رازهایی که برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید بدانید

دکوراسیون یک اتاق خواب با تخت دو نفره سفید و روتختی قهوه ای با یک گلدان کوچک کنار تخت

با ایده‌های درخشان، اتاق خواب خود را به پناهگاهی که لیاقت آن را دارید، تبدیل کنید. اتاق خواب‌ها را می‌توان متناسب با هر سبک و فصلی طراحی کرد، از اتاق‌های راحت و دنج برای استراحت در زمستان گرفته تا اتاق‌هایی که برای تابستان، خنک و آرام هستند. اگر قصد دارید یک اتاق خواب را از ابتدا، طراحی یا تزئین کنید، احتمالاً به کمک احتیاج خواهید داشت، مخصوصاً اگر اولین بار است! تزئین اتاق خواب کار ساده‌ای نیست و موارد بسیاری باید در نظر گرفته شوند. شما می‌خواهید در اتاق خواب خود فضایی آرام ایجاد کنید که یک خواب خوب داشته باشد. در ادامه تلاش شده است تا رازهای یک دکوراسیون اتاق خواب لاکچری و ساده عنوان شود.

 

سوالات متداول:

برای دکوراسیون اتاق خواب از کدام اکسسوری استفاده کنیم؟

1- تابلوی هنری 2- آینه‌کاری 3- شمع 4- کتاب 5- صندلی


فرش در دکوراسیون اتاق خواب چه تاثیری میگذارد؟

یک فرش می‌تواند در اتاق خواب احساس صمیمیت ایجاد کند و همچنین با جذب صدا هنگام راه رفتن به عنوان عایق عمل کند. در هنگام انتخاب فرش می‌توانید آن را در ابعاد مختلفی تهیه کنید، به طور استاندارد فرش باید ۳۰ سانتی‎متر از هر سمت تخت بیرون باشد.


ویژگی‌های دکوراسیون اتاق خواب مدرن چیست؟

در سبک مدرن بیشتر از رنگ‌های خنثی و سایه روشن همچون کرم و قهوه‌ای، طوسی، سفید و متریال چوب استفاده می‌شود. در این سبک استفاده از طرح‌های هندسی در انتخاب فرش، روتختی، پرده و کاغذ دیواری بسیار مورد توجه است. معمولاً در سبک مدرن شلوغی جایی ندارد، بنابراین خرید مبلمان می‌تواند اضافی باشد، می‌توانید فقط از یک صندلی کوچک در گوشه اتاق استفاده کنید.

 

فضایی دلنشین با انتخاب رنگ مناسب

دکوراسیون اتاق خواب بزرگی به رنگ کرم با تخت، لوستر ، آباژور پایه بلند و دیوار شیشه ای

رنگ دیوار اتاق خواب می‌تواند ظاهر آن را کاملاً تغییر دهد. اما این تصمیم در دکوراسیون اتاق خواب اغلب نادیده گرفته می‌شود. بیشتر افراد رنگ آمیزی روشن یا کم رنگ را برای رنگ آمیزی دیوارهای اتاق خواب خود انتخاب می‌کنند. آبی روشن یک انتخاب عالی است زیرا به القای خواب کمک می‌کند. اگر کمی جسور هستید، می‌توانید اتاق خواب خود را با رنگ تیره یا پررنگ مانند قرمز یا آبی سلطنتی رنگ کنید، اما بدانید که برای انتخاب دکوراسیون فیروزه ای یا آبی، باید نور طبیعی زیادی وارد اتاق شود. در غیر این صورت، می‌تواند اتاق خواب را به طرز دلگیرانه‎، غمگین کند.

از رنگ‌هایی که فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهند، استفاده کنید. برای جلوه‌ای جذاب، با رنگ‌های ملایم مانند سفید، آبی و رنگ سبز در دکوراسیون همراه شوید و همیشه به خاطر داشته باشید که اتاق‌های روشن‌تر با دکوراسیون صورتی و آبی ملایم، بزرگ‌تر و جذاب‌ترند. البته رنگ خنثی برای دیوارها بهترین انتخاب هستند. رنگ را برای جزئیات کوچک‌تر در دکوراسیون اتاق خواب نیز در نظر بگیرید. اکثر طراحان موافق هستند که در سال 2020 برای طراحی و دکوراسیون اتاق خواب خاکستری و سفید بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع انتخاب رنگ اتاق خواب‌ را مطالعه فرمایید.

 

از سقف غافل نشوید

دکوراسیون اتاق خواب مدرنی با تخت چوبی، کاغذدیواری سقف با طرح نقشه و روتختی قهوه ای

سقف پنجمین دیوار در یک اتاق است. وقتی در رختخواب دراز می‌کشید، آیا سطوح ناهموار سقف شما را آزرده خاطر می‌کند؟ رنگ سقف را کمی ملایم‌تر از رنگ دیوار انتخاب کنید، راه حل دیگر استفاده از کاغذ دیواری برای سقف است. برای دکوراسیون سقف اتاق خواب لوکس، می‌توانید از یک سایبان توری یا پرده برای تخت خواب استفاده کنید که ضمن ایجاد بافت، طرح و رنگ به سقف، احساسات شما را نیز در برمی‌گیرد.

 

اهمیت نورپردازی در اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خوابی با تخت سبز تیره، دو چراغ آویز گرد اطراف تخت و آویز لباس

انسان‌ها حدود یک سوم زندگی خود را در رختخواب می‌گذرانند، بنابراین بسیار مهم است که اتاق خواب تا آنجا که ممکن است از نورپردازی مناسب برخوردار باشد. مانند رنگ، نور یکی دیگر از موارد مهم در اتاق خواب است. شما هرگز نباید تخت خود را مقابل پنجره قرار دهید، تا جلوی ورود نور را مسدود کند. تخت باید روبرو یا مجاور هر پنجره قرار بگیرد. اطمینان حاصل کنید که هر طرف تخت را که برای خوابیدن انتخاب می‌کنید، دارای نور مناسب است. اگر می‌خواهید هنگام تاریک شدن هوا اتاق خواب به خوبی روشن شود، برای این کار بهترین گزینه استفاده از یک چراغ سقفی است که به صورت مرکزی در اتاق قرار گرفته است. همچنین می‌توانید از چراغ رومیزی، آباژور و حتی پنجره مجازی نیز استفاده کنید تا در صورت لزوم نور بیشتری ایجاد شود.

 

انتخاب پرده مناسب برای اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خوابی با دیوارهای آبی تیره، روتختی سفید و آبی و پرده کرکره ای

انتخاب پرده برای پنجره نیز بسیار مهم است، اگر دوست دارید نور اتاق خواب کم باشد با انتخاب یک پرده ضخیم می‌توانید از ورود نور جلوگیری کنید و برعکس اگر نور کافی به اتاق نمی‌رسد، از پرده‌های توری روشن استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمام چیزی که در مورد انتخاب پرده اتاق خواب باید بدانید را مطالعه فرمایید.

 

خوابی آرام با تخت خواب استاندارد

دکوراسین اتاق خوابی با تخت استاندارد و دو چراغ آویز اطراف تخت مقابل دیوار چوبی

تخت خواب ممکن است اولین چیزی باشد که هنگام دکوراسیون اتاق خواب به آن فکر می‌کنید، اما به ما اعتماد کنید و پس از بررسی رنگ دیوار و وضعیت نور اتاق خواب خود، به دنبال تخت خواب باشید! در خرید تخت عجله نکنید، تخت خواب باید همراه با رنگ دیوار و نور طبیعی اتاق شما باشد. تخت خواب‌ها به طور معمول باید مدت طولانی دوام بیاورند، هرگز یک خواب خوب را به خطر نیندازید! اطمینان حاصل کنید که تخت خواب را متناسب با اندازه اتاق خواب انتخاب می‌کنید. یک تخت خواب سایز بزرگ، یک اتاق خواب کوچک را تحت سلطه خود در خواهد آورد و فضای کافی برای قرار دادن مبلمان یا لوازم دیگر را از شما می‌گیرد. در حالی که یک تخت خواب استاندارد دو نفره ممکن است در یک اتاق خواب بزرگ خیلی چشمگیر به نظر نرسد. اتاق خواب خود را اندازه بگیرید و اطمینان حاصل کنید که تخت خواب حداقل 70 سانتی متر فضای گردش را در سه طرف تخت دارد. در کنار خرید تخت به وسایل ضروری دیگر از جمله تشک، ملحفه، بالش و روتختی نیز فکر کنید.

 

تشک تخت یک نکته کلیدی

دکوراسیون یک اتاق خواب با تخت خواب و تشک استاندارد مقابل یک دیوار شیشه‌ای

تشک خوب حتی از تختی که روی آن می‌خوابید، اهمیت بیشتری دارد. وقت بگذارید و یک مورد مناسب را انتخاب کنید، در صورت امکان آن را در فروشگاه امتحان کنید و روی آن در موقعیت‌های مختلف قرار بگیرید. چه سراغ تشک فنر دار بروید، چه تشک مموری فوم یا هر چیز دیگری، در این بین پرداخت هزینه برای خرید یک تشک خوش ساخت ارزش دارد. یک تشک با کیفیت بالا باید به مدت هفت سال شکل خود را حفظ کند و پس از آن، زمان تغییر آن فرا می‌رسد.

 

جذابیت بیشتر اتاق خواب با روتختی

دکوراسیون اتاق خوابی با دیوار سفید و صورتی، تخت و روتختی گلدار صورتی، زرد و طوسی

در هنگام انتخاب روتختی از طرح‌های شلوغ پرهیز کنید، چرا که مانع آرامش شما می‌شود. استفاده از طرح‌های ساده و رنگ‌های ملایم می‌تواند، بهترین انتخاب باشد. می‌توان گفت انتخاب روتختی، آخرین خرید شما است، حالا بر اساس چیدمان و طراحی صورت گرفته در اتاق خواب، می‌توانید طرح و رنگ روتختی را انتخاب کنید. نکته کلیدی در هنگام خرید روتختی اندازه ابعاد آن است که با توجه به ابعاد تخت باید انتخاب خود را انجام دهید. می‌توانید با توجه به فصل سال از دو مدل روتختی استفاده کنید. برای فصول سرد از روتختی رنگ گرم همچون زرشکی و سرمه‌ای و در فصول گرم از رنگ‌های روشن و سرد استفاده کنید.

 

راحتی بیشتر با انتخاب مبلمان

دکوراسیون زیبای اتاق خوابی با تخت قهوه ای، روتختی طوسی و کرم و مبل طوسی

انتخاب یک مجموعه مبلمان ساده در اتاق خواب، اغلب مقرون به صرفه است. اما اگر احساس می‌کنید کمی حس ماجراجویانه دارید، مبلمان مدرن را انتخاب کنید، البته باید رنگ مبل را با تخت خواب هماهنگ و مطابقت دهید. کلید هر طرح موفقیت آمیز، انتخاب پالت رنگ مناسب و پایبندی به آن است. بنابراین اگر قاب تخت خواب چوبی تیره است، باید آن را با مبلمان چوبی با تناژ رنگ مشابه مطابقت دهید. به همین ترتیب، اگر تخت سفید دارید، انتخاب مبلمان به رنگ سفید در دکوراسیون انتخاب مناسبی است. البته از آنجا که اندازه‌ی اتاق خواب اکثر خانواده‌ها محدود است، می‌توان مبلمان را در دکوراسیون اتاق خواب‌ها حذف کرد.

 

طراحی کمد دیواری برای اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خوابی با تخت دو نفره، کمد دیواری پشت تخت خواب و کشو

همان‌طور که می‌دانید اتاق‌های خواب فقط برای خواب نیستند! برای نظم بخشیدن به لباس‌ها و وسایل شخصی خود نیز محلی را در نظر بگیرید. حداقل باید یک کمد دیواری، یک میز کناری کوچک بخرید. اگر فضای کافی دارید، بهتر است کمد بزرگ‌تر برای نگهداری البسه‌های اضافی و سایر لوازم تهیه کنید یا اتاق لباس کوچکی طراحی نمایید. اگر بودجه شما اجازه می‌دهد، بهتر است به صورت سفارشی، یک اتاق رختکن در اتاق خواب ایجاد کند. با ایجاد خلاقیت در دکوراسیون اتاق خواب، قفسه کفش، کشوهای لباس، ریل‌های آویز لباس و موارد دیگر را طراحی و بهتر است از رخت آویزهای مخمل نازک استفاده کنید تا لباس‌ها از روی آن سر نخورند.

 

انتخاب انواع اکسسوری در اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب مدرن و زیبایی تابلوی نقاشی، قفسه کتاب و چراغ آویز

اکنون، به قسمت سرگرم کننده رسیدیم! شما می‌توانید در هنگام طراحی دکوراسیون اتاق خواب دکور خاصی را انتخاب کنید یا به همان لوازمی که دارید بسنده کنید.

  • تابلوی هنری: اغلب، تابلوهای هنری را در بالای تخت آویزان می‌کنند. البته می‌توانید از عکس‌های خانوادگی هم استفاده کنید.
  • آینه‌کاری: یک اتاق خواب کوچک را با یک آینه تمام قد بزرگ‌تر نشان دهید. البته استفاده از آینه کاری در سقف هم می‌تواند به جلوه فضا کمک کند.
  • شمع: وجود شمع در اتاق خواب به ایجاد فضایی دنج و آرامش‌بخش کمک می‌کند.
  • کتاب: اگر دوست دارید مطالعه کنید، حتماً یک جاکتابی تهیه کنید و تعداد زیادی کتاب در آن قرار دهید.
  • صندلی: چه یک صندلی در گوشه اتاق و چه یک نیمکت پاف در انتهای تخت خواب، داشتن حداقل یک صندلی برای نشستن در اتاق خواب همیشه لازم است. البته گاهی این صندلی به محلی برای آویزان شدن لباس تبدیل می‌شود، اما در هر صورت، قرار دادن صندلی یک امتیاز ویژه است و به شما این امکان را می‌دهد که جوراب و کفش خود را نشسته از پا دربیاورید یا به پا کنید.
  • دیگر وسایل ضروری اتاق خواب: به یک میز کنار تخت احتیاج دارید که اگر دو نفر از اتاق خواب استفاده می‌کنند، باید دو عدد تهیه کنید، همچنین یک میز آرایش نیز برای اتاق خواب دختران الزامی است. سعی کنید در اتاق خواب‌های یک نفره کوچک، تعداد بالش‌ها و کوسن‌ها را به حداقل برسانید.

 

نقش فرش در دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب ساده ای با تخت فلزی، پاف کرم و فرش پرز دار کرم رنگ

یک فرش می‌تواند در دکوراسیون اتاق خواب سنتی و مدرن احساس صمیمیت ایجاد کند و همچنین با جذب صدا هنگام راه رفتن به عنوان عایق عمل کند. در هنگام انتخاب فرش می‌توانید آن را در ابعاد مختلفی تهیه کنید، می‌توانید ابعاد آن را بزرگ انتخاب کنید تا کاملاً زیر تخت را بپوشاند، یا ابعاد کوچک‌تر را انتخاب کنید تا دو سوم پایانی زیر تخت را پوشش دهد. به طور استاندارد فرش باید ۳۰ سانتی‎متر از هر سمت تخت بیرون باشد. اگر قصد ندارید از فرش‌های یک تیکه استفاده کنید، می‌توانید دو فرش باریک را در دو سمت تخت پهن کنید تا هنگام بیدار شدن و پایین آمدن از تخت پای خود را بر روی فرش بگذارید. اگر اتاق خواب شما به حدی بزرگ است که فضاهای جداگانه از جمله فضای نشیمن، دفتر کار خانگی یا فضای مطالعه دارید، بهتر است برای هر بخش فرش جداگانه تهیه کنید. با استفاده از سبک دکوراسیون اتاق خواب می‌توانید از طرح‌های مدرن و طراحی‌های کلاسیک استفاده کنید و اگر از سبک خاصی پیروی نمی‌کنید، رنگ و طرح ساده را انتخاب کنید تا با سایر لوازم همخوانی داشته باشد.

 

نکات مهم در طراحی و دکوراسیون اتاق خواب کودک

دکوراسیون اتاق کودکی با دیوارهای خاکستری، اکسسوری های صورتی و کفپوش چوبی

کودکان به اتاق خواب‌های بزرگ احتیاج ندارند و اغلب این اتاق‌های کوچک‌تر هستند که می‌توانند فضاهای دلپذیری را ایجاد کنند. معمولاً والدین این اجازه را می‌دهند تا کودکان رنگ مورد علاقه خود را برای دیوارها انتخاب کنند، آن‎ها حتی می‌توانند از میان کاغذ دیواری‌ها، شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه خود را انتخاب کنند. داشتن فضای کافی برای قرار دادن لوازم، همیشه در اتاق‌های کوچک یک مسئله مهم بوده است، به خصوص برای کودکان که همیشه وسایل زیادی دارند.

بهترین راه برای استفاده از یک اتاق بازی کودک با ابعاد کوچک، خرید یک تخت با کشو است تا بتوانید اسباب بازی‌ها و لباس‌های کودک را در آن نگه دارید. البته می‌توانید در انتخاب تخت، تخت‌های فانتزی مانند کشتی دزدان دریایی را انتخاب کنید. با یک انتخاب خلاقانه در طراحی کمد دیواری اتاق کودک، فضای کافی برای جمع آوری لوازم را دارید. اگر دو کودک از یک اتاق استفاده می‌کنند، استفاده از تخت‌های تاشو یا دو طبقه در اتاق خواب باریک، ایده دکوراسیون داخلی خوبی برای اتاق کودک است و فضایی برای جاگذاری کتاب و اسباب بازی در طبقات تخت نیز فراهم می‌شود.

 

نکات مهم در طراحی و دکوراسیون اتاق خواب مدرن

دکوراسیون اتاق خواب مدرنی با تخت خواب، کمد و پاتختی چوبی و تابلوی نقاشی

اگر قصد دارید دکوراسیون اتاق خواب خاص خود را به سبک مدرن طراحی کنید، چند نکته کلیدی را به خاطر بسپارید. در سبک مدرن بیشتر از رنگ‌های خنثی و سایه روشن همچون دکوراسیون کرم قهوه‌ای، طوسی و سفید استفاده می‌شود. اگر در سبک مدرن بیشتر رنگ سفید استفاده شود، اتاق خود را به سبک اسکاندیناویایی طراحی کرده‌اید. در برخی از موارد از دکوراسیون زرد و دکوراسیون قرمز به عنوان رنگ‌های براق و رنگ‌های گرم برای پویایی بیشتر فضا نیز استفاده می‌شود. بیشترین متریالی که در دکوراسیون اتاق خواب مدرن استفاده می‌شود، چوب است. سعی کنید لوازمی که خریداری می‌کنید از جمله تخت، کمد و سایر لوازم تزئینی را چوبی انتخاب کنید. استفاده از طرح‌های هندسی در انتخاب فرش، روتختی، پرده و کاغذ دیواری اتاق خواب بسیار مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از تابلوهای خیلی بزرگ یا پوسترهای چاپی که تمام ابعاد دیوار را در بر می‌گیرند، طرفداران بسیاری دارد. معمولاً در سبک مدرن شلوغی جایی ندارد، بنابراین خرید مبلمان می‌تواند اضافی باشد، برای اینکه فضای اتاق دلباز باشد، می‌توانید از یک صندلی کوچک در گوشه اتاق استفاده کنید. می‌توان گفت دکوراسیون اتاق خواب به سبک دکوراسیون مینیمال شباهت‌های بسیاری به سبک مدرن دارد.

 

سخن پایانی

دکوراسیون اتاق خواب بزرگی با سقف چوبی، شومینه گازی و تخت دو نفره سفید

“نمی‌دانم از کجا شروع کنم!” احتمالا بارها این جمله را گفته‌اید. می‌توان گفت طراحی و دکوراسیون اتاق خواب، یکی از سخت‌ترین کارها است اما با یک چیز، فقط یک چیز! می‌توانید طراحی اتاق خواب را آغاز کنید. به جای اینکه تمام احساسات و تصمیمات خود را یک باره بروز دهید، فقط به یک مورد، به آنچه که دوست دارید و می‌خواهید در اتاق خواب شما وجود داشته باشد، فکر کنید. این موضوع می‌تواند یک تابلوی هنری خاص باشد یا پرده‌ای زیبا، یک روتختی یا یک لوستر اتاق خواب. قدم اول شما، سکوی پرشی برای طراحی کل فضای اتاق خواب خواهد بود.