راهنمای جامع برای آشنایی با سبک معاصر

سبک معاصر در طراحی داخلی نشیمنی با دیوار منحنی، مبل منحنی سفید، میزهای عسلی گرد، موکت طوسی و درب شیشه ای

چه تازه وارد دنیای هیجان انگیز سبک‌های طراحی داخلی شده باشید و چه سال‌هاست که در آن غوطه‌ور شده‌اید، گاهی اوقات تشخیص سبک معاصر از سایر طراحی‌ها دشوار است. چطور می‌توانید وقتی به دکوراسیون اتاق نشیمن نگاه می‌کنید، عناصر این سبک را تشخیص دهید؟ آیا رنگ، بافت، نور یا هر وسیله تزئینی که در فضا قرار دارد، به معاصر بودن نزدیک است یا آنقدر دور است که شما از زمان معاصر به گذشته می‌برد؟ 

پاسخ هر چه که باشد، سبک طراحی معاصر همیشه ترند روز است. برای شناخت بیشتر این نوع سبک دکوراسیون داخلی با مقاله دیگری از وبلاگ معمارنو همراه باشید.

 

سوالات متداول:

سبک معاصر دارای چه ویژگی‌های می‌باشد؟

1. بدون درهم ریختگی 2. فرم‌های هندسی 3. رنگ‌های متضاد 4. بافت‌های به روز 5. عناصر مینیمالیستی 6. نورپردازی فردی


عناصر اصلی سبک معاصر کدامند؟

کاردستی، پلان‌های باز، سادگی و عملکرد فضا از عناصر اصلی سبک معاصر می‌باشند.

 

سبک طراحی معاصر چیست؟

سبک معاصر در طراحی داخلی خانه ای ویلایی با مبل چرم مشکی، کابینت های مشکی و رنگ چوب و یک دیوار شیشه ای

کلمه معاصر به معنای در لحظه است و سبک طراحی معاصر (Contemporary Interior Design) دلالت برای زمان حال دارد. این سبک شامل طیفی از سبک‌های توسعه یافته در نیمه دوم قرن بیستم است. 

سبک معاصر، هر آنچه که در دنیای امروزی طراحی داخلی در حال رخ دادن است را به تصویر می‌کشد. این سبک در حال تکامل است با اصول طراحی داخلی بازی می‌کند، ایده‌های جدید را در آغوش می‌گیرد و با آمدن و رفتن هر فصل، ظاهر مختلفی به خود می‌گیرد.

 

سبک معاصر در طراحی داخلی خانه ای دوبلکس با مبل ال شکل کرم رنگ، کفپوش چوبی، کابینت های رنگ چوب و جزیره مشکی

سبک معاصر به طرح‌های رایج و پرطرفدار زمان اکنون اشاره دارد. از ویژگی‌های بارز این سبک طراحی می‌توان به خطوط تمیز، منحنی، مواد طبیعی، تضادهای شدید، رنگ‌های سرد و توجه به کیفیت متریال اشاره کرد. 

معاصر را می توان سبک مورد علاقه طرفداران طراحی‌های ترند دانست که از آخرین روندهای دکوراسیون داخلی برای ایجاد سبکی منحصر به فرد استفاده می‌کنند. گاهی اوقات سبک طراحی معاصر به اشتباه به عنوان طراحی مدرن یاد می‌کنند اما ماهیت اصلی این سبک از ترکیب سبک‌های دیگر مانند مینیمال، روستایی و سبک بوهو معنا پیدا می‌کند.

 

تفاوت بین طراحی معاصر و مدرن

سبک معاصر در طراحی داخلی نشیمنی با مبل ال طوسی، لوسترهای آویز، کفپوش چوبی و دیوار شیشه ای

یکی از تفاوت‌های اصلی بین طراحی معاصر و مدرن، «سن» است. طراحی مدرن به دوره زمانی خاص از اوایل قرن بیستم تا اواسط آن اشاره دارد. این سبک طراحی بر فرم و عملکرد ساده، پالت‌های خاکی، مواد طبیعی مانند چوب، چرم و سنگ متمرکز بود. با این حال، طراحی معاصر به یک دوره زمانی خاصی اشاره نمی‌کند بلکه دائماً در حال تکامل است تا سبک‌های محبوب طراحی زمان امروز را منعکس کند.

اگرچه طراحی مدرن ظاهر و احساس خاصی دارد، طراحی معاصر همیشه در هر زمان احساسات متفاوتی را نشان می‌دهد. طراحی معاصر ممکن است شامل خطوط منحنی باشد (مبلمان با لبه گرد یا میز دایره‌ای)، در حالی که طراحی مدرن اینطور نیست. بنابراین، سبک معاصر با مدرن متفاوت است زیرا طراحی را بر اساس زمان اکنون توصیف می‌شود و به یک دوره خاصی وابسته نیست.

 

ویژگی‌های سبک طراحی معاصر

سبک معاصر در طراحی داخلی خانه دوبلکس با مبل ال شکل سفید، کوسن ها و شال مبل آبی، میز جلومبلی گرد و نورپردازی هالوژنی

در صورتی که سبک معاصر همیشه در حال تغییر است، شاید این احساس ایجاد شود که مشخصات منحصر به فردی ندارد. اما این سبک طراحی نیز دارای ویژگی‌هایی است که آن را نسبت به دیگر انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی، متمایز می‌کند. ویژگی‌های سبک طراحی معاصر به شرح زیر هستند:

 

بدون درهم ریختگی

سبک معاصر در طراحی داخلی خانه ای دوبلکس با دیوارها و راه پله سفید، مبل ال شکل طوسی و کوسن های طوسی و نارنجی

قانون شماره یک در این سبک، اشاره به جمله معروف: «کمتر، بیشتر است» دارد. بنابراین، به یاد داشته باشید که دکوراسیون معاصر را با مجموعه‌هایی از قطعات، بیش از حد شلوغ نکنید. این رویکرد به همه مبلمان و اکسسوری‌های شما اجازه می‌دهد تا نه فضایی قابل تنفس ایجاد کنند بلکه بتوانند خود را به عنوان عناصری مجزا نشان دهند. 

طراحی معاصر با خطوط تمیز و سطوح صاف بدون جزئیات پیچیده مشخص می‌شود. بنابراین، در مقابل وسوسه تزئین فضای خود با عناصر پر زرق و برق مقاومت کنید.

 

فرم‌های هندسی

سبک معاصر در طراحی داخلی ویلایی با دیوارهای شیشه ای، مبلمان راحتی کرم و قهوه ای و فرش گرد کرم رنگ

ظاهر سبک معاصر، دنیایی دور از طراحی پرهیاهو است. از آنجایی که فرم‌های ساده یکی از عناصر اساسی طراحی هستند، این ویژگی یکی از المان‌هایی است که این سبک طراحی را از دیگران متمایز می‌کند. برای روشن‌‌تر شدن این موضوع، به فضاهای داخلی که دارای ترکیبی از خطوط منحنی و مستقیم هستند، توجه کنید. برای مثال، میز ناهار خوری مستطیلی با یک قطعه فرش دایره‌ای ادغام می‌شود. هدف نهایی می‌تواند استفاده از فرم‌های هندسی ساده مانند مربع، مستطیل، مربع و سایر موارد باشد.

 

رنگ‌های متضاد

سبک معاصر در طراحی داخلی نشیمنی با مبل شیری رنگ، فرش راه راه، کوسن ها و شال مبل سبز تیره و گلدان گل

رنگ‌های خنثی و طبیعی بر پالت دکوراسیون معاصر غالب هستند. بنابراین، اگر قصد ادای احترام به این سبک را دارید، رنگ‌های سیاه، سفید و خاکستری، باید بخش عمده‌ای از طراحی شما را تشکیل دهند. با این حال، با این ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی به سبک معاصر، می‌توانید حال و هوای جالب و سرزنده‌ای نیز ایجاد کنید. اگرچه طراحی معاصر به رنگ‌های ملایم و خنثی تمایل دارد اما شما همیشه نیاز دارید که یک رنگ پر جنب و جوش به طراحی خود اضافه کنید.

 

سبک معاصر در طراحی داخلی نشیمنی با دیوارهای صورتی پاستلی، مبلمان طوسی، شومینه هیزمی و میز جلومبلی چوبی

برای روشن شدن موضوع، می‌توانید فضای خود را با ترکیبی از رنگ‌های خنثی در مقابل رنگ‌های شاد زینت ببخشید. این مهم ممکن است روی دیوار، مجموعه‌ای از کوسن‌ها یا حتی آثار هنری اجرا شود. به عنوان مثال، اگر دیوارها به رنگ پاستلی رنگ‌آمیزی شده‌اند، مبلمان مدرن باید دارای رنگ‌های خنثی باشد.

 

بافت‌های به روز

سبک معاصر در طراحی داخلی خانه ای با کفپوش چوبی، میزناهارخوری گرد سفید با صندلی های مشکی، تابلوی نقاشی دیواری و فرش پوست گاوی

انواع بافت‌ها به افزودن جذابیت بصری به فضا کمک می‌کنند. فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ، نیکل و کروم در طراحی معاصر بسیار محبوب هستند زیرا پوشش تمیز را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، استفاده از شیشه مات ظاهر فضا را غنی می‌کند. معمولاً، کف خانه‌های سبک طراحی معاصر باید صاف و تمیز باشد و از چوب، کاشی یا وینیل در آن استفاده شود. دیوارها می‌توانند دارای یک رنگ زیبا باشند تا فضا را زنده کنند. 

برای ایجاد طرحی ظریف در دکوراسیون، یک کوسن خز مصنوعی، یک پرده مخملی یا مجموعه‌ای از پرده‌های ابریشمی تضاد جالبی با بقیه قسمت‌های خانه ایجاد می‌کنند.

 

عناصر مینیمالیستی

سبک معاصر در طراحی داخلی خانه ای ویلایی با کفپوش پارکت، مبل ال شکل طوسی، کابینت های آشپزخانه مشکی و دیوار شیشه ای

اشکال صاف، تمیز و هندسی برای عناصر موجود در سبک معاصر ضروری هستند. بنابراین، قانون اصلی این است که روند ساده و بدون تزیینات را حفظ کنید. از پرده‌ها با جزئیات حکاکی شده زیاد، طرح‌های حاشیه یا گل و تزیینات با منگوله استفاده نکنید. الگوهای و طرح‌های ساده را به کار ببرید تا تمرکز بر سبک دکوراسیون مینیمال وجود داشته باشد.

 

نورپردازی فردی

سبک معاصر در طراحی داخلی نشیمنی با کاناپه طوسی، دو صندلی چوبی، مبل تم نفره کله غازی، سه پنجره مستطیلی و درب شیشه ای

نورپردازی‌های فردی و منحصر به فرد، در طراحی داخلی معاصر بسیار مهم هستند. عناصر نورپردازی، نه تنها از نظر عملکردی قابل استفاده هستند بلکه از نظر زیبایی ‌شناختی نیز کاربرد دارد. نورپردازی‌ بیانیه‌ای هنری در یک فضای داخلی معاصر است. همچنین می‌توان از آن برای جلب توجه به آثار هنری و لوازم جانبی از طریق نورپردازی توکار یا روکار استفاده کرد. لامپ‌ها ممکن است دارای خطوط مستقیم و ظاهری فلزی درخشان برای ایجاد یک فضای عالی باشند.

 

عناصر اصلی سبک معاصر

سبک معاصر در طراحی داخلی آپارتمانی با دیوار شیشه ای، یکی دیوار خاکستری، مبل سه نفره ساده و دو تک نفره طرحدار با کوسن آبی

طراحان داخلی برای ایجاد دکوراسیونی با سبک معاصر، به چند اصل زیر پایبند هستند:

کاردستی

توجه به کاردستی از ویژگی‌های بارز طراحی معاصر است. این سبک طراحی خانه بر هدفمندی تأکید دارد که به قدردانی از مواد با کیفیت و صنایع دستی گسترش می‌یابد. برخی از عناصر رایج این سبک شامل قطعات مبلمان (صندلی و میز) هستند.

 

سبک معاصر در طراحی داخلی با پلان باز، کابینت های رنگ چوب، جزیره سفید، میز غذاخوری مستطیلی چوبی و صندلی های مشکی

پلان‌های باز 

طراحی معاصر در فضاهای باز خلاصه می‌شود که در آن سادگی، خطوط و نور را برجسته می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است به جای یک اتاق ناهار خوری رسمی و بسته، یک اتاق غذاخوری و آشپزخانه بدون اپن با هم ادغام شوند.

سادگی 

زیبایی شناسی معاصر از عناصر شلوغ اجتناب می‌کند و از سادگی بی‌انتها، خطوط تمیز و با جزئیات کم بهره می‌برد.

عملکرد فضا 

رویکرد مینیمالیستی به دکوراسیون خانه به جای وسایل تزیینی موجود در فضا، عملکرد فضا از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

 

استفاده از سبک معاصر در طراحی داخلی

سبک معاصر در طراحی داخلی نشیمنی با کفپوش و دیوارپوش چوبی، مبل ال و تک نفره های سبز و خردلی و پرده سفید

سبک دکوراسیون معاصر را می‌توان در جای جای قسمت‌های خانه لحاظ کرد و فضای داخلی را در نهایت زیبایی و سادگی زینت داد. از این سبک می‌توان برای در فضاهای مختلف منزل به شرح زیر استفاده کرد:

 

اتاق نشیمن

سبک معاصر در طراحی داخلی نشیمنی با مبل کرم رنگ، شومینه، میز ناهارخوری شیشه ای با صندلی های کرم و لوستر آویز حبابی

برای اینکه به خانه خود کمی حس معاصر بدهید، از اتاق نشیمن شروع کنید. میزها، صندلی‌ها و کاناپه‌هایی را انتخاب کنید که دارای انحنای ملایم، تزئینات کم و خطوطی صاف باشند. پالت رنگ اتاق نشیمن شما رنگ خنثی خواهد بود. با این حال، ممکن است همیشه اتاق خود را با رنگ‌های خنثی پر نکنید و باید بتوانید الگوهای هندسی را در قالب یک فرش طرح‌دار یا در یک تابلوی نقاشی زیبا تزیین کنید. آثار هنری منحصر بفرد، لامپ‌های دکوراتیو و گلدان‌ها بدون ایجاد شلوغی، ظاهری زیبا را در نشیمن ایجاد می‌کنند.

 

اتاق خواب

سبک معاصر در طراحی داخلی اتاق خوابی با تخت دو نفره چوبی، روتختی سفید و آبی، پاف تخت و صندلی چرمی

بهترین کار بعد از یک روز کاری طولانی، این است که در اتاق خواب دنج استراحت کنید. از آنجایی که اتاق خواب‌ها فضاهایی آرام‌‌بخش هستند، بنابراین استفاده زیاد از رنگ‌های پاستلی و رنگ‌های خنثی در انتخاب دیوارپوش اتاق خواب، راهی عالی برای دستیابی به حال و هوای آرام خواهد بود. 

همانطور که در بالا ذکر کردیم که این سبک تماماً در مورد خطوط تمیز و سطوح صاف است، بنابراین فرم مبلمان اتاق خواب شما باید به سمت اشکال و بافت‌های نرم متمایل شود. به خاطر داشته باشید که طراحی معاصر به تزیینات اضافی زیادی نیاز ندارد، بنابراین آثار هنری (تابلو نقاشی یا تابلو عکس) و لوازم جانبی را به حداقل برسانید.

 

آشپزخانه

سبک معاصر در طراحی داخلی آشپزخانه ای با کابینت ها و جزیره مشکی و صفحه رویی سفید و چراغ های آویز

آشپزخانه‌های معاصر، شیک و مینیمالیستی هستند. ابتدا به کابینت‌ بدون دستگیره و ظریف فکر کرده و لوازم الکترونیکی با کارایی بالا و براق را پیدا کنید. استفاده از فولاد ضد زنگ، یکی از راه‌هایی است که می‌توان تشخیص داد آشپزخانه‌ ظاهری معاصر است یا خیر. چه در کابینت‌ها و چه در وسایل برقی سعی کنید از فلز استفاده کنید. در نهایت، هنگامی که آشپزخانه معاصر خود را طراحی می‌کنید، مطمئن شوید که ظاهر نهایی آن یک جریان بصری آرامش‌بخش را تداعی می‌کند.

 

حمام

سبک معاصر در طراحی داخلی حمامی با وان بیضی سفید، کابینت روشویی چوبی و پرده های سفید

حمام شما فضایی برای تمیزی و راحتی است. بنابراین، آن را بدون درهم و برهمی و تزئینات شلوغ به شکلی خنثی نگه دارید. می‌توان حمام را با کابینت‌های شیک تجهیز کرد و از یک پالت رنگی خنثی مانند رنگ سفید یا خاکستری برای ارائه یک سبک مینیمال بهره برد. علاوه بر آن، نور نقش مهمی در سبک طراحی حمام معاصر شما دارد، به عنوان مثال از نوارهای LED آبی رنگ می‌توانید برای ارائه متمایز و زیبا استفاده کنید. همچنین، این امکان را دارید تا از گیاهان در حمام خود استفاده کنید.

 

جمع‌بندی: معاصر، سبک مورد علاقه طرفداران طراحی‌های ترند

سبک معاصر در طراحی داخلی نشیمنی با مبلمان و لوستر و فرش سفید و تابلوی دیواری با زمینه سفید و طرح های رنگی

سبک معاصر بسیار ظریف و ساده است اما مطابق با ترندهای روز تغییر می‌کند. این سبک ممکن است کمی از دکوراسیون مدرن الهام بگیرد یا شاید از سبکی متفاوتی مانند بوهمی، در هر صورت طراحی داخلی معاصر فارغ از هرگونه پیچیدگی و تزیینات اضافی است. 

هدف نهایی ساده نگه داشتن همه عناصر موجود در فضاست. برخلاف، سبک مدرن به هیچ عنوان سرد و بی‌روح نیست زیرا اجازه استفاده از رنگ‌های شاد برای ایجاد تعادل در دکوراسیون وجود دارد. شما با استفاده از سبک طراحی معاصر می‌توانید همگام را زمان حال در حرکت باشید.