی عالی برای به حداکثر رساندن فضای پیشخوان است. این سینک ظرفشویی معمولا دو لگن دارد، که در گوشه‌ای از پیشخوان نصب می‌شود. این یک طراحی نسبتاً منحصربه‌فرد است که اگر می‌خواهید فضای پیشخوان خود را به حداکثر برسانید، می‌تواند مفید باشد.

 

.

سینک ظرفشویی گوشه ای می‌تواند گران و نصب آن دشوار باشد، چرا که برش‌های سفارشی پیشخوان، هزینه نصب این نوع سینک‌ها را اضافه می‌کند. در این سینک‌ها شستن ظروف بزرگ مانند قابلمه ممکن است کمی دشوار باشد. همچنین به دلیل قرار گرفتن در قسمت گوشه، ایستادن دو نفر در کنار هم و استفاده از سینک کمی سخت خواهد بود.

 

سینک ظرفشویی در جزیره

آشپزخانه ای با کابینت ها و جزیره سفید به همراه سینک تک لگنه طوسی در جزیره

سینک ظرفشویی در قسمت جزیره و فینگر جوینت آشپزخانه برای گردش کار و فاصله گرفتن از فضای آشپزخانه بسیار مناسب است. طراحی جزیره آشپزخانه به‌طور قابل‌توجهی، محبوب است و به همین دلیل، سینک جزیره‌ای، در جزیره آشپزخانه نیز موردتوجه قرار گرفته است. این سینک ظرفشویی با توجه به نیاز شما می‌تواند به‌عنوان سینک اصلی قابل استفاده باشد.

آن‌ها همچنین می‌توانند جزیره آشپزخانه را به یک فضای کاری کامل تبدیل کنند. آن‌ها در جزیره‌ای از چوب، گرانیت یا فولاد ضدزنگ زیبا به نظر می‌رسند، بنابراین گزینه‌های شما ازنظر طراحی آن‌ها بی‌پایان است. اگر به فکر افزودن سینک ظرفشویی به جزیره آشپزخانه خود هستید، حتماً هزینه‌های اضافی نصب لوله‌کشی در جزیره آشپزخانه را باید در نظر بگیرید.

 

سینک ظرفشویی صفحه‌دار یا سینی‌دار

سینگ تک لگنه صفحه دار در کابینت سفید و زیر پنجره

در میان انواع سینک، سینک ظرفشویی آشپزخانه با آبکش یک انتخاب کارآمد محسوب می‌شود. به‌طورمعمول در سینک‌هایی که از جنس فولاد ضدزنگ هستند، این صفحه آبکش که یک ویژگی سینک ظرفشویی محسوب می‌شود سرعت آماده‌سازی مواد غذایی را بالا می‌برد. اگر عاشق آشپزی هستید، این سینک یک گزینه عالی است زیرا یک مرحله از آماده شدن مواد غذایی را به‌راحتی فراهم می‌کند.

این صفحه با اجازه دادن عبور آب اضافی به داخل ظرفشویی، محلی برای خشک کردن ظروف و سایر لوازم آشپزخانه را فراهم می‌کند. این روش شستن ظرف به‌جای استفاده از ماشین ظرفشویی، ظرف‌های تمیزتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شود.

 

سینک ظرفشویی برای آماده‌سازی غذا

.

این سینک ظرفشویی برای آماده‌سازی غذا، نوشیدن آب و آماده‌سازی انواع نوشیدنی در قسمت پیشخوان یا جزیره نصب می‌شود. آن‌ها به‌طورکلی کوچک‌تر و کم‌عمق‌تر از سینک‌های ظرفشویی دیگر هستند و معمولا یک گزینه دوم محسوب می‌شوند و با توجه به نیازهای کمتری، ساخته می‌شوند. آن‌ها به‌طورمعمول یک طرح تک لگنی هستند، اگر دورهمی­‌های زیادی برگزار می‌کنید، این سینک ظرفشویی برای استفاده در بار، پاسیو یا تراس و حتی در کنار پنتری آشپزخانه بسیار مناسب است.

به غیر از انواع ذکر شده به لحاظ سبک طراحی، دو نوع مهم دیگر نیز وجود دارند. این دو نوع سینک ظرفشویی روکار و توکار نامیده می‌شوند که در مقاله‌ای جداگانه به طور کامل به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت سینک روکار و توکار چیست و کدام انتخاب بهتری است؟ مراجعه نمایید.

 

انواع سینک ظرفشویی از لحاظ جنس

.

 

سینک ظرفشویی سنگی

سینگ ظرفشویی سنگی خاکستری در کابینت های چوبی قهوه ای

این سینک را می‌توانید در دو نوع سنگ طبیعی و مصنوعی تهیه کنید. سنگ کورین یک سنگ مصنوعی است که از موادی همچون پلی‌استر، اکرلیک، اپوکسی و رنگدانه‌‌ها تشکیل شده است. این سینک دارای تنوع رنگی است و در برابر قارچ، باکتری، خراش و خوردگی مقاومت بالایی دارد. سنگ مرمر که یک سنگ طبیعی است به دلیل زیبایی طرفداران بیشتری دارد. استحکام بالا و رنگ روشن از مهم‌ترین ویژگی‌های این سینک است. با انتخاب یک سینک ظرفشویی روشن یا تیره‌رنگ با پیشخوان سنگ طبیعی مانند گرانیت، کوارتز یا سنگ مرمر می‌توانید یک کنتراست جذاب ایجاد کنید.

 

سینک ظرفشویی سنگ صابون

.

هنگام چک کردن انواع سینک توجه به این نکته حائز اهمیت است که به دلیل خاصیت غیر متخلخل و مقاوم بودن این سنگ، در بین افراد محبوبیت بیشتری پیداکرده است. گرمای زیاد، مواد شیمیایی و اسیدهایی که در پاک‌کننده‌های ساینده وجود دارد، تاثیر مخربی در این جنس ایجاد نمی‌کنند. طبیعت نرم این متریال باعث می‌شود تا از سایر سینک‌های ظرفشویی آشپزخانه انعطاف‌پذیرتر باشد، این بدان معنی است که می‌توانید آن را به معنای واقعی به هراندازه، خیلی کوچک یا خیلی بزرگ، متناسب با میز و کابینت خود سفارش دهید.

توجه داشته باشید که سنگ‌های صابون به‌اندازه گرانیت یا کوارتز تنوع رنگی و بافتی ندارند. اگر دقت کافی نداشته باشید، سنگ صابون نیز می‌تواند به‌راحتی لکه‌های آب را به خود بگیرد. اما با استفاده از مخلوط موم و روغن معدنی می‌توانید لکه‌ها را به‌راحتی از بین ببرد.

 

سینک ظرفشویی فولاد ضدزنگ

سینگ دو لگنه استیل ضدزنگ با شیرآلات استیل

یک سینک ظرفشویی از جنس استنلس استیل نصب آسان دارد و ازاین‌رو در میان انواع سینک، گزینه‌ای کاربردی و محبوب به شمار می‌آید. سینک ظرفشویی فولاد ضدزنگ بر اساس ضخامت ورق و سایز دسته‌بندی می‌شود. جنس ضخیم‌تر به این معنا است که سینک ظرفشویی سنگین‌تر و ارزان‌تر خواهد بود، درحالی‌که جنس نازک‌تر آن به معنی سبک‌تر بودن سینک و اغلب گران‌تر بودن آن است.

سینک استیل ضدزنگ به دلیل جنسی که دارد، ظرف شستن در آن‌ها همراه با سروصدا خواهد بود و ممکن است بر اثر ضربه محکم فرورفتگی‌هایی در سطح آن ایجاد شود، اما مقاومت زیادی در برابر حرارت و لک دارد.

 

سینک ظرفشویی بامبو

.

درحالی‌که از مواد چوبی معمولاً در سینک ظرفشویی آشپزخانه استفاده نمی‌شود، زیرا چوب متخلخل است و در برابر رطوبت به‌سرعت آسیب می‌بیند، چوب بامبو در چند وقت اخیر به یک انتخاب برجسته تبدیل شده است. این چوب توانایی مدیریت آب را به‌خوبی دارد. بامبو بسیار قابل‌انعطاف است و می‌تواند وزن باورنکردنی را تحمل کند.

این چوب ضخیم و غیر متخلخل است و می‌توان آن را با یک سری ورق‌های ضخیم که با چسب محکم می‌شوند، مقاوم‌تر کرد. به‌اندازه کافی این متریال قدرتمند است و می‌تواند مدت طولانی دوام بیاورد و به‌راحتی خراشیده نمی‌شود. یک‌لایه پوشش مقاوم در برابر آب، می‌تواند برای محافظت بیشتر بر روی بدنه آن اعمال شود.

 

سینک ظرفشویی مسی

آشپزخانه ای با کابینت های مشکی، صفحه رویی کابینت سفید و سینک و شیر آب مسی

از بین انواع سینک، سینک ظرفشویی مسی یکی از گران‌ترین گزینه‌های موجود برای انتخاب سینک ظرفشویی آشپزخانه است، زیرا خواص ضد میکروبی دارد. مانند فولاد ضدزنگ، ضخامت سینک‌های مس متفاوت هستند و صدای کمتری تولید می‌کنند. مس به‌غیراز ظاهرسازی، از مقاومت حرارتی بالایی نیز برخوردار است و در برابر زنگ‌زدگی، خوردگی و تورفتگی‌ها مقاومت بالایی دارد.

مس قابل‌انعطاف است و به‌راحتی با طراحی پیشخوان تناسب پیدا می‌کند. ممکن است سینک مسی با گذشت زمان به رنگ قهوه‌ای تبدیل شود. اگرچه روش‌هایی برای کاهش سرعت این فرآیند وجود دارد، اما متوقف کردن آن دشوار است، به همین دلیل توصیه می‌شود سینک مس را باکیفیت بالا خریداری کنید.

 

سینک ظرفشویی کوارتز

.

سینک ظرفشویی کوارتز معمولاً چشم‌نوازترین قسمت آشپزخانه خواهد بود. بیشتر افراد پیشخوان‌های خود را متناسب با سینک ظرفشویی کوارتز طراحی می‌کنند. این سینک ظرفشویی بسیار زیبا، انعطاف‌پذیر و سنگین است، بنابراین انتخاب متریال ارزان‌قیمت برای کف با سینک کوارتز سازگار نخواهد بود.

 

سینک ظرفشویی کامپوزیت گرانیت

تصویر سینگ دو لگنه کامپوزیت گرانیت خاکستری با شیر آب خاکستری زیر پنجره

از جدیدترین سینک ظرفشویی می‌توان به نوع کامپوزیت گرانیت اشاره کرد. یک سینک کامپوزیتی گرانیتی بادوام، نمای بی‌نظیری را در آشپزخانه ایجاد می‌کند. کامپوزیت گرانیت از چسباندن 80 درصد گرانیت خردشده به همراه 20 درصد پرکننده رزین ساخته می‌شود. این سینک‌ها معمولا بارنگ‌های خنثی و تیره، خاکستری، قهوه‌ای و مشکی قابل تهیه هستند. البته می‌توانید با استفاده از رزین‌های رنگی سینک را به رنگ‌های دلخواه نیز سفارش دهید.

 

.

این نوع سینک ظرفشویی، بسیار مقاوم در برابر لکه و خش است و درعین‌حال زیبایی مدرن برای هر آشپزخانه فراهم می‌کند. کامپوزیت گرانیت به دلیل تراکمی که دارد، خاصیت جذب صدا را نیز دارد. اگر قصد خرید سینک کامپوزیتی گرانیت را دارید، باید بدانید که سنگین‌تر از سینک‌های ضدزنگ هستند، بنابراین باید از سازه مقاوم برای آن‌ها استفاده کنید.

این متریال مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد و اگر می‌خواهید استحکام آن افزایش پیدا کند، می‌توانید کف آن را از استیل انتخاب کنید. این جنس سطح متخلخل ندارد و نظافت آن کاری ساده است. توصیه می‌شود برای نظافت آن از ابزار با جنس سخت استفاده نکنید.

 

سینک ظرفشویی چدنی

تصویر آشپزخانه ای با کابینت های سفید و سینگ چدنی سفید تک لگنه

انتخاب در بین انواع سینک، ممکن است کمی دشوار باشد. یک سینک ظرفشویی چدنی به رنگ سفید براق و جذاب، مناسب برای آشپزخانه‌های مدرن است. سینک‌های چدنی با یک پوشش چینی تولید می‌شوند که به آن‌ها رنگ سفید براق می‌بخشد و موردتوجه بسیاری از صاحبان خانه‌ها است که به دنبال یک سینک ظرفشویی مستحکم و زیبا برای تکمیل آشپزخانه خود هستند.

سینک‌های چدنی نسبت به سینک‌های دیگر سنگین‌تر و بادوام هستند و البته از قیمت بالایی برخوردارند. ترجیحا این سینک‌ها را با پاک‌کننده‌های ساینده تمیز نکنید، زیرا باعث از بین رفتن پوشش آن می‌شوند. هنگام شستن ظروف نیز باید احتیاط کنید تا با وارد شدن ضربه، آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

 

سینک ظرفشویی خاک نسوز

.

هیچ جنس سینک ظرفشویی دیگری نمی‌تواند در دمای بسیار بالا مقاومت داشته باشد. این سینک از نوعی خاک رس نسوز که با لعاب سرامیک پوشانده شده است، ساخته می‌شود. سطح آن براق و در برابر تراش، خراش و لکه‌ها مقاوم است. به دلیل جلوه چشمگیر و قابلیت انعطاف‌پذیری بالا، برای سینک ظرفشویی در آشپزخانه این متریال بسیار مورد تقاضا است. فقط یک نکته مهم را به خاطر بسپارید، وزن این سینک سنگین است. همچنین برای محکم نگه داشتن این سینک ظرفشویی باید کابینت را تقویت کنید که باعث افزایش هزینه خواهد شد.

مطالعه مقاله راهنمای جامع اجزای اصلی کابینت را از دست ندهید.

 

اندازه و ابعاد سینک ظرفشویی

تصویر یک سینک دو لگنه با ابعاد و اندازه های استاندارد

عرض سینک آشپزخانه به‌طورمعمول حدود 45 تا 55 سانت، طول آن حدود 75 تا 90 سانت و عمق لگن باید حدود 50 تا 60 سانت باشد. البته ابعاد سینک ظرفشویی، متناسب با اکثر آشپزخانه‌ها متغیر خواهد بود. سرانجام، شما باید عمق پیشخوان خود را اندازه بگیرید تا عرض و عمق سینک ظرفشویی مناسب برای آن تعیین شود.

 

سخن پایانی

تصویر یک سینک دو لگنه سفید با شیرآلات مشکی زیر پنجره

سینک‌هایی که ذکر شد از متداول‌ترین مواردی هستند که در آشپزخانه‌ مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما انواع سینک دیگری نیز وجود دارد. امروزه متریال شیشه نیز یکی از موارد عجیب و غریبی است که برای ساخت سینک ظرفشویی استفاده می‌شود.

چند ویژگی اضافی وجود دارد که هنگام تهیه یک سینک ظرفشویی با کیفیت می‌توانید آن‌ها را در نظر بگیرید. برای خرید سینک، توصیه می‌شود جنسی که انتخاب می‌کنید، دارای سطوح غیر متخلخل باشد. فضای آشپزخانه، نوع دکوراسیون و بودجه در انتخاب سینک می‌توانند به شما کمک بسیاری کنند. با مطالعه جوانب منفی و مثبت سینک‌ها، یک انتخاب مقرون‌به‌صرفه و کارآمد داشته باشید.