راهنمای انتخاب و خرید کفپوش مناسب و ایده‌آل

هماهنگی رنگ مبلمان با فپوش برای نشیمن بزرگ

کفپوش به عنوان پوشش‌دهنده کف فضاهای داخلی استفاده می‌شود. سبک دکوراسیون منزل این زمینه را فراهم می‌کند؛ تا با استفاده از انواع مبلمان داخلی و متریال‌های کفپوش، فضاهای داخلی خانه خود را به بهترین شکل طراحی کنید. کفپوش‌ها، باتوجه به نوع کاربرد فضاها و همچنین متریال‌ها دسته‌بندی می‌شوند. کابرد فضاها، یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب کفپوش است. به دلیل تنوع متریال در طراحی کفپوش‌های فضاهای داخلی، اکثر مردم در هنگام خرید کفپوش‌ها، دچار سردرگمی در انتخاب کفپوش‌ها می‌شوند. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم، شما را با انواع کفپوش و کاربرد آن‌ها در طراحی داخلی آشنا کنیم، در نتیجه بتوانید بهترین انتخاب را برای دکوراسیون داخلی منزل داشته باشید.

 

کفپوش چوبی نشیمنی با مبلمان طوسی

برای انتخاب کفپوش مناسب مواردی شامل؛ هزینه خرید کفپوش، متریال‌های پوشش کف با توجه به کاربرد فضاها و سبک داخلی، مورد توجه قرار می‌گیرند. برای انتخاب کفپوش مناسب، باید به نکات بسیار مهم توجه کنید، ما در ادامه مطالب شما را در انتخاب و خرید کفپوش راهنمایی می‌کنیم.

 

یک اینفوگرافی درباره انواع کفپوش های مناسب برای فضاهای خانه

سوالات متداول:

آیا نوع کفپوش در زیبایی دکوراسیون داخلی تاثیرگذار است؟

بله؛ از آنجایی که کف هر ساختمان محل قرار دادن مبلمان‌های مختلف می‌باشد، بنابراین پوشش کف در چیدمان مبلمان، طراحی دکوراسیون داخلی و حتی زیبایی و جذابیت فضا بسیار تاثیرگذار است.


چه نوع کفپوشی را می‌توانیم جایگزین کاشی و سرامیک کنیم؟

کفپوش‌های اپوکسی به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و تنوع رنگ می‌توانند جایگزین مناسبی برای کاشی‌ها و سرامیک‌های کف سرویس‌های بهداشتی باشند.


در انتخاب کفپوش مناسب باید چه چیزهایی را مدنظر قرار دهیم؟

نوع کاربری فضا، دوام و مقاومت در برابر خراشیدگی و رطوبت، سبک دکور داخلی، رنگ دکوراسیون داخلی و در نهایت سلیقه شخصی از مواردی هستند که در انتخاب کفپوش مناسب باید مدنظر قرار گیرند.


در انتخاب رنگ کفپوش باید به چه مواردی توجه کنیم؟

رنگ مبلمان‌ها، دیوارها و حتی سقف فضا‌ها در انتخاب رنگ کفپوش می‌توانند به شما کمک کنند.

 

 

برای انتخاب و خرید کفپوش منزل باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

نشیمن خانه ای با کفپوش چوبی و مبلمان کرم و شومینه

کفپوش‌ها در انواع مدل‌ها و متریال‌ها در بازار عرضه می‌شوند. مدل‌ها‌ی مختلف کفپوش‌ها، با توجه به معایب و مزایا در استفاده از پوشش کف فضاهای داخلی و همچنین کاربری فضاها، طراحی شده‌اند. در انتخاب کفپوش مناسب منزل، باید به نکات بسیار مهم خرید کفپوش توجه کنید. توجه به نوع فضای داخلی، قیمت خرید کفپوش، رنگ کفپوش‌ها و متریال و… از موارد بسیار مهم در انتخاب کفپوش مناسب است. علاوه بر این موارد، سبک دکوراسیون داخلی منزل از موارد بسیار مهمی است، که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

انتخاب کفپوش مناسب برای دکور فضاهای خانه

کفپوش تقریبا روشن برای نشیمن با مبلمان ومیز عسلی چوبی

نوع کاربری فضاهای داخلی از موارد بسیار مهم در انتخاب نوع کفپوش می‌باشد. در ابتدا برای پوشش کف، فضای داخلی مورد نظر را انتخاب کنید. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد؛ از کفپوش باید در چه فضاهایی استفاده شود؟ و یا برای پوشش کف هر فضا، باید از چه نوع کفپوشی استفاده شود؟ ما در ادامه مطالب به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. فضاها با توجه به نوع کاربری، در چیدمان مبل و طراحی داخلی از یکدیگر متمایز می‌شوند. استفاده از کفپوش برای همه فضاهای داخلی الزامی نیست. در بسیاری از موارد، فرش‌ها و قالیچه‌های کوچک و انواع پادری‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که قصد دارید، حتما از کفپوش برای طراحی داخلی منزل خود استفاده کنید؛ شما می‌توانید فضاهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای اجرای کفپوش انتخاب کنید.

 

توجه به قیمت انواع کفپوش

تصویر یک نشیمن با اکسسوری ها و کفپوش چوبی

قیمت کفپوش‌ها از موارد بسیار مهمی است؛ که بر هزینه طراحی داخلی تاثیرگذار است و باید مورد توجه قرار گیرد. در صورت اجرای کفپوش در فضای داخلی یک واحد مسکونی، با در نظر گرفتن متراژ فضاهایی مانند پذیرایی و نشیمن و آشپزخانه و .. شما می‌توانید یک برآورد کلی از هزینه کفپوش را مدنظر قرار دهید. در هنگام خرید کفپوش‌ها لازم است، به دوام و نوع نگهداری از آن توجه کنید. سعی کنید، کفپوش‌های مقاوم، بادوام با طول عمر بیشتر را مدنظر قرار دهید. البته کفپوش‌های با طول عمر بیشتر نیاز به رسیدگی و نگهداری دارند. در واقع کفپوش‌هایی که نیاز به نگهداری کمتری و دوام بیشتری دارند، مناسب‌ترند.

 

انتخاب رنگ و متریال کفپوش منزل

کفپوش چوبی برای یک نشیمن با مبلمان قرمز و میز نهارخوری

با توجه به طیف وسیع رنگ‌های کفپوش‌ها و تنوع فراوان در متریال‌ها، انتخاب کفپوش مناسب دکوراسیون داخلی کار آسانی به نظر نمی‌رسد. کفپوش با رنگ روشن، فضا را بزرگتر و صمیمی‌تر جلوه می‌دهد. برعکس کفپوش‌ها با رنگ تیره، فضا را کوچک‌تر جلوه می‌دهند. درانتخاب رنگ و متریال کفپوش، یکی از مواردی که باید مد نظر قرار دهید؛ آب و هوای محیط است. به عنوان مثال؛ محیط‌های مرطوب به دلیل داشتن رطوبت زیاد هوا، برای استفاده از کفپوش‌های چوبی مناسب نیستند.

در فضاهایی مانند تراس گاردن در صورتی که تمایل دارید از متریال چوب در پوشش کف استفاده کنید، ما کفپوش ترموود را پیشنهاد می‌دهیم، زیرا در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، بسیار مقاوم است.

پیشنهاد می‌کنیم، مقاله ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی را مطالعه کنید.

 

نشیمن بزرگی با کفپوش قهوه ای تیره و در کنار متریال چوب و رنگ های روشن مبلمان

از موارد دیگری که باید در انتخاب رنگ و متریال توجه شود؛ سبک دکوراسیون داخلی منزل شماست. سبک دکوراسیون فضاهای داخلی به طور کلی زمینه را برای انتخاب مبلمان و وسایل تعیین می‌کند. در دکوراسیون فضاهای مدرن رنگ‌های تیره در کنار متریال‌های فلز و چوب و شیشه نمایان می‌شوند. برعکس فضاهایی به سبک نئوکلاسیک و کلاسیک معمولا از رنگ‌های روشن و براق در کنار متریال‌های چوب و شیشه استفاده می‌شوند. پس نوع سبک داخلی منزل شما در انتخاب متریال‌ها و همچنین رنگ کفپوش و قرنیز فضاها کمک می‌کند. در ادامه ما شما را با انواع کفپوش و نوع استفاده از آن‌ها در فضاهای مختلف خانه آشنا می‌کنیم.

 

معرفی انواع کفپوش برای دکوراسیون فضاهای منزل

کفپوش سنگ طبیعی (Natural stone tile )

استفاده از کفپوش های سنگی با مقاومت بالا

سنگ مرمر و سایر انواع سنگ طبیعی نمادی از ثروت و قدرت هستند که برای کف‌سازی و سایر سطوح در خانه‌های مسکونی استفاده می‌شوند. کفپوش سنگ در چند سال اخیر، به عنوان یکی از پرهزینه‌ترین متریال پوشش کف شناخته شده است. از موارد بسیار مهمی که باید هنگام خرید کفپوش سنگ توجه کنید؛ ابتدا هزینه بالای آن و سپس نوع کاربرد فضای مورد نظر برای پوشش آن است. کفپوش سنگ برای دیزاین پذیرایی کلاسیک انتخاب بسیار مناسبی است.

 

مزایای سنگ طبیعی

 • کاشی سنگ طبیعی: گزینه ای زیبا، کلاسیک و بادوام است.
 • نصب کاشی سنگ طبیعی در سرویس بهداشتی فضایی شگفت‌انگیز به خانه می‌بخشد، ارزش ملک را افزایش می‌دهد و به‌طور معمول یک سرمایه‌گذاری پرهزینه است.
 • به لطف پیشرفت‌های تکنولوژی، یافتن درزگیر کاشی سنگ طبیعی برای محافظت از متریال در برابر آسیب‌های ناشی از آب، سایش و لکه‌ها آسان‌تر است.
 • سنگ طبیعی در رنگ‌ها و سبک‌های زیبا و مختلفی عرضه می‌شود و از دوام بالایی نیز برخوردار است.
 • می‌توانید یک حمام کوچک‌تر را با کاشی سنگی گران قیمت مجهز کنید و با نصب کاشی‌های بزرگتر نیز توهم جاداری ایجاد کنید.

 

معایب سنگ طبیعی

نشیمن خصوصوی ای با دیوارپوش و کفپوش سنگی و یک کاناپه

 • سنگ های طبیعی بسیار گران بوده و هزینه آن ها زیاد است.
 • سنگ سرد است. راه رفتن روی سنگ طبیعی با پاهای برهنه می‌تواند یک تجربه کاملاً ناخوشایند باشد، مگر اینکه روی سیستم گرمایش از کف قرار گیرد. این یک نقص است به‌طوری که اکثر افرادی که آماده هزینه سنگین خرید و نصب سنگ هستند به‌طور خودکار گرمایش از کف را نیز انتخاب می‌کنند. این به طور طبیعی هزینه کلی بازسازی را حتی بیشتر می‌کند.
 • سنگ لغزنده است. برای اینکه سنگ در محیط حمام بهتر کار کند، باید آن را آب‌بندی کرد و یک سطح سنگ مهر و موم شده با خیس شدن، بسیار لغزنده می‌شود. سنگ طبیعی می‌تواند یک خطر شدید در حمام باشد و برای حمام‌هایی که توسط کودکان یا افراد مسن استفاده می‌شود، توصیه نمی‌شود.
 • سنگ شکننده است. سنگ طبیعی در مورد مقاومت در برابر خم شدن و انبساط تقریباً به اندازه کاشی و سرامیک مقاوم نیست. کاشی‌های سنگ طبیعی به راحتی خرد می‌شوند.
 • سنگ طبیعی متخلخل است و به راحتی توسط رطوبت تغییر رنگ می‌دهد، به همین دلیل هر ساله به آب‌بندی احتیاج دارد. همچنین این سنگ به راحتی لک می‌شود؛ یک میز سنگ می‌تواند برای همیشه با رنگ‌آمیزی مو یا حتی رژ لب تغییر رنگ دهد.
 • نگهداری سنگ دشوار است. از شوینده‌ها یا صابون‌های تمیزکننده استاندارد نمی‌توان روی سنگ استفاده کرد، زیرا به تدریج تغییر رنگ می‌دهد.
 • منابع سنگ مرمر ریز و سنگ‌های دیگر محدود هستند و استخراج سنگ فقط با از بین بردن مناظر طبیعی انجام می‌شود. صاحبان خانه با آگاهی از محیط‌زیست هنگام انتخاب مواد، این حقایق را در نظر بگیرند.

سنگ مرمر و دیگر سنگ‌های طبیعی هنوز هم مصالح ساختمانی هستند که در دکوراسیون خانه‌های لوکس ایرانی، ظااهر سلطنتی را حفظ می‌کنند. در نتیجه اگر به دنبال یک دیزاین مجلل و شیک و در عین حال پرهزینه برای طراحی دکوراسیون پذیرایی منزلتان هستید؛ ما کفپوش سنگ را پیشنهاد می‌کنیم.

 

کفپوش سرامیک (Ceramic tile)

سرامیک های بزرگ سفید و براق برای کف یک نشیمن با مبلمان ال طوسی

کفپوش سرامیک از جمله محصولات پرکاربرد در طراحی داخلی محسوب می‌شود، که از قدیم مورد توجه مردم قرار گرفته است. کفپوش سرامیک در دو رنگ سفید و قهوه‌ای در بازار عرضه می‌شود. وزن زیاد این محصول و بیشتر بودن زمان نصب و اجرای آن نسبت به نمونه‌های مشابه باعث شده، امروزه با تولید محصولات جدید، کفپوش سرامیکی در طراحی فضاهای داخلی کمتر به کار رود. برای طراحی داخلی آشپزخانه به عنوان فضای مرطوب، بهتر است، با سبک‌های محبوب در طراحی آشپزخانه آشنا شوید.

 

نشیمنی با دیوار شیشه ای، کفپوش براق سرامیکی و مبلمان ال طوسی

 • سرامیک دارای یک لایه محافظ کاربردی است که باعث مقاومت آن در برابر آب و لکه‌هاست. این ویژگی هنگام تمیز کردن دیوارها یا کف حمام و دستشویی و آشپزخانه، یک مزیت خوب است.
 • کفپوش سرامیک بسیار مقاوم است؛ به همین دلیل بعید است در اثر فرسودگی روزمره ترک بخورد. با نصب حرفه‌ای سرامیک و نگهداری مناسب، به مدت 10 یا حتی 20 سال قابل استفاده است؛ به همین دلیل سرامیک چنین متریال محبوبی است.
 • با انتخاب کفپوش سرامیک برای حمام و دستشویی و آشپزخانه می‌توانید به سادگی در عرض چند ثانیه مایعات، آلودگی‌ها و سایر لکه‌ها را پاک کنید. فضاهایی مانند آشپزخانه، حمام و دستشویی که بیشتر در معرض کثیف شدن هستند؛ اولویت اصلی این فضاها انتخاب کفپوشی است که در صورت استفاده مکرر به راحتی تمیز شوند و نیاز به مراقب زیاد نداشته باشند.
 • سرامیک یکی از متریال‌های اصلی در حمام و دستشویی است زیرا بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد؛ دارای انواع مختلفی از اشکال هندسی، مدل‌های طرح‌دار و رنگ‌های ثابت است و می‌توان برای سال‌ها از آن استفاده کرد.
 •  کفپوش سرامیکی را انتخاب کنید که دارای ظاهری سطح بالا و جذابیت بصری فراوان باشد و هزینه آن به اندازه سنگ مرمر گران نباشد.
 • برای ایجاد طرح‌های بزرگ از سرامیک استفاده می شود که باعث بزرگتر نشان دادن حمام یا سرویس بهداشتی کوچک می شود.

به دلیل وجود چالش در بازار فروش کفپوش سرامیکی، تولید این محصول با ایجاد تنوعی بی‌نظیر در رنگ و طرح همراه شد. به عنوان مثال؛ ایجاد یک لایه شیشه‌ای لعابی و ضدخش، برای زیبایی و حذف جرم‌پذیری محصول، از مواردیست که می‌توان اشاره کرد. کفپوش سرامیک از متریال‌های بی‌نظیر پوشش کف، برای ایجاد طراحی داخلی به سبک مدرن به شمار می‌آید.

 

کفپوش موکت و فرش

اتاق خوابی با مبل تک نفره قهوه ای، میز چوبی و کفپوش موکت طوسی

کفپوش موکت و فرش از جمله مواردی هستند، که با توجه به تنوع فراوان در طرح و نقش و رنگ، مورد توجه طراحان داخلی قرار گرفته است. این نوع کفپوش‌ها به دلیل پوشش نرم زمینه‌ی فضا اغلب در دیزاین فضاهای راحت و صمیمی استفاده می‌شود. استفاده از این نوع کفپوش‌ها در فضاهایی مانند؛ اتاق خواب، نشیمن و پذیرایی بسیار مناسب است. آشپزخانه برای پوشش موکت و فرش، گزینه‌ی مناسبی نیست، زیرا شستشوی آن‌ها با وجود لکه‌های چربی کار دشواری است. استفاده از این نوع کفپوش‌ها در سبک‌های مدرن و روستیک بسیار مناسب است. در صورت تغییر دکوراسیون داخلی، این نوع کفپوش‌ها به راحتی تعویض می‌شوند. اگر دکوراسیون پذیرایی کوچک را برای پوشش موکت در نظر دارید، بهتر است، از رنگ‌های ساده و شیک استفاده کنید. ویژگی‌های مثبت کفپوش موکت و فرش باعث شده، اغلب در فضاهای مسکونی هتل‌ها استفاده شود، زیرا؛ نظافت این نوع کفپوش‌ها راحت‌تر انجام می‌گیرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید موکت و نکات مهم و اساسی برای فضاهای مختلف خانه را مطالعه فرمایید.

 

کفپوش پارکت و لمینت (Laminate flooring)

نشیمنی مدرن با مبلمان سفیدی ساده، تلویزیون، شومینه و کفپوش پارکت

در صورتی که علاقمند به استفاده از کفپوش‌های چوبی هستید؛ کفپوش‌های پارکت و لمینت، انتخاب مناسبی برای دکور داخلی منزل شما به شمار می‌آیند. کفپوش پارکت از چوب‌های طبیعی جنگلی و کفپوش‌ لمینت به کمک فشردن دو یا چند لایه ام دی اف تولید می‌شود. از چوب‌های جنگلی مورد استفاده در ساخت پارکت، می‌توان به چوب درختان؛ کاج، آلبالو، گردو و گیلاس اشاره نمود.البته در کنار کفپوش چوبی پارکت و لمینت، ترموود نیز از جایگاه ویژه‌ای در دکور داخلی برخوردار است. امروزه کفپوش‌های چوبی در طراحی دکور داخلی مورد توجه اکثر مردم قرار گرفته است.

کفپوش‌های چوبی پارکت و لمینت برای دکور فضاهای به سبک مدرن و یا روستیک بسیار مناسب هستند. زیبایی و شیک بودن و همچنین مقاومت بالای کفپوش‌های پارکت و لمینت به عنوان یک انتخاب مناسب در سبک مدرن محسوب می‌شوند. نوع نصب و نگهداری کفپوش‌ها متفاوت است؛ به عنوان مثال؛ نصب کفپوش لمینت به شکل قفل و بست، با استفاده از شیارهای لبه کفپوش‌ها می‌باشد، در واقع از هیچ ماده چسبنده‌ای در نصب آن استفاده نمی‌شود.

 

مزایای پارکت

نشیمنی با کفپوش پارکت و لمینت قهوه ای روشن ، صندلی سبز فسفری و دو چرخه سبزآبی

 • کفپوش لمینت گزینه‌ای مقرون به صرفه و نظافت آن نیز آسان است.
 • لمینت گزینه جالبی برای حمام و دستشویی است؛ زیرا در طرح‌هایی شبیه به چوب یا سنگ تولید شده و بدون قیمت سنگین یا نصب مشکل این مصالح، در دسترس است.
 • نصب کفپوش لمینت آسان بوده و مانند پازل در هم قفل می‌شوند که این کار باعث می‌شود برای نصب آن نیازی به چسب نباشد.
 • نتیجه استفاد نکردن از چسب در نصب لمینت، آسیب نرساندن به سطح زیرین آن می باشد؛ مثلا اگر لمینت را بر روی سرامیک نصب کنیم بدون آسیب رسیدن به سرامیک می‌شود بعداز مدتی لمینت را جدا کرده و از سرامیک استفاده نمود.
 • لمینت پا را اذیت نمی‌کند و احساس راحت بودن به پا می دهد.
 • این نوع کفپوش‌ها به طور معمول ده سال دوام می‌آورند.

 

معایب پارکت

تصویری از کفپوش پارکت لمینت نسبتا تیره

 • برای جلوگیری از نفوذ آب در شکاف کوچک بین تخته‌ها، لازم است از یک نوع کف لمینت مخصوص استفاده کنید.
 •  برخلاف چوب سخت و سنگ، کف‌های ورقه‌ای نمی‌توانند دوباره اصلاح شوند. این یکی از ویژگی‌های نامطلوب لمینت است. درصورتی که قسمتی از کف لمینت آسیب خاصی ببیند، مجبورید آن را تعویض کنید.
 • بعضی از کفپوش‌های لمینت تمایل دارند لغزنده باشند. خوشبختانه امروزه کف‌های چند لایه مختلفی در بازار موجود است. برخی از آنها با مقاومت در برابر لغزش نیز همراه هستند. آنها همچنین توانایی ایجاد الکتریسیته ساکن را دارند، بنابراین برای جلوگیری از بروز آن باید کف را تمیز نگه‌ دارید.

 

نشیمنی با کفپوش پارکت لمینت قهوه ای تیره و مبلمان کرم رنگ و آباژور پایه بلند سفید

مقاومت و دوام بالای کفپوش پارکت و لمینت در برابر ضربه، حرارت و رطویت، نصب سریع و آسان آن‌ها باعث شده امروزه مورد توجه اغلب مردم قرارگیرند. از مواردی که باید به آن توجه نمود، نوع اجرا، نصب و نگهداری از این نوع کفپوش‌ها است. در صورت استفاده از این نوع کفپوش‌ها در فضاهای مرطوب داخلی بهتر است، از نوع کفپوش ضد آب پارکت و لمینت استفاده کنید. اما برای فضاهای نیمه باز مانند؛ تراس و بالکن، ترموود، به عنوان یک متریال کفپوش، جایگزین مناسبی است.

کفپوش ترموود در فضاهای مرطوب خارجی مانند؛ روف گاردن، فضاهای اطراف استخر و فضای بالکن، تراس و پاسیو متریال بسیار پرکاربردی محسوب می‌شود. علاوه بر زیبایی، پارکت لمینت در مقایسه با کفپوش‌های سنگی مقرون‌ به صرفه‌تر است.

 

کفپوش موزائیک

موزاییک های کف که تصویر یک حوض با ماهی را ساخته اند

امروزه به دلیل وجود کفپوش پارکت و لمینت با تنوع طرح و رنگ، استفاده از کفپوش موزائیک کاهش یافته است. در طراحی داخلی موزائیک بسیار کمتر استفاده می‌شود، اما هنوز به عنوان پوشش کف خارجی، محصول مقاومی به شمار می‌آید. در طراحی‌های داخلی به سبک کلاسیک، استفاده از کفپوش سیمانی در چند سال اخیر، مورد توجه اغلب طراحان داخلی قرارگرفته است. از ویژگی بارز کفپوش موزائیک می‌توان، به طرح و سایز متفاوت و همچنین سرعت اجرا اشاره نمود. از نظر اقتصادی استفاده از کفپوش موزائیک، بسیار مقرون به صرفه است. مقاومت بالای موزائیک باعث شده، امروزه اغلب به عنوان کفپوش محوطه در پوشش کف فضاهایی مانند، آلاچیق خانگی و پاسیو استفاده شود.

 

کاشی به عنوان کفپوش

حمامی بزرگ با یک وان سفید و کاشی طرحدار برای کف

کفپوش کاشی، به عنوان متریال متداول، برای پوشش فضاهای مرطوب داخلی از قدیم مورد توجه قرار گرفته است. کاشی‌ها اغلب برای پوشش فضاهای مرطوب داخلی مانند؛ آشپزخانه، سرویس بهداشتی کاربرد دارند. نظافت کفپوش کاشی به راحتی با شستشو انجام می‌شود، به همین دلیل؛ هنوز به عنوان یک محصول مقرون به صرفه به کار می‌رود. امروزه کاشی‌های مرمری، به دلیل جذابیت فراوان در طراحی داخلی حمام و سرویس بهداشتی، مورد توجه اکثر طراحان قرار گرفته‌اند. یکی از انواع کفپوش کاشی، کاشی پورسلان و وینیل می‌باشد، که به اختصار در ادامه توضیح می‌دهیم.

 

کاشی پورسلان (Porcelain tile)

استفاده از سرامیک پورسلان برای کف و مبل ال طوسی

 • این نوع کاشی در سبک‌های مختلفی وجود دارد، مقرون به صرفه و ضد آب است.
 • کاشی‌های پورسلان لعاب‌دار در انواع شبیه چوب، سنگ مرمر، سنگ طبیعی هستند و با الگوهای الهام گرفته از طبیعت نیز تولید می‌شوند.
 • کاشی پرسلان نیاز به مراقبت ندارد، دارای رنگ و سبک مد روز است و برای حمام‌های مرطوب گزینه‌ای بادوام است.
 • تمیز کردن کاشی پورسلان بسیار آسان است. دوغاب سیمانی که اتصالات بین کاشی‌ها را پر می‌کند، باید به طور دوره‌ای ترمیم شود تا از لکه‌ها و کپک محافظت شود.

 

کاشی وینیل لوکس (Luxury vinyl tile )

کفپوش لوکس وینیل برای کف خانه ای دنج

 • هنگامی که کاشی وینیل لوکس را انتخاب می‌کنید، به حمام و دستشویی خود ظاهر کفپوش سنتی با جذابیت عالی را می‌دهید.
 • کاشی وینیل لوکس برای کف حمام و سرویس بهداشتی مناسب است زیرا برای مقاومت در برابر آب، خراشیدن، لک شدن ساخته شده و به دلیل رفت و آمد زیاد در دستشویی به راحتی آسیب نمیبیند.
 • می‌توانید کاشی‌های لوکس وینیل را انتخاب کنید که شبیه چوب سخت، سنگ طبیعی یا کاشی و سرامیک هستند.
 • اگر به کفپوشی با عملکرد بالا نیاز دارید؛ کاشی وینیل لوکس را در حمام و دستشویی کوچک خود نصب کنید.

 

کاشی چوب پنبه (Cork tile)

کفپوش چوب پنبه ای برای نشیمنی با بخاری هیزمی و مبلمان سفید

کاشی چوب پنبه را می‌توان، یکی دیگر از انواع کفپوش‌های فضاهای داخلی نام برد؛ در مورد اینکه چوب پنبه کفپوش مناسبی برای مکان های مرطوب مانند حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه یا تاسیسات زیرزمینی است، بین متخصصان اختلاف نظر زیادی وجود دارد. از یک طرف، دارای خصوصیات مختلفی است، که باعث می‌شود در برابر برخی از چالش‌های موجود در این مکان‌ها مقاوم باشد، اما به اندازه برخی دیگر از مصالح موجود، ممکن است گزینه مناسبی برای حمام، دستشویی، آشپزخانه شما نباشد. در ادامه مطالب شما را با مزایا و معایب استفاده از کاشی چوب پنبه در فضاهای مرطوب آشنا می‌کنیم.

 

مزایا کاشی چوب پنبه

نشیمنی با کفپوش چوب پنبه و مبلمان کرم و قهوه ای مقابل شومینه به همراه قفسه های دیواری

 • چوب پنبه کفپوش مناسبی برای فضاهای حمام، دستشویی و آشپزخانه است زیرا؛ سازگار با محیط زیست، مقاوم در برابر رطوبت، ضد حساسیت و در برابر کپک نیز مقاوم است. البته در صورت ورود رطوبت بیش از حد می تواند آسیب ببیند.
 • برخلاف کفپوش‌های سنتی ساخته شده از سرامیک، پورسلان یا سنگ طبیعی که ممکن است زیر پا سرد باشند، چوب پنبه دارای خواص حرارتی، نرم و اسفنجی است.

 

معایب کاشی چوب پنبه

 • نشت آب و جمع شدن زیاد آب در حمام و سرویس بهداشتی و فضای آشپزخانه می‌تواند، کفپوش چوب پنبه را خراب کند.
 • اگر آب به درزها نفوذ کند، می‌تواند به زیر کاشی برسد و باعث شل شدن چسب شود.
 • رطوبت باعث انبساط و انقباض کاشی‌ها می‌شود و آنها را از محل نصب خارج می‌کند.

به دلیل تنوع در طرح، رنگ، ابعاد و اندازه کفپوش کاشی، به عنوان یک محصول ویژه طراحی فضاهای بهداشتی محسوب می‌شود. مدل‌ها و نقش‌های طرح‌دار کاشی‌ها برای جلوه فضاهای ساده بسیار مؤثر هستند. نقش‌های تکرار شونده در کنار هم باعث جذابیت در کف فضاهای بهداشتی می‌شوند.

 

چوب کامپوزیت برای پوشش کف

نشیمنی با کفپوش کامپوزیتی و مبلمان سفید و شومینه

اگر به دنبال یک دیزاین برای محیط گرم و صمیمی هستید، انتخاب کفپوش چوبی بسیار مناسب است. کفپوش‌های چوبی به عنوان یک عایق صدا و گرما، برای پوشش کف استفاده می‌شوند. در صورتی که قصد دارید، از سیستم گرمایشی کف استفاده کنید، کفپوش چوبی اصلا انتخاب درستی نیست. مقاومت و دوام بالای این نوع کفپوش‌ها، نظافت آسان آن‌ها باعث شده، به عنوان یک متریال متداول برای دیزاین داخلی به کار روند. چوب و الوار کامپوزیت به عنوان یک متریال پوشش کف در طرح‌های مختلف، برای دیزاین داخلی استفاده می‌شود. تنوع در نوع قرارگیری الوارها با تم رنگ‌های مختلف، به جلوه فضا می‌افزاید.

 

کفپوش بتنی و سیمانی (Concrete flooring)

نشیمن با مبلمان طوسی و قهوه ای و کفپوش بتنی

برای دیزاین محیط‌هایی به سبک صنعتی، کفپوش بتنی و سیمانی انتخاب مناسبی است. برای پوشش کف فضاهای بزرگ مانند سالن‌های ورزشی، کفپوش سیمانی استفاده می‌شود. بتن به عنوان یک متریال سرد و مقاوم در دیزاین داخلی مدرن کاربرد دارد.

 • بتن در برابر رطوبت مقاوم است ولی اگر بتن دچار شکاف یا ترک شود امکان انتقال آب به مصالح زیر آن وجود دارد پس باید کف همیشه چک و در صورت نیاز ترمیم شود.
 • دوام بتن بسیار زیاد است و میتوان سال‌های طولانی از آن استفاده نمود به همین دلیل ماده‌ی مقرون به صرفه نیز است.
 • هزینه نصب و اجرای بتن نسبت به سایر متریال‌ها کمتر است.
 • بتن در رده تمیزکاری و نگهداری نمرات بسیار بالایی دارد. گذشته از آب‌بندی دوره‌ای سطح برای جلوگیری از ایجاد لکه، بتن به‌طور موثری بدون نگهداری است.
 • از بتن در سطوح بیشتری در چیدمان حمام و توالت‌های مدرن استفاده می‌شود. به دلیل استحکام، از آن به عنوان ماده تکمیل‌کننده کف استفاده می‌شود.
 • بتن، سطوح کاملا صافی را ایجاد می‌کند.
 • با فضاهایی که هم در زیبایی‌شناسی مینیمالیستی و هم در فضای داخلی پر زرق و برق با لوازم جانبی گران و براق طراحی شده به زیبایی ترکیب می‌شود.
 • بتن را می توان؛ با افزودن رنگ به بتن مرطوب در هنگام مخلوط شدن، با رنگ‌آمیزی یا حکاکی آن با اسید و یا مواد دیگر رنگ‌آمیزی کرد. و می‌توان بتن را با الگوهای استنسیل مهر و موم کرد و به آن بافت داد.
 • بتن ماده‌ای متخلخل از نظر طبیعی است که بسیار مستعد لک شدن براثر ریختن مایعات است. همین ویژگی که به بتن اجازه می‌دهد یک لکه تزئینی را بپذیرد، آن را مستعد تغییر رنگ در اثر مواد شیمیایی می‌کند. لکه‌ها در حمام کمتر از آشپزخانه هستند، اما هنوز هم بهتر است اقدامات احتیاطی برای محافظت از کف انجام دهید.

شما می‌توانید، با ایجاد تنوع در پوشش کف و استفاده از کفپوش بتن و سیمان در بخشی از خانه، برای متمایز کردن فضاهای داخلی نسبت به یکدیگر استفاده کنید. متمایز کردن بخشی از فضاهای داخلی خانه باعث افزایش جذابیت دکوراسیون داخلی می‌شود.

 

کفپوش پی وی سی ( وینیل)

نصب کفپوش پی وی سی روشن

کفپوش پی وی سی، امروزه در طراحی داخلی مورد توجه مردم قرارگرفته است و اغلب با نام کفپوش وینیل در بازار عرضه می‌شود. برخلاف کفپوش‌های چوبی که از مواد طبیعی تولید شده‌اند، در ساخت و تولید کفپوش وینیل، مواد پلاستیکی کاربرد دارند. تنوع طرح و رنگ در تولید این محصول بسیار زیاد است و اغلب با طرح چوب و سنگ در طراحی داخلی استفاده می‌شود. مواد پلاستیکی طی فرآیندی به صورت چند لایه فشرده می‌شوند و انواع مختلف طرح کفپوش‌های وینیل را شکل می‌دهند. تنوع در ساخت کفپوش پی وی سی باعث شده، کفپوش‌های رزینی و کامپوزیت وارد بازار شوند. به دلیل مقاومت آن در برابر رطوبت، نصب آسان و سریع، تنوع در طرح و رنگ و همچنین نگهداری آسان، به عنوان متریال پرکاربرد برای پوشش کف معرفی شده است. چسب به عنوان ماده اتصال دهنده کفپوش پی وی سی در فضاهای داخلی استفاده می‌شود، که در واقع این امر باعث شده؛ سطح زیرسازی کف آسیب ببیند.

کفپوش‌ وینیل، به دلیل مزیت ضد آب بودن و قابلیت شستشو، اغلب در فضاهای مرطوب خانه استفاده می‌شود. همچنین، به دلیل وجود پلیمرهای فشرده پلاستیکی در برابر ضربه ممکن است، دچار خط و خش شود، برای رفع این مشکل در بسیاری از موارد، روکش ضد خش به عنوان لایه محافظ در ساخت آن در نظر گرفته می‌شود. هزینه خرید این کفپوش‌ها نسبت به کفپوش‌های سنگی مناسب‌تر است.

 

کفپوش اپوکسی

کفپوش بدون درز اپوکشی کرم قهوه ای

کفپوش اپوکسی به دلیل قابلیت اجرا در چند مرحله، به عنوان کفپوش بسیار مقاوم در فضاهای پر رفت و آمد استفاده می‌شود. مراحل نصب و اجرای آن شامل؛ تسطیح کردن، بتانه ریختن بر روی سطح و اجرای کفپوش اپوکسی می‌باشد. این نوع کفپوش‌ها معمولاً به شکل سه بعدی و براق، بدون وجود پرایمر طراحی می‌شوند. کفپوش‌ سه بعدی اپوکسی از قابلیت شستشو و ضد عفونی کردن، برخوردار است. مقاومت و دوام بالای کفپوش اپوکسی باعث شده، از آن در سالن‌ها، بیمارستان‌ها، لابی هتل و ساختمان‌ها، فضاهای تجاری و اماکن پر رفت و آمد استفاده شود. کفپوش اپوکسی قابلیت اجرا بر روی سطوح مختلف، از جمله سطوح بتنی را دارد. قیمت کفپوش اپوکسی در مقایسه با کفپوش‌های مشابه بسیار کمتر است.

 

بامبو به عنوان کفپوش

نشیمنی گرم و شیک با کفپوش مدرن از جس بامبو

یکی دیگر از انواع کفپوش‌های چوبی، کفپوش بامبو است. کفپوش بامبو برخلاف کفپوش‌های چوبی دیگر، از نی ساخته شده است. به دلیل تولید متنوع آن در مقایسه با نمونه‌های مشابه کفپوش‌های چوبی، مورد توجه طراحان داخلی قرار گرفته است. کفپوش بامبو در ظاهر با بافت عمودی و افقی می‌تواند، به عنوان متریال مناسب پوشش کف، برای دکوراسیون داخلی به سبک مدرن استفاده شود.

کفپوش بامبو دارای رنگ‌های طبیعی شامل؛ رنگ بلوند و کهربایی است. ازویژگی‌های مهم کفپوش بامبو می‌توان، به نوع استفاده آن در هر نوع آب و هوایی اشاره نمود. کفپوش بامبو در تشابه با چوب بلوط، بسیار مقاوم و بادوام است. استفاده از کفپوش بامبو در دیزاین خانه به سبک روستیک، گزینه بسیار مناسبی است. وجود رگه‌های زیبای نی در طرح کفپوش بامبو، به زیبایی این متریال افزوده است. در صورتی که قصد دارید از کفپوش بامبو در فضاهای پر رفت و آمد استفاده کنید، بهتر است کفپوش بامبو با ضخامت بیشتر را انتخاب نمایید. این مورد را می‌توانید، برای انتخاب اکثر کفپوش‌ها به کار ببرید. در کل استفاده از کفپوش‌های چوبی، فضای خانه را گرم و صمیمی جلوه می‌دهند.

 

کفپوش‌های سه بعدی

کفپوش سه بعدی کرم قهوه ای برای راهرو

از جدیدترین کفپوش‌ها می‌توان، به کفپوش‌های سه بعدی اشاره نمود؛ که امروزه مورد توجه اغلب مردم قرار گرفته است. کفپوش سه بعدی از تنوع زیادی در طرح و رنگ برخوردار است. در واقع این موضوع باعث شده، در طراحی داخلی مورد توجه اغلب طراحان قرار گیرد. کفپوش سه بعدی اغلب در پوشش کف فضاهایی مانند؛ اتاق خواب و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود. زیرا؛ به عنوان جنبه تزئینی فضا به کار می‌رود. در واقع به دلیل وجود طرح و نقش‌های فراوان کفپوش سه بعدی در دیزاین فضاهای سرویس بهداشتی و اتاق خواب‌ استفاده می‌شود. طرح و نقش‌هایی شامل؛ ساحل، دریا، آسمان و… می‌باشد.

 

چند نکته برای موفقیت در نصب کفپوش

نصب کفپوش کف آشپزخانه ای با کابینت های سفید

 • با دقت اندازه‌گیری کنید: اندازه‌گیری دقیق برای تصمیم‌گیری در مورد خرید کفپوش ضروری است. تمام شدن کفپوش قبل از اتمام کار نه تنها دردسر نیست، بلکه اگر فروشنده شما دیگر کفپوش موردنیاز شما را نفروشد، می تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند.
 • خرید اضافی: اگر حمام کوچک شما دارای گوشه، یک طرح مورب یا سایر زوایا است؛ نیاز به برش اضافی کفپوش دارد. برای اینکه به مشکلی که در بالا به آن اشاره کردیم دچار نشوید باید به ضایعات توجه کنید. لازم است ضایعات کفپوش محاسبه شود و می تواند 15 تا 20 درصد خرید ضایعات باشد.
 • سادگی را انتخاب کنید.: رنگ و الگوهای زیاد در یک حمام کوچک، می تواند فضای اتاق را بهم ریخته و حتی کوچکتر از آنچه که هست نشان دهد. برای کف و دیوارپوش دیوارها یک رنگ واحد انتخاب کنید. اگر تنوع بیشتری می خواهید، دو یا چند رنگ ملایم را انتخاب کنید؛ که چند سایه تیره یا روشن تر از یکدیگر باشند.
 • مورب: نصب کفپوش سرویس بهداشتی در جهت مورب یک ترفند ظریف است که می تواند اتاق را بزرگتر نشان دهد، زیرا چشم را فریب می دهد تا به طور همزمان طول و عرض را یادآوری کند و حرکت و پویایی را انتقال می‌دهد. با این حال، الگوهای مورب به برنامه‌ریزی بیشتر و اندازه‌گیری و برش دقیق نیاز دارند. برای طراحی چیدمان از کاغذ گراف یا کاغذ شطرنجی استفاده کنید و کف آن را علامت‌گذاری کنید.
 • رنگ مات را انتخاب کنید: کاشی‌های براق و صیقلی به حمام‌های بزرگتر احساس لوکس بودن می‌بخشد، اما برای یک حمام کوچک مناسب نیست. برای جلوگیری از تابش خیره‌کننده و مات بودن روی دیوار و کف، گزینه‌های مات را انتخاب کنید و فضای بیشتری را به اتاق ببخشید.
 • کف فضا را گرم کنید: کابلهای گرمایشی که زیر کف سرویس بهداشتی شما گذاشته شده، باعث می‌شود که حمام کوچک شما در زمستان گرم شود. از آنجا که اتاق کوچک است، گرم کردن کف یک کار مقرون به صرفه است و از انتخاب خود خوشحال خواهید شد.

 

برای مراقبت از کفپوش‌های منزل باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

نشیمن خانه ای با مبلمان آبی و کفپوش چوبی

مهمترین نکته در نگهداری از کفپوش‌های منزل، نوع نظافت آن‌ها نسبت به آلودگی و گرد و غبار است. برای نگهداری کفپوش‌ها، با توجه به نوع خود در طراحی فضاهای داخلی، باید مواردی را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال؛ بهتر است از کفپوش‌های چوبی در فضاهای مرطوب استفاده نشود، زیرا از مقاومت کافی در برابر رطوبت برخوردار نیستند. در واقع بهتر است، کفپوش‌های ترموود را جایگزین نمایید. همچنین، از برخورد وسایل تیز و برنده، با این نوع کفپوش‌ها جلوگیری کنید.

 

سخن پایانی

خانه ای با اتاق نشیمن و کفپوش تیره و یک مبل حصیری

با توجه به مطالبی که در این مقاله اشاره شد، انتخاب کفپوش مناسب برای فضاهای داخلی، بخشی از دکوراسیون داخلی منزل محسوب می‌شود. ما در این مقاله تلاش کردیم با معرفی انواع کفپوش‌ها در انتخاب کفپوش مناسب فضاهای داخلی خانه، شما را راهنمایی کنیم. هدف ما طراحی فضایی متناسب با علایق شماست.