راهنمای کامل طراحی دکوراسیون داخلی هتل

تصویر طراحی داخلی هتل با مبلمان چرم قهوه ای روشن، پله مارپیچ و دیوارپوش چوبی

مهم‌ترین موضوع در طراحی دکوراسیون داخلی هتل، سلیقه مخاطب شما است. این به این معناست که توجه به سلیقه خودتان به تنهایی پاسخگوی نیاز مشتریان نخواهد بود. زمانی که بحث رقابت میان هتل‌های ۵، ۴ و ۳ ستاره پیش می‌آید، دیگر تعداد ستاره‌های آن‌ها مهم نیست، بلکه این طراحی داخلی هتل‌ها است که مشخص می‌کند، آن هتل جزء بهترین‌ها است یا مکان مناسبی برای یک یا چند شب اقامت نیست. دکوراسیون داخلی یک هتل باید طبق نظر طراحان داخلی متخصص با تجربه انجام شود تا رضایت مشتریان را به دنبال داشته باشد و کار شما را رونق ببخشد. طراحان، با سلیقه مردم آشنایی بیشتری دارند و با توجه به سلیقه اکثر آن‌ها دکوراسیون داخلی را طراحی می‌کنند. طرح و رنگ مبل‌ها، جزئیات معماری، نورپردازی و ترکیب رنگ محیط همگی در زیبایی و آرامش‌بخش بودن محیط هتل تأثیرگذار هستند. در ادامه تمامی نکاتی که باید برای طراحی حرفه‌ای دکوراسیون داخلی یک هتل در نظر داشته باشید، برای شما گردآوری شده است.

 

 

سوالات متداول:

برای طراحی لابی هتل به چه نکاتی توجه کنیم؟

1-لابی هتل باید طوری طراحی شده باشد که از ازدحام جمعیت، جلوگیری کند و تداخلی در کار ایجاد نشود. 2- در بخش لابی هتل جایی برای قرار دادن ساک‌ها و وسایل مهمانان در نظر بگیرید. 3- لابی هتل باید دارای سرویس بهداشتی مجزا و مناسب باشد. 4- جنس کف لابی بهتر است از سنگ باشد زیرا فرسایش کمتری دارد. 5- از فرش و گلیم و گبه در دکوراسیون داخلی هتل و لابی، تنها برای جلوگیری از سر خوردن مبلمان استفاده کنید. 6- حتماً از پادری برای تمیز کردن کف کفش‌ها هنگام ورود استفاده کنید.


برای دکوراسیون داخلی لابی هتل از چه مبلی استفاده می‌شود؟

صندلی و مبلمان می‌توانند ظاهری بسیار شیک به قسمت لابی هتل بدهند. تفاوتی هم ندارد که هتل شما چند ستاره است، شما باید بهترین تصاویر مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی هتل را ببینید و از آن ایده بگیرید. در لابی یک هتل پنج ستاره حداقل سه نوع مبلمان وجود دارد: مبلمان راحتی، مبلمان سلطنتی و مبلمان ساده.


در طراحی پذیریش هتل چه نکاتی مهم هستند؟

یک طراح باید بتواند در کنار گردهم‌آوری تمام تکنولوژی‌های لازم جهت امور طراحی، توانایی طراحی مناسب مهمان‌پذیری در مجموعه را نیز داشته باشد. طراحی قسمت جلویی میز پذیرش باید به گونه‌ای باشد که به راحتی دیده شده و در دسترس باشد. هر نوع مانعی که باعث ایجاد نقطه کور می‌شود باید از سر راه برداشته شود. بنابراین ایجاد ستون‌ها و دیوارهای بلند ممنوع است.


محل مناسب برای طراحی آسانسور، کدام قسمت هتل است؟

هنگام طراحی دکوراسیون داخلی هتل تا جای ممکن، آسانسورها باید در جایی قرار بگیرند که به راحتی از قسمت پذیرش و جلوی میز قابل رویت باشند. البته رعایت این قانون خصوصاً در هتل‌های بزرگ ممکن است با مشکلات و موانعی روبرو شده و ممکن نباشد.

 

طراحی فضاهای داخلی هتل

تصویر طراحی دکوراسیون داخلی هتلی با دیوارهای کرم رنگ، حفاظ پله شیشه ای و لوسترهای کریستالی بزرگ

برای طراحی هر فضا، قوانین خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. معمولاً صاحبان هتل‌ها برای اطمینان از نتیجه کار، طراحی و دکوراسیون داخلی هتل را به یک متخصص می‌سپارند. اما گاهی نیز به دلایل متفاوت مانند کسری بودجه ممکن است شخص، خودش برای طراحی هتل دست به کار شود.

 

طراحی لابی هتل

طراحی دکوراسیون داخلی لابی هتلی با دیوارهای خاکستری، سقف شیشه ای و لوستر آویز توپ توپی با میز پذیرش

لابی هتل اولین برخورد مخاطب با شما خواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که طراحی لابی هتل به چه شکلی انجام شده باشد. مخاطب پس از دیدن لابی هتل از شما و محل اقامت انتظاراتی خواهد داشت. به همین شکل، شما باید در کنار طراحی زیبا و دلنشین لابی هتل، سعی کنید طوری آن را طراحی کنید که پس از دیدن باقی محیط‌ها ذوق مخاطب کور نشود. لابی هتل باید نمایانگر محیط کلی هتل باشد و در عین حال مخاطب را برای استفاده از خدمات شما مشتاق‌تر کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله لابی ساختمان چیست و اصول مهم در طراحی آن کدام‌اند؟ را مطالعه فرمایید.

 

نکات طراحی لابی هتل

طراحی دکوراسیون داخلی لابی هتلی مدرن با استفاده از طراحی چوب در قسمت سقف، دیوارها و میز پذیرش

 • لابی هتل باید طوری طراحی شده باشد که از ازدحام جمعیت کسانی که قصد رزرو دارند و کسانی که می‌خواهند صورت حساب خود را پرداخت کنند، جلوگیری شود و تداخلی در کار ایجاد نشود.
 • هنگام طراحی دکوراسیون داخلی هتل در بخش لابی هتل جایی برای قرار دادن ساک‌ها و وسایل مهمانان در نظر بگیرید.
 • لابی هتل باید دارای سرویس بهداشتی مجزا و مناسب باشد.
 • بهتر است در لابی هتل مکانی برای سرو غذا و مکانی نیز صرفاً برای نشستن طراحی شود.
 • قرار دادن فروشگاه‌هایی که نیازهای مردم را برطرف می‌کنند مانند بوتیک، داروخانه، سوپر مارکت و صندوق پست از جمله اقداماتی است که می‌تواند باعث رضایت بیشتر مهمانان و رونق کار هتل بشود.
 • بهتر است در کنار ورودی لابی یک ترازو قرار گرفته شود؛ زیرا مسافران باید قبل از پرواز ساک‌ها و اجناس خود را وزن کشی کنند.
 • جنس کف لابی بهتر است از سنگ باشد زیرا فرسایش کمتری دارد.
 • از سنگ‌های سیاه و تیره در وسعت‌های زیاد استفاده نکنید زیرا ظاهر نامناسب و غمگینی به محیط می‌دهند.
 • از فرش و گلیم و گبه در دکوراسیون داخلی هتل و لابی، تنها برای جلوگیری از سر خوردن مبلمان استفاده کنید.
 • حتماً از پادری برای تمیز کردن کف کفش‌ها هنگام ورود استفاده کنید.
 • بهتر است از رنگ‌های روغنی و کاغذ دیواری برای دیوارها استفاده شود.
 • در هتل‌های بزرگ استفاده از پوشش‌های چوبی و آینه‌کاری در لابی می‌تواند جلوه بهتری به هتل ببخشد و نورپردازی را نیز زیباتر کند.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن دیوار لابی کوچک بهتر است دیوارها سنگ شوند.
 • برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی، دیوار هتل‌ها باید دوام بالایی داشته باشند تا مجبور به تعویض آن‌ها نشوید.
 • جنس پرده و مبلمان باید طوری انتخاب شود که قابل شستشو باشد.
 • استفاده از گیاهان، خصوصاً گیاهان طبیعی می‌تواند آرامش و حال بهتری به مهمانان منتقل کند و رضایت آن‌ها را به دنبال داشته باشد.

 

اهمیت انتخاب صندلی و مبلمان در دکوراسیون داخلی هتل

طراحی لابی هتل با کفپوش سیاه و سفید، دیوارها و میز و صندلی های قهوه ای

صندلی و مبلمان می‌توانند ظاهری بسیار شیک به قسمت لابی هتل بدهند. تفاوتی هم ندارد که هتل شما چند ستاره است، شما باید بهترین تصاویر مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی هتل را ببینید و از آن ایده بگیرید. در لابی یک هتل پنج ستاره حداقل سه نوع مبلمان وجود دارد: مبلمان راحتی، مبلمان سلطنتی و مبلمان ساده.

 

مبلمان راحتی

نقش این مبلمان فراهم آوردن محیطی مناسب برای استراحت میهمانان است. انواع مختلفی از این مبلمان در بازار موجود است و شخص می‌تواند با توجه به بودجه خود مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کند.

 

مبلمان سلطنتی

از این مبلمان برای قرارهای کاری استفاده می‌شود. رنگ و مدل این مبلمان علاوه‌بر جذاب بودن باید اندکی رسمی نیز باشند.

 

مبلمان ساده

این نوع مبلمان برای زمان انتظار میهمانان تدارک دیده می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چیدمان مبل و هر آن چه باید درباره انواع مختلف آن بدانید را مطالعه فرمایید.

 

نورپردازی محیط هتل

طراحی دکوراسیون داخلی هتلی با ترکیب رنگ های طوسی و خاکستری و مشکی و سقف نورپردازی شده

نورپردازی درست باعث بهتر و زیباتر دیده شدن دکوراسیون داخلی هتل می‌شود. نور در طراحی تمامی زوایای یک هتل تأثیر بسیاری دارد. از معماری و نصب تابلو اسم هتل گرفته تا طراحی داخلی اتاق‌ها. از نور کافی در اتاق‌ها، لابی هتل و راه پله‌ها غافل نشوید. استفاده از نور کافی در این مکان‌ها باعث افزایش روحیه میهمانان و جذب مشتری‌های بیشتر می‌شود و طی مدتی، چندین برابر هزینه صرف شده به شما بازگردانده می‌شود. برای مثال نصب یک لوستر بزرگ در لابی هتل علاوه‌بر نورپردازی عالی باعث زیبایی محیط نیز می‌شود و مخاطب شما را به مشتری تبدیل می‌کند.

 

نورپردازی محیط‌های مختلف هتل باید چگونه باشد؟

طراحی داخلی لابی هتل با صندلی های رنگی، گل‌های بنفش و لوستر گرد کریستالی

بعد از لابی، قسمت بعدی که مهمانان با آن برخورد می‌کنند، راهروهای هتل است. نورپردازی دکوراسیون داخلی هتل در این قسمت باید حس خوش‌آیندی در افراد ایجاد کند. انتخاب رنگ‌های گرم و گیرا به سادگی این حس را منتقل خواهد کرد. همچنین اگر نور راهرو به گونه‌ای باشد که در شبانه روز تغییر کند، بسیار زیبا و خوش‌آیند خواهد بود. بهترین گزینه برای استفاده در راهروها دیوارکوب‌هایی با لامپ‌های زیبا در دو طرف هتل است. این چراغ دیوارکوب‌ها علاوه‌بر روشن کردن راهرو زیبایی خاصی نیز به آن می‌بخشند. نورپردازی اتاق‌ها در واقع یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین مراحل نورپردازی هتل است. استفاده از نورهایی متناسب با حال و هوای شب علاوه‌بر اینکه حس خوبی به مهمانان منتقل می‌کند، مزاحمتی که ممکن است برای بقیه اتاق‌ها ایجاد شود را نیز کم کرده و هزینه‌های شما را نیز پایین می‌آورد. لازم است که همیشه چند لامپ اضافی در هتل داشته باشید تا در صورت از بین رفتن یا سوختن لامپ‌ها، از آن استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های مختلف در نورپردازی دکوراسیون داخلی هتل و اتاق‌ها نیز ایده جالبی است. به این شکل مهمانان از هر کدام از رنگ‌ها که مایل باشند استفاده خواهند کرد. تمام اتاق باید دارای پنجره‌هایی با ابعاد مناسب باشند. علاوه‌بر آن، پنجره‌های اتاق‌ها حتماً باید دارای پرده باشد. در غیر این صورت علاوه‌بر آنکه تأثیر منفی بر زیبایی اتاق‌ها می‌گذارند، باعث ایجاد احساس ناخوشایند در مهمانان به علت دید داشتن افراد دیگر به داخل اتاق می‌شود.

 

انتخاب رنگ‌ها

طراحی داخلی لابی هتل با ترکیب رنگ کرم و قهوه ای برای مبلمان و سقف و دیوار

یک طراح حرفه‌ای تنها به چینش اجسام دقت نمی‌کند، بلکه می‌تواند با استفاده از رنگ‌ها یک فضای زیبا و رؤیایی خلق کند. یک رنگ‌آمیزی مناسب به همراه نورپردازی می‌تواند هتل شما را به یک محیط رؤیایی تبدیل کند. وسایل استفاده شده در هتل و ترکیب رنگ آن‌ها باید با یکدیگر سازگار باشند. برای مثال استفاده از لوسترهای بزرگ و مدرن در کنار رنگ‌های سنتی زیبا نخواهد بود. البته گاها این تضادها می‌توانند باعث ایجاد صحنه‌های جذاب و خلاقانه شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره لوستر و نقش آن در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

طراحی داخلی اتاق‌ها

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق هتل با تخت دو نفره، درب شیشه ای بالکن، کمد لباس، آباژور و تابلوی نقاشی

اتاق‌ها منبع درآمد اصلی یک هتل هستند. فرقی ندارد طراحی دکوراسیون داخلی هتل پنج ستاره باشد یا تک ستاره، اتاق‌ها عضو جدا نشدنی هتل‌ها هستند. طراحی درست دکوراسیون اتاق‌ها باعث می‌شود که مشتری علاوه‌بر احساس آرامش و نظم، تمایل داشته باشد زمان بیشتری در اقامتگاه بماند. اتاق‌ها باید دارای فضایی جذاب، آرامش‌بخش و دارای امکانات کامل باشند. طراحی اتاق‌ها باید طوری باشد که در صورت اقامت چند روزه فرد مشکلی پیش نیاید. از آنجایی که وسایل هتل باید به صورت روزانه و هفتگی تمیز شوند، انتخاب جنس وسایل نیز بسیار مهم است. برای مثال استفاده از صندلی با پارچه ظریف از نظر نگهداری بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود. این نکات برای کسی که به صورت حرفه‌ای کار می‌کند، بسیار مهم است. در واقع مهم‌ترین بخش هر کار جزئیات آن است. کلیات موضوع در صورت عدم توجه به جزئیات هیچگاه دیده نخواهد شد.

 

چیدمان محیط اتاق‌ها

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب یک هتل با تخت دو نفره، پاف تخت، مبلمان و آباژورهای اطرافش

به این فکر کنید که خود شما زمانی که در خانه در حال استراحت هستید، به چه چیزهایی نیاز پیدا می‌کنید؟ تمام این وسایل باید در اتاق‌ها وجود داشته باشد. از آنجایی که تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ و تبلت‌ها تبدیل به عضو جدانشدنی زندگی ما شده‌اند، نیاز است که حتماً یک یا چند پریز در اتاق‌ها وجود داشته باشد. بهتر است برای راحتی مهمانان پریز شارژر را در کنار کاناپه و تخت خواب قرار دهید. مکان تلویزیون در اتاق‌ها باید طوری باشد که اشخاص در حین استراحت بتوانند تلویزیون تماشا کنند و مجبور نباشند مکان خود را تغییر دهند.

 

طراحی پذیرش هتل

طراحی طراحی دکوراسیون داخلی پذیرش یک هتل با میزهای چوبی و نورپردازی مخفی و گلدان های گل روی هر میز

میز پذیرش هتل نمایانگر دو چیز خواهد بود: محلی برای اطلاع رسانی به مهمانان جدید و تازه وارد و دیگری نگهداری اطلاعات هتل. میز پذیرش هتل شامل کارت‌های هزینه مهمانان و اطلاعات اتاق‌ها خواهد بود. این اطلاعات در سیستم‌های کامپیوتری سیو و ذخیره شده‌اند. پذیرش اطلاعات به شکل الکترونیکی باید تحت رویت کمتری نگه داشته شود. این موضوع برای حفظ مسائل امنیتی و محرمانه هتل مهم است. یک طراح باید بتواند در کنار گردهم‌آوری تمام تکنولوژی‌های لازم جهت امور طراحی، توانایی طراحی مناسب مهمان‌پذیری در مجموعه را نیز داشته باشد. طراحی قسمت جلویی میز پذیرش باید به گونه‌ای باشد که به راحتی دیده شده و در دسترس باشد. هر نوع مانعی که باعث ایجاد نقطه کور می‌شود باید از سر راه برداشته شود. بنابراین ایجاد ستون‌ها و دیوارهای بلند ممنوع است.

 

طراحی آسانسور هتل

طراحی دکوراسیون داخلی بخش آسانسورهای یک هتل به رنگ طلایی و قهوه ای

هنگام طراحی دکوراسیون داخلی هتل به این نکته توجه داشته باشید که تا جای ممکن، آسانسورها باید در جایی قرار بگیرند که به راحتی از قسمت پذیرش و جلوی میز قابل رویت باشند. البته رعایت این قانون خصوصاً در هتل‌های بزرگ ممکن است با مشکلات و موانعی روبرو شده و ممکن نباشد.

 

آرامش مخاطب در اتاق‌ها را در نظر بگیرید

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب هتل با تخت و میز چوبی، تلویزیون، میز کار و چراغ های روشنایی

همانطور که گفته شد هدف نهایی طراحی دکوراسیون داخلی هتل، آرامش مهمانان خواهد بود. پس بسیار مهم است که محیط هتل به شکلی باشد که این آرامش از آن‌ها سلب نشود. برای مثال برخی از مهمانان عادت دارند تمام روز را به موزیک گوش بدهند، برخی تمایل دارند تا دیر وقت بیدار مانده و تلویزیون تماشا کنند؛ از سوی دیگر بعضی از مهمانان تمایل دارند قبل از ساعت دوازده شب و بدون مزاحمت بخوابند. شما نمی‌توانید مانع این افراد شوید بنابراین باید به عایق‌بندی اتاق‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. اگر بودجه کافی برای ساخت دیوارهای عایق صدا را ندارید، می‌توانید به جای آن از پوشش‌های عایق صوتی استفاده کنید که هزینه کم‌تری دارند.

 

به شرایط خاص مهمان توجه داشته باشید

این موضوع نیازمند توجه ویژه‌ای است. ممکن است برای مثال مهمانان جزء افراد معلول باشند، به همین دلیل مهم است که ارتفاع میز پذیرش در سطحی باشد که این افراد بتوانند به سطح آن برای نوشتن و امضا کردن فرم دسترسی داشته باشند.

 

به سلیقه مخاطب توجه ویژه‌ای داشته باشید

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق هتل با دیوار شیشه ای، دو تخت یک نفره و تلویزیون روی دیوار

هدف از طراحی دکوراسیون داخلی هتل این است که به مخاطب احساس خوبی منتقل کند. حال اگر این محیط برای شما لذت‌بخش باشد اما با سلیقه مخاطبتان همخوانی نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ شخصی که به نقاط دور افتاده و با طبیعت بکر سفر می‌کند در صورت اقامت در یک هتل ترجیح می‌دهد یک هتل سنتی را انتخاب کند و از سبک زندگی قدیمی لذت ببرد و برعکس، شخصی که به شهرهای بزرگ و مدرن مانند تهران و استانبول سفر می‌کند ترجیح می‌دهد در یک هتل با طراحی مدرن سکونت داشته باشد. بنابراین توجه به محلی که هتل در آن قرار گرفته است، بسیار مهم است. سلیقه مردم با یکدیگر متفاوت است. در مورد طراحی دکور هتل، شخصی برنده است که بتواند سلیقه مخاطب‌های هدف خود را شناسایی کرده و هتل را طبق سلیقه اکثریت آن‌ها آماده سکونت کند. طراحان با سلایق مردم آشنایی بیشتری دارند و دقیقاً می‌دانند که اکثریت مردم از چه سبکی استقبال خواهند کرد.

 

جمع‌بندی

طراحی دکوراسیون داخلی لابی هتل با سقف کرم و قهوه ای و دو میز پذیرش چندضلعی

طراحی دکوراسیون داخلی هتل باید به شکلی باشد که به مهمانان احساس آرامش داده و رضایت آن‌ها را به دنبال داشته باشد. تلاش کردیم تا نکات طراحی داخلی یک هتل خوب را به شما آموزش دهیم. امیدواریم که مورد قبول شما واقع شده باشد. منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم.