راهنمای جامع برای انتخاب روکش استخر

فضای سبز ویلایی با یک اتاقک چوبی، استخر مستطیلی و روکش استخر پنهان شونده

استخرهای عمومی و یا استخرهایی که در ویلاها و ساختمان‌های شخصی قرار دارند، همیشه مورداستفاده قرار نمی‌گیرند. ازاین‌رو ممکن است آب آن‌ها تحت تأثیر گردوغبار موجود در هوا، ریخته شدن آت‌وآشغال و مواردی ازاین‌دست، کثیف شود. همچنین دمای آب در اثر تأثیر دمای محیط، کاهش و یا افزایش یابد. این عوامل باعث می‌شوند تا هزینه‌ای برای تمیز کردن، تهویه و تنظیم دمای آب، خرج شود. این در حالی است که با استفاده از روکش استخر می‌توان کیفیت و سلامت آب استخر را تضمین کرده و هزینه‌های گزاف برای تعمیر و نگهداری استخر را به حداقل رساند. اگر در ساختمان شخصی خود استخری دارید و یا مسئول یک استخر عمومی مخصوصاً در فضای باز هستید توصیه می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کرده و با کسب اطلاعات جامع، نسبت به خرید و نصب روکش مناسب برای استخر، اقدام کنید.

 

اینفوگرافی نکات مهم در انتخاب روکش استخر و آیکون های گرافیکی

 

سوالات متداول:

در هنگام خرید روکش استخر باید به چه مواردی توجه کنیم؟

در هنگام خرید روکش استخر باید به ابعاد استخر، جنس و مدل روکش، نوع استخر، برند روکش، نحوه نصب روکش و به هزینه اجرای آن توجه کنید.


روکش‌های استخر پرکاربرد کدامند؟

1. حبابی 2. اتوماتیک 3. تنظیم‌شونده 4. اسفنجی 5. حرارتی 6. پنهان‌شونده


استفاده از روکش استخر چه مزیت‌هایی دارد؟

1. ایمن‌سازی محیط استخر 2. صرفه‌جویی در مصرف انرژی 3. تسریع و تسهیل نظافت استخر 4. مؤثر در نگهداری و عدم نیاز به تعمیر استخر 5. کاهش هزینه

 

نکات مهم در انتخاب روکش استخر

روکش طوسی رنگ برای استخر مستطیلی شکل در حیاط و فضای باز خانه

اکثر افراد با شنیدن نام روکش برای استخر به یاد روکش‌های پلاستیکی می‌افتند. شاید شما نیز جزو همین افراد باشید که تصور می‌کنید با استفاده از یک ورق پلاستیکی می‌توان سطح استخر را پوشاند. باید خاطرنشان کنیم که طرز تفکر شما اشتباه است. خوشبختانه امروزه روکش‌های نوینی به بازار آمده‌اند که هم می‌توانند تأثیر مطلوبی بر کیفیت و سلامت آب استخر بگذارند و هم از تأثیر نور خورشید و یا تحولات جوی بر استخرها پیشگیری می‌کنند. روکش‌های استخر دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آن‌ها با توجه به کیفیت ساخت، متریال مورداستفاده در تهیه آن‌ها و طرز استفاده باهم تفاوت دارند. این محصولات شرایطی مناسب برای باز و بسته کردن سطح استخر را فراهم کرده و شما را از دشواری‌های پوشاندن و باز کردن روکش‌های پلاستیکی، می‌رهانند.

 

روکش استخر آبی رنگ برای یک استخر مستطیلی شکل و کفپوش موزاییکی طوسی

با توجه به گسترش ساخت استخر در طراحی ویلا باغ‌ها و ساختمان‌های شخصی‌ساز، طراحی محوطه ویلا، استفاده از آلاچیق کنار استخر به همراه مبلمان‌هایی مانند صندلی راحتی کنار استخر و همچنین مزیت‌های روکش استخر، امروزه میزان استفاده از این محصولات بسیار بالا است. البته باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که در خرید روکش استخر باید به معیارهایی چون ابعاد استخر، محل قرارگیری استخر، جنس روکش موردنظر، اقلیم محل زندگی، قیمت و نحوه باز و بسته شدن این روکش‌ها توجه کنید. اگر شرایط استخر و نیازهای خود را به‌خوبی بسنجید، قطعاً بهترین انتخاب را داشته و از روکشی که تهیه کرده‌اید، بهترین عملکرد را شاهد خواهید بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۸ ایده برای ساخت استخر های کوچک جذاب را مطالعه فرمایید.

 

مزیت‌های استفاده از روکش استخر

روکش استخر آبی رنگ برای استخر مستطیلی با یک دیوار گیاهی سبز و دو گلدان آلوئه ورا

استفاده از روکش برای پوشاندن سطح استخر در مواقعی که از آن استفاده نمی‌شود، می‌تواند بهترین ایده باشد. این روکش‌ها به‌جز تأثیرات مثبتی که بر آب داخل استخرها دارند می‌توانند مزیت‌های مختلف دیگری را نیز برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورند. ازجمله مزیت‌های روکش استخر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ایمن‌سازی استخرها

روکش استخر آبی رنگ برای استخر مستطیل شکل با نیم دایره ای در قسمت ورودی آن

یکی از دغدغه‌هایی که در مورد استخرها وجود دارد احتمال سقوط حیوانات، کودکان و یا افرادی که شنا بلد نیستند در آن است. این موضوع در مورد استخرهای شخصی، نمود بیشتری دارد، زیرا اگر در ویلا و ساختمان شخصی خود، استخری دارید که بدون سرپوش است ممکن است همواره از این موضوع نگران باشید که کودکتان در آب نیافتد. با استفاده از سرپوش استخر می‌توان از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کرده و تلفات جانی را به حداقل رساند.

 

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

روکش استخر طوسی رنگ کنار باغچه و زمین چمن در حیاط خانه

زمانی که می‌خواهید از استخر استفاده کنید با استفاده از سیستم گرمایش استخر، دمای آب آن را تنظیم خواهید کرد. درصورتی‌که استخر شما فاقد روکش باشد ممکن است آب به حدی سرد شود که انرژی زیادی برای گرم شدن نیاز داشته باشد. در ضمن ممکن است مجبور شوید به علت کثیف شدن آب، آن را تخلیه کرده و دوباره پر کنید. یا شدت تبخیر آب در فصول گرم به حدی باشد که مجبور شوید آن را دوباره پر کنید. تمامی این موارد سبب اسراف در انرژی می‌شود. این در حالی است که با استفاده از روکش استخر می‌توان از اتلاف انرژی و آب جلوگیری نمود.

 

تسریع نظافت استخر

روکش استخر آبی رنگ برای استخر مستطیل شکل با کفپوش سنگی قهوه ای و آلاچیق

ریختن برگ و خاشاک در استخر و یا گردوخاک باعث می‌شود تا هم جلوه استخر، بد دیده شود و هم شنا کردن در آن امکان‌پذیر نباشد. ازاین‌رو نیاز است تا وقت و انرژی زیادی صرف تمیز کردن و نظافت آن شود. بنابراین تهیه روکشی با ویژگی‌های مناسب جزو ضروریات به حساب آمده و دارندگان استخر باید سریعاً نسبت به خرید آن اقدام کنند. استفاده ازاین‌روکش‌ها سبب می‌شود تا کار نظافت استخر تسریع و تسهیل شود.

 

نکات مؤثر در نگهداری و عدم نیاز به تعمیر استخر

روکش استخر آبی رنگ و یک سرسره کوتاه طوسی مارپیچ با حفاظ های مشکی دور تا دور محوطه

زمانی که از روکش مناسب استخر استفاده می‌شود میزان آسیب‌دیدگی در این قسمت‌ها نیز به حداقل ممکن خواهد رسید، زیرا در صورت استفاده از این تجهیزات، دیواره‌های استخر و تجهیزات به‌کاررفته در آن از تأثیرات بد تنش‌های دمایی، کثیفی و … در امان خواهند بود. در ضمن در این حالت نیازی نیست تا در مقادیر بالا از مواد شیمیایی جهت ضدعفونی کردن آب و خود استخر استفاده شود. به‌این‌ترتیب میزان خرابی و نیاز به تعمیرات در استخر به کمترین میزان می‌رسد.

 

کاهش هزینه‌ها

روکش استخر آبی روشن برای استخر یک مستطیل شکل به همراه کفپوش طوسی

تمامی مواردی که تاکنون گفته شد اعم از تأمین کیفیت آب، کاهش مصرف انرژی، کاهش نیاز به تعمیرات و نگهداری راحت استخر ازجمله مواردی هستند که باعث می‌شوند تا در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی گردد. درصورتی‌که روکش استخر خریداری و نصب شده دارای کیفیت مناسبی باشد و متناسب با نیازها، تهیه شده باشد می‌توان انتظار داشت که هزینه‌های سرسام‌آور داشتن استخر به حداقل برسد. شما با صرف هزینه برای خرید روکش می‌توانید شاهد جبران و بازگشت این هزینه‌ها در مدت‌زمان کم باشید.

 

استفاده از روکش استخر، چه معایبی دارد؟

روکش استخر مستطیلی طوسی رنگ کنار نیمکت چوبی با پارچه آبی و کوسن های رنگی

استفاده از تجهیزات مختلف دارای یکسری مزیت‌ها هستند؛ اما نمی‌توان گفت که استفاده از آن‌ها، معایبی نخواهند داشت. انواع روکش استخر نیز از این قائده مستثنی نبوده و استفاده از آن‌ها نیز دارای معایبی می‌باشد. ازجمله معایب استفاده از این تجهیزات استخر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برخی از آن‌ها دارای قیمت بالایی هستند.
  • ممکن است استفاده ازاین‌روکش‌ها، جذابیت ظاهری و جلوه زیبای استخرها را خدشه‌دار کند.
  • برای نصب برخی ازاین‌روکش‌ها باید تجهیزات و امکانات خاصی فراهم شود.
  • نصب برخی ازاین‌روکش‌ها با دشواری‌هایی همراه بوده و نیاز به حضور افراد خبره در این حوزه وجود دارد.
  • ممکن است روکش تهیه شده با فرم و شکل ظاهری استخر، همخوانی نداشته باشد.

البته باید به این نکته نیز توجه کرد که معایب استفاده ازاین‌روکش‌ها بسیار ناچیز بوده و به‌راحتی می‌توان ‌آن‌ها را برطرف نمود. این در حالی است که عدم استفاده از آن‌ها می‌تواند هزینه‌های بیشتری را برای شما به وجود آورد.

 

چند نوع روکش استخر وجود دارد؟

روکش اتوماتیک به رنگ سفید برای یک استخر مستطیلی با ورودی نیم دایره

با توجه به اهمیت حفظ سلامت آب استخرها و همچنین نقش روکش استخر در صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه‌ها، امروزه میزان استقبال از انواع روکش استخر بسیار زیاد شده است. بر همین اساس تولیدکنندگان این محصولات، آن‌ها را با استفاده از متریال متنوع و با ویژگی‌های منحصربه‌فردی تولید می‌کنند. مصرف‌کنندگان می‌توانند با توجه به ویژگی‌های استخر خود، آن را در انواع متفاوتی تهیه کرده و از مزیت‌های آن‌ها بهره‌مند شوند. این محصولات در انواع دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید می‌شوند. البته ازنظر متریال به کار رفته در آن‌ها و همچنین مدل این روکش‌ها، دسته‌بندی دیگری نیز برای آن‌ها وجود دارد. اگر قصد دارید بهترین نوع روکش را برای طراحی استخر انتخاب نمایید باید با مدل‌ها و انواع مختلف آن‌ها آشنایی داشته باشید. ازاین‌رو در این بخش از مقاله به بررسی این محصولات خواهیم پرداخت. انواع روکش برای استخر عبارت‌اند از:

 

آشنایی با روکش استخر حبابی

روکش استخر حبابی و به رنگ آبی برای استخری با شکل هندسی و منحنی در فضای باز

یکی از انواع روکش‌هایی که به‌عنوان سرپوش استخر مورداستفاده قرار می‌گیرد، انواع روکش‌های حبابی هستند. این تجهیزات از پلاستیک ساخته می‌شوند و از آن‌ها با نام روکش‌های خورشیدی استخر نیز یاد می‌شود. این محصولات می‌توانند مانع از ردوبدل شدن انرژی شوند و از ورود آشغال به داخل آب جلوگیری کنند. این تجهیزات به‌گونه‌ای هستند که توانایی جذب گرمای آفتاب در طول روز را داشته و مانع از سرد شدن آب در طول شب می‌شوند. وزن این محصولات سبک است و نصب آن به‌راحتی امکان‌پذیر می‌باشد. توجه داشته باشید که این تجهیزات با تمامی مزیت‌هایی که دارند، دارای دوام کمی بوده و ایمنی آن‌ها در سطح پایینی قرار دارد. ازاین‌رو باید مواظب کودک خود و یا حیوانات خانگی باشید.

 

روکش استخر اتوماتیک، انتخابی هوشمندانه

روکش استخر اتوماتیک برای استخرهای با اشکال مختلف در فضای باز

این نوع روکش استخر به‌صورت خودکار باز و بسته می‌شود و مشکلی از این بابت برای مصرف‌کنندگان ایجاد نخواهد کرد. نصب آن‌ها باید به دست تکنسین‌های این حوزه انجام شود. این کار به‌راحتی و در مدت‌زمان کم انجام می‌شود. ایمنی این تجهیزات بسیار بالا بوده و مانع از تبخیر شدید آب می‌شوند. تنها ایرادی که می‌توان به این تجهیزات وارد کرد، بالا بودن بهای آن‌ها است.

 

روکش‌های تنظیم شونده استخر

روکش استخر تنظیم شونده نیمه شفاف پایه دار برای استخر با شکل هندسی

همان‌گونه که از نام این مدل روکش‌ها برمی‌آید می‌توان آن‌ها را به‌راحتی تنظیم کرد. با توجه به ویژگی‌های ساختاری و ظاهری که این محصولات دارند، بهترین گزینه برای نگهداری و پوشاندن استخرها در مواقع سرد سال هستند. با استفاده از آن‌ها می‌توان گرمای آب را حفظ کرده و از یخ زدن آن پیشگیری نمود. به‌این‌ترتیب نیازی به استفاده مداوم از تجهیزات سرمایشی نیز وجود نخواهد داشت. اگر برای استخر خود از این ‌روکش استفاده می‌کنید می‌توانید از سلامت و تمیزی آب آن مطمئن باشید. این تجهیزات، شما را از تعویض زودبه‌زود آب استخر بی‌نیاز خواهند کرد. کاهش میزان تبخیر آب و نیاز به استفاده از موادی برای ضدعفونی کردن آن از دیگر مزیت‌هایی است که در استفاده از روکش استخر تنظیم شونده می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. توجه داشته باشید که از این محصولات برای استخرهایی با شکل‌های خاص، نمی‌توان استفاده کرد و باید به‌منظور نصب آن، فضای زیادی از اطراف استخر را اشغال کنید.

 

روکش استخر اسفنجی

روکش استخر اسفنجی آبی رنگ برای استخر مستطیلی و روباز

یکی دیگر از مدل‌های مختلف روکش برای استخر، روکش‌های اسفنجی هستند. این تجهیزات از فشرده کردن مواد پلاستیکی مقاوم در برابر اشعه ایکس تولید می‌شوند. به‌این‌ترتیب می‌توان شاهد طول عمر نسبتاً بالای آن‌ها بود. این محصولات دارای خصوصیاتی چون عایق بودن هستند. به این معنا که از ردوبدل شدن بخار آب جلوگیری کرده و مانع از ورود اشیا به داخل استخر می‌شوند. البته لازم به ذکر است که این نوع روکش‌ها، استخر را به‌صورت کامل، آب‌بندی می‌نمایند؛ یعنی از وارد شدن آب باران و برف به داخل استخر، جلوگیری می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع عایق استخر و سیر تا پیاز اجرای آن را مطالعه فرمایید.

 

روکش استخر حرارتی

روکش استخر حرارتی طوسی رنگ برای استخری در حیاط خانه با صندلی های راحتی فلزی

با توجه به ویژگی‌هایی که روکش‌های حرارتی دارند به جرئت می‌توان آن‌ها را جزو بهترین انواع روکش استخر دانست. از مهم‌ترین مشخصه‌های این محصولات می‌توان به جلوگیری از تبخیر آب اشاره کرد. در میان مدل‌های مختلف، این نوع روکش قادر است تا 98 درصد از بخار شدن آب جلوگیری نماید. پیشگیری از وارد شدن آت‌وآشغال و همچنین ورود اشعه uv به داخل آب، از دیگر ویژگی‌های بارز این محصولات می‌باشد. توجه داشته باشید که با استفاده از این مدل روکش، احتمال رشد جلبک در آب استخر به حداقل ممکن خواهد رسید.

 

روکش استخر پنهان‌شونده، انتخابی ایده آل

روکش استخر پنهان شونده به رنگ آبی آسمانی برای استخر ساده مستطیلی

روکش‌های پنهان شونده به دلیل این‌که به هنگام عدم استفاده، جمع شده و دیده نمی‌شوند، زیبایی ظاهری استخر را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند. نصب این تجهیزات باید به‌صورت حرفه‌ای انجام شود. قیمت روکش استخر پنهان شونده بالا است. البته شما می‌توانید بر اساس بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، آن را در انواع اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و یا دستی، انتخاب نمایید.

 

هزینه اجرای روکش استخر چقدر است؟

روکش استخر آبی رنگ برای استخری مستطیلی با جکوزی نیم دایره

حال که با مدل‌های مختلف روکش برای استخر آشنا شدید لازم است تا هزینه اجرای این تجهیزات را برآورد نموده و سپس نسبت به خرید آن اقدام کنید. قیمت روکش استخر و هزینه نصب آن بر اساس پارامترهای مختلفی محاسبه می‌شود. ازجمله آن‌ها می‌توان به مواردی از قبیل موارد زیر اشاره کرد:

  • نوع روکش انتخابی
  • ابعاد روکش استخر
  • نوع استخر
  • برند روکش
  • نحوه نصب آن

 

جمع‌بندی

استخر مستطیلی با ورودی نیم دایره به همراه روکش استخر پنهان شونده

روکش استخر ازجمله تجهیزات ضروری برای نگهداری و استفاده از استخرها می‌باشد. این تجهیزات دارای انواع مختلفی هستند و قابلیت نصب بر روی استخرهای موجود و یا در حال ساخت را دارند. این محصولات شرایطی را ایجاد خواهند کرد تا در مواقعی که از استخر استفاده نمی‌کنید، بتوانید دمای آن و سلامت آب داخل استخر را تنظیم نمایید. برای این‌که در انتخاب این تجهیزات با کمترین خطا و اشتباه مواجه شوید لازم است ابتدا نیازها را سنجیده و سپس بر اساس شرایط موجود، روکش مناسبی را تهیه کنید. سعی کنید همواره بهترین نوع این روکش‌ها را برای طراحی استخر سرپوشیده و استخر روباز خریداری کنید تا امنیت استخر، کاهش میزان مصرف انرژی و صرفه‌جویی در هزینه را تجربه نمایید. از دیگر نکات مهمی که باید به هنگام انتخاب این تجهیزات، مدنظر داشته باشید، قیمت این محصولات و انتظاراتی است که از آن دارید.