راهنمای جامع دکوراسیون سبک روستیک

خانه ای با دیزاین سبک روستیک و چوبی

سبک روستیک یکی از سبک‌های پرطرفدار معماری است که ویژگی‌های خاص آن باعث شده تا شهرت زیادی پیدا کند. وجود این سبک در دکوراسیون، منزل شما را به طبیعت زنده نزدیک‌تر می‌کند. به همین دلیل اکثر افراد پس از گذشت یک روز کاری سخت خود را به آرامش طبیعت ناشی از  دکوراسیونی به شکل روستیک می‌رسانند.

سبک‌های مختلفی برای دکوراسیون منزل وجود دارد که هر کدام در زمان مشخصی شکل گرفته‌اند. این سبک‌ها به وجود آورنده یک فضا بر اساس ترکیب، فرم و… خاصی هستند. امروزه افراد زیادی با شناخت سبک‌های مختلف دکوراسیون به انتخاب یکی از آن‌ها که با سلیقه و روحیاتشان هماهنگ است، می‌پردازند.

 

سوالات متداول:

دکوراسیون به سبک روستیک دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

1. استفاده از مواد خام و مصالح ارگانیک 2. مواد خام و مصالح ارگانیک 3. وجود شومینه 4. سقف های چوبی 5. تبدیل مصالح ارگانیک به مبلمان 6. استفاده از رنگ های طبیعی 7. تغییر کاربری وسایل و لوازم دست‌ ساز 8. وجود نشانه هایی از حیوانات


مشخصه اصلی دکوراسیون سبک روستیک چه مواردی است؟

چوب، سنگ و گیاهان از مشخصات اصلی دکوراسیون سبک روستیک هستند.


چه مواردی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک موثر هستند؟

طراحی کابینت‌ها، دیوارها، رنگ‌ها، قفسه‎‌ها، نورپردازی و ظروف آشپزخانه در طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک بسیار تاثیرگذارند.

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، مبلمان طوسی، دیوار‌های گچی، شومینه سنگی طبیعی و سقف چوبی

در بین سبک‌های موجود، سبک روستیک طرفداران زیادی دارد. وجود المان‌های طبیعت در این سبک و آرامش آن باعث می‌شود تا فضای منزل به محیطی دلچسب برای استراحت و گذراندن وقت تبدیل شود. اگر شما هم به دکوراسیون روستیک علاقه‌مند شدید، با ما همراه باشید تا آن در این مقاله به صورت کامل معرفی کنیم و به بررسی ویژگی‌هایش بپردازیم.

 

مفهوم کلمه روستیک 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، مبل چرمی، میز جلومبلی چوبی، شومینه سنگی، سقف چوبی و پنجره‌های سراسری با فریم مشکی

روستیک در اصطلاح لغوی به معنی روستا شناخته می‌شود و آن را به رنگ و روی قدیمی و طبیعی اطلاق می‌کنند. اما این واژه را در معماری به معنی نوعی سنگ‌تراشی معرفی کرده‌اند که از دوره رنسانس پدیدار شده است. روستیک به عنوان یک سبک غیر رسمی در کانادا و ایالات متحده روی کار آمد و در ابتدا شامل تغییرات بسیار زیادی شد.

 

سبک دکوراسیون روستیک چیست؟

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش و فرش طوسی، مبل ال طوسی روشن، میز جلومبلی گرد چوبی، ستون و سقف چوبی و دیوار‌های سنگی با پنجره‌های قدی

در این سبک تمامی المان‌ها از طبیعت الهام گرفته‌اند و تاکید آن‌ها بر زیبایی ناهموار است. در واقع سبک پرطرفدار روستیک در دکوراسیون منزل یکی از بهترین راه‌ها برای برقراری ارتباط با طبیعت و عناصر آن به شمار میآ‌ید. 

المان‌های طبیعی که قدرت تسکین‌دهندگی بسیار بالایی دارند در این سبک دکوراسیون به وضوح قابل رویت هستند. اگر از سبک دکوراسیون محبوب روستیک در منزل خود استفاده کنید، پس از گذشت یک روز کاری سخت و زندگی ماشینی می‌توانید از گرمای بی‌تکلف و ارگانیک بهره ببرید. به همین دلیل متخصصین دکوراسیون داخلی چالش اصلی برای این سبک را رعایت سادگی و بی آلایشی در کنار زیبایی طبیعت می‌دانند.

 

فلسفه طراحی دکوراسیونی به شیوه روستیک

منزلی به سبک روستیک با کفپوش، سقف، ستون‌ها و پله‌های چوبی، مبلمان چرمی با میز عسلی و جلومبلی چوبی، لوستر آباژوری کلاسیک سفید و شومینه مشکی

طراحی این سبک برای دکوراسیون منزل فلسفه پیچیده‌ای ندارد. با دکوراسیونی به شکل روستیک به زیبایی‌شناسی طبیعی و ارگانیک نزدیک می‌شوید. این سبک به وجود آسایش و گرمای منزل اهمیت زیادی می‌دهد. در سبک چیدمان روستیک به گذشته نزدیک می‌‎شوید و آن حس و حال نوستالژیک برایتان تداعی خواهد شد. در واقع سبک روستیک به شما اجازه می‌دهد به جای استفاده از لوازم لوکس، خودتان با عناصر موجود در طبیعت تغییر کاربری مورد نظرتان را اعمال کنید.

 

هدف از طراحی دکوراسیونی به سبک و سیاق روستیک 

منزلی به سبک روستیک با دیوار‌های گچی، کفپوش چوبی، میز و صندلی ناهارخوری چوبی، لوستر فلزی طرح قدیمی و کابینت‌ها و جزیره خاکستری با صندلی‌های همرنگ

عده زیادی با شناخت سبک پرطرفدار روستیک و آشنایی مفهوم آن به معنی روستا، تصور می‌کنند این سبک کاملا از مدرنیته به دور است. در واقع باید بگوییم هدف از طراحی روستیک یا سبک روستایی، نزدیکی انسان به طبیعت خواهد بود. سال‌های زیادی است که انسان از طبیعت زنده دور مانده و زندگی کاملا ماشینی دارد. به همین دلیل با استفاده از سبک پرطرفدار روستیک در طراحی دکوراسیون می‌توان حال و هوای روستا و طبیعت را در منزل ایجاد کرد. 

سادگی، آرامش و دوری از تجملات، نقطه عطف این سبک به شمار می‌آیند، اما بدان معنا نیست که به طور کامل از مدرنیته به دور باشید. بلکه می‌توان با کمک المان‌های طبیعی در دکوراسیون منزل و چیدمان درست لوازم جدید و مبلمان مدرن یک سبک تلفیقی از روستیک و مدرن داشت.

 

آشنایی با تاریخچه دکوراسیون روستایی و روستیک

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، فرش کرمی، مبلمان طیف طوسی، میز جلومبلی شیشه‌ای و شومینه سنگی

تاریخچه سبک روستیک همان طور که از مفهومش پیداست به زمان پیدایش روستاها برمی‌گردد. اولین نشانه‌های ظهور این سبک در سال‌های آغازین قرن نوزدهم و در ایالت متحده آمریکا دیده شد. حدود 200 سال پیش در این کشور اکثر خانه‌ها به صورت بسیار ساده با حفظ صمیمیت، گرما و سادگی ساخته می‌شدند. 

 

آشپزخانه به سبک روستیک با کفپوش چوبی، دیوار‌های گچی، لوستر فلزی مسی، درب و فریم کابینت سبز روشن و میز و صندلی ناهارخوری چوبی

به کار بردن مصالح طبیعی و ارگانیک همچون چوب و سنگ که نشان‌دهنده طبیعت و بافت روستایی بود، کم کم سبک محبوب و پرطرفدار روستیک را به وجود آورد. محبوبیت این سبک با داشتن المان‌هایی همچون رنگ‌های خنثی، درهای انبار، تخته‌های سیاه، قفسه‌های چوبی و سایر عناصر طبیعی در طراحی آشپزخانه‌ها افزایش پیدا کرد. 

سپس با گذشت چندین سال در کشورهای غربی به خصوص آمریکا شاهد نفوذ دکوراسیون روستیک در بخش‌های مختلف منزل همچون اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی، اتاق خواب و سرویس بهداشتی بودیم.

 

ویژگی های دکوراسیون روستیک

منزل به سبک روستیک با کفپوش سفید، دیوار‌ها گچی، درب چوبی، میز و صندلی ناهارخوری سفید، سقف با الوار‌های چوبی و لوستر کلاسیک فلزی سفید رنگ

همان طور که قبلا اشاره کردیم مهم‌ترین ویژگی دکوراسیون‌های روستیک، حفظ سادگی و اصالت طبیعت است. ایجاد حال و هوای روستا و برقراری آرامش آن فضا سخت نیست. تنها کافیست شما با اصول اولیه و اصلی‌ترین ویژگی‌های یک دکوراسیون به شیوه روستیک آشنا باشید. 

در زیر شما را با بارزترین خصوصیات سبک پرطرفدار روستیک برای دکوراسیون منزل آشنا می‌کنیم:

 

سبک دکوراسیون به شیوه روستیک با مواد خام و مصالح ارگانیک 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی و فرش نسکافه‌ای، دیوار‌ها گچی، مبلمان سفید، میز جلومبلی چوبی و آینه دایره‌ای با فریم چوبی

سبک محبوب روستیک طبیعت زنده را به خانه شما می‌آورد. بنابراین استفاده از مواد خام و مصالح طبیعی همچون چوب و سنگ در دکوراسیون آن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک خواهد بود. این مصالح را می‌توانید برای کفپوش، دیوارپوش و سایر جزئیات دکوراسیون استفاده کنید. 

نکته مهم در استفاده از مواد طبیعی این است که مصالح خام باید به صورت غیر مهندسی به کار روند. به این شکل که از سنگ‌های تراش نخورده یا الوار و تخته چوب خام در دکوراسیون خانه‌های روستیک استفاده خواهد شد.

 

دیوارهای سفید نشانی از سبک دکوراسیون به روش روستیک

منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، مبلمان ذغالی، میز و صندلی ناهارخوری چوبی و با نشیمن‌های مشکی و لوستر فلزی خطی

خانه‌هایی که در دل روستا قرار دارند اکثرا با مصالحی همچون چوب و سنگ ساخته می‌شوند. اما خانه‌های روستیک شهری از گچ سفید برای دیوارها استفاده می‌کنند. دلیل آن هم ایجاد قابلیت دکوراتیو برای دیوارهاست. در واقع یک خانه شهری که با روش روستیک دکور شده است، علاوه بر المان‌های طبیعی همچون چوب و سنگ یک یا چندین دیوار پوشیده از گچ سفید دارد.

 

وجود شومینه یک المان مهم در دکوراسیون سبک پرطرفدار روستیک

پذیرایی منزل به سبک روستیک با دیوار‌های گچی، کفپوش چوبی، شومینه سنگی، سقف با الوار‌های چوبی و مبلمان سفید

وجود یک شومینه در دکوراسیون این سبک، فضای خانه شما را شدیدا به حال و هوای روستا نزدیک می‌کند. البته دقت کنید امروزه شومینه‌ها با طراحی‌های بسیار مدرنی ساخته می‌شوند. 

هدف ما اینجا از نصب شومینه در خانه‌ای با سبک روستیک استفاده از یک شومینه طبیعی است. به عنوان مثال شومینه‌ی گازی با نمای سنگی که با چوب‌های طبیعی فضای خانه را گرم می‌کند یا شومینه‌ای که در آن یک شمع برگرفته از چوب دارچین قرار می‌دهند. این شومینه می‌تواند با گرمایش در خانه‌های روستیک فضای دنج و آرامش‌بخشی ایجاد کند.

 

سبک دکوراسیون به شیوه روستیک با سقف های چوبی

استفاده از الوار‌های چوبی طبیعی در سقف منزل به سبک روستیک و لوستر حصیری طبیعی

استفاده از مصالح طبیعی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک دکوراسیون پرطرفدار روستیک به شمار می‌آید. به کمک مواد خام و طبیعی در معماری خانه روستیک می‌توانید به راحتی حس و حال فضای روستا را تداعی کنید. اکثر خانه‌های روستایی دارای سقف‌های چوبی هستند. 

وجود این الوارها با نمای چوبی در ایجاد حس گرما، صمیمیت و آرامش کمک بزرگی می‌کند. بنابراین اگر سقف بخشی از فضای منزل همچون آشپزخانه، سرویس بهداشتی، اتاق پذیرایی یا اتاق کار را از الوار چوبی طراحی کنید، دکوراسیون منزلتان از سبک محبوب روستیک پیروی خواهد کرد.

 

تبدیل مصالح ارگانیک به مبلمان در سبک دکوراسیون روستیک

 پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، دیوار‌ها سنگ و چوب، پنجره قدی با پرده قهوه‌ای و فرش کرمی

پیش‌تر گفتیم که منظور از دکوراسیون خانه روستیک عدم استفاده از لوازم امروزی نیست. بلکه باید بتوانید به کمک خلاقیت از المان‌های طبیعی در جهت رفاه خودتان استفاده کنید. مثلا از مصالح ارگانیک و خام مبلمان بسازید به شکلی که مصالح اصالت و طبیعت اصلی خود را از دست ندهند.

 

استفاده از رنگ های طبیعی در دکوراسیون سبک شناخته شده روستیک

پذیرایی منزل به سبک روستیک با مبلمان طوسی روشن، میز جلومبلی چوبی، دیوار‌های سنگی، صندلی های چوب و چرم، پنجره‌هایی با فریم چوبی و آباژور چوبی و سفید

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این سبک استفاده از رنگ طبیعی مصالح و مواد خام است. بدین معنا که در سبک روستیک نباید مصالح و جزئیات آن را رنگ‌آمیزی کنید. مواد طبیعی به کار رفته در دکوراسیون این سبک خود دارای رنگ ارگانیک هستند. 

اما در صورتی که نیاز بود حتما از رنگ‌های مصنوعی استفاده کنید، به سراغ پالت رنگی طبیعی بروید. منظور مان از پالت رنگ طبیعی، رنگ‌هایی همچون قهوه‌ای، قرمز، خاکستری و سبز است که به وضوح در طبیعت مشاهده می‌شوند. به عنوان مثال می‌توانید به یک دشت پر گل یا جنگل سرسبز نگاه کنید و از رنگ‌های موجود در آن الهام بگیرید. 

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با مبلمان سفید، دیوار‌های چوبی، کفپوش آجری، پنجره‌هایی با فریم سفید و میز جلومبلی شیشه‌ای با پایه‌های چوبی

البته رنگ‌های طبیعی که به رنگ خاکی مشهورند فقط به این چند مورد خلاصه نمی‌شوند. سایر رنگ‌های موجود همچون بژ، کرمی، طیف زرد، آبی، آجری و زیتونی اگر به عنوان مکمل برای رنگ‌های تند استفاده شوند و در ترکیب آن‌ها سفید یا خاکستری وارد شود، ایده بسیار جذابی برای دکوراسیون روستیک خواهند بود.

 

سبک دکوراسیونی به روش روستیک با تغییر کاربری وسایل و لوازم دست‌ ساز

منزلی به سبک روستیک با کفپوش چوبی، فرش کلاسیک، دیوار‌ها سفید، ساعت چوبی و میز جلومبلی چوبی با صندلی های چوب و فلز

جزئیاتی همچون وسایل تزیینی که به صورت دست‌ساز و بافت شده در دکوراسیون خانه روستیک وجود داشته باشند از ملزومات اصلی این سبک محسوب می‌شوند. یک خانه روستایی علاوه بر مصالح و ساختار طبیعی، جزئیات دست‌سازی همچون سبدهای حصیری دارد. 

شما به راحتی می‌توانید به کمک این لوازم دکوراتیو حال و هوای روستا را به خانه خود بیاورید. انواع حصیرهای بافت شده، تغییر کاربری وسایلی که دیگر نیاز نیستند (تبدیل یک در چوبی به میز ناهارخوری)، ساخت قفسه کتاب از مواد بازیافتی و… از جمله وسایل دکوراتیوی هستند که می‌توان در خانه‌های روستیک از آن‌ها استفاده کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی جامع کاربردها و استفاده از حصیر در دکوراسیون را مطالعه فرمایید.

 

وجود نشانه هایی از حیوانات در دکوراسیون های روستیک

پذیرایی منزل به سبک روستیک با فرش سنتی، مبلمان طوسی با میز جلومبلی چوبی، درب‌های چوبی و شومینه طبیعی سنگی

اگر به خانه‌های روستایی رفته باشید حتما نشانه‌هایی از حیوانات همچون شاخ گوزن یا قالیچه‌هایی از پوست آن‌ها را مشاهده کرده‌اید. شما به راحتی می‌توانید از این نوع قالیچه‌ها برای پهن کردن آن در دکوراسیون اتاق خواب اصلی یا اتاق پذیرایی استفاده کنید. 

ترکیب مبلمان چرم با قالیچه‌ای از پوست حیوانات علاوه بر زیبایی خیره‌کننده حس و حال روستا را به خانه شما می‌آورد. البته امروزه افراد زیادی مخالف استفاده از نشانه‌های حیوانات در منزل هستند. به همین دلیل عدم وجود این المان طبیعی مشکل‌ساز نخواهد بود.

 

معرفی 3 مشخصه اصلی دکوراسیون سبک روستیک

منزلی به سبک روستیک با کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید، شلف دیواری و میز ناهارخوری چوبی با صندلی‌های کلاسیک و مدرن

هر سبکی در دکوراسیون منزل با ویژگی‌های مشخصی شناخته می‌شود. در بخش بالا به طور کامل ویژگی‌های مهم و اصلی سبک پرطرفدار روستیک را معرفی کردیم. با این حال باید علاوه بر ویژگی‌های آن 3 مشخصه اصلی این سبک را در دکوراسیون منزل بشناسید:

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، مبلمان طوسی روشن، دیوار‌ها گچی سفید، سقف با الوار‌های چوبی و میز جلومبلی چوبی

 • چوب: مشخصه اصلی سبک دکوراسیون روستیک استفاده از چوب است. چوب خام و اصلاح شده که طبیعت و نمایی از خاک را تداعی می‌کند در دکوراسیون خانه‌های روستیک به وضوح دیده می‌شود. این المان اصلی می‌تواند در کفپوش اتاق، سقف، پنجره، درها، مبلمان، شومینه و لوازم دکوراتیو وجود داشته باشد. بهترین چوب‌ها برای به کار بردن در دکوراسیون این سبک، چوب پهن درختان کاج، توسکا، گردو و هیکوری هستند.

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با فرش تم نسکافه‌ای، دیوار‌ها و شومینه سنگی، مبلمان طیف قهوه‌ای و طلایی و میزجلومبلی چوبی

 • سنگ: سنگ همچون چوب دیگر مشخصه اصلی خانه‌های روستیک است که یک نمای اصیل به دکوراسیون شما می‌بخشد. در واقع از سنگ برای متعادل‌سازی فضای داخلی خانه‌های روستیک استفاده می‌کنند. این المان طبیعی را می‌توانید برای تزیین دیوار شومینه به کار ببرید تا عناصر اصلی طبیعت (آتش، سنگ و چوب) در خانه شما به سبک محبوب روستیک پدیدار شود.

 

منزل به سبک روستیک با آینه فریم چوبی، کنسول نارنجی طرحدار، گلدان‌های رنگی، تابلو‌های دستساز و اکسسوری هنری

 • گیاهان: وجود گیاه زنده و سرسبز در فضای خانه می‌تواند به راحتی حس و حال روستا را تداعی کند. استفاده از گیاهان به وجود آورنده طراوت و تازگی جنگل است. شما می‌توانید از گیاهان آویز بر روی کابینت‌های بالایی استفاده کنید تا همچون خانه‌های روستایی یادآور فضای سبز آبشاری باشد. استفاده از کوزه یا ظروف قدیمی برای کاشت گل و گیاه جذابیت فضای خانه شما را بیشتر کرده و دکوراسیون روستیک را بازنمایی می‌کند. همچنین می‌تواند در گلدان‌های کوچک، انواع سبزی خوراکی بکارید و در درون منزل (قسمت نورگیر) یا برای طراحی بالکن از آن‌ها استفاده کنید.

 

نکات مهم هنگام طراحی دکوراسیونی به سبک Rustic

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، مبلمان چرمی، میزجلومبلی شیشه‌ای، دیوار‌ها سفید و شومینه دیواری

یکی از نکاتی که هنگام طراحی خانه‌های روستیک باید به آن دقت کنید، این است که دکوراسیون روستیک یک چیدمان بی‌نقص و پرفکت نیست. بلکه باید نقایص طبیعی خانه در این سبک بدون دست‌کاری باقی بماند. حتی عده زیادی معتقدند این نقایص جزء ماهیت دکوراسیون به شیوه روستیک محسوب می‌شوند و زیبایی منحصربه‌فردی دارند. 

به عنوان مثال می‌توان به رگه‌های ناهموار و بافت چوب با بریدگی‌ها و خراش‌های چوب مبلمان اشاره کرد. جالب است بدانید یک ست مبلمان دست دوم یا استفاده شده در سبک پرطرفدار روستیک نه تنها کنار گذاشته نمی‌شود بلکه با استقبال از آن استفاده خواهند کرد. 

 

اتاق به سبک روستیک با دیوار‌ها و سقف چوبی سدری، میز شیشه‌ای، صندلی مشکی، پنجره با فریم چوبی و چراغ‌های دیواری فلزی

نکته مهم بعدی در طراحی این سبک، عدم استفاده از خطوط صاف و منظم است. شکل و خطوط منحنی در سبک Rustic اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل اکثر المان‌های طبیعی این سبک را همراه با یک بی‌نظمی چشم‌نواز مشاهده می‌کنید. همان‌طور که در طبیعت زنده چوب درختان و گیاهان دارای بافت، گره و شکل نامنظم همراه با منحنی هستند یا سنگ به صورت تراش نخورده وجود دارد. بنابراین می‌توان گفت لوازمی که در دکوراسیون منزل به شیوه روستیک از آن‍‌ها استفاده می‌شود، غیر مهندسی ساخته خواهند شد.

 

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک محبوب روستیک

 آشپزخانه به سبک روستیک با کابینت‌ها و جزیره سبز یشمی روشن، درب و پنجره‌های سبز روشن، قفسه‌های چوبی و فرش سنتی

آشپزخانه یکی از فضاهای اصلی است که می‌توان در آن به راحتی از المان‌های اصلی سبک محبوب روستیک استفاده کرد. سنگ و چوب دو مشخصه مهم این سبک هستند که در فضای آشپزخانه کاربرد بسیار زیادی دارند. رعایت این سبک امروزه در آشپزخانه طرفداران زیادی دارد و به راحتی می‌توان این عناصر را در فضای مورد نظر به کار برد. 

در زیر نمونه‌هایی از وجود سبک پرطرفدار روستیک را در آشپزخانه معرفی می‌کنیم:

 

آشپزخانه به سبک روستیک با کابینت‌ها و جزیره چوبی، قفسه‌های چوبی و دیوار‌های گچی سفید

 • کابینت‌ها: در طراحی دکوراسیون به شیوه روستیک برای آشپزخانه می‌توانید از چوب یا طرح آن برای کابینت‌ها استفاده کنید. نکته مهم توجه به این مورد است که کابینت‌های روستیک را نباید صاف و صیقلی کرد. در واقع کابینت‌های این سبک به سمباده زدن نیازی ندارند. بهتر است اجازه دهید بافت چوب بر روی کابینت‌های آشپزخانه روستیک باقی بماند و یا لکه چوب بر روی میز ناهارخوری مشخص باشد. به کار بردن دستگیره‌های فلزی با نقش و نگار قدیمی که تداعی‌گر خانه‌های روستایی هستند، دکوراسیون کابینت آشپزخانه روستیک را تکمیل خواهد کرد.

 

آشپزخانه به سبک روستیک با کفپوش چوبی، کابینت‌ها و جزیره چوبی، سه چراغ‌آویز در بالای جزیره، کوره سنگی و فرش سنتی

 • دیوارها: استفاده از سنگ‌های طبیعی به عنوان دیوارپوش برای دیوارها و بین کابینتی آشپزخانه می‌تواند دکوراسیون Rustic شما را جذاب‌تر جلوه دهد. سنگ هماهنگی زیبایی با چوب ایجاد می‌کند و یکی از المان‌های اصلی آشپزخانه روستیک به شمار می‌آید. همچنین می‌توانید با ساخت یک اجاق گاز سنگی و نصب آن بر روی دیوار یادآور حس و حال خانه‌های روستایی شوید.

 

آشپزخانه به سبک روستیک با کابینت‌های چوبی، فر آجری رنگ، ماهیتابه‌های آویزان به دیوار و شیرآلات طلایی کلاسیک

 • رنگ‌ها: بهترین رنگ‌ها برای آشپزخانه روستیک، رنگی است که نماد آن در طبیعت وجود دارد. به عنوان مثال برای کابینت‌ها می‌توانید از رنگ کرمی که به دوغ و خامه شباهت دارد، استفاده کنید و از ترکیب آن با رنگ‌هایی همچون شاه بلوطی، عنابی، زیتونی و رنگ گندم لذت ببرید. رنگ تند دارچین و زعفران برای کفپوش و ترکیب این دو رنگ با استخوانی یا رنگ سفید در دکوراسیون بی‌نظیر خواهد بود. از رنگ شگفت‌انگیز کدو تنبل و فلفل چیلی برای انتخاب فرش آشپزخانه یا پرده آشپزخانه غافل نشوید.

 

آشپزخانه به سبک روستیک با قفسه‌های چوبی، کابینت‌های چوبی، دیوار‌ها طیف سبز و سینک سنگی مشکی رنگ

 • قفسه‎‌ها: طراحی شلف و قفسه‌های بدون درب در آشپزخانه نمادی از فضای روستا به شمار می‌‎آید. بهتر است شلف‌ها را از جنس چوب ارگانیک با رنگ طبیعی انتخاب کنید. این قفسه‌ها باید در ردیف بالا به جای بخشی از کابینت‌ها نصب شوند. سپس با قرار دادن تعدادی از لوازم آشپزخانه که روزانه استفاده می‌کنید، زیبایی آن فضا را افزایش دهید.

 

آشپزخانه به سبک روستیک با تم سفید و کرم، الوار‌های چوبی در سقف، دو چراغ فانوسی جهت نورپردازی و سه صندلی طیف سبز

 • نورپردازی: یکی از المان‌های اصلی خانه‌های روستایی وجود فانوس، شمعدان‌های قدیمی و لامپ‌های رشته‌ای است. شما به راحتی می‌توانید برای نورپردازی آشپزخانه روستیک خود از این عناصر جهت روشنایی استفاده کنید. انتخاب نورپردازی که از مواد طبیعی ساخته شده باشند، همچون مس، فلز فرفورژه و چوب مخصوص حس و حال آشپزخانه شما را به روستا نزدیک‌تر می‌کند.

 

آشپزخانه به سبک روستیک با دیوار‌های سرامیکی سفید، میز و صندلی‌های چوبی، دیگ و تابه‌های مسی و ظروف حصیری

 • ظروف آشپزخانه: برای نزدیک‌تر شدن فضای آشپزخانه به حال و هوای روستا می‌توانید قسمت بالای کانتر آشپزخانه و یا زیر کابینت‌ها را یک تخته الوار چوبی جهت آویزان کردن انواع قابلمه و لوازم آشپزی دیگر تزیین کنید. ماهیتابه‌های روحی، مسی، چدن یکی از مهم‌ترین نشانه‌های آشپزخانه به سبک روستیک است که وجود آن‌ها در این فضا ضرورت دارد. در واقع باید بدانید که در آشپزخانه روستیک، ظروف مینیمال، ظریف و کروم وجود ندارد. به این معنی که این لوازم را نباید جلوی دید بگذارید. در صورت نگهداری و استفاده از آن‌ها بهتر است در شلف داخل کابینت‌ها و به دور از دید قرار بگیرند.

 

طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی به سبک پرطرفدار روستیک

پذیرایی منزل به سبک روستیک با شومینه، دیوار‌های گچی سفید، پنجره‌های قدی با پرده‌های نسکافه‌ای و میز جلومبلی چوبی

اتاق پذیرایی به سبک و سیاق روستیک دارای المان‌های طبیعی زیادی است. اگر به نشیمن یک خانه روستایی دقت کنید، خواهید دید که اکثر لوازم آن بسیار بزرگ هستند و به شکل غیر منظم کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این سبک برای دکوراسیون اتاق پذیرایی خانه‌های روستیک هم صادق است. 

لوازم بزرگی همچون مبلمان و میز، تابلو و گلدان، صندلی‌های خاص و آباژور مناسب پذیرایی، همگی از ملزومات پذیرایی در سبک دکوراسیون با شیوه روستیک محسوب می‌شوند. در زیر نمونه‌هایی از سبک پرطرفدار روستیک را در اتاق پذیرایی معرفی می‌کنیم:

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، دیوار‌ها گچی و سنگی، فرش طوسی و سقف چوبی

 • مبلمان: از مبلمان اتاق پذیرایی روستیک انتظار ظرافت داشته باشید. اغلب مبلمان این سبک از دکوراسیون را به کمک مواد بازیافتی مثل چوب و سنگ می‌سازند و چوب‌های تراش نخورده به عنوان میز جلوی مبل مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل مبلمان سبک پرطرفدار روستیک نماد آرامش و راحتی طبیعت هستند. از دیگر مصالح خوش ساخت برای مبلمان می‌توان به چوب خیزران، بامبو، کتان، پنبه، شیشه، خاک رس و انواع فلز اشاره کرد که جذابیت اتاق پذیرایی روستیک شما را دو چندان می‌کنند. همچنین می‌توانید برای زیباسازی مبلمان و نرم‌تر به نظر رسیدن روی آن از چرم و پوست حیوانات استفاده کنید. انتخاب کوسن‌هایی با رنگ قهوه‌ای، قرمز، سبز و خاکستری برای مبلمان پذیرایی روستیک به جذابیت آن فضا اضافه می‌کند.

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با مبلمان سفید و چرمی، میز جلومبلی چوبی، دیوار‌ها سنگی، کفپوش چوبی و پنجره با فریم سفید

 • فرش: به کمک یک فرش خوش طرح می‌توانید بافت را که یکی از ویژگی‌های مهم دکوراسیون به شیوه روستیک است، به فضای اتاق پذیرایی خود اضافه کنید. انتخاب فرش می‌تواند باعث نرمی کف اتاق پذیرایی شود که از چوب یا سنگ‌های طبیعی ساخته شده‌اند. 

 

پذیرایی به سبک روستیک با کفپوش چوبی، فرش سفید و مشکی، مبل طوسی روشن، صندلی‌های چرم و فلز، میز جلومبلی چوبی و شومینه سنگی

 • لوازم تزیینی: اکثر افراد به تزیین اتاق پذیرایی با لوازم دکوراتیو علاقه زیادی دارند. در سبک روستیک هم می‌توانید به راحتی از لوازم تزیینی دست ساز استفاده کنید. تنها کافیست یادتان باشد این لوازم تزیینی باید از سبد، حصیر یا پارچه‌های بافته شده درست شوند. در موارد دیگر می‌توانید از یک آینه بزرگ با قاب چوبی برای گوشه‌ای از اتاق پذیرایی ال شکل و مربع شکل استفاده کنید. وجود آینه علاوه بر افزایش زیبایی فضا، باعث انعکاس بیشتر نور می‌شود. رعایت این ویژگی (قاب چوبی) در انتخاب تابلوهای دکوراتیو و نقاشی‌های مختلف هم صادق است.

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با شومینه آجری، دیوار‌ها سفید، مبلمان آبی طوسی، قفسه سفید و درب سفید رنگ

 • پنجره و پرده‌ها: در دکوراسیون اتاق پذیرایی روستیک باید به وجود نور طبیعی دقت کنید. به همین دلیل در اکثر خانه‌های روستایی پرده‌های نازک با رنگ روشن استفاده می‌شود تا جلوی ورود نور گرفته نشود. بهتر است شما هم در دکوراسیون اتاق پذیرایی خود به شیوه روستیک یک پرده روشن با ضخامت کم انتخاب کنید تا نور به خوبی وارد خانه شود. البته قبل از انتخاب پرده مناسب باید در جهت ساخت پنجره‌های بزرگ اقدام کنید که بتوانید به خوبی از منبع انرژی خورشید بهره ببرید.

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی و فرش سفید، مبلمان قهوه‌ای، دیوار‌های سفید گچی، شومینه مشکی طرح مرمر و میز جلومبلی طوسی روشن گرد

 • دیوارها: بهترین انتخاب برای رنگ دیوار پذیرایی با سبک روستیک رنگ روشن و ساده است. این سادگی در رنگ دیوارها به خوبی با مبلمانی از جنس چوب طبیعی هماهنگ می‌شود. در واقع تضاد به وجود آمده بر اثر رنگ روشن دیوار و رنگ تیره چوب مبلمان به فضای اتاق پذیرایی شما جذابیت زیادی می‌بخشد. انتخاب پنل‌های چوبی برای دیوارهای اتاق پذیرایی باعث ایجاد حس طبیعت و کمی خشن بودن چوب می‌شود که نتیجه‌ای جزء افزایش زیبایی در آن فضا ندارد.

 

منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، درب‌های سورمه‌ای مشکی، پله‌های چوبی و مبل کرمی

 • کفپوش‌ها: کفپوش‌ها یکی از مهم‌ترین فضاهایی هستند که می‌توان به راحتی از عناصر طبیعی همچون سنگ و چوب در ساخت آن‌ها استفاده کرد. کاشی سرامیکی یکی دیگر از عناصری است که همچون دو عامل قبلی در اتاق پذیرایی روستیک به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود یک فرش با بافت‌های ریز و درشت بر روی کفپوشی از جنس چوب یا سنگ علاوه بر ایجاد گرما، زیبایی فضای پذیرایی شما را افزایش می‌دهد.

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با کفپوش چوبی، فرش سنتی، مبلمان چوبی و چرمی، میز جلومبلی چوبی و شومینه سنگی دیواری

 • شومینه: وجود یک شومینه طبیعی در اتاق پذیرایی، دکوراسیون آن فضا با شیوه روستیک را تکمیل می‌کند. چوب و سنگ به خوبی تکمیل‌کننده یکدیگرند، بنابراین ساخت شومینه سنگی که با هیزم به اتاق پذیرایی روستیک شما گرما می‌بخشد، یک ایده شگفت‌‌انگیز خواهد بود. همچنین می‌توانید دیوار اطراف شومینه را به کمک نورپردازی درست و سبدهای فلزی یا حصیری به عنوان یک عنصر دکوراتیو تزیین کنید.

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک با میز و صندلی ناهارخوری چوبی، کفپوش چوبی با فرش کرمی، دیوار‌ها سفید، یک دیوار طرح چوب و مبلمان طوسی و چوبی

 • سایر تجهیزات: بهتر است برای اتاق پذیرایی روستیک یک میز ناهارخوری بزرگ از جنس چوب انتخاب کنید که صندلی‌های آن روکش چرم داشته باشند. همچنین ساخت میز تلویزیون از جنس چوب و یک کمد دیواری بزرگ چوبی برای لوازم تزئینی جذابیت فضای شما را بیشتر می‌کند. یادتان باشد بهترین جنس چوب برای ساخت این تجهیزات، چوب کهنه‌نما و بدون روکش است. انتخاب یک لوستر پذیرایی در ابعاد بزرگ و از جنس چوب  می‌تواند حال و هوای روستایی را به اتاق پذیرایی شما نزدیک کند. اما اگر لوسترهای چوبی را نمی‌پسندید می‌توانید از لوستر بزرگ چدنی برای تکمیل دکوراسیون روستیک اتاق پذیرایی خود استفاده کنید.

 

طراحی دکوراسیون اتاق خواب به سبک محبوب روستیک

اتاق خواب به سبک روستیک با تخت چوبی با روتختی و بالش‌های سفید، کفپوش چوبی با فرش سنتی کرمی، یک دیوار سراسر پنجره با فریم چوبی و ستون‌های چوبی

اکثر افراد علاقه‌مندند اتاق خواب آن‌ها به شیوه شیک و منحصربه‌فردی دکور شود. به همین دلیل ممکن است به سراغ چیدمان روستیک نروند. اما باید بدانید که اجرای دکوراسیون به شیوه روستیک در اتاق خواب باید به نحوی انجام شود که تنها بخش کوچکی از المان‌های روستا در آن فضا نمایان باشد. در واقع قرار نیست تمامی قسمت اتاق خواب به شکل روستایی تزیین شود. 

در زیر نمونه ‌ایی از سبک محبوب روستیک را در اتاق خوب معرفی می‌کنیم:

 

اتاق خواب به سبک روستیک با تخت چوبی مشکی و روتختی سنتی، کفپوش چوبی، فرش سنتی طیف قرمز و شومینه دیواری

 • تخت‌خواب: انتخاب یک تخت‌خواب مناسب، اولین قدم در دکوراسیون اتاق خواب به شیوه روستیک است. تختخواب اتاق خواب روستیک نباید از نظر شکل ظاهری پیچیدگی و تجملات زیادی داشته باشد. بهترین گزینه برای تخت‌خواب، چوب و فلز است که در عین سادگی طراحی شده باشند. نکته مهم در انتخاب تخت‌خواب سبک مذکور در اتاق خواب راحتی و دنج بودن آن است. در صورت امکان تخت‌خواب طبیعی انتخاب کنید، بدین معنا که چوب آن رنگ خورده نباشد.

 

اتاق خواب به سبک روستیک با کفپوش چوبی و فرش خاکستری، دیوار‌ها طوسی روشن، تخت طوسی با روتختی سفید و صندلی چوبی

 • فرش: قالیچه از جنس گلیم سنتی، کنف یا فرش‌های پشمی عنصر مهمی از سبک روستیک در اتاق خواب به شمار می‌آیند. انتخاب این نوع قالیچه که دارای بافت سبکی هستند برای کف اتاق خواب روستیک بسیار مناسب است.

 

اتاق خواب منزل به سبک روستیک با کفپوش کرمی، فرش حصیری، دیوار‌ها و فریم پنجره سفید و میز و صندلی کار حصیری

 • میز آرایش و میز کار: برای میز آرایش اتاق خواب می‌توانید یک طرحی همچون تنه درخت در نظر بگیرید. این المان طبیعی به اتاق خواب شما جلوه روستیک بیشتری می‌بخشد. اما برای میز کار و صندلی آن‌ها بهتر است از جنس حصیر استفاده کنید. میز و صندلی‌‌های حصیری علاوه بر افزایش زیبایی فضای اتاق خواب نمای طبیعی خواهند داشت. میز پاتختی نوع دیگری از میزها محسوب می‌شود که می‌توانید آن را از مدل تنه درختان دارای کنده کاری‌های خاص انتخاب کنید. با قرار گرفتن یک آباژور بر روی این میز فضای اتاق خواب شما حال و هوای طبیعت و روستا پیدا می‌کند.

 

استفاده از اکسسوری سنتی و حصیری در پذیرایی منزل به سبک روستیک با صندلی و قفسه چوبی و گلدان سفید سرامیکی

 • سایر تجهیزات: انتخاب لوازم تزیینی همچون انواع دیوارکوب‌ها، وسایل قدیمی، آویزها، قاب‌های دکوراتیو و… به سلیقه شما بستگی دارد. اما باید بدانید تلفیق این عناصر با چوب، کناف و حصیر می‌تواند جلوه روستیک را در اتاق خواب شما افزایش دهد.

 

طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام به سبک پرطرفدار روستیک

حمام به سبک روستیک با کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید و بخشی آجری، وان سفید، اکسسوری طبیعی گیاهی و چهار پایه چوب و چرم

سبک روستیک را به راحتی می‌توان در فضای سرویس بهداشتی و حمام لحاظ کرد. استفاده از سنگ و چوب به کمک المان‌های دیگر همچون سرسبزی گیاهان در این فضا جلوه بسیار زیبایی از روستیک را به نمایش می‌گذارند. 

در زیر نمونه‌هایی از سبک پرطرفدار روستیک را در سرویس بهداشتی و حمام معرفی می‌کنیم:

 

حمام به سبک روستیک با دیوار‌های سفید و بخشی سرامیکی، آینه گرد، چراغ دیوار آباژوری درب سفید و سینک سنگی سفید

 • کف و دیوارها: بهتر است از کاشی‌های رنگ روشن برای دیوارهای سرویس بهداشتی و حمام استفاده کنید. رنگ روشن کاشی‌ها فضای حمام و سرویس بهداشتی شما را دلبازتر نشان می‌دهد که این حال و هوا تداعی‌گر روشنایی طبیعت خواهد بود. در نتیجه فضای سرویس بهداشتی و حمام گرم‌تر به نظر می‌رسد. شما می‌توانید از عناصر اصلی این سبک همچون چوب برای ساخت پنل چوبی در رختکن حمام یا ورودی سرویس بهداشتی استفاده کنید. وجود یک پنل دیواری طرح چوب جلوه روستیک را در فضای حمام مستر و سرویس بهداشتی اتاق خواب شما بیشتر خواهد کرد.

 

حمام به سبک روستیک با دیوار‌های آجری، قفسه‌های چوبی، اکسسوری سنتی و آینه گرد

 • شلف و قفسه‌های چوبی: قفسه‌های کنار روشویی در سرویس بهداشتی که برای قرار دادن حوله و مواد بهداشتی همچون شامپو یا صابون و انواع نرم کننده‌ها تعبیه شده‌اند را از جنس چوب انتخاب کنید. این شلف‌های چوبی فضای حمام و سرویس بهداشتی شما را به حال و هوای روستا نزدیک می‌کند. انتخاب آینه فلزی در سرویس بهداشتی و قرار دادن یک چهارپایه چوبی در کنار وان حمام می‌تواند به خوبی نمایانگر سبک پرطرفدار روستیک در این فضا باشد.

 

حمام به سبک روستیک با روشویی چوبی و سنگی سفید، شیرآلات مینیمال مشکی، کفپوش طوسی و دیوار‌های سرامیکی سفید

 • گیاهان سبز: حتما در ورودی سرویس بهداشتی یا فضای بیرونی حمام از گیاهان سبز برای تزیین استفاده کنید. این گیاهان علاوه بر افزایش زیبایی و آرامش فضا، جلوه‌گر نمای روستیک در حمام و سرویس بهداشتی شما خواهند بود.

 

جمع‌بندی: دکوراسیون روستیک را به خانه خود بیاورید!

آشپزخانه به سبک روستیک با قفسه‌ها و جزیره چوبی، کفپوش سنگی، گاز رومیزی، لوستر فلزی کلاسیک برنزی و سقف چوبی

دکوراسیون بخش‌های مختلف منزل را می‌توان با سبک‌های متفاوتی طراحی کرد. هر یک از سبک‌های موجود در معماری داخلی ویژگی‌های خاص خود را دارند که آن‌ها را نسبت به سبک‌های دیگر متمایز می‌سازد. سبک روستیک یکی از سبک‌های پرطرفدار در دکوراسیون داخلی است که در آن از مصالح خام و طبیعی استفاده می‌شود و می‌توان آن را برای همه بخش‌های منزل طراحی کرد. ما در این مقاله به طور جامع و مفصل به بررسی مفهوم این سبک، ویژگی و اهداف آن پرداختیم. همچنین در ادامه طراحی دکوراسیون روستیک در بخش‌های مختلف منزل همچون آشپزخانه، اتاق پذیرایی، اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی را با شما به اشتراک گذاشتیم. شما طرفدار دکوراسیون منزل با سبک محبوب روستیک هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.